REGIONALE CONFERENTIE RE.G. TE HULST Vlaams-Zeeuwse streekplannen nu voor het eerst op één tafel Vlissingen werkt hard aan zijn zwembadenplan Omer Calle helpt zieken verplegen T ou w" rncuzcn gesprek me Chr.-radicalisme wil stuw-groep zijn Veel factoren pleiten voor snelle aanpak van Reimerswaalplan oorlichting roenteteelt Sas van Gent contra G.S. EERSTE FASE KOST 1,75 MILJOEN GULDEN Arnold Kroonder Discussie in Middelburg Verschillen bij storm schade fruitteelt 55 HOOGWATER DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 Vandaag ier nieuws uit id en streek pag. 3 en 5 IRPE 3*EN RPEN Morgen |)RPE Ijke Igen Iet Nieuw kantoorgebouw Twee stropers ingerekend Niet genoeg Burgerzaal IDEAAL 's Zaterdags in Sluiskils ziekenhuis Mensen helpen Bergse directeur gemeentewerken: Vrees Veel belangstelling voor provinciale bijeenkomst V.V.H. Van onze correspondent) 5 Vrjjdag 20 oktober gaan d« l West-Zuid-Beveland en Noord» id van de Zeeuwse Groentetelers iatie een voorllchtlngsbtjeen. voor hun leden beleggen over it van spruiten en het trekken tlof. -dags oin 4 uur begint een ex. op het bedrijf van de heer J, orre te Driewegen met o.a. be. ng van de witloftrek. 's Avonds E 8 is er een bijeenkomst in het luwcentrum te Goes waar een ïouwing wordt gegeven, onder van de hoofdassistent voor do •teelt van het rijkstuinbouwcon. :hap Goes, de heer B. Steen- driemaal een andere klemtoon', an gewoon doen, gewoon aoen, doen". Tau is eigenlijk alles: harmonie, de wereld. „Touw" ook niet vastspijkeren op een Ie mogelijkheid van cabaret. Al» Drogramma is eigenlijk helemaal want ook de oude nummers heb- stevig aan de tjind gevoeld. Er 'eboord en gezaagd en sommige uit gehaald, ,,'t Is allemaal wat Ier geworden", zegt Cor Verdon- ,We brengen veel liedjes, maar rlei manieren. En elk program- je is heel kort gehouden", (aal duurt hun nieuwe program- ierhalf uur. Ze brengen het in )ten met pauzes, waarvan ze de laten afhangen van de stemming publiek. Het programma wordt mteerd in het' achterste gedeelte :rneuzens „Porgy and Bess" en tint om negen uur. Voorlopig is bedoeling elke laatste vrijdag maand in Terneuzen op te tre- sen heeft „Touw" als „Grabbel- :el succes gehad op het humor- in het Vlaamse Heist. Zoveel lat het gezelschap voor het ko- jaar is uitgenodigd om het fes- s laureaten te openen. De me nden zijn Lilian Frelier, Jean- Noorden, Ruud Heijens, Dook Is en Cor Verdonschot. De pro- heeft Carlos Cuelenaere, de che presentatie berust bij Bert :rs. en, vrijdag 20 oktober: weert: 4.04 en 16.07. :uzen: 3.26 en 15.27, ngen: 2.51 en 14.56. eldinge: 4.43 en 16.50. lerte: Schilderijen, gouaches en Igen van Jacques Siegers, BURG kiezaal Rijksarchief 9.30-12.30 efl f»30 uur Curieuze archiefstukken pspiein 4-23 uur Oktoberbeurs stadhuis 19 uur komst Philatelica |JKE [week Ambachtsschool 20 uur felisatieavond peurs 20 uur Kath Vrouwengilde 20 uur |iending van Lucretia lierte Schilderijen, gouaches ea Jigen van Jacques Siegers [BURG I ticzaal Rijksarchief 9.30-12.30 eri |r 30 uur Curieuze archiefstukken Irburg 10 uur Jaarvergadering Iwet en bouwtoezdchtvereniging- I week lisplein 14-23 uur Oktoberbeurs liia 11 uur Ledenvergadering lieid en Handel Ivylder 19.30 uur Schieting litehuis 19 uur Raadsverg. SAS VAN GENT Dat gedeputeer de 6taten met de gemeente Sas var Gent waken over de financiële staal van de gemeente, kan het college van h. en w. waarderen, maar dat het toe zicht zo ver gaat, dat zij op grond van een herindelingsplan van gemeen ten bepaald noodzakelijke voorzienin gen tegenhouden en daarmee een nor