iet is R SAMENWERKING GEMEENTEN IN HEEL Z.-VLAANDEREN fijne pantoffels kopen? Middelburg wil wél vol lidmaatschap met consequenties L Biervliet koopt grond voor bestemmingsplan papier foo r uw pen Eigen Centrale Dienst is financieel ondenkbaar (1-0) icing •ppen Fruitpluk is ver klaar Borssele raakt haven kwijt Wens van contact-commissie V.V.V.'s Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Even uitblazen mevrouw DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 OKTOBER 1967 rzijde van >opulariteit ckey-elftal Lengesteld I DRANK VVV's Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen laad van Advies te Hulst bijeen Wensen „WERKEN EN SPELEN" Duitse couturiers denken aan vrouw van boven de 30 Hang- en stapeldozen voor in de keuken Wisselwerking In Terneuzen Expositie Jenny Weyland geopenc Havenschap Vlissingen in Middelburgse raad Meer opletten Nieuwe drankwet TERNEUZEN Waar werken Axel: Volgens b. en w. Reorganisatie Rodeo Tegen Terneuzen Voorhoede van Roosendaal goed op dreef leigen terrein winnen, dan lit de defensie moeten ko- .vallen, en dat is het waar- -GOW (AP) KaJ Johan- mpulaire Deense speler van Rangers, houdt rijn naam jonnummer uit de gids. De back Is In het weekend 1 naar een villa van negen in een buitenwijk van ui oude huis werd hij tot le nacht opgebeld door sup- gewoonlijk personen, die ivloed waren en 'n babbel, hem wilden maken. Over- I ;st zijn vrouw ook een ein- stroom telefoontjes van lefhebbers beantwoorden, n dacht, dat sommige tele- zo tegen vier Of vijf uur Js vooral vlak voor een jiewedstrijd van suppor- tegenstanders waren, die len zijn slaap te verstaren, •d hem vaak telefonisch om .biljetten gevraagd. IrDAM (ANP) Het Neder- ckeyelftal is voor de wed en Pakistan, die 28 oktober reen gespeeld wordt, als volgt Iteld: ïoks (Amsterdam). Achter: (Laren) en Ebbens (Kam- idden: De Lannoy Meijer [Fokker (Laren) en Elöers Oor: Spits (Amsterdam), Van -Hilversum), Zweerts (SCHC), mhoven (SCHC), De Keijzer lin Vroonhoven speelt in deze Lrland zijn 75e wedstrijd voor Irlandse elftal. In de bonds- egen, die dinsdagavond in i en donderdag in Enschede nationale elftal van Pakistan in enige wijzigingen aange- beide wedstrijden neemt n (Venlo) de linkshalfplaats eerst opgestelde Weemers In de voorhoede verhuist i naar de linksbinnenplaats Bums (DKS) de opengeval- :sbinnenplaats in. Westdijk doet niet mee. Jlooit de Parker zich l eigenaar, heid van de (tabeler pen is er niet. i wat ook bpreciatie. laveerd relief penpunt, kchenk. pdellen ortiment. BIERVLIET De gemeenteraad van Biervliet heeft besloten van het r.-k. kerkbestuur Biervliet aan te ko pen 1.85.05 ha grond voor de prijs van f 53.416,-. Met deze grond zal het In voorbereiding zijnde bestemmings plan „Kom Biervliet Noord" kunnen worden gerealiseerd. Eveneens werd voor deze realisering de woning Singel 21 van de heer C. Corijn aangekocht voor f 8.618,-. Op deze grond zal een nieuwe r.-k. lagere school en 30. wo ningen worden gebouwd. In de toe komst wordt nog gedacht aan een r.-k. kleuterschool. Voor de gemeente Is het een zeer duur plan daar de uitgifteprijzen aan de grond vermoe delijk rond de f 30,. zullen liggen. Bij de korenmolen ,,de Harmonie" zal een schijnwerperverlichting worden aangebracht. De kosten bedragen f 1700. De exploitatielasten gedurende de maanden mei t.m. september worden geraamd op f 220,- per seizoen. De grens der bebouwde kom van de wijk Driewegen werd gewijzigd, zodanig dat nog een woning kan worden bijge bouwd. Aan mevr. E. Meert werd eer vol ontslag verleend als handwerkon- derwijzeres aan de o.l. school B te Driewegen. In haar plaats werd be noemd in tijdelijke dienst mevr. N. de (ADVERTENTIE) Jonge-Versloot. Het verzoek van de raad der Europese Gemeenten om toe te treden werd afgewezen. Het subsi dieverzoek van het humanistisch ver bond voor het vormingscentrum „Het Coornherthuis" werd afgewezen. In verband met de nieuwe drank