Socialisten willen een premie A.W.Z. 25. DEREN afer ht Bloedproef eerste stap in goede richting PARADE PHOEC YEN NIEUW DOEL AMERIKAANSE BOMMEN ANTI-FLODDER^ PRO f© Dank voor optreden in Woudenberg Wachtmeester voorkwam catastrofale explosie PETROGRAD 25 oktober 1917 Postume onderscheiding voor dr. Van Gulik NYLON osterhout DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 P.v.d.A. VRAAGT 150 MILJOEN EXTRA Opsporing van de grafschenner via televisie Motie KVP akkoord Veilig Verkeer wil reflectoren op tweewielers Verbond Veilig Verkeer Nederlander schuldig aan gigantische sigarettensmokkel c la 7a Is Russische spion Westduitser Russen en Chinezen gedood? Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. Ziekenh uisdirecteur Geen valse hoop bewusteloze patiënten Breibreibrei Scheepjeswol Al jaren raat 74, Oosterhout week, te weten: 2 natuur kunde/ schei- rden ingewacht een sw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de Algemene Wet bijzondere Ziektekosten (A.W.Z.) heeft gisteren de woordvoerder van de Partij van de Arbeid, mr. Th. van Lier, hulde gebracht aan oud-minister Veldkamp en diens opvolger, minister Roolvink, voor het ontwerpen van de wet en het overnemen daar van. „Iemand die er zelf niet mee te maken heeft, beseft niet wat zijn mede burger moet opbrengen ais hem en zijn gezin iets overkomt, wat onder zware geneeskundige risico's valt. Maar iedereen heeft recht op een sociale verze kering daartegen, want het kan iedereen overkomen", aldus mr. Van Lier. DR. G. >1. J. VELDKAMP ...lof van socialisten... (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het onderzoek naar de grafschenner, die al meer dan een jaar zijn kwalijke praktijken verricht in het zuiden van het land, in België en in West-Duitsland, komt wellicht in een nieuw stadium, nu men overweegt de televisie bij de nasporingen te betrek ken. Hoofdinspecteur mr. Th. van Osta, die coördinerend optreedt bij de op sporingswerkzaamheden, voelt er veel voor om via de televisie bijzonderheden over de dader bekend te maken, waar door men mogelijk aan bruikbare gege vens kan komen, die tot arrestatie kun nen leiden. De Duitse televisie heeft deze me thode al eerder met succes toegepast. „Wij zullen ons niet in verbinding gaan stellen met een televisie-organisatie", zegt mr. Van Osta, „maar als het mi nisterie van Justitie een dergelijke op sporingsmethode gaat organiseren, dan zullen wij een van de eersten zijn die daar belangstelling voor hebben. Er is al over gesproken". Tegen die tijd (als de man dan nog op vrije voeten is), wil men de op graf zerken en altaren aangetroffen hand schriften op de beeldbuis brengen en dan een deskundige op dit gebied het vermoedelijke karakter en de levens wijze van de man laten omschrijven. Er is goede hoop dat er dan een bruik bare tip binnenkomt. Inmiddels is een studie- en contact commissie ingesteld die het onderzoek moet steunen. De grafschenner is na een periode van „rust" sinds een paar weken geleden weer opvallend actief. (ADVERTENTIE) De Partij van de Arbeid toonde zich verheugd over het wetsontwerp, maar mr. Van Lier kon het niet eens zijn met de premievcrdeling, die minister Roolvink en zijn staatssecretaris dr. Kruisinga, gisteren hebben voorgesteld. Volgens de bewindslieden zal de premie voor de AWZ per 1 januari 0,4 procent moeten bedragen, willen de verstrek kingen, zoals die bij de opstelling van de wet voor ogen stonden, verwerkelijkt kunnen worden. De opbrengst van de premies wordt geraamd op 166 miljoen gulden, de eigen bijdrage op 33 miljoen. Het rijk zal 475 miljoen gulden bijdra gen. In 1969 zal de premie vermoedelijk minstens 0,7 procent bed-ragen. zo deel. de minister Roolvink schriftelijk aan de Kamer mee. Mr. Van Lier was het hiermee niet eens. „De overheid moet zeker 150 mil joen gulden meer beschikbaar stellen", zei hij. „Volgens ons kan dan de premie op 0,1 of 0,2 procent worden gesteld. In 1972 wordt de premie dan 0,4 pro cent en niet zoals de regering meent, 1,6 procent". Verwacht wordt, dat de Partij van de Arbeid