Politie heeft enorm oor PLANTEN LEVEREN OP VELDEN ,Veel te danken aan ruimte vaart" GENEES MIDDELEN Buitenland Verdelger DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Vooruitziend Electronica Vliegtuigen Schaakraadsel De P.V.D. kwam voor de eerste maal na de oorlog volop in actie bij de T.T.-races in Assen anno 1947. Ach ter de hoofdtribune was toen deze im ponerende commandopost opgericht. die vliegers", merkt de heer V- d. Poel terloops op. ,,We konden op een ge geven moment geen vliegtuigje krij gen. Toen heeft de directeur vhn het vliegveld Eelde, de heer Vogelenzang onmiddellijk zijn eigen sportmachientje •gegeven. Zelf ging hij achter de stuur- knuppel zitten De Rijkspolitie be schikt thans over een vlootje van twee machines. Het politiecontact breidde zich steeds verder uit, het „oor" werd steeds gro ter. In 1947 was er al een sterke be hoefte gegroeid naar een intensiever contact met het buitenland. Zo werd in Parijs het fundament ge legd /oor Interpol, dat momenteel in de Franse metropolis zijn hoofdkwar tier heeft. In Den Haag bij justitie ze telt de Nederlandse afdeling van In terpol. Maar P.V.D. in Utrecht regelt het uitzenden en ontvangen van be richten, welke uiteraard in code zijn gesteld. Aanvankelijk werden de zenders door de P-V.D. zelf vervaardigd. ^Uitsteken de dingen" merkt de heer V. d. Poel op. De afgelopen jaren zijn die dingen' vervangen door fabriekszen- ders. Het internationaal verkeer is zo sterk uitgebreid, dat gesproken kan worden van een regelmatige dagelijkse verbinding waarin tientallen berichten elk etmaal worden gewisseld. Dag en nacht zit achter de grote telexkamer in een hermetisch gesloten vertrek een radiotelegrafist. „Ach, ik vind het een fijn vak" zegt de radioman Streefkerk. Hij heeft zo juist Zwitserland te pakken gehad, een bericht in code. We snappen er geen syllabe van, hetgeen ook de be doeling is. De heer Streefkerk ook niet. Hij werkt alleen met en denkt alleen in letters. ,.Maar leuk is het zeker. Internationaal groei je zo naar elkaar toe. In die knaap daar in Wiesbaden zie ik niet direct een Duitser maar een collega, een fijne vriend. Zo pas is hij met mij op vakantie geweest op Texel. Over een paar dagen ga ik hem opzoeken. En zo heb ik m'n radiotele- grafische vrienden overal gekregen. Dat is echt fijn.." Inderdaad overal. Het radiostation voor Interpol staat op Varenkamp in Bilthoven- Het is of) afstand te bedie nen. Radiotelegrafist Streefkerk doet dat vanuit zijn eigen domein in het huis aan de Maliebaan 10 in Utrecht. Met dit station heeft men hier verbin ding met alle landen in Europa (uitge- zonder het Oostblok), met N.-Afrika en landen in het Midden-Oosten. Met inschakeling van het hoofdkwartier van Interpol te Parijs kunnen Zuid- Amerika, de V.S., Japan, Australië, kortom eigenlijk elk plekje van de wereld worden bereikt- Het is wel fan tastisch". De politieman staat nooit meer al leen. Een uitgebreid telexnet verbindt vrijwel alle olitiekorpsen. In een niet al te verre toekomst zullen liefst 150 plaatsen op het politietelexnet zijn aan gesloten. jjclangrijk in verband met de op eenstapeling van berjchten (dagelijks 12 a 1500 berichten over het binnen landse net) zal de toekomstige auto matisering zijn van het telexnet. De samenwerking bij de politie is zo groot geworden, dat de vraag is ge steld om permanente netten" voor