Engelands kansen om in EEG te komen verkleind Regering overweegt forse verhoging luister- en kijkgeld JAMIN POND STERLING DOOR DISCONTO VERHOGING OPNIEUW OPGEVIJZELD EEN WENS: TERUG NAAR VS Eenzame vrouw bivakkeert al tien dagen op Schiphol R.T.N. stuurt aan op breuk met de A.V.R.O Officier overweegt onderzoek KLOMPé GAAT SPORTTOTO HERZIEN DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Staf&Ma* De Stem MISLUKKING MOTIE IN C.R.M.-COMMISSIE: Wereldomroep niet financieren uit luistergeld Kans op regen STAKINGEN Ongeluk suikerfabriek FOUT ANGST kersenbonbons TERNEUZEN ONTVANGT LEGAAT VAN F 50.000 wat had mevrouw gehad willen hebben? débé meubelen 107e JAARGANG No. 25640 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Al Ma* V R IJ D A G 20 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, KlokstraafI, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steensfraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). JAMES CALLAGHAN wanhopige maatregel HAROLD WILSON ...geen betere tijden WEER NEDERLAAG VOOR WILSON Er viel regen en natte sneeuw in de slecht verlichte straten van Petograd Dit is niet het be gin van een romantisch sprook je, maar het begin van een serie verhalen over de greep naar de macht door de bolsjewieken in het oude Russische tsarenrijk. Pagina 9. Axel opnieuw favoriet in streek- derby tegen Zeeland Sport. Pa gina 13. De juridische achtergronden over hef stakingsgeschil tussen Bata Best en de vakbond Sint- Willibrordus. Pagina 17. Jaap ter Haar, schrijver van 50 jeugdboeken: Ik kruip in de huid van mijn personen. Pa gina 7. De zachte landing van de Venus 4 is een schitterende prestatie volgens prof. Kooy, raketdes- kundige van de K.M.A. in Bre da. Pagina 9. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De Britse minister van financiën, James Callaghan, zag zich gisteren opnieuw gedwongen een maatregel te nemen om het pond sterling te beschermen. Hij gaf de Nationale Bank van Engeland opdracht de discontovoet met een half procent verhogen. Daardoor bevindt de discontovoet zich weer op het niveau van mei j.I. Deze verhoging wordt algemeen, beschouwd als een nieuwe neder laag voor de economische politiek van de regering-Wilson. De lang verwachte doorbraak uit de periode van beperking en soberheid naar betere tijden wordt er weer door uitgesteld. Waarnemers zijn van me' ning dat op die manier Engeland zijn zelfvertrouwen nooit zal her winnen en zijn kansen om lid van de EEG te worden voortdurend meer zal zien afnemen. In regeringskringen blijft men kop pig gekant tegen een devaluatie van het pond sterling. De Britse munt had de laatste weken veel te lijden van de gevolgen van industriële onrust, die de export verlamt. De stijgende rentevoe ten in Amerika en op de Euro-dollar- markt werkten eveneens nadelig. Daar door kwam voor de financiers van de Londense City het nieuws van de dis contovoetverhoging niet onverwacht Zij vatten het kalm op en leden geen grote verliezen. De waarde van het pond sterling steeg enigszins. Maar op het conservatief partijcongres in de badplaats Brighton werd de verhoging van de discontovoet onmiddellijk be schouwd als een bewijs te meer van het feit dat de regering-Wilson niet in staat is Engelands economische proble men op te lossen. Het feit dat zij dit tijdens hun der tienjarig bewind evenmin aankonden, brengen de „Tories" natuurlijk liever niet meer in herinnering. De discontovoetverhoging van gisteren was de eerste stijging sedert juli van vorig jaar, toen hij op het crisisniveau van zeven proeent gebracht werd. Se dert januari j.I. was hij driemaal met een half procent verlaagd, een daling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een deel van de commissie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is van mening dat de wereldomroep niet mag worden gefinancierd uit luistergelden. Drs. J. J, Voogd (P.v.d.A.) heeft