'oordeel SPORTVISSERS BEPLEITEN VERBOD KUIL VISSERIJ Hockeyteam won van Japan (1-0) Merckx oppermachtig in Grote Sluitingsprijs PSV tegen NAC sterk favoriet Uitspraken van Pele BESTE VOETBALLER TER WERELD BEN IK NIET" Davies kwam ten onrechte in eindstrijd Nederlands record van Wilma van der Berg gaan* ice m. ouwen OLMA Debutanten bleken aanwinst Veel uitvallers in zware koers te Putte Grote kampioen Mooiste goal COGNAC, JOSEPH GUY DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 OKTOBER 1967 13 :wottwesi Lot" Santé agersjas in gloednieuwe mode iinnekenstraat 30 Wereldtitel voor Judith de Nijs Voetbal Nederland schreef in voor Mexico Sanering Leo van Dongen: negende plaats Dat is het tegenwoordig helemaal. En helemaal als dat Wolmerk-labeltie aan een pullover of een vest of een polo-pull hangt waar ook nog het labeltje van Sir Edwin inzit. U weet dan dat u want het is de one and only Sir Edwin. Het woord is aan u, Sir. gekleed gaat als een Sir Honkballers naar de Antillen Drie kandidaten voor titel vedergewicht Radio bij Anderlecht Zaterdagvoetbal Zuidelijk elftal tegen Unitas Gevangenisstraf voor Bill Pyers X X X X X X X X X X X X X i 13.2°' Op de 200 meter li prioge is gemaakt onafgebroken llijke, Ije kan - Ignetisch. Ibescheiden het bewijs ak. OLMA bezitten lijs van degelijkheid. Ifi de juwelier/horloger. 3ieding geldt v.a. li 9 uur t/m vrijdag 20 okt. voor de barre boosheden van ant er komt geen zuchtje wind endien tegen een buitje. In en. Mt: 34 t/m 46. Helaas niet )st te bestellen. WASHINGTON (A.N.P.) De Ne derlandse zwemster Judith de Nys is in Washington door de wereldfederatie van beroepslanfe-afstandzwemmers en -zwemsters uitgeroepen tot wereldkam pioene marathonzwemmen. De 25-jarige Hilversumse heeft deze titel die zij vooral te danken heeft aan haar eerste plaatsen in de 16 kilo meter van Hamilton, de wedstrijd van Capri naar Napels en de St.-Johnmeer- race nu voor de vierde achtereenvol gende keer gewonnen. Bij de heren werd de Argentijn Ho- racio Inglesias wereldkampioen; de tweede plaats was voor de Italiaan Guillio Travaglio. MEXICO-STAD (A.N.P.) De olym pische kampioen van Tokio by het ver springen, de Engelsman Lynn Davies, heeft ten onrechte in de finale van de 100 meter gelopen. Na de series werd de Engelsman meegedeeld dat hy zich niet voor de finale gekwalificeerd had. Davis ging daarop naar zyn hotel, dronk een verfrissend glaasje bier en gebruik te een overvloedige maaltijd. Plotseling werd hem telefonisch ver zocht direct naar het stadion te ko men om te starten in de eindstrijd, om dat hij zich daarvoor toch geplaatst zou hebben. De volgende dag vertelde men hem dat hij ten onrechte in de finale waarin hij als laatste eindigde uitgekomen was, omdat men hem op een finishfoto verwisseld had met een Fransman. Twee uur na afloop van de 3000 meter steeple chase waren de tijden van de deelnemers nog niet bekend. De juryleden meenden dit ongewone feit te kunnen verklaren door te vertellen, dat eerst de finishfoto ontwikkeld moest worden. Waarvoor een foto nodig was, begreep echter niemand. De winnaar,' Gaston Roelants (België), had namelijk een voorsprong van vijftien meter op de Westduitser Brosius, die op zijn beurt acht meter voorsprong op de Rus Kurian had. (ADVERTENTIE) FLORYN-FRACTIE Het laatste woord in verzekeringen is de Floryn-Fractie verzekering. De levensverzekering op basis van be legging in aandelen. Met de intro ductie van de Floryn-Fractie verzeke ring maakt De Nederlanden van 1870 haar verzekerings-service compleet. Uw verzekerings-adviseur verschaft u gaarne alle nadere informatie. Belt u hem even? DE NEDERLANDEN VAN 