Woningbouwvereniging: verkeerd voorgelicht BEJAARDENBOND GAAT TEGEN HUURPRIJZEN PROTESTEREN Douane in 'tnieuw O.B.G. Oosterbout werkte door Griep? m Kippe-sclinitzel op de Ylissingse menu-lijsten Oktoberbeurs te Vlissingen open MODERNE 't KEUKENCENTRUM Mej. E. M. Baars Bestuur Brabantia Nostra vergadert R Hoteliers week in Rusland vlotte ling voor zjasombouw 5SINGEN :gerlijke stand iOOGWATER Vandaag Morgen er nieuws uit id en streek pag. 3 en 5 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 17 OKTOBER 1967 Ook brief ter sprake Hansweert richt met Kruiningen VVV op Niet zeker Foutief Regionaal Crisis op de bloemkoolmarkt Chauffeur bekneld Geslipt en tegen boom Tijdens de kermis 7 inbraken in Belgisch Putte Stelend door Nederland Jaar cel voor ontsnapte Bosschenaar VANDAAG VOLGT UITSPRAAK Motorcross in St.-Willebrord E Zwaar Schoon Nieuwe vorm Informatief jester en wethouders rijn van at de gasombouw binnen het gsgebied van het gemeentelijk zo vlot en goed is verlopen, iet gehele personeel van ge. 1 rij ven voor beloond dient te jen wordt de leden een diner den. De kosten daarvan wor. md op f 1550.,,Deze kosten jimschoots worden bestreden' rdere gasopbrengst (f 2450.—), Ir de vervroegde ombouw ij te zo redeneren b. en w. ander zal maandag 23 oktober isvergadering aan de orde ko« aad begint om twee uur. clubhuis De voetbalcombi- sin gen krijgt een nieuw ciub- ïe Van der Helstlaan. Op za* oktober zal met de grond- ïheden worden begonnen. De ingen gaat aan dit gebeuren |ieel tintje geven. Daarna ontvangst gehouden in het clubhuis. Gistermiddag vond er een plaats op de splitsing Spul. ,ange Zelke tussen twee per- 's. De bestuurder van de per- i, A. H. uit Vlissingen, die met op de Lange Zelke in de rich- de kruising reed, verleende ïen voorrang aan een andere luto, bestuurd door F. C. M. L. len Bosch. De beide wagens beschadigd. Omdat A. H. een s, wordt het onderzoek over- aan de koninklijke marechaus- ii Ellen zv H. van Son en jse: Tom zv J. Colijn en J. Willem zv E. Flipse en A. Ruud zv K. van B elzen en >rk; Bennie zv M. Jansen en ïg; Evertje zv C. Ton en W. hannes zv J. Vos en E. Geert- el zv W. de Witte en M. Cor- acqueline dv J. Colijn en W, orinne dv J. Goedbloed en J. ik; Daniella dv G. Swiers en sen; Marco zv D. Hulshol en les. •ouwd S. de Poortere 32 J. sser 23 j.; G. Bouwense 22 j. Bruijne 20 j.; C. Lammers I. van de Dood 20 j.; j. Klop- j. en J. van den Hil, 33 j.; lieghem 27 j. en A. van Ee- j.; W. Verstraate 23 j. en J. indel. Ivd H. Moes 2S j. en E. Ier 18 j.; G. van den Berg 24 Remeeus 20 j.; P. van der 3 j. en J. Coumou 25 j.; R. j. en J. de Witte 22 j.; A. !4 j. en G. Meulmeester 21 j.; petter 22 j. en P. Laagland !2 jaar. len Crina van Belzen 54 [endrik Meulmeester. woensdag 18 oktober, pert: 3.02 en 15.04 uur. Ter- 2.28 en 14.25 uur. Vlissingen: 3.56 uur. Wemeldinge: 3.41 en |FE rte: Schilderijen, gouaches en en van Jacques Siegers. URG jzaal Rijksarchief 9.30-12.30 en 10 uur Curieuze archiefstukken EN i 10 uur Prov. dag Ned. Fed. mwelijke Vrijwillige Hulpver- Zeeland, plein l4—23 uur Oktoberbeurs EN uur Tobroek 14 jaar G ïeater 20 uur Angélique, mar- er engelen 18 jaar BRUG minck 14 uur Kermlsschleting Ind Kermisschieting iE eek PE rte Schilderijen, gouache» en en van Jacques Siegers URG jzaal Rijksarchief 9.30-12.30 en 10 uur Curieuze archiefstukken want zijn hevige slag had d® hut getroffen met het f>nvei- enkele versplinterde P-m. - „AU! ME VUISTl!jam- lat was voorlopig het laaÏÏ.'