De Schelde55 opent nieuwi bedrijf in Terneuzen Geres MEI Hl RAIFFEMBANK Baldadigheden en rijden onder invloed door de politierechter gestraft iiV'LAANIIÏÖN SAS VAN GENT GOES Twee oplichters aangehouden FILMS MIDDELBURG Wat f SMIDJE VERHOLEN Hogere zacht Spoedig ruim 100 werknemers Samenwerking Dagblad De Stem Raadsvergadering Raadsvergadering Grond verkocht voor bouw ziekenhuis Weer afwijsing deelname raad Europese gemeen ten Meer (louches Reinigingsrechten worden verhoogd spaarbank en alle bankzaken Twee hotsingen op rijksweg 58 Boetès Charel Weemaes HOOGWATER Vandaag Morgen Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Het geheim van de Uylenborgh JjuCi Ju, fcoitt 1 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 (ADVERTENTIE) Terneuzen Op vrijdag 27 ok tober zal de heer J. C. Aschoff, burgemeester van Terneuzen, de nieuwe vestiging van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de", lid van de Rijn-Schelde groep officieel openen. De industriële ontwikkeling: van Ter neuzen, maar ook de vestiging van om vangrijke industrieën langs het Belgi sche traject van het kanaal Terneuzen- Gent hebben ertoe geleid dat de direc tie van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" besloot te Terneuzen een vestiging te stichten. Deze vestiging van „De Schelde", ge legen op een terrein van 19.700 m2, is primair^ opgezet als een service- en reparatiecentrum voor de chemische- en petrochemische industrie in de gehele kanaalzone. De activiteiten die de vesti- ging-Terneuzen in het bijzonder zal be drijven zijn: nieuwbouw van apparaten en con structiewerken uit diverse ferro- en nonferro-metalen; onderhoudsbeurten en grote repara ties van bedrijven en fabrieken; het uitvoeren van spoedreparaties voor de omliggende industrie. De aard van dit werk brengt met zich mee dat een zeer groot gedeelte van het ■werk op het terrein van opdrachtgevers zal worden verricht; daarom wordt dan ook grote aandacht besteed aan verdere training en opleiding van het personeel. Momenteel heeft „De Schelde" in Ter neuzen bijna 70 mensen aan het werk, maar de verwachting lijkt gerechtvaar digd dat dit aantal spoedig tot ruim 100 zal uitgroeien. De machinerieën, die ondergebracht zijn in een grote fabriekshal, bestaan De nieuwe gebouwen van De Schelde te Terneuzen. onder meer uit een zetbank, een schaar, een wals, een freesbank, drie draaiban ken, een radiaalboormachine, een pij- penbuigmachine, uitgebreide lasappara- tuur, een metaalspuitinrichting, com pressors en twee 5-tons kranen. Met deze investeringen is, inclusief de in stallatie en het semi-permanente kan toorgebouw, een bedrag van ruim an derhalf miljoen guldig gemoeid. De vestiging te Terneuzen zal nauw samenwerken met het bedrijf te Vlis- singen en de reparatiewerf „Schelde- poort" in Vlissingen-Oost. Te Vlissinigen beschikt men over een machinefabriek met een zeer omvang rijk machinepark, een speciale Indu- striegroep Stoomketelïnstallaties, die on der meer kleine en middelgrote indu strieketels vervaardigt en een afdeling apparaten en stoomketels, die zich toe legt op de vervaardiging van reactor vaten, warmtewisselaars, versnellers, drukvaten, opslagtanks en roerwerken voor nucleaire-, chemische- en petro chemische industrie. De Industriegroep Aluminium Pro- dukten tenslotte beschikt over de no dige know-how om lichtmetalen con structies te ontwerpen en te vervaardi gen. Daarnaast is de ervaring van de N.V. Landaal-Schelde op het gebied van koel techniek en luchtbehandeling van be lang. Voor zwaardere montagewerk zaamheden kan de hulp van N.V. Schel de Montage