Luchtverontreiniging dient snel te worden aangepakt In „dubbelstad55 ruim 7500 nieuwe arbeidsplaatsen Veel lege huizen in Zuidwesthoek Walcherse kust met strandhoofden beschermen (PPIFË) MR. J VAN AARTSEN. GEEN UITSTEL Serie Eigentijds Toneel uitstekend van start A. van Tilburg DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 24 OKTOBER 1967 3 VAN GENT VANDAAG MORGEN bBG - Heemkundige Kring op bezoek Sluis in speciale oktober aanbieding Persianer mantels Noodzaak Veel geld Hinderlijk PER 1 APRIL: 1600 e TOENAME Waterschap heeft plan: Geen paniek Na ongeluk Ettenaar overleden ZEELAND BAT A best Stormschade in mosselpercelen Waddenzee PETRA WORDT NIET GELICHT ,St.-Liduina" vergadert op 11 november EPIFANIE Hengsten keuring in Den Bosch NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. 3 gen is het bedrag dat voor e uitgaven voor 1968 be- blijft praktisch gelijk geblt- 16 702,63. Een en ander houdt iet de verhoging van de al- itkering uit het gemeente- ake van het lager onderwijs opzichte van 1967 respectie- 4.298,41 en f 57.21.63 hoger 'orden geraamd. De finan ce der gemeente blijkt der- stig. igro'ting zijn 2 kapitaalsuitge- nomen, n.m. f 5247,54 en roor de bestemmingsplannen g en plan noord, geld nodig zijn voor de mo- g van het Marktplein, ver van de duinovergangen, aan een parkeerplaats bij de en het plaatsen van zitban- de kreek. ;trjjd De hengelsportvereni- Stkapelle" heeft een wedstrijd houden, waaraan 23 leden 1 werden 49 vissen gevangen! fiaatse en 32 bovenmaatse, iwinnaars zijn: 1 P. Lievense a 8 vissen; 2 G. van Luijk n 4 vissen; 3 P. Murre 526 vissen 4 A. Cijsouw 493 pun- ;en; 5 W. Waterman 461 pun- en; 6 K. Tatenhove 370 pun- :en. ■vergadering Tijdens een ergadering van de afdeling lie van de C.M.B., die on- ng stond van de voorzitter, A. Huibregtse, werd het pro voor de volgende vergaderin- ;esteld. In plaats van de film. ordt een familieavond geor- l. Dinsdag 14 november zal g. en praatavond worden ge- Op 29 februari spreekt de d. Ende, de districtsbestuur- het onderwerp ,,De wet op dsongeschiktheidsverzekering" pstraat verboden. De Over- zal nu in beide richtingen feteen Morgen zal om 16.00 Tt in aanbouw zijnde Boeren- [ebouw in de Steenstraat een n worden gelegd. Bij de oen fundatie-oorkonde wor- gd door een jongen of meisje, aangewezen door lottrekking, alle kinderen in Hulst in |ig kwam. De uitslag van de schie- de kring Sas van Gent, waar- Ihutters hebben deelgenomen, kenique, Sas van Gent, hoofd- y. Lammens, Sas van Gent, zij. ft wee kleine; 3 L. de Maayer, jent, zijvogel; 4 O. Roegiest, kal en twee kleine vogels; yeld, Sas van Gent, 7 kleine it. Kriechaert, Sas van Gent, vogels; E. v. Vooren, Philip- eine /ogels; 8 G. Aper, Sas een kleine vogel. LTSDIJK phuis 19.30 uur Raadsverga' EN 34: Collages, schilderijen en Jenny Weyland uur Les bons vivantft 14 Mock 15 uur Kermisschieting uur Tobroek, 14 j. IT hepper 14 uur Schièting X001" fcZAND r.-k. school 20 uur RaadS" mg |URG J u I ur De spion aan de muur, 14 j. I kn li 20 uur Zuster Luc, 14 J. De spion aan de muur, 14 j. f 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur archiefstukker .i 14 uur Optocht t.g.v. Kin- bweek (vanaf 6 jaar) 1.30 uur Hedendaags toneel pt „Zomer" (17 jaar en ouder) uis 19.30 uur Raadsverg. JRKE huis 14 uur Raadsvergadering en Lur De Zigeunerbaron :n 34: Collages, schilderijen er Jenny Weyland IGravendrecht! Niks meer no- Ir een andere keer, tiej i hun karretje achter wat p bver de rest kunnen we K ide grepen verwijderden le schotten van hun bakK Idreigende kanonsloop het eerste schot óók al- i trotse Uylenborgh was (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/VLISSINGEN In de nieuwe industriegebie den van Vlissingen-Oost en Mid delburg zullen in de periode tot 1980 naar verwachting 7500 nieu we arbeidsplaatsen worden ge schapen. Het leeuwedeel daarvan krijgt