VIETNAMBETOGINGEN IN TIENTATJEN STEDEN Bloedige gevechten rond Pentagon Egypte vernietigt Israëlisch schip RIJEN EN DORST ONTZET OVEtt VERGISSING BIJ! IDENTIFICATIE' 100.000 Hans Hesen gaat vrijuit Negenjarige „lokvogel" van politie ontvoerd LIESBETH LIST STER VAN RIO Lia Roeien leeft nog Jeroen Bosch bezoekers Bommen vol pamfletten WMYfilEFOR Z.-Vietnamese president wil Ho Tsji Minh uitnodigen DAGBLAD VOOR ZEELAND Praten over vrede Droog 15 doden bij Port Said EINDE Duitse arbeiders besluiten tot massale staking TROEPEN ONRUSTIG STAKINGEN MIDDELBURG Jongen maakt dodelijke val van paardje VERGISSING KLEREN FORMALITEITEN Paus Paulus moet meer rust nemen Het betrouwbaarste hart van een aardgas centrale verwarming is toch een HISPANO SUIZA gasketel ClcrkT vei—slLjis 107e JAARGANG NO. 25643 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandfa Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MAAND AD 23 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, i 0,98 per week losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwsfraat 41 - telefoon 2893). MILJOENEN DE STRAAT OP ir De anti-Vietnam betoging in Am sterdam (rechts) had een rustig ver loop. De stoet waarin circa 15.000 mensen meeliepen, trekt hier ove) 'iet Damrak. ir De Amerikaanse minister van defensie McNamara (links) keek vanui zijn kamer in het Pentagon, zaterdag naar de massale betoging tegen (1 Vietnam-politiek. Het vjjfkantige gebouw, waarin defensie is gehuisvest werd door 5000 militairen bewaakt. WASHINGTON (AFP) Generaal Ngoejen Van Thieu, die op 31 oktober zal worden geïnstalleerd als president van 'Cuid-Vietnam heeft in een vraag gesprek met het Amerikaanse tijd schrift „US NEWS and World Report" verklaard, dat h(j twee of drie weken na zijn ambtsaanvaarding president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam schrif telijk zal uitnodigen voor een gedach- tenwisseling over de problemen van Vietnam en de totstandkoming van de vrede. Een pauze in de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam zou, naar zijn mening, een goed klimaat voor besprekingen helpen kweken, m: ar hij voegde hieraan toe, dat hij niet op een dergelijke pauze zou aandringen als Noord-Vietnam niet bereid is tot een tegengebaar. Generaal Thieu zei dat hij tegelijk met president Ho Tsji Minh ook andere regeringen en personen zal vragen, die blijk hebben gegeven van hun be zorgdheid over de situatie in Viet nam. Hij zei dat de Zuidvietnamese regering nog steeds het Nationale ^e- vrijdingsfront beschouwt als een instru ment van Hanoi. Deelneming van het front aan vredesbesprekingen zou dan ook een zaak van de Noordvietnamese regering zijn, aldus de generaal. (Van onze sportredacteur) BREDA Vandaag zal Hans Hesen (Geleen) een briet ontvangen van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie waarin men hem meedeelt dat hij niei gestraft zal worden vooi doping-ge bruik in Olympia's Toer. Hans Hesen is namelijk vrijgesproken „bij gebrek aan bewijs". Hij maakte gebruik van net recht op contra-expertise toen de wielerbond hem begin juni beschul digde.In een Freiburgs laboratorium nu ontdekte men minder verboden stof ten dan indertijd in Gent zodat He- se??. gaster aanduiding „twijfel achtig kreeg. De KNWU sprak hem Voor zes andere coureurs nad het tweede onderzoek dezelfde af- !°?p,®!s de eerste controle. Ze werden schuldig bevonden en gestraft. Dit en ander nieuws op onze sportpagina's. tot het De weersverwachting geldig KNMI°nd' meegedeeld door Zonnige perloden en op de meeste plaatsen droog weer Zwakke tol matige zuidwestelijke wind. Wei mg verandering In temperatuur. Morgen zon op 07.19, onder 17 29 uur; maan op 20.29. onder J358 (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Egypte heeft vier geheime, met radar geleide Sovjet- raketten met een lading van één ton explosieven gebruikt om zater dagavond op ruim twintig kilometer buiten de haven van Port Said de Israëlische 2500 ton metende motortorpedobootjager Eilath tot zinken te brengen. Dit heeft de commandant van de Israëlische marine, brigade-generaal Salomo Erel, gisteren bekendgemaakt. Bij de Egyptische actie, die overal in de wereld grote verontwaardiging op wekte, kwamen 15 opvarenden om het leven. 