11 Mali Staking Bata kan nog weken duren Londen niet meer zo pessimistisch na WE U-gesprek JAMIN De Gaulle niet tegen de haren in strijken Kort geding: 23 oktober Onbestendig Bromfietscontrole Man vermist 1 €^\¥iv' *2/ Av iV-. Geen A.O.W. voor L de Palingboer Verhoging koninklijk inkomen in studie Staatslening van 250 min. Staking bij Daimler-Benz NIEUW DRIJVEND DOK VOOR K.M.S. Politie-officier in Zaandam geschorst Per ton door overstroomde straat' CtsA*- v A te Jé DORUS OPENT COOLSINGEL Hogere premies DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN - CLgblaP Dc Stcmj Starfighter 73 SOMMATIE PENSIONGELD VAKBONDEN Honda lanceert gezinsauto op Europese markt Minder drastisch? Personeel ENGELAND EN DE E.E.G. KIESINGER Let op 107* JAARGANG No. 25633 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,-. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gsarne verstrekt. fel. l V' ruoiyiiw» •»-»». ï^reau voor de Zeeuwse eilandenTGOESrKlokstraat l7telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, te.efoon OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). Morgen wordt het jachtseizoen geopend. Wat dat betekent wordt voor de niet-ingewijden verhaald op pagina 3. Liever iets dan niets, is het devies van het Roode Kruis. Pagina 11. Jongeren veranderen snel van baan en dat heeft voor het be drijfsleven zijn voordelen. U leest het in „20 Wij" op pagi na 13. Je zou kunnen zeggen dat de politie over een enorm oor be- beschikt. Pagina 17. Waspikse volleyballer Cor de Hond mee naar Turkije. Pagi na 20. Als de musical „I do, I do", komt het Hemelbed van Jan de Hartog in ons land terug. Een bijzondere produktie. Pagina 16. BONN (DPA) Vrijdagochtend is in de omgeving van Keulen een Westduit- se straaljager van het type Starfighter F 104" neergestort Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van de fensie in Bonn, die dit meedeelde, zei dat de piloot zich met zijn schietstoel heeft kunnen redden. Met dit ongeluk heeft de Westduitse luchtmacht zijn 73ste Starfighter verlo- ren. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een rug van hog'e- druk kan ons in de ochtend nog wat opklaringen brengen, maar van Engeland nadert alweer een regenfront.. De zuidwestenwind neemt in kracht toe. waardoor het weekeinde opnieuw een onbesten dig karakter krijgt. De afgelopen week bracht hoge temperaturen waarbij het kwik donderdag in Brabant nog tot 20 graden en in Limburg tot 22 graden steeg. Op vallend waren de hoge nachttem- peraturen van 13 tot 14 graden. Er is tot nu toe in oktober bijzonder weinig zon waargenomen. Het to tale aantal ligt bij 24 uren, tegen normaal in de eerste oktoberhelft 50 uren zon. Het weer blijft dus wat onbestendig, maar de zuidwes tenwind blijft de eerste dagen toch nog zachte lucht van 14 tot 16 gra den aanvoeren de motor nou effe opzoekt..." (Van een onzer verslaggevers) BEST. Vrijdagmiddag is uit de ver klaringen, die zowel door de vakbon den als namens de Bata gedaan zijn, duidelijk geworden, dat de strijdende partijen voorlopig niet bereid zijn een duimbreed toe te geven. Ook de vak bonden tonen nu zelfs geen neiging meer tot toenadering, r.u de Bata een kort geding tegen hen heeft aangespan nen wegens het oproepen van een aan tal personeelsleden tot staking. Het kort geding tegen de vakbonden zal pas op maandag 23 oktober dienen voor de rechter in Den Haag. Mr. Van der Flier in deze stad zal in deze affai re optreden als juridisch adviseur van de gedaagde vakbonden. Wie de raads man is van de n.v. Bata is niet bekend gemaakt. Het ziet er naar uit dat de staking nog wekenlang kan duren. Voorzitter De Groodt van St.