SFEER, AANZIEN, GELD? PASSEN ONS AAN HET PUBLIEK Sandie in de mode Jaar naar Amerika Hippy-Happy Liefdesmeter Hippe" rel Wat is het belangrijkste voor je in je baantje WIJ BIJ VERWACHTINGEN CIJFERS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Sandie Shaw gaat zich nu ook bezig houden me» het ontwer pen van kleding. Eind september is haar eerste collectie uitgeko men in Engeland. „Ik heb kleding ontworpen voor meisjes zoals ik, die kwaliteit willen tegen redelijke prijzen. Ik wil mijn collecties op hetzelfde niveau handhaven, zodat de jongeren over een tijdje niet teleurgesteld worden", zegt de blondharige Sandie. Het pop zangeresje prefereert zelf gouden armbanden boven grappige bi jouterieën, haar bontjassen zijn van mink en ze mag dan bloots voets zingen, maar haar schoenen worden speciaal voor haar in Frankrijk gemaakt door Charles Jourdan. Het is dus geen wonder dat Sandie de mode (en speciaal haar eigen mode) serieus neemt. De American Field Service stelt In het schooljaar '68-'69 weer een aantal Nederlandse scholieren in de gelegenheid een jaar naar de Verenigde Staten te gaan. Om voor een dergelijke beurs in aanmerking te komen moet men aan de volgende eisen voldoen: Groot aanpassingsvermogen en verantwoordelijkheidsgevoel heb ben, evenwichtigheid, openstaan voor nieuwe ideeën, goede school resultaten, uitstekende gezond heid, veel eigen initiatief. Boven dien moet men op 1 maart 1968 ten minste 16 jaar en nog geen 18 jaar oud zijn. In de Verenigde Staten bezoeken de Nederlandse scholieren een middelbare school. Zij worden opgenomen in een gastvrij gezin en kunnen zo Ame rika èn de Amerikanen van nabij leren kennen. De American Field Service is een onafhankelijke particuliere organisatie, die beur zen voor een verblijf van een jaar in de V.S. verstrekt aan jongeren uit zestig landenDe zorgvuldig geselecteerde Amerikaanse gezin nen nemen geheel belangeloos hun gastscholier op. De ouders van de uitgezonden scholieren zullen naar vermogen een bij drage moeten leveren in de reis kosten en het zakgeld. Inlichtingen zijn te verkrijgen bi) de American Field Service, Nieuwe Spiegelstraat 56, Amsterdam (tel. 020-220916). Golven stromen Wij bouwen stuwdammen die jullie af willen breken Jullie zwommen met de stroom mee Wij zwemmen er tegen in Speelse slaven zoeken een weg tussen de plastic rijstvelden Wolken die breken Geld dat rolt. Waarom houden jullie je bek niet Jullie maatschappij is voorbij De onze begint. We bouwen zelf wel José Goes Voor de eerste keer wordt in Ne derland onder de naam Hippy- Happy" een beurs gehouden spe ciaal bestemd voor tieners en twens. Op deze beurs, die plaats heeft van 10 tot en met li no vember in de nieuwe Ahoy-hallen te Rotterdam, zullen allerlei za ken te zien en te koop zijn die in de interessesfeer van deze leef tijdsgroep liggen. Als speciale attractie zullen ge durende de beursdagen verschil lende grote artiesten optreden. Uit het buitenland komen (allen voor het eerst in Nederland): The Jimi Hendrix Experience, The Bee Gees, The Pink Floyd Show, Geno Washington and his Ram-J am Band. Uit Nederland treden o.m. op: The Motions, The Golden Barrings, The Buffoons, Q 65, noddy's Act, Armand, Boudewijn de Groot, Rob Hoeke's R -j- B group en Cuby and the Blizzards. Karel is boekhouder bij een middelgrote firma. Hij heeft er goede promotiekansen, kan maandelijks een aardig bedrag naar de spaarbank brengen en vindt zijn werk prettig. Dat alles zal hem er echter niet van weerhouden om van baan te veranderen als