uiteraard Vlissingen-Oost met werkgelegenheid voor onge veer 6000 arbeidskrachten. De werkelijke groei zal hier even wel eerst na 1970 inzetten, want voor dat jaar worden niet meer dan 800 additionele werknemers in dit gebied verwacht- Op het 120 hectare grote industrie terrein van Middelburg, dat nog kan worden uitgebreid, zal naar schatting aan 1500 mensen werk kunnen wor den verschaft. Met deze en andere nieuwe impulsen in aanmerking ge nomen kan voor de dubbelstad Vlis singen - Middelburg in het jaar 1980 een bevolkingsaantal van ongeveer 05.000 mensen worden verwacht- Dit betekent een extra groei van 22.500 want een berekening op grond van de ontwikkeling in voorgaande jaren zou slechts een inwonertal van ruim 72.000 personen opleveren. Deze cijfers worden vermeld in een „Onderzoek Middelburg - Vlissingen" dat is verricht door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland in Middelburg. In het rapport wordt er overigens wel voor gewaarschuwd, dat ofschoor Vlis singen-Oost de grote stimulator voor de werkgelegenheid zal worden, ook voor de rest van Midden-Zeeland, de havenbedrijven (transport, overslag, opslag e.d.) Vooralsnog niet zo'n be langrijke plaats zullen gaan innemen. Een aanial onzekere factoen bij de prognose van de werkgelegenheid in dit havengebied in 1980 zijn hoeveel hectare in die periode aan industrieën kunnen worden uitgegeven en daad werkelijk kunnen worden benut en na tuurlijk hoeveel werknemers per hec tare tewerkgesteld kunnen worden. Dat laatste cijfer zal gering zijn, om dat reeds in aanbouw zijnde chemi sche industrieën en het type, dat nog kan worden verwacht, gezien de gro te terreinoppervlakte die zij nodig neb ben aan verhoudingsgewijs weinig men sen werk zullen verschaffen. Voor het totale gebied van de „rayons" Vlissingen en Middelburg wordt in de periode tot 1980 een toename van de werkgelegenheid met 15.000 ar beidsplaatsen verwacht. Bepaald kan niet worden verondersteld, dat al deze nieuwe werknemers in een van de twee steden zullen gaan wonen. Een belang rijk deel zal pendelen uit omliggen de gebieden. In het E.T.I. -rapport wordt er in dit 95.000 inwoners in de dubbelstad in verband op gewezen, dat het havenge bied van Vlissingen-Oost zijn zwaarte punt zal krijgen aan Bevelandse zij de- Al met al wordt geschat, dat 6000 mannelijke werknemers zich in de ge noemde periode in Vlissingen en Mid delburg zullen vestigen. (Bij de ge noemde 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen worden er 3.000 voor vrouwen ge raamd). Met het oog op de berekening naar 1980 wordt in het rapport een aan tal van 100.000 een reëel richtgetal genoemd waarop het voorzieningsni veau dient te worden afgestemd. In 1980 zal de dubbelstad ruim 20 procent van het voorziene Zeeuwse^in wonertal hebben. Zou dat in het jaai; 2000 ook dat percentage bedragen dan zou op een bevolkingscijfer van 160.000 worden gerekend. Om het nieuwe be volkingsdeel een onderdak te verschaf fen zullen in de twee steden naar ver wachting tot 1980 bijna 14.500 nieuwe woningen worden gebouwd. (Van onze correspondent) SLUIS. Een groot aantal leden van de Heemkundige Kring uit West Zeeuwsch-Vla anderen nam deel aan een excursie naar Sluis, waar een be zoek werd gebracht aan de tentoonstel ling van oude prenten en kaarten in de raadhuiskelder. Daarna werden de deelnemers door burgemeester P. F. van Hootegem ontvangen in de raad zaal van het stadhuis. Na een bezoek aan het Belfort gingen de deelnemers naar de oude stadsruïne: „De Stenen Beer" waar een overzicht gegeven werd van de restauratiewerkzaamhe den. Tot slot bezochten de leden de laatste restanten van de oude Sint Janskerk, die in 1811 afbrandde. Bur gemeester J. L. van Leeuwen uit Oost burg, voorzitter van de kring, dankte aan het slot allen, die aan het slagen van deze dag hebben medegewerkt. (ADVERTENTIES) korte en lange tegen