£ rholen diende hem namelim kai op de carotiszenuw «"f- Itsu Fukai kunnen gewoon* en mond meer opendoen, pr al wel duidelijk: smidje .ver Oost..„ (ADVERTENTIE) Baronielaari 59, Breda (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op vrijdag 20 oktober komt het dagelijks bestuur van de stich ting Brabantia Nostra bijeen te Til burg. De vergadering war reeds uit geschreven voor de publikatie van de brief die het dagelijks bestuur vorige week aan de leden zond ter voorbe reiding van een studiedag over de veranderingen op religieus en_ maat schappelijk terrein een brief die nogal wat opschudding veroorzaakt heeft. De voorzitter van Brabantia Nostra, drs. J. van Casteren, zei gisteren dat deze zaak zeker op 20 oktober bespro ken zal worden'. Ook zal de vraag aan de orde komen of de studiedag door zal gaan of niet. (Var onze correspondent) HANSWEERT Onder voorzitter schap vai burgemeester A. Schipper wera te Hansweert in de zaal Thalia een oprichtingsvergadering gehouden van een V.V.V.-onderafdeling. De 'be langstelling hiervoor was redelijk. Allereerst werd een uiteenzetting ge' geven door de heer Ruisaard over doel en organisatie der afd. Z.-Beveland van de V.V.V. Na diverse vragen werd uiteindelijk het besluit genomen om te komen tot oprichting van een onder afdeling. Als bestuursleden voor Hansweert zul len zitting nemen J. den Boer, S. Vis ser en B. Fassaert. Voor Kruiningen nemen zitting de heren J. Laco, M, v. d. Berge en K. Oosterom. De con tributie is gesteld op f 15,- voor Ho recabedrijven f 10,- voor verdere mid denstand, f 2,50 voor particulieren. Alle aanwezigen meldden zich als lid. De voorzitter drong er bij de aanwe zigen op aan een ledenwerfactie te houden. (ADVERTENTIE) |j Ff VVuA) Jtw huid. KlaaiJi 'l>j o iG off - (Van een onzer verslaggever) SINT JANSTEEN/HULST De bejaarden in Sint Jansteen en Heikant die in aanmerking ko men voor de dertig nieuwe be jaardenwoningen uit de derde bouwstroom in deze gemeenten zijn hevig geschrokken van de huurprijs die hen is voorgescho teld door de Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwvereniging te Kloos- terzande die deze won'neen bouwt. De huur, die no" niet de finitief is wordt berekend op f 30.70 per week, inclusief ver warming en bijkomend» Voste,, voor centraal antenne-systeem boiler en water. ,Dit lijkt op chantage of oplichting," is het commentaar van de heer C. van Aert, voorzitter, kringleider en lid van het hoofdbestuur van de bejaardenbond. „Or.s is altijd verteld dat de huur zo om en nabij de f20.- per week zou zijn. Nu komen ze plotseling met dit bedrag op de proppen. Mijn buurvrouw heeft' haar woning al verkocht omdat ze dacht beter zo'n bejaardenwoning te kunnen nemen. Ze is moeilijk ter been. Trappen lopen is bezwaarlijk. Deze vrouw is altijd in de veronderstelling geweest dat de huur niet meer dan f20.- zou zijr. en zo zijn er nog een stuk of zes die hun huis a! hebben verkocht. Ze zitten nu met de handen in het haar." „Dat is onzin," zegt de heer W. M G. Bartz voorzitter van de woning bouwvereniging. „We -hebben die mensen nooit wijs gemaakt dat de huurprijs inclusief bij komende kosten op f20,- zou komen. Toen we spraken over de huurprijs be doelden we uiteraard de „blote" huur Dat de bejaarden nu zo geschrokken zijn van dat bedrag, komt volgens m' gewoon omdat ze verkeerd zijn voor- Belicht ..Het is trouwens r.og helemaal niet zeker dat de huur f30,70 blijft. De wer kelijke huur kunnen we pas gaan be rekenen na afloop van de hele bouw stroom. Maar om de mensen alvast een beeld te geven van wat ze straks zullen moeten betalen hebben we dit bedrag meegedeeld. Zo kan ik zeggen dat het bedrag van f32.