11 Samenwerking met AR en CHU voorlopig nodig FABRIEK IN ASSCHADE 30 MLN TWEE MANNEN UIT ACHTMAAL IN SUIKER GESTIKT Vijf arrestaties in spionage- komplot Lonen 1100 arbeiders worden doorbetaald WOONHUIS BURGEMEESTER PUTTE „BELEGERD" CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Jachtseizoen geopend NIET OPGENOMEN A Meerderheid KVP-partijbestuur Drs Bogaers: nog minder duidelijkheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Grote verdeeldheid over stembusakkoord Kans op regen R. WIJGMAN SCHIET VLISSINGEN NAAR ZEGE Dood na val van vrachtwagen Drama in fabriek Stampersgat VRAGEN Katholieke leken laat echtparen geboorten regelen Schütz burgemeester van West-B erlijn Draadjes wol Uitbreiding VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS Siebe van der Zee blijft geschorst lispano^Suïza postbus 221 Breda |07e JAARGANG No. 23636 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandle Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Brede - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bU9 MAANDAG 16 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied'f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden on aanvraaa naarne verstrekt. (Van onze redactie binnenland) LAREN Drs. P. C. M. Bogaers, oud-minister in het kabinet-Cals en mede-initiatiefnemer van de aktie van de KVP-radicalen, is van mening dat door de stelllngname van het KVP. partijbestuur in de, dit weekend hekend- gemaakte, preadviezen de onduidelijk heid is toegenomen. Er is naar de mening van drs. Bo gaers een duidelijk gebrek aan homo geniteit binnen het partijbestuur betref fende het vraagstuk van de politieke samenwerking en het stembusakkoord, ïoals neergelegd in het preadvies. De onduidelijkheid is eerder toe- dan afgenomen, aldus de oud-minister. De fomulering in het preadvies inzake de wenselijkheid van een partijvorming op basis van christelijke inspiratie en in het bijzonder de opmerking, dat het standpunt van het partijbestuur „ten dele is gebaseerd op andere overwegin gen en motieven van praktische en theoretische aard", roept bij hem be denkingen op. Een en ander betekent naar de mening van drs. Bogaers, dat de argumentatie van de meerderheid van het dagelijks KVP-bestuur slechts door een deel van het partijbestuur is overgenomen. BONN De Westduitse justitie heeft een spionagekomplot opgerold waarby vijf arrestaties vielen. De gearresteer den zyn een secretaresse van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn, haar echtgenoot, een bode van de Franse ambassade in deze stad, diens vrouw en zijn zwager. Het vijftal zou sinds 1962 stelselmatig voor de Sovjet-Unie hebben gespio neerd. De secretaresse werkte op de personeelsafdeling van het ministerie. Men kwam het komplot op het spoor toen de leider naar de Amerikanen over liep en zijn medespionnen verraadde. Volgens de Franse ambassade werkte de bode, een Duitser, voor de aan de ambassade verbonden militaire contact missie, die zich bezighoudt met zaken die de Franse troepen in West-Duits- land en de burgerbevolking aangaan. Hij had geen toegang tot militaire ge heimen van de Fransen of van de Na- vo. Het weerbericht meegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met kans op re gen. Matige zuidwesteiyke wind. Dezelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 17.46 uur, maan onder 17.22 uur. Morgen: zon op 07.07 uiir, maan onder 05.51 uur. Wêê '<-X..-'S' (Van onze parlementaire redactie) BAARN Een drie-vierde meerderheid van het K.VJP.-parttjbe stuur heeft zaterdag in het Romme-instituut te Baarn voorgesteld voorlopig te streven naar een zo hecht mogelijke samenwerking me' de A.R. en de C.H.U. De K.V.P. moet echter, volgens deze meerder heid, blijven werken in de richting van een algemene christelijk' partij in Nederland. De groep K.V.P.