male, gezonde ontplooiing van het amb telijk apparaat belemmeren, gaat te ver. Dit zeggen b. en w. van Sas in de stukken die bandelen over de wei gering van G.S. om een raadsbesluit goed te keuren in verband met de bouw en de inrichting van een kantoor gebouw. De raad zal hierover dinsdag 24 okto ber a.s. om half acht 's avonds een woordje meespreken. Het kantoorge bouw, bouw en inrichting, zou f 110.000, vragen en hiervoor was een begrotings wijziging nodig. Het kantoorgebouw zou dienen voor de huisvesting van enkele gemeentelijke diensten, waarin onder meer zou worden ondergebracht het kantoor van de gemeenteontvan ger en het bureau gemeentewerken. Gedeputeerde staten gronden hun be sluit op de overweging, dat zij in ver band met het wetsontwerp betreffen de de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, het financieel niet verantwoord achten, een dergelijk kantoorgebouw te bouwen. B. en w. zullen dinsdag a.s. de raad voorstel len in beroep te gaan bij de Kroon tegen deze weigering van G.S. De rijkspolitie van Arnemuiden en Wolphaartsdijk heeft met behulp van de politiehond Wibo van opperwacht meester J. Stroo uit Wolphaartsdijk, twee spropers ingerekend die in het Noordsloe met een lichtbak opereer den. Het waren de 40-jarige J-M.G. van T. uit Wouw en de 20-jarige H.H.B. uit Essen in België. In beslag genomen werden 12 hazen, een konijn, een dubbelloopsjachtgeweer, een patroon en 37 lege hulzen- De stropers werden ingesloten in de arrestantencellen te Wolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke. (ADVERTENTIE) U ty/Uls. tj Om, tut. ®>ife - ivi# (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Onmiddellijk na dat de gemeentebesturen van Middel burg en Vlissingen besloten hadden hun eigen weg te gaan met betrekking tot de bouw van een overdekt zwem bad op Walcheren is het gemeente bestuur van Vlissingen extra hard gaan trekken aan zijn plannen voor een nieuwe zwembadaccommodatie in de Scheldestad. De plannen heb ben intussen vastere vorm gekregen. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het besteksklaar maken van de eerste fase van het ontworpen zwembadencomplex. Ook worden verschillende mogelijkheden onder zocht om de uitvoering van deze eer ste fase gefinancierd te krijgen. De eerste fase omvat de aanleg van A .V Ê&M heer Jacob dan weg?" vroe^ luk getroffen. „Goeie help. lid weerzien? „Ik ft hoop het," zuchtte de „f, lloeg de klep van zijn K&nlj lik heb een angstig voorge li In elk geval hier is °s |en. Heer Jacob heeft zich i de Uylenborgh HET schilderachtige huisje van het echtpaar Kroonder vinden we weg gedoken in het Oost-Zeeuwsch- Vlaamse landschap. Via Zaamslag Reuze Hoek en Hoek van de Dijk, ziet men plotseling het bordje met opschrift „Atelier 't Poontje". Hier werkt kunstschilder, pottenbakker, beeldhouwer, Arnold Kroonder. Zes tig jaar is hij. „Geboren Amsterdam, mer", zegt hij, „pas twee jaar wonen we hier. Ik zou hier niet meer weg willen. Amsterdam is niet leefbaar meer. Hier kom je tor je zelf. Na deel is wel dat je geen contact hebt met broeders in de kunst, maar ja, elke medaille heeft zijn keerzijde, ook deze." „HET is voor het eerst dat ik in eigen huis ga exposeren. Zaterdag en zon dag. Het is niet de bedoeling dat daar veel tam tam over wordt ge maakt, maar ik zou het toch wel op Prijs stellen dat de mensen in deze streek de weg naar 't Poontje weten te vinden. In 1965 zijn we hier op het dijkje komen wonen. Het was niet eenvoudig ergens in Nederland een rustig plekje te vinden voor een beetje acceptabele prijs. Tenslotte vonden