uiterst 'scherpe prijzen Den Bosch, Schapenmarkt 17 Tel. 04100-3912S Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-31086 Tilburg J Heuvelstraat 44 Jel. 04250-31620 „HET gaat stukken beter nu. Vanaf het momentdat de snelheidsbeper king van kracht is geworden zijn er geen ongelukken in de bebouwde kom geweest. Vroeger hadden we ten minste een of twee aanrijdingen per maand". DIT is het plezierige eommentaar van de heer A. van Tilburg, postcomman- dant van de rijkspolitie in Lewedorp. Dit dorp, dat door rijksweg 58 in tweeën is gesplitst, werd tot voor kort regelmatig opgeschrikt door ernstige ongevallen. Enkele maanden geleden werd voor de kom van Le wedorp een maximumsnelheid van 70 km per uur ingevoerd. Sedert men op heel rijksweg 58 niet harder dan 80 km per uur mag rijden, is de maxi mumsnelheid voor Lewedorp zelfs teruggebracht tot 60 km per uur. „IK moet zeggen: men houdt er zich goed aan. We hebben vorige week twee dagen achtereen controle op de snelheid uitgeoefend, telkens twee keer vier uur. Er zijn in totaal maar zeven bekeuringen uitgedeeld. Wan neer je rekening houdt met de in tensiteit vati het verkeer op de rijks weg, dan kun je dat toch niet veel noemen". 9aan bij die controles betrekke lijk soepel te werk. De automobiliste?! krijgen een limiet van tien procent. Daa.rmee worden kleine afwijkingen in kilometertellers ondervangen. Al le kilometertellers zijn nu eenmaal iets anders. Van degenen, die bekeurd werden, had er eén een snelheid van maar hefst 120 km. Dat kun je na tuurlijk niet meer aan de kilometer teller toeschrijven'*. „JE kunt echt merken dat men hier m het dorp bijzond er tevreden is met de snelheidsbeperking en de manier waarop de automobilisten zich er aan nrneN H,eJ.Jeraas var. auto's, dat je vroeger altijd aoorde, is voorbij. Het owerste!ce,j ls veeJ gemakkelijker ge_ tfiordere. De mensen hebben meer tijd. een vee' b^e kijk °P de snelheid van de auto's gekre- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het medio 1966 toegezegde overleg tussen Brussel en Den Haag over de luchtverontreiniging in de kanaalzone van Terneuzen naar Gent, zal waarschijnlijk voor het einde van dit jaar plaatsvinden. Dit heeft mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland, gister middag meegedeeld tijdens de installatie van de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging. Mr. Van Aartsen drong met kiem op spoed aan. Deze zaak kan z.i. geen uitstel lijden. De commissaris van de koningin deelde vervolgens mede, dat de technische commissie, die Gedeputeerde Staten met het oog op de luchtverontreiniging in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben ingesteld, van plan is alle bestaande industrieën in het Nederlandse deel van de kanaalzone te vragen naar de hoeveel heden schadelijke stoffen en naar dampen die zij uitwerpen. Wanneer dat is gebeurd zal de technische commissie een gesprek met de industrieën hebben. Wanneer hiertoe aanleiding bestaat zal de technische commissie bepaalde tech nische adviezen uitbrengen. Het derde nieuwtje dat mr. Van Aartsen prijs gaf was dat het provin ciaal bestuur medio 1968 een gedocu menteerd rapport hoopt te ontvangen met betrekking tot het vaststellen van de zogenaamde nul- of beginfase van de luchtverontreiniging in het Sioege- bied. De commissaris van de koningin zei dat iemand, die in 1960 voorspeld zou hebben dat zeven jaar later in Zee land een raad inzake de luchtverontrei niging aan het werk zou gaan, waar schijnlijk als een fantast of een grap penmaker beschouwd zou zijn. Hij constateerde vervolgens dat de ontwikkeling de laatste jaren bijzonder snel is gegaan. Die ontwikkeling vraagt om een positiebepaling. Mr. Van Aart sen liet er geen twijfel over bestaan dat hij met overtuiging voorstander is van wat er op het ogenblik in Zeeland op gang wordt gebracht. „Er zullen wel licht dingen