Ambtenaren contra Beernink I Je^elUd Utrechtse politie rolt bij toeval jeugdbende op MEUBELEXPO DANKT TAN REEWIJK OVERPLAATSING VAN A.B.F. NAAR HEERLEN „RAMPZALIG" Guevara reeds gecremeerd KROMMENIE (g) VINYL OP VILT Protest tegen plan Leber [binnenhof] POLITICI ZIJN TOCH MENSEN Moeten honderden ambtenaren verhuizen Fles bloed voor Wilson Kardinaal Seper hoofd commissie theologie DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 'Notiftëi ROND y|| HET -i Vragen over optreden mariniers op Aruba GROOT AANTAL INBRAKEN OPGELOST VANAF 4 NOVEMBER OOK IN TILBURG BVD-ondersoek in Leiden verhinderd ZWIJNESTAL KIESKEURIG sf Geen toekomst voor Dordrecht als zeehaven Verhuising NAVO maandag een feit Na echtscheiding Griek ontvoert zijn zoontje Zware vrachten met de trein i -rNötifïëf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het politieke tuerk is een hard bedrijf. Heel wat bekwa me Nederlanders hebben hun carrière in de politiek gevonden, heel wat an dere Nederlanders hebben er hun carrière zien mislukkenDe tragiek van deze situatie heeft soms geleid tot materiële en mentale problemen, die de buitenstaander nauwelijks kan beseffen. Natuurlijk kiest iedere po liticus vrijwillig deze richting. Na tuurlijk weet hij zich dikwijls be schermd door zijn groepering, door zijn partij, door som» heel politiek Den Haag. Zo wordt, denkt men als buitenstaander, de politiek een min of meer beschermd beroep, een min of meer beschermde kaste van be oefenaren. Laat men zich daarin niet vergissen, want ook de Nederlandse politiek is een hard bedrijf, waarin menig bekwaam en moedig mede burger ten onder gegaan is. Dat de politicus daardoor soms wat onwe zenlijk aandoet r-oor de gewone man in de straat, dat hij dikwijls voorbij gaat aan de doodgewone levensprak tijk van alledag, is door dit alles ook wel verklaar baar De politicus kan van de ene op de andere dag pijlsnel stijgen, maar ook even hard verdwij nen. Emoties zijn hem door dit harde bestaan langzaam maar zeker ureemd geworden, menselijkheid maakt plaats voor een gespannen leven, ge voeligheid (vooruit dan maar: mede menselijkheid) komt in het woorden boek van de politicus niet voor. Daarom doet het de mens goed, wanneer hij onverwacht na urenlan ge politieke beschouwingen de po liticus als mens herontdekt en voelt, dat gewone menselijkheid ook hem niet vreemd ts. Dit was deze week bij het eerlijke en bewogen debat over de kwestie-Vietnam bijvoorbeeld het geval. Dit kwam ook tot uiting in een betoog van de socialist drs Den Uyl ouer de doodvonnissen in Indonesië. Een betoog, waaraan geen enkele fractieleider, meer iets had toe te voegen. Zij sloten zich er zon der meer bij aan. zelfs de communist Marcus Bakker, die hierover een nog al harde motie ingediend had. Hij besefte na de nogal bewogen woor den van de heer Den Uyl dat zijn mo tie de ter dood veroordeelden in In donesië meer schade dan goed zou doen en legde zich bij de beslissing van kamer en legering neerHier spreekt dan toch ook weer het Ne derlandse parlement in een volledige eenheid van opvattingen en overwe gingen. Zoals bijvoorbeeld het geval was bij de watersnoodramp, bij de spoorwegramp in Harmeien, tijdens het oorlogsconflict in het Midden- Oosten. En wat de Vietnam-kwestie be treft: onlangs heeft de kamer zich bij deze problematiek sterk gebla meerd tijdens langdurige partij-po litieke schermutselingen. Zij heeft het deze week weer goedgemaakt, ook al moest de jonge mr. H. van Mierlo van D '66 zijn plan zijn stuntje zeggen sommigen om ge zamenlijk 'n brief aan 't Amerikaan se Congres te schrijven zien misluk ken. Te weinig politieke ervaring be zorgde hem deze mislukking bij een poging een doodgewone menselijke bijdrage te