Katholieke scholengemeenschap voor het dekenaat Middelburg Vinders wilden niet met eigenaar van de grond delen SCHOOLBESTUREN AKKOORD MET STATUTEN Executieve commissie levert meer stuwkracht Intensieve controle op rijksweg 58 5 Meeste garages en hokken zonder vergunning gezet MUNTENSCHAT BIJ BREDA GEVONDEN 'fa L huu.h Uk Dè jas Frans de Jongh (VCW) topscorer in 2B Wethouder geen erebaantje" J. Trimpe Burger Heinkenszand iad steunt verkaveling De Poel. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 HOOGWATER f en VANDAAG MORGEN leer nieuws uit tad en streek pag. 3 en 5 Geen beslissing over vlag van Valkenisse Geen dubbeltjes van Rilland voor VVV Beveland DE QUAY OYER BENELUX: Bogaers spreekt in Vlissingen Oogst knolselderij begonnen WERKBEZOEK COMMISSARIS GRONINGEN T&dmkcv RAAD SAS VAN GENT: Raad Valkenisse an ome correspondent) fENSZAND De raad Hein- d heeft besloten alle steun te i het ruilverkavelingsplan tl - Heinkenszand". heeft zich akkoord verklaard grondexploitatieberekening van :stemmingsplan „Barbestein". idprijs voor woningen varieert dang de soort en ligging van .m. f 25,- per m2; voor win- 0,- per m2; voor openbare ge- f 25,- per m2; voor achtergron. per m2 en voor speelterrei- pe- m2. kleuterschool „Fatima" krijg [eeltelijkc betegeling van haar iats en een zonwering voor het ilwerklokaal in te richten speel- iJCosten circa f 1.900,-. De pro- e kleuterschool „Kleuterdonk" litgebreid met 1 lokaal. Verder a alles in het werk stellen om ien tot de aanstelling van een kleuterleidster. eeds stijgende exploitatiekosten gemeenschappelijke ophaai- noopt de raad de kosten van ;e vuilnisemmer te brengen van op f 24,-. De heer C. de Jong de het, dat nog steeds op niet de plaatsen huisvuil gedepa- wordt. Ook de voorzitter was brmee eens en beloofde een dender toezicht hierop, emeente zal niet toetreden tot ropese Raad van Gemeenten. de Nijverheidsschool te Ove- :al voor 'h^ar buitenschoolse ac- i een bijdrage van f 102,60 verleend. 1.H.BO. van Heinkenszand kan uwe brancard en een nieuw be- gsapparaat gaan aanschaffen, len hiervoor werden gevoteerd. ?er Van de Dries vroeg wanneer auratie van de Molen van Rijk ïaliseerd gaat worden. De voor- intwoordde dat dit volgend jaar beuren. Begonnen zal worden sds gedeeltelijke aanleg van het lein dat in zijn geheel met eer- komen te liggen op de plaats lans de Openbare Lagere school Grondruil met de Ned. Herv. ïaakt het mogelijk reeds nu ge- jk tot aanleg over te gaan. Kos- .3.800,-. aanbrengen van douches in 13 en aan de Kerklaan, Juliana- :al een huurverhoging voor de- ingen van f 2,80 per week met leebrengen, terwijl dit voor fl ;wetwoningen f 1,50 per week iegroting 1968 voor het woning- geeft een batig saldo te zien exploitatie voor woningwetwo- van f 5.402,11; voor overigs en f 9.786,20. Bejaardenwoningen saldo van f 471,27. emeenbegroting 1968 is sluitend, st onvoorzien ad f 4.769,94 is ;en vrijdag 27 okt. Hansweert i 2128 uur, Terneuzen 8.16 en lur, vlissingen 7.52 en 20.28 uur, ldinge 9.10 en 21.59 uur. -BURG rchicf 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur ize archiefstukken bakel 19.30 uur Verg. Philatelies jzen e J 34: Collages, schilderijen en van Jenny Weyland Pays-Bas 20 uur Lezing BOSK eeland »ste 19.30 uur „Verdeelde chrls- d" lezing door dr. F. Thijssen enhoek hoeve 19 uur Verg. NCB kring 3eveland IL1PSLAND entehuis 19.30 uur Raadsverg. rpen 20 uur De vagebond-koning «STEEN ;aal 16.30 uur Raadsvergadering urg 20 uur alion PLAAT erschool 20 uur Jaontje -burg rchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur ize archiefstukkei} JZEN <3 e J 34: Collages, schilderijen en van Jenny Weyland dinge luis 20 uur