verdwijnen, die ons lief zijn. Dat is jammer, maar er bestaat geen alternatief tenzij dat van een pro vincie, waarin voor volgende genera ties geen, althans geen goed bestaan op te bouwen zal zijn", aldus mr. Van Aartsen. De commissaris vervolgde dat Zee land nog met de industrie zal moeten leren leven. Dat zal z.i. gemakkelijker zijn wanneer de noodzaak ervan wordt ingezien. De luchtverontreiniging is volgens de heer Van Aartsen een probleem voor brede bevolkingsmassa's geworden. Men eist dat er „iets aan wordt gedaan". Men mag dat ook, zowel van degenen die de lucht verontreinigen, als van de overheid, die voor het algemeen be lang verantwoordelijk is. Mr. Van Aartsen zei dat de waarde van het meten van de luchtverontrei niging niet mag worden onderschat. Hij wees op de betekenis van een landelijk meetnet met uniformiteit in de meet methoden. In dit verband vroeg hij zich af of het vraagstuk van de luchtveront reiniging niet efficiënter dan tot nu toe kan worden aangepakt. Mr. Van Aart sen had de indruk dat te veel instan ties zich met het vraagstuk bezighou den. De kosten van de bestrijding van de luchtverontreiniging zouden z.i. door een coördinatie van de werkzaamheden kunnen worden gedrukt. Mr. Van Aartsen was blij met de mededeling van de regering dat in 1968 een ontwerp van wet inzake de lucht verontreiniging bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Hij zei vooral benieuwd te zijn naar de financiële pa ragraaf. Er zal namelijk veel geld no dig zijn. Een eenvoudige meting van de luchtverontreiniging rond het Zuid- Sloe kost al ruim ƒ50.000,Provincie en gemeenten betalen ieder de helft. Worden de metingen na mei 1968 voort gezet dan moeten ze worden uitgebreid. De kosten van mei tot en met december 1968 zullen dan ca. ƒ90.000,— bedra gen. Mr. Van Aartsen vroeg zich af of de kostenverdeling op dezelfde leest ge schoeid moet blijven. Hij vroeg de raad hierover advies uit te brengen aan G.S. Hij gaf de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging ook in overweging zich te verdiepen in de mogelijkheden van een gemeenschappelijke regeling, zoals die onlangs in het gebied rond het Noordzeekanaal tot stand is geko men. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek staan in Nederland naar verhouding de meeste woningen leeg in het zuidwesten. Op 1 april stonden er in het land in totaal 56400 woningen leeg, waarbij gere kend zijn 11.800 woningen, die ongeschikt zijn voor toewijzing. Daarmee be droeg de reserve aan leegstaande woningen 44.300 of 1,3 procent van de op 1 april aanwezige voorraad van 3.382.000. In Zuidwest-Nederland stonden op die datum 1600 woningen leeg, dat is 1,76 procent. drijfswoningen die minder vlot van de hand gaan dan gewone woningen, aan woningen die onbewoond zijn wegens verbouwing, verbetering, splitsing, er feniskwestie, beschadiging enz. Ook wordt aangetekend, dat een toe name van langdurig leegstaande wo ningen op een zich verruimende wo ningmarkt als normaal verschijnsel moet worden beschouwd. Bij het ministerie van Economische Zaken wijst men erop, dat voor het goed funtioneren van de woningmaarkt, een bepaalde reserve aan leegstaande wo ningen noodzakelijk is. Men hanteert hier de norm van 1 procent voor de kleine gemeenten, oplopend tot 2,5 pro cent voor de grote. Uit cijfers blijkt verder dat in het zuidwesten bijna, drie kwart van de bevolking bij het zoeken van een (andere) woning geconfron teerd wordt met een ruime woningre serve en dat in het westen en oosten van het land ruim driekwart van de bevolking te maken heeft met een wo ningreserve, die nog steeds te beperkt van omvang is. Het aantal leegstaande woningen is ook toenemend. Op 1 juli 1966 ston- derf er in Nederland 37.900 woningen leeg (officieel „reële reserve" geheten) op 1 oktober 1966 39.500 en op 1 april j.l. dus 44.300. Voorts laten de cijfers zien dat