ma de beste tabak is NORTON tabak T ractorenzwendel dupeert Turken Geen clubblaadjes meer van „Gut, is die dood -rijpt vitaal, echt... tapijt Exporteur en bedrijfsleider uit Bunnik gearresteerd I Bijeenkomt in. plaats van 20 rommelige missieblaadjes vlotte jas, Helemaal- HULST Steenstraat 10 Telefoón2214 NORTON OUDE BEESTJES „VERJONGD" Huisvaders voor vorming broeders Joannes de Deo I i r ZENDING Inbreker moet bruiloft even uitstellen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 MARTELAAR SCHOOLTJE DS-2B uitgeoreice en interessant# [es over Hatéma tapijten. gefrankeerd als drukwerk, tapijten, postbus 12, Helmond. In ontwerpers van dekens, i.v.c, vloeren en Suwide. (ADVERTENTIE) I (Van een onzer verslaggevers) BUNNIK Door een tip van iemand, wiens identiteit men voorlopig nog niet wil prijsgeven, is de economische recherche op het spoor gekomen van een grote opliqhtjhgszaak in oude landbouwtractoren. De 43-jarige exporteur in tractoren J. H. C. uit Bunnik en zijn bedrijfsleider G. J. H. (32) zijn in verzekerde bewaring gesteld. Tegen enkele personeelsleden van het bedrijf, dat aan de Rumptsterweg in Bunnik is gevestigd, is proces-verbaa.1 opgemaakt. Vanaf 1966 heeft het exportbedrijf honderden tractoren verkocht aan Turkse gastarbeiders voor een veel hogere waarde dan men er voor had kunnen vragen. Daarbij is valsheid in geschrifte opgetreden. De tractoren waren van de bouw jaren 1950, 1953, 1959 en 1960. Volgens de verkoopcertificaten en uitvoervergun ningen waren de tractoren van een veel jongere datum. Door deze malversaties zijn enkele honderden Turkse gastarbeiders in Ne derland en West-Duitsland gedupeerd. Het zijn allen boerenzoons, die hier enige tijd hard hebben gewerkt om thuis het familiebedrijf met betere mid delen voort te zetten. Daar zitten ze nu met de brokken van de landbouw machines, die er van buiten keurig uit zagen, maar in werkelijkheid aftandse beestjes bleken te zijn. Veel materiaal, onderdelen e.d. is niet meer verkrijg baar. Behalve de valsheid in geschrifte met betrekking tot de officiële akten heeft de exportonderneming zich schuldig ge maakt aan valse registratie. De oude tractoren, die door C. zijn opgekocht, werden op het bedrijf in Bunnik van andere registratienummers voorzien. C. schijnt de beschikking te hebben gehad over een grote serie registratienummers waardoor hij vrij gemakkelijk tot deze vervalsing kon overgaan. Hoeveel het tweetal hiermee in de loop van ander half jaar heeft opgestreken is niet be kend. De gissingen lopen sterk uiteen. Er worden zelfs bedragen van ander half miljoen genoemd. Juridisch heeft men zich schuldig ge maakt aan drie delicten: valsheid in geschrifte, oneerlijke concurrentie en verkopen van een produkt met een min dere kwaliteit dan staat aangegeven. Het is niet bekend of het tweetal van uit Turkije nog vervolgd zal worden. Het- heeft met deze praktijken name lijk op grote schaal de Turkse wet ont doken, die aan tractoren met een leef tijd ouder dan vijf jaar een invoer verbod oplegt. Het juiste aantal van de door C. en zijn compagnon geleverde tractoren staat niet vast. Het loopt in ieder geval in de honderden. De officier van justitie in Utrecht, voor wie het tweetal gisteren is voor geleid, mr. G. W. von Meyenfeldt, schaamde zich als Nederlander voor een dergelijk wangedrag. „Het is ont stellend, dat dit gebeurd is, terwijl men in de Kamer, in heel Nederland praat over ontwikkelingshulp. We hebben de mond volover ontwikkelingshulp, één procent, twee procent, maar als het op daden aankomt krijg je dit." Behalve de twee zakenlieden uit Bunnik schijnen nog enkele Turken als contactlieden te zijn opgetreden tussen de verkopers en hun landgenoten in Nederland en West-DuitSland. Mogelijk zullen ook hier nog enkele arrestaties te verwachten zijn. BERG EN DAL (KNP) Er zijn twee huisvaders opgenomen in een team dat kandidaten en jonge broe ders van St.