25. Gemengd huwelijk in synode aan orde 33ëS뻣EBia!!fi Voorzitter vakbond verwijt rechter partijdigheid BLIK NAAR BUITEN Monument voor Stalingrad Verschil van mening tussen curie organen !:;r; (r„;r;.,:sï„r"" »-•«"»■«~H£8rxHrs£ Bureau voor spreiding rijksdiensten Gearresteerde spionne pleegt zelfmoord Daden beslissend CASTRO BEVESTIGT DOOD GUEVARA Leken vragen synode om meer zeggenschap in kerkbestuur BVD deed ook onderzoeken op Amsterdamse Universiteit KUNSTGEBIT m DE MACHTEN CHINA Onjuist schenk 9 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 OKTOBER 1967 O^nkalonl KVP-fractie Utrecht tegen radicalen VRAGEN BARRlëRE PLAATSELIJK Snuif en wrijf 1 Klacht over politie optreden bij love-in Fustkeuze bij export nog steeds probleem Tuinder te Biezelinge zwaar gewond China en Albanië voorspellen val Kremlin-leiders NAVO-ZETEL IN BRUSSEL GEOPEND KORT GEDING BATA-BEST Klassejustitie Lokomotief ontspoord bij Bata-Best ——————ÊiÊmm—Êiiiia* Dit is het grote monument dat gis teren officieel onthuld werd in Vol gograd. Het is gewyd aan degenen die omgekomen zyn in de slag om Stalingrad (de vroegere naam van Volgograd). Talloze Sovjet-autoritei ten, onder wie eerste minister Ko- sygin en president Podgorny, woon den de plechtigheid by. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In het afgelopen weekeinde heeft het partijbestuur der KVP een aantal adviezen uitgebracht over de weg, die de KVP verder dient te volgen. Over deze adviezen zal worden be slist (na discussies in de afdelingen) op de partijraadsvergadering van 8 en 9 december a.s. Uit de mededelingen van het partij bestuur blijkt, dat de KVP-top al even verdeeld is als de achterban. Bij al die verwarrende verdeeldheid is het overigens wel duidelijk gewor den, dat de strijd binnen de KVP thans voornamelijk gaat tussen de genen (een meerderheid nog), 'die alle heil verwachten van een zo nauw mogelijke samenwerking met de AR en CHU en de christen-radicalen. Deze laatsten zijn eveneens voor standers van een hecht samengaan der christelijke partijen maar willen bij dat samengaan tevens andere progressieve partijen betrekken als de PvdA en D 66. Over christen-democratische samen werking wordt al tientallen jaren gesproken. Nu is er weer een gesprek (de groep van achttien) tussen de topmensen van de drie christelijke partijen. Het komt ons noodzakelijk voor, dat dit gesprek aan een tijds limiet wordt gebonden, om precies te zijn, dat de drie christelijke par tijen vóór de KVP-partijraadsverga- dering te horen krijgen of en tot welke resultaten het gesprek van hun bestuurders heefi geleid. Na de ein deloze discussies in het verleden kan de hoogst noodzakelijke partijver nieuwing niet meer afhankelijk wor den gesteld van een gesprek zonder einde. Stel nu, wij achten dit overigens niet waarschijnlijk, dat het gesprek van de groep van achttien tot resultaten leidt. Hebben we dan de garantie van een nieuw elan in de christelijke politiek? Naar onze mening is dat met het geval. Dat nieuwe elan kan alleen komen door een duidelijke programkeuze. Door een mentaliteits verandering in het politieke denken en handelen. Zijn de huidige voormannen van de christelijke partijen daartoe in staat? Dat zal bljjken uit hun daden, min der uit hun woorden. De drie chris telijke partijen zullen moeten aan geven langs welke weg zij hun pro gramma s denken te verwezenlijken, ten meerderheid hebben zij niet. Zij zijn dus aangewezen op samenwer king met anderen. En hier hebben we dan weer het kernpunt: het stem busakkoord. Bl.dDevorige verkiezingen heeft de mg geweigerd een voorkeur uit te spreken. Daar is men nu op teruggekomen. De meerderheid van net KVP-partijbestuur is thans be reid „zo mogelijk" vooraf te vertel len met welke andere partijen zij wil samenwerken. Dit is een stap in de goede richting a K^?."r®dicalen gaan echter ver- v- houden geen slagen om de arm. Zy zeggen: als de PvdA en D 66 bereid zijn mee te werken aan een evenwichtig vooruitstrevend beleid WOTd^n^ er lmua recta aangestuurd hen TLinP ^".