re gionale samenwerking. Op 't ogenblik zijn bijna 5000 mobile apparaten in ge bruik bij de politie. Alle 124 gemeen tekorpsen beschikken thans over een mobile apparatuur. Het materiaal is bij de P-V.D. in onderhoud, de dienst heeft zijn eigen werkplaatsen, zijn ei gen technisch personeel. ,,Ja, ja, die electronicamerkt ir. Kroeze op. ,,Ze heeft ons al enorm geholpen en we zullen nog veel ver der komen. Voortdurend staan we in contact met de electronische industrie in binnen- en buitenland. We kijken naar de communicatiemiddelen van onze collega's over de grenzen. Met de Franse en Duitse politie zijn we bij zonder goede maatjes- Ik heb nu twee mobilofoons ir. mijn wagen. Die ga ik rustig een maand of wat testen. Eens kijken wat er over te zeggen /alt. Prettig is dat die apparaten steeds kleiner worden. Dadelijk zullen ze niet meer groter zijn dan een luciferdoosje, of pog kleiner. Maar nu een gek ding. Met al dat gemotoriseer worden we min of meer weer verplicht de oude tijd ergens terug te halen. In Utrecht en naar ik meen ook in enkele andere steden is de wijkagent weer terugge komen. de doodgewone wandelende, surveillerende agent. Met al die auto's zag het publiek de politie niet meer, had geen contact meer. Met de oude vertrouwde wijk agent-, die men kent en die men om raad kan vragen, hoopt men dat con tact weer te herstellen. Heus ik zie de tijd komen dat er weer veel meer sur veillance te voet zal zijn Met de mo derne electronische hulpmiddelen is dat veel eenvoudiger geworden en kan zo'n wijkagent indien nodig meteen verbinding opnemen met zijn chef. Maar dat is nog toekomstmuziek Het zal zeker niet zo lang meer du ren, de electronica gaat snel. Maar de heer R. v. d. Poel zal dan toch niet meer achter zijn bureau Maliebaan 10, zitten. Hij, zitten. Hij, de politie man van jongs af aan, zal zich dan in het droomhuisje te Harderwijk ein delijk eens kunnen gaan bezighouden met tuinieren. Want daarvan is niets gekomen als men bijna een kwarteeuw op een flat in Utrecht heeft .gewoond.. KARLSRUHE (DK) Op de on langs in Karlsruhe gehouden negen tiende Duitse Therapieweek kregen de meer dan 5000 deelnemers uit alle de len van de wereld wetenswaardige dingen te horen over de belangrijke rol die heelkundige kruiden als leve rancier van stoffen voor geneesmidde len spelen en in de toekomst zullen spelen. Van de meer dan 200.000 soor ten zaadplanten werden tot dusver nauwelijks 5 procent chemisch onder zocht. Er zijn dus nog 190000 plan tensoorten waarvan men helemaal niet weet of zij stoffen bevatten, die voor de geneeskunde van belang kunnen zijn. Het gehele arsenaalvan de plan tenwereld wordt op ongeveer 400.000 soorten geraamd. Pas een zeer klein gedeelte daarvan heeft zijn schatten aan werkzame en in de geneeskunde bruikbare substanties prijsgegeven. Van de 2707 grondstoffen die in de farmaceutische industrie worden ge bruikt zijn slechts 20 procent van plant aardige, 75 procent van chemische en 5 procent van dierlijke afkomst. Che mici en farmacologen hebben in de afgelopen vijftig jaar door hun werk bewezen dat de in vroeger eeuwen zo zeer geprezen geneeskrachtige eigen schappen van kruiden, wortels en za den, niets met „geheimzinnige krach ten" te maken hebben, maar dat het om substanties gaat, die door de mo derne chemie kwalitatief en kwantita tief zeer nauwkeurig kunnen worden