Uw salaris via de Boerenleenbank Volgend jaar Japanse mini: Honda N 600 3%% meuw Roosevelt wist van moord op joden bedt KLEIN, SNEL EN ZUINIG Deel opbrengst Svetlana 's boek voorindia tips-tips-tips-tips Documentaire over kunst en oktober revolutie ibomy de bank voor iedereen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 veilig voordelig gemakkelijk niet onnodig veel geld een rentevergoeding van kosteloze verzorging van in huis. uw betalingen. Open een Gezinsrekening bij de ifuurlijk, og wat u en- eren, ie 5voorI.35. Acht jaar voor moord herensokken met "ingebouwde" frisheid Jonger huwen kost in 6 jaar 24.000 extra woningen 22.000 baby's ARTHUR D. MORSE IN NIEUW BOEK Geen geloof Onbekwaamheid Bemiddeling internuntius gevraagd in geschil over Rotterdamse Bosjeskerk U vraagt maar N.V. Garage Van Dongen- Jonkers heetman 960 vestigingen (ADVERTENTIE) r De Japanse mini-auto, Honda 600, die volgend jaar in ons land op de markt zal komen. AMSTERDAM (ANP) De 29-ja- rige seheepstuiger B.H.C.G.W. uit de hoofdstad is gisteren wegens moord op zijn 37-jarige ex-echtgenote Tilly C. Peijzel conform de eis veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Op 3 februari j.l. had W. zijn ex- vrouw in haar woning in de Fannius Scholtestraat met een 17 cm lang mes vier steken toegebracht waardoor zij zoveel bloed verloor dat zij vrijwel ter stond was overleden. (ADVERTENTIE) U houdt frisse, droge, voeten in 3 Sterren herensokken met Hy- gitex. Want Hygitex desodori- seert, voorkomt transpiratie, desinfecteert en is aangenaam voor de huid. Elke dag weer frisse voeten met 3 Sterren sok ken. Alleen 3 Sterren sokken zijn behandeld met Hygitex. 2.95 MET Hygitex HYGIËNISCHALTIJD FRIS (Vari onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vooral na 1960 blijkt het trouwen op jeugdiger leeftijd sterk te zijn toegenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. J. C. van den Brekel van de afdeling bevolkingsstatistieken van het Centraal Bureau van de Stati stiek. Het aantal huwende mannen in de leeftijd van 20-24 jaar is van 1960 tot 1966 met de helft toegeno men en sinds 1950 belangrijk meer dan verdubbeld. Het aantal gehuw de mannen in de leeftijd van 15 tot 19 jaar is na 1960 met driekwart toegenomen Bij vrouwen, die jon ger trouwen dan mannen, liggen de percentages wat lager. De ver jonging van de huwelijksleeftijd na 1960 heeft ertoe geleid dat al leen hierdoor de woningbehoefte met 24.000 woningen is toegeno men. Zou de tendens tot jonger hu wen er niet zijn geweest, dan zou den er in 1966 22.000 kinderen minder zijn geboren. Ondanks de geboortenbeperking blijft het aan tal geboorten per 1000 inwoners relatief hoog door het jonger hu wen. Met het oog op de totale be volkingsgroei en de woningbehoef te acht drs. van den Brekel het van belang de ontwikkeling in de huwelijkssluitingen nauwlettend te volgen. Of er in de nabije toe komst sprake zal zijn van een verdere daling van de huwelijks leeftijd is moeilijk te overzien. Er zal wel geleidelijk een einde ko men, maar nn is het nog zo dat de ontwikkeling het jonger huwen in ons land nog niet zo ver is voortgeschreden als elders. Het percentage gehuwden in de leef tijd 20/24 jaar ligt bijvoorbeeld in de Verenigde Staten belangrijk hoger dan in ons land. Hetzelfde geldt hoewel in mindere mate voor de ons omringende landen in west- en noord-Europa. NEW YORK (AP) De regering van president Franklin D. Roosevelt wist dat Duitsland een massamoord op joden uitvoerde, maar belemmerde, ver ijdelde en vertraagde stappen die duizenden nazi-slachtoffers in de veertiger jaren had kunnen redden. „Uit de bewijzen blijkt dat er verder ongetwijfeld duizenden vluchtelingen gered hadden kunnen worden", zegt Arthur D. Morse in zijn nieuwe boek „Terwijl zes miljoen mensen stierven: een kroniek van Amerikaanse apathie" dat in februari uitkomt. Gedeelten uit het boek zijn gepubli ceerd in de New York Times. Morse werkte vroeger b(j de nieuwsdienst van de CBS. Op het ogenblik is hij in Duitsland, waar hij directeur is van het internationaal radio-instituut. Als verslaggever kreeg hij inzage in de geheime archieven van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken en van de regeringen in