Olie blokkeert verkeer Fracties overstroomd met brieven Vijfduizend gulden per jaar meer voor tweede kamerleden HAL ontslaat 218 man AFTREDEN DE GROOT VERWACHT Russische landing op Venus? ARTS WEIGERT PIET GEELHOED TE BEHANDELEN Diamanten- zwendel in Antwerpen STEEDS MEER DODEN DOOR LONGKANKER DAGBLAD VOOR ZEELAND Overstromingen in Buenos Aires Veel wind ANDAAG IN Ongeluk in suikei had vermoedelijk voorkomen kunnen worden Rus vraagt asiel in Amerika Nog meer? BOOM Auto na slip tegen boom NIET VOLDOENDE Broers bekennen 12 inbraken STAP VOORUIT T achtig-kilometer borden langs rijksweg 58 Heb je voor de vrede niet een beetje pijn in je knie over BOOMKWEKER SLAAT OUDE TANTE MET HAMER TWAALFJARIGE INBREKER NAM HET ER GOED VAN pindarotsjes 107e JAARGANG No. 25637 Voor God, Koningin tn Vaderland Uitgave: N V. Uitg. Mij. Neerlandie Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijeridekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 11 Mali DINSDAG 17 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten- Iandse abonnGmenten op aanvrage# Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ~7~, OBO„, Bu^eau vooTde Zeeuwse eilanden: GOESrKlokstraat 1, telefoon^J>252^Bureau^voorJteeuwsch-Vlaanderen^HUI£T^ 3' te,efoon 2601 OOSTBUR ieuwstra HEFTIG VERZET TEGEN HUURBELASTING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is van oordeel, dat de jaarlijkse schadeloosstelling voor Tweede- Kamerleden per 1 januari moet worden verhoogd met vijfduizend gulden tot een bedrag van 25.000 gulden. De minister van Binnenlandse Zaken, mr, H. Beernink, heeft in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de door minister Verdam ingestelde com- missie-Götzen tot de overtuiging is ge komen, dat het jaarlijks bderag moet worden verhoogd tot minimaal 25.000 en maximaal 40.000 gulden, afhankelijk van mogelijkb neveninkomsten. Men is van oordeel, dat de schadeloosstelling dusda nig moet zijn, dat de vervulling van het kamerlidmaatschap niet wordt belem merd door financiële oorzaken. Minister Beernink kondigt aan, dat er op korte termijn een wetsontwerp zal worden in gediend om de aanbeveling van de com- missie-Götzen te bekrachtigen. NEW YORK (AP) De American Cancer Society heeft bekendgemaakt, dat het aantal sterfgevallen ten gevol ge van longkanker snel stügt. Het aan tal sterfgevallen aan andere soorten kanker blyft gelyk of daalt. Bij het begin van haar jaarvergade ring sprak de vereniging opnieuw van een samenhang tussen longkanker en het roken van sigaretten. Zij pleitte voor een Amerikaanse wet, die een krachtigere waarschuwing op sigaret tenpakjes en alle vormen van reclame voorschrijft. Bovendien werd gepleit voor meer research om te komen tot een minder gevaarlijke sigaret. Tenslotte wil de vereniging federale subsidies voor het voeren van 'n anti-sigarettencampagne, die in het bijzonder op de jeugd gericht is. Volgens de vereniging is het aantal sterfgevallen ten gevolge van longkan ker in de laatste tien jaar voor man nen met 55 pet. gestegen en voor vrou wen met 46 procent. Deze stijgingen worden toegeschreven aan zwaarder ro ken. Volgens de jongste statistieken ster ven van elke 100.000 mannen jaarlijks 38 aan longkanker. Geen enkele andere soort kanker eist zoveel slachtoffers. BUENOS AIRES (Reuter) De aan houdende regen en storm doen de be volking van Buenos Aires en omgeving, "waar de overstromingen aan meer dan 50 mensen het leven hebben gekost nieuwe wateroverlast vrezen. De afgelopen vierentwintig uur is vijf centimeter water gevallen. Men vreest dat nog 20 tot 50 mensen zijn