VRIJE HUREN: ONRUST IN ZEELAND Woningtekort veroorzaakt noodzakelijk willekeur Bejaardenhuizen vooral afgekeurd om onveiligheid Inzameling Roode Kruis groot succes In gesprek met „Zo nodig vakonderwijs voor chemische industrie in Vlissingen Einde voor haven van Borssele vnbestedingeS hoogwater „Maatregel van minister niet zo gelukkig Mr. S. Sijbrandij Geen dwang bij onderwijs MAMAN We blijven er op hameren stiging van rtsenfokkerij Valkenisse?, ociale werkplaats te Hulst Vandaag Morgen eer nieuws uit :ad en streek pag. 3 en 7 GOES EERSTE Bijeenkomst vredesberaad VOORLICHTING RUSTIG WILLEKEUR Antivoord van G.S. TOERISTENSEIZOEN BIJZONDER GOED IN WESTKAPELLE SITUATIE HULSTERWEG WETHOUDER GILLISSEN VERHAGE: Vierde vak Rendement Golden Earrings in Terneuzen Christen-radicalen bijeen te Middelburg In Zeeland niet slechter dan elders Sluiten Overal ft Concentratie Klokkenluidster gaat heen Voorzichtig met vibrerend' en warm kussentje Besinning te Seppe „Het concilie en zijn nawerking DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 (Van onze correspondent) If HAAG De Raad van State delde een beroep bij de Kroon Koppejan te Meliskerke tegen isiuit van G.S. van Zeeland, waar. >edkeuring is verleend aan een in bestemmingsplan der gemeen, ggekerke (thans Valkenisse). £e lant heeft aangevoerd dat hij waarop de gemeente een andere hming wil leggen, in pacht heeft genaar van deze grond wenst de verkopen aan een derde, die een nertsfokkerij wil gaan ex- ren. De verkoop kan niet door. aangezien de centrale grondka- neeft beslist dat het fokken van n onder de landbouw moet wor- erekend, waarbij de pachter hei eursrecht van koop heeft. 'Blijk, wil de gemeente door middel van stemmingsplan de gronden pacht- raken om ze daarna aan een der- t te geven om hierop een agra- bedrijf te vestigen (nertsenfok- Hij ervaart dit als bijzonder htvaardig en wenst zijn pacht en buiten het gewijzigde bestem- plan te houden. LST Vierentwintig aannemings ven schreven in bij de aanbe- tg van de bouw van een nieuwe werkplaats te Hulst. Dez» js jecteerd op een terrein aan de Industrieweg - Beneluxweg. werk werd aanbesteed door het ectenbureau Jos van Driessche is 't bestuur van de Stichting So- Werkplaats Hulster Ambacht, gste inschrijver was de fa. Goos- Walsoorden voor f 420.640,-. rgen. zaterdag 14 oktober: Hans- 0.00 en 12.25 uur; Terneuzen en 00.00 uur; Vlissingen 11.31 00 uur; Wemeldinge 0.46 en 13.17 LBURG iltiezaal Rijksarchief 9.30-12.30 en 17.30 uur Curieuze archiefstukken 20 uur tuur in Hongkong, 14 j. 20 uur Cross, 14 J. jNGEN mbra 20 uur rbahn bij nacht, 13 J. 'artjas zit dus in de Firaet tje alles op één kaart. Met een e vuist marcheerde hij de gei'i één oogopslag zag hij, dat smia ideling was. Daarom greep Wl® in de kraag en bulderde: r gloeiend bij, man! Een ve ken we al jaaaaren!" E" d er doortrapt bij te lachen LBURG sitiezaal Rijksarchief 9.30-12.36 en 17.30 uur Curieuze archiefstukken chakel 13.30-17.30 uur Postzegel- Philatelica 20 uur ;uur in Hongkong, 14 J. renburg 20 uur Bal UZEN tege 14 uur Ruilbeurs 20 uur ek. 14 j. ïaatsgebouw 20 uur Golden >gs URG 20 uur m vrouw, 13 J. NSTEEN de wip 13.30 uur Kalkoenschletini lopgebouw 20 uur bang voor Virginia Woolfl, 13 j. NGEN ïbra 19 en 21 ur rbahn bij nacht, IK J. 19 en 21.30 uur Cross 4T nan 1§ uur Prijskamp topblljerf )RPE Cock 14 ur Kalkoen3chieting CHT Coninck 13 uur Rouwschietin? IJKE lweek iur Volkskoers Najaarskermis iroosman 15 uur Schieting ht-theater 18 uur Dansen kEBRUG Kind Kermisschieting RPEN !0 uur De schending van Lucretia (ADVERTENTIE) Hlvt* It»* (jphiMct CU» iaj CrsjlE.lL iil feitoC-lVin (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Volgens het ver slag over het derde kwartaal 1967 van het Zeeuwse Roode Kruis ziet het er naar uit dat Zeeland bij de inzame lingsactie van dit jaar weer een nieuw record zal boeken. Bovendien is ook >veer mogelijk dat Zeeland in verge lijking met de andere provincies het beste resultaat zal leveren. Een vraag is momenteel nog of het streefbedrag van f 100.000, zal wor den gehaald. Van zeven afdelingen is het resultaat