I I N.K.V.-SECRETARIS F. G. VAN DER GUN Aan meer vrijheid in loon- beleid is niet te ontkomen Augustus 68 referendum en) verkiezingen in Griekenland Vandaag gesprek organisaties-min. Roolvink :hinist sdsende jr >uiter i/Emballeur U bent de zekerheid van uw kinderen CONCORDIA Henny W. wil ook studeren DAGRAVIT TOTAAL BVD informeerde bij meerdere universiteitèn 20 ispekt of alleen de kleuren, .V.T. zegt tie zijn", rantie te landacht. k bestaat ezen ver- Kroon LOPERS: ,es (origi- nerbreed Top Twist f Cocos. IDEAAL VRIJHEID CONTENT MENINGEN VERSCHILLEN r Burg. I. Baart overleden Ambtenarenbonden verrast door bureau spreiding rijksdienst GRIEKSE AMBASSADEUR IN WASHINGTON: Meerderheid synode: Sluiting gemengd huwelijk onveranderd laten Nummer Playboy in België uit roulatie genomen Uurtje vrij? Brei! KORTSLUITING WAS OORZAAK BRAND DANLON Breuk AVRO-RTN Siebe van der Zee stuurt protestbrief NRT speelt Soldaten van Hochhuth niet ssel - Parijs. riek „Breda" en Rueb jkheden voor een if persoonlijk te wenden slhuislaan 173 te Breda DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Vandaag gaan bestuurders van de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties met minister Roolvink (Sociale Za ken) praten. Onderwerp: de vrijere loonpolitiek. De gesprekspartner aan de andere kant van de tafel is voor de vakbondsmensen een goe de bekende: Bouke Roolvink, oud-machinebankwerker, oud-bestuur der van het Christelijk Nationaal Vakverbond, oud-staatssecretaris (lonen), nu minister. Een maan die het gezag zéér hoog houdt en ge kant is tegen elke losbolligheid in het algemeen en by het loonbeleid in het bijzonder. De minister zit in een moeilijk parket: enerzijds heeft hij zijn verantwoordelijkheid voor de nationale economie, ander zijds zal hij zijn afkomst niet erg kunnen verloochenen en zijn vroe gere bentgenoten niet al te best kunnen afvallen. Zowel de centrale werkgevers- als werknemersorganisaties willen een vrij er loonbeleid, waarin centraal geen af spraken worden gemaakt over percen tages voor loonsverhogingen, de partij en bij het c.a.o.-overleg vrijheid van handelen krijgen en de minister van So ciale Zaken slechts in de alleruiterste noodzaak ingrijpt d°or 6611 c.a.o. on verbindend te verklaren, als de nationa le economie in gevaar dreigt te ko men, Na 22 jaar van strak geleide en minder strakke, van gedifferentieerde en mislukte vrijere loonpolitiek, vinden werkgevers en werknemers het nu hoogste tijd worden voor een zo vrij mogelijk loonbeleid. Een vrijer beleid waarin de minister of zijn paladijnen van het college van rijksbemiddelaars niet steeds de loon- pap met hun geroer vertroebelen. Een loonvrijheid, waardoor ons land wat meer EEG-kleur op de wangen krijgt. Een merkwaardigheid is wel dat juist het algemene werkgeversverbond (CS WVj het meest schoorvoetend tot een grotere vrijheid is bekeerd. Werkgevers en werknemers beseffen overigens terdege dat het ook bij een grotere loonvrijheid niet allemaal koek en ei zal zijn. Maar zij zijn dan in ieder geval van een hoop geharrewar in de Stichting van de Arbeid af. Ook wordt beseft dat de positie van de mirtister van Sociale Zaken niet gemakkelijk is. ,,Ik begrijp best dat van minister Rool vink veel wordt gévraagd. De regering staat niet voor een eenvoudige opgave. Roolvink heeft zijn eigen verantwoorde- lijkheid. Maar hij moet goed weten dat aan een grotere vrijheid in het loonbe leid niet is te ontkomen." Dat zegt de heer F. G. van der Gun, secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Een man dit zich sinds 1953 bij het N.K.V. met de loonpolitiek bezighoudt, Als 26-jarige kwam deze oud-bouwvakker uit Hagesteijn bij Via- nen in dienst van de vakbeweging. Be halve met de loonpolitiek heeft hij zich intensief met de volkshuisvesting