en horecawet werd een verordening, regelende het heffen van een belas ting op het verstrekken van sterke drank vastgesteld. Een verordening op het dansen dient nog te wachten op enkele adviezen. Het bedrag in reke ning courant bij de Bank voor Ne derlandse Gemeenten werd vastgesteld op f 150.000,-. Ook met de Coöpera tieve Raiffeisenbank werd een reke ning-courant overeenkomst aangegaan De gemeenterekening over 1966 werd aangeboden. De gewone dienst heeft aan inkomsten f 1.220.737,24 en aan uitgaven f 1.185.394,91 derhalve een ba tig slot van f 35.342,23. De kapitaal- dienst geeft aan inkomsten f 2.345.386,74 aan uitgaven f 2.241.557,36 een batig slot van f 103.829,38. Op een vraag van de heer Pladdet omtrent de ra- tiowoningen kon de voorzitter meede len dat de eerste 10 zeer binnenkort zullen worden opgeleverd. Breda Karrestraat 27 Tilburg Heuvelstraat 70 Filialen te Dordrecht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Den Haag en Leiden ■niifl (Van een onzer verslaggevers) AXEL De contactcommissie voor de VVV's in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, bestaande uit de vertegenwoordigers van VVV A- xel, Hulst en Terneuzen, schrijft in het jaarverslag van 1966, dat er meer nodig was om het toeris me in deze streken metterdaad te bevorderen, dan alleen maar uit roepen, dat het vreemdelingen verkeer naar Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen bevorderd moest worden. De commissie was van oordeel, dat voor de bevordering van het toerisme ten minste aan de volgende voorwaar den diende te worden voldaan. 1. een zekere mate van deskundigheid. 2. enthousiasme. 3. het aanwenden van meer middelen. 4. kennis van de grondregels van het bedrijven van public relations. Met deze punten voor ogen stelde de contact-commissie zich ten doel om het vreemdelingenverkeer naar Oost- Zeeuwseh Vlaanderen te bevorderen onder het motto „Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren oase van rust". Hiertoe werd een toeristische folder, die spoedig uitge groeid is tot een brochure, uitgegeven in vier talen. Er werden 10.000 exem plaren in het Nederlands gedrukt, 5000 in het Frans, 5000 in het Engels en een even groot aantal in het Duits. Het ontwerp was van de heer R. Bie- lar, beroepsontwerper van de A.N.V.V. Deze folder beoogde, aldus de commis sie, een invitatie van de gemeenten te zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST Donderdag 26 oktober om acht uur 's avonds zal in de trouwzaal van het stadhuis in Hulst een vergade ring plaats vinden van de Raad van Advies van de Contact-Commissie VW's Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zal verslag worden uitgebracht van het toeristenseizoen 1967. Bespro ken wordt het jaarverslag over 1966 en de plannen voor het volgende seizoen. Tenslotte zal meii van gedachten wis selen over de oprichting van een streek- WV. „Werken en spelen" ls een serie boek jes van de uitgeverij Cantecleer in De Bilt. die allerlei informatie geven over handenarbeidtechnieken. Ze zijn goed geïllustreerd en voor degene, die er niet tegen opziet om minutieus en tijd rovend werk te verrichten, stellig een welkome verschijning. Het deeltje „Naald, draad en lapjes" toont wat men met kinderen kan borduren, of liever gezegd wat kinderen hebben gemaakt, want dit deeltje is wat minder informa tief en eigenlijk meer beschouwend. Er staan zwart-wit- en kleurenfoto's ni, die aantonen hoe artistiek Jonge kinderen te werk kunnen gaan. Als leidraad bij het borduren en appliqueren lijkt ons dit boekje minder geschikt. Het boekje „Kralen" geeft explicatie bij het maken van eenvoudige en Ingewikkelde kettin gen en andere sieraden. Het is beslist geen sinecure zo'n sieraad te produce ren. Dat blijkt uit tekst, foto's en teke ningen. Aan de vrouw van dertig wijden de uuitse mode-ontwerpers deze winter bijzondere aandacht. Misschien heeft net plezier aan geraffineerd lijnenspel en luxueuzer