bepaald. Magie komt daaraan niet te pas. Toch komt men meer tot het inzicht dat onderzoek van planten van groot belang kan zijn voor de ontwik keling van geneesmiddelen. Dat dergelijk onderzoek van genees krachtige planten veel succes kan op leveren, bewees professor R. Moese uit Graz, die vertelde van zijn onderzoek naar de stoffen van de pijpbloem, de „Aristolochia". Over de wonderbaar lijke geneeskracht' van deze bloem wa ren door de loop der eeuwen vele o- verleveringen in omloop. De hoogle raar ontdekte in zijn instituut in Graz, dat de 'bloem een stof bevat die afge kort ;aristolochiazuur' wordt genoemd. De zalf waarin dit zuur is verwerkt, die „tardolyt" heet, is gean nieuw an tibiotisch middel in de gebruikelijke betekenis. Daar talloze dierenproeven kwam prof. Moese er achter dat het „tar dolyt" de witte bloedlichaampjes ook leukocyten genoemd tot opvallende ac tiviteit prikkelt. Hun vermogen om bacteriële verwekkers letterlijk ,„op te vreten" een proces dat door de wetenschap „phagozytose" wordt genoemd en de leukocyten de naam „vreetcellen" heeft opgeleverd, wordt door het aristolochiazuur met een veel voud opgevoerd. Slecht genazende won den, vooral infectueuze wonden, wor den door behandeling met de werk- stof uit de pijpbloem in verrassend korte tijd gereinigd en gesloten. Omdat vele antibiotica en chemo- therapeuthische middelen de phagozy- tose-activiteit van de „vreetcellen" on derdrukken, heeft de geneeskunde met het /tardolyt" nu een middel in han den omv dit ongewenste neveneffect van vele hedendaagse biotica te ver wijderen. In de 1-225 gevallen waarin het door prof. Moese ontwikkelde pre paraat op mensen werd toegepast, bleek dat slechts 96 patiënten niet op het tardolyt reageerden. Van de wederontdekking van de ge neeskracht van plant en kruiden wer den op voornoemde bijeenkomst nog verschillende voorbeelden gegeven. Ui teraard ook over schadelijke, b.v. kan kerverwekkende eigenschappen. Dr A. Hoffmann uit Basel, ontdekker van het LS.D, thans vice-directeur van de Zwitserse geneesmiddelenfabriek San- doz, vertelde van de. opmerkelijke ge neeskundige werking van uit planten gevvonnen stoffen, zowel bij de behan deling van patiënten met psychische stoornissen als met hart- en vaatkwa- len. Wat werkt zijn echter nooit de planten in hun geheel, maar een aan de betrokken planten ontleende substan tie. De hedendaagse chemie is in staat om alle door de famacologen benodig de stoffen te vind-en 17 (Van een onzer verslaggevers) f UTRECHT Nummer „10" op de Maliebaan, Utrechts groene boulevard, is een onopvallend huis. Toch heeft het een eigen brokje historie. In de oorlogsjaren had de Duitse verbindingsdienst er zijn hoofdkwartier ge vestigd. In het nogal sombere vertrek, parterre naast de ingang, hebben eens hakken klappende en „Heil Hitier" schreeuwende lieden gestaan voor het bureau, waarach ter nu de heer R. v. d. Poel zijn zaken regelt. De Duitsers hadden in hun dagen een aardige meevoelende over buurman, de heer Anton Mussert. De leider van de N.S.B. had schuin tegenover nummer „10" zijn hoofd kwartier.' Dat alles is weer verleden tijd, de Maliebaan is even groen gebleven, de huizen dezelfde. Alleen de mensen erin zijn anders. De heer v. d. Poel is onder directeur van de Politie Verbindingsdienst (P.V.D.). For meel ressorteert deze dienst onder het ministerie van