van de inzamelingsactie nog niet bekend. Een en ander zal aan de orde komen op de vergadering van de kring Zeeland van het Neder- landsche Rooae Kruis, die zaterdag 11 november in de Prins van Oranje te Goes wordt gehouden. De verga dering begint om elf uur. Na afloop hiervan zal de nieuwe film „Rood Kruis op wit veld" worden vertoond. In bijna alle afdelingen is men bij de inzameling ruim boven het streef bedrag uitgekomen. Het beste resultaat werd behaald door Goes. In het ka der van de stedenwedstrijd belandde deze afdeling opnieuw op de eerste plaats en krijgt nu definitief de wis selbeker in haar bezit. Nummer twee, drie en vier werden resp. Middelburg! Vlissingen en Cerneuzen. Inmiddels hebben bij het Zeeuwse Roode Kruis een tweetal benoemingen plaatsgevonden. Tot leidster van de afdeling helpsters bij de colonne R.K.K. Zuid-Beveland-West is, met ingang van 6 juli 1967, benoemd in de rang /an vaandrig, mej. M. Lammerts uit Goes. Tot chef-staf R.K.K. bij het geweste lijk commando Zeeland is met ingang van 12 juli 1967 benoemd in de rang roodekruis-majoor M. A. Reneman uit Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vanavond zal in Axel het vredesberaad van kerken een bijeen komst houden in de Ichtuskerk aan de Pironstraat. Onderwerp van de ver gadering: „Wij lazen de vredeskrant 1967, U ook?" Tijdens de pauze wordt gelegenheid geboden schriftelijk vra gen te stellen. Deze zullen door een forum worden besproken. De leiding van dit vredesberaad berust by ds. Heemskerk, pastoor de Jong en ds. Pennings. (Van een onzer redacteuren) TERNEUZEN Over één ding is men het in Zeeland wel eens: #voor huurliberalisatie was de tijd nog niet rijp. Wethouder M. de Vos van Terneuzen zegt het zo „Een artikel waar een tekort aan is, is duur. En zo lang we in Ter- neuzen bijvoorbeeld nog 700 wo ningzoekenden hebben ingeschre ven staan, kun je niet zeggen, dat er ontspanning is op de woning markt." Het regent hier en daar intussen al klachten van huurders. De meesten komen terecht bij hun vakbond. Bij het NKV zijn het er nog maar drie, maar NVV en CNV hebben al tientallen klach ten binnengekregen. Op net Eindhovense bureau voor ar beidsrecht van het NW heeft men de klachten in behandeling genomen. Er blijken verhuurders te zijn, die de mo gelijkheid om per 1 oktober de huren te verhogen hebbeif aangegrepen om er maar direct 100 tot 150 procent bo venop te .gooien. „En de grote moei lijkheid is", zegt men ook hier, „dat er onvoldoende woningen voor een re delijke huur ter beschikking staan. Met ndere woorden: Zeeland is nog niet rijp voor vrije huren". Men vreest dat huurliberalisatie in Bra bant zelfs een catastrofe zou worden. „In Eindhoven", aldus de heer Kitsz van het NW-bureau, „staan nog 9000 woningzoekenden ingeschreven. Er staan inderdaad flats leeg. Maar de huurprijs daarvan kan maar een en keling opbrengen. En het valt te be twijfelen of er in de naaste toekomst wel voldoende woningwetwoningen ge bouwd kunnen worden. Toch is de re gering van plan in 1968 ook de huren in Brabant vrij te geven". Het NW keert zich ook tegen de circulaire, die door het Ministerie van Volkshuisvesting is uitgegeven. Daar in wordt voorlichting gegeven aan huurders en verhuurders over de in houd van huurliberalisatie. Er wordt gezegd, dat vanaf 1 oktober de huur van woningen, die voor 1940 zijn ge bouwd en van woningen, die met de subsidieregeling van vóór 1960 zijn ge bouwd in de particuliere sector, in een overeenkomst tussen huurder en ver huurder kunnen worden vastgesteld. „De indruk wordt echter gewekt", al dus de heer Kitsz. „dat je als huur der maar een brief hoeft te schrijven naar de kantonrechter als je niet tot overeenstemming kunt komen en dat dan de zaak wel voor elkaar komt. Het is echter heel wat ingewikkelder. In de eerste plaats moet je een brief in drievoud sturen. Bovendien moet „OF er een officieel afscheid komt? Ik weet het niet. Ik hoop het eigenlijk niet. Ik ben daar niet zo erg op ge steld." Deze reactie is typerend voor mr. S. Sijbrandij uit Goes, secretaris penningmeester van de Zeeuwse christelijke boeren- en