de langdurige leegstand (lan ger dan vier maanden) relatief aan betekenis wint ten opzichte van de kortstondige. Bij Economische Zaken wordt hierbij opgemerkt, dat men bij de leegstand niet direct moet denken aan woningen, diie vanwege de prijs of de ligging niet onmiddellijk verkoop baar 'of verhuurbaar zijn, doch tevens aan dienstwoningen, die nog leeg staan wegens niet vervulde vacatures, be- ADVERTENTIES) tfo-VViOAcl OM. lAXlJl. Hf>VK«LVd Om ■UJL fe|t «C - li'io gen. Dat geldt vooral voor de wat oudere mensen in het dorp". .VOOR zover ik het nu kan bekijken, houdt het verkeer zich ook behoorlijk aan de maximumsnelheid van 80 km, die buiten de bebouwde kommen op' rijksweg 58 geldt. Maar je weet na tuurlijk nooit hoe dat over een paar maanden zal zijn, wanneer het nieuwtje er af is". Na de installatie-toespraak van mr. Van Aartsen zei de voorzitter van de raad, gedeputeerde A. Kaland, dat leen gezelschap als het onze, dat een nogal ruime taakomschrijving heeft meege kregen, er zich. voor zal moeten hoeden niet in oeverloze debatten te verzan den". De heer Kaland zei dat de indu strie een open oog voor het probleem van de luchtverontreiniging heeft. In dustrie is z.i. trouwens niet de enige bron van luchtverontreiniging. Hij noemde daarnaast de uitlaatgassen van auto's, tuinderskassen en groenvoerdro- gerijen. Ook de verwerking van puf in Arnemuiden is volgens de heer Kaland bijzonder hinderlijk. Evenals mr. Van Aartsen vroeg de heer Kaland speciaal de aandacht voor het kostenvraagstuk bij het meten van luchtverontreiniging. De jaarlijkse exploitatiekosten van het meten en re gisteren, van de luchtverontreiniging in het gebied van de Nieuwe Waterweg zullen bijvoorbeeld ƒ300.000,— bedra gen. Deze drie ton zullen door de ge meenten moeten worden opgebracht. De heer Kaland was van mening dat „op landelijk niveau een antwoord gegeven zal moeten worden op de vraag naar eventuele tegemoetkomingen". De heer Kaland zegde de commissaris toe dat de raad de mogelijkheden van een gemeenschappelijke regeling voor een intergemeentelijk meetnet in zijn beschouwingen zal betrekken. De heer Kaland zei voorts dat de ont wikkeling in de Rotterdamse agglome ratie heeft bewezen dat een toename van de industrialisatie niet gepaard hoeft te gaan met een toeneming van Jeluchtverontreiniging. Van 1960 tot 1966 is de luchtverontreiniging rond Rotterdam immers met 36 procent ge daald. Er is z.i. dan ook geen reden om voor het probleem van de luchtveront reiniging in paniek te raken. In Zeeland kan bovendien nog alles aan de lucht vervuiling worden gedaan. De heer Kaland zag in dit opzicht vooral een belangrijke taak liggen voor de Zeeuw se planologen. (Van een onzer verslaggeefsters) MlliiiELBUKG. Bij liet waterschap Walcheren maaKi men zich ernstig- zor gen over het feit dat verschillende dui nen en stranden langs de Walcheise kust de laatste tud steeds meer door het water worden aangetast. Op sommige plaatsen wordt per jaar 2 a 3 meter duinafslag- waargenomen, terwijl ver schillende stranden smaller worden. Bij het waterschap is men van me. ning dat in deze toestand beslist ver. betering gebracht dient te worden. Het Waterschap Walcheren is daarom met een plan voor de dag gekomen dat de aanleg van 20 voornamelijk uit pa len bestaande strandhoofden omvat. De uitvoering van dit plan zal naar sqnat- ting 2.6 miljoen gulden kosten. Deze strandhoofden zijn op vier ver schillende plaatsen gepland, n-1. Oranje- zon, Groot-Valkenisse, op het Noorder- strand tussen Domburg en Westkapelle en bij de Joossesweg. Negentig procent van de kosten zal door het rijk gedragen moeten worden Dijkgraaf G. C. D. Rutgers van Rozen burg zei gisteren op de algemene ver gadering van het waterschap in het Pol derhuis te Middelburg nog dit jaar de beslissing van 't rijk betreffende het plan te verwachten. Eveneens verwacht hij dat