>eien- HAMBURG biedt meer dan alleen de Reperbahn PAUL DE GROOT WIST IEDEREEN TE OVERLEVEN haM&wfe&u SUCROSA Vidal Gore tekende gladde politici in Washington D.C. ROOLVINK OPENT SLAVAKTO SUCROSA CIEUS ROEIEN N MEXICO EDAGEN Even uitblazen mevrouw ief groene t u in een zekeringen lat moeten ïis(verge- erzekeraar sn om met fwikkeling Allure Oud- nieuw Wereldstad „Gratis" verzetje voor bejaarden Reuzenbreinaalden om in zes uur een japon te maken Doe een kraagji e om „Gymnastiekzaal" thuis EEN SENATOR NAAR MODEL ONSENTIMENTEEL ui televisie radio magnetophons ik afspeel-apparatuur a TELEFUNKEN Recht Waarom honger en armoede ICO STAD (A.N.P.) Het itie-comité van de Olympl- eiregatta heeft weinig ge- renlang heeft afgevaardigde ;ock er voor moeten vechten voorkomen dat de interna- roeifederatie de wedstrij- iroerde van het Olympische aima van 1968, omdat de liet aan de eisen voldeed, ïw van een nieuwe accom- in het schilderachtige liico, stelde de FISA-offf- chter ter elfder ure tevre- zullen de roeiwedstrijden oogtepunt woorden van de tionale sportweken. Het ge- aantal roeiers dat naar is gekomen, maakte dat de ;ators besloten hebben de atta af te voeren van het e programma van de sport- Het bleek namelijk door scheiden aantal deelnemers ogelijk te komen tot finales iresentatief kunnen worden voor het peil van de roei- Het programma zal welis- rorden afgewerkt, doch niet worden beschouwd als een eel van de sportweken. 21 OKTOBER irtlment demonstreren bij -SPECIALIST) ÏN - TELEFOON 2485 14250)78133 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 OKTOBER 1967 HENGELO Gedurende de zo mermaanden heeft Hamburg aan 500 hotels met ruim 14.000 bedden nauwelijks genoeg om onderdak te bieden aan de vele vakantierei zigers, die de grote hanzestad aan Elbe en Alster als halteplaats ge bruiken voor trips naar en van de Scandinavische landen. Gedurende de wintermaanden blfóft dit potentieel voor een belangrijk deel ongebruikt. Deels uit commerciële over wegingen maar evenzeer door gekrenk te trots is men nu een grootscheepse campagne begonnen om gedurende het winterseizoen gasten aan te trekken. Door belangrijke reducties op hotelpry- zen en openbare middelen van vervoer hoopt men duizenden gasten te verlok ken naar de oude Hanzestad te komen. Hamburg, zo zeggen de Hamburgers, is meer waard dan een vluchtige Reper- bahn-bummel als onderbreking van een lange reis naar en van Scandinavië. Hamburg is het waard reisdoel op zich zelf te zijn. Om deze bewering aan de praktijk te toetsen hebben de Ned. Spoorwegen op de wintercampagne ingehaakt en de serie „mini-trips" met één uitgebreid. Van oktober tot april kan men elk weekend vanuit Nederland met de Scandinavien-express drie dagen naar Hamburg. In de prijs van 77,50 gulden zijn twee overnachtingen met ontbijt inbegrepen en bovendien profiteren de deelnemers van de vele reducties op openbaar vervoer en uitgaansleven. Hamburg beroemt er zich op na West- Berlijn de grootste stad van Duitsland te zijn. Met zijn enorme havens (ruim 200 scheepvaartlijnen), zijn luchthaven met verbindingen naar alle delen van de wereld en zijn goede landverbindin gen over spoor en weg, is Hamburg de meest typische wereldstad van Duits land. Het internationale karakter weerspie gelt zich in de allure waarmee de Ham burgers hun stad na de oorlog weer hebben opgebouwd. Meer dan de helft van alle gebouwen was in 1945 volledig verwoest, terwijl er maar heel weinig volkomen onbeschadigd uit de ver schrikkelijke bombardementen te voor schijn zijn gekomen. Toch maakt het Hamburg van nu niet de indruk een nieuwe stad te zijn. Vooral in de eerste