36 mensen worden nog vermist, terwijl er 151 konden worden gered. Van de geredden zijn er 8 ernstig en 48 licht gewond Volgens Egypte bevond de Eilath zich binnen de 12-mijls zone. Israël ontkent dit en spreekt over 13,5 mijl. Het drama van. de Eilath speelde zich af in twee en een half uur Toen hadden vier geleide raketten hun dodelijke la ding in het 23 jaar oude schip geboord en waren bijna tweehonderd opvaren den overgeleverd aan de snelheid, waar mee reddingsacties konden worden uit gevoerd. De eerste twee raketten werden zater dagmiddag afgevuurd om ongeveer half vijf Nederlandse tijd. Waarschijnlijk gebeurde dit vanaf een Egyptisch schip, dat in de haven van Port Said voor anker lag. „De aanval was een volko men verrassing. De mannen hadden slechts tijd om een begin te maken met het opvoeren van de snelheid. Het schip kon nog net worden gedraaid, terwijl de schutters aan boord nog juist tijd hadden om een salvo te lossen op het projectiel, toen zij dit zagen naderen. De raket raakte het schip midscheeps. Twee minuten later volgde een treffer op de machinekamer, waardoor het schip stuurloos werd", aldus het relaas van enkele geredden. „De derde raket om zeven uur betekende het einde, 't Schip kapseisde snel en de bemanning moest van boord. Op drie na alle reddingssloepen waren echter bij de eerste voltreffers al on bruikbaar geworden. De mannen spron gen in het wate. en zwommen voor hun leven. Het vierde projectiel ontplofte midden tussen de drenkelingen, waarbij er jook tientallen waren die door de kracht van de derde explosie van boord waren geslingerd Binnen twintig minuten na de ramp steeg een reddingsvliegtuig op, dat werd gevolgd dooi veertig helikopters, die de hele nacht in de weer zijn ge weest om de gewonden en geredden over te brengen naar ziekenhuizen in Israël. De Eilath kwam op 11 juli in het nieuws, toen hei twee Egyptische mo tortorpedoboten tot zinken bracht op slechts enkele kilometers van de plaats waar het nu zelf is gezonken Het schip werd in 1956 van Engeland gekocht. LONDEN (AP) Een negen jaar oude jongen, die als lokvogel voor de politie dienst deed, is zondag in het zuiden van Londen ontvoerd. Uren later moest Scotland Yard toegeven dat h(j nog steeds wordt vermist. De jongen, Colin Hibbert, was za terdag door een man aangesproken. Deze had voorgesteld dat hij zondag de jongen opnieuw zou ontmoeten. Zijn ouders stelden de politie op de hoogte. De agent ging met de ouders praten en er werd overeengekomen dat de jongen de afspraak zou houden maar dat rechercheurs op de loer zouden lig gen. In een bestelwagen kwam de man aanrijden en de jongen stapte in. Voor dat de politie hem kon tegenhouden, reed de man met de jongen weg. STUTTGART (AP) De Westduitse netaalarbeidersbond heeft besloten dat 425.000 leden van de bond op 30 oktober ui staking zullen gaan. 190 bedrijven in de industriestaat Noordbaden- Wuerttemberg zullen door de staking worden getroffen. Dinsdag hebben de 'arbeiders met een meerderheid van 87,34 procent ten gun de van de staking beslist Ze willen contractuele garanties voor gratifica ties en sociale voorzieningen die nu onverplicht worden aangegeven en dus ngetrokken of beknot kunnen worden. De grootste fabrieken in de staat zijn de vier bedrijven van Daimler-Benz waar de Mercedes wordt gemaakt, de NSU- en Porsche-fabrieken en de Bosch-fabrieken van elektrisch mate- riaaL (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON AMSTERDAM /TOKIO. Miljoenen nengen over de hele wereld hebben in het afgelopen week einde gedemonstreerd tegen de Vietnampolitiek van de Ameri kaanse regering. Rond het Pentagon in Washington, het