-radicalen, die in het partij bestuur met zes leden (ongeveer vijftien procent) vertegenwoordig'' was, is het hiermee eens. Maar alleen wanneer de samenwerkhr met de A.R. en de C.H.U. leidt tot een christelijk radicale politiek e" wanneer in de toekomst de christelijke partij vooruitstrevend w?' zijn in de betekenis van het christelijk radicalisme. Daarbij is tegelijk noodzakelijk volgens deze zes bestuursleden, dat d- christelijke radicale partij tot een stembusakkoord komt met andere voor uitstrevende groeperingen. Naar wij vernemen hebben Brabantse en Lim burgse leden in het KVP-partijbestuur erop aangedrongen aan de onder handelingen voor de Groep van 18 (deze groep onderzoekt zoals bekent' mogelijkheden om tot samenwerking te komen tussen de KVP, AR, en CHU) een tijdslimiet te stellen. Deze suggestie werd in het partijbestuur van de hand gewezen. (Van onze sportcorrespondent) MIDDELBURG Rinus Wtfg- man werd de grote beid In de Zeeuwse voetbal-derby Middel burgVlissingen. Voor de ogen van vijfduizend mensen schoot by in de eenenveertigste minuut van deze belangryke match de bal achter de Middelburgse keeper. Vlissingen leidde met 01 en dat zou zo blijven tot het einde. De overwinning van Vlissingen kwam als een verrassing. Toch kon de uitslag niet geflatteerd worden genoemd. Daar waren verschillen de Middelburgers (hun reacties leest men op onze laatste sport pagina het verslag van de wed strijd op de eerste) het wel over eens. Er werd een tactisch goed spel gespeeld door Vlissingen dat met een na rust het accent sterk op de verdediging legde. Voor Middel burg bleek er geen doorkomen meer aan. „En ik in m'n leger V (Van onze redactie binnenland) NIEUWLAND De heer H. Pleyte, secretaris van de voetbalvereniging Nieuwiand, is zaterdagochtend tijdens het vervoeren van materialen per auto van zaai Van Paassen naar de Veer- dam in een bocht van de weg, ter hoog te van hotel „De Linde" van de wagen gevallen en aan de gevolgen van zijn val overleden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is waarschijnlijk door te hoge snelheid de motorrijder L. J. M Franken (22) uit Tegelen in de bocht te Castenray in de gemeente Venray uit de bocht ge vlogen en in een iager gelegen weiland terechtgekomen. In het ziekenhuis te Venray is hij aan de opgelopen ver wondingen overleden. De duo-passa- giere, de 16-jarige C. H. Janssen, even' eens afkomstig uit Tegelen, moest met ernstige verwondingen in het zieken huis worden opgenomen De 2i-jarige dragline-machinist M. de Bruin uit Lopik is zaterdagavond op de provinciale weg in Benschop met zijn auto uit de bocht gevlogen en te gen een boom gereden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis In de gemeente Schoonebeek is zon dagavond tegen half acht de 63-jarige chauffeur H. van de Berg, door aan rijding om het leven gekomen. Het uitspreken voor de verkiezingen van een voorkeur voor de een of an dere partij of het aangaan van een steanbusakkoor, leidide tot een grote ver deeldheid in het partijbestuur. Dertien bestuursleden gingen akkoord met het zo mogelijk uitspreken van een voor keur, zeven bestuursleden (vijf K.V.P.- radicalen en twee onverwachte mede standers „uit vergissing") spraken zich uit voor een stembusakkoord en twaalf bestuursleden wezen zowel een moge lijke voorkeur als een stembusakkoord zonder meer van de hand. Eén bestuurs lid onthield, zich helemaal van stem ming. In de deflntieve discussienota met pre-adviezen en stemverhoudingen is de discussienota van de Brabantse kringen niet meer opgenomen. Deze kringen hebben laten weten, dat zij geen eigen stroming binnen de partij vertegen woordigen, maar hun nota alleen inge zonden hebben als discussiestof zonder meer. De discussies over de vier stromin gen, die pre-adviezen en de conclusies van de onderscheiden bestuursleden verplaatsten zich nu naar de afdelingen, de rijkskieskringen, de ruim 400 werk groepen en tenslotte naar de partijraad, die op 8 en 9 december in Arnhem bijeenkomt. Daar wordt dan zeer waar schijnlijk beslist over de toekomstige koers van de K.V.P., van de K.V.P. radicalen, van de zogenaamde behou denden en van aanhangers van het De mocratisch Centrum Nederland. De lagere partijorganen en de par tijraad moeten - evenals