we dit huisje. Vie troffen er nog echte bedsteden aan." „IK heb het hele zaakje drastisch la ten veranderen, en naar eigen smaak en stijl ingericht. Er was nog ruimte genoeg om een atelier in te richten. Om te exposeren is dit huis eigen- lijk te klein. Daarom heb ik de pa rage voor dit doei bestemd. Nu staat er mijn auto nog in, maar zaterdag gaat die er uit. Dan leg ik een paar vloerkleden op de grond, en dan ziet het er wat aantrekkelijker uit. Het ts niet op de eerste plaats mijn be doeling om via de expositie ie ver kopen. Ik stel me daar echt niet veel van voor. Als er gekocht ruordt, och dan vind ik dat prettig Ik moet ook eten, en met een mooie vaas koop je geen stuk vlees bij de slager." -BR wordt op het ogenblik zoveel ge praat over het cultureel leefbaar maken van deze streek. Ik begrijp niet waar ze het over hebben, of liever gezegd, ik begrijp het wel, maar ik merk er niets van. De over heid wil graag dat er kunstenaars naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen omdat er iets aan de culturele bagage van dit gebied mankeert, maar ik denk toch dat de kunstenaars zonder steun pan allerlei instanties niet ver «omen. De faciliteiten zijn nihil. Er moeten gewoon mensen opstaan b.v. ook tn de industrie, die poor dat cul tureel leefbaar maken in de bres wil len springen. Neem nou de openbare gebouwen. Wat pind je daar aan cul tuur? Over de echte oude gebouwen wil ik het hier niet hebben. Het gaat om de nieuwe. Ik merk weinig van cultuurstromingen als ik daar binnen ga." ,EEN belangrijk punt is ook dat de kunstenaars elkaar moeten zoeken. Ik weet het wel, we zyn van nature allemaal individualisten, maar dat wil nog niet zeggen dat we tegenover elkaar een soort kruideniersmentali teit moeten hebben. Je moet mekaar niet af zitten breken omdat je bang bent voor concurrentie. En dat ge beurt hier veel te veel.'" „DAAROM moet e? een overkoepelend orgaan komen dat de kunstenaars tot elkaar brengt. Nu zitten we allemaal in een hoek. Je komt er niet uit, al thans niet voldoende. Ik probeer zo veel mogelijk recht dooi zee te gaan. Niemand maakt voor mij uit wat kunst is. Vandaag doe ik dit, morgen datIk zoek elke dag weer naar nieuwe mogelijkheden, ook al ben ik 60. Streven naar perfectie? Nee, dat komt niet in mijn kraam te pas. Elk materiaal benut ik, iedere vorm, meer niet. Uiteraard probeer ik dat zo goed mogelijk te doen. Door het blijven zoeken naar nieuwe richtin gen, blijf je jong." een overdekt instructiebad (8,5 x 25 meter), een open wedstrjjdbad (21 x 50 meter), een ondiep bad (20 x 50 meter), een kleuterbad, een speel- en een ligweide. Het overdekt instruc tiebad zal gebruikt kunnen worden voor de training van wedstrijdzwem mers. De kosten van de uitvoering van de eerste fase zijn globaal geraamd op 1,75 miljoen gulden. De grondkosten zijn hierbij niet inbegrepen. De tweede fase van het plan omvat de bouw van een overdekt wedstrijd- bad van 25 bij 12 meter: een miljoe nenproject waarvan het moeilijk is op dit moment reële cijfers te geven, Er valt nauwejijks nog met geen mo gelijkheid te zeggen of en wanneer dit overdekte wedstrjjdbad uitvoer baar is. Met de eerste fase van 't ambitieu ze totaalplan blijft het gemeentebe stuur van Vlissingen in ieder geval nog buiten de nu al jaren durende tweestrijd tussen Middelburg en Vlis singen over de uiteindelijke plaats van het overdekte wedstrjjdbad op Walcheren. Dit is van groot belang voor de subsidiëring van de eerste fase van het plan door de provincie. Het provinciaal bestuur kan de eer ste fase min of meer beschouwen