Concert £E mtehuis 20 uur Raadsvergadering ié, Verhool'n! Word 'es ïutst krabbelde smidje Ver.n j ïelde: „Eelco jij!? Waar „Sneeuw op een Man je hebt mooi "«ly oddebeier. Doch toen barstte lachbui, die op iets.doNe zen. „Hihihimot je NO vader an!!" vjn „Verhool'n heb de winterjas (Van een onzer verslaggevers) VALKENISSE - De raad van de door herindeling nieuwgevormde gemeen te Valkenisse wil in een nieuwe ge- meentevlag per se het gemeentewa pen. Daarin komen de gemeentewa pens voor van de voormalige gemeen ten Koudekerke, Zoutelande en Big- gekerke, nu kernen van Valkenisse. De Hoge Raad van Adel had een vlag voorgesteld van vier gekleurde, evenwijdige banen. Hij meende, dat wanneer ook het gemeentewapen nog een plaatsje zou moeten krijgen, het al te bont zou worden. De raadsleden zeiden in de vergadering wel enkele kleuren te willen laten vallen terwil- le van het gemeentewapen. Burgemeester A. Koevoets zei toe de zaak opnieuw in behandeling te zullen nemen. Een aantal deelnemers aan de Benelux-lunch is gistermorgen op het Bredase stadhuis ontvangen. Links: de voorzitter van de Belgisch-Neder landse vereniging te Antwerpen, graaf D. Ie Grelle, in gesprek met burge meester drs. L. van de Laar van Ber gen op Zoom. Achter hen: het Twee de-Kamerlid drs. Th. .Westerterp in gesprek met prof. dr. J. de Quay. Rechts in het midden burgemeester ir. W. Merkx van Breda. (Van een onzer verslaggeefsters) RILLAND-BATH Burgemeester en wethouders van Rilland-Bath zijn van mening, dat deze gemeente slechts geringe belangen heeft bij de activi teiten van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer Zuid-Beveland. Het college zal de raad voorstellen om het verzoek van de vereniging om een jaarlijkse subsidie van een dubbeltje per inwoner af te wijzen. Het voorstel zal worden behandeld in de vergadering op dinsdag 31 okto ber. De raad begint om half acht. HET is jaren een slepende affaire ge weest, maar het nieuwe museum voor Aardenburg is na toch zover, dat wij alles in het voorjaar gereed hopen te hebben. Er komen een Romeinse, een middeleeuwse en een archeologi sche afdeling Achter het museum wil ik een kiuidentuin aanleggen want ik wil het museum vooral rich ten op scholieren Het museum moet een instructief karakter krijgen". IR. J. TRIMPE Burger ui* Aardenburg provinciaal archeoloog voor de pro vincie Zeeland van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek, heeft duidelijk plezier in dit nieuwe museum aan de Marktstraat. Ook na het gereedkomen zal hij er trouwens nog bemoeienis mee heb ben want hij wordt conservator. „We kunnen tevreden zijn over de manier zoals het r.u gaat De gemeen te Aardenburg neemt het grootste deel van de kosten voor zijn reke ning, maar ook een aantal particu lieren dragen bij Dat laatsten niet alleen financieel want sommige stel len ook hun verzameling of gedeelten ervan, b.v schelpen, ter beschikking. Veel werk aan het museum wordt ook vrijwillig verricht." „DE prachtige tegelvloer is bijvoor beeld gelegd door de gemeente-stra tenmaker. Dat zou anders moeilijk te betalen zijn geweest. Het wordt ove rigens hoog tijd dat ie nieuwe ruim te ter beschikking komt want met het oude museum, in de voormalige brandweerloods, gaat her niet meer. De vele Romeinse en middeleeuwse voorwerpen die in Aardenburg zijn opgegraven zullen pas in het nieuwe museum, goed tot hun recht komen. Een bijzondere vondst die daar ook een plaats za' krijgen is een skelet, dat wij nog niet zo lang geleden heb- ben gevonden Bijzonderheid is nl. aat die riguur in een gehurkte hou ding moet zijn begraven. In christe lijke graven werden de doden in oostwest-houding neergelegd. Die gehurkte houding