Roolvink moet kostenverdeling na 68 herzien SPINAZIE 750ÈfL15 ko BREDA BIER Prof. De Quay pleit voor instelling van executieve Maxi en mini in Londen INHOUD VAN BELGISCHE RAPPORTEN UITGELEKT IN KONGO Stellingen radicalen kloppen niet met de werkelijkheid ANDUVIE HUIDIGE SITUATIE ONAANVAARDBAAR KAARTVERBOD IN, CHINA Voorzitter kath. werkgevers: DOLLE KOE OP HOL elke dag een ander voordeel dus... ga HU nóg méér naar dde^fn^rbiaT16 Duizenden V.S.-soIdaten in Vietnam zouden marihuana roken DAGBLAD VOOR ZEELAND ex blouse, jeugdig model, in goud. 36-44 1 4.95 ;d acryl bouclé pullover aiesjes. O.a. in olijfgroen. 12.95 ANDAAG IN Nederlands scliip aangehouden in Nig1 eria Stormachtig Nog steeds grote onenigheid winkelsluiting Diplomaat uitgewezen Concentratie Zestienjarige jongen redt aan wagentje gebonden baby nit de Mark KAMER AANVAARDT A.W.Z. Stemmen Verworpen 600 OA JJtti GR. SftPct. Hoewel mijn .standplaats de Residentie is, brengt mijn werk mij veelvuldig „en route". De I zuidelijke provinciën prefereer i ik daarbij. Waarom, zo zult u I vragen. Wel, men serveert daar |alom Breda Bier. Een zeer speciaal f produkt. Ik ben er bepaald op gesteld, het ook in 's Gravenhage steeds in huis te hebben. Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DONDEKDAO 26 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs'van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven 'en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). 55 BENELUX MEER OPPEPPEN ÜaflMa» Pc Stem Makelaar wilde geen heler zijn in een muntenvondst nabij Breda. Pagina 3. Voorleescompetitie bracht al spanning vóór de kinderboeken week begon. Pagina 15. Het is met de jeugdwerkloos heid veel erger gesteld dan men in Den Haag denkt, zegt mevr. S. v. Veenendaal-van Meggelen op pagina 7. Zeevis herkennen is ook al niet zo gemakkelijk. Pagina 21. Mr. P. van Boven (kath. werk gevers) ziet (met pijn en moeite) een bescheiden loonsverhoging in 1968. U leest het op pag. 23. De olie in Suez kan nog wel zes weken branden. Pagina 9. (Van onze redactie buitenland) LAGOS Het Nederlandse schip Jozina is, naar gisteren in Lagos door Nigeriaanse marineautoriteiten is be kendgemaakt, maandag aangehouden. Het schip zou gevaren hebben in de verboden territoriale wateren bjj Ca labar. Volgens de kapitein van de 500 ton metende Jozina, de heer W Plantinga uit Heerenveen, voer het schip in de internationale wateren. De Jozina, die drie Nederlanders, een Spanjaard, twee Portugezen en de echtgenote van een van de Nederlanders aan boord had, was op weg van Lissabon naar Port Harcourt in Biafra. De Nederlandse ambassade in Lagos heeft zich met de Nigeriaanse autoriteiten in verbinding gesteld om de vrijlating van het schip en de opvarenden te verkrijgen. SAIGON (AP). In Vietnam wor den meer Amerikaanse militairen ge arresteerd wegens het roken van mari huana dan wegens enige andere over treding, zo heeft brigade-generaal Har- ley Moore jr. gisteren meegedeeld. Enige duizenden van de 464.000 man schappen in Vietnam gebruiken vol gens hem marihuana. Op de vraag of soldalen ook onder gevechtsomstandig heden marihuana rookten zei Moore: „Dat zou me niets verbazen". Men vermoedt dat verscheidene ver gissingen bij beschietingen het gevolg waren van marihuana-gebruik. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt. Enkele buien. Matige tot harde, aan de kust tot stormachtig aanwakke rende zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Waarschuwing: in alle districten windkracht zeven. Vandaag zon op 07.23 onder 17.25 uur, maan op 22.56, onder 15.14 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De Nederlandse oud-premier prof. dr. J. E. de Quay heeft gisteren opnieuw een lans gebroken voor de instel ling van een executieve Beneluxcommissie, die de samenwer king tussen de drie landen weer op gang zou brengen. Prof. De Quay zei aan een vernieuwing van het Benelux het grootste be lang te hechten gezien de onzekerheid in de wereld en de ge reserveerde houding van Frankrijk ten aanzien van de Euro pese eenwording. Prof. De Quay: „Moet het secreta riaat-generaal van de unie niet om gebouwd worden in een executieve naar het model van de EEG-commis- sie-?". Zoals bekend zullen de minis ters van de drie landen zich over dit plan, dat al eerder door anderen naar voren gebracht is, beraden tijdens de aangekondigde