als een voorziening van vooral plaatselijk belang. Het wordt ook inderdaad hoog tijd dat er iets aan de zwembad- accommodatie in Vlissingen wordt gedaan. De bestaande toestand in het kanaal is niet veel langer houdbaar. Subsidiëring door de provincie van de tweede fase (het overdekt wed- strijdbad) is op het ogenblik zeer du bieus. Gedeputeerde Staten staan immers op het standpunt dat Middel burg en Vlissingen samen moeten proberen tot de bouw van een over dekt wedstrjjdbad op Walcheren te komen. Zoals de zaken nu staan zou de tweede fase van het Vlissingse plan alleen door de provincie gesubsi dieerd kunnen worden wanneer ook Middelburg er voor honderd procent achter zou staan. En zover is het, dachten wij, nog niet. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben overigens nog geen subsidie toezegging voor de eerste fase ge daan. Zij zullen op dit punt pas een beslissing nemen wanneer zij de be- steksklare plannen onder ogen heb ben gehad. In de toelichting op de provinciale begroting voor 1968 staat overigens wel dat gelden voor het Vlissingse zwembad zijn gereser veerd. Dit zijn gelden uit de sociaal- culturele infrastructuurpot, die de regering voor de stimuleringsgebie den ter beschikking heeft. Zeeland heeft voor de jaren 1966, 1967 en 1968 iets meer dan twee miljloen gulden uit deze pot toegewezen gekregen. Dit geld wordt op voordracht van Ge deputeerde Staten van Zeeland ver deeld. Het gemeentebestuur van Vlissin gen heeft aan het subsidie van de provincie overigens lang niet genoeg. Ook via andere kanalen zal er veel geld moeten binnenkomen. Zo ver wacht het gemeentebestuur flinke bijdragen van het bedrjjfsleven. Er zijn reeds enkele belangrijke bedra gen in principe toegezegd. Daarnaast acht het gemeentebestuur het rede lijk dat de gehele bevolking van de stad aan de totstandkoming van het zwembadplan bijdraagt. Gedacht wordt aan een verhoging van de plaatselijke belastingen. De meer-op- brengst zou dan aan de exploitatie van de zwembaden ten goede kun nen komen. Vervolgens zou de ge meente wellicht uit haar reserves kunnen putten om het plan te kun nen uitvoeren. Tenslotte zal vanzelf sprekend een beroep worden gedaan op de Nederlandse Sport Federatie. Jammer genoeg subsidieert de N.S.F. zelden of nooit zwembaden. De N.V. Sportfondsenbaden heeft een maquette gemaakt van het door haar ontwikkelde zwembad voor Vlissingen. Rechts onder de pasgebouwde sporthal, rechts boven de speelweide, links onder de lig weide, daarboven het overdekte in structiebad, (links), en, daaraan vastgebouwd, het overdekte wed strjjdbad. In het centrum de twee open baden. Het gemeentebestuur van Vlissin gen wil het zwembadcomplex laten aanleggen in de directe omgeving van de nieuwe sporthal. De gemeente heeft hier drie hectare grond in ei gendom, die eigenlijk voor de aanleg van sportvelden waren gereserveerd. Het gemeentebestuur vindt deze plaats buitengewoon geschikt voor het zwembadplan. Het ziet de aanleg van de zwembaden als een voltooiing en bekroning van het sportpark in de omgeving van de President Roose- veltlaan. In ditzelfde park zullen op korte termijn trouwens nog enkele nieuwe velden worden aangelegd. Zij moeten dienen als gedeeltelijke compensatie voor de vier sportvelden nabij de Keersluis, die ten behoeve van de in dustrialisatie zullen moeten verdwjj- nen. Het gemeentebestuur heeft verder nog een geheel nieuw sportvelden complex in voorbereiding in de om geving van de Koudekerkseweg. Hier zullen zes velden worden aangelegd. Loco-burge meester Ch. Gillissen Verschage houdt het