- voor vaste kosten centrale verwarming nu al is vastgesteld op f 28.50. De huur per week is berekend op ongeveer f 16.50. Het i? niet uitgesloten dat er in de diverse getallen nog veranderingen zullen kor men," zo zei de heer Bartz. De heer Bartz wil in elk geval met klem benadrukken dat niet de woning bouwvereniging degene is geweest, die de bejaarden foutief heeft voorgelicht. „Op een vergadering is ons duidelijk verteld dat de huurprijs zou komen op f 17.- of f 18.- per week. Een week of vier geleden, aldus de heer Van Aert kregen we officieel bericht, dat we dp bejaarden moesten vertellen, dat dit bedrag veranderd was in f21.-. „De bejaardenbond," zo zegt de heer Van Aert. „is van plan heftig te pro testeren tegen deze nieuwe huurprijs d.w.z. de huurprijs van f 30.70. In welke vorm is nog niet bekend." „En", zegt hij, „de burgemeester heeft gezegd dat dit voor alle gemeen- ten geldt die betrokken zijn bij deze „IK heb hier in Zeeuwsch-Vladhderen al die veertien jaar fijn gewerkt maar ik heb toch ook echt wel zin in dat nieuwe werk.' Mej E. MBaars catechiste van Breda, zette op 9 dè- cember 1953 voo* het eerst van haar leven voet aan wal in Zeeuwsch- Vlaanderen, „Ik had mijn opleiding als maatschapp djk werkster vol- tooid in Br"da en haa ei toen inmid dels al twee jaar praktijk opzitten in Roermond. Tja en nu clan parochie- assistente in Oosterhout Ik noem het eigenlijk lieveipastoraal werkster „TOEN ik hier h. Zeeuwsch-Vlaande ren kwam, werkten we als maat schappelijk werksters nog vrijwel individueel Er wareiverschillende katholieke instellingen Die zijn nu samengevoegd en daaidoor kunnen wij in teamverband werkenDat is veel prettiger overigens heeft na tuurlijk ieder zijn eiger terrein. Met drieën werken we in de kanaalzone ui het individueel maatschappelijk werk. Je ho idt spreekuren, je gaat op huisbezoek en je probeert bepaal de relaties te herstellen of te ver beteren, zodat (en daa gaat het om m ons werk) de mens zich thuis kan iup, 'n eze maatschappij." „MEN heeft nag aliijd een scheef beeld ban het maatschappelijk werk. Som migen aenken aat het bedoeld is boor asociale typen of gezinnen. I ?r vind 'e hieT eigenlijk niet. Anderen hopen bij ons financiële steun te krijgen. Dat komt vaak orn aat degenen die naar ons verwijzen zielzorgerswijkverpleegsters) zelf °ok geen hetder beelrt hebben van wat WIJ eigenlijk doen In dit gebied zijn geen bureaus voor levens- en Sezinsmveilijkheaen Dat hoort dus bijvoorbeeld tot onze taak. Arbeids- moeüijkheden ook Ee„ man die tel- Kens ziek is en die eigenlijk ander werk noet hebben. Op onze beurt moeten unj natuurlijk ook weer dik- wij is doorverwijzen '0kendWZk lS "uk n0g tp baeinig be kend. We probei en ei voorlichting over te geven aan verschillende groe- pen. Dit jaar hopen we, samen met e andere instellingen voor maat schappelijke zorg m Zeeland, een fol der uit te geven over het werk. Onze spreekuren worden weinig bezocht. toch weten d> mensen er vaak wel ban, maar ze komen niet. Of te laat. Bij huwelijksmoeilijkheden bijvoor beeld. Soms komen ze pas, wanneer ze al gescheiden zijn." „MIJN