1870 DEN HAAG (A.N.P.) Nederland heeft officieel ingeschreven voor het wereldkampioenschap voetbal dat in 1970 in Mexico wordt gehouden. De sluitingstermijn voor deelneming aan het wereldkampioenschap is ge steld op eind november. In januari 1968 wordt het programma van de voorron den bekendgemaakt, dat tussen 1 april 1968 en 31 december 1969 moet worden afgexverkt. In januari 1970 volgt dan de indeling voor definalepoule, waarna het hoofdtoernooi eind mei van dat zelfde jaar een aanvang zal nemen. In totaal hebben tot dusver 26 lan den ingeschreven. De FIFA verwacht dan ook, gezien de grote toeloop tot nu toe, een recordaantal inschrijvingen. (Van onze hengelsportmedewerker) VOLENDAM 3- In beroeps- en hengelsportkringen wordt met de nodige spanning gewacht op het rapport van de voorlopige adviesraad voor het IJselmeer, dat minister Lardinois beloofd heeft vrij te geven. In dit rapport, waar vertegenwoordigers van de beroepsvissers en hengelsport him zeer tegengestelde inzichten hebben vastgelegd, is van een eensgezind advies over de toekomstige bevissing van het IJselmeer geen sprake. De kuilders pleiten, gesteund door hoekwant en fuikenvissers, die in een organisatie samenspelen, voor het voortbestaan van een aan het wateroppervlak aangepaste kuilvisse- rij. De sportvisserij pleit vurig voor een totaal verbod van de kuil, dat als een stuk middeleeuws vistuig wordt veroordeeld, omdat het vele andere vissoorten, die juist voor een massale ontwikkeling van hengelsport en recre atie belangrijk zijn, uitmoordt. Dc georganiseerde hengelaars, die ai vele jaren moord en brand over de kuil schreeuwen, weten de uitspraken van zeer deskundige biologen aan hun kant. Er is enkele jaren geleden een rapport-Deelder, een palingbioloog va het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek verschenen, dat een vernietigend oordeel over de schadelijke gevolgen van de kuilvïsserij voor de snoekbaars en baarsstand en andere scliubvis heeft. De minister en de kamer zullen keiharde consequenties van dit des kundig oordeel moeten nemen. Minister Lardinois zit een beetje met dat rapport. Er is van ean duidelijke uitspraak, die tot een algemeen aan vaardbaar beleid, dat beide partijen dient, natuurlijk geen sprake. Een eerste gegeven is, dat door verdere inpolderingen en dijksluitingen het IJsselmeer tegen 1970 gehalveerd wordt voor de visserij. Er blijft dan nog 120.000 hectare viswater over. En van dat ge bied valt zeker de helft nu al onder het verboden gebied voor de kuil. Dat zijn dus de kraamkamers voorde jon ge vis, waar de vernietigende kuil- netten weg moeten blijven. Alleen op deze gronden zou dus al een grootscheepse sanering van dit stuk beroepsvisserij op het IJselmeer moeten plaats vinden, zelfs als de kuil als vistuig nog aanvaardbaar zou zijn. Ook het IJselmeer gaat een steeds gro tere rol in de recreatie spelen. Het kan een prachtig sportwater worden als de schubvisstand en speciaal de baars en snoekbaars stand verbeterd zou worden tot een peil, dat zowel sport als beroep er gelukkig mee zou den zijn. Met fuiken en hoekwant' kan ook een aantal beroepsvissers de aal vangst blijven bedrijven, mits ook de kuil zo zeggen de hengelsportvoorman- nen verdwijnt. De eerst aangewezen deskundigen, de biologen van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek, spreken een nega tief oordeel over de kuil uit. Dat zou de minister en de kamer voldoende moeten zijn om bij de komende begro tingsbehandeling van visserijen tot een principiële uitspraak over een verbod van de kuil te komen. Hoe de afvloei ing, sanering en ook de omschakeling van een aantal kuilbedrijven