hij iets beters aangeboden krijgt. Karei is nu 23 jaar.. Op zijn achttiende kwam hij van de HBS. Zijn eerste baantje vond hij op een groot kantoor („We waren er met zovelen dat je als jongere weinig kans had om voor uit te komen"). Daar bleef hij niet. Zijn huidige baan is de vierde sinds zijn eindexamen. En als je hem hoort praten zal het zeker niet de laatste zijn. Toch is Karei geen jongen van twaalf ambachten enz. Iede re verandering was door hem wel overwogen. Er zijn heel wat Jongeren die bandelen zoals - Karel. Dat be vestigt de indruk, dat de jongeren steeds gemakkelijker geneigd zjjn van joh te wisselen. Ze bewegen zich met een veel grotere persoonlijke vrijheid door het leven dan de vo rige generatie indertijd heeft gedaan. Dat komt niet alleen tot uiting in hun vrije-UJdsgedrag 'ten opzichte van heat, mode, kunst, wereldpro blemen), maar ook in hun werk. Vit een kleine enquête bij de per soneelsafdelingen van een aantal be drijven en kantoren bleek, dat men verwacht dat deze veranderde men taliteit ten opzichte van het dage lijks werk zich in de toekomst zal voortzetten, zodat de frequentie van het van baan wisselen zal toenemen. Wat zijn de oorzaken van die gro tere mobiliteit van jonge ménsen? Op de eerste plaats is daar een praktische reden: jonge mensen gaan gemakkelijker zelfstandig op kamers wonen. Het is vrijwel nooit meer een bezwaar een baan aan te nemen in een andere stad. Een tien, twintig jaar geleden zou men daar eerst uitgebreid over moeten nadenken, waarna het plan waarschijnlijk al zou ketsen op bezwaren, waar nu vlot overheen gestapt wordt. Uiteraard heeft dit wissel-verschijn sel wel enige conjuncturele achter grond. „Het is ook een kwestie van vraag en aanbod op de arbeids markt", aldus de personeelschef van een grote fabriek. „Toen ik jong was ik ben nu 53 stonden er in de jaren dertig grote rijen voor de steun. Vanzelfsprekend heb je dan geen groot verloop van per soneel. De jongeren wilden wel, al was het misschien niet in deze mate. Jonge mensen zijn nu eenmaal .gau wer geneigd van baan te verande ren dan ouderen die een gezin heb ben en „gesettled" zijn". „Die bereidheid van de jongeren om te veranderen heeft een zeer positieve kant", vindt de personeels chef van een groot kantoor. „Ze geeft hen een gevarieerde ervaring en een veel bredere kijk op de za ken- En dit is niet alleen voor hen zelf van belang, maar ook voor de bedrijven". Algemeen is men wel van mening, dat jongeren dan wel hard en soms erg materialistisch lijken, maar dat ze toch ook nog steeds hoge verwach tingen hebben van hun toekomst, dat de meesten iets willen bereiken en dat ze in de meeste gevallen ook gewetensvol en niet „rücksichtslos", zoals door veel ouderen wordt aan genomen, tewerk gaan. Als een jongeman vandaag de dag ergens een gaatje ziet om een job te krijgen met betere vooruitzichten, die een snellere stijging op de maat schappelijke ladder inhoudt, of die hem een hoger salaris oplevert, zal hij niet zo lang aarzelen ais zijn vader vroeger op dezelfde leeftijd ge daan zou hebben. Een factor die hem dan nog aan zijn laatste baan zal doen vasthouden is de prettige sfeer. Niet voor niets speelt het creëren van een aangename werksfeer de laatste jaren een zeer grote rol in het personeelsbeleid. Een voor beeld daarvan is de baas, die ieder jaar met zijn modinettes enkele we ken naar het zonnige zuiden trekt. Geld is wel een belangrijk, maar vaak niet het belangrijkste motief om te veranderen. Er zijn trouwens ook jongeren die zich helemaal