voor mogelijk dat de eerste spade voor het zwembad in het voor jaar van 1968 de grond in zal gaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens de regionale conferentie van de raad van Europese gemeenten, die plaats zal vinden op 17 november in Hulst, zal het voor het eerst zijn, dat de Noordbelgische streek plannen naast de Zeeuwen op één tafel worden gelegd. Een dergelijke conferentie, die eerder heeft plaats gevonden in Hasselt en die op 25 oktober zal worden gehouden in Groningen, wordt voor Hulst georganiseerd door de sectie Nederland en Bel gië van de raad van Europese ge meenten. Burgemeester P. Molt- hoff van Hulst, die zelf bestuurs lid is van de sectie Nederland van de R.E.G. heeft de eerste contac ten hiervoor gelegd. De conferentie zal een bijeenkomst zijn waarbij primair wordt gesteld de ruimtelijke ordening in het Vlaams- Zeeuwse gebied. Na de opening van het congres om 10.30 uur door burgemeester Molthoff zullen er uiteenzettingen wor den gegeven door ir. W. Ubbink. het hoofd van de afdeling planologie bij de Provinciale Planologische Dienst in Middelburg en van Belgische zijde door dr. M. Ancelin uit Drongen (bij Gent) Hij is de Belgische planoloog, die o.a. het kanaalplan Gent-Terneuzen heeft ontworpen. De heer Ancelin is profes sor aan de universiteit van Gent. Hij heeft toegezegd een kaart mee te zul len brengen van twee bij twee meter die hij uitvoerig zal toelichten. De heer Ubbink zal naar alle waar schijnlijkheid hetzelfde doen. Ook de burgemeester van Gent, E. Claeijs, zal een inleiding houden. De conferentie, die niet voor het pu bliek toegankelijk is, maar alleen voor genodigden, zal volledig verlopen in de burgerzaal van het stadhuis. Blijkt deze te klein, dan zal men beslag leggen 'op de bioscoopzaal van De Koning van Engeland. Opzettelijk is het stadhuis voor deze gelegenheid gekozen, omdat het een bijeenkomst betreft van over- 1 heidsbestuurders. Uitnodigingen zullen worden gestuurd naar de provinciale en gemeentebesturen. Ook de gouverneur van Oost- en West-Vlaanderen krijgt een invitatie. In de middagpauze zal een gezamen lijke lunch worden gebruikt in hotel De Graanbeurs. Om half twee zal een fo rum worden gevormd door de heren Ancelin en Ubbink, aangevuld met drs. Verburg van het E.T.I, en Walter Ron- se, secretaris van de Economische Raad van Oost-Vlaanderen. Tevoren zullen dit forum schriftelijk vragen kunnen worden gesteld. Rond vier uur zal de conferentie worden beëindigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Christen-radicaal is vooral levenshouding, pas daarna programma; weg met de technocratie, leve de alternatieven. Niet doorbre ken, maar openbreken; christen-radicaal is nog geen christen-democraat. Deze vier stellingen werden gister avond in De Schakel te Middelburg ge poneerd door de christen-radicaal drs, G. Kerkhof raadslid voor de A.R. in Middelburg. Hij leidde een discussie-kvond over christen-radicale politiek in. Mr. dr. A. Mes (K.V.P.), oud-gedeputeerde van Zeeland die als tweede inleider was aangekondigd, moest door ziekte ver stek laten gaan. De heer M. Beinema (A.R.), organisa tor van de avond, zei dat de ziekte van de heer Mes mogelijk een gevolg is ge weest van de „aarzelende en onduide lijke waarop waarop de K.V-P.partij- raad zich tegenover de christen-radica len heeft opgesteld". De heer Kerkhof was van mening dat de discussies over de partijvernieuwmg in Nederland de verkeerde kant op gaan. „De geroutineerde politici ma noeuvreren ons in het drijfzand van de discussie", aldus de inleider. De heer Kerkhof zag