11 WnP Egyptische actie wekt bezorgdheid in V.S. en Rusland JAMIN It Caféhouder in Hulst zat maanden lang op (aardgas)vulkaan Vrees voor represailles Israël Reclame voor sigaretten nog sterker aan banden Onstwedde heeft geen geld voor reddingsmiddelen Britse en Nederlandse Tevje Bisschop van Roermond verschuift ontslagdatum V.S.-consulaat in actie tegen Yvonne Paul Koffermoord PIJP WAS AFGEZAAGD UNIEKE KANS VOOR „TEVJE GOUDSMIT onbeperkt beperkt DE MANTEL SPECIALIST 49.75 59.- I ijetijdsblouson van liver scheerwollen tricot, camel, bruin en marine 39.75 Bontmantels Kees van de Ven Antiquiteiten Schilderijen La Charrette VOSSEN HOTEL VERBAAN JACHT SCHOTEL Een goede raad DAGBLAD VOOR ZEELAND 4NDAAG IN IN ENGELAND: Haagse vrouw koopt voor f 15.000 met ongedekte girokaarten Zonnig Waarschuwing aan alle luchtreders Pearl Harbour Fanatiek Zand gevonden in tandwielkast van marine-jager Spanning n Logement Loodgieter Slachtoffers van brand rinnovation krijgen uitkering verzekering OVERSPANNEN MAN SCHIET IN VS. ZES MENSEN DOOD Internationale cursus waterverontreiniging cocktail Hulp voor pastoor Verwijt WERKNEMERS: Winkelsluiting op maandag niet door ons voorgesteld rijetijdsjasje van jjiver scheerwollen tricot, camel, marine en grijs I'icot vrijetijdsjasje m zuiver scheerwol, lly fashioned, marine, beige en groen Lange persiiuMW Lange Nertopootj^es Nleuwlsndstmat 3 Tilburg teL M250-Ï661J en BARONIELAAN 29, BREDA Tel. 45672 ADMINISTRATIES CONTROLES ADVIEZEN BELASTINGZAKEN Adm. kantoor en Adviesbureau Zoutstraat 13 A Breda 46613 Teteringenstraat BREDA Telefoon 38824 Gebruik Groene Kruis Hoestbonbons bij hoest, verkoudheid, keelpijn, heesheid. In zakjes van 50 cent 107e JAARGANG No. 25643 Voor God, Komngin en Vaderland Uitgave: N.V. Uiig. Mij Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 v w w - - Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus^ERNEUZEN^Potgieterstr^ 41 DINSDAG 24 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contracl aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893). - iSagbla* 23e J&eroj In de laatste twee jaren is het aantal werknemers in de textiel industrie zeer sterk gedaald. Pagina 15. Een V.N.-rapport, dat een nóg duidelijker beeld geeft van de verschrikkingen die e?n atoom oorlog voor ons in petto heeft. Zie pagina 7. Eerste (Russische) plannen voor woningbouw op de maan. Pa gina 9. In 1917 werkten de bolsjewis tische agenten op volle kracht In de Russische loopgraven. Pa gina 9. 9 Verliest het gezag ook terrein op het voetbalveld? Pagina II. LONDEN (A.P.) De Britse rege ring wil het adverteren voor sigaretten nog verder beperken. Kenneth Robin son, minister van gezondheid, heeft maandag in het Lagerhuis verklaard dat de proefperiode van een jaar heeft aangetoond dat de vrijwillige besnoei ing door de tabaksmaatschappjjen van hun daverteren niet voldoende is ge weest. Cadeaubons bij sigaretten zullen wor den verboden en andere soortgelijke re clame zal ook verboden worden of on der streng toezicht komen. Sommige vormen van adverteren, waarop de mi nister niet nader inging, zullen worden verboden of beperkt. Een plafond wordt Ingesteld voor het bedrag aan geld dat ae fabrikanten elk jaar voor het adver teren van sigaretten mogen besteden. Robinson zei dat hij de tabaksfabri kanten had verzocht om verdere vrij willige beperking van het adverteren voor sigaretten, maar zij waren het on derling niet eens kunnen worden en daarom moest de regering optreden. De minister van posterijen heeft een jaar geleden al reclametelevisie voor sigaretten verboden. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is aangehouden de 41-jarige mevrouw D* D* M. van der V., verdacht van het kopen van goederen tot een waar de van vijftien mille met ongedekte girokaarten. Dit zou gebeurd zijn gedurende en kele maanden in winkels in Den Haag en aangrenzende gemeenten. De vrouw ?eeft bekend. Zij zegt de goederen (meubilair, een keukenuitzet, een ra dio, een vloerkleed, enz.) te hebben doorverkocht. Het geld ging op aan plezierritjes in gehuurde auto's. ^sVA™a,chtlnS meegedeeld door het KNMI, geldig tot van- avond" Zonnige periodes, afgewisseld door wolkenvelden. Op de meeste plaat- ïn. ,r°,°e Vrh krachtige zuid- westelyke wind. Maximum tempe ratuur omstreeks 14 graden. Vandaag zon op 07.19 onder 17 29 uur. maan op 20.29 onder 13.58 u (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO. Het plotselinge bezoek van de Rus sische stafchef maarschalk Matwei Zacharov aan Cairo duidt er volgens westerse diplomaten op, dat het Kremlin zich ernstig zorgen maakt over de mogelijke gevolgen van het tot zinken brengen van het Israëlische oorlogsschip Eilath. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde gisteren de Egyptische actie „het gevolg van een gebrek aan zelfbeheersing". De Sovjet-Unie streeft volgens eigen zeggen, naar een politieke oplossing van de crisis in het Midden-Oosten en heeft Egypte bewapend met een defensieve bedoeling. De Russen vrezen, dat Egypte Israël tot een nieuwe aanval zal provoceren. Premier Esjkol en het Israëlische ka binet hebben tot nu toe geen militaire stappen ondernomen. Wel hebben zij verklaard geen genoegen te nemen met een eenzijdige naleving van de be standsovereenkomst. In een speciale ka binetszitting werden de slachtoffers gis teren staande herdacht. Na afloop van de vergadering noemde premier Esjkol de actie tegen de Eilath een „oorlogs daad in volle zee". In Israël is de verontwaardiging zo groot, dat nagenoeg alle dagbladen en ook de radio direct tegenmaatregelen eisen. Men beschouwt de Egyptische aanval zaterdagmiddag op ongeveer 13 mijl buiten de kust bij Port Said als een oorlogsdaad zonder meer. Ten gevolge hiervan kwamen, volgens de laatste op gave, 17 opvarenden van de Eilath om het leven, zijn er 28 vermist en ver blijven nog 8 zwaar en 30 licht gewon den in ziekenhuizen in heel Israël. Vele Israëli's noemen de aanval van zaterdag „ons Pearl Harbour" en eisen, dat Cairo met gelijke munt zal worden betaald. De kranten wijzen de Sovjet- Unie als de grote verantwoordelijke aan. De grote bladen hitsen hun lezers nog meer op met commentaren als „Misschien verbeeldt Caïro zich, dat Israël niet zal reageren. Dit is een ge vaarlijke illusie en om herhaling te voorkomen kunnen we deze illusie be ter direct vernietigen." Verder: „Het initiatief berust nu bij Israël. Er kan geen verschil van mening bestaan over de te nemen stappen". En: „Het was een gecombineerde Russisch-Arabische po ging elk streven naar vrede in het Midden-Oosten te saboteren. SCHIPHOL (ANP) In een memo. randum, gericht aan alle luchtvaart maatschappijen op Schiphol, heeft de Amerikaanse consul-generaal te Am. sterdam, de heer Harold Howland, er voor gewaarschuwd mejuffrouw Yvon ne Paul, „wegend 112 pond, lang 158 cm, donker haar en bruine ogen", te accep teren als passagier. „Wij willen u attent maken op de mogelijkheid dat zij zal proberen ille gaal naar Amerika te