Justitie. Maar daar blijft het bij. Chef van de heer v. d. Poel is ir. E. Kroeze, een beginnende vijftiger, dyna misch en volstrekt on-ambtelijk. Hij spreekt ook over „zio bedrijf" en meent ook met enige nadruk naar voren te moeten brengen, dat de P.V.D. zijn eigen commerciële afdeling heeft. Zoals vertegenwoordigers bij een grote zaak reizen de mensen van deze afdeling stad en land af, naar de politiekorpsen, de brandweer, de G.G.D., om adviezen te geven en de behoefte aan eventuele com municatiemiddelen te peilen. Daarin berust het hele be staan van de P.V.D., een technische dienst dus, die om het populair voor te stellen eigenlijk een enorm oor voor de Nederlandse politie betekent. de bedrijvigheid van het ge- volk". Naast de Petruchio urton kunnen zich alleen Mi- Holdern als „vader" Baptiste zabeth Taylor staande hou- Boldern. moet daarvoor een maar ietwat uit. de toonval- luchtfiguurtje maken en Liz vanzelfsprekend allé* v .-,in. de titelrol, die zij echter elemaal aangrijpt. Haar Car; is' een woest klauwend en wezentje/ maar meer hümeu.» - p Iel en. bezeten. relli heeft zijn „Getemde' geheel los. gemaakt van hetj door ons reeds in de eerste een even schilderachtig als ig 5 beeld van een zestiende- Italiaans provinciestadje voor otelen, zo vol kostelijke de- lat men nauwelijks meer tijd' om naar Lucentio's monoloog teren. Een plotseling lhsbar- carnaval is zo visueel over- .end Oswald Morris' kleu- •grafie maakt er- een bewe- —Jruegheliaans schilderij van en nauwelijks meer a,andacht_ begintitels van Maurice Bin-' henkt. De hofmakerij van Be vindt niet in één vertrëk maar wordt in monoloog^' - uit elkaar gerukt tijdens een culaire achtervolging door ?le huis, de schuren en zelfs e daken. Zo zijn er voorbe«l- over te noemen, waarin Z*f- wel Shakespeare ongestoord X woord laat, maar 'er zelf zo- Zien aan toevoegt, dat de meer zeggen dan de tekst grote bard. urtenissen die in Shakespea-: eeks" verteld worden, krijgen te zien en in die episoden- effjrelli zich helemaal uitle- )e scène in de kerk, waar een ïij, slaperige Petruchio met de lerde, weerbarstige Catherine' huwelijk treedt, is door tal suele vondsten perfect dool' i getimed een van de hoogd en van deze soms* verrukké- rmoeiende film, het haastig en van een maal, voor de on- thuisgekomenhongerige h'io, een, mede dank zij rappe ge, overdonderend brokje Re- nce-slapstick. is jammer, dat'de Nederland- jdertitels iets te populair zijn 1 akespeares bloemrijke taal te burgerlijk- weergeven. Het en van „a lusty, wench" als (pittig meisje" is bijvoorbeeld vinderlijker, dan het eenpiaai ssglen 'van Grurttio1 ipet Gre-v wat gewoon een' gëbbek aan tesse is. '*l irplli's „Cïétemde feeks" is ia rste plaats een kleurig kijkspel den, dat ook de brede massa, lisschien huiverig is van een', mde Shakespea re-komedie zal epen. Het is echter trouwer et origineel dan bijvoorbeeld de ming uit 1929, toen een ander 'htpaar Douglas Fairbanks ary Pickford hetlanceerde m der eerste geluidsfilms „mat zoegde dialogen van (regis- Sam Taylor", zoals in de ti- e lezen stond. Het is -voor-de-massa, waaraan iéder- ilezier kan beleven, zel^s dïege- 'j zoor wie het woordvan de heU1* is' Miio. [atherine (Elizabeth Taylor) celt zich hevig te 'weet e' veroveringspogingeiL hgèlikte beer Petiriioiiio lard- Burton) in Zefflr©Ui» Getemde feeks". W. J. MUHRING Op fraaie wijze