overigens geen heil in de oprichting van een nieuwe partijHij wilde de christen-redicale visie binnen de bestaande christelijke partijen laten doordringen. In dit verband pleitte hij voor het openbreken van het verstarde partijwezen in de directe eigen omge ving. „We moeten een stuw-groep zijn. De tijd werkt voor ons Geef ons de tijd", zo zei de heer Kerkhof. De inleider zag 't kabinet Cals als de oorsprong van het huidige christen-ra- dicalisme. Volgens hem heeft het kabi net Cals de grote verdienste gehad een nieuw ideaal te stellen en om nieuwe offers te vragen. D' 66 beschouwde hij als een snel- bloeier, die even snel zal verdwijnen. De pragmatische instelling van D '66 is zijns inziens niet houdbaar. Een partij dient volgens de heer Kerkhof eerst tot een duidelijke maatschappijbeschou wing te komen. Daarna kan uit de ver schillende alternatieven een keuze wor den gemaakt. (Van onze correspondent) GOES De omvang van de schade, die de storm van dinsdag in de Zeeuw se boomgaarden heeft teweeggebracht, is moeilik te schatten. Ze is van bedrijf tot bedrijf erg verschillend. Er zijn be drijven waar de helft van de vruchten van de bomen gewaaid en wat over bleef werd in ernstige mate bescha digd door het heen en weer slaan. Er zyn ook bedrijven waar het percentage valfruit hoogstens tien procent bedraagt. Van zeer grote betekenis voor de om vang van de schade is geweest het al of niet aanwezig zijn van een wind scherm rond de boomgaarden en de kwaliteit hiervan. Bovendien is de schade aan hoog- stambomen en struiken veel groter dan bij de moderne spillen aanplant, waar de bomen dicht op elkaar staan en een compacte massa vormen. Hoeveel fruit er afgewaaid is in de Zeeuwse boomgaarden zal wel nooit bekend worden, want de veilingdirec ties moesten woensdag, nadat ze contact hadden gehad met de verwerkende in dustrieën, hun leden adviseren om de valappels maar thuis te houden, want er was geen kans om ze te verkopen. Slechts de goudrenet-val maakt hierop een uitzondering. Hiervoor hebben de fabrieken nog interesse De val van alle andere appelrassen zou op korte termijn verwerkt moeten worden, maar de fabrieken hebben hier voor geen gelegenheid. Zij hebben de laatste tijd enorme hoeveelheden appels gekocht in België. De Zeeuwse veilingen schatten dat er zeker wel 1 miljoen kg valappels aanwezig zijn op de Zeeuwse fruitbe- drijven. De kostprijs hiervan kan ge steld worden op ongeveer 35 cent per kg. De veilingprijs zou onder normale omstandigheden zoals deze de laatste tijd golden toch wel tussen 30 en 35 cent per kg hebben kunnen liggen, zodat uit dien hoofde dus al een schade valt te constateren van minstens 300.000,—. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op zichzelf is het natuurlijk niet zo bijzonder wat Omer Calle doet. Hij gaat gewoon elke za terdagmiddag van twee tot vijfJiur naar het ziekenhuis in Sluiskil om de verpleegsters te assisteren. Maar hij doet dat al vanaf maart van dit jaar en hij begon er aan samen met twaalt andere jongelui van de jongerenhulp- dienst van het Rode Kruis. Die heb ben bijna allemaal vanaf het begin van de vakantie verstek laten gaan. Nu is het aan het strand ook wel pret tiger dan in een ziekenhuis, althans in de zomer. „En ik wil eigenlijk graag verpleger worden", luidt Omcre verklaring. Hij is eenentwintig jaar en Terneu- zenaar van geboorte Zijn typixh (Zeeuwsch-I Vlaamse voornaam zegt hij niet alleen aan een oom re danken te hebben maar ook aan een zekere bisschop Oudemarus, die in deze stie- ken rond de dertiende eeuw de scep ter (en het