Emma kaas uit het vuistje Bierkaaistraat te Hulst „Daar moet men wel platgedrukt worden'' rpapier voor uw '—pon BRAND IN AMSTERDAMTWEE DODEN DAMES! Kantonrechter Terneuzen f 100,- Even uitblazen mevrouw Veel schepen in moeilijkheden WITTE KRUIS poeders hèlpen. E,ke /w\ maand I IT I weer! Vijf spoorwegarbeiders in Duitsland omgekomen BRILLE-BOLLEBOZEN KAPSTER AAN HUIS znifs m °,g iV ldl Het is hiei111166 dus DIOR-CEINTUURS MAKEN OPGANG Prijzenslag eist waakzaamheid VOEDZAAM MAKjj^ •wip MB SlQk ^jnw KÏ¥Z«S®A Celibaat III Gasverwarmsng Vrijwillige parocbsebsjdrage Middelburgers aangehouden; voor diefstal Jongen gewond op rijksweg 58 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 Sluiting van schuttersseizoen R.-k.-Stichting voor lektuurvoorziening West Z.-Vlaanderen Nieuwe hoofdingelanden waterschap Walcheren Een beeld van de grote brand die gisternacht in een huis op de hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Rustenburgerstraat in Amsterdam woedde. Bij de brand kwamen twee meisjes om het leven. De brand, die door de sterke wind fel werd aan gewakkerd, gaf de Amsterdamse brandweer handen vol werk. (ADVERTENTIE) ROSENHEIM (DPA) Bij Rosen- heim in Beieren zijn gisteren vijf spoor wegwerkers om het leven gekomen en verscheidene ernstig gewond, doordat een exprestrein inreed op een werk ploeg op het station Endorf. Volgnes de politie is de trein met een snelheid van 100 km/h ingereden op de arbeiders die bezig waren met herstel van de spoorbaan op een brug in een bochtig traject. (Van onze correspondente) TERNEUZEN Steunend op twee stokken en voor de balie zittend op een stoel, vertelde de thans invalide heer A. van Aart te Hulst, voor het TerneUzense kantongerecht hoe hij op 6 september in de Bierkaaistraat te Hulst door de laadbak van een vracht auto op het trottoir met zijn benen tegen de muur gedrukt werd en hier na bewusteloos in elkaar zakte. De heer Van Aart, die uit de zaak van de firma Morres, waar hij als verko per werkzaam was, kwam, en zich naar le Vismarkt wilde begeven, zag de auto naderen en zei zich verder niets meer te herinneren. De chauffeur van de vrachtwagen, R. A. uit St.-Jansteen, zei al zijn aan dacht te hebben geconcentreerd op een bestelwagen die aan de linkerkant van de straat overigens verboden ge parkeerd stond. Hij had twee keer ge claxonneerd, en verwonderde ziich dat de heer Van Aart dit niet had gehoord. De bestuurster van de bestelauto, me vrouw A.A. v. R.-H., werd voor het fout parkeren tot I 25,- boete veroor deeld. De officier van justitie, mr. Th. Le- bret, zei dat voor A. de mogelijkheid had bestaan het rechtertrottoir goed in de gaten te houden. Hij sprak van de bijzondere nauwe flessehals, waar men niet meer op het trottoir kan lo pen als er een zwaarbeladen vracht auto aankomt. „Dan moet men wel platgedrukt worden". Ondanks do zeer ernstige gevolgen wilde hij toch reke ning houden met de omstandigheid van de verkeerd geparkeerde auto en geen ontzegging uit de rijbevoegdheid voor A. vragen, doch zich beperken tot een boete van f 100,-. Mr. H. Tichelman, die als raadsman voor A. optrad, vond het redelijk te verklaren dat zijn cliënt het slachtoffer niet had gezien. Hij kon hoogstens een arm hebben zien zwaaien. Hij vond het pijnlijk te zeggen, maar meende dat als men op het betreffen de punt een auto ziet aankomen, men een ren moet nemen om het vege lijf te redden. De kantonrechter, mr. C. van Hees, was het hier niet mee eens: ,,Het