Bedrijf worden ingeroepen. Bovendien wordt in de Rijn-Schelde- groep samengewerkt met de N.V. Rot- 'terdamsche Droogdok Maatschappij, waarvan de smederij met een smeedca- paciteit tot 6000 ton voor de industrie van betekenis is, terwijl een derde fu- sieparbner, de N.V. Motorenfabriek Tho massen in de Steeg, een lange ervaring heeft op het gebied van compressors, gosmotors en gasturbines. Het voordeel van deze intensieve sa menwerking ligt vooral in het feit dat praktisch geen enkele opdracht te zwaar moet worden geacht, terwijl anderzijds door uitwisseling van kennis en ervaring binnen de Rijn-Schelde-groep kosten - sparend kan worden gewerkt. Jubileum bolling Zaterdag wordt bij P. Kalfsvel te Sas van Gent een Ïubileum-boiling gehouden ter gelegen- leid van het twintigjarige bestaan van de O.N.A. Het zal hoogstwaarschijn lijk de laatste maal zijn, dat er ge bold wordt dit seizoen. Uitreiking EHBO diploma's De heer W. Colsen reikte als waarne mend burgemeester van Sas van Gent diploma's uit aan de twaalf geslaag den van de ehbo-cursus van Sas van Gent. Voor het eerst in de geschiede nis van de EHBO-afdeling Sas van Gent waren onder de geslaagden drie zusters van het onderwijzend perso neel van Sas van Gent. De diploma uitreiking geschiedde in de zaal van De Oude Brug. Clinge Prijskaarten De plaatselijke afde ling van het N.K.V. zal evenals voor gaande jaren weer een aantal prijs- kaartingen houden. Naar rato van de behaalde punter, zal aan het einde van het seizoen een kampioen be noemd worden. De eerste prijskaar- ting van dit seizoen heeft plaats in het café van A. van Vlierberghe op 21 oktober. Graauw Tafeltennis. Het eerste team van Sint Aloysius heeft de wedstrijd tegen Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsen- Vlaanderen: Steenstraat 14 telefoon 2377 Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES. Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie F DE LIGT tel. 6252, Goee Inspectie Zeeland LK.MD8 JONG tel 01150—4281. privé 7300. Goes, terneuzen. Redacteur voor de Kanaalzone: J. HüSKEN, Breitnerstraat 81, Terneuzen, Tel. 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwscii-Vlaanderen: J. ROBESIN, Kijkuit 18-20. Axel tel. 01140-2005. Redactrice voor Zuid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKANT Singelstraat 17. Goes, tel. 01100-5689. Rayimbeheerde? voor Zutd-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm Ingezonden meded<-"neen 21t mm gewone advertenties Bi) contract aanzien UI ke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,- elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. f 1,75 en f 0,83. B(] 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. NOAD met grote cijfers gewonnen. Het werd 10-0. Deze zege brengt St. Aloy sius op de tweede plaats. Jn Delforge bleek in uitstekende vorm. Hij won al zijn wedstrijden, zoals trouwens ook zijn medespelers F. van Waterschoot en G. de Kort. Zaterdag a.s. staat er een uitwedstrijd tegen Rotterdam op het programma. In zijn laatste vergadering ging de raad akkoord met de aankoop van een huis op de Oude Kaai en één in de Achtereindstraat. Het huis op de Oude Kaai is aangekocht i.v.m. de slechte verkeerssituatie ter plaatse. Het zal gesloopt worden zodat het uitzicht er beter wordt. Het andere zal mettertijd gesloopt worden, van wege een aan te leggen weg in het nieuwe uitbreidingsplan. Dé raad stemde ook in met het vaststellen van 't bestemmingsplan Kom Graauw. De Kath. Blindenzorg vereniging St. Antonius van Padua zal geen subsi die ontvangen vanwege de te late aanvrage en ook omdat in noodgeval len