Al AMERIKA HERVAT WAPENLEVERANTIES Egypte vraagt spoedzitting Y.-raad Kloof tussen Vijf en Frankrijk te wijd voor Britten JAMIN Stichting akkoord over vrije lonen Suez Hogere winst Hoogovens ROTTERDAM HERADEMT OPGELUCHT Langduriger bompauze na Kerstmis? PESSIMISME IN LUXEMBURG Ruim miljoen Chevrolets terug naar de fabriek Legerartsen in opleiding weigeren contract 14.75 I Uiigavat N.V. Uifg. /Wij. Neerlandia I Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx DAGBLAD VOOR ZEELAND P.v.d.A.-FRACTIE Nederland moet naar nationale gezondheidszorg 49.75 Toenemend bewolkt MIRAGE VERDRAGEN NEDERLANDSE TWIENERS SPENDEREN 2 MILJARD PER JAAR SCHRIK ANDAAG IN Traineren Voorstel Voorzichtig elke dag een ander voordeel Verhoging minimum loon pas op 1 juli Minimumloon HONDERDEN GULDENS VOORDEEL! Let op DEZE advertentie elders in dit blad. Lamacurljassen 197.- icoltrui (met epauletten) voor de maten ff- jongenspantalon (met ing). In mod. strepen, j 2-167 19.75 1107« JAARGANG No. 25644 I Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen I C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. I Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. I Vercauteren, L. J. v. 't Westende. I Bureau: Breda Reigerstraat 16 I tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bla» WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZENi Potgieterstraat 3, telefoon ^601^^QOSTBURG^_Nteuwstraat^41^^telefoon^2893k ARTILLERIEDUEL BIJ SUEZ (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV Egypte heeft gisteren verzocht om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad. Dit gebeurde na een dag vol gevechtsacties waarbij olie installaties in het gebied van Suez door de Israëlische artillerie in brand waren geschoten. Een belangrijke ontwikkeling in de situatie in het Midden-Oosten, vooral door de Egyptische pers sinds einde vorige week opge schroefd tot een soort oorlogspsychose, was gisteren Een officiële bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dat de wapenleveranties aan Israël en aan vijf Arabische landen op selectieve basis worden hervat; aiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiii I Wie het eerst in Suez geschoten heeft I zal wei moeilijk te achterhalen zijn. Maar in ieder geval is het dui delijk, dat Israël de gelegenheid heeft benut om wraak te nemen voor het tot zinken brengen van de torpedobootjager Eilath. I De toestand in het Midden-Oosten is zo gespannen, zo vergiftigd door haat en afgunst, dat iedere actie wel een reactie moet uitlokken Nog een paar van dit soort incidenten en de oorlog is weer in volle gang. De Eilath is door de Egyptenaren tot zinken gebracht met behulp van Rus sische raketten. Het valt te betwijfe len of de Russen hiermee gelukkig zijn. Door hun wapenleveranties aan Egypte zijn ze echtei medeverant woordelijk voor het gebruik van die wapens. De incidenten van de laatste dagen to- nen aan, dat er voor het Midden-Oos- Iten geen vrede zal zijn zolang de grote mogendheden het onderling niet eens zijn. geworden over een politieke oplossing. Zolang ook de Verenigde Naties onmachtig blijven om in dit soort conflicten regelend op te treden. Er is een VN-vredesIeger nodig, dat bij conflicten als een „brandweer" kan optreden. Nederland heeft op dit punt bepaalde initiatieven ontplooid. Zijn die intussen in mr Luns' archief opgeborgen of wordt er nog wat aan gedaan? Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll PETROIÏ (Reuter) Chevrolet heeft 1.143.000 auto's, geproduceerd tussen september 1964 en mei 1965, terugge roepen naar de fabriek. Er is een fout in het stuurmechanisme van deze au to's ontdekt, die bij remmen bij lage tof gemiddelde snelheid een krachtige ruk naar rechts veroorzaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland moet vol- r>en^ a e ^weede'Kanierfractie van de r.v.d.A. naar een nationale gezondheids zorg toe. De gehele gezondheidszorg moet uitgroeien tot een overzichtelijk, goed werkend geheel. Voor de Nederlandse burger moet zij zo toegankelijk mogelijk zijn. „Daarom Ïatow? vY,et bijzondere ziektenkosten i i uitgebreid worden. De gehele zi ekenhuis verpleging en de klinisch- s? hulp dient onder deze volksverzekering te komen. Dan pas men we,rkelijk van een volksverze kering spreken", aldus betoogde giste- ien het socialistisch Tweede-Kamerlid van dp1 A w 7 w* bij de behandeling -'Waarom niet een verze- wl k inplaats van de onnodige kost- bare bonte lappendeken, die ook nog derf„ften gebaseerd is op een ou derwetse standenmaatschappij". (ZIE VERDER PAGINA 9) insjas in zuiver woiien lours. Model en stof r de maten he*? ™eriC%- meegedeeld door £eidlg tot vanavond: zonnige perioden met later meer bewolking. Op de meeste pïaa™ en nft ïg' 404 matige, tater tot krachtig toenemende zuidweste- als gistèren.1'6 '—"aturen 1 indaag zon op 07.21, onder 17.27, maan op 21.37, onder 14.42. De landen die voor leveranties in aanmerking komen zijn Libanon, Sa- oedi-Arabië, Marokko, Libië en Tunesië. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken was het besluit „korte tijd geleden genomen en wordt erin rekening gehouden met de aanzienlijke Russische wapenleveran ties aan andere landen in het Midden- Oosten, met name, de Verenigde Ara bische Republiek, Syrië en Irak. Israël zal onder andere „Skyhawk' jachtbommenwerpers krijgen, waarvan volgens zegslieden al 50 voor het uit breken van de oorlog in het Midden- Oosten waren toegezegd. Jordanië krijgt, aldus de zegslieden ongeveer 40 al eerder toegezegde „Star- fighters". 5 De woordvoerder voor het ministerie van buitenlandse zaken zei echter dat nog geen beslissing is genomen over hervatting van de wapenleveranties aan Jordanië. Tijdens een drie uren durend verwoed vuurgevecht in de kanaalzone schoten de Israëli gisteren twee grote Egypti sche olieraffinaderijen in Port Suez In brand. Deze raffinaderijen zouden naar schatting in 80 procent van de Egypti- sche oliebehoefte voorzien. De verwoesting in Port Suez zou de gehele Egyptische olie-industrie ont wrichten en voor de uitgeholde econo. mie van het land de genadeslag kun nen betekenen. Het schijnt, dat er in Egypte nog slechts één andere olieraffinaderij is. De vestigingen in Port Suez zijn met Cairo en Alexandrië verbonden door een woestijnpijpleiding waar doorheen per jaar naar schatting vijf miljoen ton olie stroomt. De beschieting van Port Suez gisteren bevredigde Israël, dat sinds het ver gaan var de Eilath om wraak schreeuw de. Verschillende kranten in Tel Aviv gaven extra edities uit, waarin het nieuws met enorme koppen werd ge bracht. Zoals te doen gebruikelijk beschul digden beide landen elkaar ervan met schieten te zijn begonen. De Egyptische lezing is, dat Israël om half twee met machinegevferen het vuur opende over het Suez-kanaal. De Egyptische troepen beantwoordden het vuur. waarbij bat terijen ten oosten van Port Tawfik en Ojoen Moes sa tot zwijgen werden ge- bracht. Israël zegt, dat de Egyptenaren om half twee het vuur openden vanuit Port Ibrahim. Een legerwoordvoerder maakte bekend, dat Egypte hierbij ge bruik maakte van automatische wapens en veldgeschut. Israël zette daarop mor tieren en kanonnen in de strijd. Nadat al vrij snel de raffinaderijen in Port Suez in brand waren geschoten, wist