opbouw-periode heeft men aan oude architecturen nieu we glans gegeven. Rode bakstenen do mineerden in de eerste herbouwperiode, waarbij in latere jaren de elementen glas, staal en glas worden toegevoegd. In Hamburg worden de zaken gToots aangepakt. In het amusementsdistrict St. Pauli werd kort geleden zelfs deze „supermarkt voor koopliefde" ge opend. Men werkt er uiteraard ook met de bekende „gründlichkeit": alle appartementen zyn voorzien van een muurkluisje en een alarmknop. Het is een harmonieus samenspel ge worden van oud en nieuw, waardoor Hamburg een eigen karakter kreeg. Als de stadsplanologen het nu op nieuw moest doen, zouden ze de straten nog breder maken om ruimte te geven aan het intensieve autoverkeer, waar van men de huidige omvang in die eerste naoorlogse jaren niet heeft voor zien. Hamburg heeft echter een uniek systeem van openbaar vervoer, waarin tram, trein en bus samenspelen. Drie dagen zullen te kort blijken om zelfs een vluchtige indruk van dit alles te kunnen krijgen. De vele fraaie ker ken, schouwburgen, concertzalen en museums zijn levende elementen in de drukte van een echte wereldstad, waar in enorme warenhuizen en gevarieerde winkelstraten het grootscheepse nog eens extra accentueren. liiinBillIl! üiiimiüinrF De Londense boutique van Mr. Fisch and Annacat houdt van extravaganties. Het model op de foto is echt geen ten- nispakje met een cape erover. Nee, dames, stelt u voor: het is een bruids toilet van brokaat, afgezet met een bont- rand. Wjj zijn heus geen voorstanders van lange bruidsjaponnen, maar dit gaat ons toch wel wat te ver. Hoewel er moet worden bij vermeld, dat de mantel van voren gesloten kan worden. Bejaardenorganisaties of -tehuizen worden de laatste tijd nogal eens be naderd door „organisators" van een gratis gezellige middag. Die middag blijkt dan te worden gewijd aan een verkoop demonstratie van een elektri sch vibratie- of massagekussen, waar mee men zelf allerlei kwalen genezen Kan en dat voor ca. f 225,- aan de aanwezigen wordt verkocht. Omdat dit bedrag nogal eens bezwaarlijk is, desgewenst op afbetaling! De Consu mentenbond adviseertaan allen die Di] de leiding van bejaardenorganisa ties of -tehuizen betrokken zijn niet Dp dergelijke aanbiedingen in te gaan Soortgelijke kussens in de win kel gekocht, noteren aanmerkelijk la gere prijzen en bovendien moet een dergelijk kussen alleen op advies van de arts worden gebruikt. Jeanne Damon, veertigjarige ont werpster van breiwerken, schilderes van abstracte schilderijen en industrieel ontwerpster in Boston, is de uitvindster yan gigantische breinaalden. Met deze „Jumbo-naalden" kan in zes uur een jurk worden gebreid. Dat wordt dan wel een doorzichtig japonnetje, maar dat is immers modern. Denkt u maar aan Paco Rabanne met zijn jurkjes van plaatjes en ringen! Jeanne Damon kwam op het idee toen zij les gaf aan geestelijk gestoorde kinderen, die zij liet^ breien als onderdeel van een the rapie. Om de kinderen meer plezier in het breien te geven en het handwerken gemakkelijker te maken gaf zij hun stukken bezemsteel. Een New Yorkse firma zag er wel wat in en begon breinaalden te produceren van bijna 3 cm dik, niet van hout maar van aluminium. Twee maanden gele den werden ze op de markt gebracht tegen 2.95 dollar per paar. 