en de woningbouw beziggehouden. In alle nuchterheid stelt hij vast „Een ideale loonpolitiek bestaat niet. Voor mij is veel minder belangrijk hoe het systeem van loonpolitiek als zoda nig is, als wel de vraag of de mensen die het systeem moeten hanteren de juiste instelling hebben. De intentie en mentaliteit zijn van veel meer gewicht dan het systeem. Bovendien: hoe goed het systeem ook is, de situatie op de ar beidsmarkt is voor de uitvoerbaarheid van doorslaggevende betekenis." Eigenlijk is ons land er nog nooit in geslaagd een systeem, welk dan ook, duurzaam voort te zetten zonder er een paar „valse" elementen als concessie aan de situatie op de arbeidsmarkt in aan te brengen. Dat was zelfs in de periode van de meest geleide loonpoli tiek zo, zegt de heer Van der Gun. Een feit is dat centrale loonafspraken de neiging hebben de afzonderlijke be drijfstakken en ondernemingen bij voor baan de vrijheid van handelen te ont nemen. Het minimale wordt dan wat op cen traal niveau is afgesproken. Aanvanke lijk was dat geen probleem. Maar nu hebben bedrijfstakken in de EEG een loonniveau bereikt dat even hoog is als van concurrerende bedrijfstakken. En aat zelfs hier en daar het buitenlandse peil schijnt te overtreffen. Bij een vrijer beleid krijgen de c.a.o.- partners meer ruimte om te onderhan- öeLeri op basis van de resultaten en mo gelijkheden in de afzonderlijke bedrijfs takken en ondernemingen. Werkgevers en werknemers willen nierbij echter de garantie van de rege ring dat slechts in uiterste noodzaak een door werkgevers en werknemers gesloten collectieve arbeidsovereen komst wordt vernietigd. een regering die niet de juiste insieumg heeft zou zo veelvuldig kun- J)!J!,g.a,an ingrijpen, dat er van enige vrijheid geen sprake is", aldus de heer Van der Gun. slagen van een vrijere loonpo litiek is dan ook niet uitsluitend afhan kelijk van de c.a.o.-partijen die de ver antwoordelijkheid moeten dragen voor het afsluiten van c.a.o.'s op basis van de situatie en de mogelijkheden in de bedrijfstakken en de algemene econo mische situatie. Het slagen is evenzeer afhankelijk van het vertrouwen tussen het georganiseerde bedrijfsleven en de overheid, welke laatste door een veel vuldig ingrijpen een grotere vrijheid in de kiem zou smoren. Evenzeer is voor dit slagen belangrijk een goede samen werking tussen de c.a.o-partners en de vakcentrales waarbij de c.a.o.-partners zijn aangesloten. In het sociaal-economisch® overleg is na de periode van het economische her stel na '45 steeds groter vrijheid ont staan. Ik voel me wel content bij een grote loonvrijheid, omdat dit de conse quentie is van de algemene ontwikke ling op sociaal-economisch gebied. Hier door komt er immers een einde aan de discriminatie van de werknemers en dan nog alleen maar van die werkne mers, voor wie de rechtspositie is ge regeld in een c.a.o. of bindende loon regeling. De enige groep, waarop de overheid tot nu toe een sterke greep heeft gehad. Anderzijds moet worden toegegeven, dat de centraal geleide loonpolitiek ongetwijfeld het voordeel heeft gehad, dat de werknemers in de economisch zwakkere bedrijfstakken be ter aan hun trekken zijn gekomen dan anders waarschijnlijk het geval zou zijn geweest. In dit verband moet overigens niet uit het oog worden verloren, dat een minimumloon gekoppeld aan de ge middelde ontwikkeling van de rege lingslonen, eveneens een redelijke mate van bescherming mogelijk maakt." De heer Van der Gun is er overigens wel van overtuigd, dat de werknemers in de bedrijfstakken, waarin de organi satiegraad niet hoog ligt steun en mede werking van de vakcentrales in de toekomst harder dan ooit nodig zullen hebben. t,Bij een grotere vrijheid in de loonpolitiek gaan de machtsverhoudin gen tussen werkgevers en werknemers in