de yS-bestandscommissie om half vijf een einde te maken aan het vuren. Toen had Israël een Mirage-straaljager en vier tanks verloren, terwijl een sol daat werd gewond. Van Egyptische ver liezen is niets bekend. De hele avond duurde de spanning in de kanaalzone voort. De Israëlische troepen bleven in staat van alarm. Abbe Eban, Israels.minister van bui tenlandse zaken, verklaarde dat zijn land geen heil zag in een bijeenkomst van de Veiligheidsraad, omdat de raad „nog nooit tegen de wensen van de Ara bieren is ingegaan". Hij zei verder dat de 19-jarige oorlog slechts beëindigd kan worden door vredesverdragen. „De oude structuur van het Midden-Oosten, dae president Nasser in mei besloot te verstoren, kan niet worden hersteld" aldus Eban in Washington. De jongste omvangrijke Sovjet-Russi sche wapenleveranties aan Egypte gaan gepaard met nauwere indirecte controle door Russische deskundigen op de op leidingsmethode. Dit is gisteren door bevoegde Israëlische kringen verklaard met het oog op het bezoek van de Rus sische generaal Socholov aan Egypte. Russische officieren zijn voortaan recht streeks toegevoegd aan de Egyptische eenheden, die met de nieuwste Russi sche wapens zijn uitgerust, aldus deze zegsman. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft de Veiligheidsraad meege deeld, dat volgens V.N -waarnemers ter plaatse Israël begonnen is met de aanval. (Van een onzer verslaggeefsters) HOGE ZWALUWE De 78-jarige wielrijdster A. van Meel uit Made werd gistermiddag om half vier bij een ver keersongeval in Hoge Zwaluwe zo ern stig gewond, dat hij enige uren later m het St.-Ignatiusziekenhuis in Breda overleed. De bejaarde wielrijder stak plotseling de weg over, vlak voor een naderende personenwagen. De bestuur der hiervan, T. van L. uit Made kon de man niet meer ontwijken. AMSTERDAM (ANP) Een uitgebreid onderzoek naar de leef- lees-, gebruiks- en verbruiksge- woonten van de Nederlandse twie- ners (jongens en meisjes in de leef tijdsgroep van 16 tot 24 jaar), dat een reclamebureau in Amsterdam door de Nederlandse stichting voor statistiek heeft laten uitvoeren, heeft aangetoond dat de jeugd in deze leeftijdsgroep een jaarbudget heeft van 2115 miljoen gulden. Het meeste geld wordt uitge geven aan vakantie, namelijk 325 miljoen gulden. Kleding en schoe nen vergen 246 miljoen van het jaarbudget. Niet alles wordt uit gegeven. De jeugd blijkt spaarzaam te zijn, want 220 miljoen gulden wordt opzij gezet voor de toekomst, zonder een bepaald doel. Uitgaan kost veel geld. Ruim 196 miljoen gulden ver dwijnt in café's, cafetaria's en dan cings. Het grootste gedeelte van dit bedrag komt voor rekening van de jongens, want zij betalen hiervan 144 miljoen. Daarentegen geven de meisjes meer geld uit aan cosme tica, toiletartikelen, het inrichten van haar kamer, haarverzorging en kleding. Uit het rapport blijkt dat de ge middelde netto-inkomsten uit be roep van een twiener-jongen een 250 gulden per maand bedragen, voor het twiener-meisje 225 gulden. Het maandelijks bedrag dat na af trek van kostgeld voor eigen vrije besteding overblijft is voor de jon gen 110 gulden en voor het meisje 105 gulden. Van de jongens krijgt 54 pet zakgeld, van de meisjes de helft, de rest verdient zijn eigen geld en slechts een klein percen tage ontvangt geld uit een studie beurs. (Van een onizer verslaggevers) IJMUIDEN. De netto winst var. Hoogovens over de maanden juli, augustus en september van dit jaar is 47 proc-nt hoger dan die over dezelfde periode in 1966. Het winstcijfer over het derde kwartaal 1967 was 27,7 mil joen gulden. De omzet bedroeg in het derde kwar taal