met een motie zal komen waarin 150 miljoen gulden extra van de overheid gevraagd worden. De socialis. ten en ook andere fracties zullen boven dien amendementen indienen op ver schillende onderdelen van de wet. De Partij van de Arbeid heeft nu wel vrede met de wet, zo zei mr. Van Lier, maar de wet moet binnen niet al te lange tijd zeker uitgebreid worden. De woordvoerder van de KVP, de heer J. Maenen, deelde mee, dat zijn fractie akkoord gaat met de hoofdlijnen van het wetsontwerp. De KVP gaat ook akkoord met een stuk premiebetaling, maar dan alleen voor 1968. De premie moet ten laste van iedereen komen, zo vindt de KVP, ook van de loontrekkenden en van de personen boven 65 jaar. Voor de per sonen boven de 65 jaar is volgens de heer Maenen compensatie mogelijk via de AO W-index. Ook de ARP legde zich. zij het nood gedwongen, neer bij de premie van 0,4 procent, aileen voor 1968. De fractie wil zich echter voor de jaren na 1968 volstrekt niet binden. De bedoeling van de AWZ is, zo ver meldt de memorie van toelichting, de zware lasten, die uit geneeskundige ri sico's voortvloeien, collectief door het EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. PER METER2 POSTBUS 39 HILVERSUM UTRECHT (ANP) Het Verbond voor Veilig Verkeer acht het noodzake lijk, dat op korte termijn het aanbrei* gen van reflecterend materiaal zowel op rijwielen als op bromfietsen verplicht wordt gesteld. Het verbond wil daarmee de zicht baarheid van de miljoenen fietsers en bromfietsers in ons land bij duisternis vergroten. Dit zee gisteren de voor zitter van het -verbond, drs. H. A. Kort hals, op de algemene vergadering in Utrecht. Volgens hem biedt de wettelijk voorgeschreven verlichting van fietsen en bromfietsen de bestuurders van deze tweewielers te weinig bescherming te gen verkeersongevallen. Drs. Korthals heeft gisteren na vier jaar zijn functie van voorzitter van het Verbond neergelegd. De heer Korthals werd in oktober 1963 tot voorzitter be noemd. gehele volk te laten dragen door middel van een sociale volksverzekering. Het gaat hier om geneeskundige be handeling, verpleging en verzorging van chronisch zieken, langdurige in validen en gehandicapten. Het wetsontwerp kent een centrale plaats toe aan de revalidatie. Door de invoering van de AWZ zou een bevor derende invloed uitgaan op de ontwik keling van verplegings- en verzorgings inrichtingen voor langdurig zieken, ernstig gehandicapten en vooral ook voor geestelijk gehandicapten. De behandeling en verpleging in zie kenhuizen van zowel lichamelijk als geestelijk zieken komt voor rekening van de volksverzekering na afloop van het eerste jaar van behandeling en ver pleging. UTRECHT (ANP) Het Verbond voor Veilig Verkeer hoopt dat zo snel mogelijk een wettelijke regeling van de promillagegrens ter beteugeling van het alcoholgevaar tot stand zal komen. De genoemde grens van 0,8 pro mille ziet het verbond als een eerste stap in de goede richting. Het verbond acht het. dringend nood' zakelijk dat op korte termijn de ver plichting in de wet wordt vastgelegd om indien aan bepaalde voorwaar den is voldaan een bloedonderzoek te gelasten. Deze wens uitte gistermiddag de voorzitter van het Verbond voor Vei lig Verkeer, drs, H. A. Korthals, in zijn jaarrede op de algemene verga dering van het verbond in Utrecht- Hij vindt het verheugend dat de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst haar tot nu toe gehanteerde medisch-ethi- sche bezwaren ten aanzien van het bloedonderzoek heeft laten varen. De verplichting zich aan de bloedproef te onderwerpen zal volgens de heer Korthals moeten gelden voor al de verkeersdeelnemers, waarvan de op sporingsambtenaar vermoedt, dat hun bloedalcoholgehalte 0,8 pro mille of meer zou kunnen bedragen. Het verbond zal in samenwerking met de stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid starten met een autorij-opleiding voor leerlingen van het voortgezet onderwijs, in na volging van de Verenigde Staten, waar al enige jaren autorij-onderwijs aan de schoolgaande jeugd wordt ge geven. WOUDENBERG (ANP) De dis trictscommandant van de Rijkspolitie in Utrecht, majoor mr. J. W. Buiten dijk, heeft in Woudenberg een tevre denheidsbetuiging van de algemeen inspecteur van het Korps Rijkspolitie uitgereikt aan de wachtmeester le klasse D. Nagel van de groep Leus den, die op 24 juli zyn woonplaats Woudenberg voor een ramp heeft be hoed. Op fle avond van die dag stroomde vloeibaar propaan uit een in de Dorpsstraat geparkeerde tankauto doordat de gasmeter was afgebroken. Wachtmeester Nagel, die op zijn bromfiets op weg was naar Achter veld, trad meteen handelend op. Hij zette alle verkeer stop, hield het pu- S^0p ?en afstand. ging huis aan nuis de straatbewoners opdragen de gaspitjes uit te doen, verordonneerde aait op straat niet meer gerookt mocht n en waarschuwde een monteur an een gasbulkstation, die een kwar- uPj an onder tankauto kwam dichtdraaien. Daarmee was ex plosiegevaar geweken en wacht- AcM2veldNagel £ing V6rdcr na" Pas veel later werd zijn districts commandant duidelijk, dat het optre den van wachtmeester Nagel veel in grijpender was geweest dan uit de simpele rapportering bleek. Dat bleek toen een rapport van de arbeidsin spectie was ontvangen. Daarin viel een conclusie op: aan het optreden van de heer Nagel is het te danken dat Woudenberg een catastrofale ex plosie bespaard is gebleven. „Och. Elke collega van mij 'ou zo hebben gehandeld", zegt de 53-jarige heer Nagel, die al vier jaar in Wou denberg dienst doet en reeds twee maal eerder een tevredenheidsbetui ging van zijn hoogste chef kreeg. Dat was onder meer in 1956 toen hij in Den Oever dienst deed en in zijn eentje vier beruchte Amsterdammers na een roofoverval op een postkan toor in Friesland inrekende. De heer Nagel bleef er kalm onder. Hij maakte van het voorval pas eind september een proces-verbaal, nadat zijn chef hem daartoe opdracht had gegeven. Hij had het niet eerder .ge daan, omdat „geen strafbaar feit was gebleken". „De man die de kraan van de tank auto dichtdraaide heeft veel meer moed gehad", vindt de heer Nagel. Deze jongeman, de 20-jarige Peter Eekeveld uit Woudenberg, kreeg een tevredenheidsbetuiging -en een boe- kenbon van burgemeester Hosang. (Van onze Londense correspondent) LONDEN In Dartmouth is gisteren de 39-jarige Nederlander Hendrik Cor- nelis S. tot een boete van 270.000 gulden en twaalf maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens een tabaksmokkelzaak, die volgens de Britten de grootste is in hun geschiedenis. S., die directeur is van een firma met ernstige geldzorgen, bekende tijdens het proces dat hij ge poogd had de accijns te ontduiken op vier miljoen Engelse sigaretten. De officier van justitie noemde deze zaak „een uniek geval". Hij verklaarde dat de waarde van de sigaretten op 490.000 gulden geschat werd. De accijns alleen bedroeg 430.000 gulden. S. heeft zes maanden gekregen om de reusachtige boete te betalen. VIEUX De Zachte Hollandse KONJAK WEST-BERLIJN (D.P.A.) De ver meende Russische spion Jewgeny Rön- ge, die politiek asiel heeft gevraagd in de Ver. Staten, is in werkelijkheid een Wcstduitser en in Oost-Duitsland be kend onder de naam Willi Gast. Dit heeft, volgens het Oostduitse persbureau A.D.N., de leider van de voorlichtingsdienst van het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid, luite nant-kolonel Kehl, op een persconferen tie in Oost-Berlijn gezegd. J7r stonden twee gebouwen in Pe- trograd, waar ondanks de verduisteringsmaatregelen tot de ochtenduren volop licht brandde en koortsachtig werd gewerkt. In het Winterpaleis, de voormalige tsarenresidentie in het hart van de stad aan de oever van de Newa, stond een besluiteloze Kerenski aan het hoofd van een even besluiteloze regering. Zijn probleem was of hij door loyale troepen naar de hoofd stad te laten komen de dreigende opstand kon onderdrukken of juist zou aanwakkeren. Enkele kilometers verderop stond het tweede gebouwencomplex, het Smolnyklooster met daarnaast het kazerneachtige Smolny-instituut, 200 meter lang en drie verdiepin gen hoog. Tot aan de revolutie was dit