ver dronken. Ongeveer 150.000 vluchtelin gen zijn in scholen, voetbalstadions en andere openbare instellingen opgeno men. In verscheidene van de rampge bieden zou het tot ernstige incidenten zijn gekomen door plunderingen. Het weerbericht meegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veel bewolking met matige en aan de kust harde tot stormachtige wind tussen west en zuidwest tureng veranderin& in temperar Vandaag: ZOn onder 17.43 uur maan op 17.32 uur. Jon °P °7'09 uur. maan onder 07.02 uur. StoflbU? Pc Stem I De mannen, die een oogje in het zeil houden bij Jeroen Bosch, hebben het niet op „kunstkenners". Pagina 7. Zes mannen en een vrouw ma ken de dienst uit in Rood-China. Pagina 9. Sinds jaar en dag worstelen de Russen met landbouwproble men, ook vandaag nog. Pag. 15. Er moet iets veranderen bij ons wetenschappelijk onderwijs, maar niemand schijnt te weten: hoe? Pagina 7. Piet Schaerlaeckens, de aanvoer der van de Rijense amateur voetbalclub RAC, is al over de tegenslag van een zeer ernstige verwonding heen. Pagina 13. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het begint erop te lijken dat heel Neder land tegen de huurbelasting van woningwetwoningen is, zoals de regering deze in de miljoenen-nota aangekondigd heeft. De Tweede Kamerfracties worden de laatste tijd tenminste overstroomd met brieven, die de huurders aan hun bevriende fractie schrijven. Volgens de plannen krijgen de huurders van woningwetwonin gen met een belastbaar inkomen boven de 12.750 gulden een hef fing opgelegd. Die heffing zal in beginsel worden bepaald op het verschil tussen 10 procent van het belastbaar inkomen en de „kale" huur. Daarbij zal de heffing niet meer be dragen dan de betaalbare huur, terwijl per kind een aftrek op de heffing zal worden toegepast van 10 procent. Deze voornemens van minister Schut (Volks huisvesting) zijn minder hard dan die van oud-minister Bogaers. Laatstge noemde is het eerst met voorstellen voor een heffing op daarvoor in aan merking komende bewoners van wo ningwetwoningen gekomen. Uit de brieven van huurders aan de fracties kan men opmaken dat zij deze heffingen onrechtvaardig vin den. De meeste van deze huurders wil len, aldus hun brieven, wel naar een bij hun inkomen passende woning verhuizen, maar die is in de meeste gemeenten niet te vinden. „Het zijn of woningwetwoningen, of veel te dure huurwoningen of koopwoningen, die lang niet iedereen kan betalen. Een tussenwoning, aan onze inkomens aangepast, is nauwelijks te vinden", aldus de vrij algemene klacht. Andere huurders wijzen erop, dat zij de huurbelasting eventueel wel willen (of misschien moeten) betalen, maar zij wensen daarbij meer voorzieningen, eveneens aangepast aan de extra huur, die zij moeten betalen. (Van een onzer verslaggevers) STAMPERSGAT Naar het zich laat aanzien had het bedrijfsongeval in de suikerfabriek in Stampersgat dat het le ven kostte san twee inwoners van Acht maal vermoedelijk voorkomen kunnen worden. Zoals gemeld, raakten Josephus Martens (60) en Cornells Dockx (36) in een silo bedolven onder de suiker, waarna zij door verstikking om het le ven kwamen. Bet onderzoek naar de -omstandighe den, die leidden tot de dood van de bei de werknemers is nog niet afgesloten Inmiddels is vast komen te staan dat de communicatie van de mensen in de silo met de buitaenwereld onvoldoende is geweest, en dat de vier mannen in de silo zich niet volledig bewust waren van het gevaar van de werkzaamheden. Vastgesteld is ook dat het afzuigen van de suiker en het scheppen van suiker in de silo technisch onverbreke lijk met elkaar zijn verbonden. Cornelis Dockx wordt vandaag be graven, Josephus Mertens zal morgen ter aarde besteld worden. De uitvaartdiens ten vinden respectievelijk plaats om elf uur en om kwart over elf in de paro chiekerk van de H. Cornelis in Acht maal. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De luitenant-kolo nel Yevgeny Rounge, van de Russische veiligheidstroepen in Europa heeft de Verenigde Staten om asiel verzocht. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Amerikaanse functionarissen zeiden dat de Rus de afgelopen veertien dagen de Amerikaanse militaire autoriteiten had benaderd en inmiddels in de Ver enigde Staten is. Hij stond in contact met de Russische staatsveiligheidsdienst KGB. Men veronderstelt dat Roenge de overste is die de gegevens over de spionage in Duitsland heeft versterkt. Zoals bekend is daar in het weekein de een spionagecomplot opgerold. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De directie van de Holland Amerika Li)n heeft gisteren 218 personeelsleden ontslag aangezegd. Het bedrijf voerde, zoals reeds gemeld, over deze ontslagen onderhandelingen met de vakorganisaties en heeft nu volledige overeenstemming bereikt over de te treffen financiële voorzieningen voor het betrokken personeel. De onderne mingsraad is volledig ingelicht. Het merendeel van de ontslagen per soneelsleden werkt in de technische werkplaats maar er zijn ook ontslagen gevallen in de .stuwadoorsafdeling. De technische werkplaats kreeg steeds min der werk doordat de vaarschema's min der ligtijd in Rotterdam toelaten. Af hankelijk van leeftijd en diensttijd zul len de betrokkenen een extra uitkering krijgen boven die van de werkloosheids wet. De directie van de Holland-Amerika Lijn is bezig te onderzoeken of er in de sector van het kantoorpersoneel spra ke is van een overbezetting. Van vak bondszijde deelde men mee dat de di rectie bij de besprekingen over de af vloeiingsregelingen van het personeel, dat thans is ontslagen, reeds had ver klaard dat men bezig is het kantoor personeel „door te lichten". Of dit zal leiden tot enkele ontslagen of tot een vrij groot aantal valt, aldus deze mede delingen, thans nog niet te bezien. Het verkeer TilburgBreda passeert stapvoets de onheilsplek bij Dorst. DE GROOT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Paul de Groot, de voorzitter van de Communistische Partij Nederland (C.P.N.), zal binnenkort, naar wordt verwacht tijdens bet komende partijcongres aftreden. Naar verluidt heeft hij zjjn zetel in het partijbestuur beschikbaar gesteld in verband met zjjn leeftijd. Hij is dit jaar 68 geworden. Paul de Groot is in 1899 in Amster dam geboren uit een joods diamant bewerkersgezin. Spoedig daarop ver huisde hij naar Antwerpen, waar hij tot 1923 bleef. Op 19-jarige leeftijd zat hij reeds in het bestuur van de juist opgerichte Belgische Communistische Partij. Terug in Nederland veroverde hij in 1930 een bestuurszetel in de com munistische partij. Sindsdien heeft Paul de Groot in steeds verdergaande mate de dienst uitgemaakt in de partij. Na genoeg alle vooraanstaande figuren in de partij zijn in de jaren voor en na de oorlog door toedoen van De Groot uit de partij gestoten of althans in de par- tijhiërarchie gedaald. (Van onze correspondent) TERHOLE Vermoedelijk tenge volge van de regen en een gladde weg is de 24-jarige J, R. uit Hontenisse met zijn auto nabij de driesprong te Terhole geslipt en tegen een boom terecht ge komen. De auto is daarbij door een heg en over het fietspad gereden. De be stuurder liep enkele