^genootschap met bevi Pas knJgen we duidelijk- vrf n de Politiek. Wd de KVP die duidelijkheid? 1,111111milium,,,,,, (ADVERTENTIE) EEN KEIJZER TAPIJT Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. PER METER2 POSTBUS 39 - HILVERSUM MIAMI (FLORIDA), (AP) Mi- nister-president Fidel Castro van' Cu ba heeft zondagavond verklaard, dat de guerillaleider, die door het Bolivi aanse leger is gedood, zijn vroegere rechterhand, Ernesto (Che) Guevara, was. Castro zei in een redevoering voor de radio, dat hij door foto's en door een dagboek, dat op het lijk van de gedode strijder werd gevonden, tot de conclusie gekomen was, dat de dode inderdaad Guevara was. „De foto's zijn absoluut echt en het dagboek is absoluut echt", aldus Cas- tro. Voor ons is het volkomen on mogelijk aan te nemen dat dit op een val?e basis zo gemanoeuvreerd is". Castro proclameerde drie dagen rouw, terwijl de Cubaanse vlag 30 da gen halfstok moet hangen. Castro leek zeer bedroefd. Hij sprak met zachte stem in tegenstelling tot zijn normale vurige spreektrant. UTRECHT (A.N.P.)' Acht van de twaalf K.V.P.'ers in de Utrechtse ge meenteraad hebben zich in een brief aan het partijbestuur gedistantieerd van het adres van de veertien christen radicalen, dat zaterdag in de partijraad van de K.V.P. is behandeld. Deze K.V.P.'ers blijven vooralsnog van ^Pei}ing dat de partijvernieuwing voor de K.V.P. in eerste instantie in een an dere richting moet worden gezocht dan door de christen-radicalen en andere stromingen is gesuggereerd. Dit blijkt uit.een brief van de acht' Utrechtse K.V.P.-raadsleden aan het partijbestuur van de K.V.P. (Door dr. «Alfred van de Weijer, o.f.m. cap.) ROME De synode is gisteren begonnen met de bespreking van het vierde agendapunt, de kwestie van het gemengde huwelijk. Aan de vaders zijn acht vragen voorgelegd, die zij in de komende dagen zullen moeten beantwoorden. Deze vragen werden voorbereid door een gemengde commissie, bestaande uit leden van de congregatie voor de geloofsleer aan de ene en uit leden van het secretariaat voor de eenheid aan de andere kant. De paus heeft in dit voorjaar tot op richting van deze gemengde commissie besloten, nadat gebleken was dat het secretariaat zich niet kon verenigen mei een eerste concept, dat was opgesteld door de congregatie voor de geloofsleer Het is overigens duidelijk dat er tussen beide curieorganen verschil van mening is blijven bestaan over de vraag hoe het gemengde huwelijk door de kerk moet worden geregeld. Ter verduidelijking een korte schets van de situatie zoals die tot aan het concilie is geweest. De kerk zegende een gemengd huwelijk niet in, als niet eerst de waarborgen waren gegeven dat eventuele kinderen katholiek zou den worden gedoopt en opgevoed. Wie deze waarborgen gaf, kon voor de kerk trouwen, niet op het altaar, maar in de sacristie. Wie ze niet gaf, kreeg geen kerkelijk huwelijk, en aangezien alleen het kerkelijk huwelijk als geldig werd beschouwd kon hjj in feite geen geldig huwelijk sluiten. Op het concilie is deze onhoudbare toestand ernstig bekritiseerd, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat ruim een jaar geleden enige verzachtingen wer den ingevoerd. Aangezien deze in brede kring als volkomen onvoldoende wer den gekenmerkt, is de synode gevraagd een nieuw advies aan de paus uit te brengen. En wel door de acht vragen te beantwoorden, die de bisschoppen bi, wijze van gesprekstof zijn voorgelegd Belangrijk is dë derde vraag, die be trekking