complex een alom bekende kloosterschool voor de dochters van de Russische adel. Nu huisden er de opkomende machthebbers, ar beiders en soldaten, die er hun revolutionaire organisaties hadden gevestigd. In de lange, gewelfde gangen, wemelde het dag eb nacht van zich haastende beambten, soldaten en rode gardisten, velen beladen met enorme pakken kranten, procla maties of gedrukte propaganda van allerlei aard. Op lange tafels fci gangen en trapportalen werden pamfletten en, lectuur van de ver schillende politieke partijen aan geboden. Beneden, in de klooster refter, schuifelden duizenden' pro letariërs in eindeloze rijen langs dientafels, waar continu zo'n twin tig mannen en vrouwen maaltijden verstrekten: koolsoep, stukken, vlees, een saus en plakken zwart brood. Een maaltijd kostte twee roebels, een bedrag dat de laagst betaalden toen konden missen. Het bestaan van dit proletariërs nest in Smolny demonst; eerde mis schien het duidelijkst de gespleten situatie in het Rusland dat sinds maart in permanente staat van re volutie verkeerde. Naast de wet tige regering-Kerenski handhaafde zich, ja groeide daar in Smolny de onofficiële, maar als fait aqcompli erkende macht van de hoofdstede lijke sovjet, de eigenlijke „revo lutie-raad" van de straat, waarin alles wat socialistisch dacht zijn 9 Het hoofdkwartier van de bols jewieken: Smolny. Binnen een bedrijvige bijenkorf, aan de buitenzijde bewakers met ka nonnen onder de grauwe, mo numentale gevels. Zo zag Smol ny eruit in de dagen die aan de opstand voorafgingen. heil had gezocht Ook de niet-bol- sjewistische socialistische partijen en fracties, die in het sovjetbestuur hun invloed op het socialistische kamp poogden uit te oefenen, maar zichtbaar terrein verloren aan de bolsjewistische partijleiders. Deze laatsten drongen zich in alle sov jet-organen binnen. Het was een pure machtsstrijd in het socialistische blok. Zou deze strijd nog langs democratische we gen beslist kunnen worden? De gematigde socialisten vreesden het ergste, getuige hun wanhopige be middelingspogingen in parlement en sovjet tussen de regering en de bolsjewieken. Hun vrees was ge grond. Vandaag had Lenin ge schreven: „Wij kunnen onmogelijk wachten op het Alrusschische Sov jetcongres, dat van dag tot dag wordt uitgesteld. De beide hoofd steden moeten in opstand worden gebracht." (Van onze redactie buitenland) SAIGON Voor het eerst in de geschiedenis van de Vietnamese oorlog hebben Amerikaanse straaljagers gisteren de grootste lucht machtbasis in Noord-Vietnam gebombardeerd- Het Phoec Yen-vlieg veld, dat op 30 kilometer afstand van Hanoi ligt, was de basis van de Mig-straaljagers, die de Amerikanen steeds meer last bezorgen. Bij de grote aanval werden Russische en Chinese technici gedood, aldus onbevestigde berichten. (ADVERTENTIE) Algemeen wordt de actie van de Amerikaanse luchtmacht, marine en korps mariniers gezien als een verde re uitbreiding van de oorlogsactivitei ten. Er blijven nog maar weinig belang rijke stellingen over op de Amerikaan se lijst van verboden doelen in Noord- Vietnam. De belangrijkste objecten, die nog niet werden gebombardeerd, zijn het Gia Lam-vliegveld bij Hianoi, de haven van Haiphong, de pieren van de kleinere haven Hon Gai en een spoorwegstation en elektriciteitscentra le in de stad Lao Cia, precies op de grens tassen China en Noord-Vietnam. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen hebben vorige week 17 Zuidvietnamese burgers gedood en 23 gewond bij het geven van mitrailleur vuur op Viet- congstellingen. De toestellen waren be zig met overbrengen van regeringstroe pen ten zuidwesten van Saigon. Het incident deed zich voor 'bij slecht weer. Hoewel Amerika van de ene kant zijn oorlogsactiviteiten opvoert gaat het (ADVERTENTIE) gerucht, dat het van de andere kant pogingen in het werk stelt om tot een minder omvangrijke oorlog te komen. In dit laatste licht moet feit gezien worden, dat de Amerikanen al twee maanden lang geen bombardementen hebben uitgevoerd binnen een straal van 16 kilometer rond Hanoi. Op 23 