vleeswonden aar. het voorhoofd boven de ogen op en werd door dokter Buwalda, die spoedig ter plaatse was, overgebracht naar het ziekenhuis te Hulst. De auto werd zeer zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Wonder boven wonder was er omstreeks 18.00 uur geen verkeer op het rijwielpad; normaal is het er op dat tijdstip altijd zeer druk. Al spoedig kwam vast te staan, dat de verklaring van de 39-jarige chauf feur G. H. S. uit Bussum als zou een klapband de oorzaak van het nog bij zonder goed afgelopen ongeluk zijn geweest, klopte met de werkelijkheid. De oplegger begon hevig te slingeren en sloeg tegen een boom. Hierbij werd de wieltandem van de oplegger zozeer verbogen dat delen hiervan zich in het achterste tankdeel boorden De tankauto schoof nog ruim tachtig meter door en kwam tot stilstand op het rijwielpad. De tienduizend liter olie, die zich in het laatste vak bevond, stroomde in snel tempo uit over de weg. De gehele ochtend is personeel van Rijkswaterstaat bezig geweest met het provisorisch reinigen van het wegdek. De twee vuile rijbanen werden onmid dellijk voor het verkeer afgesloten. Toen uiteindelijk bleek dat het strooien van zand niet voldoende was, werd het chemische bedrijf „Cadix Nederland N.V." uit Schiedam erbij gehaald, dat aan honderd vijftig liter Polyclens Industrial voldoende had om de laag olie te emulgeren. De Oosterhoutse brandweer kon het mengsel vervolgens gemakkelijk wegspuiten. De verongelukte tankauto, eigendom van een vervoerbedrijf in Bussum, werd door N.V. Stoof uit Breda tegen half twaalf weggesleept. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Roosendaalse gemeentepolitie heeft de gebroeders J. en M. R. (23 en 20 jaar) uit Sint-Wille- brord gearresteerd. Het tweetal heeft bekend 12 inbraken in Sint-Willebrord te hebben gepleegd. De broers werden door de Roosen daalse gemeentepolitie onder verdachte omstandigheden aangetroffen bij een garage langs Rijksweg 56. Een eerste onderzoek bracht aan het licht dat het tweetal in het bezit was van inbre kerswerktuigen, zoals een zaklantaarn, nijptang, schroevedraaiers enz. Uit 't onderzoek kwam aan het licht dat de Sint-Willebrorders in de nacht van zondag op maandag een po ging hadden ondernomen om in te breken in de Meatfabrieken in Roosen daal. Dit mislukte. Daarna bekenden de gebroeders een aantal inbraken te hebben gepleegd in hun woonplaats. (Van een onzer verslaggevers) DORST Tot gistermiddag half vijf heeft het geduurd, voordat Rijks weg 27 (Breda-Tilburg) weer geheel vrij was voor het verkeer. Tien uur eerder was even buiten Dorst een tankwagen, geladen met 32.000 liter dieselolie (bestemd voor een klant in Tilburg) na een klapband lek gestoten tegen een boom. Ongeveer één-derde van de tankinhoud verspreidde zich over twee van de drie rijbanen. Tot precies half-vijf, toen het sein „alles veilig" kon worden gegeven, vormden zich aan weerszijden van de plaats van het ongeval lange files auto's, wachtend op het ogenblik dat zij voor zichtig over de beschikbare rijbaan konden worden geloodst. Grote moei lijkheden werden voorkomen doordat de personenauto's in de richting Breda bij Rijen over Oosterhout werden ge stuurd (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Russen hebben gis teren een beroep gedaan op het Engelse sterrenkundig instituut, Jodrell Bank, te helpen bjj het volgen van het radio- spoor van de Venus 4 ruimtecapsule wegens het „buitengewoon belangrijke karakter" van het project. Professor sir Bernard Lovell, direc teur van Jodrell Bank, zei gisteravond: „Dit wijst er volgens