gaat niet aan dat men als voet ganger maar een sprint moet inzet ten". Hij veroordeelde A. tot f 75, boete. r"Bii!iiwiiiiMiii«inmiii IIIIBlillHlllllBlllliailllinillHIllllBllimillllBIIII De Stichting Oog en Bril, die op ge zette tijden de Miss-Brilverkiezingen in ons land organiseert, vroeg voor één keer aan het publiek nu eens de beste Nederlandse brildrager aan te wijzen. Het werd een spannende race, waarin vele bekende Nederlanders prins Bernhard werd ook genoemd in aan merking schenen te komen. Tenslotte kwam drie winnaars uit de bus, waar bij de poulaire impressario Lou van Rees, de acteur Guus Oster en de t.v.- omroeper Joop Smits slechts met een bnllengte klopte. Zij zullen alle drie een gouden bril ontvangen. Andere bekenden, die zich in de voor ste gelederen van brildragend Neder land schaarden, waren de schrijver God fried Bomans, quizmaster Theo Eerd- mans, N.T.S.-nieuwslezer Frits Thors, ex-premier mr. J. L. M. Cals, Amster dams nieuwe burgemeester dr. I. Sam- kalden, wereldkampioen judo Anton Geesink en wielrenner Jan Janssen. Uit de Consumentengids: „Kapster aan huis. Natuurpermanent lo'5°" 0udere 0811165 roet A.O.W. Een aankondiging, die geregeld in een advertentieblad verschijnt. Met een te lefoonnummer erbij voor het maken van een afspraak. Met name bejaarden gaan daar graag op in. Tien gulden voor een permanent is niet veel en voor hulpbehoevenden, die met meer naar de kapper kunnen, ;s ook behandeling aan huis een pret tige oplossing. Al blijkt dat achteraf tegen te Vallen. De kapster is, aldus een berichtgeefster, een uiterst ener gieke dame, die eenmaal binnen ,1 <?ofe? tussen een permanent van ƒ21,50 of van ƒ26,50. En daarbij meten maar vrtelt dat het haar van -V00/ dia van S 21,50 totaal on geschikt is. De 26,50-behandeling is de MnmJïïA?Ues wat aan de deur komt: aanhiedl„ £"en JS de, positie van de aanbieder bijzonder sterk Vooral als gevraagd18 De dit-SeVal< «elft brillen 4 el?lge malller 0111 te veel Deialen te voorkomen, is vooraf af te spreken wat de prijs zal zijn. V.l.n.r. de beste brildragers van Ne derland: Lou van Rees, Guus Oster en Joop Smits. Dior heeft in zijn herfstcollectie on danks de op het eerste gezicht wat lauwe ontvangst, toch voor sensatie ge zorgd en wel met een nieuwe ceintuur, die achteraf als een bom blijkt in te slaan en al direct wordt aangeduid met de naam „Dior-ceintuur". De vakbroeders van de nouveautés komen in beweging. Het idee, dat cein tuurs alleen maar nuttig zijn als hori zontale bretels, louter en alleen om het een en ander op zijn plaats te houden, en daarbij niet mooi behoeven te zijn, is voorgoed uit de wereld geholpen. De kolossaal brede ceintuurs met de ronde gespen, door Dior teruggehaald uit de twintiger jaren, zullen de zwarte en bruine jurkjes moeten sieren. Ook in de coupe van de ceintuur is een opzienbarende verandering geko men. De ceintuur is geen rechte lap meer, maar wordt in een ronde vorm gesneden. (De ronding van de heupen volgend). Uitgestrekt op tafel heeft het de coupe van een halve maan. De verticale prijsbinding, het systeem waarbij de fabrikant voorschrijft voor welke prijs het artikel aan de consu ment moet worden verkocht, werd twee jaar geleden voor een aantal artikelen verboden. Feitelijk verschil maakte dat echter niet: de vaste prijs werd veran derd in „adviesprijs" en voor en na was het de fabrikant die uitmaakte wat de consument betalen moest. Tot de prijzenslag kort geleden toch losbarstte. Hetgeen