'n Warenhuis in Chicago heeft de afgelopen maand 3000 paar van deze Jumbo-breipennen verkocht. In een winkel in Pittsburgh werden op één dag ruim duizend paar naalden verkocht. „Dames, die nog nooit gebreid hebben, beginnen nu plotseling met grote hartstocht complete kleding stukken te fabriceren", aldus de eige nares van een handwerkzaak in High- land Park. Wellicht komen deze won- dernaalden binnenkort ook naar Ne derland. Om de in-kleuren bruin en zwart van hun treurige, sombere image af te hel pen en ze zelfs iets pikants en roman tisch te geven, spelen de accessoires deze herfst een hartig woordje mee. De kraakheldere losse manchetten en jabots van nylon, Jrevira en kant zullen hier bij ongetwijfeld de belangrijkste wor den. De strakheid van de vooroorlogse trend wordt het best met deze kantjes en» ruches, romantische versiersels op gevrolijkt. Ze zijn er in wit (op zwart), beige (op bruin), manchetten vanaf 2,95 tot ƒ5,95 en jabots met en zonder vestje vanaf 4,95 tot 12,95. Niet alleen m weelderige kantbeffen, maar ook in strakke domineekraagjes uit de Engelse kostschoolstijl met en zonder witte stropdassen. De meeste moderne mensen krijgen tijdens hun werk onvoldoende bewe ging. Vooral automobilisten leiden eigenlijk maar een zeer ongezond leven Uit Scandinavië komt een apparaat, dat ideaal voor home-training is. Het is een metalen wandrek waaraan expanders zijn bevestigd. Het toestel kan zonder moeite aan elke wand worden aange bracht en neemt weinig plaats in (240 x 63 x 10 cm). Zo kan elk gezin zijn eigen gymnastiekzaal thuis hebben tegen de prijs van 159,netto. Een uitkomst yoor dikbuikigenl Het bericht dat de voorzitter van de Communistische Partij Nederland, Paul de Groot, zich wegens zijn leef tijd niet meer voor zijn functie her kiesbaar zal stellen - hij blijft wel als „adviseur" beschikbaar - is nog moei lijk in zijn gevolgen te overzien. Op de eerste plaats is het nauwelijks te geloven, dat Paul de Groot - wel de „Nederlandse Stalin" genoemd - met het opgeven van zijn voorzitterschap zijn harde, ijzeren greep op de Neder landse communisten zal verliezen. Daarvoor heeft hij te lang geregeerd. Zijn schaduw zal in het partijgebouw Felix Meritis te Amsterdam nog lange tijd zichtbaar en zijn invloed voelbaar blijven. Die invloed zal zich allereerst doen gelden bij de keus van zijn opvolger. Wordt dat misschien de thans 43- jarige huidige C.P.N.-secretaris en Tweede-Kamerlid H. J. Hoekstra, van wie het parlementaire vademecum „parlement en kiezer" vermeldt, dat hij een elektrotechnische school te Amserdam bezocht en dat hij lid is van het dagelijks bestuur van de C.P.N.? Of misschien de naar buiten toe het meest op de voorgrond tre dende communist: het Tweede-Kamer lid Marcus Bakker (44 jaar),, tevens redacteur van „De Waarheid"? Kans hebber is ook de 40-jarige Joop Wolff, eveneens Tweede-Kamerlid en hoofd redacteur van „De Waarheid", alsook lid van het dagelijks bestuur van de C.P.N. De harde Stalinistische lijn van Paul de Groot, de man die alles en ieder een wist te overleven, heeft ervoor gezorgd, dat vele vooraanstaande communisten in de C.P.N. geen rol meer kunnen spelen. Zij zijn door De Groot keihard weggezuiverd. Het par tijgebouw Felix Meritis zou te klein zijn om hen allen te kunnen herber gen. De vraag is voorts of de strijd tus sen Moskou- en Peking-gezinde com munisten door het vertrek van De Groot opnieuw zal oplaaien. Onder De Groot voer de C.P.N.sinds 1960 een nauw verholen koens los van Moskou, zonder dat men zich openlijk en ge heel achter Peking schaarde. De hui- digè kopstukken in de C.P.N. belij den allen met de mond een onafhan kelijkheid van de C.P.N., los van zo wel Moskou als Peking. Het is de vraag hoelang de C.P.N. dit spel in de internationale commu nistische wereld zal kunnen volhou den. Op het ogenblik trachten ook verschillende communistische partijen achter het IJzeren Gordijn (Roemenië, Hongarije) los van Moskou te komen. Het tij zit de C.P.N. wat dit betreft