toch door de gemeente wordt bij gesprongen. Tijdens de rondvraag werd nog gesproken over de sloot achter de Oude Kaai waar al wel iets aan gedaan is, maar waar binnenkort nog meer verbeteringen aangebracht zul len worden. Heikant Kermis Zondag en maandag a.s. zal in de buurtschap Heikant in de Ju- lianastraat de laatste kermis van het jaar worden gehouden. Verschillende kermisattracties zijn opgebouwd, in de cafés zal worden gedanst en er zullen schietingen worden gegeven. Zaterdag 21 oktober zal een voetbalelftal uit Heikant eén wedstrijd spelen tegen een elftal uit de buurtschap Absdale. IJzendijke Burgemeester en wethouders zullen de gemeenteraad maandag 23 oktober voorstellen verschillende percelen grond met een totale oppervlakte van ruim 3,48 ha in de Kleine Jonkvrouwpolder te kopen. Deze grond is bestemd voor de woningbouw. Tevens zullen b. en w. de raad vragen een krediet var f 11.000 uit te trekken voor het bestekklaar maken van werken in verband met het bouwrijp maken van deze gronden. De vergadering begint om half acht. Sluis Veel belangstelling De tentoon stelling over de geschiedenis van Sluis die op het ogenblik in de raadhuiskel der te zien is trekt veel belangstel ling, in het bijzonder bij de oudere be-' volking die persoonlijk nog herinne ring heeft aan de situatie in het be gin \an deze eeuw. Vooral prenten en ansichtkaarten waarop afbeeldin gen van oude bekenden voorkomen hebben de aandacht. Tropische vogels De vogelclub ,,Tropika" uit Sluis houdt weer een tentoonstelling van tropische vogels op 17,18 en 19 november. Zwanenbezoek In de vaart naar Brugge verschijnen de laatste dagen een 7 tal zwanen een echtpaar met 5 kinderen. De dieren staan bij de omwonenden in de volle belangstelling en hebben aan voedsel geen gebrek. Waarschijnlijk zijn ze afkomstig uit de omgeving van Hoeke. (Van een onzer verslaggeefsters) De gemeenteraad heeft in de jongste vergadering besloten het bestuur van de stichting r.-k. ziekenverpleging ,,St. Joanne" een perceel grond van 1.7 ha te verkopen. De grond zal nodig zyn wanneer men over enkele jaren plan nen voor uitbreiding van het ziekenhuis wil realiseren. Akkoord ging de raad ook met de exploitatieberekening voor het industrie terrein West. Dit terrein is geheel uit gegeven. Het restant-nadelige saldo van bijna 79.000 gulden zal worden ge dekt uit de reserve, die bij het grond bedrijf beschikbaar is tot dekking van verliezen op grondverkopen. Besloten werd ook een krediet van 112.000 beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het nog braak liggende gedeelte van het recreatiegebied zuid. De werkzaamheden voor dit in aanleg zijnde bosplan zijn nu zover gevorderd dat kan worden begonnen met de uit voer van de laatste fase. Hierin zijn o.a. begrepen de aanleg van speelwei den, een ijsbaan en wandelbos. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. werd het ontwerp bestemmings plan Zuid-West vastgesteld. Met het vollege van b. en w. was de raad van mening, dat het bestuur van de vereniging voor buitengewoon lager onderwijs „De Koningin Wilhelmina- school" geen medewerking moet wor den verleend bij de aanschaf van een geluidsfilmtoestel voor de school voor debiele en imbeciele kinderen. Heinkenszand (Van onze verslaggeefster) IB. en w. zullen de raad dinsdag 24 oktober opnieuw voorstellen niet toe te treden als lid van de Raad der Eu ropese Gemeenten. Eind vorig jaar werd eenzelfde verzoek om toe te tre den door de raad afgewezen. Voor b. en w. is er geen aanleiding het stand punt te wijzigen. Tijdens de vergadering komt o.a. aan de orde een verzoek van de plaatse lijke afdeling van. de E.H.B.O. om een extra subsidie van ruim f 120. De be doeling is voor dit bedrag een nieuwe brancard en een beademingsapparaat te kopen. B. en w. stellen de raad voor deze subsidie te verlenen. B. en w. delen de raad mee, dat de twee lokaLen van de coormalige r.