volgend voorjaar met de aanleg van de paal hoofden kan worden begonnen. De vergadering besloot om bij Oran jezon voorlopige voorzieningen te tref fen. Gebleken is overigens dat het hele kustverloop in Walcheren vrij ongunstig la. Er ontstaan namelijk te steile duin wanden. Weliswaar is men ook bij de aanleg van strandhoofden nog altijd af hankelijk van de wispelturigheid van de zee. Het is echter het meest afdoen de middel tegen duinafslag en het smal ler worden van stranden. Aan de Orde kwam ook de schade, die bij de laatste storm aan de Vlissïngse boulevard1 is aangericht. Dijkgraaf Rut- gers van Rozenburg deelde mee dat deze schade erg ls meegevallen. Bij hei haventje van Meier werd 600 m2 bazalt weggeslagen. Een gevaarlijke situatie is volgens de dijkgraaf niet ontstaan. In middels is men met de herstelwerk zaamheden begonnen. Uitvoerig werd er vervolgens gedls- cassieeerd over de bietenopsfag. Vele boeren gebruiken de verbrede toegangs- dammen naar de agrarische bedrijven als bietenopslagplaats. Een goede afwa- In het Diaconessenziekenhuis te Bre da is gisteren overleden de ongehuwde 27-jarige A. van Son uit Etten-Leur. Hij werd zondagavond om ongeveer zes uur bij het oversteken van rijksweg 56, in de kom van Etten-Leur ter hoogte van de Oude Bredaseweg, geschept door een personenauto. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. tering kan hlerdjoor wordën verhinderd. Het dagelijks bestuur van het Water schap vond het niet juist dat het Land bouwschap, dat deze bietenopslag toe laat, hierover geen overleg heeft ge pleegd met het waterschap, dat er uit eindelijk toestemming voor moet geven. Het dagelijks bestuur besloot echter ten opzichte van de boeren zoveel mo. gelijk soepelheid te betrachten- Aan het begin van de vergadering werden zes nieuwe hoofdingelanden be- edigd. Het zijn de heren C. Franke uit Domburg, W. P. J. Baars en G. Kranen uit Middelburg, H. Frima uit Zouteian- de en J. Stumphlus en J. P. Ventevogel uit Vlissingen. Hieronder lateii wij een overzicht volgen van het aantal leegstaande wo ningen per gemeente in Zeeland met de daarbij behorende percentages, zoals die op 1 april bekend waren. De per centages hebben betrekking op de wo ningvoorraad in de genoemde gemeen te. Aardenburg 29 (2,4 procent), Axel 31 (1,2), Baarland 2 (1), Biervliet 11 (1,9), Borssele 14 (3,2), Breskens 18 (1,4), Bruinisse 26 (2,9), Cadzand 50 (15), Clinge 13 (1,2), Domburg 16 (2,1) Dulveland 29 (2,3), Ellewoutsdijk 4 (3,1) Goes 84 (1,6), Graauw en Langendam, geen, 's-Gravenpolder 10 (2,2), Groede 40 i'6,8)Heinkenszand 14 (2,2), Hoedekens- kerke 12 (2,7), Hoek 10 (1,2), Honte- nisse 24 (1,7), Hoofdplaat 24 (7,1), Hulst 22 (1,3), Kapelle 25 (1,7), Kloetdnge 7 (0,9), Koewacht geen, Kruiningen 14 (0,9) Middelburg 138 (1,5), Nieuwvliet 2 (1,5) Oostburg 16 (1,2) Overslag, geen, Overzande, geen, Philippine 5 (1,3), Re- tranchement 1 (0,6), Rilland-Bath 36 (4,1), Sas van Gent 57 (3,4), Schoon- dijke 3 (0,5), Sint-Jansteen 7 (0,6), Sluis 6 (0,7), Terneuzen 100 ,1,7), Val- kenisse 38 (3,2), Vlissingen 68 (0,5), Vo gelwaarde 25 (2,7), Waterlandkerkje, geen, Wemeldinge 12 (1,6), Westdorpe 9 (1,1), Westkapelle 6 (0,8), Yerseke 16 (1), IJzendijke 8 (1), Zaamslag 41 (4), Zuiddorpe 5 (1,9), Zuidzande 1 (0,4), To taal in de gehele provincie Zeeland 1607 (1,8). BRUINISSE (ANP) De storm van vorige week dinsdag heeft grote schade aangericht op de mosselpercelen in de Waddenzee. Gesproken wordt van het wegstormen of onder het zand raken van meer dan 100.000 ton mosselen. Dit zou een schade betekenen van 1 a an derhalf miljoen gulden. BRUINISSE (ANP) Het vorige week dinsdag tijdens dc zware storm in „het Keeten" gezonken 740 ton grote mo torschip „Petra"' zal niet worden ge licht. Bij laag water staat op het ge zonken schip nog ongeveer 20 meter water. Berging zou zeker een riskant en. duur karwei