leveren aan de discussiê over de Vietnamese oorlog. Wie in Nederland zegt. dat deze kwestie de gewone man niet bezighoudt vergist zich deerlijk. Schoolkinderen bidden voor „onze arme vriendjes en vrien dinnetjes in Vietnam, die zoveel ver driet hebben in ae oorlog", zoals op Zen kinderlijk briefje ir, een kerk te lezen was. Mag dan de volwassen po liticus alsjeblieft telkens weer blij ven hameren op dit afschuwelijk the ma, dat de gehele wereld dagelijks >n spanning en zorg houdt? Zelfs wanneer een regering daar door min of meer in moeilijkheden dreigt te Komen, ev zelfs wanneer een jong politicus door gebrek aan erva- ,9 daarmee formeer-politieke fou ten zou maken. De Tweede Kamér °egreep het deze week gelukkig wel en behield haar waardigheid in de discussies over een bijna uitzichtloos Problemen, dat iedereen wel zou wil len oplossen, ma,. t dat de mens bijna dreigt te ontglippen. Tegelijk met de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer viel het eongres in de Ridderzaal van de we reldveteranen. Daar trof men man nen aan, die meedan wie ook onder een oorlog, ook die van Vietnam ge w j h^ben. En de president, de Nederlander Van Lanschot, in de tweede wereldoorlog in dezelfde rid derzaal afschuwelijk gemarteld door e Sicherheitsdienst, zegt hierover en over alle problemen: Ik veroordeel niemandMaar iaten we in godsnaam allemaal wel vooi de vrede werken, waar dit ook nodig is De echo var zijn woorden is door- geklonken in de Tweede Kamer van deze week, waar bleek, dat de poli- we us als mens nog niet ondergegaan ls m de politiek van de harde hand. LONDEN (AFP) Robert Upham. 38-jarige industrieel uit Hampshire, leeft premier Harold Wilson een flês niet zijn eigen bloed gezonden, uit pro- ®en de economische soberheids- politiek van het Labour-bewind. ar» °?.rdat Upham het bloed door een vil? i aAa.?P®? - waarbij hij llauw- i d^d hij bij de pesterijen gevraagd bloed Wel per póst verzenden mocht worden. Ook heeft hii Scotland *arq gewaarschuwd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verplaatsing van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds naar Heerlen gaat door. Er wordt een onmiddellijk begin gemaakt met de voorbereiding van deze zetelverplaatsing. Staatsse cretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken heeft hiervan schriftelijk mededeling gedaan aan de vjjf centrales van overheidspersoneel, die op hun beurt meteen hebben geprotesteerd tegen de gang van zaken. De raad van bestuur en de directie van het fonds zjjn sterk tegen de overplaatsing van het A.B.F. met 700 arbeidsplaatsen gekant. De gang van zaken was een steen- des aanstoots voor de centrales. Voor dat zij geïnformeerd waren, werd van het overplaatsingsbesluit reeds mede- dèling gedaan aar- de betrokkenen. De centrales togen onmiddellijk naar mi nister Beemink (Binnenlandse Zaken) die een verduidelijking en nader over leg beloofde, aldus de centrales. Nu hebben zij een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de regering onverkort" vasthoudt aar. de over plaatsing. „Wij hebben hiervan mei grote verontwaardiging kennis geno men", aldus de centrales. „In bespre kingen met de minister en met de staatssecretaris was toegezegd dat een eventuele verplaatsing zorgvuldig zou worden bekeken en dat hierover nader overleg met ons zou worden gepleegd zo gaf men ons te verstaan. Men had niet de illusie wel de hoop dai aan het principebesluit r.og getornd zou worden maar wel dat men nog zou kunnen spreken over de modulaties en fasering. Het blijkt nu. aldus de cen trales, dat Binnenlandse Zaken hele maal geen overleg wenst. „We zullen nu nagaan welke verdere stappen wij kunnen ondernémen en Wij zullen het personeel daarbij