kruisi gezwaaid moet neD- bCOmer was trouwens ook in andere opzichten al een eind op weg om de voetstappen van zijn dertiende eeuwse naamgever te volgen. Hij heeft in Bergen op Zoom op het klem semi narie gezeten van de priesters van het Heilig Hart. „Maar mijn studietempo was te laag", zegt hij, „daarom ben ik overgestapt naar het juvenaat om broeder te worden". Daar heeft hij het vak van zijn va- der gekozen: schilderen. „Ik wist eigenlijk niet goed wat ik wilde. Mijn vader zei: kies dan het schil dersvak maar. dan kun je later even tueel nog in de zaak terecht". Maar daar voelde Omer niets vodr. Ook voor het klooster trouwens met. „Ik voelde me er best gelukkig, geloof ik. 's Avonds vooral was het gezellig. Ik heb er heel wat afgelachen. Maar ja, ik voelde me er uiteindelijk niet thuis". „Ik merk nu in het ziekenhuis, dat het toch om de drommel geen handi cap is, dat ik met m'n handen heb leren werken. Anderen, die alleen een theoretische basis hebben, pak ken een hamer beet alsof het een zaag is. Maar natuurlijk is die theo retische basis noodzakelijk als je in de verpleging wilt". „Ik begon aan de verpleging te denken toen ik uit het klooster zou gaan. Aan de kinderverpleging eigen lijk. En die richting wil ik nog wel uit, maar ik moet eerst eens zien of ik aan het verplegersdiploma toe kom. Ik studeer nu veel om algemene ontwikkeling op te doen. Ik hoop dat men het voldoende vindt als ver vanging van een ulodiploma". ,Ja, en waarom wil ik in de ver pleging. Ik vind het prettig werk. Ik hou er van om mensen te helpen. Eigenlijk wil ik .om dezelfde reden verpleger worden als waarom ik priester wilde worden. Maar vroom? Nee, handjes vouwen kan iedereen. Godsdienst stimuleert me. Je moet er iets voor doen". OMER CALLE helpen „Vrienden heb ik niet, wel beken den. Ik ben zo'n tijd hier weg geweest en ach, het is misschien zo wel het gemakkelijkste. Ik mis ze niet. Op het seminarie mocht je geen vriend neb ben. Je moest van iedereen evenveel houden en dan is het gemakkelijk om van niemand te houden. Maar ik heb wel een meisje. Al zal het wel lang duren voor we kunnen gaan trouwen. Ik heb haar nog geen toekomst te bie den". „Zaterdagsavonds gia ik mental dansen. Dat doe ik graag. Maar ik ga zeldpn in Terneuzen uit. Door de week studeer ik. Vervelen doe ik me nooit'. Dat heb ik op het juvenaat wel geleerd. Daar moest je per se altijd met iets bezig zijn". (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De directeur van de dienst Gemeentewerken van Bergen op Zoom, de heer E. A. B. van Vianen, is van mening dat er verschil lende factoren zjjn die pleiten voor een snelle aanpak van het Reimerswaal plan. De eerste is dat Zeeland wegens de „geringe bevolkingsdruk" van deze provincie geen industrialisatie op grote schaal langs de oevers van de Wester- schelde (Vlissingen-Oost, Land van Saeftinge en het gebied ten oosten van Terneuzen tot aan Ossenisse) zal kun nen opvangen. De heer Van Vianen zei te geloven dat er daarom ook niet erg veel kan sen meer zijn voor een voortzetting van de spectaculaire industriële ontwikke ling rond Terneuzen (kanaalzone). Een flinke bevolkingsdruk heeft wèl West-Brabant. Dat maakt de keuze van het Reimerswaalplan logisch en ge wenst. Het Reimerswaalplan is boven dien voor West-Brabant van groot be lang als een doeltreffend project tegen de „versluierde" werkloosheid in deze contreien. De heer Van Vianen sprak in het ontspanningsgebouw van het psychia trisch ziekenhuis „Vrederust" voor de personeelsvereniging van „Vrederust" en voor de plaatselijke afdeling