ie f rming* We moesten toch wat zien te maken van Westkapelle" Hotel Rotterdam te Sas van Gent 150 ouder jaar of nachtstroom Adri Huibr 15 jaar VVV Levendige discussie over taken van kerk en leger Even uitblazen mevrouw rpapier voor uw -pen sistente Hond kwijt? Heeft missionering eigenlijk nog zin? Eerste paal voor nieuw Middelburgs politiebureau VERKOPING te slHOEK Zld. sinventaris PSTER ■VERKOOPSTER gnatius-ziekenhuis spreekuur geneeskunde sen 'BS •'«gen huis \NDSHUIZEN IUIZEN ARTWIJK 55 Vaste dienst Beetje geluk Interkerkelijke vredesweek Wijziging secretariaat district Zeeland r.-k. bejaardentehuizen Eerste Oranjekalender aangeboden Expositie Guido Metsers in Groningen TE GOES Poppentheater voor scholieren PAUS PAULUS: Duur aardgas Zeeuwse duiven voorop I MERKWAARDIGE VOGELTREK Heet water zo uit de kranenMet krachtige straal? 'n Bad in enkele minuten - een emmer in seconden? Dan een elektrische boiler! N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS-M AATSCHAPPIJ RASECHTE 1 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 INGEN TOT 350 KUB. TOREN (MODERNE CONVECTOREN) CENTRALE EEN GASHAARD, MEND: AMER PLUS 4 VERTREKKEN AAAPKAMERS. BAD-Of STUDEERKAMER) AFGEWERKT BINNEN 3 DAGEN BEWOONDE PERCELEN 'AL VAN VERHUIZING CA. f3250,- ENEDEN f400,- 'S JAARS \ATSELIJK INSTALLATEUR fan spoedig volledig us: MEKASET genie POSTBUS 51 TEL. (04700) 17516 te Goes, zei op ZATERDAG 21 uur v.m., ten verzoeke van de de Fa. C. Schrieks Zonen, INHOEK - Zld., in de bedrijf» traatweg aldaar, publiek bij op« verkopen de gehele 2 x 160 t en 4 x 150 t, S be- ungskokers, 2 transportbanden, vijzels en elevatoren m. electr. ;ers, zakkenklopmach., 2 electr, kenstopmach., electr. zuiverings- gimach. compl., graantemp.meter, 2 bascules, Ford-Consul pers.- ine gereedschappen, kruiwagen, i, Olivetti - electr. telmach., enz. 20 okt. van 14-17 uur en o.d. dag r. ?e verkrijgbaar. Loeve, gerechtsdeurwaarder, ?sten<markt 23, •Toon 01100—5303. TENMAGAZUNEN zoêken voor i een ■ing) kat 117, telefoon 01600—38078. elminasingel 33, breda )ber 1967 zullen de internisten ekenhuis uitsluitend op af zijn. oude patiënten wordt aangf- lijk telefonisch of persoonlijk n bij het Centrale Afspraak- 0 of 22000 toestel 435. U'nnen een week behandeld, ïieuwe systeem worden de awijzigd: van 9.00—12.30 uur en van 13.30—17.30 uur van 9.00—12.30 uur en van 13.3017.30 uur van 9.00—12.00 uur van 10.0012.00 uur a.s. de huishóudèlijke noderne bejaardentehuis Breda op volle toeren jg tenminste versterking ifd van de huishouding. werkkring met een goede keuze in- of extern kan enst. wij graag alle inlichtingen et de directrice onder no. en aan het bestuur van 7. Breda. BEEK nog slechts enkele keuken, 3 slaapkamer*, uur, grote zolder, enz. ?ring mogelijk IEEK nog enkele wóon-eetkamer, módefn® grote), 2 w.c.'s, douche, 35960. *P 1 mmw (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE „Als mijn vrouw zegt„Wanneer gaan wij nou eens met vakantie heeft ze wel gelijk. Al vijftien jaar doen wij VVV-werk in Westkapelle. De weekeinden schieten er bij in om maar te zwijgen van vakantiedagen in het zomerseizoen." Adri Huibregtse (45), die dit jaar zijn derde lustrum in de be vordering van het toerisme in zijn dorp achter de Noordzeedijk heeft volgemaakt, heeft echter niet de minste spijt, dat hij destijds het secretariaat en later ook het penningmeesterschap op zich heeft genomen. Hij heeft al die tijd meegewerkt aan een onderneming, die niet te versma den vruchten heeft afgeworpen. De welvaart in Westkapelle is de laatste jaren zienderogen toegenomen. De vreemdelingen brengen geld in het laatje. De rust is in deze dagen weer neergedaald in het dorp met zijn ro buuste vuurtoren, die als een onwan kelbare wachter in het vlakke land staat. Het geroezemoes in de hotels en pensions, in de