moet plaats vinden, is een tweede. Er zal ongetwijfeld geld moeten komen om die sanering door te voeren. De mate en het tempo van het te rugdringen en verbod van de kuil op het IJselmeer is een zaak, die de ko mende jaren met wijs beleid en begrip voor de verdreven vissers moet worden bekeken. Dat beleid moet in de prak tijk aan de betrokken deskundige in stanties onder verantwoordelijkheid van de betrokken departementen worden overgelaten. De onmogelijke situatie doet zich helaas nog eens voor dat di verse zaken op het IJselmeer, die rond de visserij spelen, onder diverse mi nisteries ressorteren. Van een slag vaardig beleid is daarom tot nog toe geen sprake geweest. Op de IJsel meer ligt een grote toekomst voor de recreatie, onder andere voor de hengel sport. Ook de beroepsvisserij blijft on getwijfeld bepaalde bevissingsmogelijk- heden behouden zodat een aantal be drijven er een goede boterham kan blij ven verdienen. Maar dat moeten dan ook beroepsvissers zijn die hun hele bestaan op het IJselmeer hebben. De ellendige praktijk met de kuil heeft wel bewezen, dat de meeste kuilders, die slechts korte tijd op het IJselmeer opereren het directe gewin boven een visserij-politiek stellen, die op een goe de opbouw van de totale visstand is gericht. Een snoekbaarsvisser zal er zich wel voor wachten grote massa's jong vis- broed te vernietigen. Minister Lardinois kan bij een dappere en juiste beslis sing tot een principieel verbod van de kuil, op emotionele reacties van het be roep rekenen. Nu de georganiseerde bonden zich ook in het advies aan de minister prin cipieel hebben uitgesproken voor een snel verbod van de kuil, staan 600.000 sportvissers met ongeduld op een hen gelsport-dorado, dat vele mogelijkhe den biedt, te wachten. Het valt trou wens te hopen, dat het RIVO in sa menwerking met alle beschikbare des kundigen van de afdeling Sport en be roepsbinnenvisserij en OVB de opdracht krijgt te onderzoeken hoe (zonder kuil) snel tot een verbetering van de visstand vooral van baars en snoekbaars kan worden gekomen en wat dan de moge lijkheden voor de sport en ook het beroep zijn, dat aan het kleinere op- pervlakte^aangepaste kansen blijft be houden. SPITS: GOED VOORBEREIDEND WERK VAN VROONHOVEN: DOELPUNT LONDEN (ANP) Het Nederlands hockeyelftal was gisteren dolgelukkig met een doelpunt. De ban was gebro ken, er was tenminste weer gescoord en gewonnen. Nederland heeft met twee debutanten gespeeld en zowel Piet Weemers als Ewald Kist waren een aanwinst voor het elftal. Het nationale hockeyteam was ook even fel, even geladen en zeker zo vinlnig als zyn tegenstander op het slechte veld van Old Deerpark in Richmond, dat als uitwykhaven was gebruikt in verband met de slechte toestand van de velden op Oval. Het waren allemaal prettige omstan digheden op deze tweede dag van het Voorolympische hockeytoernooi. De tegenstander was echter „slechts" Ja pan, een elftal dat echt niet gerang schikt moet worden in de elitegroep van de hockeynaties. Hun overwinning van anderhalve week geleden op Nederland in Amstel veen was toen weinig minder dan een (Van onze sportcorrespondent) PUTTE De zuidwesterstorm heeft gisteren ook de deelnemers aan de 38e 'Grote Sluitingsprys te Putte niet ge spaard. Was het aantal deelnemers - 60 in totaal - reeds minder dan de helft van vorig jaar, niet minder dan dertig daarvan konden geen weerstand bie den aan het slechte weer» Zij stapten dan ook voortijdig af. Welk een groot kampioen onze zui derburen in Eddy Merckx bezitten, heeft hy in deze traditionele koers over 150 km wel zeer uitgesproken getoond. Op een eindsprint liet hij het niet aan komen. In