hierover gisteren een motie ingediend waarin htf er bjj de regering op aandringt de financiering te laten plaatsvinden uit de algemene middelen zoals tot nu toe het geval was. Aanvankelijk sloten ook de woord voerders van de regeringsfracties met uitzondering van de V.V.D., zich hierbij aan. Het betoog van minister Klompé ter verdediging van het regeringsstand punt deed sommigen evenwel van me ning veranderen. Minister Klompé verklaarde het nieu we financieringsplan als een gevolg van oe financiële problemen waarmee het Kabinet te kampen had. Het was een van de offers die ik heb moeten bren gen, aldus de bewindsvrouwe, die liever zag dat de commissieleden zich van een uitspraak onthielden totdat deze zaak m de kamer aan de orde komt bij de indiening van het wetsontwerp *bver ae financiering van de omroep. Stemming over de motie werd later uitgesteld, nadat verscheidene leden te Kennen hadden gegeven nadere infor maties te willen afwachten. In eerste instantie was mr. A. Baeten van oordeel dat het karakter van het luistergeld als bestemmingsheffing werd aangetast door een deel ervan te ge- DruiKen voor de wereldomroep. Mr. W. S00t zic-h hierbii aan. wol hij het probleem niet beschouw- v *,e™?richt.' meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid toren h°gere miadaStempera- «8guurn °nder 1137 UUI' maan de als een principiële, maar als een praktische zaak. Mevr. G. V. vam Someren-Downer (V.V.D.) meende daarentegen dat de wereldomroep zich een staatsomroep zou kunnen voelen bij financiering uit de algemene middelen. De regering heeft plannen de luister en kijkgelden te verhogen tot 24,- per radio en 75,- voor radio en televisie samen. Tot nu toe waren deze heffingen respectievelijk 18 gulden en 54 gulden. Tegen deze voorgenomen verhogin gen werden diverse bezwaren geuit. Mevrouw Van Someren-Downer noem de het regeringsplan voorbarig in ver band met het feit, dat het nog geen inzicht heeft in de opbrengst van de radio-reclame. Boerenpartijlid A. Nuijens was perti nent tegen omdat „de programma's vaak zo slecht, zo immoreel en zo in strijd zijn met de christelijke beginselen, dat een verhoging niet passend is". Ook de heren Van de Lek (P.S.P.) en Wolff (C.P.N.) spraken zich tegen de verhoging uit. Minister Klompé antwoordde, dat ook dit punt beter ter sprake kan komen als het wetsontwerp aan de kamer wordt voorgelegd. De bewindsvrouwe voorkwam amen dementen van de commissie met be trekking tot subsidies voor de jeugd- vorming, door bepaalde bedragen in het vooruitzicht te stellen. Mr. Tilanus (C.H.U.) had een amende ment in voorbereiding waarbij hij voor stelde het opleiden van deskundigen voor de jeugdvorming te subsidiëren, zoals ook gebeurt op maatschappelijk gebied. Minister Klompé beloofde 10.000 gulden hiervoor te reserveren, uit de post experimenten. die o.m. mogelijk was dank zij een te Londen bereikte overeenkomst tussen de ministers van financiën van Groot- Brittannië, Amerika, West-Duitsland, Frankrijk en Italië om de internatio nale rentevoetoorlog stop te zetten. Dit bestand werd sedert de zomer herhaal delijk geschonden. De rentevoeten gaan opnieuw om hoog, vooral in Amerika. De westelijke landen wedijveren met elkaar om ka pitalen te bemachtigen door hogere in teresten aan te bieden. In deze omstan digheden moest minister Callaghan op treden om het pond sterling boven wa ter te houden. Zijn wanhopige maatre gel was tevens een bevestiging van het feit dat zijn financiële conferentie van januari j.I. uiteindelijk een mislukking geworden is. Inmiddels schijnen een aantal arbei ders bp de Engelse spoorwegen zich niets aan te trekken van Wilsons waar schuwing dat de Britse natie zich op dit moment de weelde van stakingen niet kan veroorloven. Gisteravond heeft een staking van remmers zich plotse ling uitgebreid en dreigt nu het gehele spoorwegverkeer te ontwrichten. Alle