mij op dat de Russen van plan zijn het ruimteschip op de planeet te laten landen". In het telegram, dat de Russen gis termorgen naar Jodrell Bank stuurden, stond: „Automatisch Sovjet-Station Venus 4 gelanceerd op 12 juni zal Ve nus bereiken op 18 oktober". Lovell merkte op de inhoud van het Russische bericht van groot internatio naal belang te achten „Het betekent een enorme stap voor uit op de weg naar samenwerking in de ruimte". Omstreeks Kerstmis vorig jaar stel den de Russen Jodrell Bank in staat maanfoto's van de Loenik 13 op te van gen, die daariia op alle voorpagina's van de westerse kranten verschenen. Lovell heeft Moskou geantwoord alles te doen om de nodige observaties te doen welslagen Hij zei dat Jodrell Bank klaar zal staan de belangrijke eindfase van de reis van de Venus 4 te volgen. Venus, altijd al als een geheimzinnige planeet beschouwd, bevindt zich op on geveer 70 miljoen kilometer van de aarde. De maan is slechts 400.000 kilo meter van ons verwijderd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Gisteren zijn de eerste tach- tig-kilometerborden langs rijksweg 58 geplaatst. Zoals bekend heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van vragen van de Zeeuwse Tweede-Kaimerleden besloten óm voor heel rijksweg 58 een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur vast te stellen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Piet Geelhoed, de 23- jarige onderwijzer uit het Zeeuwse Kamperland, heeft op zijn vredes mars, die hem 31 oktober via Noord- Brabant, Gelderland, Utrecht, Noord- Holland en Gouda in Den Haag moet brengen, met pech te kampen. Niets ernstigs. Zaterdag kreeg hij in Til burg pijn in de linkerknie. Een kennis bracht hem per auto naar een arts. Die weigerde in feite hem te behandelen. Piet Geelhoed is er niet kwaad over. Wel wat teleur gesteld. „Ik kwam er „in burger". Hü had dus zijn gele zeiljekker met de leuze „Vrede O-V 100200" (gironum mer van het Nederlandse comité anti-hongeractie) niet aan. Piet ver telt dat het volgende gesprek werd gevoerd, nadat hij zijn naam had ge noemd. „Zo, jjj wandelt dus voor de vrede". „Ja, dokter". „En nou heb je wat pijn in je knie. Wat ben jij kleinzerig. Tjsonge, tsjonge, heb je voor de vrede niet een beetje pijn In je knie over? In Viet nam zijn ze niet zo kleinzerig''. De arts stond toen op, liep naar de deur, opende die en zei: „Ik zal je een advies geven. Je moet gewoon doorlopen op je knietje". En daarmee kon Piet vertrekken. De Tilburgse arts had niet eens de moeite genomen te informeren wat de klacht was. Gekeken naar de knie had hjj evenmin. Een collega van hem, door Piet Geelhoed later geconsulteerd, was over het gedrag van die plaatsgenoot heel kwaad. Hij keek wel naar Piets knie en schreef hem enkele dagen rust voor. „U mag weer lopen als de knie geen pijn meer doet". En daarom vertrekt de Zeeuwse vredeswandelaar maandag niet naar Eindhoven. Vanochtend is hij naar Den Bosch op weg gegaan. De knie is weer beter. ROTTERDAM Gisterenmiddag is een 55-jarige boomkweker, J. C. H. uit Zoetermeer aangehouden kort nadat hij zjjn tante, de 76-jarige mevrouw N. A. Sappelli Hameetman met een hamer ernstig letsel aan het hoofd had toege bracht. De vrouw werd door de politie en omwonenden hevig bloedend in haar woning in Rotterdam aangetroffen. De arrestatie vond plaats dank zij de medewerking van een taxi-chaufeur die de boomkweker uit Zoetermeer naar het huis van zijn tante had gebracht. De taxichauffeur had opdracht te wach ten en zag de boomkweker zwaar be bloed uit het huis komen. Hij liep