de verschillende bedrijfstakken en sectoren immers weer een rol van be tekenis vervullen. De werknemers in zwak georganiseerde bedrijfstakken kunnen daardoor het eerst in moeilijk heden komen, zodat de noodzaak van de organisatie voor die werknemers alleen maar groter wordt". Met betrekking tot de verantwoorde lijkheid voor het overheidsingrepen in de vrye loonpolitiek bestaan op dit mo ment in de Stichting van de Arbeid nog twee meningen. Enerzijds de mening dat ook voor het ingrijpen tegen een afgesloten c.a.o. de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid verantwoordelijk moet zijn, anderzijds de redenering dat weliswaar de minister verantwoordelijk moet wor den gesteld voor een a^-emene aanwij zing van het college van rijksbemidde- laars, maar dat het concrete ingrijpen op basis van deze algemene aanwijzing moet geschieden door en onder verant woordelijkheid van het college van rijksbemiddelaars. Voor deze laatste re denering voelt de vakbeweging echter niets. „Het bezwaar is, dat op deze wijze via een omweg wordt teruggenomen, wat met een grotere vrijheid wordt beoogd. Een algemene aanwijzing leidt immers automatisch tot het vaststellen van een norm, die dan een eigen leven gaat lei den en waaraan dan weer elke c.a.o. zal worden getoetst", aldus de NKV-se- cretaris. Als de Stichting van de Arbeid haar zin krijgt, zal in de toekomst als de c.a.o.-partij dat wenst, de c.a.o. weer evenals dat voor de oorlog het geval was, een minimum-karakter krijgen. Door deze soepele aanpak wordt afwij king in beloning per onderneming mo gelijk. Op de vraag of gezien spreiding van de werkgelegenheid in ons land dit er ook toe zou kunnen leiden, dat de re gionale loonverschillen gaan ontstaan, antwoordde de heer Van der Gun be vestigend. Hij voegde hieraan toe, dat F. G. VAN DER GUN ideale loonpolitiek bestaat niet de vraag of wij na de jarenlange strijd tegen de gemeenteklasseverscihillen nu de richting uit zouden moeten gaan van regionale loonverschillen primair be antwoord moet worden door de pArtijen, die bij het afsluiten van een c.a.o zijn betrokken. Dat als gevolg van een vrijer loon beleid ook het prijsbeleid soepeler zal moeten worden, kan de heer Van der Gun onmogelijk inzien. „Met wat wij nu beogen in de loonpolitiek, gaan we juist in de richting van de nu al bestaande prijspolitiek. Immers ook in de prijs politiek bestaat een grote mate van vrijheid met slechts zeer incidenteel in grijpen daarin van de zijde van de overheid." Eens was ons land voor de buitenlander 't „Mekka" van 't minnelijk overleg tus sen werkgevers en werknemers. Het was een pelgrimsoord voor de landen, die naar een lekker lopende loonpoli tiek verlangden. „Nederland zij geprezen", luidde het steeds in de buitenlandse vakbladen. Maar, zei de heer Van der Gun, wij heb ben daarbij wel eens te veel de indruk gewekt, dat wij overeenkomstig het boekje de zaak veel beter in de hand konden houden dan in de andere landen het geval was. In ons perfectionistisch streven hebben wij steeds weer gedacht, dat ons beleid naar een min of meer volmaakt systeem toegroeide, maar de feiten hebben ons geleerd, dat wij in die min of meerdere volmaaktheid niet meer kunnen geloven. „Ook bij de geleide loonpolitiek 1945- 1959 was de natuur al sterker dan de leer. Het plafond van de algemene loon- ronde werd toen door allerlei foefjes als werkclassificatietariefsystemen en z.g. toeslagen doorbroken. En in de pe riode van de z.g. gedifferentieerde loon. politiek van 1959-1963 waarin de pro- duktiviteit van de eigen bedrijfstak tot gelding moest komen, hebben wij ge leerd, dat wij ook met allerlei andere zaken dan alleen maar arbeidsproduk- tiviteit rekening moesten houden." De heer Van der Gun heeft overigens de indruk, dat de periode 1959 tot 1963 wat betreft de resultaten voor de werk nemers het meest geslaagd is, omdat in die tijd de reële materiële positie inclusief de 5-daagse werkweek sterk werd verbeterd. Doordat het eenzijdig en uitsluitend hanteren van het criterium van de ar- (ADVERTENTIE) Uw kind t>°uwt 0p u. Onvoorwaardelijk! Zorg daarom dat zijn (of S ekerhe,'d werkelijke zékerheid is. Stel uw gezinsinkomen g in een levensverzekering. Een moderne vorm van sparen en risicodekken vindt u in de SC?