dorpsstraat en op de dijk is ver verstomd. Er is weer een seizoen achter de rug. Het was weer drukker dan het vorige. Het volgende, dat is wel als zeker aan te nemen, zal opnieuw drukker zijn. LJij had mooie lange hruine haren, een sierlijk lijf, trouwhartige ogen en was vriendelijk tegen ieder een. Eén avond in onze huiskamer en één nacht onder ons dak hadden hem meteen tot huisgenoot bestempeld. Hij had zich vanaf de eerste stap over de drempel voorbeeldig gedragen, zich blijmoedig geschikt naar ons leef patroon en was de nieuwe dag in het vreemde huis weer even opgewekt begonnen als hij zich 's avonds te ruste had gelegd. Wij zagen allemaal tegen het naderend afscheid op, want hoe vertrouwd hij ons voorkwam, om hem zweefde de vraag: „Van wie zou hij wel zijn, waar zou dit hondje thuishoren?" Tegelijk met de schoolkinderen had ik om twaalf uur een kwispelstaar tend hondje de keuken binnen gekre gen. De opwinding in een gezin, dat het nooit verder heeft gebracht dan twee witte zebravinkjes, een loge rende schildpad, een paar kortston dige witte muizen en een bronchiaie parkiet, laat zich slechts in Keal- Ajax termen beschrijven: 's Morgens had de juffrouw hem al van de speel plaats weggejaagd, vernam ik. Doen wij niet, hè? Integendeel. Wij wier pen ons gezamenlijk en verenigd en uit alie macht op zijn lichamelijk en geestelijk welzijn. „Hij heeft dorst". „Tuurlijk niet, honger". „Zou ie zich zielig vinden, nu ie niet in z'n eigen huis is?" „Za'k gauw wat honde brood kopen?" „Hij is bang, zie je 'm trillen". „Hij is juist blij, kijk maar naar z'n ogen. „Hij is ziek, z'n neus is nat". Niks joh, hij is zo gezond als wat, zie z'n vel maar eens glan zen". J-jet bleven goedbedoelde gissingen want we moesten even gezamen lijk toegeven van hondjes, laat staan van weggelopen of verloren exempla ren, geen verstand te hebben. Temid den van het tumult scharrelde de langharig vrolijk rond, besnuffelde en belikte de een na de ander en bleef vooral hoopvol kijken. Ons antwoord: 5 biskwietjes, 'n kommetje melk, een prakje aardappelen met jus, het restje blief-ik-nie pudding van de jongste, dit alles gelardeerd met namen. De meest voor de hand liggende tot de meest bizarre roepnamen. Fikkie, Archibald, Joost, Tommie, Pluto, Dirk-Jan-Hein, Flipper, maar het dier zonder naam was het allemaal om 't even, als het maar lief klonk en als 't maar warmte en eten le verde. (J lijkt zelf wel van de politie, zei bureau gevonden voorwerpen complimenteus, toen we het signale ment van onze vondst doorgaven: on geveer een halve meter hoog. langha rig, egaal lichtbruin, goed verzorgd rustig, vriendelijk, type kees-hond. Ervaringen met een verloren porte monnee, kinderfietsje, kleuter, auto ped, handtas hadden ons tot deze za kelijke formulering opgevoed. Op de vraag: „mannetjes of vrouwtje" moes ten wij echter bekennen ons hierover nog niet het hoofd te hebben gebro ken. Wel bracht deze opmerking het vermoeden, dat mogelijk de aantrek kingskracht van belendende viervoe ters ons de eer van zijn (of haar) aan wezigheid verschafte. Aangezien ech ter het geslacht van de buurhonden ons nimmer interesse afdwong, kwa men wij niet verder en spraken voor net gemak over ,,'t hondje" en „hij". A's °P s'nterklaas-ochtend kwamen de kinderen zéér vroeg, zéér bloot en zéér nieuwsgierig naar beneden. Ja, et hondje was er nog. Hij krab belde aan de keukendeur en wenste ons overdreven enthousiast goede worgen. En nachtje logeren, hij op de keukenmat en wij boven, biedt nau welijks kansen elkaar beter te leren kennen, maar hij was kennelijk een v*n die begenadigde naturen, die van af de allereerste minuut een ander net gevoel weten te geven een bij zonder gewaardeerde vriend te zijn. "e kinderen vertrokken verongelijkt naar school. Waarom valt onderwij zersdag niet op de dag, dat