wel mee. Veel zal afhangen van de fi guur die De Groot mag opvolgen. Het opbouwen van een onaantastbare machtspositie, zoals De Groot heeft kunnen doen, lijkt echter voor nie mand meer weggelegd in een C.P.N., die anders de kanis zou lopen zichzelf weg te cijferen. GEWICHTHEFFEN Mohammed Nassiri heeft tijdens de eerste wed strijddag van de internationale sport weken in Mexico het wereldrecord tweehandig stoten in de bantamgewicht- klasse verbeterd. De gewichtheffer uit Iran bracht het op 145,5 kg. Het record stond sedert 18 juni j.l. op naam van de Rus Alexis Vachomin met 144 kg. Nassiri, die de gouden medaille in zijn klasse won, bracht bij het drukken, trekken en stoten totaal 360 kg omhoog. (ADVERTENTIE) :-S; Nu in luxe tafelverpakking f. De zoetstof met de zuiverste smaak heet Sucrosa, want daar zit géén sacharine in. In plaats van suiker voor de slanke lijn Goedgekeurd door de N.V.S.I 5? DEN HAAG Wat men aan de bui tenkant van de politiek ziet is bedrieg lijk. Wat de politici zeggen op een be paald moment is aangepaste tactiek, dus nooit helemaal en onvoorwaardelijk juist, er wordt altijd in verzwegen en er wordt altijd - tenminste als het niet over een kleinigheid gaat - te veel in beweerd. Gore Vidal in zijn nieuwste roman „Washington D.C., district of Colum bia", laat iemand op een bepaald ogen blik zeggen: „Nog nooit heeft iemand een stem gekregen, omdat hij gelijk had". Hat wervingssysteem van stem men in de Verenigde Staten is op deze uitspraak gebaseerd en bepaald niet al leen in de Verenigde Staten. Verkie zingsleuzen zijn leuzen en leuzen zijn de waarheid niet, ze zijn make-belief, ze zijn rectame, ze zijn - soms gevaar lijke - misleiders. Men krijgt geen stem alleen omdat men de waarheid zegt en men komt evenmin in een partij naar voren omdat men dat doet. Wie het po litieke spel enigermate volgt, ziet hoe afhankelijk de positie van een politicus is van machten die hij niet kan bepa len of beheersen. Politici worden veel meer bestuurd dan dat ze besturen, om zich staande te houden in het poli tieke spel zullen ze vaak besluiten ne men die tegen hun eigen overtuiging in gaan. Wie dit niet kan, moet geen po liticus worden. De politiek is de kunst van het bereikbare, zegt een gemeen plaats en dat impliceert dat er veel niet bereikbaar is. In de verkiezingsleuzen wordt vaak met de ethiek gewerkt, men laat zich er op voorstaan dat men het zo goed met de stemgerechtigden voorheeft, maar in de wereld van de politiek, dus aan de binnenkant, wordt de ethiek niet zo op prijs gesteld. Vidal Gore gaat zelf zover dat een politicus daar niet'vertrouwd wordt als men in wat hij zegt niet zijn onmiddel lijk eigen voordeel zien kan. „Washington D.C.", dat bij William Heinemann te Londen verscheen, geeft bepaald geen opwekkend beeld van de politiek, die er vooral door eigen voor deel wordt beheerst en die nergens voor terugschrikt om dat te behalen. De sympathiekste figuur uit het boek, de senator James Burden Day laat zich door een financier Nillson zelfs tot een louche transactie overhalen, omdat hij op een bepaald ogenblik de kans ziet om president van de Verenigde Staten te worden en omdat hij wel weet dat een presidentsverkiezing voor een goed deel afhangt van de reclame tijdens de stemmenwerving, die bijzonder duur is. Hij laat zj^h overhalen omdat hij van (Van onze verslaggever) UTRECHT De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, verwondert zich erover dat de prijs van vlees en vleesprodukten niet nog hoger is, nu hij op de „Slavakto" ge zien heeft wat èr allemaal komt kij ken als een slager zijn zaak naar de eisen des tijds wil