heeft op de waarborgen, die gegeven moeten worden, als men een gemengd huwelijk wil sluiten. Sinds 18 maart 1966 zit de zaak als volgt in elkaar. De katholieke partij moet be loven de kinderen voor zover het in zijn macht ligt, katholiek te laten dopen en katholiek op te voelen. De niet- katholieke partij hoeft alleen maar t beloven, dat hij zich er niet tegen za1 verzetten. Aan de vaders wordt nu gevraagd, wat zij van deze regeling denken. Kan men deze waarborgen niet laten vallen en volstaan met de morele zekerheid dat de katholieke partij zijn best zal doen om voor de katholieke doop en opvoeding van de kinderen te zorgen en dat de piet-katholieke pairtij dit zal respecteren? Althans de katholieke doop en opvoeding niet zal uitsluiten?' Met andere woorden: kunnen juridische garanties niet door menselijke zeker heden worden vervangen? Als de vaders hier ja op zeggen is er nog niet veel gewonnen. In de grond blijft dan alles zoals het was. Ook al worden de juridische touwtjes wat minder strak aangetrokken. Daar om is er ook nog een vierde, ons in ziens uiterst belangrijke vraag: „Zou het niet beter zijn het hele huwelijks beletsel van gemengde godsdienst maar te laten vallen?" Met andere woorden: zou het niet beter zijn mensen van verschillend geloof zonder meer tot eén kerkelijk huwelijk toe te laten? Veronderstellen wij eens, het lijkt ons weinig waarschijnlijk, dat de sy node deze vraag bevestigend beant woordt, zij» wij dan uit de moeilijk heden? Nog lang niet. Want de kerk heeft tegen het gemengde huwelijk nog een tweede barrière opgeworpen die eveneens onderwerp van bespreking za] moeten uitmaken. En dat is de bepa ling, dat gemengde huwelijken op straffe van ongeldigheid voor de pas toor en twee getuigen moeten worden gesloten, Wie volstaat met-een huwelijk voor de burgerlijke stand of met een huwelijk in een r_iet-katholieke kerk, is volgensde codex niet geldig ge trouwd. Zijn verbintenis wordt als een concubinaat bestempeld. Aan de vaders wordt nu gevraagd, wat ze hiervan denken. Gaan zij er mee akkoord, dat met behoud van de oude regels voor de huwelijken van twee katholieken (trouwen voor de pastoor en twee getuigen op straffe van ongeldigheid) de gemengde huwe lijken voortaan ook buiten de kerk kunnen worden gesloten? Hier zijn wij m het hart van de kwestie. Hier wordt voor de gemengde huwelijken een re geling voorgesteld, die radicaal breekt datgene Wa^ wy tot nog toe gekend nebben. Als de vaders hier ja op zeg gen, zal er een eind komen aan de onmogelijke toestand, dat gemengde huwelijken die voor de burgerlijke stand volkomen in orde zijn, door de leerk als .concubinaten" worden be stempeld. Eerlijk gezegd, wij zien het nog niet gebeuren. Daarom richten wij onze aandacht op de volgende, veel minder belangrijke vraag. In geval de vaders boven omschreven regeling niet willen aanvaarden, willen zij dan althans aan de plaatselijke bisschoppen de vol macht toekennen, om in concrete ge vallen van genoemde verplichting (trouwen voor de pastoor en twee ge tuigen op straffe van ongeldigheid) te ontslaan? Hiertegen zullen wel weinig bezwaren rijzen. Maar het is .dan ook geen oplossing voor de onmogelijke situatie van het gemengde huwelijk op dit ogenblik. I ADVERTENTIE) Uw verkoudheid van neus, Reel of borst, Enkele uren tevoren had paus Paulus zoals gemeld, de leken te verstaan ee- fezag van d^Lrkelijke'wlrarchie.c,enken d^ -h bonden losmakefv^n fet «"troversiële memorandum pleit voor de vorming van landelijke gekozen AMSTERDAM (ANP) Nadat be kend was geworden, dat een afübtenaar van de Binnenlandse Veiligheids Dienst inzage heeft gehad van dossiers omtrent studenten aan de universiteit te Leiden, heeft het bestuur van de universiteit van Amsterdam een onderzoek