WAARSCHIJNLIJK LEIDT ONDERZOEK VAN RIJKSWATERSTAAT TOT: Parallelwegen naast rijksweg 18 Baarland ziet af van 90.000 gulden zegt „gulle gever t RAIFFEISEH6ANK Richting geven aan hedrijfszielsorg HOOFDAALMOEZENIER J. v. d. MEER >RUSSlA6i KOOPT! SUPER sn&Fsstmsi f heetman 4 Otto Sterman °P „Joantje tournee door West- Z.-Vlaanderen Sas van Gent in beroep bij de Kroon st DE LAATSTE 1 AAN DEN VAN HET JAAR f SUPER WÉ| DROP JTw SPRITS TUKKEN DROP CABELJAUWifloQ pSCHELVIS 10 VIS STICKS, HARINGEN |§|I HARINGEN^|35J 3 ROL- MOPSEN CREAM CRACKERS^^1 iNAcke JESS0J0N6#^ SHERRY #25 SMEER- ÏÏk -UIERS éll9) |5 sterk Ij/kt; WORST »RUfrSLA6 er nieuws uit id en streek pag. 3 en 5 ROLEX w i Drs. W. Lockefeei wil handen vrij als kringvoorzitter HOU IE BIJ JE STIEL Winst Keurige weg Wennen CONCERT IN WEMELDINGE spaarbank en alle bankzaken STUDIE Scholieren luisterden naar Otto Sterman in Axel DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 OKTOBER 1067 (ADVERTENTIE) :unt u nog meat4 VIS v/l lil V/|^ ook m.Uu;. omgevmg i^een mmm 1 kwart jee rollen linke, zak jsalwiafc en echt ocboben ar titel A/at is vis., zo.gezond, 4oo gram eoncten graat-panklaar lat zyn prys-slagpr ijzen 3zwr& (ÊÈÊk ...per pob O zure oer pot,.-yi.Ti 1 -neb augu^K en ut.p. pSb ete echte p.pak j berkrwik *am bozen bea&enwUn neb jonge jeneveri^alc fles amont'illado i volle sherry e°r PR'JS-SIAGPRUS «ndspak follen 7 GIER- itSCHUIT vAAS^' vefc^S1 !l$£2r~s^. kersen pak ÏANDAGE1 -= ;/Rl6Sr V6R6-VL6E& IS HY6IËNI6CH ^ond fyne iCHÓÜOER^^ ^R60NAD6®jr oond magere^—s OSSEN (éOgg, LAPPEN (dsfö n fyne bief Icup Sawcysjes. JAC. HERMANS Jergen op zoom /llssingen - POaole 10 i oldelburg -Go e& lêrineuzen - Axel erstdlaags ook un iTGGN BERGEN (ADVERTENTIE) Het ideale horloge voor op en in het water. Speciale Oyster kast, gegarandeerd waterdicht tot op 200 meter. Gegradueerde draaischijf waarop duikers in één oogopslag de verlopen tijd kunnen aflezen. Automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Speciaal beschermde opwindknop. ROLEX SUBMARINER 465,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92 - Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam (Van een onzer verslaggeefsters) BAARLAND „De gemeente Baarland verspeelt de leans op een recreatiezaal in het plan .Scheldeoord". Dat zegt de heer 1. A. van Royen van de Nieuweweg. Hoe dat komt, doet hy uitvoerig uit de doeken Zyn verhaal komt er op neer dat hy er graag voor wil zorgen dat er op het recreatieterrein „Scheldeoord" recreatieve voorzieningen komen. Naar zyn zeggen krygt hy er van het gemeente bestuur de kans niet toe. gegadigden, die een huisje bouwen, ver kopen en zelf de winst opstrijken". De heer Van Royen vindt dat ver schrikkelijk. Daarom heeft hij naar aanleiding van die advertentie bij de gemeente een plan ingediend. Hij heefl zich ais gegadigde aangemeld voor alle 48 percelen erfpacht. De gedachten van de hetr Van Royen gaai. uil naar de bouw van een drietal typen woningen van steen. Hij wil de woningen laten bouwer door een in de omgeving ge vestigde aannemer of combinatie van aannemers die ervoor kan zorgen dal de wonirgen nog voor de zomer van '968 Klaar zijn. Volgens de heer Van Royen moet het mogelijk zijn dat op zo'n manier de prijs per woning aan merkelijk lager komt te liggen dan het bedrag dat betaald moet worden wan neer persoon met een aannemer 1 wo ning gaat bouwen. Wat de heer Van Royen wil is: de woningen allemaal tegelijk laten bou wen, maar verkopen voor de prijs die de woning zou gaan kosten wanneer zij apart was gebouwd. Via een advertentie in een landelijk blad heeft de gemeente