tuindersbond. Eind van dit jaar vertrekt de heer Sijbrandij naar Emmeloord, waar hij per 1 januari 1368 is benoemd tot jurist bij de dienst der domeinen. „IK zit dus dit jaar noq uit in Zee land. Natuurlijk is het jammer weg te gaan; wanneer je ergens acht jaar gewerkt hebt, zijn er allerlei banden gegroeid, die je nu moet breken. Ik heb Zeeland altijd een mooie provin cie gevonden en een prettig werk- en woongebied. Het werk dat ik als ju rist bij de dienst der domeinen ga doen. vertoont wel wat overeenkomst met het werk dat ik nu heb." „SINDS ik op 1 augustus 1959 in dienst van de Zeeuwse CBTB ben gekomen heb ik de functie van secretaris-pen ningmeester vervuld. Deze combina tie is overigens bij heel veel organi saties gebruikelijk. Wat ik hier doe, ligt in de eerste plaats op organisato risch terrein. Dn houdt o.a. in het voorbereiden en bijwonen van ver gaderingen. Maar ook het uitvoeren van besluiten, die op dergelijke bij eenkomsten worden genomen. Dan ben ik als secretaris van de CBTB ook secretaris van de verschillende besturen van scholen van de CBTB." -EEN derde taak is het geven van ad viezen en voorlichting, vooral het ge ven van juridische voorlichting. Daar had ik ook als adjunct-secretaris van de Friese CBTB veel mee te ma ken. En aan de dienst der domeinen, tsaar ik nu ga werkenis behalve een landbouwkundige ook een juridische kant. En die is voor mij. Bij de Friese CBTB ben ik gekomen in 1956, 6oaat ik mijn rechtenstudie aan de vrije Universitei' in Amsterdam had voltooid. Ik ben geboren in Fries- Serij""' Ik k0m °°k Vm Sen boer~ E 1?^'' ben ik naar Zeeland ver huisd. In die acht jaar tijd is het werk van het secretariaat enorm uitge breid. B.v. op onderwijsgebied. Ener. tijds is het aantal scholen in de loop er jaren tei-uggelopen. Anderzijds zijn de huishoudscholen sterk uitge breid En dan zijn er plannen voor menwbouw van scholen in Goes en oruinisse m voorbereiding. Voot wat betreft Bruinisse liggen de plannen op het ogenblik even stil omdat de samenwerking met de ZLM ertussen is gekomen." ,DEZE samenwerking iioudt verband met de overplaatsing van de school in Bruinisse naar Zierikzee. Daar willen de CBTB en ZLM een nieuwe school neerzetten. We worden hoe langer hoe meer gedwongen tot sa menwerking. Natuurlijk stelt de CB TB voorwaarden aangaande het christelijke onderwijs. Maar de mo gelijkheden tot samenwerking met de ZLM zitten er heus wel in. Ik kan b.v. wijzen op de samenwerking die er is op het gebied van het lager on derwijs op Walcheren Misschien is het in de toekomst zelfs mogelijk dat we ook in andere gebieden van Zee land samen tot de oprichting van scholen komen. De Mammoetwet schrijft nu eenmaal grotere eenheden voor." je de gebruikelijke 25 gulden vast recht betalen voor de zogenaamde re kestprocedure, Het is ook niet duide lijk, dat de verhuurder ook ontruiming kan aanzeggen om andere redenen dan het ontbreken van overeenstem ming over de huur". „De voorlichting van het ministerie lijkt nergens naar. De overheid heeft bovendien dit keer kennelijk de kant van de verhuurder gekozen. En het meest triest is dit voor de mensen, die niet georganiseerd zijn. Ouden van dagen bijvoorbeeld. Waar moeten die bijstand zoeken? Natuurlijk, ze kun nen naar de kantonrechter gaan, maar daar komen zulke mensen vaak niet toe. En bovendien: de kantonrechter kan een ontruiming niet langer dan 2 jaar en 2 maanden tegenhouden. En vraag je aan de gemeenten of er dan voldoende andere woningen ter be schikking staan voor een betaalbare prijs, dan moeten de gemeenten zeg gen: Nee, die hebben we niet", aldus het NW. Dezelfde geluiden hoi-en we bij het CNV: Er zijn onvoldoende woningen ter beschikking in verschillende huur- klassen; de voorlichting van het mi nisterie is onvoldoende; de huurlibera lisatie is geen gelukkige maatregel van de minister. Maar bij de huurad viescommissies en bij de kantonge rechten is het nog vrij rustig. Op het kantongerecht Middelburg zijn nog slechts drie klachten binnen gekomen; Oostburg geen enkele; Ter- neuzen heeft één geval van huuropzeg- ging van vóór 1 oktober