inge steld of dergelijke gebeurtenissen zich ook aan deze universiteit hebben voor gedaan. De rector magnificu sheeft meege deeld, dat hem is gebleken dat zonder dat hij daarvan op de hoogte was door sommige universitaire diensten ge heel te goeder trouw wel eens op verzoek gegevens over studenten aan derden, waaronder een of meer amb tenaren van de BVD, zijn megedeeld. Enkele malen betroffen zij ook per soonlijke bijzonderheden, zoals de be oordeling van examen- en tentamen resultaten. Aan deze gang van zaken is dadelijk een einde gemaakt. Over het in winnen van informaties bij de rijks universiteit te Leiden door de Binnen landse Veiligheidsdienst (B.V.D.), heeft het hoofd van deze dienst, drs. A. Kui pers, desgevraagd gezegd: „De indruk, gewekt door het artikel in het Leids universiteitsblad, alsof er op geheime wijze inlichtingen werden ingewonnen aan de universiteit, is onjuist. Er wer den normale studiegegevens gevraagd in het kader van een antecendenten- onderzoek naar een sollicitant voor een vertrouwensfunctie bij de rijksover heid". AMSTERDAM (ANP) Namens dertig deelnemers aan de zondagmid dag in het Vondelpark te Amsterdam gehouden wekelykse love-in heeft de heer H. Bronkhorst gisteren een klacht over het politieoptreden daarbij ver zonden aan de officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker. Gevraagd wordt een onderzoek naar de gang van zaken in te stellen. De v love-in zou door de politie op ruwe wijze uit elkaar gejaagd zijn. De klacht zegt o.m.: „Hoofdinspecteur Koppejan gaf agenten de order: Sla ze er maar uit. De agenten duwden de bezoekers het park uit, onder de kreten: „Lazfer op", „Ga naar je moeder", „Hou thuis maar een love- in", „Sodemieter op" en soortgelijke uitdrukkingen. Daarop kwamen poli tiewagens het park inrijden. Zij reden kris-kras door de perken en op de mensen in", aldus de klacht. (Van onze correspondent) GOES „Het verplicht stellen van het eenmalig gebruik van exportkrat- ten beperkt volgens vele persorganen de exportkansen van het Nederlandse fruit". Dit schrijft de directie van de veiling „Zuid-Beveland" te Goes in het jongste nummer van haar mededelin gen aan de leden. Er wordt aan toe gevoegd dat deze mening overeenkomt met de reeds lange tijd in Zeeland ge vestigde overtuiging. Van diverse zijden wordt er bij het Produktschap voor Groenten en Fruit op aangedrongen om een meervoudig gebruik van de exportkrat toe te staan, aldus de directie van de Goese veiling. In zijn vorige week gehouden ver gadering heeft het Produktschap vóór Groenten en Fruit nog geen beslissing hieromtrent genomen. Deze werd uit gesteld tot 16 november a.s. Er gaan steeds meer stemmen op, die pleiten voor het volkomen vrij geven van de fustkeuze bij export. Op korte termijn is hierover een uitspraak te verwachten. (Van onze correspondent) BIEZELINGE In het Donkere Weegje bij Biezelinge botste de tuinder J. v. d. V. uit Biezelinge met zijn brom mer frontaal op een auto, bestuurd door de tuinder C. v. O. uit Schore. V. d. V. werd daarbij zwaar gewond. Hij moest in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes opgenomen worden. Het ongeluk gebeurde doordat er een zware rook hing over de weg, afkom stig van de slootkanten waar een an dere tuinder bezig was het gras af te branden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren ingesteld het Centraal Bureau Sprei ding Rijksdienst. Het bureau zal de spreiding van de rijksdiensten moeten bevorderen. De activiteiten op dit ter rein moeten coördineren en die in het geding zynde belangen van het over heidspersoneel piet name ten aan zien van de woonruimte moeten be hartigen. Tot directeur is benoemd de heer H. H. de Wildt, tot voor kort directeur van de afdeling formatiezaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De regering heeft thans beslist over de volgende overplaatsingen: de pen sioenraad, de administratie van de nieuwe ziektekostenverzekering voor voor-rijksambtenaren, de rijksmechani- sche administratie, rijkskadaster, het centraal teken- en opleidingsbureau van de belastingdienst en de bijhou- dingsdienst van de rijksdriehoeksme ting. In studie is een mogelijke gelei delijke samenvoeging van de automa tische administratie van de Rijkspost spaarbank met die van het girokantoor in Arnhem. Tot' nog toe is vooral Apeldoorn als vestigingsplaats voor rijksdiensten bui ten het westen naar voren gekomen. De regering is echter van mening dat ook enkele andere steden in het oosten, zui den en noorden van het land als toe komstige vestigingsplaats »voor rijks diensten in aanmerking komen. PEKING (DPA) Rood-China en Albanië hebben gisteren in een, na af loop van het bezoek van een Albanese party- en regeringsdelegatie aan Peking uitgegeven verklaring, de val van de „Sovjet-revisionistische renegatenkliek onder leiding van Brezjnev en Kosygin" voorspeld. Deze verklaring vormt naar het oor deel van politieke waarnemers in Pe king de eerste officiële stellingname van Peking en Tirana tegen de komen de viering in Moskou van de vijftigste verjaardag van de oktober-revolutie en de vermoedelijk daarop volgende com munistische conferentie in de Russische hoofdstad. (ADVERTENTIE) DRAGERS VAN EEN Wanneer de vorm van hei mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van hef tandvlees Alleen de tandarts is in staaf het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op. het gèbït vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en ladien als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. BRUSSEL (AFP) Premier Paul Vanden Boeynants van België heeft gisteren in Brussel het nieuwe gebou wencomplex voor de NAVO aar Man- lio Brosio, de secretaris-generaal van deze organisatie, overgedragen. De gebouwen die huisvesting bieden aan het internationale secretariaat van de NAVO, het bureau van de per manente raad en het militaire comi té, zijn opgetrokken aan de rand vah de Belgische hoofdstad. De bouwkosten hebben ongeveer 30 miljoen gulden bedragen. Door de ingebruikneming van het nieuwe hoofdkwartier is de verhuizing van de NAVO uit Frankrijk voltooid. Als gevolg van het besluit van presi dent De Gaulle om Frankrijk uit de militaire integratie van de NAVO te rug te trekken, waren eerst de militai re hoofdkwartieren overgebracht, nl. het opperbevel van de NAVO-strijd- krachten in Europa naar Casteau in Zuid-België en het commando voor Midden-Europa naar Brunssum. Het militaire comité dat nu in Brussel is gevestigd, zetelde tot dusver in Wash ington. Antierhalf jaar na het begin van de culturele revolutie wordt communistisch China en daar mee 1/4 van de wereldbevolking als resultaat van de hervorming in de top door de ideologische en po litieke zuiveringscampagne gere geerd door zes mannen en een vrouw. Het zijn Mao Tse-Toeng, T.in Piao, Tsjoe en-Lai, Tsjen Po- ta, Kang Sjeng, Li Foe-Tsjoen en de vrouw van partijvoorzitter Mao, Tsjiang Tsjing. De zes mannen zijn leden van het hoogste regeringscollege, het per manente comhé van het politbu reau van de communistische partij. Aan de top staat de 71-jarige Mao Tse-Toeng, de grondlegger van het communistische China Zijn leer stellingen zijn door de culturele re volutie de enige basis geworden voor het politieke en persoonlijke leven van het 700 miljoen zielen tellende volk. Het prestige van Mao is in de 18- jarige geschiedenis van de volks republiek nooit hoger geweest dan thans en ofschoon de tegenstellin gen in het kader van de met de culturele revolutie gepaard gaande klassenstrijd nog lang