van dit jaar 300,3 miljoen gulden een stijging ten opzichte van het derde kwartaa, 1966, toen de omzet 290,7 mil joen was, maar een daling ten opzichte van her, tweede kwartaal van dit jaar toen dit cijfer 339,6 miljoen was Of schoon de omzet daalde, kon toch- een aanmerkelijk hogere winst worden be reikt, omdat het bedrijf erin slaagde de kostprijzen te drukken. (ZIE OOK PAGINA (FINANCIëN) Watermonsters uit de Nieuwe Wa terweg worden op een laboratorium onderzocht op mogelijke sporen van vergif afkomstig van de lading van de „Eljaco". (Van onze correspondent) ROTTERDAM De bergers van de firma's De Graaf en Mulder en De Wit zijn er vannacht in geslaagd de Eljaco met zijn uiterst giftige lading boven het water van de Waalhaven te tillen. Het spectaculaire maar uiterst langzaam vorderende karwei, dat ademloos werd gevolgd door personeel van de haven dienst, de brandweer, de rivierpolitie, de keuringsdienst van waren, de G.G.D. en een schare journalisten, werd ge klaard met behulp van twee drijvende bokken. Toen een kleine vloot van sleepboten koers zette naar het strandje in de Rot terdamse haven, om de drijvende bok ken vanmorgen met hoogwater de kans te geven hun griezelige, last aan de grond te zetten, ging er een zucht van verlichting op. Rotterdam was in korte tijd voor de derde maal aan een ern stige watervergiftiging op grote schaal ontsnapt. Toch was vannacht nog niet alle ge vaar geweken. Eerst vandaag wordt de lading van het schip, die er weliswaar bij een vluchtige controle goed uitzag, nader onderzocht en vervolgens gelost. Dan zal moeten blijken hoe de 300 va ten met 200 kg parathion, 60 vaten met methacystox en voorts een onbekend aantal pakken met cumarine zich ge houden hebben. Vooral voor het laatste vergif is men erg bang geweest, omdat men niet wist hoe de karton- en plasticverpakking die weliswaar waterdicht moet zijn, zich in het water zouden houden. Aan de hand van aangespoelde en opgeviste pakken (de rivierpolitie en havendiensten zijn gisternacht en gis teren overdag druk bezig geweest met de losgeslagen en weggespoelde lading te bergen), heeft de keuringsdienst van waren vastgesteld dat de verpakking het 24 uur in het water zou kunnen uithouden. De lading wordt vandaag gelost door personeel dat in speciale pakken is gestoken en uitgerust is met zuurstofmaskers. In Rotterdam was men intussen van de schrik van maandagavond bekomen, toen via radio en t.v. de eerste berich ten over een mogelijke watervergifti ging bekend waren gemaakt. In aller ijl werden de watertoevoerkanalen naar de Rotterdamse waterwinbedrijven in Rotterdam-Noord afgesloten, en werd overgeschakeld op het noodbassin in de Eschpolder, waar voor twee dagen water beschikbaar was. De keuringsdienst van waren heeft bij het nemen van monsters In de ri vier en in de Nieuwe Waterweg giste ren slechts geringe sporen van para thion aangetroffen Slechts betrekkelijk kleine hoeveelheden van het gif zijn in het water terechtgekomen en zijn on dertussen zeer verdund en worden door het water bovendien nog eens afgebro ken. Het methacystox en cumarine zijn minder gevaarlijk. -j&agbla? He Stem |- Zoeken naar de dialoog, zo om schrijft hoofdaalmoezenier drs. J. J. v. d. Meer het werk van het bedrijfsapostolaat. Pagina 3. Morgen wordt de sjah ge kroond: een kostbaar en rijk sprookje in een arm land. Pa gina 11 Koolsoep voor twee roebels in het bolsjewieken-hoofdkwar tier. Het nagerecht kent u. Pa gina 7. Zwemcoach Rob Kerkhoven op timistisch over Mexico. Pag. 13. Een kordate wachtmeester be hoedde in juni Woudenberg voor een ramp. „Niets bijzon ders', zegt hij op pagina 