terugverwe zen. Alleen in Zierikzee ontving men een achttal verzoeken. Ook hier gaat het vooral om informatie. „De mensen blijken nog weinig op de hoogte te zijn van de mogelijkheden die er zijn", zegt men. Hier en daar schijnt de redelijkheid bij de verhuurders zoek te zijn, maar lang niet overal. NKV-bestuurder J. van de Voorde uit Sluiskil zegt: „Ik had gedacht, dat het op mijn spreek uren storm zou lopen over huurverho gingen. Het enige geval echter, dat me ter ore kwam is dat van een huiseige naar van een groep woningen, die de huur wil laten vaststellen door de huuradviescommissie. Dat is toch volkomen redelijk". Elders heeft een huiseigenaar afgezien van de moge lijkheid,, die hem door het ministerie geboden werd om de huren van zijn woningen te verhogen van 150 tot 185 gulden. „Ik ben geen speculant", ?ei de man. De moeilijkheid blijkt echter tel kens weer de schaarste van het arti kel. Hier en daar is het~ zonder meer noodzakelijk dat huren worden ver hoogd, maar de huurliberalisatie op dit moment levert de huurders min of meer over aan de redelijkheid of onredelijkheid van de bezitter van het artikel. „Het gros van de huizen die we nodig hebben", aldus de Terneu- zense wethouder, „is arbeiderswonin gen. En die zijn er nu eenmaal niet voldoende. Het is volstrekt onjuist om te spreken van een evenwicht. En dat er statistisch geen woningtekort is in Zeeland komt, omdat men ook krotten, polderwoningen en zelfs noodwoningen heeft meegeteld. Huizen zonder com fort, waarin je niemand meer wilt la ten leven. En het kan in Zeeland nog lang duren voordat het gewenste even wicht bereikt is- Juist hier neemt de bevolking toe. Zeker in een stad als' Terneuzen. We moeten woningen toe wijzen aan mensen, die in het eerste kwartaal van dit jaar nog helemaal niet ingeschreven waren. Daarom is het ook zo'n ongelukkige maatregel geweest om de bouw van woningen hier vrij te maken. We hebben juist behoefte aan woningwetwoningen". Opgewekt spreekt de folder van het ministerie over „Loven en bieden". „Na 1 oktober mag de verhuurder dus", zegt de folder, „trachten een hogere huurprijs te krijgen dan voor dien op grond van de huurwet was toegestaan. Van zijn kant kan de huur der proberen een lagere huurprijs te krijgen dan hij tot dusver betaalde. Men kan dus „al lovend en biedend" tot een nieuwe huurprijs komen". „Mocht men het niet direct eens kun nen worden dan zou men het oordeel van de huuradviescommissie kunnen vragen". De huuradviescommissies echter zeggen: „Bedenk wel, dat wij niets hebben vast te stellen. We kun nen uitsluitend adviseren". Wie, nadat hem per deurwaarders- exploit of via een aangetekend schrij ven ontruiming van zijn woning is aan gezegd, bij de kantonrechter aanklopt, kan dus nog hooguit 2 jaar en 2 maan den blijven zitten. Het kan ook zyn, dat beide partyen akkoord gaan met een huurbedrag, dat de kantonrechter vaststelt. Gaat een van de beide par tyen echter niet akkoord, dan is de huiseigenaar altijd de winnaar. Het is zijn huis. Hij kan er vry over beschik ken. Als er Inderdaad voldoende wo ningen ter beschikking waren, zou dit een redelijke zaak zijn. Nu noemt men het in Zeeland: willekeur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van dwang om leerlingen uit St.-Maartensdijk naar de parttime-opleiding aan? de katholie ke lagere technische school in Bergen op Zoom te sturen is geen sprake. Dit antwoordden Gedeputeerde Staten van Zeeland op vragen van het statenlid Roels (P.v.d.A.) met betrekking tot het parttime-onderwijs aan lagere technische scholen in Zeeland. Bij het ontbreken van parttime-on derwijs in St.