te kennen ge geven da* zij in Scheldeoord 48 percelen grond in erfpacht wil uitgeven. In dit plan zijn al 50 stenen zomerwoningen gebouwd Verder is er een camping voor ongeveer 200 personen, plus toilet gebouwen en een winkel. Het bezwaar van de heer Van Royen is dat, naar zijn zeggen, 46 van deze 50 v c-ningen met speculatiewinst van de hand zijn gedaan. „Het hele plan is een initiatief van de gemeente", aldus de heer Van Royen. „Voor de bouw van de 50 hui zen waren 7 gegadigden. Zodra de hui zen klaar waren is het grootste deel ervan met een flinke winst verpatst". De heer Van Royen is bang dat het. in het tweede deel van Scheldeoord pre cies dezelfde kant opgaat. „Er komen Zeeuwse K.V.P. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik wil me neutraal kun nen opstellen tegenover alle afdelin gen in de Zeeuwse K.V.P.". Dit zegt drs. W. Lockefeer in Hulst, die on langs werd gekozen tot kringvoorzit ter van de K.V.P., naar aanleiding van zyn aftreden als afdelingsvoorzit ter in Hulst'. „Het is veel beter, dat ik die functie opgeef. 1/an kan ik tenminste mijn han den vrij h ben ah kringvoorzitter. Het is niet goed, geloof ik, om tevens de verantwoordelijkheid als afdelingsvoor zitter te dragen. Daarom heb ik me ook teruggetrokken uit het Statenkring. bestuur." Acht jaar lang is de heer Lockefeer voorzitter geweest van le K.V.P.-afl in Hulst. Nog langer was hij bestuurslid. Tijdens de algemene vergadering vrijdagavond a.s. zal hij of ficieel van het voorzitterschap afstand doen. V-or deze functie is nog geen nieuwe kandidaat. Loco-burgemeester: (Vaii een onzer verslaggeefsters) BAARLAND - „Hy moet de boontjes doppen die hy doppen moet. Een ambtenaar is er niet om zich bezig te houden met de realisatie van re creatieobjecten. Hij moet op zyn stoel achter zijn bureau zitten". Dat is het commentaar van waar nemend burgemeester W. N. van Liere van Baarland op de „kwestie- Van Royen". Aanvankelijk wilde de burge meester geen commentaar op deze zaak geven. Hij noemde het kwalijk dat er zo over „gerommeld" wordt. Later deelde hij mee, dat er in totaal drie geadigden waren, die allemaa' alleen de 48 woningen wil den bouwen. Het gemeentebestuur voelde hier volgens de burgemees ter niets voor. „We zien liever 48 pauic.uliere belanghebbenden", al dus de burgemeester. Dat is ook een van de redenen waarom de ge meente zelf niet het plan ten uit voer brengt. De tbigemeester geeft toe dat de planren van de drie gegadigden in een besloten raadsvergadering be- nandeJd zijn, maar niet omdat het gemeentebestuur er geheimzinnig mee wilde doen, zo bleek uit het geen ae burgemeester vertelde. Verder zei hij dat de raad het college var b. en w. heeft gemacn- tigd de percelen in erfpacht uit te geven. Deze percelen zijn op een stuk of 5 na uitgegeven aan 15 ge gadigden .We hebben de percelen naar beste eer en geweten en naar billijkheid uitgegeven", aldus de waarnemend burgemeester. „IK werd uitgenodigd door de Stich ting Schoolconcert om naar Axel te komenDat vond ik erg leuk. Het is me heel goed bevallen. De jongens en meisjes hebben heel aandachtig naar me geluisterd en dat is plezie rig." DIT zegt de Amsterdamse acteur- voordrachtskunstenaar Otto Sterman, die in de Nederlands Hervormde kerk in Axel voordroeg uit werk over de neger en zijn problemen. „Dat voordragenzegt hij, „doe ik al sedert 1959 Axel is niet de enige Zeeuwse plaats, waar ik ben geweest. Ik geloof, dat 'k er moeilijk in zal slagen een plaats in deze provincie te vinden waar ik niet ben geweest." „IK moet me haasten, want de bus wacht niet. Vanavond moet ik weer