heeft de 23-jarige In ternationale grootmeester Florin Gheor- ghiu beslag gelegd op de overwinning in het sterk bezette toernooi te Boe karest. Deze jonge Roemeen, waarvan de schaakwereld nog veel te verwach ten heeft, is een echte vechter, die als he' nodig is risico's durft te nemen. Een van zijn aardigste partijen uit dit toer nooi is het onderstaande duel, waarin hij op zeer bekwame wijze zyn land genoot Drimer een nederlaag toebrengt. Het was een Siciliaans gevecht, waar in Gheorghiu met een ingenieuze mid denspelcombinatie de vijandelijke ver dediging verzwakt. Dit wordt het begin van het einde; ondanks heftig verweer slaagde Gheorghiu er spoedig in iedere weerstand te breken en met een goed voorbereid slotoffensief zijn tegenstan der tot overgave te dwingen. Wit: F. Gheorghiu Zwart: D. Drimer Gespeeld in het internationale toer nooi te Boekarest 1967. Siciliaans. 1. e2-e4, c7-c5 2. Pgl-f3, d7-d6 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, g7-g6 6. Lcl-e3, Lf8-g7 7. f2-f3, Pb8-c6 8, Lfl- c4, Lc8-d7. (Tegenwoordig gebruikelijk. Door de theorie wordt ook nog aanbevolen 8. Pd4: en 8 0-0) 9. Lc4-b3, Ddo-a5 10. Ddl-d2, Ta8-c8 11. 0-0-0, Pc6-e5 12. Kcl-bl, Pe5-c4 13. Lb3x c4, Tc8xc4 14. h2-h4, h7-h5 15. Pd4-b3, Da5-c7 16. Le3-g5 (Dreigt slaan op f6 gevolgd door 18. Pd5). 16 Ld7-e6 17. Pc3-b5, Dc7-b6 18. Pb5- d4, Pf6-d7. (Hierna komt zwart op een verras sende wijze in het nadeel). 19 Pd4xe6, f7xe6 Stelling na 19. f7xe6 De Politic Verbinding» Dienst, thans pirn* minus 150 man personeel, is als sen mini-bedrijfje begonnen. Onderdi recteur V. d. Poel, zesenzestig en over luttele maanden met pensioen, weet daarvan alles nog haarfijn af. In op dracht van het bureau reorganisatie van de Nederlandse politie kreeg hij in 1941 de opdracht een politieverbln- dingsdienst op te richten. Met ir. S. G. L. Langendam (overl. 1952) zette hU op 2 november 1941 de dienst op stapel Do carrière van de heer V. d. Poel heeft wat Amerikaanse fleur: In 1923 liep hij nog als gewoon agent (met helm) *.ijn wijk in Den Haag. Na an derhalf jaar lopen op straat werd hij aangesteld tot rechercheur, daarna tot brigadier en adjudant. Jaren en jaren li htf in Den Haag belast geweest met de afdeling voor inbraken In 1941 kreeg hij met ir. Langendam als chef de taak een verbindingsdienst voor de politie klaar te maken. Het was niet zo eenvoudig, maar het lukte. In een gebouwtje in de Utrecht se Parkstraat kwam de T.V.D., de oorspronkelijke naam (technische ver- bindings dienst). De zaak draaide on der het oog van de bezetter tot sep tember 1944. Toen rolden de Duitsers de dienst op, omdat zij de politieman nen ervan verdachten voor de illegali teit te werken. Hetgeen ook waar was. De oorlog was koud voorbij of de he ren van de P.V.D. (de ,,t" was gewij zigd in een „p") kropen op de stoelen van de Duitsers in het huis van de Maliebaan 10, omdat daar verbindings- apparatuur voorhanden was. Ir. E. Kroeze en de heer V. d. Poel vertellen ons dat alles in het donkere vertrek naast de entree- Op een klein bord naast Ie hoofdingang staat te lezen dat hier de politie Verbindings Dienst is gevestigd, meer niet. In de grote ka mer zal in de loop der jaren ook niet veel zijn veranderd. De enige versiering als dat zo kan worden genoemd is een foto van koningin en prins in statiegewaad. Het hoeft ook niet anders, want in dit