je zomaar een vriendelijk hondje in de schoot geworpen wordt. „U jaagt 'm niet «eg, hoor En zo zit er op het ogen- olik een illegaal hondje zonder ver- Mijfsvergunning naast mijn stoel, dat aantochtig het beweeg van de schrijf machine volgt. Straks om twaalf uur muien er heel veel schoolkinderen de Keuken binnenstormen, want die van ons scheppen zonder twijfel op: „Kom «ijken, joh, wij hebben een hónd". COKS VAN EYSDEN Adri Huibregtse: „Va* vorig jaar zijn er nog geen cijfers. Ze zijn op de ge- meentesecretarie denk ik nog een beetje achter. Maar in 1965 waren er hier al zo'n 300.000 overnachtingen. Als vuistregel wordt aangenomen dat er per overnachting ongeveer tien gulden wordt besteed. Dat is dan in die paar maanden een drie miljoen gulden. Geen kleinigheid. Trouwens van dat bedrag zou toch wel zo'n twintigduizend gul den ai moeten kunnen voor een V.V.V.- man in vaste dienst''. De heer Huibregtse, die administra teur is bij een montagebedrijf in Vlis- singen, laat niet merken dat hij zelf deze baan ambieert. Daarover blijft toch weinig twijfel als hij zegt: „Ik ben er aan begonnen en doe het nog om iets van Westkapelle te maken. Ik ben misschien iets te sociaal voe lend en had op den duur moeten zeg gen: Barst maar. Ik kan op een andere manier veel meer geld verdienen. Maar ja, het hele gezin is met het werk ver groeid. Als je er wat voor voelt is het allemachtig leuk werk. Je wordt een vertrouweling. De vreemdelingen ko men met alle mogelijke kwesties naar je toe. We hebben dan ook al die jaren voor honderd procent voor die mensen klaar'gestaan. Het is de laatste jaren voor mijn vrouw, die als administratrice in de week overdag al het werk moest doen, een beetje te veel geworden. Het gezin ging er trouwens onder lijden. Degene, die haar is opgevolgd, hoef je niet ver te zoeken. Dat is onze dochter. Al het werk wordt nu nog in een klein ka mertje in mijn huis gedaan. Volgend jaar hopen we echter een ruim kan toor in te richten in een naastgelegen huis, de Kloosterstraat nummer vier"» r-.- 5:, ADRI HUIBREGTSE: ZELF GEEN VAKANTIE Het rampzalige bombardement waar bij geallieerde bommenwerpers in 1944 de Westkapelse zeedijk vernietigden bommen en de binnenkolkende zee ver woestten het dorp en kostten vele dor pelingen het leven bracht vreemd genoeg ook nog een klein beetje geluk. Adri Huibregtse:. „Vroeger, vooral voor de oorlog, was het hier maar dunnetjes, j Er kwamen hier wel een paar families steeds hun vakantie doorbrengen, ook bekende kunstenaars, zoals de schilder Charlie Toorop, de schrijver Jan Cam- pert Mondriaan schilderde verschil lende keren de weerbarstige vuurtoren maar daar hield het dan mee op. Het grootste deel van de mannen hier waren „diekers", dijkwerkers, die nou geen al te best loop verdienden". Na het dichten van de verwoeste zee dijk bleken er onverwacht strandjes te ontstaan. Een daarvan noemden wij het „noodstrand". Dat heet nu heel deftig het Badstrand, de andere zijn de Zui- derstranden. Omdat er nu een aardig strandje vlak voor de deur was, kwam de toenmalige burgemeester Tydeman op het lumi neuze idee om een V.V.V. op te rich ten. In het begin, rond 1950, liep dat allemaal nogal stroef. Toen ik secreta ris werd, waren er zegge en schrijve twee gulden in kas. Trouwens de inkomsten van de ver eniging zijn nog aan de lage kant. Er zijn huizen, die per seizoen 3000 gulden opleveren. Dan is een contributie van een 2530 gulden toch eigenlijk niks". De stroom toeristen blijft gestadig groeien. Veel buitenlanders, maar ook steeds meer Nederlanders ontdekken dit hoekje van Walcheren. Duizenden vooral Westbrabanders, slaan er elke zomer hun „tentje'' op. Het V.V.V.