décor de belangstelling voor de ..grande dame" opnieuw doen opleven. Wat de couturiers in München, Berlijn en Hamburg over de loopplank heten gaan, herinnerde in ieder geval nauwelijks meer aan Courrèges en Mary Quant. Charles Ritter, couturier -iS ,?U^se societL gebruikt voor «in „collectie der kostbaarheden" de mooiste stoffen die hij in Parijs kon vinden en bracht een voornaam genu anceerd kleurenscala: bruine en koper- Keurige tanen, beige en ivoor, alsmede .ls eenkle.u.ren smaragd, robijn, amthist en saffier. Deze zwarte wol- t met bijpassende japon en „L. heeft als enige versiering een zijdelings aangebrachte knopenrand in ne kleuren beige en curry. Minstens een eeuw lang hebben de vooiTaadpotten en -bussen in onze keu kens eenzelfde formaat gehad: voor suiker, koffie en thee. Maar we kopen de suiker per kilo, de koffie per half pond en de thee per ons! Mepalservice is op het idee gekomen transparante voorraadozen van verschillend formaat te ontwerpen (wel even breed maar verschillende ven lengte en hoogte) en heeft daarmee een ei van Columbus in onze keuken gepresenteerd. De dozen kunnen zelfs worden opgehangen aan 'n dozenschuif die men (rulmtebesparend) kan bevestigen onder de keukenplank of onder een keukenkastje. Meteen zette dezelfde firma drie nieu we koelkastdozen klaar voor de huis' vrouw die handige dingen wenst te ge bruiken, Deze dozen hebben dezelfde lengte en breedt maar 'n verschillende hoogte. Nummer drie van de serie is zelfs een stapeldoos van drie platte op elkaar passende exemplaren en één deksel (voor drie verschillende onsjes beleg). Al dit dozenwerk is praktisch onbreekbaar, sluit luchtdicht af en heeft' naast het uitgekiende formaat een sim pele en fraaie vorm. Daarmee beant woorden ze aan drie huisvrouwelijke wensen. Bij de Mepal-eetserviezen bestaan de platte borden en schalen nog steeds uit het krasvaste melamine; maar de diepe schalen en de drinkserviezen zijn van styreen-akrylonitril waarvan u alleen maar hoeft te weten dat het meer be stand is tegen aanslag van etenswaren. Op het oog is er geen verschil: de ser viezen stralen in het bekende blauw, geel en ivoor, en in het nieuwe rood en groen. Hiermee is evenwel nog niet helemaal voldaan aan de wensen .van de com missie. Er moet, zo luidit het Jaarverslag ver der, een behoorlijke routekaart ver schijnen. Hierop dient een zodanig deel van België te worden aangegeven, dat daarop in elk geval de wegen naar de steden Antwerpen, Gent en Brugge staan aangegeven. Deze kaart zal te vens enkele voor de toerist interessante routes bevatten. De attractieve rond ritten hebben goede resultaten opgele verd. Er waren 164 deelnemers, die door middel vain een stempelkaart kon den aantonen, dat ze alle deelnemende gemeenten hadden bezocht. Zij ontvin gen alleen een leuke herinnering aan hun tocht. De organisatie van een fotowedstrijd is in voorbereiding. Deze foto's zullen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als onder werp moeten hebben. Voorts staat op het programma een nauwe samenwerking met West- Zeeuwsch-Vlaanderen om op deze wijze propaganda voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen te kunnen maken. Hierbij wordt gedacht aan een contact-com missie voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen toont men in elk geval de bereidheid om samen te werken. Een wisselwerking tussen de .bevol king van de samenwerkende gemeenten en het V.V.V.-apparaat op de wijze van een in Axel ingesteld informatie-cen trum, verdient, naar de mening van de contact-commissie, sterke aanbeveling. Hierdoor zal het werk, meent men, van de contact-commissie meer door de gehele bevolking gedragen kunnen worden. Met name zal het bedrijfsleven, dat uit het vreemdelingenverkeer inkom sten heeft metterdaad en financieel voor dit werk moeten worden geïru teresseerd. Een laatste wens, waarvan de contact commissie in dit jaarverslag melding maakt, is een intensieve samenwerking met de toeristische organisaties aan de andere zijde van de Nederlands-Bel gische grens. Met name wordt gedacht aan de stedelijke bureaus voor toerisme in Antwerpen, St.