pand zetelt een hard werkend bedrijf om met de woorden van ir. Kroeze te spreken. Hard gewerkt is er van de aanvang af aan. Kort voor de oorlog was ei al op heel beperkte schaal een eigen telex netje voor de politie. Het opbouwen dat netje na de oorlog liep uiteraard heel stroef, omdat er niet in een hand omdraai telextoestellen voorhanden waren. Maar de pioniers van de P.V. D- hadden hun tijd in de bezetting niet verdaan. Bij een kleine firma In Den Haag had men radiotelegrafiezender- tjes laten maken. Met betrekkelijk wei nig materiaal slaagde die firma daar in. Die zendertjes werden tijdens de oorlog ai bij de diverse politiekorpsen geplaatst, zodat onmiddellijk na de Duitse capitulatie de politie in Neder land van noord tot zuid en van oost tot west met elkaar in contact kon komen Daar het herstel van het telexnet langer duurde dan werd verwacht heeft de politie zich op die manier ge ruime tijd moeten behelpen. Met zevenmijlslaarzen overspringend naar deze moderne tijd merkt de beer Kroeze op: „En dan te weten dat bin nen tien Jaren geen politieman meer op straat zal lopen zonder electronlzeh hulpmiddeltje. Voortdurend staat hij in contact met zijn bureau. Het zullen piepkleine ap paraatjes zijn. Die ontwikkeling is zo snel gegaan door de ruimtevaarttech niek „Ach, het publiek staat er al niet meer verbaasd over dank zij de televisieserie van de Z-cars. Mobilofoons en portofoons worden de gewoonste zaak van de wereld. Om het hier zover te krijgen hebben de heren Langendam en v. d. Poel de nodige obstakels moeten overwinnen. In 1946 maakten zij een studiereis naar Engeland. Zij waren enthousiast en plaatsten bestellingen voor apparatuur voor vaste stations en voor plaatsing in mobile auto's. Een Nederlander is van een nieuwigheidje niet gauw over tuigd- Vandaar dat de heren van de P.V.D. tot hun verbazing moesten er- va en, dat verschillende politie-autori- teiten het nut van die hulpmiddelen niet onmiddellijk wilden inzien. „Dan zullen we het ze moeten leren" moet de P.V.D. gedacht hebben, en de dienst kwam bij belangrijke eve nementen (koninklijke bezoeken, tt- races, bloemencorso's) aandragen met materiaal en een eigen ploeg mensen. Zelfs het administratieve perspneel werd voor het „goede doel" opgecom mandeerd. Draadloos.het verkeer re gelen: het was iets geweldigs toen de aanvankelijk verre van geestdriftige politieautoriteiten dat in werking zagen Ronduit werd toegegeven: „We heb ben de zaak zo veel beter in de hand. Dat is het! Tot 1954 bleef de P.V.D. de politie bij dat werk 'n handje helpen. Daarna ien de mannen van de Rijks- en Gemeentepolitie de bediening van de apparaten zelf wel af. Op het ogenblik heeft de P.V.D. alleen nog maar de technische uitvoering. Zo - .-en om het werk even met een paar cijfers te illustreren bij het jongste wereldkampioenschap voor wielerprofs op de weg tussen Heerlen en Voerendaal meerdere netten uitge zet waarbij ruim honderd politieradio- stations waren verbonden. Er kon dus praktisch niets mis gaan. Het verkeer regelen via vliegtuigen is ook al geen opwindend nieuwtje meer. Het is al heel gewoon zelfs- Al zou de directeur van de P-V.D., ir Kroeze, heel graag over een helikopter willen beschikken. „Je kunt met zo'n toestel veel en veel meer doen. Maar tja, goedkoop 'zijn ze niet. De Duitse en Franse politie heeft al enkele eigen helikopters Maar in 1947 was het toch voor de po litie een sensatie dat men bij de TT- races in Assen over een vliegtuigje kon beschikken van de Kon. Lucht macht. Daarin zat een politieman die met een zendinstallatie in contact stond met de verkeerspolitie op de be gane grond". „Het zijn fijne mensen. Z'JZZrïW"r Voor bet gebouw een deel van 20. e4-e5!, Pd7xeö (Op 20. Le5: wint 21. Dd3) 21. 