betekent dat de consument thans inderdaad goedkoper uit kan zijn. Dat hij daarbij echter j voorzichtig te werk moet gaan. illu streert de Consumentenbond aan een tweetal voorbeelden. Soms wordt de „normale" prijs te hoog opgegeven, zo dat van de voorgestelde korting in feite niet of nauwelijks sprake is en soms ook zijn het oude. inmiddels vervangen modellen, die op deze manier van de hand worden gedaan. (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN Door het zware weer zijn er gisteren verscheidene schepen op de Noordzee in moeilijkheden ge raakt. De Noorse tanker „Astrid Eli sabeth" kreeg gistermorgen op de Noordzee een lek in de machineka mer en is later door de sleepboot „Heros" uit Hamburg op sleep geno men naar North Foreland. De 350 ton metende coaster „Nec- kar" uit Duisburg strandde op de Waddenzee ter hoogte van Ouden- schild maar zag dinsdagavond kans op eigen kracht weer vlot te komen. Ook H.M. bevoorradingsschip Pool ster van de Koninklijke Marine kwam in de nieuwe haven van Den Helder in moeilijkheden. Het schip raakte los van haar ankerkettingen en sloeg op drift. Drie marineslepers moesten er aan 'te pas komen om het schip in toom te houden. Nabij Forsund tussen Noorwegen en Denemarken kampte het Engelse schip „Kirtondike" uit Hull met zwa re slagzij. De bemanning kon door het overboord zetten van hout (dek lading) verbetering in de situatie be werkstelligen. Een Noorse sleepboot kwam te hulp. Aan boord van de Nederlandse coaster Exodus" varend in de Eems- mond, was de toestand zo precair, dat de kapitein verzocht een vrouw en enkele kinderen van boord te ha len. Dit vond plaats met behulp van een helikopter in de nabijheid van het eiland Borkum. Ook de 200 ton metende Duitse coaster „Arpe" kwam langs de Deen se kust in moeilijkheden en kreeg zware slagzij, terwijl het schip ook water maakte. De Deense sleper „Garm" uit Kalundborg voer ter as sistentie uit. Boven Terschelling kampte het Griekse schip „Margariti" gisteravond met moeilijkheden. Het roer was gebroken en het schip sein de „we hebben hulp nodig". De zware storm heeft ook de wer kers aan de djjk van polder Zuide lijk Flevoland parten gespeeld. Het laatste dijkgat. ter breedte van 20 meter, dat woensdag in aanwezig heid van de koningin zou worden gesloten, is door het geweld van de elementen 30-50 meter breder ge worden en uitgediept. Van sluiting kan nu geen sprake zijn. Een nieuwtje van een fabriek in Povazska Bystrica in Tsjechoslowa- kije is deze „sneeuwmotor" waar van het voorwiel door een ski en het achterwiel door een houten rups band vervangen zyn. De motor is een normale 50 cc Jawa standaard - motor. We hebben niet zoveel redenen om aan te nemen dat de „richards" onder de kijkers, de mensen dus, die voor de aanschaf van een kleurenkas-t een hand vol rooie ruggen hebben neergelegd, zich laaiend enthousiast zullen voelen over hun nieuwe bezit. Afgezien van de lekkermakende plaatjes aan het begin van elke avond, waarop het plantaardig en vrouwelijk schoon uitbundig floreert, heeft de Ne derlandse televisie hettijdens deze ex perimentele periode nog niet verder ge bracht dan een vier- óf vijftal eigen studioprodukties De rest van de tijd dat het scherm er gekleurd op staat, is tot nu toe voor namelijk gevuld met geïmporteerd ma teriaal. Gisteravond gingen er twee af- lveringen van evenzoveel buitenlandse kleurenseries. Eerst bracht net II ,,I spy", waarvan een der hoofdpersonen, waarschijnlijk