betrekken", zo gaf men te verstaan. De eentrales zijn van mening, dat het A.B.F. bepaald niet de eerst aangewe zen Instantie is, die voor overplaatsing in aanmerking komt. Het fonds heeft nu al de grootste moeite het omvangrijke werk bij te hou den, omdat in de pensioenbedragen zo dikwijls veranderingen voorkomen. Bovendien zijn er vele gepensioneerden die dubbele pensioenen hebben. Vooi de berekening is gespecialiseerd perso neel nodig, dat men elders niet kan aantrekken en evenmin snel kan oplei den. Het zal er dan ook wel op neer komen, dat het merendeel van de per soneelsleden mee moet verhuizen. Zelfs als het personeel (circa 700 personen) meegaat naar Limburg wordt een chao tische toestand gevreesd. Volgens de raad van toezicht van het A.B.F. zal een rampzalige toestand ontstaan en zullen de gepensioneerden ernstig ge dupeerd worden. De centrales onder schrijven dit standpunt. De directie van het A.B.F. is neu traler in haar uitspraak, maar daarmee toch veelzeggend. Zij heeft te kennen gegeven, de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de verplaatsingsbeslis sing uitdrukkelijk van de hand te wij zen, zo hebben de centrales in een pers communiqué geciteerd. De centrales hopen, dat hun telegram aan de bewindslieden de zaak nog enigszins ten goede zal kunnen keren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Is het waar dat Neder landse mariniers onlangs op het eiland Aruba eigenmachtig meenden de orde in Oranjestad te moeten herstellen en dat dit tot vechtpartijen met de jeugd van Aruba heeftg eleid? Als di tzo is moet dan dit optreden evenals dat van Aruba heeft geleid? Als dit zo is Centraal Station niet als ontoelaat baar worden beschouwd ?Dit vragen de Tweede-Kamerleden Wierda en Neder- horst aan de staatssecretaris van mari ne Van Es en aan vice-premier Biesheu vel, die de zaken van de overzeese rijks delen behartigt. Is er in het gebeurde in Amsterdam en nu weer Oranjestad geen aanleiding tot maatregelen om herha ling van dit soort incidenten te voor komen? LA PAZ (A.P.) Roberto Guevara, de broer van Ernesto „Che" Guevara, is donderdag in La Paz aangekomen. Hij heeft van de Boliviaanse regering geen toestemming gekregen naar Valle- grande door te reizen, waar zijn broer begraven zou zijn. Leden van de familie Guevara heb ben donderdag tegenover vrienden ver klaard dat zij eraan twijfelen of de man, die in Bolivia gedood is, wel Er nesto Guevara is. Generaal Ovando, de Boliviaanse op perbevelhebber, zou tegen Roberto Guevara gezegd hebben dat het stoffe lijk overschot van zijn broer al gecre meerd is. De Franse marxistische filosoof Re- gis Debray heeft donderdag voor het militair tribunaal in Camiri verklaard zichzelf moreel verantwoordelijk te be schouwen voor de guerrilla-activiteiten in Bolivia. Hij herhaalde zijn verklaring van woensdag dat hij zich had aangesloten bij Guevara, maar dat deze geweigerd had hém in zijn guerrillagroep op te nemen, omdat hij Debray's verslagge ving over de guerrilla-activiteiten en over zijn aanwezigheid in Bolivia van minstens even groot belang achtte. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Tweeëntwintig jongens in de leeftijd van 15 tot 24 jaar heeft de Utrechtse recherche in de afgelopen weken op het politieburele matje laten verschijnen om te worden gehoord in ver band met de in de laatste weken schrikbarende toename van inbra ken en diefstallen. Tien van hen zijn inmiddels in huizen van bewaring of inrichtingen geplaatst. De recherche die zegt dat de jongens samen voor enige dui zenden hebben gestolen is nog lang niet klaar met het onderzoek. (ADVERTENTIE) al haar relaties die haar gedurende de jaren van haar bestaan hyn vertrouwen schonken. Met veel genoegen