worden. Assuradeuren voeren met rijkswaterstaat nog bespre kingen of het noodzakelijk is het wrak op te ruimen door er springladingen in aan te brengen en het aldus in stuk ken te laten breken. _JET arbeidsconflict bij de BATA- schoenfabrieken in Best is af'gesto- ten met een compromis, maaimet met een definitieve oplossing. Welis waar zijn de zeshonderd stakers maandag weer aan het werk gegaan, maar het is nog lang met zeker, dat in de toekomst alles best zal gaan bii BATA Betrokkenen zijn daar zelf wel van overtuigd. De begrafemsstemmmg na het bereiken van het akkoogd tussen directie en vakbonden getuigt daar van. Tijdens een persconferentie heb ben beide partijen na enige aarzeling verklaard „blij" te zijn met het ccmi- promis, dat tot stand kwam na be middeling van minister B. Roolvink. Maar het klonk niet van harte en het is niet moeilijk na te gaan waar om. Aangezien de belangrijkste eisen van het ultimatum van de vakbonden door de BATA werden ingewilligd hebben de stakers met een krappe, statutair vereiste driekwart meer derheid besloten weer aan het werk te gaan. De BATA zegde toe ^et kort geding, dat maandag in Den Haag zou dienen, in te trekken. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, de vakbonden zijn hier minder blij mee. Immers, het kort geding was uiter mate geschikt om eindelijk eens wat meer klaarheid te brengen in het stakingsrecht van de werknemers. Het had vooral ook een aansporing kunnen zijn voor de SER om haast te gaan maken met he- voorontwerp van wet betreffende de werkstaking, dat hij al anderhalf jaar in studie heeft. Nu de BATA het kort geding heeft ingetrokken komt van die dui delijkheid, zo vreest men, voorlopig weer niet veel terecht. Ook de BATA-stakers hadden graag wat meer klaarheid gewenst in hun rechtspositie. Te meer daar de die pere ondergrond van de staking niet alleen lag in de financiële eisen, maar vooral in de slechte onderlinge verhoudingen en werksystemen in het bedrijf. Zij moeten nu maar af wachten of daar ook verbetering in komt. Er zal op dit gebied ook het nodige moeten veranderen in het belang van het bedrijf zelf. De animo om bij BATA te gaan werken was toch al niet groot en is nu bepaald niet toegenomen. De directie was in het verleden .al genoodzaakt om enkele honderden buitenlandse en grensarbeiders aan te trekken: Turken, Grieken, Italia nen en Belgen om het arbeidspotefi- tieel op peil te houden. Na hetgeen nu gebeurd is kan men moeilijk ver wachten, dat jonge mensen zich zul len aanmelden om bij BATA te gaan werken. Beroepskeuzebureaus en dergelijke zullen hen daartoe even min aansporen. Zij hebben dat trou wens al jarenlang niet meer gedaan. De personeelswerving zal voor BATA nog moeilijker worden dan ze al was. Daarbij heeft de onderneming als toeleveringsbedrijf bij andere indus trieën veel goodwill verloren. Een insider heeft meegedeeld, dat het wel een half jaar kan duren voordat de BATA de gevolgen van de staking geheel te boven is. De BATA-affaire heeft ook een poli tieke zijde, althans de politiek is er door de stakers nadrukkelijk bij be trokken. Tijdens lange gesprekken in het stakingshoofdswartier Kadans in Best is veel kritiek geuit op de politieke partijen. Waarom laten ze na allerlei fraaie verkiezingsleuzen ons nu in de kou staan, vroegen de stakers zich af. Vooral de KVP kreeg het zwaar te verduren Velen zagen als enige oplossing bij de volgende verkiezingen mei een aparte (katho lieke) arbeidersuartij uit te komen. Voor de stakers in Best was het on begrijpelijk, dat hun dorpsgenoot, ir. Cornelissen. niets van zich heeft la ten horen. Hij is vorig jaar tot Twee. de-Kamerlid gekozen als vertegen woordiger van de KVP-jongeren. De heer Cornelissen heeft tijdens zijn verkiezingscampagne veel kritiek ge spuid aan het adres van de oudere KVP'ers, die, naar zijn zeggen, te weinig contacten onderhielden met hun kiezers. Ir. Cornelissen heeft de kans van zijn leven onbenut gelaten, door niet mee te werken aan de op lossing van een ernstig arbeidscon flict in zijn eigen dorp^ BRESKENS De vergadering van de R.