op de taxi toe, maar keerde daarna weer in de bovenwoning van de oude vrouw terug. De taxichaufeur belde het alarm nummer van de Rotterdamse politie, die de boomkweker ter plaatse ar resteerde. De oude dame, een weduwe, was bij kennis ondanks haar ernstige verwon dingen en zei, dat haar neef haar met een hamer op het hoofd had geslagen. De boomkweker verkeerde gisteravond in een verwarde toestand. Hij kon niet worden verhoord. In het huis trof de politie ook de ha mer aan die kennelijk door de boom kweker was gebruikt. De hamer is in beslag genomen. Mevrouw Sappelli is in het Bergwegziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Volgens de Rotterdamse politie was zij er gisteravond zeer ern stig aan toe. DORDRECHT (ANP) D© po litie van Dordrecht heeft de twaalf jarige jongen A. K. uit Dordrecht aangehouden# die enkele malen op zeer vakkundige wyze bleek te heb ben ingebroken. Zyn laatste kra&k had hem zevenhonderd gulden op geleverd De jongen werd herkend, nadat iemand aangifte van een in braak had gedaan. By een huis zoeking in zyn ouderlijke woriing werd onder zijn bed een geldkist gevonden, waarin nog honderd gul den zat. Van* het geld had hij vijf bromfietsen, enkele valhelmen, 'n leren pak en een luchtdrukpistool gekocht. In één .woning had hjj alle kasten leeg gehaald, een an tieke kast omvergegooid en een enorme ravage aangericht. (Van onze correspondent) ANTWERPEN. Door de arrestatie van een diamantsnijder uit Merksem is de Antwerpse politie waarschijnlijk een miljoenenzwendel op het spoor geko men. Uit het eerste onderzoek is geble ken dat de diamantsnjjder A. v. D. die reeds ruim tien jaar in dienst was van een diamantslijperij in Antwerpen, al leen al gedurende de laatste maanden zijn baas voor ruim 70.060 gulden heeft opgelicht. In de slijperij waar A. v. D. werkzaam was kreeg hij dagelijks een tiental dia manten te bewerken. Nadat er een ver denking op hem was gevallen kwam er bij nauwkeurig toezicht aan het licht dat v. D. hij herhaling een waardevolle diamant, die hij 's morgens te bewerken kreeg verwisselde voor een diamant van aanzienlijk geringere kwaliteit, die hij na zijn dagtaak tussen zijn afgewerk te produkten wist te werken, met ach terhouding van de waardevolle siersteen. Nadat zijn werkgever hem hierop enke le keren had betrapt gaf hij de snijder aan bij de politie. In de zakken van v. D. werden diamanten ter waarde van 28.000 gulden aangetrokken. Bij een huiszoe king trof de Antwerpse politie nog eens voor 42.000 gulden aan diamanten aan. De plitie onderzoekt of A. v. D. in zijn eentje actief was of dat hij deel uitmaak te van een georganiseerde bende. Ant werpse diamantaire vragen zich af hoe v. D. in het bezit kwam van de waar deloze of minderwaardige partijen dia mant die hij voor zijn opliehterspraktij- ken nodig heeft gehad. Men acht het niet uitgesloten dat ook andere bedrij ven slachtoffer zijn geworden van deze bende. TWINTIG personen zijn zondag do delijk gewond of verdronken en 40 ge wond geraakt toen een bus fiëstagan- gers van een brug in de rivier stortte bij Catarman in de provincie Visayan op het eiland Samar van de Philippijnen. DE 6-JARIGE Robert W. Gijzen uit Breukelen is gisteren in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Breukelen verdronken. IN FRANKRIJK dreigen deze week enige stakingen. In elk geval zullen de postbeambten donderdag en vrijdag niet werken om aan hun eis voor een uit breiding van het personeel kracht bij te zetten. (ADVERTENTIE) li: 11h v niet duur vte! heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1