7. SAIGON (A,P.) De Verenigde Sta ten overwegen de bombardementen op Noord-Vietnam deze winter lange tijd te staken, ten einde Hanoi's bereidheid tot het voeren van vredesbesprekingen op de proef te stellen, aldus heeft een Amerikaanse diplomaat dinsdag ver klaard. In diplomatieke kringen in Saigon bestaat echter weinig hoop dat Noord- Vietnam door een langdurige bombar dementspauze aangespoord zal worden met Saigon en Washington om de con ferentietafel te gaan zitten voor het uit werken van vredesvoorstellen. Omdat het buitenland echter grote druk op de Verenigde Staten uitoefent om een dergelijke bombardementspauze te beginnen, zal Washington er wel licht een gelasten, om aan te tonen dat de Verenigde Staten gaarne vrede wil len, maar dat Hanoi niet bereid is met weinig minder dan een Amerikaanse capitulatie genoegen te nemen. Een langdurige bombardementspauze zal eventueel in december met het tra ditionele kerstbestand beginnen. Eer dere geruchten over een ophanden zijn de bompauze zijn tot nu toe door het Witte Huis of het State Department steeds categorisch tegengesproken, zo ook gisteren. (Van onze correspondenten) LUXEMBURG/LONDEN Het optimisme in EEG-kringen om op redelijk korte termijn onderhandelingen met Engeland te kunnen beginnen, is zeer gering geworden. Na afloop van de besprekingen in Luxemburg zei minister Luns„Mijn beoordeling van de situatie kan niet optimistisch zjjn. Ik ga met zorg de volgende vergadering tegemoet. Ik sluit niet uit dat we dan een gebrek aan overeenstem ming zullen moeten constateren." De Britse regering zal op de deur •an de Euromarkt blijven hameren. Dat was, samengevat, de reactie van erste minister Wilson gisteren op het nieuws uit Luxemburg. Wilson verklaarde in het Lagerhuis: „Onze toetredlngsaanvraag is ingediend en blijft ingediend. We laten ons niet afschrikken door dagelijkse gebeurte nissen of mogelijke tegenslagen". De Britse premier noemde sommige van de conclusies ten aanzien van de Britse economie en financiële toestand, waartoe men in Luxemburg gekomen is, „ongewettigd" en „ontoelaatbaar". De discussies van gisteren werden gevoerd aan de hand van drie vragen, die de Duitse raadsvoorzitter Schiller aan de ministers voorlegde. Reeds direct bij de beantwoording van de eerste vraag werd nog eens be vestigd hoe groot de kloof is tussen Frankrijk en de andere E.E.G.-landen. Deze vraag luidde: „Kan de toetreding van nieuwe leden de fundamentele doelstellingen, de kenmerkende eigen schappen en de methoden van de ge-- meenschappen wijzigen?" Vijfmaal klonk in de vergadering een overtuigd neen. Het was de Franse mi nister Couve de Murville die volmondig ja antwoordde. Hij maakte met zijn antwoord nogmaals duidelijk dat Frank rijk erop uit is door het aandragen van steeds nieuwe contra-argumenten de zaak te traineren: „Uitbreiding van de gemeenschappen kan economische voor delen bieden, maar tegelijkertijd geeft men een stuk onderlinge samenhang prijs. Met de toetreding van Engeland gaan we, vrees ik, in de richting van een Atlantische vrijhandelszone. De Kennedy-onderhandelingen hebben be wezen hoe sterk we als zes zijn". Enigszins geprikkeld hield minister Luns zijn Franse ambtgenoot voor dat door niemand een Atlantische vrijhan delszone gewenst wordt, en dat het dus niet relevant is om dit punt in de dis cussies te betrekken. De Italiaanse mi nister Fanfani reageerde op de uitla tingen van Couve de Murville dat de zes in strijd komen met het verdrag, als ze nieuwe leden niet zouden toela ten. De debatten werden besloten met een voorstel van voorzitter Schiller om de permanente vertegenwoordigers met