zaterdag het partijbestuur in Baarn - vier vragen en de daarop aansluitende vier pre-advie zen van het partijbestuur beoordelen. Op 20 november zal vermoedelijk al bekend zijn hoe de stemverhoudingen in de partijraad over de toekomst van de K.V.P. zullen zijn. Enkele vragen en pre-adviezen zijn. IIs party vorming op basis van chris- teiyke inspiratie in de huidige tyd wenselijk? Pre-advies van het partijbestuur: Het partijbestuur (25 leden) adviseerde de vraag of partijvorming op basis van christelijke inspiratie in de huidige tijd wenselijk is, bevestigend te beantwoor den. 2 Moet uitgaande op het antwoord op vraag 1, deze partyvorming ge schieden op specifieke katholieke of op algemeen christeiyke grond slag? Pre-advies van het partijbestuur: Het partijbestuur (26 leden) adviseert deze partijvorming te doen geschieden op algemeen christelijke grondslag. 3 Dient, zolang een algemeen chris- teiyke party nog niet realiseerbaar is, voorlopig het streven gericht te biyven op een hechte samenwer king met de A.R. en de C.H.U. Pre-advies van het partijbestuur: Het partijbestuur (23 leden), gestéld voor de keuze tussen een samenwer king of federatie met A.R. en C.H.U. of een omvorming van de K.V.P. tot een algemeen christelijke partij, spreekt zich in eerste instantie uit voor samen werking met de twee andere christelijke partijen. Met dien verstande dat de par tijraad in het najaar van 1968 in het licht van de dan bereikte resultaten opnieuw over deze vraag zich zal be raden, in het bijzonder voor zover het betreft de gezamenlijke programmapun ten. o are roo....„ en s.^jen gistermorgen op uit de fel brandende Danlon kousenfabriek In Emmen. Een paar uur later waren behalve dit bedrijf nog twee kleinere fabrieken in vlammen opgegaan. (Van een onzer verslaggevers) STAMPERSGAT. In de suikerfabriek in Stampersgat heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een menselijk drama afgespeeld. In een silo raakten twee mannen onder de suiker bedolven, waarna zij door verstikking om het leven kwamen. Het zijn de 60-jarige Josephus Mertens en de 36-jarige Cornelis Dockx, beiden uit Achtmaal (gemeente Zundert). Zij vonden de dood voor de ogen van twee mede-arbeiders de heren G. Jongenelen (Zun dert) en J. Dams (Achtmaal). De heer Jongenelen vertelde ons: „Het was verschrikkelijk. We zagen ze wegzakken. We hebben geprobeerd ze te helpen, maar het was onbegonnen werk. Ze schreeuwden dat ze verloren waren, maar we konden niets aoen. Toen de afzuiginstallatie stop werd gezet, was het al te laat". Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval gebeurt door de rijkspoli tie, de arbeidsinspectie en de officier van justitie mr. P. van Benthem. Deze laatste kon niet zeggen of er tegen de directie van het bedrijf een strafver volging ingesteld zal worden. De di rectie van het bedrijf wilde zolang het onderzoek gaande is geen commentaar geven op de gebeurtenissen. De vier mannen werden naar de silo gestuurd mat de opdracht suiker te gaan scheppen. Een werkzaamheid, die slechts incidenteel gebeurt en tot doel heeft het afzuigen van de suiker vlot ter te laten verlopen. Het staat nog niet vast of op het moment dat de mannen de suikermassa in de silo betraden de suiker al afgezogen werd. De heer Jongenelen zegt hierover: ,,We stonden met elkaar te praten toen ik plotseling zag dat de suiker aan het zakken was. Het drama voltrok zich in enkele minuten. Mertens en Dockx zakten snel in de suikermassa weg terwijl ze om hulp riepen. We hebben geprobeerd hen eruit te trekken en de suiker weg te scheppen, maar we ston den machteloos. Toen de zuiginstallatie was stopgezet waren Mertens en Dockx al helemaal onder de suiker verdwenen. Ze moeten hebben geweten wat hun te wachten stond, want ze riepen: „Help, we stikken". Het was de eerste keer dat we derge lijke werkeaamheden moesten verrich ten, maar voor ons is het tevens de laatste keer". De beide mannen zaten zo diep onder de suiker, dat het vele uren duurde voordat de lichamen ge borgen konden worden. De slachtoffers