-Maartensdijk wordt wel op de opleidingsmogelijkheden in de naaste omgeving geattendeerd. Gede puteerde Staten tekenen hierbij aan, dat de katholieke lagere technische school in Bergen op Zoom ook door andersdenkende leerlingen wordt be zocht. Deze andersdenkenden kunnen godsdienstonderwijs krijgen. In Zeeland wordt alleen parttime-on derwijs gegeven in Vlissingen. Slechts 9 pet. van de Zeeuwen, die volgens het leerlingenstelsel zijn opgeleid, vol gen dit parttime-onderwijs. Landelijk ligt het deelnomingspercentage op 42. De achterstand in Zeeland wordt ver oorzaakt door de geografische ver snippering. Wel kan men, de nieuwe christelijke lagere technische school in Middel burg uitgezonderd, op alle lagere tech nische scholen in Zeeland semi-part- time-onderwijs volgen. G.S. achten hier en daar een bundeling van de semi- parttime-cursussen gewenst. Door een dergelijke samentrekking van cursus sen zou de semi-parttime-opleiding in sommige plaatsen door een parttime cursus kunnen worden vervangen. (Van een onzer verslaggeefsters) WESTKAPELLE Het toeristische zomerseizoen 1967 in Westkapelle is bijzonder goed geweest. Dat blijkt uit een overzicht van het V.V.V.-Westka- pelle met V.V.V.-nieuwtjes. Aanvankelijk waren de verwachtingen voor een goed seizoen niet zo opti mistisch in verband met een verslech tering van de economische toestanden in Nederland en Duitsland. Op het V.V.V.-bureau heeft men ervaren, dat steeds meer Nederlanders de badplaats ontdekten. Ook in september is het in Westka pelle nog behoorlijk druk geweest. In vergelijking met 196? zijn er volgens het V.V.V. dit jaar september minder gasten geweealdie voor enkele dagen onderdak zochten. Inmiddels heeft de secretaris van het plaatselijke V.V.V., de heer A. Hui- bregtse, als zodanig zijn 15-jarig ju bileum gevierd.' In de loop der jaren heeft de heer Huibregtse niet alleen duizenden mensen aan een tijdelijk on derkomen geholpen, maar hij heeft er bovendien voor gezorgd, dat er voor deze mensen vakantie-plezier viel te beleven in Westkapelle. Hij organiseer de tal van evenementen zoals: strand feesten, spelavonden, lampionoptochfy ringrijderijen en dansavonden. (ADVERTENTIE) alles voor de a.s. moeder en de baby Ginnekenstraat 137 Breda M. K. VAN DIJKE een trieste zaak (Van een onzer verslaggevers) AXEL/HULST „Ik vind het een byzonder trieste zaak, dat er eerst doden moeten vallen voor er maat regelen worden genomen. Het ge meentebestuur van Axel blyft er ech ter op hameren dat er iets wordt on dernomen. Het kan zo niet langer". Dit zegt burgemeester M. v. Dyke van Axel. Aanleiding is de onlangs in Dag blad De Stem vermeldde zeer ge vaarlijke situatie voor het verkeer (vooral voor de wielrijders) op de Hulsterweg (Axel - Hulst). Langs de ze weg, die zeer bochtig en smal is, ontbreekt een fietspad. Twee keer per dag jagen hierlangs langgerekte co lonnes fietsende scholieren. „Dat er niet meer ongelukken ge beuren", aldus de burgemeester, „is onbegrypelijk. Wij willën er alles aan doen, maar wy hebben totaal geen zeggenschap over dit weggedeelte. De weg is in beheer by Rijkswaterstaat. Deze instantie wil niets aan de toe stand veranderen. Er zyn onderhan delingen gaande tussen Rijks- en Pro vinciale Waterstaat om de weg in handen te geven van Provinciale Wa terstaat''. Ook al is er een nieuwe weg ge pland, meent de heer Van Dijke, van af Zwarte Hoek naar Absdale, dan nog vind ik dat er iets moet gebeu ren. Het is onverantwoordelyk de zaak zo te laten. Er is ruimte genoeg voor een fietspad. Me dunkt dat de aanleg hiervan toch niet zoveel kos ten met zich meebrengt. „We hebben al zo veel gecorrespon deerd en gepraat over deze weg. Het helpt niets. Ook met Hulst hebben we gesproken. Daar denkt men er hetzelfde over als hier". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Wanneer de snel groeiende chemische industrie in Vlissingen-Oost daaraan behoefte heeft, zullen wij zeker het nodige doen om vakonderwijs in deze rich ting tot stand te brengen. Uiteraard hopen wij daarbij op de nodige me dewerking van de overheid". Aldus loco-burgemeester Ch. Gilissen-Ver- schage tijdens een toespraak tot de genodigden in de aula van de ge meentelijke technische school ter ge legenheid van de naamgeving van de „Ir. M. Gooteschool" aan deze school aan de Zaaihoekweg. De heer Gillissen Verschage wees op het grote belang van het technisch onderwijs voor Vlissingen, dat wel blijkt uit het feit, dat het aantal leer lingen sinds de ingebruikname van de nieuwe school in 1961 vrijwel is verdubbeld, n.l. van 241 naar 410, terwijl het aantal