ge> jouw van het Amerikaanse ministerie van defensie, kwam het aterdag tot bloedige gevechten tussen militairen en een grote tenigte betogers van naar schatting 100.000 personen De gevechten speelden zich af tot op de trappen van het Pentagon, an kleine groep betogers wist®zelfs het gebouw binnen te dringen. Ongeveer 15.000 personen hebben zaterdag deelgenomen aan de emonstratie in Amsterdam, die zonder grote incidenten verliep. luim 5000 militairen en politiemannen zaren zaterdag rond het Pentagon sa- aengetrokken om het gebouw te be ohermen. Toch slaagden zaterdagavond ngeveer 500 betogers erin om door het -.ordon te breken en de ingang van het ;ebouw te bereiken. Een groep van 15 lersonen drong het gebouw binnen, naar werd er vrijwel onmiddellijk weer lit verdreven door 150 met bajonetten lewapende militairen. De betogers wer- len letterlijk de trappen van het ge- iouw afgeveegd waarbij sommigen be- loede gezichten opliepei Een betrekkelijk kleine groep betogers racht de nacht rond het Pentagon door. Om de kou te verdrijven (de tempera- uur was vier graden boven nul) hadden ij grote vuren aangelegd. In totaal werden 353 betogers gearres- eerd onder wie de schrijver Norman Jailer en Dave Dellinger de belang- ■ijkste organisator van de betogingen, ilechts twee betogers werden gewond, egenover zes militairen en tien leden van de nationale garde. Het was zaterdag voor het eerst sinds 932, dat het Amtrikaanse leger in Washington in eetie kwam. In 1963, bij de mars voor gelijke burgerrechten! wa. ren ook legertroepen rond de stasa mengetrokken, maar die behoefden toen niet in actie te komen. De demonstratie in Amsterdam, geor ganiseerd door he'. comité Vietnam van Piet Nak, had een rustig verloop. De politie verwijderde een groep jongeren uit de stoet, die de yell .Johnson moor denaar" schandeerde. De groep sloot zich later weer bij de betoging aan. Tijdens de bijeenkomst in het RAI- gebouw sprak onder anderen de katho lieke Groningse hoogleraar dr. B. Delf- gaauw Zijn uitspraak, dat Johnson en zijn generaals oorlogsmisdadigers zijn, kreeg in de zaal grote bijvak Er wer den telegrammen verstuurd aan presi dent Johnson, minister Luns en aan de Na de bijeenkomst in de RAI was het etogers in Amerika. :aterdag enige tijd onrustig op het Museumplein, waar het Amerikaanse onsulaat gevestigd is. Enkele honderden mensen waren daar samengekomen. Toen zij het bevel van de politie om zich te verspreiden niet op-, olgden, wer den ze door een peloton van de mobiele eenheid uiteengejaagd. Incidenteel werd daarbij een korte wapenstok gebruikt. Twaalf betogers werden daarbij gearres teerd, waarvan er drie een proces-ver baal kregen. Ook gi'teren was het onrustig op het plein. De politie, gesteund door ruiters en motorrijders, moest een- groep van enkele honderden mensen met geweld uiteendrijven. Veertien ensen werden gearresteerd. Bij een betoging van 10.000 mensen in West-Berlijn maakte dfe politie zaterdag gebruik van waterkanonnen. In Parijs demonstreerden 30.000 mensen. Daar ge beurden geen incidenten. In Turijn vochten 2000 betogers voor het Amerikaanse consulaat met de poli tie. Zeer rustig verliep een kleine be toging in Londen, waar 300 personen premier Wilson in Downingstreet een brief aanboden. Gisteravond werd er in Londen echter fel gevochten voor de Amerikaanse ambassade. Zeer grote demonstraties hadden in To kio plaats. De politie schatte het aan" tal deelnemers op 250.000. Er werden in Japan ook korte stakingen gehouden, waaraan circa anderhalf miljoen men sen deelnamen. Ook in Middelburg werd zaterdag ge demonstreerd. Zestig personen, op de gehele route begeleid door politie, voer den spandoeken met door de overheid goedgekeurde leuzen „Stop bombarde menten" en „Amerikanen uit Vietnam" mee. Twee demonstranten voerden de leus „Hitier - Johnson - Luns" mee. De betogers verzamelden zich op het Abdij plein, waarna men de hele stad door trok. De