introduceert zij nu haar opvolger bij U, VAN REEUWIJK, de ook hier grote bekendheid genietende Woning inrichters uit Rotterdam. Gedurende 14 dagen zal het pand aan de Spoorlaan voor interne verbouwing gesloten zijn. Op 4 no vember gaan de deuren weer gastvrij open om u kennis te laten maken met de befaamde collectie meubelen en woningtextiel die VAN REEUWIJK voor u liet ontwerpen en maken in alle landen waar "Woonkunst" een begrip is. Vanaf 4 november bent U met al uw vragen op het gebied van goed en gezellig wonen van harte welkom bij Nederlands grootste Woninginrichting ROTTERDAM - VENLO - HILVERSUM (Van onze correspondent) LEIDEN Men is niet verplicht in lichtingen te geven aan B V.D.-ambte- naren, aldus heeft de Leidse rector- magnificus prof. dr. P Muntendam on langs in een circulaire medegedeeld aan de docenten van de Leidse universiteit. Prof. Muntendam heeft zich namens het bestuur van de universiteit, ot het docentencorps gericht, nadat enige stu- ADVERTENTIE) denten bij de rector gemeld hadden, dat een B.V D.-ambtenaar tijdens de eer- stejaarsdagen de dossiers van het bu reau inschrijvingen was komen inzien. Het speurwerk" van de B.V.D. werd bij toeval door een student ontdekt Ie mand deelde het hem in vertrouwen mede, waarna vast' kwam te staan, dat er vrij regelmatig navraag door de B.V.D.-ambtenaren werd gedaan bij de universiteitsadministratie. IETS NIEUWS OP DE VLOER De knapen, van wie de meesten al eens met de politie in aanraking wa ren geweest en die voor verreweg het grootste deel niet werkten of op school gingen, ontmoetten elkaar begin juli op Texel. Daar begonnen ze hun ge zamenlijke activiteiten met het stelen van radio's, kleren, portefeuilles en fototoestellen van vakantiegangers. In Utrecht werden de contacten na afloop van de vakantie nog verste vigd. „Hoofdkwartier" was de woning van een van de jongens, wiens vader is overleden en wiens moeder in het ziekenhuis lag. Acht van de knapen trokken bij hun' vriend in en anderen die een zwervend bestaan leidden kwamen er regelmatig over de vloer voor het houden van feestjes en het voorbereiden van nieuwe inbraken. In de kortst mogelijke tijd was het huis herschapen in een zwijnestal. Huis en bewoners waren compleet vervuild, van het meubilair was wei nig meer over dan een ravage en het plaatsje achter het huis was één gro te, zeer onwelriekende vuilnisbelt. Als de jongens gegeten hadden, zeilden ze de vuile borden door de serreramen naar buiten om niet te hoeven afwas sen. Alles wat zij nodig hadden aan kleding, voedsel en huishoudelijke ar tikelen, roofden ze uit winkelg en warenhuizen. Als bij een feest bijvoor beeld de lampen waren gesneuveld, zorgden een paar bendeleden er voor dat er de volgende avond stallan taarn/ in huis waren. De politie kwam de „club" heel toe vallig op het spoor, toen ze in de be wuste woning ging zoeken naar een weggelopen meisje. Er was net e^n feestje aan de gang en de knapen de den nogal zenuwachtig over enkele naar later bleek gestolen kratten bier. Toen aangifte werd gedaan van diefstal van deze kratten, kwam de zaak aan het rollen. Het onderzoek is nog in volle gang. maar bij de verho ren die tot nu toe zijn afgenomen, is al een bijna eindeloze serie diefstallen aan het licht gekomen. De daginde ling van de bende zag er ongeveer als volgt uit: slapen tot twee uur 's middags, daarna tot sluitingstijd op rooftocht in warenhuizen en op par keerplaatsen, en dan de stad in om te kijken of er nog meer buit te halen viel. In totaal hebben de jongens in Utrecht dertig auto's opengebroken, twintig fietsen en drie bromfietsen ge stolen en een niet te schatten hoeveel heden levensmiddelen, kleding en geld uit warenhuizen en automatieken