reizen", aldus het memorandum. „Zij mag niet wor den toegelaten, want ze beschikt niet over een visum en voor zover ons be* kend evenmin over een geldig Neder lands oaspoort op haar eigen naam. U stelt zich bloot aan een boete, voort vloeiende uit overtreding van de Ame rikaanse immigratiewetten indien u haar zoudt transporteren". Yvonne Paul, die 91/2 jaar in New York heeft gewoond, maar wier aan vrage tot immigratie is afgewezen, bi vakkeert al twee weken in de vertrek hal van Schiphol. Zij zegt: „Ik sterf lie ver als ik niet naar New York mag terugkeren.Hulp van familieleden en vrienden, die haar in Nederland onder dak aanbieden, heeft zij tot dusverre fanatiek van de hand gewezen. Zij is van Armeense origine, doch bezit de Nederlandse nationaliteit, aangezien ze (in 1929) op Celebes is geboren. DEN HELDÉR In de nieuwe haven van Den Helder is aan boord van de onderzeeboot]ager „Zeeland" van de Koninklijke Marine vermoedelijk sabo tage gepleegd. Dezer dagen is zand ge vonden in de machinerieën, maar dank zij tijdige ontdekking is er geen schade aangericht en kan het schip ongehin derd meedoen aan de najaarsreis van smaldeel V, vandaag te beginnen. De marine heeft de zaak in onder- mek. Zoals destijds gemeld is enkele maanden geleden ernstige schade aan gericht aan boord van de onderzeeboot- jager „Noord-Brabant", toen moeren en bouten in een tandwielkast werden aan getroffen. De spanning is In het Midden-Oosten na het gebeuren met de Eilath duidelijk gestegen. Welingelichte personen in Tel Aviv beweren, dat Egypte de helft van zijn troepen heeft samengetrokken in de kanaalzone. Daarbij zijn troepen, die on langs uit Jemen werden teruggehaald. De burgerbevolking van Ismailia en Suez is geëvacueerd: in totaal 200.000 mensen. Het moreel in Egypte en in de andere Arabische landen is nu in ieder geval behoorlijk opgevijzeld en sommi gen verwachten, dat Egypte in een keer wil doordrukken om het verloren land te heroveren. VN-kringen verwachten, dat de diplo matieke pogingen om een vredesfor- mule op te stellen voor het Midden oosten, als gevolg van het incident nog zullen worden opgevoerd. De tien met- permanente leden van de Veiligheids raad begonnen gisteravond om half ne gen met een vergadering, die tot doel had een aanvaardbare resolutie op te stellen voor een toekomstige vrede in het Midden-Oosten. De resolutie zal waarschijnlijk een terugtrekken van de Israëlische troepen eisen, waarna een UNO-vertegenwoordlger met beide par tijen zal gaan onderhandelen. Israël heeft steeds gezegd zich niet van de huidige stellingen te zullen terugtrek ken en een rechtstreeks vrede:gesprek met de Arabische landen te willen. MANCHESTER (AP) De politie in Manchester heeft een 33-jarige inwo ner van de stad gearresteerd op be schuldiging van moord op een onbeken de man, nadat zij "het goeddeels ver gane lichaam van een man in een kof fer had gevonden. De gearresteerde bekende twëe jaar geleden in gevecht de man te hebben gedood en daarna diens lijk in de kof fer te hebben gestopt. ONSTWEDDE (ANP) De gemeente Onstwedde, die in de plaatsen Stads kanaal en Musse t kanaal een groot aantal bruggen telt, kan het reddingsmateriaal voor de drenkelingen by de bruggen niei vernieuwen. Gedeputeerde Staten van kroningen hebben het gemeentebestuu? laten weten dat de hiervoor benodigde t 120, gedekt moeten zijn. Voor Onstwedde, dat een groot begrotingstekort heett, is dit onmogelijk. Men hoopt on maar, dat er niemand te water raakt voordat de aanvraag by de minister van financiën is afgewerkt. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Vijf maanden lang hebben we op een vulkaan gezeten. Het is een wonder dat de hele zaak de lucht niet is ingegaan". Caféhouder R Meersschaert van „'t Raethuys" aan de Markt te Hulst is nog nauwelijks van zijn schrik bekomen als hij dit zegt. Ongeveer vijf maanden lang heeft een afgezaagde aardgasleiding op de binnenplaats achter zijn café gas geblazen tussen de in carrévorm aangebrachte panden. Een loodgieter ontdekte tijdens werkzaamheden by de heer Meers schaert waarom het al die tijd zo ge stonken had op de binnenplaats. „De lucht drong door tot in ons trappenhuis", vertelt do caféhouder. „Soms was de stank minder, maar meestal was het niet te harden. We dachten steeds dat het rioolgas was. Alles hebben we na laten kijken. Ze konden niets vinden. Ik moet er niet aan denken. Naast de binnenplaats heb ik mijn magazijn. Stel nou eens dat een knecht van de brouwerij of wie dan ook een sigaret had opgesto ken. Dan waren we met zijn allen de lucht ingegaan. Niet alleen mijn pand maar ook de andere hiernaast. De binnenplaats moet propvol gezeten hebben met gas". loodgieter zei dat ik de Zegam moest inlichten. Ei kwam een fitter. Die heeft het gat dichtgemaakt Hij zou de Zegam vertellen hoe de vork aan de steel zat. Er zal natuurlijk uitge maakt moeten worden wie daarvoor aansprakelijk gesteld moet worden. Eén vonk en er waren doden geweest, en enorm veel schade' De vice-voorzitter van de Zegam, de heer M. K. van Dijke (burgemees ter van Axel) zei ons over deze zaak: „Het is een ernstige gebeurtenis. De Zegam zal onverwijld een onderzoek instellen en uitzoeken wie voor de fi nanciële consequenties moet op draaien." De betreffende dienstleiding loopt vanaf de hoofdleiding iets hoger dan manshoogte langs de muur via het magazijn over de binnenplaats achter 't café naar het leegstaande pand aan de zijde van de Steenstraat. Daar was tot voor enkele jaren een logement gevestigd. Toen het pand verlaten werd, is de meter van de gasleiding gehaald. De leiding zelt bleef zitten. Ongeveer zes maanden geleden begon men met de verbouwing van het pand naast dit gebouw. Daar is nu de n.v. Steba gevestigd. „Toen de werklui", aldus de heer Meersschaert, „mij vroegen of ze op de binnenplaats stellingen mochten plaatsen, vond ik dat goed, op voor waarde dat als er iets vernield zou worden, de schade zou worden her steld. Het moet tijdens de verbouwing zijn gebeurd dat er een stuk uit de leiding is gezaagd. Een stuk van 20 meter. Misschien zat die buis in de weg, wie zal het zeggen'" Toen de verbouwing bijna gereed was, begon de gaslucht pas goed te irriteren. „Nu ik zelf aan het verbouwen ben, kwam de loodgieter achter de ware oorzaak. De metselaar klaagde dat hij het niet meer uit kon houden. De BRUSSEL (AF) De nabestaanden en de andere slachtoffers van de grote brand in het Brusselse warenhuis I'In- novation, zuilen van de respectieve verzekeringsmaatschappijen schadeloos stelling ontvangen, hoewel deze daartoe niet wettelijk verplicht zijn. De verzekeringsmaatschappijen zeg gen in een gezamenlijke verklaring, dat zij uit humanitaire overwegingen han delen en dat dit niet moet worden ge zien als zouden zij aansprakelijkheid er kennen. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand wordt nog voortgezet. De of ficiële lijst van slachtoffers vermeldt 252 doden en 62 gewonden. De nabe staanden van het personeel van het wa renhuis krijgen schadevergoeding vol gens de bepalingen van de Belgische wet op de bedrijfsongevallen. LOCKHAVEN (Pennsylvania) (Rtr.) Een zwaargewapende man heeft gis teren in een vlaag van verstandsver bijstering zes mensen doodgeschoten en zeker drie verwond voordat hy door de politie kon worden aangehouden. De man, de 45-jarige Leo Held, schoot op zijn werk in een papierfabriek te Logontan, Pennsylvania, vijf personen dood met een pistool en een geweer. Na de eerste schietpartij begaf Held zich naar een nabijgelegen vliegveld, waar hij een vrouw verwondde, om ver volgens naar zijn woning in Longontan te gaan en daar een buurman dood te schieten en diens vrouw te verwonden. Toen de wildeman uit zijn door de politie belegerde woning trachtte te vluchten, werd hij door enige kogels getroffen en in kritieke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De schietpartij was de ernstigste in de Verenigde Staten sinds Charles Joseph Withman vorig jaar augustüs vanaf de toren van de universiteit van Texas in Austin 15 mensen doodschoot. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Begin volgend jaar zal in Delft een internationale cursus over de waterverontreiniging worden gehouden. Deze cursus is het resultaat van overleg tussen staatssecretaris Krui- singa (volksgezondheid) en de directeur van het Europese bureau van de we reldgezondheidsorganisatie, dr. L. Ka- prio. De nieuwste wetenschappelijke ge gevens op het gebied van de waterver ontreiniging zullen tijdens de cursus van een week worden uitgewisseld. De öelftse hoogleraaar ir. L. J. Mostert- nan heeft ervan de leiding. IN HOEXTER in de Westduitse deel- taat Noordrijn-Westfalen, hebben zich naandaghuddag bij graafwerkzaamhe- len nabij een kruispunt twee zware gas ontploffingen voorgedaan, waardooi minstens een persoon om het leven is gekomen en twaalf zwaar werden ge wond. Twee mensen worden nog ver mist. Twee hoofdrolvertolkers uit Ana- tevka (in het Engels: „Fiddler on the roof")Links Chaim Topoi die Tevje in het Londense Wes'.end speelt en Lex Goudsmit die hem daar zal opvolgen. 55 AMSTERDAM (ANP) Lex Goud smit, hoofdrolspeler in de musical „Ana- tévka", heeft een voor een Nederlandse acteur unieke aanbieding gekregen. Richard Pilbrow, de Londense produ cent van de internationaal bekende mu sical heeft hem namelijk gevraagd de rol van „Tevje" die hU thans met succes in Nederland speelt, ook in het Lon dense Westend te komen spelen. De hoofdrol in de Engelse voorstel ling, die de oorspronkelijke titel „Fidd ler on the Roof" draagt, wordt momen teel vertolkt door de Israëlische acteur Chaim Topoi, die de produktie in fe bruari na een jaar speeltijd zou verla ten. De producent hoopte, dat Lex Goudsmit de rol onmiddellijk zou over nemen. De Nederlandse acteur heeft het voor hem aantrekkelijke aanbod voorlopig moeten afslaan wegens verbintenissen in Nederland. Tot september volgend jaar speelt hij nog in „Anatevka" en daarna is hij contractueel gebonden aan de musical „Man van La Mancha". Topoi heeft nu besloten voorlopig de Londense „Tevje" nog te blijven spelen. Niettemin heeft de theaterproducent zijn aanbod aan Lex Goudsmit om na afloop van zijn contracten alsnog naar Londen te komen, gehandhaafd. IN DE AMERIKAANSE plaats Atlanta is het ih de nacht van zondag op maan dag tot ongeregeldheden gekomen na dat de politie een eind had gemaakt aan het dobbelen op straat door enige negers. Zeven negers en een blanke werden gearresteerd. Daarna