-Niklaas, Gent en Zelzate. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Er was veel harte lijke belangstelling van vrienden, zus ters en broeders in de kunst h* Ga lerie J. 34, waar de jonge kunstenares Jenny Weyland (23) haar expositie van constructieve kunst collages, schil derijen en etsen in totaal 30 stuks aan haar gasten voorstelde. De ambtenaar van culturele zaken van de gemeente Terneuzen, R. van Hulst, sprak een inleidend woord, waarin hij dit werk van één van de eerste Ter- neuzense kunstenaressen die in de Ga lerie exposeert „ongelooflijk intrige rend noemde". Hij zei verder, reeds bij de eerste kennismaking met deze „bedrijvende kunst" gegrepen te zijn door de werking en mogelijkheden er van. Het meest intrigerende noemde hij de „subjectieve waarneming van objectieve figuren". Hij wenste niet alleen Jenny Weiland met haar werk succes, doch ook haar publiek „met de aanvaarding van de uitdaging die het werk dat hier hangt in zich heeft." Jenny Weyland noemt haar werk zelf: spelen met passer, lineaal en driehoek om optische effecten te ver krijgen. Het duurde enige tijd voor zij de vorm hiervoor gevonden had doch nadat zij enkele maanden gele den in Parijs een bezoek bracht aan een expositie van Vasarelly zag zij de mogelijkheden, waarvan haar thans ge. exposeerde werk het resultaat is. Jenny Weyland exposeerde reeds eenmaal in Gent, waar zij aan de Ko ninklijke Academie haar 5-jarige op leiding volgde in sierkunsten en een 3-jarige in etsen. De tentoonstelling is geopend tot 10 november. (Van onze correspondent) .KAPELLE Op de meeste Zeenw- se fruitbedrijven is de oogst thans bin nen. Gedurende de afgelopen weken is onder hoogspanning gewerkt om de appels en peren in de kist te krijgen en op de kleine en middelgrote bedrij ven in Zeeland is men hiermede klaar. Enkel op de grote bedrijven hangen nog Golden Delicious, Winston en Jo nathan aan de bomen. Over het alge meen heeft de pluk dit jaar een vlot verloop gehad. Jammer was het dat de vorige week door een zware storm nog veel schade ontstond, niet alleen in de vorm van afgevallen fruit, maar ook in een kwaliteitsvermindering door het tegen elkaar slaan van de vruch ten. Overwegend is de kwaliteit van het fruit dit jaar zeer goed. De overvloe dige zon van de afgelopen zomer heeft zowel de kwaliteit als de smaak van vruchten in gunstige zin beïnvloed. Het is voor de telers enkel maar jammer dat de prijs zo bijzonder laag is, want voor verschillende rassen en kwali teiten ligt deze beneden de kostprijs. Daarvan kan niemand blijven bestaan. Met name de industrie toont de laat ste weken geen interesse voor het on dereind van de fruitoogst. Dez^ wordt volop bevoorraad uit België, waar de appels nog goedkoper zijn d£n in ons land. De export van industrieappelen kon in voorgaande jaren van grote beteke nis zijn, vooral naar West-Duitsland, maar naar dit land worden er thans vrijwel geen verladen. Wel vindt re gelmatig uitvoer van industrieappelen plaats naar Engeland. Hoofdzakelijk betreft dit het ras Bramley Seedling. De export van handappelen is de laat ste tijd overigens wel groter gewor den. Er gaan er geregeld naar West- Duitsland en voorts naar België en En geland en in mindere mate naar Fran krijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Hoe heeft burgemeester Kolff van Vlissin gen kunnen zeggen, dat Middel burg niet de volledige financiële consequenties zou willen dragen van een volwaardig lidmaatschap van het Havenschap Vlissingen? Is de Vlissingse raad trouwens wel naar behoren gedocumen teerd?" Aldus vroeg de PvdA- fractievoorzitter in de Middel burgse raad, de heer W. Don, naar aanleiding van het antwoord van b. en w. op eerder gestelde vragen. De heer Don wees er voorts nog