optreden voor de katholieke land en tuinbouwbond in Naaldwijk. Cur sisten geloof ik. Morgen sta ik weer voor een publiek in Geertruidenberg. Ook voo- de Stichting Schoolconcert. Donderdag speel ik met Ensemble in de schouwburg in Tilburg. Een nogal druk programma deze week. Dat is niet altijd zo. Dat komt nu toevallig zo, omdat het toneel erbij komt. Toch gaat dat meestal zo bij mij: afwisse ling van toneel en voordracht." „IK geloof dat het programma hier bij de kinderen in Axel wel in de smaak is gevallen. Stukken proza zijn wel moeilijk voor te dragen. Je kunt er zo moeilijk je verbeelding laten spreken en weinig dramatise ren. Behalve dan dat stuk over het verblijf op de plantages „TOCH kon ik die stukken over het transport van de negerslaven en de vreselijke toestanden die er in die tijd heersten, moeilijk weglaten. Het hoort er nu eenmaal bij. Je kunt het een niet vertellen met weglating van een ander facet, uit het bestaan van de neger Ook de geschiedenis is erg belangrijk Je moet toch kunnen zien hoe de neger zich heeft cmtwikkelt „DAT was ook mijn opzet. Ik wil de jongens en meisjes eerst even in- leiden. Ze weten zo weinig meer af van wat er iv dat verre verleden is gebeurd. Bovendien vind ik dat dit educatief is Met deze voordrachten krijgen ze een algemene indruk van de historie rond de negers. Ik geef toe, het is misschien wat minder boeiend dan de Bijbelse vertellingen, zoals die door de negers werden ge- interpret eer d, maar die stukken zijn essentieel. Jammer vond ik wel, dat het aantal scholieren een beetje te groot was. De kerk is akkoestisch niet zo geslaagd Het is moeilijk om iedereen te bereiken „Op het totale project maak ik een winst van 80.000 90.000 gulden", aldus de heer Van Royen. Deze winst wil hij benutten voor de bouw van een recreatiezaal en zo mogelijk voor de aanleg van een golfbaan, tennisbaan of een dergelijke voorziening. Na het gereedkomen van deze recrea tieve voorzieningen zou hij ze willen overdragen aan de gemeente voor een symbolisme koopsom. De heer Van Royen heeft het plan bij de gemeente ingediend. Maar „De burgemeester heeft bij voorbaat al tegen me gezegd: u heeft geen schijn van kans Een van de raadsleden moet tegen hem hebben gezegd dat ik niets met het nieuwe plan te maken mocht hebben. Waarom? Om persoonlijke re denen der.k ik", aldus de heer Van Royen. Hij heeft het plan toch inge diend. „In feite betekent dit toch een schen king aan de gemeente", vindt hij er zelf van. „Scheldeoord is te klein om er Vein gemeentewegen exploitabele voorzieriijigen in aan te brengen. Maar de bindingen met scharrelaars vindt men blijkbaar belangrijker dan iets krijgen waar de hele gemeenschap wat aan heeft" Het plan is in een besloten raadsver gadering „onder tafel geveegd", aldus de heei Van Royen zelf. Hii vindt dat iets dergelijks niet in een besloten ver gadering behandeld dient te worden. Na deze vergadering heeft de heer Van Rojen van het gemeentebestuur geen er.kei bericht gehad wat er over het plan is beslist. Een week later heeft de raad het college gemachtigd om de 48 percelen aan andere gegadigden uit te geven, aldus liet verhaal van de heeir Van Royen Wat hem nu te doen staat weet hij eigenlijk niet. „Aan de ene kant ben ik ambtenaar op de gemeentesecretarie. Aan de an dere kant heb ik zelf 4 huisjes in Schel deoord gebouwd voor de verhuur. Mijn mening is dat Scheldeoord de gasten meer moet bieden. Als ik een eerlijke manier kan vinden nog iets aan de zaak te veranderen, zal ik dat niet nalaten. Met de burgemeester praten heeft geen zin. En dan, het wordt je zo gauw op