liep een boze menigte te hoop, het kwam tot ge vechten tussen honderden negers en de politie. Benzinebommen werden naar winkels gegooid, de grote vensterruiten van een supermarkt sneuvelden. DE INTERNATIONALE werkgemeen schap voor sociaal-economische ontwik keling heeft kardinaal Alfrink opnieuw voor twee jaar tot voorzitter gekozen. In deze gemeenschap werken de ka tholieke nationale organisaties voor ont wikkelingshulp uit West-Europa samen, alsmede Char: tas Internationals en de Amerikaanse Catholic Relief Service. (ADVERTENTIES) niet duur we! heerlijk (Van een onzer verslaggevers) BREDA De bisschop van Roer- nond, mgr. P. Moors, blijkt niet on- enegen te zijn de datum te verschui ven, waarop hij van pastoor E. Mie- 'ema van de Schaeshergse parochie t Eikske een vrijwillig ontslag ver langt. De bisschop verklaarde dat gis teravond tijdens een interview door een redacteur van de t.v.-rubriek „Kenmerk". Hij noemde daarbij geen nieuwe datum. Dat daarmee een oplossing bereiKt zal worden is niet waarschijnlijk, want noch pastoor Mi edema, noch zijn pa rochianen, wensen zich bij een heen gaan neer te leggen. „De parochie is mijn werkgever", zei pastoor Miedema en daarmee bevestigde hij wat mgr. Moors even later opmerkte: de kern van het conflict ligt in de opvatting over gezag en de kwestie van gezags uitoefening. Mgr. Moors wees het verwijt van de hand, als zou het ontslag aan pastoor Miedema onwettig zijn. „Bij het onder zoek naar het pastoraal beleid zijn alle spelregels in acht genomen", zei hij. Voornaamste argument van de bisschop leek zijn opmerking, dat alle vernieu wingen binnen het bisdom „collegiaal gespeeld" moeten worden. Zondagavond heeft mgr. Moors een boekwerk met 2627 handtekeningen ont vangen, waarin het gevraagd wordt af te zien van het ontslag van pastoor Miedema. Tot de ondertekenaren be hoorden 1358 parochianen van 't Eikske. Deze „onrechtstreekse interventie" was voor de bisschop aanleiding om van de gestelde datum van heengaan van de pastoor, 26 november, af te zien. 55 55 (Van onze correspondent) UTRECHT De mededeling van de Mitex (textieldetailhandeiaren), waar uit is geconcludeerd, dat van de zijde van de werknemersbonden in de detail handel samenwerkend in Decom-ver- band nieuwe voorstellen zouden zijn gedaan met betrekking tot de regeling van de vijfdaagse werkweek door mid del van winkelsluiting op de hele maan dag, is volkomen uit de lucht gegrepen, aldus heeft de Decom medegedeeld. Tijdens de onderhandelingen ten be hoeve van wijzigingen van de regeling van salarissen en andere arbeidsvoor waarden voor het personeel in de de tailhandel in textiel en meubelen, is door de werknemersbonden voorge steld de vijfdaagse werkweek in te voeren door middel van de vrije zater dagmiddag. Hierover wilde Mitex hangende de besprekingen op landelijk niveau niet onderhandelen. HET CENTRALE comité van de Chi nese communistische partij heeft de on middellijke heropening van de lagere scholen tot en met de universiteiten ge last. De mededeling werd gepubliceerd in het Pekingse Volksdagblad en het Sjanghaise blad „Wen Hoei Pao". Vorig jaar zomer bij het begin van de cultu rele revolutie sloten de scholen. is de variatie in mantelmode bij de Mantelspecialist is alléén wat U daarvoor betaalt bij de Mantelspecialist dc duurste mantel met bant kast 79.50 WINTER MANTELS met EDELBONT garnering TERLENKA REGENMANTELS 49.50 met BORG-voering 69.50 nu óök voor BONTMANTELS

de Stem | 1967 | | pagina 1