Londen, Genève en Stockholm, aldus de New York Times. Morse zegt dat er niets gebeurde ten gevolge van het zwijgen van Roo sevelt, de verscherping van de im- migratiewetten door het ministerie van buitenlandse zaken en de tegenzin van het congres het immigratiebeleid aan te passen. Volgens Morse duurde het vijf maan den voor het departement voor Euro pese zaken handelde na te hebben vernomen dat Hitier opdracht had ge geven alle joden in Europa uit te roeien. Morse zegt dat Gerhart Riegner, de vertegenwoordiger van het joodse we reldcongres in Zwitserland, de man die Washington tevens op de hoogte stel de van de moord op 700.000 joden in Polen, op 1 augustus 1942 naar het Amerikaans consulaat in Genève ging met de nieuwe inlichtingen. Het minis terie van buitenlandse zaken hechtte geen geloof aan het nieuws en onder drukte het. Op 28 augustus ontving rabbi Ste phen Wise het nieuws via het Engel se ministerie van buitenlandse zaken en bezocht hij de onderminister van buitenlandse zaken. Sumner Welles, die er voor gezorgd had dat het telegram van Riegner werd genegeerd. Welles drong er bij Wise op aan het bevel tot uitroeiing der joden niet wereld kundig te maken. Wise stemde hier mee in. In november van dat jaar nodig de Welles Wi-e voor een bezoek uit en bevestigde hij de waarheid van de berichten. Morse haalt een memorandum aan van minister van financiën Henry Morganthau jr. aan Roosevelt van 16 januari 1944, waarin Morgenthau het ministerie van buitenlandse za ken verwijt vijf maanden gewacht te hebben met het aannemen van een plan wat het daardoor verijdelde duizenden joden uit Frankrijk en Roemenië te redden. Morgenthau schreef: „Of men dit falen als opzet van de functionaris sen die met de zaak belast zijn be- ROTTERDAM (ANP) De vijf kerkmeesters van de „Bosjeskerk", de kerk van de H. Antonius en Rosalia aan de Hofdijk ln Rotterdam hebben de pauselijke internuntius in ons land mgr. Angelo Felici, gevraagd om te bemiddelen in hun verschil van me ning met de bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, over de sluiting van deze kerk. De kerkmeesters, die steeds hebben geijverd voor het behoud van dit kerk gebouw, verklaien nu in een brief aan de internuntius dat zij niet tegen slui ting van de kerk zijn, maar wel tegen sluiting op korte termijn, per januari 1968, zonder dat een goede vervangende kerkgelegenheid beschik baar is. De bisschop van Rotterdam heeft in middels reeds via de perschef van het bisdom laten weten dat het ver zoek om bemiddeling bij de internun tius niets aan zijn besluiten zal ver anderen. De sluiting van de Bosjeskerk is een van de gevolgen van een sa neringsplan, dat al jaren de gemoe deren in een deel van katholiek-Rotter dam bezighoudt. schouwt, of dat het een gevolg is van hun onbekwaairheid doet er voor mij niet veel toe." „Het aantal verantwoordelijke men sen en organisaties, die niet geloven dat er hier alleen maar sprake is van onbekwaamheid, neemt toe. Zij geloven dat er antisemitische motie ven ten grondslag liggen aan de han delingen van het ministerie van bui tenlandse zaken. Er is weinig nodig of deze verdenking zou wel eens kun nen uitgroeien tot een lelijk schan daal." De nota werd nooit gepubliceerd. Morse zegt dat Roosevelt kort na het memorandum de oorlogsraad voor vluchtelingen oprichtte om het vluch telingenvraagstuk te behandelen. NEW YORK (RTR) Stallns doch- ter Svetlana heeft woensdag bekend gemaakt dat zij van de opbrengst van haar pas uitgegeven boek „Twintig brieven aan een vriend" in totaal ruim 300.000 dollar zal schenken aan lief dadigheidsinstellingen in diverse lan den. De grootste gift 25C.000 dollar gaat naar het dorp Kalakander in In dia voor de bouw en instandhouding van een ziekenhuis. Hel geld wordt geschonken op 31 oktober, de dag waarop Svetlana s Indische echtgenoot Brajesj Singh in Moskou stierf. De Tolstoistiehting in New York krijgt 50.000 dollar. Deze stichting verleent steun aan Russ'sche immigranten. 