waren beiden gehuwd. De heer Mertens had vier, de heer Dockx drie kinderen. Een trie'te bijkomstigheid is dat één zoon van de heer Mertens in de sui kerfabriek werkte op het moment dat zijn vader verongelukte. Volgens mr. Van Benthem zal het onderzoek antwoord moeten geven op een aantal vragen. De belangrijkste daarvan zijn: Mag er in de silo gewerkt worden wanneer de afzuiginstallatie in wer king is? Mogen deze werkzaamheden verricht worden door men:cn, die nog nooit in de silo gestaan hebben en zich niet ten volle bewust zijn van het gevaar? Moet er communicatie zijn tussen de mensen- in .de silo en de bedieners van de afzuiginstallatie? De in de silo aanwezigen zijn praktisch geïsoleerd van de buitenwereld. Wanneer zij hulp moeten halen gaat veel kostbare tijd verloren. Moeten er wanneer er in de silo wordt gewerkt geen deskundigen aanwezig zijn? Voor zover -de heer Van Benthem kan nagaan waren de veiligheidsvoor zieningen in orde. Hij is echter van mening dat het gevaar van de werk zaamheden in het verleden kennelijk onderschat is. VATICAANSTAD (Rtr/DPA/AP) Het wereldcongres van katholieke leken heeft zich met overweldigende meer derheid uitgesproken voor een beleid waarbij het aan katholieke echtparen zelf wordt overgelaten of ze geboortere geling toepassen. De 2.500 leken barstten in wild ap plaus uit toen bleek dat de meerderheid van de deelnemers aan de drie werk groepen de beslissing inzake voorbe hoedmiddelen aan de paren wilden overlaten. Inmiddels heeft paus Paulus zondag de leken, die in Vaticaanstad hun con gres houden, te verstaan gegeven dat het absurd is te geloven, dat zij zich zouden kunnen vrijmaken van het gezag van de kerk. Iedereen die zonder of te gen de kerkelijke hierarchiie probeert te handelen is gelijk een tak, die ver schrompelt wanneer hij wordt geschei den van de stam die hem de levenssap pen verschaft, zo waarschuwde de paus in een preek tijdens een mis voor de •congressisten. BERLIJN (DPA) Met grote meer derheid heeft een buitengewoon regio naai congres van de Westduitse sociaal democratische part(j Klaus Schütz be noemd tot regerend West-Beriün. burgemeester van (Van een onzer verslaggevers) PUTTE De woning van de bur gemeester van Putte, de heer J. A. M. Boudrie is zaterdagavond twee keer „belegerd" door meisjs en jon gens die demonstreerden tegen het feit. dat de burgemeester de jeugd- sociëteit „Neptunus" een dansvergun- ning had geweigerd. De jeugdsociëteit had zaterdagavond een bal willen houden. De eerste keer hielden de betogers toen nog byna uitsluitend leden van „Neptunus" zich betrekkeiyk netjes en rustig. Het gezelschap pos teerde zich aan de overkant van de woning en zong daar enkele liederen, gaf fluitconcerten en deed ook op an dere wyze van zich horen en zien. Burgemeester Boudrie bleef binnen. De eerste demonstratie dnurde on geveer twintig minuten. De jongelui kregen, nadat zy afgedropen waren, versterking en trokken daarna met zo'n kleine honderd man opnieuw naar de burgemeesterswoning. Deze keer nam de demonstratie dreigender vormen aan. Men was zeer rumoerig. Enkele tegels en paaltjes van de om- heindng van de tuin werden vernield. Toen de rykspolitie versterking kreeg vanuit Hoogerheide was het snel ge daan met de demonstratie. De beto gers gingen uiteen. De bestuursleden van de jeugdsociëteit werden voor een bespreking in de politieauto ge nodigd. zy erkenden toen dat de zaak hun een beetje uit de hand gelopen was. De politie heeft de zaak „in der minne" geregeld. Er zyn geen mensen aangehouden en er zyn ook (nog) geen processen-verbaal opge maakt. De burgemeester had de dansver- gunning geweigerd, omdat de vol gende dag de kermis zou beginnen. „Het is hier in Putte al jarenlang vaste regel dat op de avond voor de kermis geen bals worden gehouden. Dat weet iedereen en iedereen houdt zich er aan," verklaarde ons burge meester Boudrie desgevraagd. Gisteren ls de jaariykse kermis be gonnen. Het was, zoals gebruikeiyk trouwens, by'zonder druk. Er *yn verder geen incidenten gemeld. (Van