Je broodje gesmeerd dat je ambtenaar bent. Maar de uitgifte van de percelen moet nog door G.S. worden goedge keurd", zegt hy een klein beetje hoop vol. (Van een onzer verslaggeefsters) OOSTBURG De Stichting Film Jaontje zal de komende maanden met „Jaontje" op tournee gaan. In alie gemeenten van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren zal de film worden vertoond. De stichting heeft hiervoor een uitgebreid programma opgesteld. Vanavond om 8 uur wordt de film vertoond in het gebouw van de Ka tholieke Kring in Oostburg Een maand lang zal de film iedere woensdag-, donderdag- en zaterdagavond „ergens" in West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden vertoond. Voor iedere voorstelling zal er 's middags van 1 tot 3 uur een kaart verkoop worden gehouden Voorlopig zal in iedere gemeente één voorstelling worden gegeven. Na afloop van de „eerste ronde" zal de film nogmaals worden vertoond in die gemeenten, waar is gebleken dat bij de eerste voorstelling vele mensen door een uit verkochte zaal teleurgesteld moesten worden. De kleurenfilm „Joantje" is geen verfilming van het gelijknamige toneel stuk geworden. Voor de film is aan de hand van het toneelstuk een draai boek gemaakt. Zoals bekend oogstte het toneelstuk „Joantje" indertijd een enorm succes. „Joantje" is geschre ven door Cor Schijve en opgenomen door de Belgische cineast Roger Claeijs. Ook buiten West-Zeeuwsch-Vlaande- ren blijkt belangstelling voor de film te bestaan. De stichting kreeg al van verschillende personeelsverenigingen, o.a. uit Terneuzen, een verzoek om de film te komen draaien. Een zelfde verzoek is er zelfs gekomen van een Zeeuwse vereniging uit Holland* (Van een onzer verslaggevers) ZIEREKZEE Rijkswaterstaat onderzoekt voorzieningen om het lang zame verkeer van ryksweg 18 tussen Zierikzee en de Grevelingendam te weren. Het onderzoek zal waarschijnlyk leiden tot de aanleg van parallelwegen aan weerszijden van de rijksweg. Waar dit onmogelyk is zullen, naar mag worden verwacht, bermverhardingen worden aangelegd. Deze voorzieningen zullen de veilig heid op rijksweg 18 aanzienlijk verho gen. Het langzame verkeer vormt nu eenmaal altijd een gevaar op een snel weg. Eind september bleek dit bijvoor beeld bij Nieuwerkerk waar een land bouwtrekker met aanhangwagen de aanleiding (niet de oorzaak!) was van een verschrikkelijk ongeluk waarbij vier mensen om het leven kwamen. Een op Schouwen wonend lid van Pro vinciale Staten van Zeeland heeft een dezer dagen gezegd: „Let op: het gaat met rijksweg 18 dezelfde kant uit als met rijksweg 58". Hij baseerde zijn uit spraak op het feit dat er in de eerste negen maanden van dit jaar reeds elf doden op rijksweg 18 door Schouwen te betreuren zijn geweest. Eerste reactie van de heer J. War- neke, plaatsvervangend districtscom mandant van de rijkspolitie in Zeeland hierop is: „Je moet de zaak niet in het emotionele vlak trekken. Wanneer men gaat beoordelen of een weg goed of slecht is mag men niet alleen op het aantal doden afgaan. Het verkeer op rijksweg 18 haalt het nog niet bij dat op rijksweg 58. Wat de onveiligheid betreft kan rijksweg 18 nog niet eens in de schaduw van rijksweg 58 staan. Voor mij is rijksweg 18 een keurige weg. Als men zich maar aan de regels houdt/" Inmiddels hebben zich op dit keurige stukje rijksweg van nog geen dertien kilometer in de eerste negen maanden van dit jaar 65 ongevallen voorgedaan. In 23 gevallen was er lichte, in 29 ge vallen zware materiële schade. Veertig mensen werden licht gewond; 17 per sonen moesten met zware verwondin gen in een ziekenhuis worden opgeno