is wel aangetrof fen in graven in het noorden van het land, o.m. Friesland." „DE hypothese is dan ook dat het hier am een invaller gaat van de Saksi sche volksstammen, die hier rond 270 nogal hebben huisgehouden. Om het gebeente niet uit elkaai te laten val len hebben wij het geraamte met om liggende grond en al „ingekisf en _r een stalen plaat ondergeschoven. wLu in een keer d00T «en hijskraan morden opgetakeld. Nu moet natuurlijk het conserverings- werk nog volgen". "ufnoJw °Mde Sdefabriek, achter mijn woonhuis, worden de opgravings- Sa0m. n" trouwens nog volop voortgezet. Ons voornaamste werk blijft om via het blootleggen van fun deringen de vorm van het belang rijke Romeinse castellum, dat op de huidige plaats van Aardenburg moet hebben gelegen, te kunnen recon strueren. De talloze scherven van potten e.d. en andere voorwerpen, zijn daarbij in feite bijkomstigheden. Over de datering zijn wij intussen vrij ze ker. De begindatum moet ongeveer het jaar 170 zijn en de einddatum van de Romein se vestiging het jaar 273. Dat laatste concluderen wij uit munt- vondsten. Van een later jaartal zijn er namelijk geen meer aangetroffen." ,IK ben nu al twaalf jaar met oud heidkundig bodemonderzoek in Zee land bezig. Ofschoon ik er wel al vroeg belangstelling voor had, ben ik me eigenlijk toevallig met dit werk gaan bezighouden. Van origine ben ik boer: ik heb de landbouwhogeschool in Wageningen gevolgd Toen de des kundige hier ziek werd vroegen ze mij om drie maanden in te vallen en zo Ik ben nu bezig aan het schrijven van een studie over de Romeinen in Zee land. Dat wordt wel mijn hoofdwerk. Ik ben helemaal Zeeuw. Mijn vader was fruitkweker op Zuid-Beveland. In de gang van mijn huis hangt het achterschot van een kar van een grootvader. Daarin staat gekerfd: „1837 lan Trimpe in Abbekinders". VERVOLG VAN PAGINA 1 „Wij zouden r-u verder moeten gaan", meende prof. De Quay, die van een exe cutieve commissie nieuwe stukkracht verwacht. De executieve zou voorstel len moeten kunnen doen aan de Raad van Ministers. Ook aan h£t Benelux- parlement zou een grotere rol toebe deeld moeten worden. In feite gaat het dus om een grotere politieke integratie. Zijn kritiek op de Benelux-samenwer- king zoals die nu functioneert, illus treerde prof. De Quay met verwijzingen naar het geharrewar over de vestiging van een universiteit in het middenge bied (achtste medische faculteit), en het havenbeleid. Over de universiteit: „Is dat nu nog een vraagstuk dat elk land afzonderlijk kan regelen?". Over de havens: „Moet er niet een commissie komen die de zaak door één bril be kijkt? De uitgaven voor de havens ik noem hier slechts Amsterdam, Rot terdam, Antwerpen en Gent zijn zo groot dat het onverantwoord is er af zonderlijk beslissingen over te nemen". Evenals de Belgische minister van Openbare Werken, Jos de Saéger, on langs in St.-Niklaas deed, zocht prof. De Quay de oorzaak van de malaise in de Benelux bij de ambtenaren die pal staan voor de nationale belangen. „Ik neem ze dat niet kwalijk", zei prof: De Quay, „want het is hun vak". De voor naamste oorzaak ligt echter bij de poli tici die tot nog toe nagelaten hebben de politieke beslissingen te nemen die voor een verdere integratie noodzake lijk zijn. Over het Benelux-middengebied zei prof. De Quay dat dit een „bemiddelen de rol" moet spelen in het verbeteren van de betrekkingen. „Ik begrijp heel goed", zei hij, „dat de Zuidbelgen en de Noordnederlanders wel eens vreemd opkijken, maar juist daarom moeten de Zuidnederlanders en de Noordbelgen die nu eenmaal dichter bij elkaar staan bruggen slaan". De bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door de Belgische ambassa deur in Nederland, dr. W. van Cauwen- berg, en de Nederlandse consul-gene raal in Antwerpen, de heer I. L. H. Ceulen. Voor de lunch werden de be sturen van de organiserende verenigin gen door de Bredase burgemeester ir. W.