nieuwe werk is neg experimen teel. We moeten nog beginnen aan een duidelijke taakomschrijving. Ik denk aan huisbezoek en groepsge sprekken. Het wordt in elk geval teamwork met de pastoor en de ka pelaanIk behoor tot de eerste ne gen van de opieiding tot past oraal werkster die mgr. De Vet in het leven heeft geroep en ir. Breda. Onze opleiding gaat nog twee jaar door en bovendien krijgen we eens in de maand de zogenaamde groepssuper visie. Het viel overigenr niet mee om (naast je gewone dagtaak) weer te gaan studeren, maar hét werk lokt me aan." bouwstroom. IK ben in Koewacht en Zuiddorpe geweest. In Koewacht moe ten de bejaarden f20.- betalen en in Zuiddorpe f15.-. Daarom snap ik niet waarom dit regionaal wordt." Inmiddels is er een spoedbijeenkomst geweest van de bejaardenbond met de stichting (in wording) Bejaardenzorg en Huisvesting. Besloten is voorlopig aldus de heeT Van Aert dat een ver gadering zal worden belegd met de woningbouwvereniging omdat een huur van f30.70 per week niet tolerabel wordt geacht. (Van onze correspondent) GOES Sinds vrydag 13 oktober bestaat op de Nederlandse markt voor bloemkool een crisis. De producenten prijs op de representatieve markt, dat is in dit geval btf de veiling in Groote broek, was gedurende drie achtereen volgende dagen lager dan het voor een crisistoestand in de EEG-overeenkom sten vastgestelde niveau. Het ontstaan van een crisistoestand betekent, dat de Nederlandse regering steun verleent op het produkt dat via de veilingen uit de markt wordt ge nomen. Er is op het ogenblik een ruim aan bod van bloemkool. De minimumprijs voor dit produkt is 15 cent per stuk. Wanneer die prijs niet gemaakt kan worden op de veilingen vindt doordraai plaats en vervolgens vernietiging. Voor wat Zeeland betreft is er enkel een aanbod van betekenis van bloemkool bij de veiling „Walcheren" te Middel burg. (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Omstreeks 15 uur raakte de 23-jarige O. L. uit Gouda met zijn truck met oplegger in een slip en schoof daarbij over de gladde weg naar de linkerzijde van de rijbaan om vervolgens tegen een zeer zware boom te botsen en in een sloot terecht te ko men. De oplegger schoof daarbij met een halve slag om en drukte de cabine in elkaar, waardoor de chauffeur be kneld kwam te zitten. De voorwielen waren van onder de trekker geslagen en lagen mkele meters verder op de rijbaan. Met behulp van enkele omstanders werd de chauffeur in bewusteloze toe stand uit de cabine gehaald. De be stuurder is voor verdere behandeling overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst. De vernielde trekker is met be hulp van een kraanwagen uit de sloot gehaald. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het slechte weer en de daardoor gladde wegen. (Van onze correspondent) PUTTE - Zondagavond en in de nacht van zondag op maandag is in zeven huisen in Belgisch Putte inge broken. De beste slag hebben de daders waarschijnlijk drie mannen - ge slagen in het huis van de familie P. v. L. aan de Veltstraat. In een slaapka- merkast vonden zij een bedrag van 70.000 a 80.000 B.frs., waarmee zij aan de haal gingen. De inbrekers richtten in de woning van de familie Van L. een grote ravage aan. De daders hebben veelal handig ge bruik gemaakt van de afwezigheid van de bewoners van de huizen, die zij met een bezoek vereerden. De meesten van de bewoners waren naar de beroem de Putse kermis getogen. Een keer werden de dieven bijna gesnapt. Dat was bij de woning van B., die thuis kwam om de drie inbrekers het op een lopen te zien zetten. In een woning aan de Kalmthoutsesteenweg maakten de dieven 1000 B.frs. buit. Ook op de an dere vier adressen vonden zij iets veelal geld van hun gading. De rijkswacht stelt een uitgebreid onderzoek in. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De 25-jarige W. B. uit Den Bosch die veertien dagen geleden wegens een lange serie inbraken voor de Bredase rechtbank terecht stond, is conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De Bosschenaar werd na een veroor deling wegens diefstal door de Bossche rechtbank in de Rekkense inrichting geplaatst .waaruit hij in februari van dit jaar ontsnapte. Hij zwierf daarna maandenlang stelend door Nederland. Na zijn arrestatie in Roosendaal waar hij twee keer inbrak, maakte hij in ge zelschap van de Haagse politie een rond rit door Den Haag en wees de adressen aan waar hij ingebroken had Overal sneed hij ruiten uit om binnen te komen, op particuliere adressen in Breda, Dordrecht, Goes Schiedam, Leiden, Den Haag, Den Bosch, Geer- truidenberg en Enschede Hij maakte Yoor tienduizenden guldens buit, (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Nederlandse douane krygt een nieuw uniform (rechts). In de Roosendaalse inspectie is maandag de moderne kledij als eerste in het land uitgereikt. De overige in specties zullen in de loop van dit jaai volgen. Het nieuwe uniform is modem van snit en tweekleurig. Het bestaat uit een donker groenblauw colbert met steek- zalkken en een lichte groengrijze broek. Het oude uniform was, geheel grijs groen. De douanebeambten zuLen voortaan een grijze stropdas en grijze glacés dragen. Ook de rangon derschei dingstekens zijn gemoderniseerd. De inspectie Roosendaal van de dienst In voerrechten en Accijnzen zal volgende week de nieuwe uitmonstering aan de grensposten Wernhout. Nispen Putte en Ulvenhout tonen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA In het kort geding dat de Oosterhoutse Betonmortel Centrale heeft aangespannen tegen de gemeente Oosterhout zal de president van de Bredase rechtbank, mr. J. K. Schellen- bach, vandaag uitspraak doen. Zoals in onze editie van gisteren werd ge meld, heeft de gemeente Oosterhout de heer J. C. Lodewikus, directeur van de O.B.C., gesommeerd per 16 oktober de loswal aan het Wilhelminakanaal te ontruimen, waar het bedrijf gevestigd is. Het telt 22 man personeel en zal als de gemeente Oosterhout in het ge lijk wordt gesteld, gedoemd zijn te ver dwijnen. In 1964 verstrekte de gemeente Oos terhout een vestigingsvergunning voor niet langer dan drie maanden. Zij stond daarna oogluikend toe dat dt O.B.C. op het terrein aan de loswal gevestigd bleef. Tot in november 1966 toen de ge meenteraad besloot voor de bedrijven, die op de loswal een standplaats heb ben een vestigingsvergunning vérplicht (ADVERTENTIE) wvL... S,.K% VefïfruHWop - MICf Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. VefcfruHW op te stellen. De O.BC. werd een vergun ning onthouden, omdat de loswal geen industrieterrein is. Op 12 juli van dit jaar kwam de brief waarin stond, dat voor 15 augustus het bewuste gedeelte van de loswal ontruimd moest zijn. Deze termijn werd na overleg van bei de partijen met een maand verlengd. Mr. W. Kousemaker, namens eiseres, merkte op dat de O.B.C. op twee ver gunningen zit te