men. Elf mensen vonden, zoals gezegd, de dood. nister van verkeer en waterstaat op vragen over rijksweg 58 van de Zeeuwse Tweede Kamerleden. Het betreft het stuk rijksweg 58 van de spoorwegover gang tusen Rilland en Krabbendijke en de oositelijke toegangsweg tot Krabben dijke. Het arrondissement Goes van rijks waterstaat heeft intussen een gedetail leerd plan voor bermverhardingen langs de gehele rijksweg gereed ge maakt en doorgestuurd naar de mi nister. Hangende de beslissing van de minister konden over dit plan nog geen bijzonderheden worden vrijgegeven. Een van de oorzaken van deze trieste balans is dat het verkeer op rijksweg 18 de laatste jaren enkele malen schoksgewijze vooruit is gegaan. De eerste keer was dit het geval direct na de opening van de Grevelingendam. De tweede schok kwam na de ingebruik neming van de Zeelandbrug. Alles wijst er op dat de bevolking van Schouwen de geweldige toename van het verkeer in zo korte tijd niet voldoende heeft kunnen verwerken. Dit kan worden af geleid uit het feit dat betrekkelijk veel ongevallen worden veroorzaakt door het onvoorzichtig oversteken van de weg. Deze oorzaak wordt veel minder ge signaleerd op rijksweg 58, die veel drukker bereden wordt, een slechter en smaller tracé heeft en veel minder overzichtelijk is. De bevolking van Zuid-Beveland is geleidelijk aan met de toenemende drukte op rijksweg 58 vertrouwd geraakt. Intussen wordt langs rijksweg 58, na de plaatsing van de 80 km-borden, ook de eerste bermverharding aangebracht als gevolg van het antwoord van de mi- (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De gemeenteraad van Sas van Gent schaarde zich una- niem achter het voorstel van burge meester en wethouders om beroep in te dienen bij dé Kroon tegen de afwij zende beschikking van G.S. van Zea land betreffende het beschikbaar stel len van een krediet van f 110.000, voor de bouw en inrichting van een kantoorgebouw voor de gemeente. B. en w. en de raad vonden de argu» menten van G.S. dermate zwak dat zij hiertegen beroep aantekenden bij de Kroon. G.S. gronden hun besluit nl. op de overweging dat zij in verband met de gemeentelijke herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen het financieel niet verantwoord achtten een dergelijk krediet van f 110.000,be schikbaar te stellen voor de bouw van een kantoorgebouw voor de gemeente. De gemeenteraad meende, dat de her indeling van Zeeuwsch-Vlaanderen een zaak is die nog lang niet rond ziV zoals blijkt uit berichten in de pers en gehoord de vaste commissie uit de Tweede Kamer. Aldus de gemeenteraad. Wij komen nog nader terug op deze raadsvergadering. (Van een onzer verslaggeefsters) WOLPHAARTSDIJK De muziek- verenigingen „Oefening kweekt kunst" uit Wemeldinge, „Excelsior" uit Kloe- tinge en „Con Affezzione" uit Kwa- dendamme geven vrijdag 27 oktober een concert in het Dorpshuis te We meldinge. De uitvoering begint om 8 uur. Na afloop is er een bal. (ADVERTENTIE) Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk 4«tI»iI HI r.11 I III IIWIMW (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Pas enkele weken was ik bedryfsaalmoezenier toen ik de gelegenheid kreeg een ondernemings- raadsvergadering by te wonen. Er werd druk gediscussieerd over waar devaste pensioenen. Ik snapte er hele maal niets van. Na afloop zei ik te gen die mensen: Nu begryp ik hoe jullie je voelen als je zondags naar mijn preek geluisterd hebt". Deze ontboezeming komt van pa ter drs. J.J. van der Meer, die be noemd is tot hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapostolaat in het bisdom Breda. Hij is 