leerlingen in part time onderwijs is gestegen tot 157. Men hoopt spoedig het aantal vak richtingen op vier te kunnen bren gen door toevoeging van het vak motorvoertuigentechniek. Momenteel wordt onderwijs gegeven in hout- en metaalbewerking en elektrotechniek. De loco-burgemeester zei voorts trots te zijn op het feit, dat ir. Groote, ex inspecteur-generaal van het onder wijs, die zoveel heeft gedaan voor het onderwijs op nationaal niveau een geboren en getogen Vlissinger is. Hij zei dat het gemeentebestuur de sug gestie van de commissie van toezicht van de g.t.s. om de school naar hem te noemen, dan ook direct heeft over genomen. Hierna nodigde de heer Gillissen Verschage ir. Goote uit om een naam bord hoven de hoofdingang van de school te onthullen. De heer Goote merkte daarna op de naamgeving te beschouwen als een soort diploma voor „redelijk goed door de cursus 'te zijn gekomen". De heren P. Haasdonk uit Goes, namens de Algemene Bond van Bevordering van het Beroepson derwijs en de heer J. Moorman, di recteur van de g.t.s. dankten de heer Goote voor hetgeen hij vooral voor het nijverheidsonderwijs heeft ge daan. De heer Moorman bracht in her innering, dat reeds in 1870 in Vlis singen met nijverheidsonderwijs be gonnen werd n.l. in een avondschool. Die school heeft zich vrijwel onver anderd gehandhaafd tot 1946. Eerst in dat jaar kwam verandering in de ze langdurige statische periode door het stichten van een dagopleiding, evenwel ook nog als parti-time on derwijs. In 1957 tenslotte is het tot volledig lager technisch onderwijs ge komen. De heer Moorman wees op het hoge rendement van de school, n.l. tachtig procent van de aangeno men leerlingen behalen het getuig schrift. Ook komt de g.t.s. steeds meer in de belangstelling. Terwijl in de jaren '57'58 nog slechts 22.4 procent van de lagere-school-leerlingen naar de g.t.s. ging, is dat nu reeds 31.9 pet. Na het verkrijgen van het getuig schrift volgt meer dan de helft voort gezet vakonderwijs; ongeveer zeven procent volgt een andere volledige dagopleiding, zoals u.t.s. machinisten- school enz., terwijl ongeveer 4,5 pet. een opleiding gaat volgen in een „af wijkend beroep". De heer Moorman zei daarmee te willen aantonen, dat het bepaald niet zo is, dat iemand met l.t.s.-opleiding „zomaar" in een vak terecht komt. De oud-wethouder van onderwijs W. Poppe onderstreep te dit laatste met de opmerking, dat juist deze zomer een ex-leerling van de g.t.s. het tot elektro-technisch in genieur heeft gebracht. TERNEUZEN Zaterdag 14 okto ber organiseert de Terneuzense „Ima- ge-Klup" een grote beat en r. and b.- avond in het patronaatsgebouw. De muziek wordt verzorgd door The Gol den Earrings, een Nederlandse topbeat. band, die pas nog vierde stond bij de vaderlandse top-tien (plaat: Sound of the screaming day"). Verder zijn er die avond diverse andere attracties, waaronder film- en diavertoning, ver koop van bananen en feestartikelen en zo. Op de eerste verdieping van het patronaatsgebouw wordt een discobar ingericht, waar men (zelfs tijdens het optreden van de band) de nieuwste platen kan beluisteren onder het ge not van een dankje. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Woensdagavond 18 oktober zal in Middelburg een oriënte rende vergadering gehouden worden over het streven va» de werkgroep van Christen-Radicalen. Deze bijeenkomst vindt plaats in de benedenzaal van ge. bouw „De Schakel". Mr. dr. A. J. J. M. Mes, KVP, oud- gedeputeerde van de Prov. Staten Zee- land en drs. G. M. Kerkhof, AR-lid van de gemeenteraad Middelburg zullen ieder in een korte inleiding hun keus voor het Christen-Radiealisme zo con creet mogelijk motiveren. Daarna is er ruimschoots gelegenheid voor een bespreking van de gerezen vragen. Aan deze bespreking zal ook deelnemen een lid van de zgn. Com missie van Negen uit de intiatiefnemers van de werkgroep „Christen-Radicaal".; (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de in de afgelopen twee jaar gehouden inspectie van de 54 Zeeuwse be jaardenoorden trof men o.a. de volgende situaties aan. Op de zolderverdieping van een groot