wachten. Een voor de bouw van een in 1964 geplande nieuwe centrale op een stuk grond, waar over het betonbedrijf reeds de beschik king heeft en een bouwvergunning voor een tijdelijke centrale, op geringe afstand van de bestaande. „Geef eiseres nog enig respijt", verzocht de raadsman nadrukkelijk. Wat heeft de gemeente Oosterhout er aan op deze wijze een levenskrachtig bedrijf te ruïneren. Hier is sprake van gemeentelijke willekeur. Het motief tot de voor het bedrijf funeste maatregel kwam volgens hem voort uit een hou ding van: „Nou is ons geduld op". „Werkelijke belangen staan er voor de gemeente Oosterhout niet op het spel", zei de raadsman. Waarom geen vergunning? „Dit is een zaak van gemeentelijk beleid", zei mr. G. van Spaandonk. namens de gemeen te Oosterhout. Een van de beweegrede nen was het feit dat noodzakelijke her stelwerkzaamheden aar de loswalkade door de aanwezigheid van de mortel centrale belemmerd zouden worden. Mr. Van Spaandonk merkte op dat de gemeente Oosterhout altijd n.et de belangen van de O.B.C. rekening heeft gehouden en dat het bedrijf zichzelf in deze noodsituatie heeft gebracht. Hij bestreed de opvatting van de te genpartij dat zij misbruik heeft ge maakt van haar bevoegdheden. De president bepaalde de uitspraak op vandaag en gaf aan een vertegen woordiger van de gemeente instructie nog geen nadere stappen te doen. (Van onze motorsportmedewerker) ST. WILLEBRORD Op zondag 5 no vember (aanvang 2 uur) zal de motor cross vereniging „Do Tank" uit St.# Willebrord opnieuw een cross houden' op het terrein aan de Kerkeheidestraat. Na de eerste wedstrijd, die onlangs in St. Willebrord met succes werd geor ganiseerd, is het parcours opnieuw uit gezet* (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De heer G. van der Veen, directeur van ho tel Brittannia in Vlissingen, gaat een kippeschnitzel in een ommeletachtig omhulsel aan zijn menulijst toevoegen. Vorige week heeft hy dit gerecht voor geschoteld gekregen in een ho tel in Moskou. Hij vond het ver rukkelijk. De heer Van der Veen was in Moskou in het kader van een zevendaagse studiereis door Rusland. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de vereniging van oud-leerlingen van erkende hotelvakscholen (V.O.L.). Bijna 100 vooraanstaande figuren uit het Nederlandse hotelwezen hebben de reis meegemaakt. Het Nederlandse gezelschap be stond, de dames meegerekend, uit 125 personen. Onder hen ook de heren J. Arkenbout, E. Kasemier en E. Oos terhuis, directeuren van respectieve lijk hotel Mondragon te Zierikzee, Delta Marina te Kortgene en het Strandhotel in Vlissingen. Het gezelschap heeft achtereenvol- :ens Moskou, Leningrad en Helsinki ezocht. In Moskou waren de Nederlanders ondergebracht in het geweldige Ros- sija-hotel op het Rode Plein. Wan neer dit hotel helemaal voltooid zal zijn zal het over 6000 bedden beschik ken. Op het ogenblik is nog slechts eenderde deel in exploitatie. Het ho tel, dat twaalf verdiepingen telt, krijgt 120 liften. De Nederlandse hoteliers lunchten en dineerden telkens in een ander ho tel. Op die manier konden zij een goede indruk krijgen van het hotel wezen in Rusland. De heer Van der Veen vindt Rus land een land van grote tegenstellin gen. Bestek, borden, glaswerk, meu bilair en maaltijden zijn goed tot uit stekend; de bediening is primitief. „Wel correct en beleefd, maar men beheerst de techniek van het serveren eenvoudig niet". Wat de