36 jaar en begon in 1961 in Steenbergen als aalmoezenier voor de pendelaars, nadat hij in Leuven afgestudeerd was in de politieke en sociale wetenschappen. Met het boek, dat hij schreef voor zijn licentiaat „Een religieus-sociografisch survey van het dekenaat Bergen op Zoom" gaf hij zijn superieuren indirect al de richting aan voor zijn toekomsti ge priesterlijke werkzaamheden. Hij staat nu zelf voor de moeilij ke taak om met 17 collega's doel en richting te geven aan de bedrijfs- zielzorg. In een gesprek over zijn werk en over zijn nieuwe functie pater Van der Meer is de opvolger van aalmoezenier M. Huybregts, thans chef godsdienstige uitzendin gen bij de KRO blijkt bij voort during hoeveel waarde hij hecht aan het teamwork. Dit blijkt ook drin gend nodig te zijn voor de priesters, die in hun arbeid ontdekt hebben hoe ver de kerk verwijderd staat van de „wereld van het werken" De bedrijfsaalmoezeniers van het Bredase bisdom hebben daarom maan delijks een bijeenkomst in St.-Maar- tenshof te Breda, waar zij gezamen lijk een eucharistieviering houden en waarbij één van hen bij toerbeurt een meditatie houdt. Hierna volgt dan een inleiding door een aange zochte spreker, waarna er een dis cussie plaatsvindt. Het afgelopen jaar werd acht maal gesproken over de sociale rechtvaardigheid. „Opmerke lijk was", aldus pater Van der Meer, „dat alle sprekers de mens duidelijk centraal stellen in hun betoog. Al leen jammer, dat er aan de inleidin gen zo weinig handvaten zaten, waar zij in de praktijk iets mee kunnen doen", voegt hij er aan toe. „Ze wa ren nogal theoretisch." Verder houden de aalmoezeniers uit een bepaalde regio om de twee weken een werkbespreking. Boven dien zijn er nog de zogenaamde in formele contacten. De vier aalmoe zeniers in Breda bijvoorbeeld zien elkaar iedere donderdagmorgen om elkaar gegevens uit te wisselen. van zijn gedachten. In hem Is niets te bekennen van een predikant, die met grote stelligheid leerstellingen verkondigt van de kansel. Hij is een van de priesters, die moeizaam op zoek zijn om een dialoog tot stand te brengen tussen de kerk en de men sen, die in de wereld van nu leven. Hij tracht met zijn collega's onder andere door middel van gespreks groepen en bedrijfsbezoeken de wer kende mensen dienstbaar te zijn en de idee uit te dragen, dat zy in en door hun werk iets goeds van het le ven kunnen maken. Hij merkt op, dat de bedrijfsaal moezeniers in de loop der Jaren een •sterke evolutie 'in hun taakstelling hebben doorgemaakt. Het bedrijfs apostolaat is destijds ingesteld om een dam op te werpen tegen de on kerkelijkheid. In een volgend stadium probeerde men de mensen nogal hoog dravende idealen op te dringen, die in feite weinig te maken hadden met de realiteit van alledag. Toen volgde hat informatiestadium, tijdens welke de priesters hebben leren luis teren naar hetgeen de werkers te vertellen hebben. Momenteel staan het tot stand brengen van een dia loog en de dienstbaarheid aan de maatschappij op het voorplan. Ge zien deze ontwikkelingen willen wy onderhand wel eens van die antieke benaming „bedrijfsapostolaat" at zegt hoofdaalmoezenier Van der Meer. Wij hebben er al vaak over gespro ken, maar het valt niet mee om een goede naam te vinden, die past by ons huidige werk. Gevraagd naar bijzondere program mapunten voor de toekomst zegt pater J. van der Meer zonder enige aar zeling: „Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat we eerst en vooral ons toe moeten leggen op een persoon lijke studie van de werkende maat schappij." (Hij leest o.a. nauwge zet „Economische Statistische Be