passagiersdiensten tussen Lon den en Manchester zijn stopgezet. De dienst tussen Londen en Birmingham wordt slechts op een vijfde van de normale capaciteit onderhouden. Het goederenvervoer tussen Londen en de Midlands, een van Engelands voor naamste industriegebieden, ligt stil. Een woordvoerder van de kolenmij nen in de Midlands heeft verklaard dat de mijnen met ingang van vanmid dag de produktie zullen stopzetten, bij gebrek aan transportmiddelen per rail De staking heeft vooral in Manches ter, de tweede stad van Engeland, met een inwonersaantal van meer dan vier miljoen, een complete chaos veroor zaakt. Ook de forensentreinen uit Lon den ondervinden in vele gevallen ver traging of liepen in het geheel niet. De moeilijkheden begonnen toen rem mers op verschillende stations weiger den extradiensten uit te voeren, die hun waren opgelegd nadat de stokers waren verdwenen van de elektrische- en die sel locomotieven. Deze diensten omvatten het ontkop pelen van wagons en soms het dienst doen op verschillende treinen. De spoorwegdirectie had eerder deze week bepaald, dat elke remmer die zou weigeren de extra-diensten te verrich ten na twaalf uur woensdagnacht, ge schorst zou worden, en voor de duur van de schorsing geen loon zou genie ten. Gisteren hebben inderdaad enkele remmers geweigerd en zijn geschorst. Hun collega's verklaarden zich soli dair met hen. Het ultimatum van de spoorwegdirec tie kwam na een rapport van een onaf hankelijke commissie die de eis van extra-loon wegens deze diensten onge grond verklaarde. Ook de staking van dokwerkers in Londen en Liverpool duurt onvermin derd voort. Deze stakingen hebben een toename van het goederenverkeer in Rotterdam en Antwerpen tot gevolg. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - STAMPERSGAT De of ficier van justitie mr. P. van Bent- hem overweegt om een gerechtelijk onderzoek in te laten stellen naar het ongeval in de suikerfabriek in Stam persgat. Daarbij verloren twee inwoners van Achtmaal, de heren J. Mertens en C. Dockx, het leven. „Ik ben het ernstig van plan", vertelde mr. Van Benthem ons desgevraagd. Het onderzoek is bijna rond. De officier van justitie wacht nog op het proces-verbaal van de rijkspolitie en het rapport van de arbeidsinspectie. Dit laatste zal de of ficier in de loop van de volgende week toegestuurd worden. De 38-jarige Yvonne Paul (Van onze correspondent) SCHIPHOL Zonder enige andere bagage dan een tandenborstel en een handtas bivakkeert een kleine uit de Verenigde Staten gedeporteerde vrouw al 10 dagen in de vertrekhal van Schiphol. Overdag zit ze stilletjes op een bank bij de grote glazen ingangswand, 's nachts ligt ze eenzaam in een hoekje van de uitgestrekte en verlaten doch helverlichte hal op een andere bank met een KLM-deken over zich heen, die haar door een mede lijden voelende KLM-employé wordt verstrekt. Luchthaven-politie, koninklijke ma rechaussee en de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie staan machte loos: de vrouw doet niemand over last aan, gedraagt zich keurig en weigert een stap buiten de vertrek hal te zetten. Ze wil terug naar haar geliefde Amerika. Zij is de 38-jarige, ongehuwde Yvon ne Paul, dochter van een Indonesische vrouw en een Perzische vader, in 1929 geboren in Menado (Celebes) en na de oorlog prefereerde ze bij de haar gestelde keuze de Nederlandse nationaliteit boven de Perzische of de Indonesische. De laatste 9 jaren heeft ze in New York gewoond. De eerste 51/2 jaar werkte ze er als secreta resse bij het Nederlandse consulaat. Maar de Amerikaanse nationaliteit heeft ze door allerlei omstandighe den niet verkregen. Na een lange lij densweg werd ze tenslotte 10 dagen geleden onder dwang teruggestuurd naar Nederland. Onder bewaking van een vrouwelijk lid van de Ameri kaanse immigratiedienst kwam ze 10 dagen geleden geboeid op Schiphol aan in een vrachtvliegtuig