bejaardentehuis sliepen 39 bejaar den. Elke bejaarde had een afgeschotte slaapruimte. De bejaarden beschikten samen over twee wasbakjes. In een klein bejaardentehuis moes ten 22 bejaarden het met één badkamer doen. De leiding van het tehuis had een badrooster opgesteld. Elke bejaarde mocht één keer in de 2 weken in bad, In een ander, eveneens kfein be jaardentehuis sliepen 21 bejaarden op slaapzaaltjes. Tussen de bedden was slechts ruimte voor een stoel. In verschillende bejaardentehuizen met één of meer verdiepingen waren in het geheel geen of onvoldoende brandbeveiligingsmaatregelen genomen Verschillende tehuizen hadden in geval van brand, bovendien geen vluchtmoge lijkheden. In één geval was de situatie zo gevaarlijk dat het gemeentebestuur moest ingrijpen. In een bejaardentehuis moesten 17 mannen zich behelpen met twee was tafels. De 22 vrouwen in dit tehuis had den eveneens twee wastafels ter be- schikking. In een groot aantal bejaardente huizen ontbrak een waarschuwings systeem voor het geval een bejaarde in bed of op het toilet onwel werd. Het aantal toiletten in vele bejaar dentehuizen stond in geen enkele ver houding tot het aantal bejaarden dat de tehuizen bewoonde. Zoals lri het kort reeds bericht vol deden dertien Zeeuwse bejaardentehui zen in genen dele aan de provinciale verordening op de bejaardenoorden, die in 1964 op grond van de wet op de be jaardenoorden door Provinciale Staten van Zeeland is vastgesteld'. Zij zijn, economisch gezien, ook niet aan de eisen, die in de verordening worden ge. steld, aan te passen. Het gevolg hiervan is dat deze dertien bejaardentehuizen, dat is bijna een kwart van het totaal aantal bejaardenoorden in Zeeland, ge sloten zullen moeten worden. De bestu- ren van deze bejaardenoorden hebben van het provinciaal bestuur een respijt van hooguit vijf jaar gekregen. Binnen die tijd zullen de afgekeurde bejaarden tehuizen door nieuwe vervangen moeten zijn. Voor de ernstigste gebreken zijn intussen de nodige maatregelen getrof fen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de rijksoverheid verzocht om deze urgente, tussentijdse maatregelen, cöe de bejaardenhuisbesturen vaak veel geld hebben gekost, te subsidiëren. Op dit verzoek is niog geen antwoord bin nen gekomen. Sommige bejaardentehuizen beschik ken over een dermate povere en soms brandgevaarlijke accommodatie dat ze eigenlijk onmiddellijk gesloten zouden moeten worden. Dit is echter niet mo gelijk omdat een groot aantal bejaarden dan zonder meer op straat zou komen te staan. De meeste bejaardentehuizen zijn af gekeurd op eisen, die betrekking heb ben op de constructie en de daaruit voortvloeiende brandgevaarlijkheid van het gebouw. Vastgesteld moet worden dat de si tuatie met betrekking tot de bejaarden oorden in Zeeland niet slechter is dan d'ie in de rest van het land. De besturen van de bejaardentehuizen zijn in de meeste gevallen ook niet of moeilijk to veroordelen voor de geconstateerde ge breken. Det wet op de bejaardenoorden stelt eisen waaraan men nog niet zo lang geleden eenvoudig niet dacht. Veel scheef gegroeide toestanden zijn een gevolg van de beperkte inzichten van vroeger, vaak ook van een lièfda- digheidsbeleid waarvoor men op zich groot respect moet hebben. Het is begrijpelijk dat de eerste reac ties van de bejaardenhuisbesturen op het voor hen soms dodelijke inspectie rapport vrij stug waren. Veel besturen vonden dat de eisen van de provinciale (Van een onzer verslaggeefsters) BORSSELE De haven van Bors sele zal by de komende dijkverzwaring niet kunnen blijven bestaan. Dit is ko men vast te staan by besprekingen tus sen gemeentebestuur, waterschap .en Ged. Staten. De bestaande uitwate ringsluis zal in de haven niet gehanid haafd kunnen worden. Het gevolg hiervan zou zijn dat de haven binnen de kortste tijd verzandt. Het waterschap heeft voorgesteld de haveningang te sluiten en de havenkom en het terrein op te spuiten tot een hoogte van 3.20 plus NAP. De kosten van deze werkzaamheden zullen niet voor gemeenterekening komen. B. en w. zullen de raad in de verga dering van maandag 23 oktober voor