gehaald. Ze waren zeer kieskeurig: uit een modezaak werden slechts „hippe" overhemden meegenomen de bende kwam regelmatig in het „zomerhotel" van de studentenvereni ging Veritas. Buit: portefeuilles, por temonnees, suède jassen en para plu's. De club heeft verder nog dief stallen gepleegd in cafés in Loos drecht en Zeist. Voorwerpen die de jongens zelf niet konden gebruiken, werden voor lage prijzen van de hand gedaan. Het oprollen van de bende heeft het aantal aangiften van diefstal Utrecht aanzienlijk doen teruglopen. Bovendien zijn door de bekentenissen van de jongens veel onopgeloste ken opgehelderd. DERTIG PASSAGIERS onder wie 16 vróuwen en een baby zijn ge wond toen een tweedekkerbus in Glas gow een trottoir opreed en kantelde. SCHIPHOL (ANP) Twee jaar na dat hij volgens de beschuldiging in Am sterdam de Sociale Verzekeringsbank voor 3 1/2 ton oplichtte, is de 29-jarige René J. A. L., destijds administratieve hulpkracht bij deze bank, gisteren door de Britse autoriteiten uitgeleverd aan de Nederlandse justitie. Om half drie arriveerde hij uit Lon den op Schiphol. Een legertje persfotografen nam hem tijdens de wandeling naar het kantoor van de marechaussee uitgebreid onder schot. Dit laatste is vooral vermeldenswaard, omidat twee andere delinquenten, die in Zweden wegens moord op Henk Drost veroordeeld werden, deze week bij hun overbrenging naar Nederland alle denkbare bescherming tegen dit soort publiciteit genoten. Op bevel van het ministerie van Justitie waren alle maatregelen getroffen om hun aankomst strikt geheim te houden, „teneinde on gewenste publiciteit te voorkomen". Gistermiddag nam René L. zijn ont vangst laconiek op. Hij lachte tegen zijn bewakers en deed geen enkele po ging de persfotografen te ontwijken. L. had destijds de wijk genomen naar Engeland, waar hij zich vestigde onder de naam Koop Strijkers. Hij liep door eigen schuld tegen de lamp, toen hij eind augustus wegens openbare schen nis der eerbaarheid door de politie werd gearresteerd. Hij heeft inmiddels zijn straf in Enge land ondergaan en is thans op verzoek van de Nederlandse justitie aan ons land uitgeleverd om zich hier alsnog voor de oplichting te verantwoorden. Vrienden en vriendinnen, het week einde is een kostbaar iets. Laten we ervan genieten. Nu hebben we al zovéél satellieten rond aarde en maan vliegen, dat het te druk wordt in de ruimte. Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart heeft twee maansatellieten met opzet op de maan te pletter laten vallen om de radiofrequenties die ze bezetten, vrij te maken De eerste maanreiziger moet w 1970 of wanneer dan ook, wel een enorme hoop oud roest aantreffen na al die satellieten die daar inmiddels te pletter gevallen zijn. Er zijn mensen die alles zelf willen 'doen. Zo heeft staatssecretaris Key- zer van verkeer en waterstaat on langs eigenhandig de stuurknuppe' gehanteerd van de trein, die de rege- ringsgenodigden, in verband met het ..bezoek van het Luxemburgs groot hertogelijk paar aan ons land, van Den Haag naar Amsterdam bracht. Het NKV-blad Ruim Zicht vindt dit maar niets. Ieder zijn vak, meent het blad. Terecht. De mensen zouden gaan denken dat regeringsfunctionarissen manus- i es-van-alles waren. Het NKV-blad heeft ook gezegd over de medezeggenschap: „In tal van colleges wordt gestudeerd op, deze problematiek. Zaak is evenwel dat er spoed betracht wordt door allen die zich verantwoordelijk voelen voor de mens in de onderneming en deze niet zien als een haal meel die men van vandaag op morgen buiten de deur kan zetten". „Een op de vijf mannen ts een vrouw". Dat is een kreet die je niet elke dag hoort. Hij werd gistermid dag geslaakt door Rob Slotemaker in een radiojournaal over het aantal