richten) Je loopt iedere keer vast als je niet op de hoogte bent van de toe standen en de problemen in het be drijfsleven. Het wezenlijke van de pastoor is, dat hy de zijnen kent en de zijnen hem. Het is een simpel evangelisch gegeven, maar de kerk heeft dit lange tijd niet zo gezien". Verder willen wij er naar streven meer contacten te leggen met de vak bonden, zowel van werknemers als van werkgevers. Ook de niet-katho- lieke bonden gaan wij bij ons werk betrekken. Wij hebben er in het verle den al enkele prettige contacten mee gehad. Daarbij is het zeer gewenst meer contracten te leggen met de vak werkers op sociaal terrein. Zo be staat er sinds kort een contactgroep, waarin ook een tiental dominees zit ting heeft. Ze draagt de naam 1-67 (industriegroep '67) en wil proberen of het mogeiyk is een predikant ge heel of gedeeltelijk vrij te stellen voor het bedrijfsapostolaat. Hiertoe is onlangs een voorstel gedaan aan het breed moderamen van de Neder lands Hervormde Kerk. Wij zien dit tevens als een reële oecumenische samenwerking op het gebied van de bedrijfszielzorg. Dan onderzoeken wij nog mogelijkheden om vanuit de „we reld van het werken" een aantal ge dachten kenbaar te maken op het Ne derlands pastoraal concilie. Hoofdaalmoezenier Van der Meer praat edachtzaam, voortdurend tas tend en zoekend naar de formulering (Van een onzer verslaggevers) AXEL Ongeveer 500 leerlingen van de landbouwhuishoudschool in Axel en Sas van Gent, de l.t.s. in Axel en de chr. Ulo luisterden aandachtig naar een voordracht van Otto Sterman. De middag werd georganiseerd door de Stichting Schoolconcert en de ZVU. Omdat momenteel in Axel byzonder moeilijk is een uitvoering te geven voor een groot publiek (sluiting Het Centrum) heeft men zyn toevlucht ge nomen tot de Nederlands Hervormde kerk in de Kerkdreef. De heer Sterman werd ingeleid door het hoofd van de christelijke ulo, de heer J. Klein. „De naam „Stichting Schoolconcert", zo zei hij, „klopt hele maal niet meer, omdat we nu met een voordi-ich komen- „Hij was van oor deel, dat hiermee toch beslist geen af breuk werd gedaan aan het streven van de stichting. De heer Sterman ver telde over de negers en hun proble men: het transport van de slaven, zo als dat eertijds werd aangepakt. Uit het proza sprak duidelijk de verschrik kelijke ellende, waarin de negerslaven verkeerd-en. De teksten memoreerden de vervuiling aan boord van de slaven schepen, de besmettelijke ziekten, de afstraffingen. Anderzijds droeg hij voor uit werken over de arbeid op de sui kerplantages en later de afschaffing van dez-e slavernij, die gepaard ging met grote feesten in de steden en op de plantages. Sterman sprak over het ontstaan van de spiritual. „Het zijn liederen", zo zei hij, „door niemand en iedereen ge componeerd". Een door hem voorge dragen bijbelinterpretatie wilde aanto nen hoe kinderlijk de instelling van de neger v/as t.o.v. bijvoorbeeld de schep- oing. Zijn vertelling kwam byzonder goed tot haar recht door de strakke forse gebaren, die als accenten het ver haal tot een climax voerden. Voor de pauze had zijn programma een o erwegend ernstig karakter. Uit de stilte, waarin geluisterd werd door het jeugdige publiek, bleek ruimschoots» dat Sterman veel waardering genoot. Toch wilde hij de jongens en meisjes niet naar huis laten gaan zonder een vleugje negerhumor te laten proeven. ..Ik vind", zei hij „dat de humor het laatste woord moet hebben. Daarom wil ik met jullie teruggaan naar Afrika, naar Kongo." De story, die hij op ver rukkelijke wtyze bracht, had een ver rassende pointe.

de Stem | 1967 | | pagina 3