5.000 dollar gaat naar een fonds voor Rus sische schrijvers en geleerden die in ballingschap leven en 5.000 dollar naar „Novi Zjoernal", een Russisch blad dat in New York verschijnt. DE BURGEMEESTER van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, zal zaterdag middag 28 oktober in het Tollens- huis aan de Herenstraat aldaar, de najaarstentoonstelling openen van werken van leden van de Neder landse Kunstkring. De expositie duurt tot en met 12 november. (ADVERTENTIE) I,icht getailleerde, Zweedse paletot met ingezette mouw, doorgeputte kanten en verdekte sluiting. In de modekleur "Marengo" f 278,— Grote Markt 25Breda ibiiiiii ■mam minima De Honda 600 lijkt veel op de BMC 800, die hier afgebeeld staat. Een nieuw Honda-modél, dat we volgend jaar in ons land ver wachten, is de N 600. Deze kleine Japanner heeft op de herfstsalons nogal de aandacht getrokken. Vooral de Fransen hebben hem goed opgenomen, want het wagentje is klein, snel en goedkoop. Op het eerste gezicht zou men zeggen „een nieuwe BMC-mini". De Honda 600 heeft in grote trekken dezelfde vorm en afmetingen. Van bum per tot bumper is de Honda precies één centimeter korter dan de Austin-Morris 850, maar hij is elf centimeter smaller. Ook hier een combi-achtige achterzijde, twee portieren en kleine wielen. Technisch is de mini uit Tokio echter heel anders opgezet- Het ding ziet er com petent en handig uit. M De motor ligt evenals by bu «QkM de BMC 850 dwars voor- In. Ook heeft de Honda voorwielaaudrgving. De krachtbron is een lucht- gekoelde tweeoilinder al a met een cilinderinhoud van 598.7 cc. De con- V structie is eenvoudig. Motor, transmissie en dif- yferentieel vormen één geheel. De machine is compact, licht en gemak kelijk bereikbaar. De fa- briek heeft er een hoge- toerenmotor van gemaakt. Het maxi mum vermogen is 45 pk bij liefst 7000 toeren per minuut. Het max. koppel is 5 kgm bij 5000 toeren per minuut. Het motortje is pittig en draait er 135 km/ uur uit. De prestaties zijn minstens zo goed als die van een 1000-1300 cc'er. van 0-100 km/uui trekt de N 600 op ui rond 16 seconden. Dit is voor een biH) cctje bijzonder snel. Het transmissiesysteem is niet ge synchroniseerd, maar het is in prin cipe gelijk aan dat van de formule-I racewagen. Hoe soepel en snel dit in de praktijk werkt moeten we afwachten, volgens de fabriek gaat het schakelen m druk verkeer gesmeeid. De versnel- lingshandel heeft de vorm van de „J" en. vft goed in de hand. Het motor geluid is niet penetrerend en van tril- tüngen is weinig te merken. De kleine Honda heeft reëele mini maten. De wagen is 304 cm lang, 130 cm breed en 134 cm hoog De portieren zijn betrekkelijk breed, zodat het in- en uitstappen voor de passagiers niet ai te ongemakkelijk is. De carrosserie neert kunststof delen, die het geheel licht en sterk maken. De wagen weegt circa 510 kg. Het interieur is ruimer dan de bescheiden buitenafmetingen doen veronderstellen. Voor vier per sonen is er ongeveer evenveel plaats als in de Britse mini. De achterbank is in de Honda nog iets breder. De hoofd ruimte achter is in de BMC iets gun stiger, maar op de voorzetels hebben we in de Honda meer speling. De been ruimte vóór is in beide modellen on geveer gelijk. De BMC 850 heeft ach terin een paar centimeter meer knie ruimte. In het algemeen kan men zeg gen dat het compartiment in de Japan se mini niet minder plaatsruimte biedt dan allerlei Europese auto's in de één liter klasse. De zittingen zijn niet oncomfortabel of anders uitgedrukt: het rijcomfort is voor een kleine wagen zoals de Honda redelijk goed, althans voor korte af standen. Met de Honda 600 hopen we binnenkort uitvoeriger kennis te ma ken. Volgens de fabriek is het benzine verbruik zeer laag. Bij bezadigd rijden zou de wagen ongeveer 5 a 6 liter op 100 kilometer nemen. De prijs is nog niet bekend, maar deze zou zeker onder de vijf mille komen te liggen. T^egen het overspringen der bougie- A vonk naar enig omringend metaal- deel kunt u met een simpel stukje iso latieband of iets dergelijks weinig uit richten. Als de afstand van de meta len bougieaansluiting naar een moge lijk „overspringpunt" niet meer is dan ruim 2 cm, dan zult u bedoelde aan sluiting moeten isoleren door gebruik te maken van speciaal voor dit doel vervaardigde kunststoffen- of rubber- bougiekappen. Ts het u wel eens opgevallen dat zich A aan de onderzijde van de portieren gaten bevinden? Zij zijn bedoeld om het water dat langs de ruiten, de spon ningen en de