Benelux-ministerscon- ferentie. Prof. De Qua die sprak tijdens een Beneluxlunch te Breda, zei dat het plan r.og voor de ministersconferentie nader uitgewerkt zal worden door de drie- landencommissie van de Benelux-comi- tés. De lunchbijeenkomst werd georga niseerd door de Westbrabantse en Ant werpse Nederlands-Belgische verenigin gen en het Noordbrabantse Benelux- comité. Waarom is een activering van de Be nelux noodzakelijk? Als wij het overleg tussen de drie landen zouden kunnen ombouwen tot een echte samenwerking, zo meent prof. De Quay, dam zou de Benelux met haar 21 miljoen inwoners en haar ligging op een zeer belangrijke plaats in de wereld politiek meer te betekenen hebben. Politieke macht is niet alleen noodzakelijk om redenen van eigenbelang, aldus prof. De Quay, maar ook om de internationale ontwik keling in betere banen te sturen. Prof. De Quay wees erop dat het na oorlogs idealisme bij velen plaats ge maakt heeft voor onrust, onzekerheid en vrees. De Verenigde Naties blijken niet in staat wereldproblemen als de oorlog in Vietnam op te lossen. De NAVO ver toont scheuren, en Frankrijk bemoei lijkt de totstandkoming van de Verenig de Staten van Europa, welke vorm die dan ook zullen moeten krijgen. Hoewel prof. De Quay een zekere overeenkomst zag met de teleurstelling die in het begin van de jaren dertig de hooggestemde idealen van de periode na de eerste wereldoorlog verving, was hij niet pessimistisch. Alles is in bewe ging, zei hij, verwijzend naar de ver nieuwingen in de katholieke kerk en het streven naar partij vernieuwing ir. Nederland. „Dat geeft ons reden tot vreugde!". De huidige gang van zaken in de Be nelux noemde hij „niet aanvaardbaar". Eik der drie landen neemt nu zijn eigen beslissingen, zei hij, en pas* daarna wordt er zo nu en dan overleg gepleegd, Zolang dat zo blijft kan de Benelux niet 'zijn wat zij naar zijn mening zou moe ten zijn: de voorloper van een verenigd Europa. ZIE VERDER PAGINA 3 (Van onze pari. red.) DÉN HAAG Werkgevers en werk nemers in de detailhandel zijn het ook in de gisteren gehouden verga dering van het hoofdbedrijfschap niet eens kunnen worden over het twist punt van de winkelsluiting. Een voorstel van werkgeverszijde om daarom maar de sinds 1964 van kracht zijnde verordening, die op 1 november a.s. zal aflopen, met een jaar verlen gen, werd met 15 tegen 14 stemmen verworpen. De bestaande verordening schrijft een 45-urige werkweek voor, waarbij het personeel reciht heeft op 20 lange weekends per jaar, waarvan zeven met een vrij zaterdag en dertien met een vrije maandag. Een voorstel van werknemerszijde wil de vijfdaagse werkweek behouden, maar dan met een vrije zaterdagmiddag voor al het winkelpersoneel vanaf 13 uur ter compensatie openstelling van de winkels op vrijdagavond tot 21.30 uur. Over dit werknemersvoorstel is echter nog niet gestemd. Vaststaat echter wel, dat de werk gevers er lel tegen gekant zullen zijn. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL In opdracht van de Belgische minister van buitenland se zaken wordt door de justitie en de staatsveiligheidsdienst een gron dig onderzoek ingesteld naar het be staan van een lek, waarlangs gehei me documenten in handen zijn ge speeld van de Kongolese regering. Als direct gevolg van deze affaire is het hoofd van de technische bijstand in Kinshasa, de Belgische diplomaat Hol- lants van Loocke door de regering Mo- boetoe uitgewezen. De Kongolese regering is zeer ont stemd over de inhoud van bepaalde rap porten van de heer Hollants, die zij ten onrechte en langs nog onbekende we gen in handen heeft gekregen. Het schijnt vast te staan, dat versla gen van de heer Hollants. uitgebracht aan de Belgische minister van buiten landse zaken via de Kongolese ambas sade in Brussel in de regeringsbureaus van Kinshasa zijn terechtgekomen. De Kongolese regering heeft aanstoot genomen aan verschillende passages uit verslagen van de heer Hollants, die in juli door hem naar Brussel werden ge stuurd. Men herinnert zich dat de ver houding tussen Brussel en Kinshasa in die maand alles behalve hartelijk was. Het incident komt op een zeer onge legen ogenblik omdat de "Belgische re gering vrijwel gereed is met nieuwe grondslagen voor de voortzetting *an de technische bijstand aan Kongo. WOENSDAGMORGEN om ongeveer 10 uur werd de 24-jarige J. J. Plaatje te Valhermussel getroffen door een val