- J. L. J. Merkx ten stadhuize ont vangen. (Van een onzer verslaggevers} VLISSINGEN. „Het feit dat de R. V.P. afd. Vlissingen ex-minister drs. P. Bogaers heeft uitgenodigd om heden avond het woord te voeren namens de K-V.P.-radicalen betekent geenszins dat men als afdelingsbestuur het standpunt van de heer Bogaers en de zijnen deelt". Aldus afdelingsvoorzitter de heer P. Wilderom. Opzet is slechts een zo goed en direct mogelijke voorlichting te geven over hetgeen de gemoederen in de partij in de laatste maanden in beroering heeft gebracht. Om de voorlichting zo breed mogelijk te geven werd voor de „met- radicalen" partijvoorzitter P. Aalberse uitgenodigd. De heer Aalberse bleek echter niet op deze uitnodiging in te- kunnen gaan wegens zitting van de Tweede Kamer waaraan hij wenst deel te nemen Gisteravond wist het afde lingsbestuur nog niet welke figuur na mens de niet-radicalen wel naar Vlis singen zal worden afgevaardigd. Tij dens de bijeenkomst, die wordt gehou den in het gebouw Het Anker aan de Ronedijkestraat zal de heer Bogaers spreken over het onderwerp „perspec tieven van een nieuwe politiek". Een poging van het afdelingsbestuur enkele weken geleden om via een hearing de mening over partij vernieuwing te ver nemen mislukte, omdat de opkomst niet representatief kon worden geacht voor het katholieke bevolkingsdeel in Vlis singen (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES De besturen van het St.-Willibrordcollege te Goes en de katholieke ulo-scholen in Goes en Vlissingen hebben zich de laatste dagen akkoord verklaard met de ontwerp-statuten van de Stichting Katholieke Scholengemeenschap in het dekenaat Middelburg. De ontwerp-statuten zijn ter goedkeuring naar de vicaris-generaal ge stuurd. Tot de doelstellingen van de stichting behoren de oprichting van een katholieke scholengemeenschap (atheneum, havo en mavo) in Goes en mogelijk elders in het dekenaat en het in leven roepen van school- en ouderverenigingen. Vertegenwoordigers van deze schooi en ouderverenigingen zullen in het be stuur van de stichting de meerderheid gaan vormen. De school- en ouderver enigingen kunnen namelijk twaalf leden voor het algemeen bestuur benoemen. Het algemeen bestuur zal uit hoogstens negentien leden bestaan. Er wordt aan gedacht om de bestuursplaatsen voor de verschillende school- en oudervereni gingen als volgt over de parochies in het dekenaat te verdelen: Vlissingon- Oost Souburg (2), Goes (2), Middelburg (1), Hansweert, Yerseke en Rilland Bath (1) en telkens 1 voor de parochies Heinkenszand, Kwadendamme, Lewe- dorp, Ovezande, 's-Heerenboek en Zie- rikzee. Eén lid van het algemeen bestuur zal worden voorgedragen door de bisschop van Breda. Dit lid is dan tevens bis schoppelijk commissaris. De statuten la ten de mogelijkheid ópen dat een leek als bisschoppelijk commissaris wordt benoemd. Ook een vertegenwoordiger van de congregatie van de Heilige Harten zal een aangewezen plaats in het algemeen bestuur krijgen. In het algem jp bestuur kunnen dus nog vijf personeA worden benoemd, die niet aan bisdom, congregatie of schooi en ouderverenigingen gebonden zijn. Het algemeen bestuur benoemt rec tor, conrector en directeuren. Het da gelijks bestuur benoemt de leerkrachten van de scholengemeenschap. Wanneer de statuten de bisschoppe lijke goedkeuring ontvangen zal de stichting het volgende voorlopige be stuur krijgen: mr. dr. A. Mes te Hein kenszand (voorzitter), mr. H. van der Heijden ta Middelburg, mr. H. Koop- mans te Goes, mr. A. Pinkse te Goes, C. Bergmans te Vlissingen, J. Spring- veld te Oost-Souburg, drs. J. Schee pens te Bavel en J. van Osch te Goes. Dit bestuur zal de lopende zaken re gelen en er o.m. voor zorgen dat uiter lijk 1 augustus 1968 een algemeen be stuur is samengesteld. Het voorlopige bestuur treedt daarna af. Het voorlopige bestuur zal in de ko mende interim-periode worden gead viseerd door de besturen van het St.