raamgeleiders in het portier terecht komt, naar buiten af te voeren. Het kan gebeuren dat deze gaten door verontreinigingen etc. ver stopt raken waardoor het water in het portier kan blijven staan en daar als ijverig medewerker in de roestpro- duktie gaat fungeren. Door periodiek de afvoergaten door te steken kunt u veel narigheid voorkomen. jDiepende remmen zijn meestal het ge- volg van de aanwezigheid van corro sie, harde slijtagedeeltjes en stof tus sen de remvoering en de remtrommel. Als het een hardnekkig geval is zul len de remtrommels afgenomen moe ten worden en het gehele binnenwerk inclusief de trommels met staalborstel en perslucht moeten worden gereinigd. Soms kan het voorkomen dat het rem- voeringmateriaal te hard is en in dat geval willen diagonale zaagsneden over de voering nog wel eens helpen. Clijtage van oliepompen komt vrij- wel niet voor zodat het wegvallen der oliedruk (zichtbaar door oliedruk meter of controlelampje) dan ook haast altijd te wijten zal zijn aan een tekort aan ollie of aan een druklekkage in het smeersysteem. Als er door één of andere oorzaak, b.v. een uitgelopen la ger, geen druk meer kan worden op gebouwd door de oliepomp is er een ogenblikkelijk gevaar voor de gehele motor en daarom zult u vèrstandig handelen door de motor direct te stop pen. De heer van S. te Halsteren wil de komende winter o.m. gebruiken om zijn caravan op te knappen en is dan ook van plan de electrische installa tie te gaan voorzien van zekeringen, De vraag is nu, waar deze zekeringen het beste gemonteerd kunnen worden, in de auto of in de caravan zelf. Het plaatsen van een zekering dient altijd zo te gebeuren dat een zo groot mogelijk gedeelte der te zekeren in stallatie achter de zekering komt te vallen. Hieruit volgt dat de zekering zo dicht mogelijk bij de stroombron, in dit geval dus de batterij, gemon teerd dient te worden en dat is in de auto en niet in de caravan. Ter goed begrip nog even het volgende: het aan brengen van zekeringen in een stroom kring beoogt de bedrading te bescher men tegen de gevolgen van een even tuele kortsluiting. Vindt er een kort sluiting plaats in een niet gezekerde bedrading dan kan dit resulteren in een zeer sterke oververhitting waar door de isolatie verbrandt hetgeen op- zichzelf weer het begin kan zijn van een niet meer te blussen brand. Ten onrechte wordt vaak verondersteld dat de zekeringen ook de stroomverbrui kers beschermen. Dit is niet juist want deze beschermen zichzelf door hun inwendige weerstand zodat een te grote stroomdoorgang automatisch wordt tegengegaan. (ADVERTENTIES) Uw HONDA dealer voor Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom e.o. en Zeeland Breda: Wilhelminasingel 42 Tel.: 30950 Roosendaal: Hoogstraat 75 Tel.: 5792 Bergen op Zoom: Guido Gezellelaan 40 Tel.: 6918 TRIOMF VAN DE EENVOUD Wat is zó flatteus en toch gedistingeerd a's een snoer met glanzende parels? Een sieraad dat door zijn klassieke eenvoud en bijna schuchtere schoonheid aan elk toiletje een chic, modieus accent geeft snoer cultivê parels vanaf 80.- edelsteenkundige f.g.a. diamant expert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Ter gelegenheid van het feit dat vijftig jaar geleden de oktoberrevolutie uitbrak, zendt de VARA-t,v. zondag een documentaire uit, die een speciaal facet van deze grote revolutie belicht, namelijk de ontwikkeling van de kunst. Er zijn weinig perioden in de wereldgeschie denis te vinden, waarin kunstenaars en volk, in hun streven naar een be tere wereld, een inniger bondgenoot schap hebben gesloten dan tijdens de Russische revolutie. Allen werden bezeten door één ge dachte: een wapen te zijn in de strijd tegen bourgeoisie, tegen de machten die de revolutie wilden vernietigen. De titel var deze documentaire luidt dan ook „Mijn pen als wapen", een strofe van de grote dichter van de re volutie, Wladimir Majakowski. De golf van sociale en artistieke creativiteit eiste nieuwe vormen van expressie. Op alle gebieden van de kunst brak een vernieuwing door, die de basis leg de voor een modern Europees kunst besef. Tien jaar duurde deze roes van artistieke scheppingsdrang. Met de komst van Stalin kwam een einde aan de creatieve vrijheid.

de Stem | 1967 | | pagina 19