om televisionaire effect, een kleurling is, waarin het onverkwikkelijk sadisme triomfen vierde. Toen we na afloop overswitehten naar Nederland I, be landen we bij een episode van „De wre kers", waaraan we aanvankelijk geen touw konden vas'tknopen, daar de dub belspionnen dit tweede en tevens laatste kleurengeval van deze avond, gedeelte lijk overlapt leken te hebben. Een der gelijk programma-beleid vinden we maar van weinig service-gevoel voor d» zwart-wit kijkers getuigen, maar vooral omdat we het daar nu toch over heb ben, voor de kleusenbewonderaar! N. R. (ADVERTENTIE) HÜ Eveneens zou ik naar aanleiding van de reactie van de heer M. v. d. Smis sen (11-10 1.1.) enkele opmerkingen wil len plaatsen. In zekere mate ben ik ook voor de ontkoppeling van het celibaat. Doch in de geest zoals Mgr. Koops dat op Vaticanum II heeft voorgesteld (maar niet aanvaard werd) - Doch om dit plan in de westerse Kerk door te voeren, blijkt de tijd in Rome neg niet rijp te zijn alg ze bet ooit wordt. Mijn grootste bezwaar tegen de heer v. d. Smissen is dat volgens hem „het aantal affectief-volwassenen pries ters door het celibaat no^ no.it ge noeg tot zijn recht is gekomen". Dat is nogal boud beweerd. V/ie vN dat kunnen beoordelen? Zeker, te allen tijde zijn er priesters geweest die niet affectief-volwassen waren. We moeten echter bedenken dai leemten en gebreken eerder en beter opge merkt worden dan wat goed en af is. Hoeveel celibatairen hebben die vol wassenheid bereikt? Getuige de talrij ke heiligen en zaligen waarvan het overgrote deel allemaal celibatairen waren. Alleen reeds door Pius XI wer den 496 personen heilig of zalig ver klaard. Hoeveel andere priesters en re ligieuzen zijn er in de kerkelijke ge schiedenis of uit biografieën bekend die volkomen volwassen waren, maar waarvan nooit een canonisatie-proces aanhangig gemaakt zaï worden9 Bovendien affectieve-volwassenheid is niet het hoogste ideaal. Dat is do ze delijke volwassenheid. En iemand kan wegens zijn persoonlijke nstel- ling heel zijn leven met een affectie ve onvolwassenheid te kampen heb ben, doch als hij dat weet te beheer sen wat voor een verwijt kan men dan zo'n celibatair maken? Integen deel: hij heeft recht cp onze bewon dering, om ondanks de strijd toch het ideaal niet op te geven. Vervolgens dat een dergelijk charisma als het celibaat maar aan weinigen gegeven zou zijn, dat valt sterk te be twijfelen. Wie is er royaler dan God (Christus)? Sprekend over deze Gods- gave zeide Hij: ,,Wie het vatte kan, grijpe het!" Dus zeer algemeen. En elders: „Vraagt en ge zult verkrijgen, klopt en u zal worden openned0nn" „God geeft aan allen (de wijsheid) zonder voorbehoud maar hij moet vragen met vertrouwen" „gij hebt niets omdat ge n;et vraagt". aor|- dacht zij er hier op gevestigd dat, ofschoon iedereen om dit charisma kan bidden, dit toch niet voor ieder een geschikt is. Roeping (tot het pries terschap) kan men niet gelijk stellen met een beroep ofschoon het tegen woordig genoeg gedaan wordt, doch in strijd met de leer van de kerk- jj vaders en de )eer van de Kerk. Doch als de menselijke factor met de god ctelij-ke meewerkt, zal dit charisma be slist niet ,,aan weinigen" gegeven wor den want „aan leder die heeft (mee werkt met de genade) zal gegeven wordeh, zelfs in overvloed". En een maal dat charisme ontvangen blijft God van zijn kant getrouw; - „Hij zal niet toelaten dat gij boven uw krach ten bèpröefd tevbrdt". Dé cardo qlTaes- tionis is