van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Hij noemde nog een andere factor. De Westerschelde zal na de voltooiing van het Deltaplan het enige brakwa- ter-getijdengebied zijn. Aan de unieke biologische verschijnselen, die er zich voordoen, zal in grote mate schade wor den berokkend bij een te groot aantal industriegebieden langs de oevers van deze riviermond. Hij zei het. wat dat betreft, eens te zijn met een van de conclusies van de onlangs verschenen brochure „De Westerschelde, erfdeel van het Zeeuwse landschap", van de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Overigens kan men naar de mening van de heer Van VipnÈn uiteraard niet op zeer korte termijn aan de realise ring van het Reimerswaalplan begin nen. Ten eerste moet de Oosterschelde nog dicht en ten tweede moet Bergen op Zoom in de periode tot 1980 uit groeien tot een stad van ongeveer 65.000 inwoners, terwijl de agglomera tie Bergen op Zoom in hetzelfde jaar 80.000 tot 85.000 inwoners zal moeten hebben: bijvoorbeeld om het voorzie- ningspeil op het gewenste niveau te krijgen. Een dergelijke groei van stad en agglomeratie zou ook noodzakelijk zi.in geweest indien het Reimerswaal plan nooit gemaakt was. De lezing van de heer Van Vianen handelde over de op gang zijnde en te verwachten ontwikkelingen in zuid west-Nederland en noordwest-België (speciaal ten aanzien van de zeeha vens) en over de planologische studie „Schelde-Zoom" van de gemeenten Ber gen op Zoom, Woensdrecht en Halste ren. Na afloop was er een interessante en levendige discussie. Enkele aanwezigen betoogden, dat velen vrezen dat de streek zijn karakter zal verliezen. An deren zeiden er bang voor te zijn dat Bergen op Zoom straks zal worden in gesloten door een halve gordel (Ant werpen, Reimerswaal, Rijnmond) „ver ontreinigende industrieën". Naar 't oor deel van de heer Van Vianen is straks van de zijde van het Reimerswaalge- bied geen gevaar te duchten, omdat de haven dan naar alle waarschijnlijkheid geen oliehaven zal zijn en de daar te vestigen bedrijven (dus) geen sterk ver ontreinigend karakter zullen hebben. (Van een onzer verslaggeefsers) VLISSINGEN Op de provinciale dag van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening in Zeeland is een record-aan tal bezoeksters geboekt. Bezochten voorgaande keren nog geen 100 dam^s deze jaarlijkse bij eenkomst, ditmaal waren ongeveer 275 vrouwen uit heel Zeeland in hotel Britamiia op de provinciale dag bij een. Tevens werd op deze dag het 15-jarig bestaan van de Zeeuwse fe deratie herdacht. Het grote gezelschap werd 's mor gens welkom geheten door mevrouw J. Peters-Winkler presidente van de plaat selijke afdeling Vlissingen. Het officië le openingswoord was aan de presi dente van de provinciale federatie, me vrouw S.C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz. Mevrouw De Casembro'ot gaf een overzicht van de werkzaamheden, die de federatie het afgelopen jaar heeft ontplooid. Vervolgens hielden vertegenwoordig sters van de afdelingen Terneuzen Oud- Vossemeer en Vlissingen een zgn. vijf minuten-praatje. Van hotel Britannia vertrok het hele gezelschap naar het Vlissingse stadhuis, waar het door het gemeente bestuur werd ontvangen- De dames werden toegesproken door de loco-bur gemeester Ch. J. Gillissen Verschage Mevrouw De Casembroot dankte voor de ontvangst. Hierna volgde een rond leiding door het stadhuis. Tijdens de middagbijeenkomst ver telde mevrouw C. Korstanje-van Unen over de opbrengst van de Zeeuwse col lecte 1967 en over de besteding van de gelden.

de Stem | 1967 | | pagina 3