augustus kwamen de Amerikanen het laatst boven Hanoi. De opdracht voor deze stap zou afkomstig zijn uit Wash ington. Wel zijn Amerikaanse toestellen gisteren tot bij de 16-kilometergrens geweest, waar zij grote hoeveelheden bommen lieten vallen. AMSTERDAM (A.N.P.) In de KRO-actualiteitenrubriek Echo heeft dr. L. M. Brans, directeur van het Streekziekenhuis te Bennekom, giste- ten gewaarschuwd voor valse hoop op genezing van patiënten, die langdurig bewusteloos blijven. Zijn ziekenhuis is in de belangstel ling gekomen na een geval van vrij plotselinge genezing, waarvoor .de me dici zelf de verklaring nog niet weten. „Er is geschreven dat dit verrassen de herstel te danken zou zijn aan spe ciale medicijnen, maar dat staat beslist nog niet vast. Ik vind het van het aller grootste belang dat voorbarige geruch ten, die hierover circuleren, worden te gengesproken", zo zei hij. Sinds enkele maanden geleden een slachtoffer van een verkeersongeval be wusteloos werd binnengedragen, later tot bewustzijn kwam en toen snel her stelde, zijn van verschillende kanten aanvragen binnengekomen voor opna me van andere bewusteloze patiënten, o.a. voor Mia Versluis, die al enkele ja ren bewusteloos is. Zij werd inderdaad in Bennekom opgenomen. In haar licha melijke toestand is volgens dr. Brans enige vooruitgang geconstateerd, maar de bewusteloosheid düurt onverminderd voort. Wi© zich thuis voelt In onze moderne tijd, breitl B.v. dit hartveroverende pakje. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. 5 2 CO O. z O O DEN HAAG (ANP) De Japanse ambassadeur, Torao Ushiroku, heeft mevrouw Van Gulik. de weduwe van de vroegere Nederlandse ambassadeur in Tokio dr. Robert van Gulik, de ver sierselen van de „Eerste klas orde van de Reizende Zon" overhandigd. Dr. van Gulik, die in wijde kring be* kend is geworden o.m. als schrijver van de rechter Tie-romans, stierf op 25 sep tember. Bij het overhandigen van de onder scheiding. de hoogste die niet-Japanners kan worden toegekend, herinnerde de ambassadeur aan dr. van Guliks grote eruditie en liefde voor Japan. Een hartekraet om even warm te loven: „De Nederlandse soldaat be taalt te veel voor zijn eten. Dat geeft ons een raar gevoel in de maag, zeker als dat eten nog niet smaakt." Deze woorden, die aan dui delijkheid niets te wensen overlaten, komen uit de mond van de nieuwe voorzitter van de Vereniging van dienstplichtige militairen, Marius Aalders (22) uit Utrecht. Hij is sinds kort zelf soldaat af, maar hij blijft solidair. Hij heeft precies laten uitrekenen dat de dienstplichtige militair voor zijn warme hap twee gulden en zes cent per dag moet neertellen, waar van 21 cent niet besteed wordt. Jan soldaat krijgt dus maar voor één gulden vijfentachtig op zijn bord. En de georganiseerde soldaat neemt dat niet langer. Hij wil (etens-) waar voor zijn geld. Een pastoor in Eindhoven heeft in navolging van een Amster damse collega een advertentie in een krant geplaatst waarin hij koor zangers vraagt, die eer, LATIJNSE hoogmis willen verzorgen. Wat ik wel vermoedde, maar tot gisteren nooit zwart op wit had ge zien, is dat België van alle landen ter wereld de meeste cafés per vier kante kilometer heeft, namelijk drie. Het nationale comité ter bestrijding van het alcoholisme heeft dit ont dekt. Weet u waarom ik dit van die alcoholisme-bestrijders kan geloven Ieder ander, die er op uit zou trek ken om de Belgische drankhuizen te gaan tellen, zou namelijk b.v. bij het 24e of voor mijn part het 57e café onherroepelijk de tel kwijt ra ken. Slechts drankbestrijders lijken mij in staat om cafés niet binnen maar buiten vanaf de straat te .tellen. De gemiddelde Beïg proeft tussen zijn tweede en vierde jaar voor het eerst bier. Aldus diezelfde drank bestrijders. Vrienden, het is verdrietig, maar mijn verhaal moet vandaag kort blijven onder de druk van de Rus sische revolutie (zie boven) 'MERIJN (ADVERTENTIE) hebben Loearbits Hoestbonbom met het Groene Kruis hun uitste kende werking bewezen bij ver koudheid, keelpijn, heesheid.

de Stem | 1967 | | pagina 7