13-14, Pe5-g4 22. Dd2-d3, Db6-c7 23. Dd3xg6+, Ke8-f8 24. Thl-el, Lg7-f6 25. Telxe6, Th8-g8 26. Dg6xh5, Lf6xg5 27. h4xg5, Tc4xf4 28. g2-g3!, Dc7-c4 29. g3x f4, Dc4xe6 30. Pb3-d4! Beslissend. Op 30. Dd7 volgt 31. f5 met de dubbeldreiging Pe6-f en Dg4:. Zwart gaf zich dan ook met recht gewonnen. In de onderstaande positie kan de wit- speler op een leuke wijze een gelijk spel afdwingen. Het is een zeer instruc tieve remisecombinatie met enkele be langwekkende finesses. Probeert u dit raadsel eens vanaf het diagram op te lossen, zonder direct naar de oplossing te kijken. 'ém Wit aan zet en speelt remise. Oplossing schaakraatlsel: Wit behaalt als volgt remise: 1. Kh5!, hlD+ 2. Th4, Dh4: 3. Kh4:. Kf2 4. Kh5, Ke2: 5. Kh6:, d4 6. Kg7, d3 7. Kf7:, d2 8. Ke7, dlD 9. f6 en zwart kan niet meer winnen (Rom). itt^o dfevsupei, 0 P-iaats in Ut: echt 9 werk van Ibsen, 11 jongens-1 naam, 12 voorzetsel, 14 knaagdiertje 16 jongensnaam, 17 priem. 19 sterk oplo pend 20 vriend (Fr.), 21 muzieknoot, 22 telwoord. 23 muzieknoot, 24 giftslan getje. 27 rivier in Italië, 29 lidwoord, 30 oude lengtemaat, 31 merkteken op maten en gewichten, 32 reeks, 33 bij woord, 35 jongensnaam, 38 oude in houdsmaat (alk), 40 voedsel, 41 uit roep, 43 maand van het jaar, 45 staat in Malakka. 48 muzieknoot, 50 slede 51 deel van een huis, 53 familielid.' 54 plaats in Zeeland, 55 wandeldreef 57 geldprijs van munten, 58 metalen staaf. Verticaal1 kan men op zitten, 2 voorvoegsel, 3 lichaamsdeel, 4 haar vlecht, 5 plaats in Gelderl., 6 gewicht 7 rund, 8 begrip, 10 steeds, 11 bouwval, 13 meervoud fafk Lat.), 15 voornaamw 16 voorzetsel, 18 groente, 20 berg, 23 hoofddeksel met afhangend kwastje, 24 voegwoord, 25 kathedraal, 26 rivier in Nederl. 28 plaats in Oostenrijk, 34 uit roep, 36 zijtak Rhone, 37 halfedelge- steente, 38 visje, 39 kunstzin, 42 krui- P! M h'jv.oora, 45 gagel (ZN), r,P1J ÜÏeleloon 'afk)- 47 zuivelpro duct, 49 voorzetsel, 51 voorzetsel 52 stuk hout, 54 voire excellence (afk). 56 voorzetsel. OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Horizontaal 1 op, 3 precies, 9 as 11 ora, 13 Edens, 14 alt, 15 Gera, 17 elk, 18 arme. 19 Jason. 21 Tomsk, 23 nu. W |s' 27 ek - 29 Agen, 31 ruw, 33 Sara, 35 Ee. 36 jolijt, 38 L.K., 39 raad 40 lans, 41 A.D., 42 Niers, 44 ei, 46 snel 48 nee, 49 smid, 51 Aa, 52 -in, 54 Hl, 55 To, 56 graag, 59 poema, 61 tras, 62 eer 64 eens, 66 aap, 67 lever, 69 til, 70 mm' 71 gelaten, 72 e.a. Verticaal1 oog, 2 prejugé, 4 re, 5 eden 6 cel, 7 inkt. S es, 9 Almkerk, 10 5(,e' 12„„ara' 14 Ars- 16 Ase»b 18 Amos, 20 os. 22 op, 23 na. 25 sul, 28 ka, 30 Eer de, 31 Rodin, 32 Wijlre, 34 alsem, 36 Jan, 37 tas. 41 anagram, 43 eek 45 lita nie 46 sa, 47 lias, 49 slee, 50 do, 53 na, 54 ho. 57 rap, 58 geel, 59 pret, 60 met, 61 tam, 63 eva, 65 sla, 67 le, 68 re. f Dat was een stunt by de T.T.-races in Assen een twintig jaar geleden. Toen regelde de politie voor de eerste maal in Nederland met een vliegtuig en radio het verkeer.

de Stem | 1967 | | pagina 17