maar of wij van onze kant trouw blijven. Een andere opmerking: Dat gehuw de priesters rond huwelijks-problemen „waarden kunnen vertegenwoordigen en begrijpen, waar de celibatair niets, maar dan ook niets van begrijpt" is een bewering die nief bewezen is. Wat gratis beweerd wordt, mag ook gra tis ontkend worden. Menig priester vooral als hij op een jarenlange prak tijk kan bogen, zal een objectievere Jkijk hebben als het over zulke zaken gaat, dan iemand die gehuwd is en on bewust beïnvloed wordt door zijn eigen gezin. Voor hoeveel duizenden was pastoor Van Ars de ideale vraag baak en nooit tevergeefs of verkeerd? Ep deze zielzorger is beslist de enige niet. Huwelijken kunnen een herder (pas tor) wel eens in de knel brengen. Mag hier even wijzen op een re cente gebeurtenis? Drie priesters en vier dominees waren in oecumenisch verband bij elkaar. Natuurlijk kwam ook het celibaat ter sprake. Een van de dominees bekende dat hij zijn stand en status amper kon handhaven van wege het nozemachtig gedrag van zijn jongens. De tweede wilde bekennen dat zijn vrouw geregeld jaloers was als bij op huisbezoek ging. Bij de der de was het huwelijk misgelopen en de laatste zat zo in de zorgen voor zijn gezin dat dit meer dan de helft van de tijd vergde. Dat hoeft natuurlijk niet altijd z0 te zijn. Maar van deze tegen vallers zijn de celibatairen toch ge vrijwaard. Mijn laatste opmerking: dat „het huwelijk een natuurlijke zaak is, die de mens leert, méér dan welke preek ook, wat het zeggen wil: be min uw naaste als u zelf" ook dat is zeer relatief. Toegegeven, die gelegenheid is er, maar in hoeveel hu welijken leven man en vrouw naast elkaar of breken het af? Volgens het onderzoek van de „Libelle" waar men rekening moet houden dat nie mand geneigd is om zijn gezicht van de ongunstige kant te laten zien vernemen wij, dat tenminste 10 pro cent en „dat zijn nog altijd 200.000 huwelijken, in Nederland het sein op rood heeft staan". Zou men in een klooster met twin tig, veertig of nog meer verschillen de karakters nog niet meer kans heb ben om de naastenliefde te beoefenen dan in het huwelijk9 Natuurlijk ook hier zijn er, bij wie het sein op rood staat. Het £aat me maar om het oe feningsterrein. En zou een ziekenhuis of een inrichting waar gehandicapten, krankzinnigen of melaatsen verpleegd worden, nog niet meer „dan welke preek ook" leren „wat het zeggen wil: bemin uw naaste als u zelf"? Om te sluiten: nog een belangrijke opmerking ofschoon die bij velen niet zo zal aanslaan wegens de steeds ver dere ontwikkeling van de psychologie, sociologie, biologie en dergelijke mens wetenschappen. Wanneer een priester omtrent huwe lijkszaken geraadpleegd wordt, dan kan hij rekenen op de genade van staat. Zoals gehuwden, krachtens het sacrament dat zij elkaar hebben toe gediend, de genade (bijstand) krijgen die zij gedurende heel hun huwelijksle ven nodig zullen hebben, zo ontvangt ook de priester dat voor zijn terrein, krachtens zijn wijding. Om dit te aan vaarden is echter geloof nodig. OUDENBOSCH. E. BUYS, o.'cist. Wij hebben met veel belangstelling kennis genomen van het artikej „Zon der warmte is zeker in Nederland leven niet mogelijk" voorkomend in Uw blad van 27 september 1967. In de jaren 1965 en 1966 bedroeg de binnenlandse afzet van haarden en kachels volgens het statistisch bulle tin van C.B.S. respectievelijk': kóten- haarden 53000 en 24000; oliehaarden 100700 en 77100; gashaarden 383900 en 471600- Gedurende de