een onzer verslaggevers) EMMEN De enorme brand die gisteren de Danlon-kousenfabriek te Emmen. volledig in de as heeft gelegd, zal niet kunnen verhinde ren dat de elfhonderd werknemers van het bedrijf over een half jaar weer aan de slag zullen kunnen gaan. Dan zal de productie in een nieuwe fabriek kunnen worden hervat, zo werd gistermiddag - en kele vuren nadat de hele fabriek in vlammen was opgegaan - door de directie meegedeeld. Het bedrijf, dat door de brand een schade van meer dan dertig miljoen gulden heeft geleden, is behalve tegen brandschade ook verzekerd tegen bedrijfsschade, wat betekent dat de lonen en salarissen normaal worden doorbetaald. Daar de Danlon nog steeds personeel vroeg, wordt zelfs overwogen ook met de op leidingen door te gaan. De brand ontstond gistermorgen omstreeks zes uur, naar men momenteel aanneemt in de rondbreien). Over de oorzaak van de brand tast men echter nog volledig in het duister. Een werknemer van Danlon zag gis termorgen om kwart over zes vanuit zijn woning over een groot deel van het fabriekscomplex de vlammen uit het dak slaan. De felle wind joeg het vuur reeds in de richting van een aan tal andere bedrijven op het industrie terrein van Emmen. Spoedig daarna stonden de Danlonfabriek en de ernaast gelegen Emkatouwfabriek, een klein bedrijfje, alsmede de Jongman-autocar- rosseriefabriek, waar 25 man werkten, geheel in lichterlaaie. De duizenden nieuwsgierigen zagen in de loop van de ochtend de ene fa briekshal na de andere instorten, waar bij de stalen balken als draadjes wol ombogen. De brandweer, die pas tegen het mid daguur het sein „brand meester" kon geven, slaagde erin een zestal bedrij ven in de onmiddellijke omgeving op het nippertje te redden. Volgens de brandweer (de beroepsbrandweer van Emmen, enkele vrijwillige korpsen uit de omgeving, in totaal 8 wagens met 36 slangen) zouden zeker nog vier fa brieken reddeloos verloren zijn gegaan, als de richting van de krachtige wind twee graden oostelijker was geweest. Tegen het vallen van de avond had de brandweer het vuur zover terugge drongen dat op het middenterrein van de Danlonfabriek de vlammen konden uitwoeden. Intussen was de president-directeur van de Danlon, de Deen H. C Andersen, gisteravond reeds vanuit Naerum in Denemarken, waar de moeder-NV var het uitgebrande bedrijf staat, in Em men aangekomen om met de dire' teut, de heer L. van Straa'en, en de burge meester van Emmen de herbouw te be spreken. Zowel de burgemeester als de direc teur zijn van mening dat de fabriek niet op dezelfde plaats in Emmen moet wor den herbouwd, mede omdat dan door het puinruimen dat maanden zou ver gen een nog grotere vertraging in de productie zou ontstaan. Vast staat dat de Danlon in Emmen zal blijven. Van daag zou de raad van commissarissen beslissen over de bouw van een nieuw bedrijf. (ADVERTENTIES) Van de werknemers, (750 vrouwen en 350 mannen er bestonden reële plan nen voor uitbreiding tot 1500 man) wordt niemand werkloos. Ze blijven in dienst van de Danlon. De directeur preciseerde de schade aan gebouwen en machines op circa 24 miljoen gulden, die aan voorraden 7 a 8 miljoen .Daar komt nog bij de schade aan de machines voor da zojuist be gonnen uitbreiding. Danlon-Emmen (contmu-bedrijf) produceerde ongeveer drie miljoen dozijn paar kousen per jaar. Door de nieuwe uitbreiding zou de produktie worden verdubbeld. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De televisie-directeur van de AVRO, Siebe van der Zee, Is door het bestuur van de AVRO voor onbepaalde tijd geschorst. Het algemeen bestuur van de AVRO heeft, teneinde een zo objectief mogelijk oordeel te kunnen vormen, besloten een commissie van buitenstaanders in te stellen, die zal nagaan of en in hoever re door de relatie van haar televisie- directeur en de N.V. van Heyst aan de integriteit van de AVRO intern en ex- tem belangrijke schade is toegebracht, aldus een communiqué Gasketels voor centrale verwarming •taande «n hangende modellen vraag documentatie

de Stem | 1967 | | pagina 1