van de KLM. Sindsdien weigert ze een stap verder te zetten. Ze wil terug naar Amerika. Van haar laatste geld heeft ze een vliegbiljet bij de KLM naar New York gekocht, maar ze mag niet aan boord, omdat ze geen visum en geen paspoort meer bezit. Niets en niemand kan haar nu owerreden om ergens behoorlijk onderdak te zoeken. Bezeten van een radeloze wanhoop ziet ze maar één weg, die ze nog wil yolgen: die naar het vliegtuig. De kans, dat ze nog ooit officiële toestemming zal krijgen om naar haar kleine flatje in New York terug te keren, schijnt gering. Ze is al voor de tweede maal fel tegenstribbelend door de Amerikaanse immigratie dienst onder geleide gedeporteerd. De eerste maal werd ze naar Schip hol gebracht in januari j.I. Maar toen wist ze, hoewel ze geen visum had, naar New York terug te keren. Hoe ze dat presteerde is op Schiphol niet bekend. Aangenomen wordt, dat er bij de KLM een fout is gemaakt. Die moet n.l. controleren of er een visum in het paspoort staat. Maar eenmaal op Kennedy Airport liep ze in de val. Rap van tong en niet van eruditie ontbloot wist ze niettemin tijdelijk toegang te verkrij gen De zaak werd uitgezocht en de Amerikaanse wet was onverbiddelijk. Ze moest weer terug. Maandenlang wist ze deportatie uit te stellen. Ze bezwoer de Amerikanen, dat ze geen Nederlandse meer wilde zijn. Ze wilde haar paspoort niet meer hou den. Ze heeft het dan ook nu niet bij zich. Op de vraag waar het zich eigenlijk bevindt, gaf de marechaus see ten antwoord: „Vermoedelijk bij de Nederlandse consul in New York". Dat ze de Nederlandse nationali teit heeft staat overigens vast. De marechaussee heeft haar daarom moe ten toelaten door het uitschrijven van een tijdelijke verblijfpas, een z.g. laissez-passer. Intussen heeft men haar die weer afgenomen. In haar witte handtas heeft ze nu alleen nog allerlei aanbevelingsbrieven en een make-up set. Waarom ze nu precies uit Amerika gezet is, wil ze niet zeggen. Wel is ze spraakzaam, doch niet erg mede deelzaam. Het is om een volmaakt on rechtvaardige reden, vindt ze. Op aanraden van de marechaussee heeft ze zich in verbinding gesteld met het Amerikaanse consulaat-generaal in Rotterdam, dat bemiddelt bij het aanvragen van visa uit Amerika. Via dit consulaat heeft ze enkele dagen geleden een verzoek ingediend om opnieuw een visum-aanvrage te mo gen indienen. Dit verzoek is naar New York opgezonden. Het ant woord kan niet binnen enkele maan den worden verwacht, zo deelde het consulaat mede. Uit angst, dat ze door mededelin gen aan de pers haar aanvrage on gunstig beïnvloedt, wil ze haar ver haal niet gedetailleerd vertellen. Ne derlandse instanties weten slechts dat ze 9 jaar geleden geen visum no dig had toen ze voor het eerst naar de VS reisde, omdat ze daar aankwam onder de diplomatieke status, n.l. als secretaresse van het Nederlands con sulaat in New York, Na 51/2 jaar kreeg ze met dit con sulaat onenigheid en verliet ze het. Ze kreeg een andere betrekking, maar ook al door de gerezen moeilijkheden en mogelijk wegens eigen onachtzaam heid kwam er van het verkrijgen van de Amerikaanse nationaliteit niets terecht. „Mijn geweten en mijn strafblad zijn schoon", zegt Yvonne Paul zelf. De Amerikaanse consul-generaal in Rotterdam, Seaborn P. Foster, zegt: „Ze mag niet vertrekken omdat ze geen visum heeft. Ze wordt bij ons ongewenst geacht op grond van ar tikel 212a-4. Als ze zelf niet wil zeggen wat dat inhoudt, doe ik het ook niet. Tenslotte beschouwen wij zulke zaken als vertrouwelijk". Des gevraagd ontkende hij echter dat dit artikel enig misdrijf omschrijft. (ZIE VERVOLG PAG. 5) (Van onze radio- en t.v.-medewerker) Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft telegrafisch gisteren alle leden van het algemeen bestuur uitgenodigd voor een spoedvergadering op zaterdag 21 oktober a.s. te Hilversum. Deze maatregel is bedoeld om het hoofd te kunen bieden aan de steeds groter wordende verwarring in de AVRO-gelederen. De agenda voor deze bijeenkomst is nog niet vastgesteld. Uit AVRO-kringen vernemen wij, dat de R.T.N.