-k. school zijn verbouwd tot raadszaal- Volgens b. en w. is het echter nodig de zaal een beetje gezellig aan te kle den. Voorgesteld zal worden voor dit doel f 1500 uit te trekken. Tijdens de vergadering zullen b. en w. met de raad van gedachten wisselen over de ruil verkaveling „De Poel-Heinkenszand". Het is de bedoeling het standpunt van de gemeente met betrekking tot deze ruilverkaveling nader te bepalen. (Van een onzer verslaggeefsters) Voordat b. en w. definitieve voorstel len kunnen doen omtrent sluiting van het badhuis is het naar de mening van het college noodzakelijk, dat in zo veel mogelijk woningen in de gemeente een douche wordt aangebracht. In ver band hiermee zullen b. en w. de raad dinsdag 24 oktober voorstellen in 15 woningen aan de Kerklaan en Juliana- straat en zes woningwetwoningen aan de Kerkiaan douches aan te brengen. De kosten worden geraamd op ruim f 40.000. B. en w. delen mee, dat de be. sprekingen over het aanbrengen van douches in woningen aan de Wester straat nog niet zijn afgesloten Is de dou che aangebracht dan zullen de bewo ners van de 15 huizen aan de Kerklaan en de Julianastraat f 2.80 per week meer aan huur moeten betalen. Voor de zes w.w.-woningen is de meerdere huur berekend op f 1,50 per woning per week. In de raadsvergadering, die op dins dag 24 oktober wordt gehouden, zal een voorstel tot verhoging van de rei nigingsrechten aan de orde komen. B. en w. delen de raad mee, dat de exploitatiekosten van de gemeenschap pelijke ophaaldienst van huisvuil te 's-Heer Arendskerke steeds stijgen. Als gevolg hiervan worden de bijdragen van de aangesloten gemeenten voor 1968 geraamd op 20,20 gulden per em mer om een zodoende sluitende begro ting voor de dienst te krijgen. Hand haaft de gemeente de nu geldende reinigingsrechten, dan zullen de inkom sten ongeveer 8025 gulden bedragen. De exploitatielast zal naar schatting 14.772 bedragen. Voor rekening van de algemene dienst zou dan een bedrag van 6747 gulden komen. B. en w. vinden het niet noodzakelijk de rechten zover op te voeren, dat alle kosten van het ophalen van huisvuil worden gedekt door de bijdragen van der verbruikers. B. en w. zullen de raad voorstellen bij de bepalingen van een nieuw tarief de richtlijnen, die door de minister zijn gegeven aan gemeenten met een begrotingstekort, aan te houden en de reinigingsrechten te brengen op 24 gul den voor de eerste emmer. Het bedrag van 6747 gulden dat voor rekening van de algemene dienst zou komen zal dan kunnen worden teruggebracht tot 2760 gulden. De vergadering begint om 8 uur NELLEN tijdens de raiffeisenweek ontvangt Iedere nieuwe spaarder een premie van f 5, en elke inlegger 2,50; minimum inleg ƒ50, Raiffeisenbanken te Boschkapelle, Clinge, Graauw, Heikant, Hengstdijk, Hul3t, Kloosterzande, Koewacht, Lamswaarde, Oss.enisse, Overslag, St Jansteen, Stoppeldijk, Zuiddorpe Rilland-Bath Op rijksweg 58 is L, L. uit Middelv burg met zijn nieuwe personenauto ora een. groot bazaltblok gereden, dat vaa de vrachtwagen van P. uit Westdorpe was gevallen. De personenauto werd zwaar beschadigd Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Er ontstond wel een file, waardoor zich nog een botsing voordeed. RILLAND-BATH Door de rijks politie van Rilland-Bath zijn M. H. B. uit Heerlen en F. H. L. uit