de voorlaatste ronde (van de 8 grote ronden, die gedeeltelijk ook op Nederlands grondgebied moesten wor den afgelegd) deed hij, wat zyn talryke supporters van hem hadden verwacht. Bij het verlaten van Nederlands Put te zette hij zich schrap en had in een oogwenk een voorsprong van ongeveer 200 meter op een zich uit het peloton losgerukte groep van acht renners, bij wie zich de toen nog enige landgenoot, Leo van Dongen, bevond. Ook dat was een complete verrassing, te meer om dat men zulk een krachtsinspanning be paald niet van hem had durven ver wachten. Het heeft even geduurd voordat Merckx zeker was van behoud van die voorsprong en toen dit eenmaal een feit geworden was, ging de Belg nóg harder door. En dat tegen de wind in! De duizenden wielerfans waren ver rukt over de geweldige inzet van Merckx. Onder de wielerenthousiasten bevond zich ook Eugène Teyssen (72), die voor de 38e keer een van de orga nisators van dit befaamde wieier eve nement was. Toen Eddy Merckx over de eindstreep kwam, snelde Teyssen met de bloemtuil zwaaiend in de richting van zijn grote landgenoot, die ruim vijftig seconden voorsprong bleek te hebben verworven op het achtervolgende groepje. „Hij is de grootste kampioen aller tijden", hoorde men roepen. Aan inter views uiteraard geen gebrek. Wat hij van de Ronde van Lomibardije dacht en. de eindstrijd met Jan Janssen (die verstek had moeten laten gaan wegens verbintenissen in Italië) inzake de eindstand voor de bekende klasse- mentsprijs om de Super Prestige Per' nod. „Het zal niet meevallen", meende Eddy, „want Janssen staat er nu heel g&ed voor. Maar," zo besloot hij onder luide jubel der omstanders, „je kunt nooit weten Als tweede kwam de Belgische weg- kampioen 1967 Jos Boons over de meet. De zes achter hem doorkomenden wa ren eveneens zuiderburen, maar toen konden de Nederlandse wielerfans jui chen (weliswaar" niet zo daverend als vorig jaar toen Henk Nijdam won), om dat dat Leo van Dongen was. Van de negen overige Nederlanders, die aan de start kwamen, bij wie Jo de Roo, Snepvangers, Maarten Breure, Marinus Hoogerland, Dies Kosten, Van Segge- len, Kees Haast en Henk Nijdam, wa ren de meesten wegens tegenslag uit gevallen. De uitslag luidt: 1 Eddy Merckx de 150 km in 3 uur 48 min. 35 sec., 2 op 50 sec. Jos Boons, 3 R. Corfchout, 4 L. v. d. Neste, 5 F. Hermie, 6 Y. Verbiest, 7 Frans Brands, 8 Vic van Schil, allen België, 9 Leo van Dongen, Oosterhout, allen dezelfde tijd als Jos Boons, 10 op 1 min. 15 sec. L. Willekens, 11 Jan Boo- nen, 12 J. Daelemams, 13 G. de Raedt, 14 R. Blockx, 15 Jan Goots, 16 G. v. Tongerloo, 17 E. v. d. Audenaerde, 18 G. Hoskens, 19 J. Meesters, 20 J. Hae- seldonckx, allen België. (ADVERTENTIE) Eddy Merckx: groot winnaar Gecontroleerd, gegarandeerd door hel Weretd-Wolmerk AMSTERDAM 'ANP)' Het Ne derlandse honkbalteam, dat van 7 tot 22 november een trip naar de Ne derlandse Antillen maakt, is door bondscoach Charles Urbanus als volgt samengesteld: werpers: Beidschat 'Haarlem Nicols), Terneuzen (Haar lem Nicols), Dom (Sparta), De Brou wer (Tilburg) en Hoffmann (HCAW), vangers: Blom (ABC) en Augustinus (Sparta), binnenvelders: Boudewijn Maat (Haarlem Nicols), Stroker (OV- VO), Arrindell (Sparta). Robert Maat, (Haarlem Nicols) en Van den Dun- gen Gronovius (Storks), buitenvelders Jelsma (Storks), Richardson (Sparta) en John (Sparta), Achtervanger Wim Cr ouwel (OWO) was wegens werk zaamheden niet voor deze reis beschik baar. MEXICO (AP) De wereldboks- raad (WBC) heeft een plan bekendge maakt voor de wijze waarop de va cante titel vedergewicht zal worden beslist. Deze titel was in handen van de Mexicaan Vicente