-werk van Adri Huibregtse is meegegroeid. Zoals gezegd, hy doet het graag voor zijn dorp: „Ik ben er geboren en geto gen. Al zouden ze bijvoorbeeld in Vlis- singen een prachtig huis aanbieden, vlak bij mijn werk, ik zou weigeren. Uit Westkapelle wil ik voor geen geld weg". De Westkad'e in Sas van Gent rond, de eeuwwisseling. Geheel links een deel van het histori sche Hotel Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Waarom ko ning Willem de Derde hier gelo geerd heeft en wanneer, kan me vrouw Ranschaert ons niet vertellen. Maar het was op kamer vier. Dat is bij overlevering bekend. Zoals het meeste uit de geschiedenis van het oude Hotel Rotterdam is Sas van Gent nog slechts bij overlevering bekend is, want in 1940 zijn alle archiefstukken verbrand. Ze lagen in het Middelburgse rijksarchief. En dat het hotel juist vandaag 150 jaar bestaat, wordt inmiddels alweer be twijfeld. Het moet veel ouder zijn. Op de trapgevel aan de Westkade staat het jaartal 1645. In dit pand moet zo'n 175 tot 190 jaar geleden iemand be gonnen zijn met een uitspanning. De twee panden ernaast zijn er later bijge trokken. Daarin heeft het postkantoor; nog gehuisd, „Toen wij hier 25 jaar ge leden (we vieren dus een dubbel jubi leum) inkwamen, bestond het achterste gedeelte nog helemaal uit paardestal- len". Dat vertelt de heer A. Ran schaert, Sassenaar van geboorte. Zijn vrouw is een Brabantse. „Maar ik woon hier al zo lang. Ik voel me een Zeeuw se", zegt ze. En die paardestallen De boeren uit de omtrek spanden hier uit als ze zon dags naar de kerk gingen. De voeder bakken waren van arduin. Er was geen cement aan te pas gekomen. „Toen we gingen verbouwen, hebben we alles weg laten halen", zegt mevrouw. „Achteraf zeg je: 't Is toch eigenlijk zonde; het was echt antiek". De eerste naam, die men nog kan noemen, is die van Theodorus Anderegg. Hy noemde zich „stadsdoctoor". Was hij pensiongast of eigenaar? Niemand die het nog kan vertellen. De.huidige eige naar heeft nog een papier in bezit met enkele namen. Achter Theodorus An deregg staat het jaartal 1839 en daar achter 27 oktober vertrokken naar Gent. Er is een hiaat tot 1848. In dat jaar moet Cornelis J. Adriaansen, „schipper en winkelier", eigenaar zijn geworden. Tot 1851. Ze zijn allemaal nogal kort eigenaar geweest. Geen van hen heeft hier zijn zilveren jubileum gevierd, al leen het echtpaar Ranschaert. Een van de bekendste eigenaren is Victor Wijne geweest. In 1922 zei hij de mosselvisse rij vaarwel en werd hotelhouder. Hij woonde hier acht jaar. En dan is er nog een Napoleon Acke geweest. In 1872 kwam hij van Zelzate naar Sas van (Van een correspondent) MIDDELBURG In het kader van de interkerkelijke vredesweek organi seerde de Middelburgse interkerkelijke contact commissie in samenwerking met de Middelburgse oecumenische jeugd raad een hearing over kerk, leger en ontwikkelingslanden onder het motto: geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van welvaart. In de goed gevulde aula van de Chr. H.B.S. te Middelburg vuurden de heren G. A. de Kok, hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwse Courant en M. Beinema, Chr. radikaal, hun vragen af op een panel bestaande uit twee predikanten, een beroepsmilitair en een econoom. De kapitein der kon. Luchtmacht K. F. Schuiten bestrecu 3e stelling, dat het leger zou moeten worden omgebouwd tot een vredesmacht in dienst van de Ver. Naties. „De huidige vrede is te danken aan het machtsevenwicht door de positieve rol van de Navo-legers", zo stelde hij. Hierop kwam onmiddellijk reactie: „Hoe kan men 'n op vernietiging uit zijnd apparaat in dienst stellen van de vrede?", zo vroeg een der aanwe zigen. De heer Scholten antwoordde dat een leger een organisatie is om agressie te keren, zodat een leger de potentie moet hebben om te doden. Als voor beeld gaf hij het keren van de com munistische agressie in 1948 in Tsjecho- Slowakije. „Het verdedigen van het be staansrecht van een leger op