- Willxbrordcollege en de katholieke ulo scholen in Vlissingen en Goes. Tot de lopende zaken behoort het ver zoek' van het bestuur van het St.-Willi brordcollege aan de minister van on derwijs en wetenschappen om de h.b.s. in Goes te mogen omzetten in een scho lengemeenschap en om een dependance van deze scholengemeenschap te mogen stichten in Vlissingen. Wat het eerste verzoek betreft zijn .de plannen reeds in een vergevorderd sta dium. Men wil het bestaande gebouw van de h.b.s. in Goes-Zuid uitbreiden met een vleugel van vier verdiepingen. Hierin zou de katholieke u.l.o. (mavo) ondergebracht moeten worden. Om dit plan te verwezenlijken zal het nodig zijn om het gemeentelijk bestemmings plan voor het desbetreffende gebied te wijzigen. Burgemeester en wethouders van Goes zijn in principe bereid hier aan mee te werken. Het bestuur van de katholieke u.l.o. in Goes was in het bezit van de urgen tieverklaring voor de bouw van een nieuwe school. Deze urgentieverklaring is per 1 augustus j.l. echter vervallen. Het bestuur van de katholieke u.l.o. kon, mede in verband met de nieuwe be palingen in de mammoetwet, geen ge bruik maken van deze urgentieverkla ring. Het ligt echter voor r?e band tat medewerking nu aan de Stichting Ka tholieke Scholengemeenschap in het de kenaat Middelburg zal toevallen. Wanneer de scholengemeenschap in Goes een feit zal zijn zal zij 700 tot 800 leerlingen omvatten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De verkeers- groep van de rijkspolitie te Mid delburg zal vanaf medio novem ber intensief gaan controleren of men zich houdt aan de maximum snelheid van 80 km. die voor rijksweg 58 is vastgesteld. De controles zullen met de bekende draden op de weg, of met radar worden uitgevoerd. Automobilisten die de ma ximum snelheid overschrijden zullen niet „op staande voet" worden bekeurd. De politie vindt het te gevaarlijk om hen op rijksweg 58 te laten stoppen. Er zal daarom „op nummer" worden bekeurd. Twee man die op 300 meter van elkaar staan, zullen de kentekens van de te hard rijdende auto's noteren. Op deze wijze wordt het mogelijk het wettig en overtuigend bewijs van de overtreding te leveren. De eigenaren van de in de val ge lopen auto's zullen enkele dagen na de overtreding een brief thuiskrijgen waarin de overtreding staat vermeld, en waarin om commentaar wordt ge vraagd. Wanneer men schuld erkent kan men een schikkingsformul-ier tekenen en naar de politie terugzenden. Ontkent men schuld dan wordt gevraagd deze ontkenning met redenen te omkleden. Wanneer men ontkennend of in het ge heel niet antwoordt, op de brief dan kan men enkele weken daarna politie thuis verwachten voor het afnemen van een verhoor. Het horen van de verdachte, of dit nu per brief op persoonlijk gebeurt, is eigenlijk maar een formaliteit. Offi cieel heet het dan ook dat men „in de gelegenheid is een verklaring af te leggen." Dit systeem van bekeuren is afgeleid van ervaringen, die de politie in grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Htaag en Eindhoven heeft opge daan. Gemiddeld 75 procent van dege nen die een brief van de politie thuis krijgen erkent schuld. (Van onze correspondent) KAPELLE Op Zuid-Beveland zijn