stellen met dit aanbod van het water schap akkoord ce gaan Een mogelijk heid is ook dat het terrein tot 4.00 plus NAP wordt opgespoten. Het terrein zou dan geschikt zijn voor recreatiedoelein den. De meerkosten van dit karwei, die worden geraamd op f 70.000 komen wel voor rekening van de gemeente. Het college van b. en w. is van mening dat de extra-opspuiting te hoge jaarlijkse lasten met zich zal meebrengen. De raadsvergadering begint om half acht. Tijdens deze raad zal voorgesteld worden in 1968 toe te treden als lid van de raad yan Europese gemeenten. verordening op de bejaardenoorden veel te hoog lagen. Achteraf geven de mees te bestuurders d:e redelijkheid van de eisen echter toe. Aan de andere kant bestaat er bij het provinciaal bestuur veel begrip voor de situatie waarin de afgekeurde bejaar dentehuizen verzeild zijn geraakt. En de inspectie-rapporten klinkt vaak res pect door voor de wijze waarop de be sturen bepaalde moeilijkheden tracht ten op te lossen Opvallend in dit gehele verband ds ook het contrast tussen dë slechte ac commodatie en de doorgaans uitsteken de sfeer in de afgekeurde bejaarden oorden. De bejaarden blijken weinig eisen te stellen. Ze hebben het meestal goed naar hun zin in de ten dode opge schreven gebouwen waarin zfj leven. Verschillende besturen van afgekeur de bejaardentehuizen zijn al druk in de weer om de bouw van nieuwe tehuizen voor te bereiden. Het ziet er niet naar uit dat er binnen vijf jaar ook dertien nieuwe tehuizen zullen worden gesticht, Omdat veel van de afgekeurde gebou wen tot de kleine bejaardentehuizen gerekend moeten worden kan een ze kere concentratie in de nieuwbouw te gemoet worden gezien. Zo is het be kend dat de besturen van drie afge keurde tehuizen uit één gemeente geza menlijk een nieuw bejaardentehuis zul len bouwen. (Van een onzer verslaggeefsters) BORSSELE De klokkenluid ster mevr. M. Walhout-Huysen uit Borssele gaat 1 januari 1968 „met pensioen". In verband mpt haar vertrek is al besloten het luidwerk van de gemeentetoren te automati seren. B en w van Borssele zullen de raad maandag 23 oktober voor stellen de plichtsgetrouwe klokken luidster eervol ontslag te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een in België ze telend verkoopkantoor heeft zijn activi teiten uitgebreid naar Zeeland en Bra bant. Men organiseert, dikwijls via be jaardensociëteiten, gezellige middagen, tijdens welke de bejaarden demonstra ties worden gegeven met kussens, die vibreren en warm worden op de (du re) koop toe. Het zijn elektrische kus sens, die door hun warmte en hun vi bratie dè bloedsomloop heten te be vorderen, hetgeen vele bejaarden wel blijkt aan te staan. De kussens wor den verkocht met de Amerikaanse dwangverkoopmethode, dragen geen KEMA-keur en kosten 225 gulden. Vol gens de Consumentengids zou de ver koopprijs 87 tot 98 gulden moeten be dragen. Dat is ook de prijs die de bo nafide handel er voor vraagt. 55 (Van een onzer verslaggevers) BOSSCHENHOOFD Met als the ma „Het concili en zijn nawerking" worden in „Seppe" centrum voor be zinning en gesprek, op verzoek van het bisdom Breda enkele bezinnings dagen gebouden. Ze zijn bepaald op maandag 30 oktober, dinsdag 31 okto ber en woensdag 1 november. Vijf professors zullen onderwerpen inleiden die door het concilie op gang zijn ge bracht. Eerste inleider zal zijn prof. dr. M. Mulders, c.s.s.r., die als onderwerp heeft „Was een concilie nodig voor 'n mentaliteitsverandering?". Op de zelfde dag, maandag 30 okt., spreekt prof. dr. V. Heylen uit Leuven over „Huwelijk en gezin in het licht van het concilie". Ook op dinsdag zijn er twee inlei dingen een door prof. dr. J. Kahmann c.s.s.r., over „De wending tot de H Schrift" en een van prof. dr. A. Stie- ger uit Warmond otfer „Leergezag en persoonlijk geloofsleven". De laatste inleiding op woensdag 1 november is van prof. dr. A. v. Rij en m.s.c. (Rome-Stein) die zal spré ken over „Collegialiteit bisschop-pries ter". De dagen zijn toegankelijk voor geestelijken, priesters zowel als domi nees, en eveneens voor geïnteresseer de leken.

de Stem | 1967 | | pagina 3