deze grond komt voort uit een verouderd po litiek denken", kwam fel vanuit de zaal. „Het ontwikkelingsprobleem is in feite een structuurprobleem", stelde de econoom dr. E. J. Prins. Ondanks alle activiteiten van de Westerse landen is het verschil in verdeling van de wel vaart groter geworden. „Onafhankelijkheid betekent niet al leen politiek vrij worden, maar ook economisch vrij worden. Maar daar zijn die landen nog niet aan toe". Veel kritiek had men op de houding van de kerken. „De kerken hebben lang en veel gesproken over naastenliefde. Het wordt nu wel eens tijd dat ze wat gaan doen", was een der verwijten. Voorts verweet men de kerken dat ze altijd blind waren geweest voor de maatschappij-structuur. „Een herstruc turering was broodnodig, maar men had geen oog voor de grote armoede" merkte een der aanwezigen op. Domi nee P. van TV, gereformeerd predikant te Middelburg, was van mening dat de kerk niet moest ingrijpen in de struc tuur van ae samenleving. „De kerk moet de liefde brengen", zei hij. Mej. dr. A. H. A. Bakker, Doopsge zind predikant, pleitte voor de ont wapening, waarbij zij zelfs de moge lijkheid voor eenzijdige ontwapening niet uitsloot. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het secretariaat van het district Zeeland voor katholieke bejaar dentehuizen, dat ondergebracht is bij de Katholieke Raad, is verandering geko men. Drs. W. Dusarduijn, die zes jaar secretaris is geweest, hemt deze functie overgedragen aan de heer P. van der Linden. De he®r Van der Linden, die sedert juli in Zeeland werkzaam is, is adjunct-directeur van de Katholieke Raad. Drs. Dusarduijn blijft als adviseur aan het secretariaat verbonden. Gent. Zo zijn er nog enkele namen. De jaartallen kloppen niet altijd. Verder is er alleen nog wat vage herinnering. Maar uit de jongste geschiedenis kan het echtpaar Ranschaert nog alles ver tellen. Een van de hoogtepunten is on getwijfeld geweest het bliksembezoek van Montgomery. In een late herfst nacht van 1944. „Wy wisten helemaal niet dat het Montgomery was. We be grepen wel, dat het een hoge officier moest zijn, want w.e moesten de kamer naast het restaurant helemaal ontrui men. Er mocht alleen een grote tafel blijven staan. En bij alle vier de deuren stond een schildwacht met de bajonet op het geweer''. „Toen ze om kwart over twee ver trokken, zei de kapitein, die hier inge kwartierd was: „Dit was een historisch moment. Weten jullie wel wie dat was?" Hij vertelde ook, dat ze om drie uur die nacht de Schelde zouden oversteken. Zelf moest hij ook mee. Met 89 Cana dese soldaten, die een paar uur tevoren hier waren binnengekomen om te wor den ingekwartierd". „Hij vond het bij ons gezellig, die Ca nadese kapitein. „Mag ik hier nog eens terugkomen?" vroeg hij. Maar hij is diezelfde nacht nog gesneuveld. Dat vertelde zijn verzorger ons later. Die moest ons een souvenir komen bren gen. Een medaille van zijn vader. „Scottish Toronto" stond er op. En het jaartal: 1916-1919''. En waarom heet dit hotel „Rotter dam?" vragen we. De heer Ranschaert vermoedt dat het zijn oorzaak vindt in een beurtvaart, die er vroeger was tussen Sas van Gent en Rotterdam. De beurtschepen uit Rotterdam legden aan voor de deur van het hotel. Daar was toen nog een haven. Nu ligt er de asfaltweg naar Gent. Hotel Rotterdam. Het is tevens café, restaurant en tegenwoordig ook een ijssalon. „Maar in de eerste week dat wij hier zaten", (mevrouw Ranschaert kan er nu wel om lachen, zegt ze) „verkochten we zeggen en schrijve drie flesjes bier. En ik weet nog precies aan wie. De zaak was helemaal verlo pen. Nachten hebben we er van wakker gelegen. Maar dat is gelukkig voorbij. We hebben nu een goed beklante zaak. We moeten zelfs twee dagen feest ge ven voor onze klanten. Zondag is er een speciale Belgische dag. Dan houdt ook het vroegere Sasse dansorkest een reünie. Dat orkest werd 25 jaar gele den opgericht". En die 150 jaar „Het moeten er min stens al 160 zijn", weet mevrouw Ran schaert, „want de papieren van de so ciëteit de harmonie wijzen uit, dat ze hier 160 jaar geleden zijn gestart". Tja, zonder archiefstukken moet je wel stoeien met jaartallen. Het feest is er niet minder om. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vrijdagmorgen om half elf werd aan mevrouw C. van Aart- sen-Stap, echtgenote van de commissa ris der koningin in Zeeland, de eerste Oranje kalender uitgegeven door „Pro- Juventute" aangeboden. De kalender werd overhandigd door mevrouw M. Scherft en mevrouw J. Sprenger. Bij de keuze van de foto's is vooral op originaliteit gelet waarbij men bewust de geposeerde platen heeft vermeden. De kalender zal door Pro Juventute in de handel worden gebracht. De kalender is ook verkrijgbaar in viertalig calenda rium: Engels, Frans, Duits en Spaans. MIDDELBURG. De Middelburgse kunstenaar Guido Metsers zal vanaf 19 oktober in gallerie Heins in Groningen exposeren. De expositie die ruim twee weken zal duren, zal bestaan uit een 25-tal schilderijen, die hij dit jaar ver vaardigde, alsmede een aantal tekenin gen. De opening zal plaatsvinden in de vorm van een happening met een adem- halingsconcert, een satire op de ge bruikelijke openingen met een stort vloed van gemeenplaatsen, en wordt georganiseerd door de Groningse hap pening-groep Ultra United Limited Un derground met Ton Jaspers. (Van een onzer verslaggeefsters* GOES In de serie jeugdvoorstellin gen, die de Stichting Zeeuwse Volks universiteit o.a. voor het voortgezet on derwijs organiseert, heeft het poppen theater van Frank Kooman voor de Bevelandse jeugd een drietal voorstel lingen gegeven. Dat gebeurde donder*- dag en vrijdag in de Prins van Oranje te Goes. Op het programma stonden „De nachtegaal en de keizer", een vrije be werking van het sprookje van H.C. An dersen en een selectie uit het cabaret programma van het theater. De scholie ren hebben kunnen zien wat er uit een poppenkast „te halen" is. Bij de opvoering, waarin het accent uiteraard op het poppenspel lag, werd ook veel met muziek en licht gewerkt. Èen voorbeeld daarvan was het num mertje „De schoonmaak". De grote spin in zijn web kreeg door de vreemde groene verlichting werkelijk iets grie zeligs. Geen wonder dat de plumeau- poppen de schrik op het „lijf" werd ge- jaagd. De voorstellingen werden gegeven voor scholieren van de openbare u.l.o. in Goes, de r.-k. u.l.o. in Goes, de u.l.o. in Kortgene, de vakschool voor meisjes in Goes, de christelijke u.l.o. in Goes, de r.-k. huishoudschool in Ovezande, de landbouwhuishoudschool in Kruinin- gen, de ambachtschool in Goes en het christelijke lyceum in Goes. ROME. (KNP) Paus Paulus vraagt zich in üijn traditionele boodschap voor wereldmissiedag, zondag 15 oktober af', of missionering in deze tijd eigenlijk nog wel zin heeft. Hij stelt zich in dit verband vier vragen: Is de missione ring overbodig geworden nu het evan gelie overal ter wereld verkondigd is? Is het nog mogelijk het evangelie to brengen in landen, die niet meer primi tief zijn en over hun eigen cultuur wa ken? En: moet mij niet aannemen dat God ook diegenen redt, die hun goed geloof in 'n andere godsdienst belijden dan het katholicisme? Tenslotte vraagt de paus zich af of de dialoog, die de kerk thans met alle vormen van de be schaving aangaat, niet verhindert dat zij nieuwe leden krijgt en verplieht tot achting voor de religieuzé vrijheid van anderen. Dat zijn inderdaad grote problemen, aldus (ie Paus. „Maar zij mogen niet de kracht ont nemen aan het missionaire elan, want het door God vastgestelde heilsplan be staat noodzakelijk en alleen steeds in het geloof aan Christus en daarbij is de grote meerderheid der