-K. Invalidenbond ,,St.-Liduina" afd. Zeeland, welke was vastgesteld op 4 november is om organisatorische redenen uitgesteld tot. zaterdag 11 no vember in Sa» van Gent. MIDDELBURG Het vorig jaar ls al gebleken, dat de door de Z.V.U. ge organiseerde serie „Eigentijds Toneel" een groot succes was. Na het zien van „Kooien" van Lewis John Carlino, za terdag in de Middelburgse Schouwburg kunnen we alleen maar zeggen: we mogen de Z.V.U. zeer dankbaar zijn, dat zij ook in het nieuwe seizoen weer een dergelijke serie heeft ingelast in haar programma. De eerste voorstelling trof onmiddel lijk in de roos. Het kan zijn, dat som mige mensen de Sneeuwengel, die voor de pauze gespeeld werd, qua uiterlijke vormgeving niet zo opvallend eigen tijds vonden, daar staat dan echter tegenover, dat het thema van de in zijn eenzaamheid als in een kooi opgeslo ten mens, die kost wat kost daaruit wil ontsnappen (de figuur van John) of die zich met een dun doch zeer kwetsbaar vliesje van zogenaamde on verschilligheid bij de eigen eenzaam heid heeft neergelegd (het lichte meis je Connie) volkomen eigentijds is. Als men daarnaast het zonder meer sublie me spel van Andrea Domburg (we hebben haar te lang niet meer gezien) beschouwt, terwijl Ton Lensink haar uitstekend tegenspel gaf, dan geloof ik dat het woord eigentijds niet meer zo heel erg belangrijk is: het publiek wordt geconfronteerd met en gegrepen door een beklemming die van alle tij den is. De manier waarop Andrea Domburg Connie tot leven bracht, was zo indringend en zo waarachtig, zon der enige pose of maniertjes, dat men de enorme vaktechnische kund~ er vol ledig bij vergat. Ton Lensink had het veel moeilijker in zijn rol: hij mocht zich als intellectueel niet spon taan uiten, maar moest zich uit zijn eenzaamheid bevrijden volgens „het boekje", een uitgekiend en vooropge zet plan. Het leek ons dat hij toch de tederheid van de herinnering iets meer naar voren had mogen brengen, en dat hier en daar een overgang wat abrupt plaatsvond. Dit neemt echter niet weg, dat ook zjjn creatie alle lof verdiende. De „Epifanie" van na de pauze was in alle opzichten volkomen eigen tijds. Toch zouden we het niet willen rangschikken onder absurd toneel. De man, geobsedeerd door een herinne ring, die suggereert dat hij geen „man" zou zijn, een herinnering die door zijn intelligente, koele en viriele echtgenote levendig worden gehouden en die, tot krankzinnigheid vervallen, zich gaat transformeren (hij is ornito- loog) in een Gallus Domesticus, is vol komen aanvaardbaar. Hier kwam Ton Lensink tot een toneelprestatie van zeer groot formaat, terwijl Andrea Domburg het peil handhaafde, dat zij ook voor de pauze demonstreerde. Een prachtige toneelavond, waarvoor naast de spelenden de Tegie, de uitste kende vertaling van Gerrit Kouwenaar liet decor en de verlichting en het nodige bijdroegen. Het ovationele applaus van het (gelukkig) vrij talrijke publiek was volkomen op zijn plaats. A. H. ANDEL Onder auspiciën van de Kon. Verenigin, .,Het Nederlandsche Trekpaard" wordt 11 januari in de Brabanthallen te Den Bosch een ver plichte hengstenkeuring van trek paard- en halflingerhengsten gehouden. De aangifte voor deze keuring moet plaatshebben vóór 27 november a.s. (ADVERTENTIES) MO- qe<sl Kortemeestraat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 5878 A. C. Bastiaanse, Papegaaistr. 4, Goes, tel. (01100 7476 H. A. de Breuck, B. F. van Waes- berghestraat 16, Hulst, tel. (01140) 2215 G. He- melaar, Nieuwe Djjk 29, Vlissingen, Tel. (01148) 3729 G. Hemelaar, Langeviele 52. Middelburg, tel. (01180) 5241 Nieuwe Diepstraat 23, Terneu zen, tel. (01150) 2294.

de Stem | 1967 | | pagina 3