niet la ten beïnvloeden. Dat -is de (toch nog grote) ambitieloze categorie jonge mensen, die tevreden zijn, wat ze ook doen. Berusting lijkt in dit ver band een beter woord. Een andere groep weet precies wat ze wil en slaagt erin dat te bereiken. Een hele boel jongeren echter weten niet wat ze willen! De jongeren, die het wel weten en daarvan uiting geven door te zoeken naar mogelijkheden om het doel dat zij voor ogen hebben te rea liseren, zijn op weg om het hele achtergrondpatroon te veranderen. De geweldige toename van personeels advertenties de laatste jaren, die speciaal op jongeren gericht zijn, wijst daar al op. Sinds kort verschijnt er een spe ciale maandkrant voor studenten aan Hogere Technische Scholen en Hogere Textielscholen in Ne derland. Dit blad, „De HTS'ER", dat kosteloos wordt uitgereikt, heeft een oplage van 14.000. „De HTS'ER" wil in eerste instantie een opinieblad zijn, waarin zowel de studenten als de plaatselijke bonden, corpora en verenigingen hun mening naar voren kunnen brengen. Door ook „hogerhand" aan het woord te laten en de ge legenheid te geven visies over be paalde zaken onder de aandacht te brengen, vormt het blad een soort open tribune. Op deze ma nier kan „De HTS'ER", aldus de hoofdredacteur, de heer G. A. Hazekampt, er aan meewerken dat medezeggenschap, vooral in het onderwijs niet overbodig met het oog op de effectiviteit ervan verantwoord tot stand komt. Naast geld is ook het streven naar een machtspositie soms motief om een andere baan te zoeken. Maar geld blijft belangrijk omdat het meest al de eenvoudigste maatstaf is, waar in de prestaties van iemand wor den afgemeten. Jongeren spreken graag in cijfers. Dat geeft veel ouderen de indruk dat de jeugd te materialistisch is. Die stelling gaat niet geheel op. In onze maatschappij wordt op dit moment al praktisch alles In procenten en cijfers uitgedrukt. Deze wereld vraagt van de jongeren dat ze met cijfers omgaan. Je kunt het ze dus niet kwalijk nemen als ze het cij- fer-systeem ook op zichzelf gaan toepassen. Hoe kim je anders in de ze tijd Karei met Piel; vergelijken? josé toirkensj The Spiders, van hoven naar beneden: Maurice Hubert, Jac van Gurp, Anton Mulder en Joop Verburg. Een handige Italiaanse zaken man probeert geld te slaan uit tienerliefdes. Het feit dat vele jongens en meisjes zich dagelijks wanhopig afvragen: „Houdt hij (zij) wel of niet van me?", bracht hem er toe een liefdesmeter op de markt te brengen. Het is een glazen voorwerp met een felgekleurde vloeistof op de bodem. De verliefde jongen of meisje moet het voorwerp in de hand houden. Aan de mate waar in de vloeistof omhoog spuit (door verwarming van de lucht in de onderste bol krijgt de vloeistof minder ruimte en zoekt een weg naar de bovenste bol) kun je het liefdestemperament aflezen; al thans volgens de fabrikant. Je kunt je uren met deze (wel wat prijzige) liefdesmeter amuseren. Maar je moet toch maar niet, af gaande op de uitslag, meteen aan een huwelijk gaan denken. Het wordt de laatste tijd steeds onrustiger in hippy-stad San Fmncisco. In het amusements park Playland hebben het afge lopen weekeinde maar liefst vijf honderd jonge mensen amok gemaakt. Zij vielen andere bezoekers aan, stalen handtassen, overvielen stal letjes en gooiden ruiten stuk. De politie greep in en bracht de jon gens en jonge mannen in bussen terug naar het centrum van de sitad. In andere wijken waren in tussen ook kleine schermutselin gen uitgebroken. De herrieschop pers waren zowel blanken als ne gers. Naar