mensheid nog steeds verstoken van de vernieuwende en verlossende boodschap van het evangelie". Genoemde moeilijkheden moeten het missionaire elan van do katholieken eerder versterken dan ver. slappen, zo vervolgt de Paus. Men moet er de juiste oplossingen voor proberen te vinden, b.v. in een wijziging van de traditionele vormen van evangelisatie. Ik kan nog lang doorgaan met over deze kwestie en over de behoeften van de vele missionarissen te praten, „maar u kent deze behoeften", aldus de Paus tot besluit van zijn boodschap. Het gebeurde deze dagen in Breda. Mevrouw B heeft een gastoestel dat omgebouwd moet worden. Nu komt er een vrachtwagen voorrijden met een. 2-pits gascomfoortje om zo lang te ge bruiken, dat is wagen nummer éen. Daarna komt wagen nummer twee het andere toestel, dat omgebouwd moet worden weg halen. Wagen drie komt nu aan de beurt, die komt het toestel brengen dat voor aardgas ge maakt is. Nu wagen vier, die komt het 2-pittertje weer terug halen. Al die wagens zijn bemand met 2 per sonen. Dat is nog niet alles; nu komt nog de geiserman en dan de contro leur, nu kan men begrijpen wat het aardgas duur maakt. BREDA, F. de B. De heer Verstijlen heeft naar ik aanneem de uitslag van Parkestone niet goed bekeken, want dan zou hij niet direct in de pen geklommen zijn, want van de eerste 100 prijzen zijn er 53 in Brabant gevallen en 47 in Zee land dan in Brabant op Parkestone gemiddeld veel meer duiven in Zee land dan in Brabant op .Parshestone gezet worden, dus vind ik dat die Bra banders niet te klagen hebben en dan wat de verste afstand betreft ik zelf speel plm. 208 km en St.-Willebrord plm 234 km. Dit is maar 26 km ver schil met de wind mee en een snel heid van 1280 meter per minuut vindt ik dit geen excuus. Ilk denk al leen dat er in Zeeland betere Enge landvaarders zitten dan in Brabant. HULST, G. SNELDERS. (Van een onzer verslaggeefster») GOES N.T.S.-redakteur Rob van Hoek heeft met de heer J. C. Wedts de Swart een vraaggesprek gehad over de merkwaardige vogeltrek langs de Delta werken. Het interview zal deze maand in de rubriek „Van gewest tot gewest" wor den uitgezonden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „U hebt als offi ciële heier uw werk zo krachtig ver richt, dat er een mankement aan de nei- machine is ontstaan". Aldus burgemees ter mr. J. Drijber tot de oud-commissa ris van politie, de heer M. Reneman, die gistermiddag op het terrein aan de Achter de Houttuinen de eerste paal heide voor het daar te bouwen politie bureau. Mr. Drijber was de heer Reneman overigens dankbaar voor het vele /oor- bereidende werk, dat deze voor de nieuwbouw heeft verricht. Door de grote verwoestingen in de oorlog moest zoveel worden herbouwd, dat de politie lang heeft moeten wach ten, aldus de heer Drijber, die zei juist daarom respect te hebben voor het feit, dat het politiekorps zijn taak t'och met opgewektheid heeft vervuld. De plaats voor de nieuwbouw, tegen de nieuwe brandweerkazerne aan, achtte hij goed gekozen. B. en w. hebben juist dezer dagen besloten te onderzoeken op wel ke wijze vooral in de garages zal kun nen worden samengewerkt. Oud-commissaris Reneman zei blij te zijn toch nog iets aan de feitelijke bouw te hebben kunnen doen. Hij herinnerde er aan reeds vijftien jaar geleden te hebben gewezen op de slechte #taat yan het huidige politiebureau. Commissaris D. van Ooijen zei ten slotte te hopen ,dat de geplande bouw tijd van 65 weken met nog enkele we ken zal kunnen worden bekort. (ADVERTENTIE) voordelig: nachtstroomtarief, geen kostbare afvoerkanalen, praktisch geen onderhoud schoon: geen vochtige keuken snel: krachtige straal-wérkelijk heet water (85°C) absoluut veilig VÉÉL HEET WATER VOOR WEINIG GELD! AFDELING VOORLICHTING - POELENDAELE - MIDDELBURG -TELEF. 01180-5351

de Stem | 1967 | | pagina 5