op, dat toch ook in 'n vroeger stadium is gesugge reerd om de Middelburgse in dustrieterreinen in 't Havenschap in te brengen, zodat zij geen con- currerende maar een complemen terende functie krijgen, terwijl Middelburg zich duidelijk bereid heeft verklaard financieel volle dig bij te willen dragen. excessen voorkomen dienen te worden, terwijl er voor dient te worden ge waakt, dat het horecabedrijf in de stad een slechte naam zou krijgen. Over het voorstel tot het verlenen van een krediet voor het aantrekken van een adviseur voor public relations bleken de meningen zeer verdeeld. De heer Almekinders meende dat het voor stel niet voldoende „allure" had. Hij adviseerde „ergens" op de begroting meer geld te zoeken, zodat voor dit werk straks een volledige dienst zou kunnen worden aangetrokken. Drs. H. Ietkamp (CHU) zei de taakomschrij ving van deze nieuwe „figuur" te eco- nomisch te vindên. Naar zijn mening zou hij toch ook zijn werk in de cultu- reel-sociale sector moeten vinden. De heer Van Bennekom achtte het voor stel door het geringe beschikbare be drag vlees noch vis. Hij was er niet van overtuigd, dat juist deze man b.v. regering en parlement op Middelburgse zaken attent zou moeten maken. De Jheer Drijber zei in zijn antwoord, dat een gemeente van de omvang van Mid delburg zich beslist geen voorlichtings man in vaste dienst kan permitteren. De heer Don drong bi] het gemeente bestuur aan op een scherpere krediet- beperking, ook in details. Hij zei dat De heer J. van Bennekom (AJt) sprak naar aanleiding van een verzoek van van een communicatiestoornis met het Vlissingse gemeentebestuur. Hij zei te* hopen dat met de komst van een nieuwe burgemeester in Vlissingen er beter contact met deze stad tot stand zal kunnen worden gebracht. Hij zei voorlopig tevreden te zijn met een ad viserende stem van Middelburg in het Havenschap, die later wellicht is te wijzigen in een volledig lidmaatschap. „Wij maken ons belachelijk in provin cie en land. Het is een droevige zaak dat tussen twee steden als Vlissingen en Middelburg een zo'n matig contact bestaat". Aldus zei nog een duidelijk- geërgerde heer M. Almekinders (CHU) Burgemeester mr. J. Drijber zei de voorgestelde oplossing ook positief te hebben willen benaderen. Tenslotte gaaj het om Vlissings, grondgebied, zo dat de gemeente Vlissingen zeker een zwaardere stem mag worden gegund. Daarom, zei hij, ook juist te hebben ge hoopt dat de Vlissingse raad zich wat positiever zou hebben opgesteld ten aanzien van een adviserende stem van Middelburg in het Havenschap. De heer Don voegde er nog wat vin nig aan toe, dat he, misschien aanbe veling verdiende om de gemeente Vlis singen een gratis abonnement op de notulen van de Middelburgse raadsver gaderingen aan te bieden. De vaststelling van de drank- en ho- recaverordening, op grond van de nieu we drajik- en horecawet die, zoals be kend per 1 november in werking treedt, leverde ook stof tot lange dis cussie. De heer C. Kammeraad (WD) zei zich niet mef de nieuwe bepalingen te kunnen verenigen, omdat deze naar zijn mening boven de door de wet ge stelde qjsen gaan en een aparte ver zwaring van de lasten voor het betrok ken bedrijfsleven met zich meebrengen. De heer A. Schot (SGP) bleek een te gengestelde mening toegedaan. Hij vroeg de eisen zo zwaar mogelijk te maken zodat er zo weinig mogelijk ge bruik zal worden gemaakt van de mo gelijkheden om nieuwe horecabedrij ven te openen. In zyn antwoord zei burgemeester Drijber uit te gaan van het standpunt dat voorkomen beter dan genezen is. Naar zijn mening is de laatste jaren uit de praktijk gebleken, dat in Middelburg preventieve maatregelen nodig zijn, on der meer met betrekking tot verlich ting en vloeroppervlakte. Hij zei, dat en w. om een aanvullend krediet van ruim 81.000 gulden voor de bouw van een nieuw politiebureau. Hlij vond een overschrijding van 20 pet in ander half jaar tijd van de oorspronkelijk ge