demonstratie, georganiseerd door het Zeeuws vredescomité, had een zeer ordelijk verloop. RIO DE JANEIRO (AP) Lies- beth List heeft zich ontpopt als de ster van het tweede songfestival van Rio. Sinds ze woensdag aan kwam, hebben de meeste kranten van Rio artikelen op de voorpagi na aan haar besteed, waarin ze „het grootste succes van het festi val" werd genoemd. „Liesbeth List" schreef ean krant vrijdag, „is op het ogenblik het middelpunt van de belangstelling in het Copacabana Palace hotel", waar ze logeert. Liesbeth strijdt met vertegen woordigers van 30 andere landen om de „Gouden Haan" Ze zingt het lienie „Speel niet met mij" van Frans Nüyts en Cees Nooteboom „Het lissen vrolijk liedje met een luderwets Russisch tintje", zei ze zelf. „Ik verwacht niet dat ik zal winnen tussen al die beroemdhe den, maar ik heb de tijd van mijn ieven". Onder de Beroemdheden bevin den zich de Belgische Jacques Brei. de Zweedse Monica Zetter- iund, de Monegaskische Herve Vil- lar en de Franse Alain Barriere. VIER BEJAARDE Nederlanders heb >en dit weekeinde de dood gevon den door kolendampvergiftiging. In Maastricht overleed het echtpaar Wal- ters-Cobben, beiden 64 jaar oud, en in Beerta de heer en mevrouw Klooster man, resp. 72 en 69 jaar oud- Twee an deren bejaarden liepen vergiftigings verschijnselen op, maar konden tijdig vorden gered. (Van een onzer verslaggevers) BAARLE-NASSAU De vierjarige Harrie Jansen uit Baarle-Nassau is za terdagmorgen van een pony gevallen en overleden. Het jongetje was op de Veldbraak naar het ponyrijden gaan kijken van zijn vriendjes Een van hen liet hem op zijn pony rijden; eerst met begeleiding, daarna alleen. Toen de over het algemeen makke pony er op een gegeven moment vandoor ging viel Harrie Jansen uit het zadel en bleef ongelukkigerwijs met een voet in een stijgbeugel hangen. Het kereltje werd zo een eindweegs meegesleurd en over leed kort nadien aan het opgelopen letsel. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ontzetting en medeleven met de bertokken families heersten zondag in Rijen en Dorst toen bekend geworden was, dat niet de 16-jarige Lia Roeien uit Rijen, maar haar even oude vriendin Ria van den Wijn gaard dinsdagavond Iaat stierf en vrijdagmorgen in Rijen begraven werd. Een verkeerde identificatie in het Bredase Diaconessenhuis, waarbij van enige schuld geen sprake lijkt te zijn, is aanleiding tot dit drama geworden. Zoals bekend waren beide meisjes betrokken bij een auto-ongeluk dins dagavond in de Stationsstraat in Rijen. De auto waarin zij zaten, sa men me* twee -jongens, botste tegen een rechts van de straat geparkeerde aanhangwagen. De vier inzittenden werden op één van de jongens na le vensgevaarlijk gewond. Zij werden overgebracht naar het Diaconessen- huis in Breda, waar onmiddellijk werd ingegrepen. In verband met het toedienen van een bloedtransfusie was snelle indentificatie noodzakelijk. Men heeft toen de ene jongeman die niet buiten kennis was, maar wel in een shocktoestand verkeerde, gevraagd of hij de ernstig gewonde meisjes her kende en op dat ogenblik moet de vergissing zijn ontstaan. Toen het zwaarst gewonde meisje korte tijd la ter overleed, wist men niet beter of het was Lia Roeien. Dat dacht men nog steeds toen het slachtoffer vrijdag in Rijen begraven werd. Pas zaterdagavond, toen het an dere meisje weer tot bewustzijn kwam, bleek de vergissing. Een hoofd zuster maakte een praatje met haar en ze zei toen, dat ze Lia Roeien was. De heer Hartog, de tweede vader van Lia Roeien, werd erbij gehaald en op zijn verzoek werd een deel van het verband verwijderd. Daarbij bleek, dat hij inderdaad bij het bed stond van zijn doodgewaande dochter. In de afgelopen week had het meisje meermalen bezoek van de familie Van de Wijngaard ontvangen, die steeds in de veronderstelling verkeerde, dat het ernstig gewonde meisje, wier ge zicht voor een groot deel door pleis ters en zwachtels onzichtbaar was, Ria van de Wijngaard