-Willibrordus zei g:* teren dat de staking onverminderd zal voortduren. Dit blijkt ook uit het feit dat de stakers eerst volgend* week woensdagmiddag om half drie bijeen geroepen zijn in het jeugdcentrum in Best voor een nadere bespreking. Gisteren hebben de vakbonden de sommatie van de Werkgeversverenigin gen van de Leder- en van de Schoen industrie om de stakers op te dragen maandagmorgen weer aan bet werk te gaan, resoluut van de hand gewezen. De vakbonden antwoordden dat zij aan deze sommatie niet konden vol doen en ook dat zij vasthielden aan het standpunt <lat de Bata-cao verlengd dient te worden. Inmiddels komen van het gehele land adhesiebetuigingen binnen op het hoofd kwartier van de stakers in het wijk huis 't Kadans in Best. De stakers wordt geadviseerd moed te houden en de staking onverbiddelijk door te zet ten. Actieploegen in andere bedrijven el ders in het land zijn zelfs bereid de werknemers in Best steun te verlenen indien dit nodig mocht zijn. Maar ook zonder deze morele steun is de stemming onder de circa 700 stakers in Best op perbest. De mededeling van de voorzit ter van St.-Willibrordus, de heer De Groodt dat de staking volgende week wordt voortgezet, werd door hen me' gejuich ontvangen. Vermoedelijk zullen de vakbonden volgende week hun stakingskassen d moeten aanspreken omdat de 140 Tin ken, die bij de Bata-Best werken var de personeelschef Marinus van der Loc te horen hebben gekregen dat zt] hun pensiongeld maandag twee weken voor uit moeten betalen. De Bata vraagt 4: gulden vergoeding per veertien dagen voor kost en inwoning. Normaal wordt dit bedrag achteraf van het loon inge houden. De stakingsleiders zijn vol lof ovei de houding van de Turkse en de Bel gische werknemers, die zich geheel achter de staking gezel hebben. Volgens de vakbondsbestuurders hebben mo menteel slechts 20 werknemers geen ge hoor gegeven aan het stakingsparool. Hierbij moet worden aangetekend, dat elf van hen ziek thuis zijn. De staking is zo mag men stellen, compleet. Sinds dlnsaag hebben zich al 300 nieu we leden laten inschrijven bij St.-Wil librordus. Ook de christelijke, de socia listische en de Belgische vakbonden melden veel nieuwe leden. Bata-directeur dr. Victor Samec is vrijdag naar het buitenland vertrok ken om lopende orders uit te besteden bij andere Bata-bedrijven. Hij zal, naar wij vernamen hiermede het gehele weekend doende zijn en eerst maandag in Nederland terugkeren. DORDRECHT (ANP) De 23-jarige Jantje Klazinus Niks uit Dordrecht wordt sinds dinsdag vermist nadat hij in een zwaarmoedige toestand zijn wo ning had verlaten. De politie vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Zij weet dat hij Dordrecht heeft verlaten en verzoekt diegenen die inlichtingen kunnen verstrekken zich met haar in verbinding te stellen. De jongeman is 1,82 m lang en heeft donkerblond haar. Hij draagt een brui ne broek en kolbert en een bruine re genjas. Hij mist drie vingers van zijn rechterhand. if. A* ify i TOKIO (Rtr) De Japanse Honda Motor Company heeft vrjjdag plannen bekendgemaakt voor grootscheepse ex port van haar kleinste auto's, eerst naar West-Europa en zuidoost-Azië en later naar de Verenigde Staten. Het zijn de vierpersoons gezinsauto N-360, die begin van dit jaar op de Ja panse markt is gebracht, en de export- uitvoering daarvan, de N-600, die te zien was op de jongste autotentoon stellingen in Frankfort en Parijs. Honda zal in december beginnen met de verscheping van tweeduizend N-600's en een zelfde aantal N-360's per maand naar West-Europa en zuid oost-Azië. Zo spóedig mogelijk zal wor den getracht deze aantallen tot tien duizend per maand te vergroten. Tot de landen waar de twee auto's het eerst zullen worden aangeboden behoren ook Nederland en België. „DORUS", sinds een klein jaar Rotterdammer heeft vandaag de Coolsingel in Rotterdam officieel heropend. Op de foto Dorus tijdens het metselen van de „laatste steen'. DEN HiAAG. (ANP). Met ingang van 1 januari 1968 zullen voor de hierna genoemde sociale verzekeringswetten de volgende premiepercentages gelden:. 9 voor de Algemene Ouderdomswet; 1.4 voor de Algemene Weduwen- en We zenwet; 2.3 voor de Algemene Kinder bijslagwet en 3.1 voor de Kinderbijslag wet voor loontrekkenden. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft een hiertoe strekkende beschik king uitgevaardigd. Ten opzichte van de thans geldende pre miepercentages betekent dit zowel voor de Algemene Ouderdomswet als voor de Algemene Kinderbijslagwet een ver hoging van 0.2 pet. en voor de Kinder bijslagwet voor loontrekkenden een ver hoging van 0.1 pet. In het premieper centage voor de Algemene Weduwen- en Wezenwet is geen verandering ge komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Lou de Palingboer, die zich God' noemt heeft 2 1/2 jaar lang de aow-uitkeringen aan zijn zeer men selijke neus voorbij laten gaan. Lou heeft wel geprobeerd om de gelden alsnog in de wacht te slepen, maar dat is hem niet gelukt. Toen Lou 65 jaar werd, kon hij aow aanvragen. Maar hij liet de Raad van Arbeid weten: „Ik wens het niet te verkrijgen, maar geef het a.u.b. aan de belastingen, want die hebbén het zo nodig, daar ik geen inkomen heb" De Raad van Arbeid schreef terug dat aan de godde lijke wens" niet kon worden voldaan en of meneer als nog een aanvraagformulier om aow wilde indienen. Lou liet 3 1/2 jaar niets van zich horen. Toen vroeg hij de uitkeringen aan, maar met terugwerkende kracht vanaf het moment dat hij 65 jaar was geworden. Op grond van de bepalingen moest de terugwerkende kracht tot één jaar worden beperkt. Daar nam Lou geen genoegen mee en hij ging tegen de beslissing van de Raad van Arbeid in beroep. In hoogste instantie kreeg Lou geen gelijk: 2 1/2 jaar lang is hij zijn aow-uitkeringen misgelopen. „De Metaalkoerier", die dit .sociaal-verhaal" geeft, zegt dat het feit dat Lou zich beschouwt als de „mens-geworden God op aarde" voor de rechters geen reden was om van de wet af te wijken. Een man vaart op 'n ton door een overspoelde straat hier. Hoe hoog het water in de getroffen stad staat, is duidelijk te zien aan de vrachtauto, links, die vrijwel ge heel onder staat. 23 mensen ver loren tengevolge van de overstro mingen het leven: 75.000 mensen moesten worden geëvacueerd uit de- getroffen voorsteden van Buenos Aires. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De onder het kabinet Cals gestaakte verdere behandeling van het omstreden wetsontwerp over ver hoging van het koninklijk inkomen zal onder het kabinet-De Jong worden voortgezet. Men is bezig een aantal al ternatieve mogelijkheden te onderzoe ken dat er toe moet leiden, dat er een nieuwe, minder drastische ver hoging van het inkomen van de konin gin kan worden voorgesteld. Definitieve beslissingen omtrent een en ander zijn volgens de rijksvoorlich tingsdienst nog niet genomen. Nieuwe wetsvoorstellen zullen daarom nog enige tijd op zich laten wachten. Volgens het ontwerp Cals had het koninklijk inkomen moeten worden verhoogd van 2,5 naar 5,2 miljoen gul den. Hoewel er voor deze verhoging een acceptabele motivering was, von den velen het voorstel toch in deze vorm psychologisch onverstandig. Van de voorgestelde 5,2 miljoen zou overi gens ruim 4 miljoen alleen al opge slokt worden door de personeelskosten voor circa 250 man. Omdat het koninklijk inkomen te lange tijd niet is verhoogd past de ko ningin al jarenlang uit eigen middelen hierin bij. Het kabinet De Jong zoekt de oplossing thans in de richting van verschuiving van personeelsuitgaven van het hof naar afzonderlijke departe mentale begrotingen. Met name gaat het daarbij om het personeel dat voor representatieve taken in dienst is, zoals het personeel van de koninklijke stal len en van de onderhoudsdienst der paleizen en tuinen. De onderhoudskos ten aan paleizen e.d. zijn reeds groten deels ondergebracht op de begroting van de rijksgebouwendienst. DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 61/4% staatslening groot 250 min. Evenals bij de vorige staatslening zal ook bij deze uitgifte het tender systeem worden