inrichten. Deze opmerking maakte zijne excel lentie tijdens een korte rede, waar mede hij gisterochtend in de Merwede- hal van de Jaarbeurs de 18e slagers- vaktentoonstelling officieel opende. De minister noemde deze manifes tatie een belangrijke gebeurtenis van meer dan nationale betekenis, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het voor de volksgezondheid van essen tieel belang zijnde voedingsmiddel „vlees". De ruim 9000 slagers die Nederland telt, kunnen alleen door kostenbespa rend te werken en hun produktiviteit op te voeren, de snelle ontwikkeling in hun branche bijhouden", vertelde de voorzitter van de Stichting Slavak to, de heer H. Mooy. Minister B. Roolvink bekükt op de 18e „Slavakto" de Slagers Vakten toonstelling in de Jaarbeurshal in Utrecht, die hij gisteren opende, een portret van wylen president Ken nedy, vervaardigd van reuzel in ver schillende kleuren. Vlees is geen suiker, en de slager zal al zijn ambtelijk kunnen nodig heb ben om de presentatie en verkoop van zijn produkten te bevorderen. Specia lisatie blijft nodig", vond hij. de politiek houdt en omdat hij terecht of ten onrechte meent dat ieder in zijn plaats hetzelfde zou hebben gedaan. Hij wordt natuurlijk geen president, omdat de tijden snel veranderen en hij wordt later zelfs uit zijn senatorschap gewipt door Clay Overbury, zijn vroegere as sistent, die omzijn beurt, bijgestaan door zijn schoonvader Blaise Sandford, eén krantenmagnaat, op het presidentschap aanstevent. De presidenten die xverke- lijk aan het bewind zijn in de tijd dat de roman spe&lt, Roosevelt, Truman en Eisenhower, worden alleen gezien door de ogen van politici van het andere kamp en ze komen er dan ook bijzonder slecht af; Roosevelt is een uitermate hard man, Truman is tweederangs en Eisenhower is een onbenul. Het merkwaardige in deze karakteris tiek treft men bij Truman. Als Truman werkelijk tweederangs is moet er een eersterangs zijn, Roosevelt bijvoorbeeld en dat maakt dan meteen de grootste tekortkoming van het boek van Vidal Gore zichtbaar. Als het eersterangs of het tweede rangs er namelijk iets toe doet, is de politiek toch iets meer dan Vidal Gore ons wil doen geloven. Hij laat te wei nig zien dat in politiek, hoe weinig onafhankelijk en hoe toevallig die in derdaad is, toch zaken gedaan worden, goed, minder goed of slecht naar gelang het inzicht en de bekwaamheid van de politici. Men kan Gore in een groot gedeelte van wat hij zien laat volgen, maar wat dit betreft laat hij te weinig zien in een roman die handelt over po litici en dat centrum van politieke be drijvigheid: Washington D.C. Zijn roman is spannend opgebouwd en de karakters erin zijn bekwaam ten tonele gebracht. Ze zijn echter iets te veel toneel, ze zijn vooral figuren in het spel, meer typen dan individuele personen. Ze gelijken in verschillende opzichten op de karakters die John Galsworthy ten tonele brengt in zijn „Forsyte Saga", die nu weer opgang maakt in het jaar dat het een eeuw geleden is dat Galsworthy geboren werd. In de Penguin Books is „For syte Saga" opnieuw uitgekomen en men kan al een tijd op de televisie een to neelbewerking ervan zien, uitgezonden door de VARA. Vidal Gore maakt zijn politici, zijn financier, zijn krantenmagnaat, zijn journalist, zijn senator en zijn aanko mende politicus niet minder duidelijk dan en volgens beproefd model van Galsworthy. Hij is even bekwaam in het bedenken van een intrige. Evenals bij Galsworthy worden zijn personen ech ter niet helemaal levend, omdat ze naar model zijn, dus de beslissende uniekheid missen die het werkelijke leven schenkt. Soames bij Galsworthy is Je veel een „man of property" om echt Soames en niemand dan Soames te zijn en zo is dat bij Vidal Gore James Burden Day, Clay Overbury, de jour nalist, Harrold Griffith en zelfs Enid Sandford die door haar vader en haar man de dooct ingedreven wordt. Alleen Peter Sandford, de zoon van de kran tenmagnaat, is wat minder naar model en in hem gelooft men als karakter dan ook het meest. Er is echter een zeer duidelijk ver schil met de „Forsyte Saga" in Was hington D.C.". Wat menig televisiekijker of lezer in de „Forsyte Saga" op het ogenblik hin dert is de sentimentaliteit in verband met de verdediging van tie buitenechte lijke liefde. Die is namelijk in Washing ton D.C. - en wat dat betreft in de wer kelijkheid - zo doodgewoon geworden dat er geen sentimentaliteit meer aan te pas komt en Vidal Gore beschrijft ze dan ook strikt zakelijk als iets dood gewoons. Ze kan ook politiek nauwe lijks schade doen. Niemand heeft ooit een stem verloren, kan men in „Wash ington D.C." lezen, omdat hij een rok kenjager is. Men dient daar echter wel nog altijd het uiterlijk fatsoen te be waren en het gezin hoog te houden. Zo doodgewoon is de buitenechtelijke liefde toch nog altijd niet geworden. Al schiet „Washington D.C." in een voornaam punt dus te kort en al werd het, hoe bekwaam ook, te veel naar schabioon geschreven, men kan er toch beslist iets meer" te weten komen om trent de Amerikaanse samenleving in een verhaal dat ondanks deze tekorten de aandacht geboeid houdt. Jos Panhudj sen ADVERTENTIES) alles pleit voor UI NtïgJ!^ TUI CCIIMI/CM Mijn vader is bijna vier maanden geleden overleden. Hij was 40 jaren in dienst van het rijk, betaalde trouw zijn premies. En was 'n voorbeeld voor zijn 13 kinderen. De rekeningen van zijn voorafgaande ziekte belopen rond de f 6.000,-. En dan praat ik nog maar niet over de nevenkosten van rijden en verlet door waken (tijdens zijn ziekte enz.). Gelukkig houden we allen veej van onze moeder en staan haar zoveel mogelijk bij. Geen van de 13 kinderen denkt aan verdeling van goederen, haar verlies is al groot ge noeg. Niemand behoeft zich zorgen can ons te maken, wij boksen dit wel uit. Maar met het overlijden van mijn va der trad zonder meer zijn recht in. Namelijk het pensioen voor zijn vrouw. Na veel geloop en geren, informatie enz. kregen wij na meer dan drie maanden eindelijk het korte bericht. Dat de heren te zijner tijd hun geno men beslissing aan ons zouden mede delen. Dit wil ik er van zeggen. Er valt niets te beslissen, de dood van mijn vader heeft beslist. De man heeft in 40 jaren trouwe dienst voor weduwen- pensioen betaald. En daarom heeft men maar te betalen. Zonder meer. Dit is een van de vele zaken die ons werknemers aangaan. Daarom lucht ik langs deze weg mijn hart. inmiddels nog geen cent ontvangen. Mijn moeder heeft Maar wij eten van onze rug begrijpt u. Ook wij gewone werknemers weten wat rente is. Vier maanden zijn al ver loren. Wanneer mijn moeder straks haar belasting niet kan betalenzou den dan die geen tijd hebbende pen sioenheren in de bres willen sprin gen? Zegt daar iemand nog iets (so ciale zaken), (bijstands wet). Dat we ten wij wel heren. Maar wij zijn nooit geen lopers geweest. Wij verrekken lie ver, begrijpt u. STEENBERGEN H.Cr. Ik vind dat het maar al te eenvou dig zou geweest zyn, om te zeggen, dat er een tekort is aan voedsel. Laat ons a.u.b. de oorzaken opsporen van dit tekort. Over de gehele wereld genomen lijn er miljoenen hectaren welbevloeid land in gunstige klimaatstreken, die weinig of geen voedsel opbrengen. Neem het verre en nabije oosten en Afrika, wer ken ongeveer 70 a 80 procent van de bevolking op het