Saldivar, die zich evenwel heeft teruggetrokken. Howard Winstone van Wales komt binnen drie maanden uit tegen de Japanner Mit- soenori Seki en de winnaar van deze wedstrijd bokst om de wereldtitel te gen de Spanjaard José Legra. sensatie. Het resultaat van gisteren mag geen reden zijn om aan te nemen dat Nederland terug is op de weg naar de top van het internationale hockey. Een eventuele optimistische gedachte kan pas aan het eind van deze week vaste grond krijgen na de wedstrijd tegen Pakistan, West-Duitsland en Nieuw-Zeeland. Dan .zal blijken of Ne derland het peil van West-Duitsland (in Londen overwinningen op Pakistan en Australië) en Oost-Duitsland (winst tegen Spanje en Pakistan) benadert. De ploeg heeft zijn vrij moeilijke tac tische opdracht goed uitgevoerd al zal een uitgebreider gebruik van de cross pass de aanvalskracht zonder twijfel hebben vergroot. Op dit wat hobbelige, lang begrasde en licht glooiende veld eindigden te veel akties doordat de bal plotseling een onberekenbare richting nam en de sticks hun „kleefkracht" daardoor ver loren. Da keren dat Nederland werke lijk gevaarlijk werd, ontstonden na lange passes, maar dat gebeurde eigen lijk alleen maar in het laatste kwartier. Twaalf minuten voor tijd velde zo'n aktie geladen met snelheid de Japanse verdediging. Fokker vond met een lange pass de sprintende Spits, die een paar passen doorliep en de bal vervol gens precies op tijd voor de stick van Van Vroonhoven bracht. De Japanse achterhoede was volkomen verrast, al leen de kleine Matsumoto niet, maar Van Vroonhoven tikte de bal net langs de uit zijn doel rennende keeper. De Japanse verdediging heeft ook nog een aantal goede Nederlandse plannen verijdeld door lichtere of zwaardere overtredingen, waarschijnlijk onder het motto dat Nederland bij strafcorners toch niet gevaarlijk is. Dat uitgangs punt bleek dinsdag Sebo Ebbens had dit keer de schuttersplaats van Jan Piet Fokker overgenomen nog altijd juist. Tegen Japan leverde vijf korte hoekslagen een straf ingesteld om de aanvallende partij aan een redelijke doelkans te helpen.niets op. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De Vara zal van avond van 21.05 tot 21.15 uur tijdens het radioprogramma Akkoord" een rechtstreekse reportage geven van de slotfase in de voetbalwedstrijd voor de Europa Cup voor landskampioenen tussen Anderlecht en Karl Marxstadt in Brussel. Het ooggetuigeverslag zal worden verzorgd door Wim Hoogen- doorn. Van onze sportcorrespondent) BREDA Als voorbereiding voor de komende districtswedstryden speelt het Zuidelijk KNVB-zaterdagelftal vanavond om acht uur een licbtwed- strijd op het terrein van Sleeuwijk te gen de Westelijke eerste klasser Uni tas uit Gorkum. Voor het Zuidelijk elftal zijn de vol gende spelers uitgenodigd: A. Philip- se (AZVV), A. Bruinooge en J. Kou semaker (Rillandia), J. de Nooijer, B. v. d. Ketterij, K. Schroevers en Klaas Poortvliet (Arnemuiden)J. Groeneveld (Kozakken Boys), Pauw Pauiides, Piet Paulides en Wim de Rooij (Sprang), J. Lagrouw, J. den Rooijen, P. Faro, C. Smits (SSC'55), A. Dekker (Sleeuwijk) en D. Treffers (SSC'55). Na afloop van deze oefen wedstrijd wordt het elftal definitief sa mengesteld voor het toernooi in Heer- jansdam, waar Zuid uitkomt tegen Noord. PARIJS (RTR) Een gerechtshof in Parys heeft het vonnis van een jaar gevangenisstraf bekrachtigd te gen de Australische jockey Bill Py ers. Pyers, winnaar van de ,,Prix de l'Arc de Triomphe", werd in juli van dit jaar tot deze straf veroordeeld we gens het veroorzaken van letsel bij een auto-ongeluk dat hij 15 maanden gele den in Frankrijk zou hebben veroor zaakt door onvoorzichtig