-Joannes de Deo begeleidt bij hun vorming. Behalve de twee le ken bestaat dit team nog uit twee broeders en een priester. De broeders van St.-Joannes de Deo, die vooral in de ziekenzorg werkzaam zijn, hebben besloten tot het inscha kelen van het „wereldse" element bij de vorming van hun jonge leden, om dat deze een volwaardige taak in de gemeenschap zullen moeten verrich ten. In de onlangs aangenomen nieuwe constituties van de congregatie is de nadruk gelegd op de persoonlijke ver antwoordelijkheid van iedere broeder. Bij de opleiding moet daar speciaal de nadruk op worden gelegd, aldus pa ter H. de Vries, spirituaal van de broe ders van St.-Joannes de Deo. (ADVERTENTIE) Hoofdredacteur pater J. Slimmers iets over dat kerkje, dat schooltje, dat ziekenhuis en misschien eens een heel enkele keer iets over het land, waar het stond. Wij gaan uit van het land, dat is het eerste gegeven. De culturele, de gods dienstige erfenis, wat gebeurt daarmee? Wat hee'ft de kerk voor taak? Dat is een wezenlijk ander begrip, hè. Vroeger was het alleen ,we gaan daar een kerk bouwen', maar ont wikkelingshulp geschiedde en pas sant. Nu is het meewerken in het proces van een land, een natie helpen opbouwen. Als de kerk de mensen alleen zou begeleiden- in het denken tijdens zo'n over gangsfase, dan heb je al een mooi stuk ontwikkelingshulp gedaan." Dat nuanceverschil tot uitdruk king te brengen, en dat te bren gen op een groter, maar vooral ook jonger publiek dan de lang zaam vergrijzende lezerschaar van vroegere missieblaadjes zal het werk van „Bijeen" worden. En ook een samenspraak tot stand proberen te brengen tussen de verschillende schakeringen van alle geïnteresseerden in de zoge naamde „derde wereld", Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Zelfs de zending zal hieraan meedoen met een eigen, vaste, zelf verzorgende rubriek. Over de redactie behalve de twee paters en een stuk of vijftien medewerkers zegt het tweetal: „We hebben een vrij grote unifor miteit, en saamhorigheid, waar door het mogelijk wordt het blad een duidelijk gezicht te geven. Dat zal zeker ten goede komen. We hopen dat „Bijeen" een soort stem gaat krijgen, waar meer naar geluisterd wordt dan naar de afzonderlijke blaadjes, waar iets wel heel hard aan moest ko men, wilde het opgemerkt worden. „Bijeen" heeft typerend haar domicilie gekozen in het „Contact der Continenten" te Soesterberg. Redacteur pater H. Bijmans (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG „Als eerste aanzet is het belangrijk dat we de abonnees van alle afzonderlijke missieblaadjes meekrijgen, daarna gaan we ons richten op een nieuw publiek. Op een publiek dat tot nu toe nooit missieblaadjes gelezen heeft, maar dat wel geïnteresseerd is ip ontwikkelingshulp, in de oecumene, in oosterse kerken bijvoor beeld. We gaan vooral de jongeren op een nieuwe manier benaderen. Zij hebben de grootste moeite om aansluiting te vinden met het missiewerk". Pater J. Simmers, hoofdredacteur en pater Bijmans, redacteur, vormen samen de redactie van „Bijeen", een nieuw tijd schrift dat per 1 januari 1968 het licht zal zien. Ongeveer 20 tot nu toe afzon derlijk verschenen missieblaad jes zijn daarin verenigd tot een nieuw tijdschrift. Nieuw, niet alleen wat naam betreft. Het wordt een missie tijdschrift met een nieuwe progressieve formu le. Dat proberen de beide paters, die binnenkort door een leek zullen worden gesteund, waar te maken. De redactie gaat al vast zeer eigentijds gekleed. De hoofdredac teur in een sportbroek, sportshirt en ribfluwelen schoenen, de redac- i u'n een sr.'i? burger pak met slechts een miniem reverskruisje. Zo zal in vele gevallen „Bijeen" er waarschijnlijk ook uit gaan zien. Reportages en interviews met de mens centraal op de voorgrond, de missie verschoven naar de - zij het alles overheersende - achtergrond. Vorig jaar zomer zijn de eerste besprekingen gevoerd. 