raamde kosten veel te hoog. Hij meen de dat de overheid iets meer moet re deneren als men in een bedrijf doet, en meer moet letten op kredietbeper king. De burgemeester zei hier o.m. op dat zeker wordt gestreefd naar een sober, maar ook naar een goed onder" dak voor de ambtenaren. Hengelsport Aan de laatste wed strijd, die werd georganiseerd door de zeehengelsportclub „Sluiskil" en die werd gehouden nabij de watertoren te Terneuzen in de Westers chelde, namen 140 leden deel. Het bijzonder fraaie najaarsweer trok veel belangstellen den. Het is een zeer sportieve wedstrijd geworden en er werd veel vis gevangen. In café Dallinga te Sluiskil had de prijsuitreiking plaats. Alle deelnemers van de namiddagwedstrijd ontvingen een prijs. Bovendien werden door de ere-voorzitter, ir. V. Gena, de kampi oensbekers uitgereikt. Kampioen heren 1967: C. Dees 1073 punten. Kampioen dames 1967: mevrouw M. Dierickx - de Smet 743 punten- Jeugdkampioen 1967: mejuffrouw Drabbe 504 punten. De uitslag van de hengelwedstrijd: 1 R. Smit, 471 p. 2 K. Federmann, 392 p. 3 Joh. Harms, 374 p. 4 mevrouw Maasdam 373 p. 5 mevrouw Diericks 369 p. 6 P. van Kerkvoort 355 p. 7 Van Puyenbroeck 310 p. 8 J. de Lavoir 308 p. 9 C. van Heesters 288 p. 10 mej. G. de Zutter 287 p. Groede Gemeenteraad Donderdagavond vergadert de gemeenteraad van Groe de- Binnengekomen is een schrijven van het industrieschap Breskens-Groe- de-Hoofdplaat-Schoondijke met een be groting voor het dienstjaar 1968. Hierop staat een bedrag van f 3585,35 gemeld als.batig saldo van de dienst van het vorige jaar, zodat het niet nodig was een bijdrage te ramen van de aange sloten gemeenten voor het sluitend maken van deze begroting. Voorgesteld wordt om over te gaan tot het aanstel len van een waarnemend gemeente ontvanger. Hierover staakten de vori ge keer de stemmen. Na beraad heeft het college besloten niet voor te stel len om over te gaan tot het aanstellen van een ambtenaar nieuwe stijl. Dit vergt namelijk een extra bedrag van f 3000. Een drank- en horecaverorde- ning zal in deze vergadering moeten worden vastgesteld, alsmede een ver ordening op het heffen van belasting op de verkoop van sterke drank binnen de gemeente. Koewacht Veilig Verkeer Vanavond orga niseert de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer een filmavond in Hotel Zeelandia. Grote snoeken Aanvankelijk zag het er in Koewacht naar uit, dat er dit seizoen' vrijwel geen snoeken te vangen zouden zijn in de viswaters. Maurice Kindt uit Overslag ving ech ter vorige week in „De Konijnenput ten" een snoek van 5 kilo. Deze week ving Carlos de Block uit Koewacht een snoek van 12 pond in „Het Kareltjes gat". Keeper gewond De keeper van het tweede elftal, Rudi Matthys, kwam tijdens de wedstrijd tegen Graauw 1 zo ongelukkig in botsing met een tegen speler, dat in het ziekenhuis zijn arm in het gips moest worden gezet. Hij zal voorlopig zijn doel niet kunnen ver dedigen. Sluis Film De streekfilm „Jaontje", de bekende bewerking van het toneelstuk van C. Schijve, zal te Sluis op 1 no vember in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk in de Hoogstraat worden vertoond. St.-Nicolaaseomité In hotel Bal moral vond de jaarlijkse vergadering plaats van het Sint-Nicolaascomité on der leiding van de heer G. J. van Oorschot. De heer L. Ducheine gaf een uitvoerig financieel overzicht van het Sint-Nicolaasfeest 1966- Besloten werd om ook dit jaar de werkzaam heden uitsluitend te beperken tot de kinderen. Getracht zal worden de no dige gelden bijeen te garen door mid del van een lijstenintekening. Enige nieuwe leden werden aan het bestaan de comité toegevoegd. De intocht werd vastgesteld voor 2 december; de vie ring op de scholen heeft plaats op 5 december. Gemeenteraad Donderdagavond komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Aan de Nederlandse Stichting Consultatiebureau voor hu welijks- en Geslachtsleven wil het col lege van b. en