niet zijn overwonnen, staat het naar de me ning van waarnemers vast, dat Mao zal zegevieren. De op een na machtigste man in het centrale comité is de 60-jarige minister van defensie Lin Piao, Mao's „naaste politieke strijdmak ker", die als „kroonprins" van de partijleider wordt beschouwd. Als oud-maarschalk en als commandant van de Chinese troepen hoort hij tot de beste strategen van het land. Ook staat hij te boek als een van de briljantste ideologen van het Chinese communisme. Op de derde plaats komt de 69- jarige premier Tsjoe en-Lai, die in de stormachtige maanden telkens opnieuw blijk heeft gegeven van grote organisatorische, politieke en taktische kwaliteiten. Vierde man is de leider van het permanente comité Tsjen Po-Ta, die belast is met de verwezenlijking van de culturele revolutie. Deze 62- jarige politicus heeft zich als hoog leraar in de politiek-marxistische wetenschappen er, als hoofdredac teur van het centrale ideologische orgaan van de partij de naam ver worven van „opperideoloog". Hij heeft er voor te zorgen dat de door Mao in verband met de culturele revolutie uitgevaardigde richtlijnen in daden worden omgezet. De vijfde plaats wordt ingenomen door de ongeveer 70-jarige Kang Sjeng. Hij is niet alleen specialist in veiligheidsproblemen, maar hem wordt tevens bijzonder veel erva ring toegeschreven in de omgang met andere communistische par tijen. Het vermoeden bestaat dan ook dat hij een belangrijke rol speelt in het conflict met de Sov jet-Unie. Op de zesde plaats in de hiërar chie staat dan de 67-jarige Li Foe- Tsjoeng, die als een van de be gaafdste economische er. financiële deskundigen wordt beschouwd. Bij deze groep, die over de po litieke en economische toekomst van de Chinezen beslist, moet ten slotte ook nog de vrouw van Mao, Tsjiang Tsjing, worden genoemd, Deze 53-jarige voormalige actrice is pas de laatste maanden in de voorhoede doorgedrongen. Naast haar leidinggevende taak in de or ganisaties van de Rode Garde heeft zij als hoogste de medeverantwoor delijkheid voor de verwezenlijking van de culturele revolutie in het „volksbevrijdingsleger". (Van een onzer verslaggevers) DELFT De voorzitter van de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale (NW), de heer W. Lief aart, heeft tydens een receptie van de zestigjarige Delftse afdeling van zyn bond de staking bij Bata-Best ter sprake gebracht. Hy is daarby vooruitgelopen op het kort ge ding dat de Bata tegen de vakbonden aanhangig heeft gemaakt en dat vol gende week maandag voor de Haagse rechtbank zal worden behandeld. Bij voorbaat heeft de heer Liefaart de onpartijdigheid van de president der Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, in discussie gesteld. Korte gedingen worden daar aanhan gig gemaakt, waar de gedaagden zijn gevestigd. De heer Liefaart vroeg zich echter af, of mr. Witsen Elias de alleen zaligmakende man is voor de behande ling van- korte gedingen tussen werk gevers en werknemers. Hij doelde hier op het korte geding van de Maastrichtse aardewerkindustrie tegen de industriële vakbonden over voordelen voor georga niseerde werknemers, in welk kort ge ding de rechter de vakbonden had ver boden die voordelen met een staking af te dwingen. •Naar aanleiding van de uitlatingen van de heer Liefaart, zei de voorzitter van de katholieke bond van industriële werknemers, de heer H. de Groodt; „Ik geef hier geen enkel commentaar op. De zaak is. nu bij de rechter. We wachten rustig af. Ik zie vol vertrouwen het kort geding tegemoet, want wij me nen goed te staan." •imiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii De heer Liefaart zei in Delft: „Ik zie met belangstelling dè uitspraak in het kort geding tussen Bata en industriële vakbonden tegemoet. En ik aarzel nu