20 auto nome missieblaadjes hebben nu besloten met „Bijeen" in zee te gaan. „Er zijn al eerder pogingen toe gedaan," vertelt het tweetal, jmtaar die zijn helemaal mislukt, under eikaars duiven schieten en Je weet wel. Het is nu wel geiuirt, maar nog niet met alle maden. Daar mikken we in het begin niet zo direct op. Dat komt misschien later nog wel." Deze ontwikkeling past hele maal in de sfeer, waarin de kerk van nu leeft, zeggen ze. „Die sfeer is geheel anders geworden. Dat is ergens ook de weerslag van het concilie. Gezamenlijke verant woordelijkheid, saamhorigheid op alle terreinen, godsdienstig, so ciaal..." ,.De oude missieblaadjes werden dikwijls door een man geredi geerd, die tevens het geld bij elkaar harkte. Links en rechts hoorde hij iets, hij kreeg brieven en foto's van missionarissen, daar werd het blad mee in elkaar gezet. Nu zijn er mensen aangesteld, met zekere journalistieke erva- vl - v ring. Wij hebben meer armslag, wij kunnen ons de hele dag oriën teren op de materie." Pater Simmers heeft de laatste twee jaar full time K.M. (Katho lieke Missiën) geleid: pater Bij mans is enige tijd correspondent geweest van de Nieuwe Linie in het Midden-Oosten. Men wil het tijdschrift op een zo ruim mogelijk publiek richten. Daarom denkt men met repor tages en interviews die opgehan gen worden aan de mens of aan één mens het beste resultaat te bereiken. „We zullen ook wel opiniërende artikelen schrijven, maar het meeste zal kort en bondig en met veel illustratie voorgeschoteld worden. Vroeger was een missie blad vooral een contactblad. Je kon zien dat pater X het zo ge fikst had, dat pater Y martelaar was geworden of zo. Een persoon lijke band zoals een club-orgaan, zo van „gut zeg, is die dood? Tjonge, hij heeft een onderschei ding gehad." Wij schrijven daar entegen bijvoorbeeld een grote reportage over Oeganda. Komen we daar een pater van de Heilige Geest tegen dan noemen we hem met naam en toenaam, maar niet zo van „laten we nu de paters van de Heilige Geest maar weer eens in ons blaadje opdraven, ze zijn al zo'n tijd. niet aan de beurt geweest." We benaderen het anders. Vroe ger hoorde je van de missie alleen (ADVERTENTIES) HAARLEM (ANP) De Haarlem se rechtbank heeft de 21-jarige koper gieter J.J.W. uit Haarlem, die in de nacht voor hij naar het stadhuis zou gaan om te trouwen een poging tot diefstal door middel van inklimming gevolgd door mishandeling pleegde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vijf maanden met af trek van voorarrest. Veertien dagen 'ga- leden eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk zon der aftrek van voorarrest. De jongeman zou op 31 mei in het huwelijk treden, maar omdat hem de middelen ontbraken om de bruiloft te betalen, brak hij in in een woning aan de Breestraat in Haarlem waar een bejaarde groentehandelaar woont. Hij had een hakmes achter het huis gevonden, waarmee hij een raam had opengeschoven. De bewoner was door het lawaai wakker geworden en toen de jongeman hem onverwacht in de woonkamer zag heeft hij de oude man met het mes een klap op het hoofd gegeven, waardoor deze enkele uren bewusteloos was. srdt een plintplaatje een boekje met service- oopt dus niet zomaar is een unieke'service s voor elk doel de Enkalon tapijt, ginrichter en overtuig rstaande bon uitvoerige NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! rijp, vitaal, echt NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dagOmdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. 25 NORTON cigarettes 1.50 - "V, World Copyright ,eren Vnopen.' 6eeo verrassing is. slechts mode tot uw dienst volle weelderige tabak mannen die alles weten van tabak

de Stem | 1967 | | pagina 5