deelnemers aan zijn antislipcursus. Voor de lezer die op deze zaterdag nog wat denklui is: hij bedoelde een op de vijf deelnemers is een vrouw. Wie verre reizen doet, kan bijna nooit zijn mond houden. Een opstandig koebeest heeft een landbouwer in Wagenberg enkele be nauwde ogenblikken bezorgd. Toen de man dezer dagen zijn weiland op kwam, werd de xoe agressief en be werkte hem met haar poten dusdanig dat hij het grootste deel van een ooi- kwijtraakte. Het Blad „De Werkgever" begrijpt niet waarom er bezwaren bestaan te gen het plan van de regering om een lening met lage rente uit te schrijven voor ontwikkelingshulp „Moet de volkswil dan uitsluitend via de stem bus worden gepeild? Het mag ook best eens een keer per inschrijving. Dat is een probaai middel om idealen op hun hardheid te toetsen. Aange nomen dat het lot van de ontwikke lingslanden er niet van afhankelijk is". En nu genieten van Uw weekeinde. Doe als die 101-jarige oud-spoorweg man in Nedersaksen, die in 1919 we gens ziekte met vervroegd pensioen ging en sindsdien baadt in gezond heid. Zijn recept: af en toe een borrel en vooral goede sigaren MERIJN DORDRECHT (ANP) Voor de zeehaven van Dordrecht bestaan wei nig toekomstmogelijkheden. Het ge meentebestuur heeft deze zomer be sloten het aan de haven verbonden stuwadoorsbedryf per 31 december '67 te liquideren, omdat dit bedrijf onver antwoorde verliezen zou gaan opleve ren. Het stelde, dat voor de havenfunctie van Dordt in elk geval een toekomst zou. bestaan, maar dat de vraag was welke richting zou moeten worden in geslagen. Het Neaerlands Economisch Insti tuut heeft nu een rapport doen ver schijnen, waarin geconstateerd wordt dat na opheffing van het overslagbe drijf de voor Dordrecht van economi sche betekenis zijnde scheepvaartbe weging met 50 procent zal dalen. De resterende activiteiten zullen vrijwel volledig afhankelijk zijn van de ont wikkeling van het aan de Julianaha- ven gevestigde oliebedrijf Gebr. Broe- re N.V. Dit bedrijf gaat echter een deel van zijn activiteiten verleggen naar het Europoortgebied omdat de Oude Maas, de zeeweg van Dordt, te ondiep is voor de meeste tankers. Het instituut ziet voor Dordt geen toe komst als stukgoedhaven en ziet voorts geen enkele mogelijkheid om van de contained a art te profiteren. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vanaf maandag 16 okto ber zal de NAVO-raad, het secretariaat- generaal van de NAVO en het militaire comité gevestigd zijn in Brussel. Nauwelijks 7 maanden nadat het mi litaire hoofdkwartier op Belgische grond werd gevestigd, kan de eerste minister Paul Vanden Boeynants de nieuwe ge bouwen overdragen aan secretaris generaal Manlio Brosio. De kosten aan deze verhuizing verbonden, belopen ruim 43 miljoen gulden. De .operatie verhuizing' is geleid door een Nederlander, Wopke J. de Vries, directeur administratie en personeel. De verhuizing zal echter pas volledig een feit zijn, als na 22 oktober een kon vooi verhuiswagens onder zware bewa king van de Franse en Belgische politie de „top-secret"-documenten van het oude hoofdkwartier in Parijs naar het nieuwe nabij Brussel zal hebben ge bracht. VATICAANSTAD (KNP) De paus heeft de geografische vertegenwoordi ging in de belangrijke commissie inza ke de theologie en de geloofsleer in de synode der r.