rijden. Pyers werd vorige week donderdag gearresteerd. Volgens het hof was Pyers naar be horen op de hoogte gesteld van het in juli gevelde vonnis, maar had hij ver zuimd binnen de wettige termijn van 10 dagen zijn verweer in te dienen. Het hof weigerde daarom verdere verde diging te aanvaarden. (Van onze sportredactie) BREDA. Voor zondag staat in het betaald voetbal de Brabantse topper NACPSV op het programma. Een duel dat ongetwijfeld duizenden voet balliefhebbers naar het NAC-stadion zal trekken. Voor wat de prognose van deze wedstryd betreft mag men stellen dat PSV favoriet is. De Eind- hovense sterrenformatie heeft dit sei zoen nog wel niet kunnen imponeren, mae«r na de krappe nederlaag tegen landskampioen Ajax het had voor hetzelfde geld een overwinning kun nen zyn zal PSV wel sterker blij ken dan de Bredanaars. Temeer daar NAC afgelopen zondag tegen FC Twente tot zeer matig spel kwam en kansloos was in Enschede. FC Den Bosch staat opnieuw voor een zware opgave. Het ontmoet op eigen terrein AlkmaarZaanstreek een van de kandidaten voor de bo venste plaats in de eerste divisie. Als met hetzelfde enthousiasme gestreden wordt als tegen Willem II moet er winst inzitten voor de Bosschenaren. Zegeviert FC Den Bosch dan nestelt het zich tevens stevig op de bovenste plaats. Maar het zal niet gemakkelijk gaan tegen de Noordhollandse combi natie. Willem II gaat naar Heracles en kan zich daar revancheren voor het verlies tegen FC Den Bosch. De Til- burgers hebben de beste kansen in dit duel. Anders is dat gesteld met NOAD, dat het sterke PEC op bezoek krijgt. Baronie, dat het de laatste paar we ken heeft laten afweten, en dat met enige geblesseerde spelers kampt, krijgt het zondag opnieuw niet ge makkelijk. Helmond Sport staat uit stekend geklasseerd en Baronie zal met beter spel moeten komen dan af gelopen zondag tegen ZFC wil 't enige kans maken. Via een overwinning kan Baronie echter opnieuw aansluiting met de kopgroep krijgen. RBC gaat naar Haarlem waar het zeker niet kansloos is tegen RCH. Voor wat de totowedstrijden betreft het volgende: Feijenoord zal zondag zijn leidende positie waarschijnlijk handhaven door een zege op GVAV. De Groningers mogen niet in staat worden geacht de zegereeks van de Rotterdammers te onderbreken. Vo- lendam zal zondag moeten winnen van DOS, wil het niet in de gevarenzone O pui LLULVJ Feijenoord-GVAV DOS-Volendam Telstar-DWS Go Ahead-Sittardia ADO-MW Fort. '54-FC Twente NAC-PSV NEC-Sparta Den Bosch- Alkm./Zaanstr. HVC-DFC Wageningen-HDVS EDO-Gooiland NOAD-PEC worden gedrukt. DOS heeft de punten echter opk hard nodig. Een gelijk spel lijkt hier het meest voor de hand lig gende. DWS zal de meerdere blijken van Telstar en ADO is favoriet tegen MW. FC Twente, dat het bijzonder goed doet deze competitie heeft aan Fortuna '54 een niet al te lastige te genstander en Sparta kan door een overwinning op NEC zijn fraaie plaats op de ranglijst consolideren. DFC heeft de beste winstkansen tegen HVC Hermes DVS zal zijn bovenste plaats wat verstevigen in de tweede divisie door een zege op Wageningen. Gooi land en EDO kunnen met een punten verdeling tevreden zijn, want beidt teams zijn aan elkaar gewaagd. Het programma voor zondag a.». luidt: Eredivisie: FeijenoordGVAV, DOS Volendam, TelstarDWS, Go Ahead Sittardia, ADOMVV, Fortuna 54 FC Twente, NAC—PSV, Ajax—Xer- xes/DHC en NECSparta. Eerste divisie: FC VWHolland ftport, Eindhovende Volewijckers, RCH—RBC, Heracles—Willem II, FC Den BoschAlkmaar Zaanstreek, SW Haarlem, SC CambuurElinkwijk, Blauw WitVelox en HVCDFC. Tweede divisie: WageningenHer mes DVS, Helmond SportBaronie, ZFCHeerenveen, EDOGooiland., Zwolse