schatting is tijdens het rumoer van twee uur in Playland voor 3000 dollar schade aange richt en voor 2000 d 4000 dollar aan geld gestolen. ■aa— i nsgSM^acaaBcamsa ii ,II r „Lang haarl Waarom? Het lijkt wel of iedereen, die tegenwoordig muziek maakt, lang haar moet heb ben. Als mijn jongens het wilden, zou ik ze niet tegenhouden, maar ze doen het nu eenmaal niet. En daar heb ik vrede mee. Wij ma ken goede muziek en dat verkoop je toch wel". Dit zegt Mels Aerts, de 31-jarige manager van de beat- groep „The Spiders" uit Prinsen beek. Dit groepje „spinnen" werd een jaar geleden opgericht. Reeds deze maand komt de eerste zwar te schijf op de platenmarkt. De weinig originele - titels van de nummers zijn: „I am in love" en „A girl in the spring". Tekst en muziek van dit laatste nummer zijn van bas gitarist en mu zikaal leider Anton Mulder. „I am in love" is zijn bewerking van een nummer van The Animals. Anton Mulder is 26 jaar, bankwerker en hij houdt van iedere vorm van mu ziek, mits die goed gebracht wordt. De overige leden van de groep zijn: solo-gitarist Jac van Gurp („The Sadows zijn voor mij het einde"), 19 jaar, moet nog in militaire dienst, van beroep timmerman; ritme-gita rist Maurice Hubert, vertegenwoor diger, 23 jaar, vindt The Beatles enorm fijn en drummer Joop Ver burg sluit de rij. Hij verdient de kost als assistent-projectleider, is 23 jaar en heeft eveneens een voorliefde voor The Beatles. Manager Mels Aerts is een lang zaam spreker. Hij heeft ruiterlijk toe weinig verstand van muziek te heb ben. Zijn „spinnen" zitten dan ook beslist niet in een muzikaal web. Hij zegt: „Ik vind dit werk bijzon der leuk en zie het alleen maar als •en hobby, O* jongens komen allen. uit groepen, die door een tekort aan inhoud en een gebrek aan enthousi- astme ontbonden moesten worden. Zij vormen nu een eenheid, die hard repeteert en ieder weekeinde min stens twee keer optreedt. Zelfs de va kantie werd opgeofferd". Vrijwel overal waar wij komen, worden we voor een tweede maal ge vraagd. Deze successen waren dan ook voor mij aanleiding om een pla tenmaatschappij aan te schrijven. Wij werden uitgenodigd en hebben een paar nummers gespeeld. Tot stomme verbazing van de jongens mij verwonderde het niet zo erg kregen wij te horen, dat er een defi nitieve opname in het verschiet lag Eind van deze maand -gaan we ons plaatje aanbieden aan Roel Balten in zijn programma op Hilversum III Voorts zullen we ons vooral richten op Veronica en Luxemburg". Het repertoire van „The Spiders" is vrij heterogeen. „Wij passen ons aan bij het soort publiek, dat dn de zaal is", vertelt Anton Mulder. „Wil men beat, dan spelen wij beat. Toch speel ik persoonlijk het liefst rythme and blues. Hierin kun je je pas echt muzikaal uitleven. Ik geloof echter, dat wij in een te pril stadium zijn om geheel over te gaan op deze vorm van muziek. Maar als wij een goede pianist tegen het lijf lopen, nemen wij hem waarschijnlijk wel". Veertien dagen, voordat de plaat opname werd gemaakt, kwamen The Spiders to een zeer moeilijk parket toen solo-gitarist Bob Hild-ebrand we gens studieredenen te kennen ga ermee op te willen houden. Men vond echter direct Jac van Gurp bereid die zich zoals hij dat zelf uitdrukt' de blaren op zjjn vingers heeft ge speeld", om zich de nummers goed eigen te maken. Alles is goed verlopen. The Spider? zijn bljj met dit eerste succes, maar beseffen terdege, dat de weg naar de top er een is, die over rozen zal jgamv waar 'nog menig doontje aan R, 4. B.

de Stem | 1967 | | pagina 13