£DJA OPBOUWPOLIS: Uitkering van een kapitaal op 60- of 65 door een onnm/af rf, overlijden wordt dlt kaPitaal verméérvoudigd. Bij overlijden een on3eval vindt nog een extra verdubbeling plaats. VOORBEELD. Kapitaal op 65 jaar f 15.000,-. Bij eerder overlijden f 30.000,-. f 671 90 n°err IZh' t P'Tl V°°' een 38"iari9e f 59,35 per maand of Of zo'nder Si"!i voorts de mogelijkheid zónder keuring 20%te verhogeT 9ezondhe,dsverklar,n8 de verzekerde kapitalen elke 3 jaar met WINSTDET.ING. U deelt bovendien in de winst! Door het winst- ertoe bijrveono?z1erg1;rrei?a.fhtndenl aU,°ma"SCh Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bil het hoofdkantoor van: CONCORDIA Coöp. Levens- Mij. u.a.-Oudenoord-Utrecht. Telefoon lUJUJ 16591, MEER DAN f 1.000.000.000 VERZEKERD KAPITAAL beidsproduktiviteit op den duur niet was vol te houden, en anderzijds door het minder gelukkige en al te veel vuldige ingrijpen van de overheid!, waardoor er van de grote vrijheid van het bedrijfsleven niet zo heel veel over bleef, kon dat systeem zich niet hand haven. De minst geslaagde periode in de loonpolitiek is echter die van de laatste jaren, aldus de NKV-secretaris, de materiële resultaten daarbij terzijde gelaten. De Stichting van de Arbeid zou als drijfsleven de verantwoordelijkheid krij- toporgaan voor het georganiseerde be- gen, maar de praktijk heeft uitgewe zen, dat dit niet is uitgekomen. Er waren zulke grote verschillen van inzicht tus sen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid, dat herhaalde lijk een beroep moest worden gedaan op de regering, met als uiteindelijk resul taat dat de overheidsinvloed op de loon politiek de laatste jaren weer bijna net zo groot is geworden als in de eerste periode na de oorlog het geval is ge' weest. Een ontwikkeling, waar niemand in het georganiseerde bedrijfsleven zich gelukkig mee voelt en die er mede toe heeft bijgedargen, wegen te gaan be wandelen, die in het buitenland al jaren worden bewandeld, zonder dat dit heeft geleid tot de nationale rampen die de steeds kleiner wordende groep aanhan gers van een geleide loonpolitiek reeds jarenlang hebben voorspeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gistermiddag is op 53-jarige leeftijd overleden de heer I. Baart, burgemeester van Zaandam, oud-voorzitter van de Algemene Ne derlandse Metaalbond. oud-lid en so- fciaal-economisch specialist van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. Hij heeft sinds april 1966, toen hij burgemeester van Zaandam werd, wegens ziekte nau welijks meer kunnen werken. De heer Baart, die zich via zelfont wikkeling, avondlessen en studies voor middelbare akte had opgewerkt, heeft vooral als voorzitter van genoemde metaalbond te Den Haag nationaal en in internationale vakkringen naam ge maakt. Zijn bond werd de grootste van de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Vooral bij de loononderhandelingen heeft de heer Baart een grote rol ge speeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel in het georganiseerd overleg inzake ambtenarenzaken doen vanavond in gebouw „Amicitia" verslag van hun beleid inzake de overplaatsing van rijksdiensten. Verwacht wordt dat de ambtenaren tijdens deze bijeenkomst van hun ver ontrusting over het beleid van minister Beernink (Binnenlandse Zaken) blijk zullen