w. een subsidie geven van f 5,00 per behandeld geval. In ver band met het per 1 november in wer king treden van de nieuwe drank- en horecawet moeten een aansluitende verordening en een verordening over het heffen van een belasting op het verstrekken van sterke drank worden vastgesteld. In het uitbreidingsplan aan de Zuiddijkstraat zal, als de raad dit goedkeurt, grond worden overge dragen aan Leenhouts aannemingsbe drijf te Sluis voor oen bedrag van f 35 per vierkante meter. Op het be treffende perceel kunnen 16 nieuwe wo. ningen gebouwd worden. Uw redacteur is in de „Twienerspie- gel" van oktober jl. inzake de jeugd- werkloosheid wel erg somber gestemd Ook hij is kennelijk van mening, dat het voor jonge mensen van 17 jaar gevaarlijk is om hen naar de grote stad te laten gaan. waar wel werk is. Kom, kom! Indien er in de eigen plaats geen werk is, is het m.i. toch altijd beter elders te werken dan thuis te zitten niksen"!? Waren wij vroeger zoveel flinker (in tegendeel, een knaap nu van 17 jaar weet veel meer dan wij vroeger), dat wii het grote stadsleven wel aankon den' Flink of niet flink; honderden jongelui van 17 jaar zijn in het ver- leden, op die wijze zelfstandig, wijs cq groot geworden! Natuurlijk zijn er ook wel mislukt, maar zouden diezelf den ook niet zijn mislukt indien zij m hun eigen plaats waren blijven han gen? Laten wij toch geen onnodige proble men maken! Stel de jongelui te werk, waar zij» nodig zijn. Zowel zijzelf, als de maatschappij is daarmede gebaat. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel zijn van oordeel, dat een eigen Centrale Dienst niet te realiseren is, omdat de gemeen tebegroting in dit geval f 56.000,- zwaar der zou worden. Zij delen dit mee naar aanleiding van een vraag in de jong ste raadsvergadering van het raadslid D. J. Oggel, of het college wilde over wegen of een eigen dienst financieel beter zou zijn. Hjj vroeg of het mogelijk was een berekening te maken. Zonder veel moeite hebben b. en w. een gespecificeerde berekening rond kurinen krijgen. „Als landelijke norm", zo zeggen zij, „kan men aannemen, dat voor een ei gen dienst 1 persoon nodig is op ca. 1000 inwoners. De kosten kunnen, even eens volgens de landelijke normen, ge steld worden op f 20.000,- per persoon per jaar voor lonen, sociale lasten, huis vesting, reiskosten, schrijf- en bureau behoeften, etc." Zij maken hierbij de aantekening, dat men slechts directie kan voeren over kleine kapitaalswerken, dus niet over riolerings- en bestratingswerken in een uitbreidingsplan, schole#, sporthal len, gymnastieklokalen, e.d. Voor de ge meente Axel zou dit een uitgave beteke nen van minimaal 8x f 20.000 is f 160.000. De geraamde kosten voor 1968 bedragen: vaste bijdrage: f 88.400, vergoeding ad viezen bouwvergunning: f 8000,-, ver goeding districtskantoor: f 2.000; ver goeding toezicht gemeentewoningen: f 5.440.-. Het op f 103.840,-. totaalbedrag komt dan Een reorganisatie 'van de dienst (twee de vraag Oggel) met de andere gemeen ten. te bespreken, achten b. en w. niet op zijn plaats. „Na de uittreding van de gemeen te Terneuzen" zo zeggen zij, „heeft een totale reorganisatie plaatsgevonden. On geveer een jaar geleden gaf het bestuur van de Centrale Dienst aan de Vere niging van Nederlandse Gemeenten op dracht de gehele dienst door te lichten. Het rapport, dat hierover werd opge- gesteld, is kritisch bekeken. Resultaat was. dat intern verschillende kleine wijzingen zijn aangebracht. De hoofdlij, nen van het rapport werden niet ge volgd, omdat een en ander tot gevolg zou hebben, dat de dienst zou moeten worden uitgebreid met name in de per- soneelssector. De zaak is ook bekeken in het licht van de komende hertnde. ling in Zeeuwsch-Vlaanderen. een veilige 3-0 voorsprong. Terneuzen gaf zich echter nog niet gewonnen en het lukte Van de Peyl zelfs om de ach terstand tot 3-1 terug te brengen. Witte- bols en Van de Boom maakte daarna echter aan