toegepast. Hierbij wordt de koers van uitgifte niet reeds van tevoren vastgesteld. De inschrij vers op deze lening moeten zelf de koers aangeven, waarvoor zij bereid zijn in de lening deel te nemen. Op de lening zal de eerste 10 jaren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, te beginnen op 16 november 1978, zal af lossing geschieden in 15 jaarlijkse ter mijnen en wel afwisselend 7 pet, 6 pet en 7 pet per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 20 pet van de le ning wordt gedelgd. Versterkte of algehele delging is in de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 november 1967, de coupons verschijnen jaarlijks op 16 november. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 26 oktober a.s. van fi-15 uur* (Van onze correspondent in Londen) LONDEN. De Rri'tse „Euromarkt- minister", lord Chalfont, toonde zich gisteren na afloop van de conxerentie van de Westeuropese Unie (WEU) die hij voorgezeten heeft, optimistischer ten aanzien van de kans van Groot-Brit- tannië om lid te worden van de E.E.G. Tot zijn vroegere collega's, de journa listen, zei hij: „Ik heb bepaald de in druk dat er vooruitgang gemaakt is". Hij wees er op, dat Frankrijk zich niet definitief uitsprak tégen het hou den van besprekingen. Het debat dat werd gehouden tijdens de driemaandelijkse bijeenkomst van de Westeuropese Unie (WEU) was de eerste bespreking na de publikatie^ va?? het rapport van de EEG-commissie, waarin kritiek werd geuit op de Engel se economie maar dat toch aandringt op het openen van onderhandelingen. De zes landen komen op 23 oktober bijeen om te beslissen over de te nemen stappen. Engeland hoopt dat president De Gaulle zal aarzelen het Engelse verzoek tot toetreding te verwerpen als de an dere EEG-partners er voor zouden blij ken te zijn. Bijzonder gunstig voor Engeland was dat de Westduitse minister voor econo mie Rolf Lahr, zich vóór het openen van besprekingen uitsprak. Tot nu toe waren de Westduitsers enigszins voor zichtig met hun steun, omdat zij De Gaulle niet wilden kwetsen. (Zie ook: ,,De Gaulle niet tegen de haren in strij ken", elders op deze pagina). Lord Chalfont trachtte de Britse economische toestand' in een zo gunstig mogelijk daglicht te stellen. Hij bena drukte weer eens dat de problemen in verband met de mogelijke Britse toe treding niet onoverkomelijk zijn. De Fransen hebben daarop niet veel gezegd, maar tot ieders verrassing leg den de Duitsers veel meer begrip aan de dag voor de situatie waarin do Britten zicih bevinden. De Nederlanders herhaalden hun standpunt dat ook zij geen enkel pro bleem zien dat niet kan overwonnen worden. Zij wensen vlugge onderhande lingen met de landen die een toetre- din gsa an vraag ingediend hebben. Maar de Westeuropese Unie. het enige orgaan waarin Groot-Briftannië en de zes samen besprekingen kunnen voeren, kan daarover geen beslissing nemen. Lord Chalfont die on hete kolen zit om in Brussel te kunnen gaan on derhandelen. zal met de rest van dp Britse regering moeten wachten tot d® zes oo 23 en 24 oktober bet rarnn^rt, v»r» de Furooese pommi^ie ov»ir do lid- in a at schap aanvragen behandeld hebben (Van onze redactie buitenland) STUTTGART De metaalarbeiders van de Daimler-Benz fabrieken hebben gisteren het werk neergelegd als pro test tegen het verbod op het fabrieks terrein een stemming te houden over een staking. In totaal hebben 47.000 arbeiders, werkzaam in Stuttgart, Sindelfingen, Mannheim en Gaggenau, het werk neer gelegd. Daimler-Benz fabriceert auto's van het merk Mercedes en vracht wagens. De bond van metaalarbeiders had, zo als gemeld, de leden in de deelstaat B aden-Wuerttemb erg opgeroepen vol gende week donderdag een stemming te houden of zij wel dan niet in staking zouden gaan, om indien nodig, kracht bij te zetten aan de eisen van de bond voor een nieuwe arbeidsovereenkomst. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De reparatiewerf Scheldepoort van de -Kon. Mij. de Schelde zal over enkele weken worden uitgebreid met een drijvend dok vooj* schepen tot 15.000 ton. Het dok is ge kocht in Zweden. De Koninklijke Maat schappij De Schelde heeft het laten ver bouwen. Sleepboten zijn reeds onderweg met het dok. De heer E. Huizinga, be drijfsdirecteur van De Schelde, die dit nieuws gistermiddag tijdens een ex cursie van provinciale staten mee deelde, zei verder nog dat Scheldepoort binnen afzienbare tijd zeker zal moe ten worden uitgebreid met een dok voor schepen van 70.000 tot 80.000 ton. Deze uitbreiding is noodzakelijk om de reparatiewerf in Vlissingen-Oost ren dabel te houden. De reparatiewerf van De Schelde beschikt op het ogenblik over "chepen van 25.000 en 35.000 ton, en over een drij vend dok waarin schepen tot 1000 ton gerepareerd kunnen worden. De Schelde heeft in 1966 in Schelde poort 250 schepen gerepareerd. Daar voor waren 805 dokdagen nodig. De heer Huizinga zei dat er meer scheep vaartverkeer in de nieuwe zeehaven Vlissingen-Oost moet komen. Er zouden dan zijns inziens aanzienlijk meer repa ratie-opdrachten komen dan nu het ge val is. De heer Huizinga was voorts van me ning dat De Schelde in Vlissingen-Oost noo.t. ü- lm 200.000 ton zal bouwen. Dit i.v.m. de, ook in de toekomst, beperkte bevaarbaarheid van de Westerschelde. De heer Huizinga maakte tenslotte nog de opmerking, dat de nieuwe slui zen bij Terneuzen en het vrebrede ka naal naar Gent, met het oog op de stijgende tonnages van de ertsschepeü eigenlijk „al weer aan de smalle kant zijn"» BONN/LONDEN (DPA-Reuter) Kiesinger heeft vrijdag in het parle ment gewaarschuwd hij de kwestie van de toetreding van Engeland tot de EEG Frankrijk niet voor het hoofd te stoten. Het komt er op aan de zes om 1 tafel te houden en een fiasco, zoals al eens is voorgekomen, te vermijden. Er moei een „procedure" worden gevonden die bin nen de gemeenschap een werkelijk za kelijk gesprek waarborgt. Ik kan er mijn hand voor in het vuur steken, dat de toetreding van Engeland mislukt wanneer wij, de vijf landen, Frankrijk de indruk geven dat wij ons niet om zijn bezwaren bekommeren, zo zei de bondskanselier. Het is de „be langrijkste taak" van de bondsregering eenheid binnen de gemeenschap te brengen. Met nadruk wees Kiesinger de eis van de liberale oppositieleider Walter Scheel van de hand, die een hardere houding van Bonn tegenover president De Gaulle verlangde. Het grootste werkstuk van deze generatie, de ver eniging van Europa, kan niet op ruwe wijze en met opgestroopte mouwen tot stand worden gebracht, aldus Kiesinger. ZAANDAM (ANP) De loco-burge- m.ester van Zaamdam M. J. Hille heeft de 51-jarige hoofdinspecteur van politie, J. B. L. de R. uit zjjn ambt geschorst. De schorsing vindt plaats omdat een onderzoek naar de gedragingen van de R. zal worden ingesteld. Het betreft hier interne moeilijkhe den binnen het politiekorps. Het onderzoek zal worden verricht naar aanleiding van ingekomen ambts berichten. Het wordt ingesteld in op dracht van de procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam door de rijksrecherche. Op een persconferentie weigerde de loco-burgemeester nadere inlichtingen te geven over de aard van R's gedra gingen. De hoofdinspecteur was in 1951 bij de Zaandamse politie benoemd. het merk Locarbits dan heeft U de zekerheid, de echte Groene Kruis Hoestbonbons te kopen. Ze' zijn voortreffelijk. Voor 1968 een boeiend beeld van da grote godsdiensten van de wereld, (Hindoeïsme, Boeddhisme, Chinese religie, etc.). 40 exclusieve foto's ia briljante kleurendruk van internatio nale topfotografen, toegelicht door prominente Nederlandse deskundigen. De interessantste kalender voor het nieuwe jaar. f S.- Bij boekhandel, gebruikelijke kontaktadressen of door storting op giro 17606 van de Werk. groep Algemene Missie Kalender CMC, Den Haag. postbus 50.

de Stem | 1967 | | pagina 1