Munster- geleen aangehouden wegens het gebruik van valse voorwendsels en pogingen tot oplichting bij de verkoop van vloer kleden. Demonstratie Voor de plaatselijke stichting voor huishoudelijke en gezins- voorlichting is in het gebouw van de P.Z.E.M. een demonstratie van kleine huishoudelijke apparatuur gegeven. Mej. Varossieau verzorgde de toelich ting bij de verschillende huishoudelijke apparaten. (ADVERTENTIE) (aVn een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Eén avond de kluts kwijt en je komt voor de poli tierechter te staan. Zo is het het Vlis- singse drietal P. R. (18), W. W. (38) en F. J. C. (20) gegaan. Nadat de drie mannen zich op die bewuste avond hadden geamuseerd in een Middel burgse bar vertrokken zij naar Vlils- singen. Daar moest een reeks auto's hun vernielzuchtige baldadigheid, zo als de politierechter mr. P. van Empel op de zitting in Middelburg dat uit drukte, ontgelden. In totaal werden tien auto's vernield. Bovendien had den R. en C. bij hun vertrek uit de bar nog een fles cognac weggenomen. W. werd er bovendien van beschul digd goederen te hebben meegeno men uit de sociale werkplaats in Vlis- singen, waar hij werkzaam is. Mr. Van Empel wilde weten wat de jon gens eigenlijk heeft bezield om der gelijke baldadigheden uit te halen. „We waren de kluts kwijt", was het antwoord van C. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret eiste tegen R. en J. een week gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 150 gulden boete. Tegen W. eiste hij der tig dagen gevangenisstraf waarvan veertien voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. De politierechter vonniste conform. R. en J. vond ende geldboete aan de hoge kant. Mr. Van Empel wilde daar niets van horen. „Wel kan het geld er avond aan aovnd worden doorge jaagd in bars en kroegen. Als er een boete betaald moet worden is men opeens zo arm", merkte hij op. Ook de negentienjarige mosselpel ler P. J. van B. uit Middelburg stond terecht wegens vernieling. Met een kwartje heeft hij diepe krassen ge trokken in de auto van A. de P. uit Middelburg. De schade bedroeg f 85. De officier van justitie eiste f 75, boete voor dit onbehoorlijk optreden, en wilde bovendien dat de schade van f 85,wordt terugbetaald. De politierechter was het met deze straf volkomen eens. Tachtig gulden boete kreeg de 22 jarige coupeuze H. van V. uit lVissin gen. Uit een zelfbedieningszaak nam zijn verschillende levensmiddelen weg. De politierechter vonniste con form de eis. Eveneens tachtig gulden boete (conform de eis) kreeg de negentien jarige J. S. uit Apeldoorn, die inder tijd van een schoolkamejraad in Vlis- singen een portemonee heeft wegge nomen. Een woonwagenkampbewoner P. J. de W. is overeenkomstig de eis ver oordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en een geldboete van f 150, Bij een garage in Hulst nam de W. een autoradio en vier wieldoppen weg. Naast een reesk diefstallen kreeg de politierechter ook verschillende zaken met rijden onder invloed te behandelen. De bankbediende A. van de P. (30) uit Souburg reed op zijn brommer door lVissingen, terwijl hij te veel had gedronken. De politie, rechter veroordeelde hem conform de eis tot f 150,en drie maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. De 39-jarige F. L. uit Terneuzen, vertegenwoordiger in landbouwweri. tuigen reed onder inveloed van ei. cohol op de Grote Markt in Antwer. pen. Er ontstond een botsing. De offi- cier van justiti eiste een week ge. vangenisstraf en een jara ontzegging, De politierechter maakte er een week gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van. De veertigjarige uitvoerder J. uit Souburg, kreeg overeenkomstig de eis een geldboete van f 30,wegenj belediging van een buurman. Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur europa meubel: (ADVERTENTIE) Zojuist binnen Nieuwe kollektie JACKS alle maten. Truien - vesten - jasjes - jurkjes enz. enz. NU SPECIALE AANBIEDING JACKS van 10 tot 14 jaar 32,50 Gentsestraat 11 Hulst Elke vrijdag koopavond tot 9 uur. 's zondags van 2-6 uur geopend. Morgen, zaterdag 21 oktoober: Ham. weert: 4.33 en 16.36 uur, Terneuzen: 3.54 en 15.55 uur, Vlissingen: 3.20 en 15.25 uur, Wemeldinge: 5.11 en 17.19 u, en PLAATS, Bioscoop: OOSTBURG, Lede! TERNEUZEN, Luxor VLISSINGEN, Alhambra MIDDELBURG, City GOES, Grand TITEL: Tobroek Drie op de divan Zuster Luc Agent 077, operatie Bosporus Lollypop, een meisje van 17 KORTE INHOUD: Episode uit de woestijnoorlog, waarbij een Britse majoor het commando krijgt over een groep Palestijnse, in Duitsland opgegroeide, joden, die in geallieerde dienst als Duitsers ver momd speciale opdrachten moet uit voeren. Een kluchtige comedie met Jerry Le wis. Een schilder-in-goede-doen is ver loofd met een bijzonder aantrekkelijke psychiater. Het meisje wil echter pas trouwen als het levensgeluk van de aan haar toevertrouwde patiënten ver- zekerd is. Een dochter van een beroemd Bel gisch chirurg treedt in het klooster. We volgen haar via opleiding en ver pleegster naar Kongo waar zij als as sistente van een heidense chirurg op treedt- Geheimagent-thriller, waarin weer de nodige verwikkelingen en situaties voorkomen, alsmede de mooie vrou wen met welk gezelschap 077 zich al tijd omgeeft. Het verhaal over een meisje zonder moraal weggelopen uit een opvoe dingsgesticht. WESTDORPE Troutzaerte Schilderijen, gouaches «i tekeningen van Jacques Siegers MIDDELBURG Expositiezaal Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17,30 uur Curieuze archiefstukken Schouwburg 10 uur Jaarvergadering Hinderwet en bouwtoerichtverenigiag. City 20 uur Agent 077 Operatie Bosporus, 14 j. IJZENDIJKE Winkelweek VLISSINGEN Stadhuisplein 14-23 uur Okto'oerbeun Britannia 11 uur Ledenvergadering Nijverheid en Handel Alhambra 20 uur Zuster Luc, 14 J. CLINGE L. do Vylder 19.30 uur Schieting BIERVLIET Gemeentehuis 19 uur Raadsverg. GOES Grand 20 uur 100.000 dollars voor Bingo, 14 J. HEIKANT F. Saman 14.30 uur Kermisschleting A. Bogaert 14.30 uur Schieting KLOOSTERZANDE Ré van Kruvssen Kalkoenschletlng Willem Teil 13.30 uur Wildschieting KOEWACHT R. Clapdorp 15 uur Schieting GOES Grand 19 uur 100.000 dollars voor Ringo, 14 J. 21 uur Lollipop, een meisje van 17,18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Drie op de divan, al SAS VAN GENT Den Roden Hoed 19 uur Schieting OOSTBURG Ledel 20 uur Tobroek, 14 J. HULST Bioscoopgebouw 20 uur En eeuwig zingen de bossen, 14 J. CLINGE L. de Vylder 15 uur Schieting MIDDELBURG Schouwburg 19.30 uur Studio „Kooien", 18 j. City 20 uur Agent 077 - Operatie Bosporus, 14 j. VLISSINGEN Stadhuisplein 14-23 uur OktoberbeurJ Alhambra 20 uur Zuster Luc, 14 j. ANTWERPEN K.V.O. 20 uur De vagebond-koning 3 1276: Zenuwachtig maakte smidje Verholen de brief van Jacob van Uylen open. „Geagte vriend las hij gejaagd. „Ik hadde U reeds veel eerder te rugverwacht van uwe missieve naar den clipper Al batros. Hopenlijk zijt ge in staat geweest mijne fa miliekroniek ongeschonden af te geven aan mijnen ge liefden zoon Gozewijn, kapitein van het schip voor noemd. Doch nu moet ik U Edele nog één ding met klem verzoeken, seigneur Verholen. Komt zo spoedig mogelijk naar den Uylenborgh. Neemt den