alle onzekerheid een einde door een vierde en vijfde treffer achter keeper Roose te schieten. BREDA L. VERHAEGEN Zondag 22 oktober zal er in Eersel een echte rodeo zijn. Wat denkt u als u dat leest? Onze zoons en een stel mid delbare scholieren dachten onmiddel lijk aan wilde paarden waar moedige mannen zolang mogelijk op bleven zit ten. Goed. Half 2 zou het beginnen en we moesten nog een uur rijden, dus, op naar Eersel. Het entreebedrag was f 5,- plus f z,- voor de tribune plus f 1.50 voor de au to. Buiten stond alleen een bord met f 5,- en je dacht dus dan ben ik erin, maar nee hoor. Voor 6 personen was het dus f 43,50. 6 keer 7 plus f 1.50.Een grof schandaal voor Eersel. Ten eerste begon het pas om half 3. Er waren 10 jonge knullen en 10 tamme paarden Een uur lang holden ze achter elkaar aan. Af en toe hield er één de staart vast van een paard. Verder niets. Dan 20 minuten pauze en weer een uur flau wekul. Dat zoiets mogelijk is. Onbegrij pelijk. Alle mensen voelden zich geno men. Wat ze dan op de tribune ook niet onder de banken staken. Per slot kun je zoiets iedere avond zien. Gratis. Wan neer paarden uit de wei op stal moe ten BAVEL PONDEROSA" (Van onze correspondent) BORSSELE „We brengen met ge mak de haven om", verzuchtte burge meester D. Lodder van Borssele na het besluit de raad om de havenin gang te laten sluiten en de havenkom te laten opspuiten tot een hoogte van 3.20 m. boven N.A.P. Door de komende dijkverzwaring zal de besaande suatie- sluis in de Borsselse haven niet ge handhaafd kunnen worden, hetgeen be tekent dat de haven binnen korte tijd zal verzanden. Anderzijds zal de bouw van een nieuwe sluis een verbeterde waterafvoer tot gevolg hebben en zal het opgespoten terrein kunnen dienen voor recreatie. Veel bezwaar had burgemeester Lod der tegen het ontwerpstreekplan Mid den-Zeeland, welk pl$ft de burgemees ter een aanval op Borssele noemde. In dit plan wordt het gebied rond Borssele aangewezen als haven- en industrieter rein. „Om het nog erger voor ons te maken, heeft men het voor deze doel einden aangewezen terrein, ondanks on ze protesten nog eens uitgebreid tot 700 m. over de Osseweg, de oorspron kelijke grens van het industriegebied", zei burgemeester Lodder. Hij meende daarom nogmaals sterk te moeten pro testeren tegen dit plan van G.S. Het voorstel om de gemeente te doen toe treden als lid van de Raad der Europese Gemeenten stuitte op veel bezwaren, met name van de SGP-fractie. Wethou der J. Bras zag de Raad der Europese Gemeenten als een orgaan dat streeft naar een geïntegreerd Europa, een streven dat, naar de mening van de SGP-wethouder, gevaar oplevert voor de nationale zelfstandigheid." Dat is in strijd met onze historie. Het js Yer" kwanselen van onze zelfstandigheid", zo zei hij. Ook de heer J. de Jonge (A.R.) zag het nut niet van een aan sluiting bij deze raad. De raad besloot 300 m2 bouwgrond aan de Westerscheldestraat te verko pen aan de plaatselijke vereniging „Het Groene Kruis" tegen een som van 6.000,—, terwijl bovendien de raad een eenmalige subsidie zal verlenen ter grootte van de koopsom. Om het vreemdelingenverkeer te sti muleren besloot de raad zich aan te sluiten bij de nieuwe WV Zuid-Beve land. (Van onze sportcorrespondent) ROOSENDAAL Terneuzen heeft in de wedstrijd tegen Roosendaal geen voet aan de grond kunnen krijgen. De Roosendaaise voorhoede was in deze ontmoeting, die de Zeeuwen bij winst aan de top had kunnen brengen, zeer goed op dreef. Maar liefst vijf maal wisten de Roosendalers het vijandelijke doel te doorboren. De gasten konden daar slechts één doelpunt tegenover stellen. De ruim 700 toeschouwers zagen linksbuiten Willems na 20 minuten spe len de score voor Roosendaal openen. Zijn voorbeeld werd kort daarop ge volgd door Van de Boom. Direct na de pauze kwamen de Zeeuwen even terug maar in de vijfde minuut van de tweede helft schoot Wittebols zijn club naar

de Stem | 1967 | | pagina 5