de telers deze week volop begonnen met de oogst van knolselderij. Vanaf maandag kon de levering van dit pro- dukt beginnen. De teelt van knolsel derij vindt op Zuid-Beveland in hoofd zaak plaats op contract voor de ver werkende industrie en export. De vei lingen van Zuid-Beveland en Walche ren sloten dit voorjaar contracten af voor de levering van de opbrengst van ongeveer 130 ha knolselderij. Hier van kan een oogst worden verwacht van circa 3,5 miljoen kilo knolselde rij, die voor 1 december a.s. afgele verd moet woirden. De oogst is over het algemeen vrij goed. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-BREDA. Gis teren is bekend geworden, dat enige maanden geleden in de om geving van Breda een aanzienlijke muntenvondst is gedaan. Er wer den op een landbouwbedrijf 119 zilveren Zuid en Noord-Neder landse munten uit de grond ge haald, Deze schat bevindt zich op het ogenblik in de kluis van een bank in het Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje Oostburg. De zorg voor veiling van de munten is opgedra gen aan makelaar A. I. Verhage uit Groede (Z.-Vlaanderen). De vinders en de eigenaar van de grond, waarin de munten zijn ge vonden, wensen anoniem te blij ven. Dat heeft een speciale reden- De munten werden namelijk door het personeel van de landbouwer gevonden. Dit personeel heeft de vondst van de schat niet aan de eigenaar van de grond bekend ge maakt, maar is er direct mee naar de makelaar in Groede gegaan. De ze vertrouwde de zaak aanvanke lijk niet en stelde zich met de eige naar van de grond in verbinding. Deze wist nog van niets, terwijl hij zonder meer in de zaak gekend zou moeten zijn, omdat de munten voor een gedeelte ook van hem waren. Om de naam van zijn be drijf en van zijn personeel dat eigenlijk een onrechtmatige daad had verricht door hem niet op de hoogte te brengen van het vinden van de munten niet in diskre diet te brengen, wil men liever niet bekend worden. Makelaar Ver hage uit Groede ls met de betrok kenen overeen gekomen niets over vinders, eigenaar van grond en plaats van vinden aan de open baarheid prijs te geven. Het staat overigens volgens de heer Verhage wel vast dat het een belangrijke vondst is waarmee dui zenden guldens zijn gemoeid. De heer Verhage, die in augustus van dit jaar ook enkele munten veilde die afkomstig waren van de grote vondst in Serooskerke, heeft con tact opgenomen met dr. V*n Gel. der van het Koninklijk Nederlands Munten- en Penningkabinet in Den Haag. Deze zal de munten, die o.a. geslagen zijn in Antwerpen, Brus sel, Utrecht, Zwolle, Amsterdam en Middelburg, aan een onderzoek onderwerpen. Het is de bedoeling dat de munten in november in Am sterdam of Middelburg worden ge veild. (advertentie) fCfoMiJa k inadlMO. UdJcWlAkfotwC koi&off- i'hkb (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De commissa ris van de koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal op 9 november werkbezoeken brengen aan 's-Heerenhoek en Heinkenszand. Ih de morgen zal 's-Heerenhoek wor den bezocht en rond 1430 uur begint het bezoek aan Heinkenszand. Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De raad van Sas van Gent maakte zich bezorgd over het hand over hand toenemen van alle mogelijke bouwsels achter de nieuwe woonwijken in Sas van Gent. Deze bouwsels, waarvan de meeste zonder vergunning neergezet werden doen dienst als garages, duivenhokken en bergplaatsen. De heer L. de Meyer (Ge meentebelang) sprak zijn angst uit over het feit, dat Sas van Gent over enkele jaren vol opstallen staat, die er onoog lijk uitzien. Iedereen was het er mee eens, dat er een bouwverordening zou moeten ko men, die er overigens al is, maar niet