land, in Latijns Ame rika idem. Toch kampen al deze ge bieden met honger en ondervoeding. Neem nu Thailand en Engeland: In Thailand werken 85 van de 100 men sen in de landbouw. In Engeland wer ken 5 van de 100 mensen in de land bouw. En toch is het peil van de voed selvoorziening in Thailand een van de laagste ter wereld! En Engeland een van de hoogste ter wereld! Hoe komt dat nu? Ik ken een mooi Italiaans spreekwoord, dat zegt: „Geef iemand een vis en je geeft hem voor een hele dag voedsel. Leer hem hoe hij moet vissen en je geeft hem voedsel voor zijn hele leven'7. Hier is eigenlijk alles mee gezegd! Gezamenlijke acties om de mensen te leren hoe zij zich zelf moeten voe den, is een van de voornaamste doel stellingen van de wereldvoedselactie. Er moet méér gedaan worden dan geld inzamelen en voedsel in de wel varende landen ten behoeve van de hongergebieden. Zo eenvoudig kunnen wij ons niet van onze plicht tegenover dit grote deel van de mensheid kwij ten. De onderontwikkelde gebieden moeten zelf de grootste inspanningen leveren. De hongerige mens kan geen hele dag met een lege maag werken, even min kan hij zich met een lege maag concentreren om te leren hoe hij zijn levensomstandigheden moet verbete ren. Omdat miljoenen er precies een der aan toe zijn, remt hij niet alleen de sociale en economische ontwikke ling van zijn eigen land, maar ook de welvaart in de rest van de wereld. Tegenover hen allen hebben wij een sociale plicht te vervullen. Het gebruik van werktuigen en technieken die in de hoogontwikkelde landen als nor maal worden beschouwd, moet nog aan de hongerige miljoenen worden ge leerd. Dit kan alleen gebeuren door voorlichting en door het uitbannen van eeuwenoude vooroordelen. (Bijv. Die ploeg met die houten pen en een koe ervoor) Dat kan pas worden bereikt door het opleiden van een groot aantal technici en leerkrachten. Verder kun nen trekkers, landbouwmachines be vloeiing, kunstmest en insectenbestrij- dingsmiddelen een belangrijk aandeel hebben in het opvoeren van de produk- tie per hectare en per man. Laat ons beginnen met eerst de ergste honger te stillen; zodat hij kan leren, hoe hy zijn eigen land doelmatiger kan be werken. Het is aan ons hem daar toe de werktuigen en de kunstmest te ver schaffen. SAS VAN GENT G. MEEUSEN Maandag kwam de VPRO weer eens aan de beurt. „Kinderen van de West", programma nummer één van deze om roep, werd gepresenteerd als een jetigd- instructiefilm. Het oplettende kijkertje ontdekte echter al spoedig onder het huiiddunne oppervlak, dat gevormd werd door veel jongens en meisjes en een in schoolmeesterachtige stijl gehouden commentaar, een dodelijke kritiek op de vaderlandse neo-koloniale praktijken. Na de gebruikelijke ellende van het NTS-journaal volgde „Speciale Be richtgeving", voor de samenstelling waarvan Leo Kool nogal wat kilometers afgesjouwd had. We zagen Leo in Cairo, Jerusalem en Jordanië, al waar hij een legertje lokale hoge Pieten vroeg naar hun mening over de kwestie-Israël, Er werd nogal veel gepraat in Kools straatje, waar, naar de eisen van de nieuwe tijd, genuanceerd gedacht wordt. Hetgeen wil zeggen, dat iemand politiek volkomen uit is, als hij blyft beweren dat Egypte en zijn handlangers ooit plannen gekoesterd hebben het joodse volk de hals af te snijden. „Degenen» die dat zeiden waren vuige volksophitsers' onthulde een Egyptische kranteman. En dat vonden wij een uitspraak, die Nas ser en vriend Shukairy toch maar in de zak kunnen steken. Iets wat ze mis schien niet hadden hoeven doen, indien bovengenoemde redacteur zijn mond zo'n vijftal maanden had opengedaan.

de Stem | 1967 | | pagina 5