efficiency betreft, lopen de Russische hotels over het algemeen jaren achter bij die in West-Europa. In een hotel met 400 bedden liep bijvoorbeeld 700 man personeel rond. In Nederland ligt dit cijfer op 100 tot 200 man. In het Kreml-Palasttheater daarentegen presteerde men het om de 2400 be zoekers binnen een kwartier van een consumptie te voorzien. De hotels in Rusland kennen geen receptie en geen portiersloge. Alle hotelboekingen lopen namelijk via In- tourist, het staatsreisbureau in Rus land, dat ook de reis van de Neder landse hotelhouders heeft georgani seerd. Wel loopt op iedere etage in de Russische hotels iemand rond die de sleutels van de kamers in zijn be zit heeft. De restaurants in Rusland worden druk bezocht Opvallend is dat over al kleine orkestjes zitten, tot in de wachtkamers van de vliegvelden toe. De restaurants sluiten om elf uur. Daarna kan men alleen nog terecht in de zogenaamde valuta-bars, waar men slechts vreemde valuta accep teert. Hygiëne staat in de Russische ho- télkeukens bovenaan. De keukens zijn brandschoon. De Nederlandse gasten mochten alleen een keuken be zichtigen wanneer ze witte jassen aan en koksmutsen op hadden. Behalve van de al eerder genoemde kippe-schnitzel heeft de heer Van der Veen vooral genoten van de Rus sische soepen. Ze worden gemaakt van allerlei koolsoorten. De heer Van VAN DER VEEN heerlijke soep der Veen herinnert er zich speciaal een van bietjes met niertjes. De Nederlandse hoteliers hebben alles bij elkaar nogal een zwaar pro gramma afgewerkt. Op het program ma stonden o.m. een dans- en zang uitvoering van het Russische leger in het Kreml-Palasttheater („Die had ik vier jaar geleden jammer genoeg al in Londen gezien"), een lezing over het toerisme in Rusland, een Russisch etentje in hotel Peking, een bezoek aan een levensmiddelenfabriek waarin op één ochtend 50.000 gebak jes en 100.000 biefstukken verwerkt worden, bezoeken aan het Kremlin, het Mausoleum, een hogeschool voor de architectuur (Moskou) en het be roemde museum Hermitage in Lenin grad, waar 26 Rembrandts hangen. Vrijdagmiddag j.l. stapte het Ne derlandse gezelschap nog even in het vliegtuig naar Helsinki, waar de ho teliers van Helsinki 's avonds een ontvangst verzorgden. Tijdens het hierna volgende diner werd eland op gediend. Zaterdagochtend waagden 20 Nederlandse zich in een Finse sau na. In Helsinki beschikt elk hotel over een sauna. Een van de belangrijkste proble men van de Russische hotels is hoe aan voldoende vrouwelijk personeel te komen. De vrouwen kunnen bui ten het hotelvak over het algemeen meer verdienen. Veel vrouwen zitten bijvoorbeeld in de bouwvakken. De Russische vrouw doet trouwens wel meer dingen die men in West-Europa alleen door mannen ziet doen. Zo ziet men in de Russische straten veel vrouwelijke straatvegers. „Ze vegen ieder peukje dat ze tegenkomen op. De Russische straten zijn opvallend schoon", aldus de heer Van der Veen. Tenslotte dit: dat de wereld klein is heeft de heer Van der Veen ook in Rusland weer kunnen ervaren. In hotel Metropole in Moskou ontmoet te hij een vaste gaste van zijn eigen hotel: de vrouw van een Amerikaan, die betrokken is bij de bouw van de Nederlands-Amerikaanse industrie Hercules Powders N.V. in Middel burg. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de grote tent naast het stadhuis te Vlissin gen opende gisteravond om half acht loco-burgemeester C. H. J. Gillissen-Verschagen de VlissmT- se oktoberbeurs. Om acht uur kon het publiek reeds een kiikie ne men op de grootste midden- standsbeurs, die ooit in Vlissin gen is gehouden. De oktoberbeurs is tot en met zaterdag 12 okto ber elke dag geopend van twp» uur 's middags tot elf uur 's avonds. Namens de stichting Middenstands presentatie heette de voorzitter, de heer H. Meur, de genodigden welkom. Hij prees de activiteiten van de midden stand in Vlissingen. De heer Gütlich, organisator en te vens directeur van het Bureau Intereal, bedankte het gemeentebestuur voor de prettige samenwerking. Namens het be stuur van de Stichting Middenstands presentatie en Intereal bood hij de loco-burgemeester een reproduktie aan van een schilderij van het oude stad huis. Het dochtertje van de heer H. Meur overhandigde mevrouw Gillessen- Versehagen een bos bloemen. Loco-bur gemeester C. H. J. Gillessen-Verschaeen wees in zijn speech o.a. op de zakelijke belangen voor de betrokken exposan ten. Nadat hij de Oktoberbeurs voor geopend had verklaard, zorgde de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" uit Vlissingen, onder leiding van dirigent J. Gillesen, voor de muzikale omlijs ting. De Oktoberbeurs 1967 Is in geen en kel opzicht meer te vergelijken met de vroegere middenstandsbeurzen, die in Vlissingen worden gehouden. Het Bu reau Intereal uit Rijswijk bouwde in drie dagen een tent met een opper vlakte van 1800 m2, waarin 43 stand houders een plaats hebben. Verder zorgde dit bureau ervoor, dat door de aankleding, het comfort, de entourage, alsmede door het goedverzorgde res taurant deze Oktoberbeurs een totaal nieuw gezicht kreeg. Ook werd voor de bouw en inrichting een beroep gedaan op de Zeeuwse Jaarbeurs, zodat het mo gelijk werd de Oktoberbeurs in haar huidige vorm te presenteren. Voor het eerst in het negenjarige bestaan van deze Oktoberbeurs zijn er ook gast- standhouders uit Den Haag en Am sterdam. Er is veel te zien. Het aantal artike len in al zijn variaties bedraagt bijna 9000 stuks. Op huishoudelijk gebied is er vrijwel alles wat men zich maar kan wensen. Er zjjn groentemolens, was automaten, koelkasten, naai- en brei machines, keukenmachines en zelfs complete keukens te bewonderen. Ver der is er een keur aan elektrische ap paraten. In de uitgebreide radio- ent.v.-collee- ties is de kleuren-t.v. uitvoerig verte genwoordigd. Er worden demonstraties gegeven met een recorder, waarmede men t.v.-programma's kan opnemen en later weer op het eigen toestel kan af draaien. Er worden modeshows gehou den, er is een uitvoerige voorlichtings show over lampen voor woon- en slaap kamers. Er zijn ook kapitale inzendin gen op het gebied van de aardgas-toe passingen. Hiervoor neeft de Zegam een speciale voorlichtingstent ingericht, die de aardgastoepassingen en demon straties voor Vlissingse. Middelburgse en Haagse firma's overkoepelt. In de stand van de gemeente Vlissingen is reeds een maquette te zien van het toe komstige overdekte zwembad. Dit zwembad zal in drie fases geprojecteerd worden bij de onlangs gereedgekomen sporthal. Een noviteit op het gebied van het schoonmaken van auto's, vette motoren etc. etc. is de pursan-cleaner. Volgens de organisators zit er een re delijke kans in dat men een bezoekers aantal van 20.000 haalt. Gebeurt dit, dan wordt er een auto ter waarde van f 6000,- verlont. H' t is dus wel zaak de toegangsbewijzen te bewaren.

de Stem | 1967 | | pagina 3