juist wordt toegepast, om deze bouwra- ge stop te zetten'. De heer J. Bockstael (KVP) was echter de mening toegedaan dat men voorzichtig moest zijn om veel mensen de hobby's niet te ontnemen, door de bouw te streng aan banden te leggen. De heer E. van Assche (KVP) stelde voor een aantal modellen te ont werpen, voor de bouw van garages en bergplaatsen, waaruit de bouwer in spe zou moeten kiezen. Toen burgemeester en wethouders het exploitatieplan van de omgeving van de begraafplaats ter vaststelling voor legden aan de raad kwam hiertegen dhr. M. de Groff (PvdA) fel in 't geweer. Hij schrok n.l. terug voor het nadelig sal do van deze exploitatie van f 124.000,—. Dit nadelig saldo werd veroorzaakt door het grootste gedeelte van de grond in diit plah niet voor huizenbouw be schikbaar te stellen, maar als groen strook of park te laten dienen. Niet al leen de heer M. de Groff stelde voor om hier meer woningen te bouwen om het nadelig saldo wat kleiner te maken, maar ook andere raadsleden stelden voor 't exploitatieplan nog even aan te houden 'om een en ander alsnog te be kijken. De voorzitter, burgemeester R. A. J. den Boer hield derhalve ddt agen dapunt aan. De verbouwing van de school in de Zandstraat, die nu onder meer is uit gebreid met een dokterskamer-hoof den- kamer, werd door b. en w. aangegrepen om in de Zandstraat voor een passen de ruimte te zoeken die zou kunnen dienen voor verschillende aangelegen heden met betrekking tot het openbaar bestuur. Men bracht naar voren dat de voltrekking van huwelijken in deze ka mer sfeervoller zou verlopen, dan in het nu in gebruik zijnde verenigingsgebouw. Derhlave werd met algcfciene stemmen aangenomen de dokterskamer van de school in de Zandstraat te Sas van Gent als „huis der gemeente" te beschouwen. In de rondvraag vroeg de heer M. de Groff (PvdA) wat er de oorzaak van was, dat uiit de riolen, zoals zondag j.l., een niet te harden stank komt. „Het was in de Noordweststraat en op de Kleine Markt niet uit te houden", al dus de heer M. de Groff (PvdA). Voor zitter Den Boer, die het zelf niet gero ken had, zoals hij zei, zou de zaak uit laten zoeken en eventueel maatregelen laten treffen. (Van onze sportredactie) BREDA De V.C.W.-speler Frans de Jong heeft na acht wedstrijden de leiding genomen in de topscorers- lijst van de tweede klas B. De speler uit Wagenberg heeft 11 doelpunten ge scoord. Hij wordt gevolgd door Frans van Deuren (Internos), die vorig jaar topscorer in 2 B werd. De rest van de lijst ziet er als volgt uit: 3. T. Lam- bregts (Rood Wit) 8: 4. G. van Lier (Uno Animo), P; de Boor en Van Erp (Longa) allen 7; P. Suykerbuyk (Dos- ko) en M. Hendriks (RKWU) beiden 6 doelpunten. 55 Van een onzer verslaggevers) VALKENISSE Het wethou- dersambt is geen erebaantje. De poging van het raadslid P. Flip- se om in de raadsvergadering van de gemeente Valkenisse dat weinig prijzend etiket de wet houders op te plakken, strand de op een kordaat afwijzende burgemeester A. Koevoets. „Als u een jaar op de zetel van een van de wethouders zou hebben gezeten, zou u er wel anders over denken. De gemeentezorgen drukken hen evenzeer als mij en de secretaris", aldus de bur gemeester. De heer Flipse had de benaming erebaantje in de mond genomen omdat hij zich tegen het voorstel keerde om de wethouders recht op pen sioen toe te kenen. Hij vond dat zeker voor een gemeente als Valkenisse niet nodig Burgemeester Koevoets: „Dat zou onbillijk zijn. Ook een wet houder leeft op een bepaald ni veau. Ineens terugvallen van zijn inkomen zou een hard ge lag voor hem betekenen". De heer Flipse besloot de uitdruk king erebaantje dan maar terug te nemen. 1

de Stem | 1967 | | pagina 3