lende laadbak van een aardappelrooier De man was op slag dood. ria?SJEtlG"/DFA)' Het kaartspel heeft een slechte politieke invloed en moet hebl?n talr«ke Chinezen in ingezonden sMckSn a^ het traditimeil rvi g ps^ven. Verwacht wordt dat het kaartspel evenals Ln LSJ1"?5 spel Mahi°ng zal worden verboden, ken tussen wiend ^niVe/iS vegt diat "vele kameraden niet eens onderscheid ma- elementen vijand. Ze spelen met grondeigenaars, rijke boereij en slechte LONDEN De Londense ontwerpers hebben t.g.v. de Fashion Week een voorproefje gegeven van de voorjaars mode. Susan Knights (links) presenteert een witte jersey maxi-japon met ge streept vest. Chinky draagt een mini- jurkje van zwart-wit gestreepte jersey. Beide creaties zijn van Marlborough. (Van onze parlementaire redactie) NIJMEGEN „Er gaat een golf van politieke nieuwlichterij over ons land. In tegenstelling tot hetgeen men beoogt, dreigt het politieke onbehagen tot verbrokkeling van groeperingen en aldus tot grote politieke instabiliteit te leiden". Dit zei gistermiddag de voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, mr. P. van Roven, tijdens de ledenvergadering van het NKWV. De heer Van Boven vond een onder zoek naar wijzigingen van onze staats rechtelijke structuur en het kiesstelsel de moeite waard. Daarover zweeg hij dan ook verder. Wel sprak hij over de radicaliseringstendenzen, ook in het christelijke kamp. Hij vond de term christenradicalen wat aanmatigend, omdat men daardoor alle anderen in de hoek van de niet-consequente christe nen zet. Erger vond hij het nog, dat de stel lingen van deze radicalen de werke lijkheid geweld aanidoen. „Als men na gaat wat in ons land in de laatste hal ve eeuw is bereikt met nagenoeg onaf gebroken medebewind van de K.V.P en haar voorgangster, dan rijst de vraag, in welke andere politieke con stellatie er meer vooruitgang zou zijn gemaakt in de maatschappelijke, so ciale en democratische verhoudingen, zónder daarbij de stabiliteit van het be stel alsmede de' welvaart in gevaar te brengen". Als een aanwijzing in de evolutie in de verhoudingen zag mr. Van Boven het feit, dat thans meer dan 40 pet van het nationaal inkomen (via belasting en premie) bestemd is voor collectieve doeleinden en herverdeling. „Kan men dan, zoals de ehristenradicalen doen, de huidige samenleving verwijten dat het persoonlijk belang, als ordenend be ginsel, zozeer wordt overgewaardeerd, dat er wellicht tegenstrijdigheid bestaat met de evangelische boodschap? Ver biedt deze boodschap ons de ontplooi ing van het persoonlijk initiatief bij inkomensvorming en besteding? Het gaat in 'n gecompliceerde maatschappij altijd om een pijnlijke afweging van prioriteiten, waarbij eenzijdigheid en ongeduld gevaren zijn". In het vervolg van zijn betoog wees hij erop, dat de KVP-radicalen de pro blemen rond de kabinetsformatie aan pakken door het vormen van een pro gressieve concentratie. Daarvoor zou de KVP eerst naar links moeten wor den omgebogen, aldus beter beantwoor dend aan de opdracht tot een evange lisch christendom. „Ik waardeer het een noch het an der", aldus mr. Van Boven, die een progressieve concentratie als een on werkbare figuur zag en in het streven de KVP naar links om te buigen grote risico's ontwaarde. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Door het bijzonder resolute optreden van de zestien jarige Eddy Jansen is gistermid dag het acht maanden oude zoon tje van de familie J. uit Breda van de verdrinkingsdood gered. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor vijf bij de Cimburga- laan. Op dat moment was me vrouw J. met haar kind, dat met een tuigje vastgebonden zat in een wandelwagentje, langs de Mark aan het wandelen. Omdat zij de eendjes wilde voeren liet zij het wagentje boven aan het talud staan. Zonder dat zij er erg in had hobbelde dit met het kind het water in en' verdween volle dig. De moeder begaf zich onmid dellijk te water. Zij kon het wa gentje met het kind niet vinden. Ook twee voorbijgangers lukte dit niet. Eddy Jansen, die van het on geluk gehoord had, rende daarop naar de plaats van het onheil en sprong onmiddellijk in het water. Door onder water te zwemmen lukte het hem snel het wagentje met het kind, dat toen al helemaal buiten bewustzijn was, op het dro ge te brengen. Een van de omstan ders paste kunstmatige ademha ling toe. Deze behandeling werd door een inmiddels gearriveerde agent van politie overgenomen en terwijl hij met de mond-op-mond- beademing bezig was kwam het kind weer bij bewustzijn. Het werd naar het St.