eerste 7 maan den van dit jaar liep de afzet van kolen- en oliehaarden opnieuw met 33,7 pet. terug, ten opzichte van die zelfde periode in 1966, terwijl de af zet van gashaarden met 29,2 pet. toe nam. Voor centralever warmin-gske- tels zijn deze cijfers niet bekend, doch u zult het met me eens van de installaties die thans worden aan gelegd een zeer hoog percentage gas gestookte ketels is. Bij beschouwing van de door u ge publiceerde tabellen „vergelijking van brandstofkosten", zou men zich Kunnen afvragen wat de mensen beweegt om op een dermate grote schaal als hier boven aangegeven op gasverwarmmg over te gaan. .Gasverwarming heeft zeker voorde len boven de andere brandstoffen (ko len en olie) welke voor de huisvrouw voornamelijk neerkomen op gemak en werkbesparing. Deze voordelen zijn ongetwijfeld zeer belangrijk maar daar staat tegenover dat een gashaard voor verwarming van de woonkamer m0" menteel toch f 500,- a f 600,- kost. waarbij in veel gevallen nog kosten voor de aanleg van een leiding naar de haard moeten worden bijgeteld. Bij besparingen op brandstofkosten als dcor u aangegeven van f 38,- en f 40.. per jaar zou het toch tenminste 15 jaar duren voor men zijn kosten voor de nieuwe haard er uit heeft. Deze zaak ligt echter enigszins an ders. Er zijn momenteel ongeveer 2.600.000 gasverbruikers in ons land en vrijwel al deze verbruikers gebrui ken gas voor koken en 't verwarmen van water. Het gemiddelde gasverbruik voor deze doeleinden bedroeg in ons land in de tijd voordat het Groningse aardgas tegen de nieuwe tarieven werd gedistribueerd het equivalent van 3C0 m3 aardgas per gezin. Wan neer wij dit gemiddlde verbruik van koken en warm water aanhouden, be taalt men hiervoor volgens het door u genoemde tarief f 19,80 (vast recht) plus 300 x f 0,25 is f 94,80. De totale branstofkosten voor een gezin zouden dus bedragen: f 285,- plus f 94,80 id f 379.80 kolen of f 278,80 plus f 94,80 is f 373,60 olie. Indien een dergelijk gezin r.u over gaat op gasverwarmmg wordt het 3as" verbruik 1460 m3 plus 300 m3 is 1760 m3 Hiervoor betaalt men f 94,80 (vast recht) plus 1760 x f 0,10 is f 270,80. D-e besparing op de totale brandstof kosten is dus beduidend groter. Dezelfde berekeningsmethode volgend worden voor centrale verwarming de totale kosten van brandstof f 285,- plus f 94.80 is f 379,80 in geval HBO I wordt gebruikt en f 409,80 voor gas. Hierbij moet dan rekening worden ge houden met het feit dat bij de aanleg van een olie-installatie de kosten ho ger zijn omdat een opslagtank en olie- pomp nodig zijn- Ook worden bij 't sto ken van olie extra kosten (ten op zichte van gas) betaald voor elektri citeit nodig voor het doen functione ren van de oliepomp. Een andere opmerking, die wij zou den willen maken betreft de elektri citeit in de tabel voor lokale ver warming. De calorische waarde van aardgas bedraagt 7980 kcal per kub. meter bij een temperatuur van 15 gra den Celsius. Bij een rendement van 80 procent worden dus 6384 kcal nut tig gebruikt. Wanneer van elektrici teit een rendement van 100 pet. wordt genomen, levert 1 kWh 860 kcal/ op. Dit betekent dat 1 kub. meter aard gas equivalent is aan 7,4 kWh. Het equivalent can 1 mud antraciet; 68 liter haardolie, of 73 m3 aardgas be draagt dus tenminste 540 kWh in plaats van 430 kWh. N.V. NEDERLANDSE GASUNIE Waarcm maken wij van de vrijwil lige parochiebijdrage geen serieuze zaak? De bisschoppen vragen 1 pro cent van het netto-inkomen en de fi