geven. De ambtenarenbonden zijn opnieuw verrast door de gisteren gemelde plotse linge instelling van een centraal bureau spreiding rijksdienst en door een nieu we mededeling van de regering, waarin de overplaatsing van nog enkele rijks diensten wordt aangekondigd. De directeur van de ARKA, dr. W. Dijsselbloem, betreurde het dat de rege ring de overplaatsing van rijksdiensten aankondigt zonder enig overleg met de ambtenarenbonden WASHINGTON (RTR) De Griekse ambassade in Washington heeft een programma bekendgemaakt voor terugkeer naar de parlementaire de mocratie in Griekenland. In augustus van het volgend jaar zal een grond wetsreferendum worden gehouden, gevolgd door algemene verkiezingen. Volgens de ambassade beschouwt de regering dit programma als „onher roepelijk". De ambassadeur maakte een program ma van vier punten bekend, waaronder: De commissie voor de herziening van de grondwet zal op 15 december a.s. het ontwerp voor een nieuwe grond wet aan de regering voorleggen; de voorbereiding van het uiteinde lijk^ ontwerp, door de regering aan Ce yiezers v00r leggen, mag een periode van een half jaar niet over schrijden; de technische voorbereiding van het referendum inzake de grondwet zal naar schatting twee maanden in be- slag nemen; overeenkomstig de desbetreffende be palingen van de nieuwe grondwet zullen parlementsverkiezingen yol- gen. „Ik ben gemachtigd met nadruk te verklaren, dat de Griekse regering het bovengenoemde programma als onher roepelijk beschouwd", zo verklaarde de Griekse ambassadeur. Christian Pala- mas. Een woordvoerder van de ambassade noemde dit de duidelijkste uiteenzet ting die de militaire regering tot dus ver over haar bedoelingen had gegeven. De militaire regering kwam op 21 april van dit jaar aan de macht. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Belgische justitie heeft het oktobernummer van het Ame rikaanse maandblad Playboy uit de verspreiding genomen. Aanleiding daar toe was een naaktfoto uit de film The Fox naar het boek van D. H. Lawrence. De gewraakte foto toont een naakte man en vrouw, zichtbaar tot het mid del, in een omhelzing. Daaronder wordt een opname ge toond, waarbij twee actrices, Anne Hay wood en Sandy Dennis, een lesbische liefdeszoen laten zien. Tientallen agenten hebben twee dagen lang alle mogelijke moeite gedaan om zoveel mogelijk exemplaren van het maandblad in handen te krijgen. De Belgische justitie weigert verder me dedelingen te doen. met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. ROME (KNP) De kanoniek voor geschreven gemengde huwelijkssluiting, d.w.z. door een katholieke geestelijke in het bjjzyn van twee getuigen, moet volgens de meerderheid van de in de bisschoppensynode in Rome aanwezige bisschopppen gehandhaafd blijven. Gisteren spraken 17 synode-vaders over het onderwerp van het gemengde huwelijk. Hun motieven om aan ge noemde voorschriften vast te houden: deze vorm waarborgt het sacramentele karakter van het huwelijk en maakt het mogelijk onomstotelijk vast te stel len of een huwelijk nu geldig of on geldig is gesloten. Het grootste deel van de 17 sprekers heeft zich tevens uitgesproken vóór handhaving van de waarborgen, die het kerkelijk recht eist voor de voltrek king in de kerk van een huwelijk tus sen een katholiek en een niet-katholiek. Een van deze waarborgen is de toezeg ging van de niet-katholieke partner dat de uit het huwelijk geboren kinderen katholiek opgevoed zullen worden. In Heemstede is nu i.v.m. het pasto raal concilie de nieuwe concilie-raad gekozen. Hierin hebben zitting: Prof. dr. F. Alting von Geuisau, Til burg (missie, ontwikkeling); mr. G. J. Dekkers, Den Bosch (charitas); pater M. Gemmeke o. carm, Deventer (cate chese); dr. F. Haarsma, Nijmegen (pas toraal); dr. J. Lescrauwaet, Stein (oecu mene); mr. drs. L. Meijers, Den Bosch (kerkstructuren); dr. J. de Valk, Wad- dinxveen (organisatorische aspecten); prof. dr. H. Wegman, Driebergen (li turgie). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Henny W., een van de drie veroordeelden in de Baarnse moordzaak, wil aan een technische ho geschool gaan studeren. Eind deze maand zullen medici van de psychiatrische observatie-kliniek in Utrecht, waar Henny W. op het ogen blik verblijft, rapport uitbrengen aan de minister van Justitie. Begin 1968 zal dan worden beslist of hij voorwaar delijk in vrijheid zal worden gesteld. Na Boudewijn H. is Henny W. de tweede gedetineerde, die mogelijk in de gelegenheid wordt gesteld een uni versitaire studie te volgen. (Van onze redactie binnenland) F MM EN De brand bij de Danlon- fabriek in Emmen is ontstaan door een kortsluiting tussen een elektriciteits kabel en een stoomleiding. Dit is vast gesteld bij een onderzoek door de arbeidsinspectie en de politie. De directie van het bedrijf stelt alles in het werk om tegen eind november weer met de produktie te kunnen be ginnen. Er zijn reeds contacten gelegd voor een versnelde levering van nieuwe machines. De produktie zal worden ge start in een gebouw op het AKTJ- terrein. Voorts zal een noodgebouw worden geplaatst op het eigen terrein. De administratie, die volledig werd gered, zal worden ondergebracht bij een andere fabriek (Trente). (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Slebe van der Zee heeft schriftelijk geprotesteerd bij het algemeen bestuur van de AVRO na zijn schorsing als televisiedirecteur. Hij verzoekt in deze brief tevens om een snelle afwikkeling van de zaak. De affaire Van der Zee heeft een onverwachte nasleep gekregen r.u is gebleken dat het RTN-blok in het AVRO-bestuur zaterdag van plan was de heer Van der Zee te ontdaan. Dit in tegenstelling tot de andere AVRO- bestuurders, die van mening zijn dat deze affaire overtrokken werd door het op de achtergrond spelende faillissement van Van Heyst. Het gewest Utrecht heeft verzocht zaterdag a.s. een offi- cieuse vergadering te beleggen. Men acht een breuk tussen de AVRO en de RTN niet onwaarschijnlijk. ROTTERDAM (ANP) Het Nieuw Rotterdams Toneel zal „De Soldaten" van de auteur Rolf Hochhuth niet op het repertoire nemen. Dit besluit is ge nomen „op grond van de strekking en van de artistieke waarde" van het stuk. In het stuk wordt Winston Churchill min of meer verantwoordelijk gesteld voor de dood van de Poolse generaal Sikorsky, het hoofd van de Poolse re gering in ballingschap. (ADVERTENTIE) Griepen verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood- nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: (Van onze verslaggevers) UTRECHT Aan de Utrechtse universiteit zjjn door de BVD nimmer infor maties over studenten ingewonnen, zoals dat in Leiden zou ztfn gebeurd door het inzien van dossiers van studenten", verklaarde men daar desgevraagd. „In verband met sollicitaties voor een vertrouwensfunctie bij de overheid kunnen wel eens gegevens over iemand opgevraagd zijn, dat kunnen we niet meer nagaan, maar dat is niets bijzonders". Bij de katholieke universiteit te Nijmegen hebben herhaaldelijk BVD-ambte- naren zich bij de pedel gemeld om inlichtingen over afgestudeerden in te winnen. Het betrof hier uitsluitend en alleen inlichtingen, die ieder ander ook kan krijgen"» besJlst Seen inzage gehad in de administratieve gegevens van de Delftse TH, aldus de secretaris van de TH dr. H. A. Bakels. Hij voegde hier echter aan toe, dat de BVD wel inlichtingen heeft ingewonnen, maar deze Inlich. tmgen betroffen meestal behaalde diploma's etc. „De BVD is niet onbekend bij ons. maar ik geloof dat dit wel bij alle openbare instellingen het geval is".

de Stem | 1967 | | pagina 9