-Laurensziekenhuis in Breda overgebracht en daar ter observatie opgenomen. Gisteravond was de toestand van het jongetje bevredigend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met een overgrote meerderheid de Algemene Wet Ziektekosten aanvaard. Alleen de Staatkundig Gereformeerden en de Boerenpartij waren tegen. De laatste omdat, zoals mr. Kronenburg zei, het gaat „om een geldverslinding van de eerste orde, waar toe een lichtzinnig parlement heeft besloten". De regeringspartijen vielen even duidelijk uiteen in een meer progressieve en een conservatieve gToepering. Dit gebeurde bij de stemming over een motie van mej. van Leeuwen tijdens het debat over de Algemene Wet Ziektekosten. Met name de drie christelijke rege ringspartijen vielen hierbij uiteen, hoe wel de meerderheden voor de motie stemden. In de motie-Van Leeuwen sprak de kamer uit. dat als gevolg van de invoe ring van de A.W.Z. een verdere verzwa ring van de sociale premiedruk in de komende jaren onvermijdelijk is. De kamer nodigt de regering daarom uit een verdere verzwaring tegen te gaan door de verhouding van overheidsbij dragen en premie-inkomsten te herzien al of niet te zamen met verschuivin gen in het totale pakket van de sociale verzekeringen. De indieners van de miotie wilden voor volgend jaar akkoord gaan met een premielast van 0.4, maar vonden dat over de kostenverdeling na '68 intensief overleg tussen regering en kamer zou moeten volgen. De motie kreeg steun van de PvdA,, de P.S.P., D'66, en de meerderheid van de K.V.P., A.R.P,, en C.H.U. Tegen wa ren behalve de C-P.N., de V.V.D., de Boerenpartij, de S.G.P. en het G.P.V., de KVP'ers: Albering, Van Beek, Boot, Van Ruel, Van Koeverden. Notenboom, Péynenburg, De Vreeze en Ter Woonst, mej. Haars. en de heren Van der Peyl Scholten en Tolman van de C.H.U. en de heer Schakel van de A.R. De heer Scholten van de C.H.U. toonde zich met de indieners van de motie bezorgd over de kostenstijging, maar was het met de tekst van de motie niet eens. En boer Kronenburg vond het bedenkelijk, dat de motie vanuit de A.R-fractie tegen een minister afkomstig uit deze fractie was ingediend: „Wij doen niet mee met dit intern partij gestook", verklaarde hij. Verworpen werd een voorgestelde wijziging van de heer Van Lier (P.v.d. A), waarin werd voorgesteld, dat het rijk 70 procent van de kosten der uit voering van de wet bijdraagt en de aanvullende rijksbijdrage voor volgend jaar stelt op 150 i.p.v. op 75 miljoen gul den. Dit voorstel kreeg alleen steun van de P.v.d.A., de P.S.P. en de communis ten. De democraat Nypels wilde dat de rijksbijdrage in de kosten zou komen te liggen tussen 60 en 90 procent van het totale kostenpakket, maar dit werd verworpen. Alleen de P.v.d.A., D'66 en P.S.P. stemden voor. De heer Nypels trok zijn motie om de overheidsbijdrage voor '68 te stellen op 85 procent daar na in. De minister had er in zijn verdedi ging nogmaals op gewezen, dat de so ciale voorzieningen gevaar lopen, als deze te sterk aan het overheidsbudget zijn gebonden. De heer Roolvink zwakte zijn dins dagavond gedane mededelingen over de geleidelijke afbraak van de kinderbij slag voor het eerste kind wat af, nadat de heer Maenen (K.V.P.) boze woorden had laten horen over het feit, dat de minister bij de behandeling van de A. W.Z. plotseling met deze mededeling was gekomen. Nu zei minister Roolvink dat hij wat „hardop had willen den ken", maar dat eerst maar eens een ad vies aan de S.E.R. moet worden ge vraagd. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Een dolgeworden koe ontsnapte gistermiddag uit het slachthuis te Eindhoven, nadat zij een flinke schade had aangericht. Het dier ontvluchtte het abattoir en vluchtte in de richting van de spoorlijn, achter volgd door het personeel. Men poogde eerst de koe met een ander dier naar binnen te lokken. Het beest werd echter agressief, niemand durfde het dier te benaderen. Een scherpschutter van de gemeentepolitie werd te hulp geroepen, en deze maakte met een welgemikt schot op 15 meter afstand een einde aan het leven van het dolle dier. (ADVERTENTIES) KWALITEITS DIEPVRIES Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628

de Stem | 1967 | | pagina 1