nanciering is gezond. Realiseren wij óns wel voldoende de betekenis van onze beslissing tot een kerk te beho ren, of sluiten wij hiervan de conse quenties uit? De bewering: ,,Ons geloof is te genwoordig een geloof van centen" is waar, maar het wordt aldus verkeerd geinterpreteerd. Sluiten wij ons uit overtuiging bij een kerk aan, dan houdt dit inderdaad in dat de belevingsvorm, de bediening, kertom de hele geeste lijke en materiële exploitatie, die geld kost, naar financiële draagkraent in stand gehouden moet worden. De gebouwen, die wij voor het be leven van onze godsdienst nodig heb ben, kosten, alhoewel dit economischer kan bekeken worden, veel geld. Ook de arbeid voor bediening, begeleiding en vorming v- kost geld en moet ook geld kosten. Het zou buiten de reële waarderingen van deze tijd vallen als dit niet zo was. Niemand neemt genoe gen met een dagtaak die niet gehono reerd wordt. Het strekt ons katholie ken dan ook niet tot eer, dat wij ver wachten dat onze priesters dit wel doen Zij vallen in de waardering voor hun arbeid buiten iedere maatschappelijk verhouding. Organen voor vorming, op bouw m begeleiding van de gelovigen verkeren in een voortdurende geldnood. Nog absurder klinkt het uit een „katholieke" mond, als men zegt: „Ze moeten maar gaan werken, net als wij". Hiermee taxeert men hun arbeid als waardeloos en niksnutterij voor onze gemeenschap, maar tevens geeft men blijk van een lidmaatschap van de kerk zonder inhoud. Natuurlijk is aan deze mentaliteit de vroegere vorming van de kerk ook de bet. De priesterlijke arbeid is veel te veel uit de realiteit dér menselijke prestaties genomen en vergeestelijkt. Hun persoonlijke inbreng werd ge ïntegreerd in de uniformiteit van rond wandelende Christussen. Nu zien wij dat anders. Mens met ons mensen geeft de priester zijn persoonlijke arbeid in het belang van onze kerkgemeenschap. Zij zijn het bedienend personeel in die gemeenschap en in dit verband schie ten wij, die deze gemeenschap vor men, zwaar te kort. Alle respect heb ik voor een kleine gereformeerde gemeente uit de omge ving. Twaalfhonderd belijdende leden dragen samen de kosten van de kerk en twee domineesgezinnen: zij dragen bij aan de theologie-opleiding in Kam pen en de zorg voor eigen zieken en van f 70.000,. tot f 75.000,- per jaar. Naast de vrijwillige bijdrage die pe riodiek aan huis wordt opgehaald, ie dere zondag drie collectes, waar men als het een beetje kan, zich niet bene den de gulden per collecte mee af maakt. Waar staan wij dan met parochies van drie- tot vierduizend zielen, die nog geen f 50.000.- bij elkaar kunnen bren gen? Is het góed functioneren van on ze geloofsgemeenschap ons niets meer waard? Gelukkig 'zijn er nog talrijke gelo vigen die het hunne en meer dan dat bijdragen, maar er 'is een grote groep, die wel praktiserend is, doch dit niet uitstrekt tot de huishoudelijke ver plichtingen of hiermee schippert. Willen wij echter als kerkgemeen schap met onze tijd meekomen, dan zal onze mentaliteit op dit punt grondig herzien moeten worden. Vanzelfsprekend zal, wanneer in al le solidariteit aan het verzoek der bis schoppen gevolg gegeven wordt, wan neer wij financieel de running van onze godsdienst op ons nemen, het bil lijk zijn dat ook de gelovigen voor een deel medezeggenschap krijgen in de besteding van de centen, in het fi nanciële beleid van het bisdom. Een groter besef van de noodzaak, solidariteit in het dragen van de ver antwoording en overleg