-afgevaar, digden het zeer waarschijnlijk op een breuk zullen laten aankomen. Vooral de meningsverschillen tussen AVRO en RTN, speciaal wat betreft de bevoegdheden in het bestuur alsmede de toekomstige koers van de AVRO zuilen ter sprake komen. Intussen schijnen alle twaalf gewes telijke besturen zich achter de plan nen van mr. Hoekstra te hebben ge schaard om de gehele situatie nog eens grondig door te spreken. Volgens hem bestaat er kans dat zelfs voorzitter Slotemaker in plaats Een AVRO-man verklaarde ons dat het hem niet zou verwonderen als de RTN-argevaardigden zioh van de AV RO gaan distantiëren, van terug te treden zich nu achter de sterkste AVRO-gToep gaat scharen. Intern wordt gefluisterd dat Siebe van der Zee met een „gouden handdruk" de AVRO gaat verlaten. Dat is geen no vum want destijds in de affaire met mr. den Daas is dit ook gebeurd. Die ontving toen een drie-jarig salaris en vond al spoedig een nieuwe adequate werkkring in Scheveningen. (ADVERTENTIE) niet -duur 'wel heerlijk (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de raadsvergadering van 26 oktober in Terneuzen, zal de raad een voor stel van b. en w. moeten behande len betreffende het aanvaarden van een legaat van wijlen de beer J. van Sprang. De heer Van Sprang, die op 17 augustus te Terneuzen overleed, bepaalde in zijn testament dat aan de gemeente Terneuzen werd ge schonken een wandkastje met Zeeuwse sieraden en een bedrag in contanten, groot vijfduizend gulden. Ten aanzien van dit bedrag Is bepaald dat bet zal moeten wor den bestemd voor aankoop van kunstvoorwerpen, zoals schilde rijen, oudheidkundige zaken ten behoeve van een te stichten Ter- neuzens musenm of oudheidska mer naar keuze van het college van b. en w. Desgewenst mogen de revenuen van het bedrag in con tanten worden besteed voor toe kenning van prijzen, b.v. ter gele genheid van stadsfeesten of natio nale feesten. Voorts zullen voorstellen behan deld worden tot verkoop van per celen grond in het exploitatieplan „Noord" en tto herziening van het exploitatieplan „Sluiskil''. Het college van b. en w. zal een voorstel doen behandelen voor de stichting van een eenklassige r.-k. kleuterschool aan de Tamarinde- straat. Tenslotte zal het college voorstellen de heer D. Binnekamp, wethouder van onderwijs en cul turele zaken, te benoemen tot voorzitter van de Stichting Ter- neuzense Schouwburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé zal alles in het werk stellen om het mogelijk te maken, dat met ingang van het volgende voetbalseizoen de sporttoto op een andere leest kan worden geschoeid. Zij zal er o.m. bij de interdepartementale commissie, die zich met deze materie bezighoudt, op aandringen zo spoedig mogelijk met een advies hierover te komen. Dr. Klompé deed deze toezegging nadat in de commissievergadering van cultuur, recreatie en maatschap, pelijk werk het overgrote deel van de leden zich had uitgesproken voor opheffing van de toto-belemmeringen. Na deze belofte zag drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) af van de indiening van een door hem voorbereide motie, Drs. E. C. Visser (D '66) ging bJJ zijn wensen het verst. Hij wilde o.m. dat de prijzenlimiet wordt opgeheven, een groter percentage van de to to-opbrengsten voor de prijzen ter beschikking komt, de huidige registratie overbodig wordt, de inzet niet langer aan banden wordt gelegd. (ADVERTENTIE) Koffie, thee of een flesje prik? U en uw kinderen worden gastvrij onthaald bil een bezoek aan onze 3000 m2 showroom met permanente expositie van Teterlngsedljk 89bls, Breda. Gratis ezposltie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tol 21 u., zaterdag tot 17 u.

de Stem | 1967 | | pagina 1