was. Zelfs toen het meisje zioh woensdagavond liet ontvallen: „U bent mijn moeder niet", drong het nog tot niemand door dat er van een verwisseling van identiteit sprake was. De heer Hartog immers had het overleden meisje als zijn dochter geïdentificeerd. Achteraf blijkt, dat hij daarbij vooral gelet (Van onze correspondent) DEN BOSCH Zaterdagmorgen om elf uur trad burgemeester mr. R, Lam- booy aan de ingang van de Jeroen Bosch-tentoonstelling Baudirektor Ger hard Kerff uit Hamburg tegemoet om hem mee te delen dat hij de 100.009e bezoeker van deze expositie was. Het eerste officiële welkomstwoord werd echter tot hem gericht door de commissaris der koningin dr. C. Kort- mann. Deze 100.000 bezoekers noemde de commissaris een hulde aan de initia tiefnemers en het Bossche gemeente bestuur, een hulde vooral aan Jeroen Bosch, wiens kunst ook in deze tijd nog actueel en levend is. Er werden «ok welkomstwoorden gesroken door burgemeester Lambooy en namens het bestuur van de Stichting Jeroen Bosch- expositie door mr. Ton Frenken. heeft op de haarkleur, die echter b(j de twee meisjes weinig verschilde. Zelfs toen de kleding van Ria van de Wijngaard aan de familie van Lia Roeien werd gegeven ontstond geen argwaan. Men vond het aannemelijk, dat in het ziekenhuis de kleding bij vergissing was verwisseld. Afgelopen zaterdagmiddag blijkt een tante het lste vermoeden te hebben gekregen, toen zij tijdens haar bezoek in het ziekenhuis een van de handen van het meisje te zien kreeg. Maar ze durfde er niet over te spreken. De betrokken pastoors in Dorst en Rijen stelden de ouders zaterdagnacht van de vergissing op de hoogte. „Zij geloofden me niet", zei pastoor J. van Boxel van de parochie Maria Boodschap in Rijen. Bij het graf van het vrijdagmorgen begraven slachtoffer stonden ook de ouders van de Wijngaard, niet wetend dat het hun eigen dochter was die be graven werd. De meisjes werkten beiden op de stikkerij van de Shoeflex-schoen- fabriek te Rijen. Directie en personeel legden kransen bij het graf In alle missen in Rijen werd gis teren gebeden voor de slachtoffers dia het verkeer tijdens de kermis dagen in Rijen heeft geëist. De naam van Lia Roeien werd niet genoemd. Voor de mensen in de kerk bevestigde dit de geruchten dat niet zij, maar haar vriendin gestorven was. Over enkele dagen, als de zwaar getroffen gezinnen wat tot rust ge komen zijn, zullen een aantal formali teiten vervuld moeten worden. Ria van de Wijngaard zal in Dorst herbegraven worden. De toestand van de heer J. de Wijs, die bij het ongeluk betrokken is ge weest en voor wiens leven gevreesd werd, is thans bevredigend. Zijn le ven is echter nog niet buiten gevaar. Het vierde slachtoffer, de heer Reinieren, mag over enkele dagen het ziekenhuis verlaten. De toestand van Lia Roeien is bevredigend. (ADVERTENTIES) VATICAANSTAD (AP) De dok oren van paus Paulus VI toonden dch dit weekeinde zeer bezorgid over iet vermoeiend tempo, waarin de paus leeft gewerkt sinds het begin van de ynode. Volgens betrouwbare zegslie- ien dringen de dokters er sterk op ian, dat de 70-jarige paus meer rust zal nemen met het oog op de opera tie, die hij naar verwacht wordt, de komende maand zal ondergaan. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT „Waarom ster ven voor Stalin en de joden? Er rijn betere dingen om voor te le ven!" Dit zijn de laatste zinnen van één van de twee foldertek sten, die in enorme aantallen werden aangetroffen in de zgn. pamfletbommen, die de Mijnop- ruimingsdienst in Oosterhout zaterdagochtend heeft geborgen. Vier van deze projectielen plus nog een bij wijze van mijn in het dijklichaam van Wilhelminaka- naal-Zuid geplaatste torpedokop werden by het enkele uren in be slag nemende karwei gevonden. ZIE VERDER PAGINA Inlichtingen Hispano Suiza Postbus 221 BREDA Stalen kantoormeubelèn Directie- en vergaderkamers Kerkstr. 16 a 's-Herfogenbosch Wilhelmlnastraat 1 Breda

de Stem | 1967 | | pagina 1