-k. bisschoppen uitgebreid. Bij het benoemen van de vier door hem aan te wijzen leden van de com missie, die twaalf leden zal tellen, heeft de paus zetels gegeven aan twee bis schoppen uit Azië, een uit Afrika en een uit Latijns-Amerika. De benoemden zijn Paul kardinaal Zoengrana uit Opper-Volta, aartsbis schop I*aolo Munoz Vega van Quito. Equador, aartsbisschop Joseph Cordei- ro van Karatsji in Pakistan en bisschop Yosjigoro Tagoetsji van Osaka in Japan, Tot voorzitter van de commissie heeft de paus Franzo kardinaal Seper uit Joegoslavië benoemd, naar het schijnt ondanks diens eigen tegenwerpingen. De paus heeft zijn keuze gedaan te gen een achtergrond van nieuwe moei lijkheden tussen kerk en staat in com munistisch Polen, waar de regering Ste fan kardinaal Wyszynski heeft belet aan de synode deel te nemen. De synode is gisterenbegonnen met de grondige bespreking van een be trekkelijk nieuw en bijzonder kwellend probleem, de modernisering van de se minaries. In de komende dagen zal de synode zich met een van de belangrijkste vra gen in de zielzorg der katholieke kerk, maar ook in de zielzorg van andere, vooral gereformeerde kerken bezighou den. Hoe moet de katholieke kerk zich voortaan gedragen, wanneer zij met ge mengde huwelijken te maken krijgt? Delegaties uit de ontwikkelingslan den, hebben op het derde wereldcon gres van het lekenapostolaat een cam pagne ingezet ten gunste van radicale resoluties over onderwerpen, variërende van de geboortenregeling tot de be moeienis van de kerk met plaatselijke politiek. In de plenaire zitting van gisteren eiste een Indische afgevaardigde dat de kerk duidelijke richtlijnen moet ge ven inzake de geboortenregeldng. Inmiddels wordt gemeld, dat aan bis schoppen, die het lekencongres bijwo nen, de waarschuwing is gegeven, er tegen te waken dat de leken-deelnemers afdwalen van de leer van de kerk. Deze waarschuwing was afkomstig van Maurice kardinaal Roy uit Quebec, die aan het hoofd staat van twee Vati caanse organen, die zich met de leken bezighouden. De kardinaal heeft niette min de bisschoppen voórgehouden, dat zij zich toch niet moeten mengen in de debatten van de werkgroepen. DORDRECHT (ANP) De politie van Dordrecht speurt op het ogenblik naar de verblijfplaats van de 27-jarige Griekse gastarbeider Georgios K. Deze man heeft zijn tweejarig, na zijn echt scheiding aan zijn Nederlandse vrouw toegewezen zoontje ontvoerd. Hij is daarbij uitgegaan van de Griekse op vatting dat een zoon bij zijn vader hoort. De man heeft waarschijnlijk al het land verlaten. Het is mogelijk dat hij naar West'-Duitsland is uitgeweken en daar bij landgenoten is ondergedo- kon. Als dat het geval is, ziet de -a- deloze moeder haar kind wellicht nog terug, omdat via de Westduitse politie de Griek kan worden aangehouden en het kind teruggebracht kan worden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De Nederlandse staats secretaris Keyzer heeft bij het uitvoe rend comité van de E.E.G. geprotes teerd tegen de Duitse plannen voor een wijziging in het transportwezen. Vol gens de Nederlandse regering druisen deze plannen in tegen een principiële overeenkomst over een algemeen trans portbeleid Binnen de E.E.G. Het Westduitse plan. dat afkomstig is van minister Georg Leber, wil zware transporten laten overnemen door de Westduitse spoorwegen, die met een dagelijks verlies van ongeveer tien mil joen Mark werken. Verder houdt het plan ook een verhoging in van de vrachttarieven op de Rijn. Nederland is de grootste transporteur van de zes E.E.G.-landen, met scherp concurrerende tarieven voor vervoer per as, rail of water. Nederland noemt met name het vervoer op de Rijn van vitaal belang, omdat de Nederlandse rijnaken ongeveer de helft van al het transport op deze rivier voor hun reke ning nemen. IN DE VERGADERING van prioriteits- aandeelhouders van Hoogovens en Staalfabrieken N.V. werd dr. I. Sam- kalden, burgemeester van Amsterdam, voorgedragen tot benoeming tot lid van de raad van commissarissen. De voor dracht geschiedde ter voorziening in de Vacature, ontstaan door het aftreden van mr. G. van Hall.

de Stem | 1967 | | pagina 9