al niet om bij voorbaat te zeggen dat als die uitspraak voor ons weer ne gatief zou gaan uitvallen je dan echt eens moet 'gaan denken over de vraag of er in Nederland bedekt of onbedekt nog sprake zou kunnen zijn van klasse justitie." De werkgevers schijnen ontdekt te hebben, aldus de heer Liefaart, dat als zij tegen de werknemers een kort ge ding moeten aanspannen, dit in Den Haag moet spelen. „Je vraagt je ai; wat zou er achter zitten, dat zoiets altijd in Den Haag moet spelen? Nou moet ik wel voor zichtig zijn, want in het vorige korte geding, dat we toen verloren hebben, heb ik gezegd dat de rechter misschien wel beïnvloed zou kunnen zijn door gebeurtenissen die zich destijds af speelden," „Als dit korte geding in ons nadeel uitvalt, is er nog net één stap nodig om als er weer wat gebeurt de vak bondsbestuurders te gaan gijzelen. Dan ga je twijfelen aan de vrijheid die de •vakbewegingsmensen en de vakbewe ging in Nederland nog hebben als het •gaat om de vraag of ze via bepaalde maatregelen of middelen nog eenmaal in opstand zullen mogen komen tegen onrecht," aldus de heer Liefaart. (Van onze correspondent) BEST Op het fabrieksspoor van Bata in Best is gisteren om half drie een rangeerlocomotief met twee assen ontspoord. Het ongelukje gebeurde op een wissel. Tussen de wisseltongen bevond zich 'n steen, zo bleek uit een voorlopig on derzoek, waardoor de wissel niet in de gewenste stand kwam. De politie in Best denkt niet aan kwaadwilligheid „Het komt wel meer voor", zo heeft de spoorwegrecherche in Eindhoven laten weten. Het is wel begrijpelijk dat de doorge winterde vakbondsman Liefaart soms wat moedeloos wordt, als hij ervaart dat de rechtspositie van de werk nemers in Nederland nog met on voldoende waarborgen is omgeven. Maar onbegrijpelijk is dat hij bij voorbaat de onpartijdigheid van de rechter in twijfel gaat trekken, of in ieder geval opmerkingen in die richting plaatst. Met dit stemming kweken tegen de rechter bewijst de heer Liefaart zijn vakbond en de vakbeweging in het algemeen geen dienst. Nu de zaak bij de rechter ligt, had hij beter rustig kunnen af wachten hoe de uitspraak uitvalt. Er zijn in ons land voldoende mogelijk heden om recht te zoeken. Het is wel heel erg goedkoop om iemand die het misschien niet met je eens zou kunnen zijn bij voorbaat in een kwaad daglicht te stellen. IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIII BONN (DPA) De afgelopen week gearresteerde secretaresse van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, Leonore Suetterlin, heeft zelf moord gepleegd. Zij stond onder ver denking van spionage voor de Russi sche geheime dienst. Het bericht van de zelfmoord is door het bureau van de openbare aankla ger in Karlsruhe bekendgemaakt. De 39-jarige Leonore Suetterlin heeft zich volgens procureur-generaal Ludwig Martin zondagochtend vroeg in een cel van de Keulse vrouwenge vangenis van het leven beroofd. Behalve Leonore Suetterlin werden vorige week nog vier verdachten ge arresteerd, te weten de echtgenoot van Leonore Suetterlin, een bode van de Franse ambassade in Bonn, diens vrouw en zijn zwager. Het vijftal zou sinds 1962 stelselma tig voor de Sovjet-Unie hebben ge spioneerd. Volgens de Franse ambassade werk te de bode, een Duitser, voor de aan de ambassade verbonden militaire contactcommissie, die zich bezig houdt met de zaken die de Franse troepen in West-Duitsland en de bur gerbevolking aangaan. Hij had geen toegang tot militaire geheimen van de Franten of van de NAVO. Volgens betrouwbare bron zou de echtgenoot van Leonore Suetterlin ja ren geleden door de Russen naar Bonn gezonden zijn met de opdracht een vrouw te trouwen, die een overheids functie bekleedde. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 9