bij de beste ding, kunnen in deze geldcrisis een op lossing brengen. Ik hpop door deze inzending te kun nen bijdragen, om een diocesaan con tact over deze zaak op gang te bren gen. TERNEUZEN H. DE MEYER (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeentepolitie van Vlissingen heeft drie jonge Middel burgers aangehouden. Zij worden er van verdacht een inbraak te hebben ge pleegd in het kantoor en het magazijn van de scheepsleverancier K. aan de Haven in Vlissingen. Daar werden vo rige week reclame-aanstekers en siga retten gestolen. Aangehouden zijn de 18-jarige P. de B., de 20-jarige P. W. en de even oude I. S. Twee Middelburgers hebben intussen bekend. 'S-HEER ARENDSKERKE Op rijksweg 58 nabij de Windhoek heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto bestuurd door W. uit Nieuwdorp en een fietser, de twaalfja rige S. uit 's-Heer Arendskerke. Dokter Zonneville verleende eerste hulp. De jongen moet enkele dagen rust houden. Zijn fiets werd totaal vernield. De auto liep aan de voorzijde schade op, de voorruit werd vernield. Het ongeluk ontstond doordat S., komende uit de richting Goes, linksaf de rijksweg wil de oversteken. Toen hij halverwege was ontdekte hij een auto komende uit de richting Middelburg. Hij wilde terug, waarbij hij in aanrijding kwam met de personenauto. Hij werd boven op de motorkap geworpen terwijl hij met zijn hoofd de voorruit deed sneuvelen. TERNEUZEN Voor de laatste maal in dit seizoen traden de leden van de handboogmaatschappij „De Wester- schelde", hierin bijgestaan door schut ters uit België en Z.-Beveland, aan om in een enerverende strijd een of meer van het traditionele aantal 16 kalkoenen als prijs te bemachtigen. Drie gelukkigen namen er inderdaad twee mee naar huis. Het waren J. Hiel, Kloosterzande, R. Pottelberghe, Zuid- dorpe en Van den Broek, IJzendijke. Andere fortuinlijken waren: A. Her- mon, Axel, die de laatste witte vogel afschoot en hierdoor de eerste hoogvo gel, welke niet afgeschoten werd, in zijn bezit kreeg. Tweede hoogvogel: R. de Munk, Zuiddorpe; zijvogels: R. de Block, Graauw en J. Jonkheim, Kloos terzande; kallen: J. Hiel, Kloosterzande en G. Baert, Terneuzen. De uitslag van de puntenschieting 1967 was: G. v. Waes, Westdorpe, 13 punten; A. Meert, IJzendijke, 10 punten; A. v. d. Poel. Terneuzen, 9 punten; L. Kalfsvel en Cam. Dhont, Zandstraat, 8 punten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een verga dering van het waterschap Walcheren op maandag 23 oktober a.s. zullen zes nieuwe hoofdingelanden beëdigd wor den. Het zijn de heren C. Francke te Domburg, W. Baars en G. Kranen te Middelburg, H. Frima te Zoutelande en J. Stumphius en J. Ventevogel te Vlis singen. OOSTBURG Dezer dagen heeft de oprichting plaatsgehad van de Katho lieke Stichting Lectuurvoorziening in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De stich ting zal fungeren als overkoepelend or gaan van de bestaande katholieke bi bliotheken in dit gewest. In gewestelijk verband hoopt zij bin nen niet al te lange tijd een samenwer king tot stand te brengen met de christelijke en de in oprichting zijnde neutrale bibliotheek-stichting. Het bestuur werd als volgt samenge steld: W. C. A. M. van Dongen te Oostburg, voorzitter; mej. J. E. M. Hamelijnck te Schoondijke, secretaresse; J. G. Ouwen- dijk te Oostburg, penningmeester. Voorts maken deel uit van het be stuur: drs. J. Backera, H. C. Geilleit, E. Lansu, 4- A. Steijaert.

de Stem | 1967 | | pagina 5