stoom trein naar Rijkhuyzen en spoedt U van daar naar mijnen havezate. Dat zal ongeveer driekwart uure loopens zijn. Wellicht is U Edele in staat tenminste mijne geliefde vrouwe en kinderen van eenen wissen ondergang te redden. Gijsbertus, mijn boekhouder, zal U voldoende florijnen geven om er uwe reis mede te kunnen betalen. Hopende op uwe welwillendheid verblijf ik met hoogachting en respect, Jacob van Uylen„Afschuwelijk zuchtte smidje Verholen. „Zegt U dat wel, seigneur", antwoordde Gijsbertus, de boekhouder. „Mijnheere Jacob is zijn zoons en enkele sterke pakhuisknechten naar havezate vertrokken. Ze hebben geweren en koge meegenomen. Er er zal toch geen oorlog men? Maar wat hamer! Hoe beuzel ik! Ik moest ze„ nog vijf florijnen overhandigen. Hier zijn zo En met die vijf florijnen in zijn zak storno smidje Verholen even later het al lang veravrem stationsgebouw van de „IJzeren Spoorweg" binnen „DOCHTER Doeshka Irene rend en wel ontving ze die 15 januari 1945) heeft hier tent-opzichter gewerkt. Ze nl. bouwkunde in Delft," vei vaderde Goese arts-bacteri P. Flu (51), hoofd vav het laboratorium voor Zeeland, teren in een nieuw gebouw i tnstalleerd door commissaris koningin mr. J. v. Aartsen. „IN mei 1955 zijn we in Zeel gonnen, in een klein labor dat het Sluiskilse ziekenhuis de afstaan. Dat was de start stichting, die werd opgeric? drie Zeeuwse ziekenhuizen laboratorium in te richten, teriologisch en serologisch oi zou kunnen doen. Er is nu il het grote lab in Goes een M rium in Sluiskil onder leiding NI. J. Botman, en bovendien pathologisch-anaromisch l rium in Middelburg." „IEDEREEN die daar behot heeft kan ons materiaal t voor onderzoek. Gewoonlijk natuurlijk artsen. Daarbij liet rijksinstituut volksgezon De Bilt als een soort centrwr hele ontwikkeling is na de c gang gezet, en de meesten aanvankelijk met krotten c nemen. Zoals wij in Goes een barak hadden bij het Op den duur moesten we er ven werken in een ruimte i bij drie meter." •JN de oorlog heb ik bacteriol studeerd bjj mijn vader; prh ges zou je kunnen zeggen. Mi was hoogleraar in Leiden, o. bacteriologie. Ik was al bact voor ik arts ivas. Vader is na log aan de gevolgen van zijr ervaringen overleden. Hij hechtenis genomen op de mijn broer werd gefusilleerd, huisarts in Oegstgeest en ik ttog een paar jaar in Buenó ln Argentinië gewerkt." (ADVERTENT (ADVERTENTIE) kloAtvJu b. ItUidtMU UlUiMt/ UZ O l&off - HET HUIS VA1 ST. ELOY Stijve gouden armbanden in nieuwe en verrassende variatie J. van der Loo Juwelier (Van onze KAPELLE De uit de zachtfruitsector hebb€ op de veiling in Kapelle-Bie hogere midden prijs opgebracl vorig jaar. Dit blijkt uit eei van de directie van deze veil leden. Vooral de pruimen waren duurder dan in 1966. De was toen 79 cent per kg; dit De aanvoer daalde bij dit p: 490 ton tot 217 ton, maar doi prijs was de geldelijke opbrer lager dan het vorige jaa f 367.798 tegen het vorig jaai Ook de bessen deden het aanvoer van zwarte bessen 74 ton in 1966 tot 110 ton dit middenprijs bedroeg f 3.06 pe1! het vorig jaar f 2.77. De prijs van rode bessen was f f 0.92 het vorig jaar. De aal dit produkt daalde van 413 t] ton. Aardbeien waren iets goed! het vorig jaar, namelijk f 1.24 per kg tegen in 1966 f 1 aanvoer, die steeg van 344 ti De aanvoer van frambozen 424 ton vrijwel gelijk aan di' vorig jaar maar de middei deze fruitsoort daalde van f 1.85 per kg. De totale aanvoer van frambozen, bessen en pruimen zachtfruitprodukten) bedroeg in Kapelle 1533 ton tegen het 1749 ton. De geldelijke opbre Van steeg van f 2.278.515,- tot

de Stem | 1967 | | pagina 2