BoysLimburgia, NOAD PEC, Roda JC—AGOW, Hilversum— Fortuna VI., Veend ajnExcelsior, dt GraafschapSC Drente. RIO DE JANEIRO (A.P.) De be roemde voetballer Pele, die 27 oktober 27 jaar wordt, heeft in een ontmoeting van vier uur met journalisten, welke door het „Museum van geluid en beeld'' op de band voor het nageslacht Is vast gelegd, uitspraken gedaan, waarvan er hieronder enige volgen. „Ik beschouw mezelf niet als de beste voetballer ter wereld. De beste is die speler die op alle elf plaatsen van net elftal goed weet te spelen". „Engeland is verdiend wereldkam pioen geworden, omdat ook al beweren vele mensen, dat Engeland door de scheidsrechters is geholpen, de Engel sen het beste voetbal hebben gespeeld". „Mijn jeugd is dezelfde geweest als voor elke andere arme jongen. Het was voetballen met ballen, gemaakt van oude sokken en kousen, omdat we geen leren ballen hadden. Ik kreeg een leren bal van een buurman, toen ik als jon gen van zes jaar pokken had. De eerste keer dat ik echte voetbalschoenen aan had was toen ik aan een jeugdtoernooi deelnam. Ik was toen elf". „De Europeanen spelen thans beter dan de Latijns-Amerikanen, vooral wat de fysieke conditie betreft". „De beste spelers, die ik ooit heb gezien, zijn Alfredo di Stefano (van Ar gentijnse afkomst), de Braziliaan Gar- rincha en de Zweed Gunnar Gren. Maar mijn idool is altijd mijn vader Dondinho geweest, hoewel die» door de kenners nooit als een ster is gezien", 6 „De mooiste goal die ik ooit heb gescoord vind ik het doelpunt dat ik in 1956 in de kwartfinale van het wereld kampioenschap tegen Wales maakte. Dat doelpunt gaf mjj de emotie die alleen vergeleken kan worden met die welke ik dit jaar ondervond toen mijn dokter werd geboren''. „Verscheidene malen heb ik scheidsrechters misleid door doelpunten met mijn handen te maken of door mij zwaar te laten vallen binnen het straf schopgebied om daardoor een straf schop af te dwingen". „In de tien jaar dat ik speel heb ik meer dan 800 doelpunten gemaakt. Ik wil nog vier seizoenen als prof spe len en dan amateur worden om alleen voor mijn genoegen te voetballen. Ook wil ik een groot gezin". „Ik heb twee officiële aanbiedin gen van buitenlandse clubs gehad, in 1962 van een Spaanse club van 600 mil joen cruzeiros en in 1963 van een Ita liaanse club van een miljard cruzeiros. „Ik wil geen coach worden omdat ik te veel praat en een coach erg rustig moet zijn". „Het geheim van de grote speler is met enthousiasme te spelen en voor alles te denken wat hij zal gaan doen voordat hij van iemand de bal krijgt". (ADVERTENTIE) ÖISTILLBRIE JOSEPH Glff lei Mértrfta JARNAC COGNAC PRODUIT DE FKANCL. «OW -p MEXICO STAD (ANP) De Neder landse atlete Wilma van der Berg heeft op de derde dag van de internationale sportweken, die in Mexico worden ge houden, het Nederlandse record op de 200 meter voor dames verbeterd. Z|j liep de afstand in 23.8 seconde. Het F oude record had zij sinds augustus van dit jaar samen met Truus Hennipman- Cruiming reeds in haar bezit met een tüd van 23.9 seconde. Wilma van der Berg vestigde het nieuwe Nederlandse record in de eerste serie van de 200 meter, waarin zij op de derde plaats eindigde achter de win nares van de 100 meter Miguelina Co- bian uit Cuba en de Frangaise Gabrielle Meyer. De uitslag van de eerste serie luidt: (de eerste vier plaatsen zich voor de eindstrijd)l Miguelina Cobian (Cu ba) 23.3 sec. (nieuw Cubaans record), 2 Gabrielle Meyer (Fr.) 23.6 (nieuw Frans record), 3 Wilma van der Berg (Ned.) 23.8 (nieuw Nederlands record), 4 Oyeronke Akindale (Nigaria) 24.4 »ec. WILMA VAN DER BERG: RECORD

de Stem | 1967 | | pagina 13