experts te laten uitzoeken hoe de Brit se economische situatie verbeterd kan worden. Dat leek op een uiterste poging van Duitse zijde om Frankrijk tegemoet te komen. Dat voorstel werd door minis ter Luns onder de tafel gewerkt Voor Nederland zou dit betekenen dat men Engeland toch voorafgaande voorwaar den zou gaan stellen, en dat wenst Ne derland tegen geen enkele prijs. Couve de Murville viel Luns bij, zij het om andere redenen. Voor Frankrijk bete kende het voorstel een verkapt begin van onderhandelingen met Engeland en dat lusten de Fransen niet. Want voor zitter Schiller had er vergeten bij te zeggen dat bij de studie ook Engelse experts betrokken zouden moeten wor den. Zijn slotoperatie maakte duidelijk hoe voorzichtig Duitsland tracht te ma noeuvreren om Frankrijk te vriend te houden. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT De voltallige op leidingsklas van de „School voor Re serve Officieren Geneeskundige Dienst" in Amersfoort is ln opstand. Hej kader heeft eenstemmig gewei gerd te tekenen voor dienstneming als reserve-officier. Na 16 weken werke lijke dienst is gebleken, dat hun wedde straks belangrijk lager zal zijn, dan aan het begin van hun opleiding is be loofd. De toekomstige reserve-officieren menen bij de neus te zijn genomen en hebben daartegen bij hun commandant, kolonel J. Assink, protest aangetekend. Deze ontkent overigens, dat ze zover willen gaan om te weigeren de op leiding voort te zetten. niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers zyn het nu volledig eens over de in 1968 te voeren loonpolitiek. In de Stichting van de Ar beid werd gistermiddag het volgende overeengekomen Op centraal niveau worden geen nor men aangegeven voor de loonstij gingen. C.A.O.-verbeteringen kunnen in vrij overleg per bedrijfstak of per on derneming worden vastgesteld. Alleen de minister van Sociale Za ken is bevoegd, een c.a.o. onver bindend te verklaren, bijvoorbeeld als hij de loonsverhoging te groot vindt. De minimumlonen worden niet op I januari maar 'op 1 juli aangepast, maar aan die aanpassing wordt in ze kere mate wel terugwerkende kracht toegekend. w De gang van zaken wordt, nu dat werkgevers en werknemers in de be drijfstakken of ondernemingen loon onderhandelingen gaan beginnen zonder enige aanwijzing van „bovenaf". De afgesloten c.a.o. moet ter registra tie worden ingezonden. Drie weken na de registratie worden de contracten van kracht, tenzij de minister in een eerder stadium een overeenkomst on verbindend" verklaart. Voordat de mi nister hiertoe overgaat moet hij het ad vies inwinnen van een niet-ambtelijke commissie, die het vertrouwen van werkgevers en werknemers heeft. Het minimum-inkomen (nu 128 gul den per week) wordt niet op 1 januari a.s. vastgesteld. Zou men dit inkomen namelijk af wel verhogen per die da tum op grond van de verwachtingen, dan zou die verhoging als een norm voor de contractsherzieningen kunnen worden gezien. Daarom wordt het mi nimum-inkomen pas op I juli herzien en dan op grond van de gemiddelde ontwikkeling in den lande. Om de minstijbetaalden niet de dupe te laten worden van deze uitkering ineens, gebaseerd op de hogere kosten die zij in het eerste halve jaar hebben moeten maken wegens huurverhoging, verhoging van sociale verzekeringspre mie en belastingmaatregelen. DR. MARTIN. Luther King heeft aange drongen op een langdurige demonstra tie. welke het leven in Washington zal verlammen, om het Congres aan te spo ren een programma van 20 miljard dollar per jaar aan te nemen om de V.S. van armoede te bevrijden. (ADVERTENTIES) breda korte brugstraat 1

de Stem | 1967 | | pagina 1