11 Tweehonderd milj. meer voor werkgelegenheid SOVJETUNIE VERSTERKT STRIJDMACHT Bata spant kort geding aan tegen vakbonden jAMIN Vliegramp kost 66 levens Regering komt kamer tegemoet REGERINGSONDERONSJE Militaire les op school Citroen houdt motortje draaiende Zes doden bij autorace MATRASSEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Vragen over bemoeienis overheid met pijpleidingen KARDINAAL ALFRINK NIET IN COMMISSIE Regi jen Woningbouw Ontwikkelingshulp Zwaar getroffen familie vraagt „genade" voor seinhuiswachter Grivas niet aan boord Exportproduktie naar buitenland Internationaal Bata-beambten werken onder bedreiging Grafschenner nu actief in kerk TURKIJE PLAATS VA HET WRAK '■CRVDDELLANDSE ZEE Zoals u zegt! eiercakes speciale oktober aanbieding korte en lange Persianer mantels tegen uiterst scherpe prijzen 'n woud van meubelen débé meubelen 107* JAARGANG No. 25634 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 blaD VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), f 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^^^S^denTGOES, Klokstraat 1, teMoon 6252^7reau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraa, 41 ^telefoon 2893). Om de synode in Rome blijft een waas van geheimzinnig heid hangen. Pagina 13. En een waas van koolzuur hing gisteren in de straten van Utrecht. Pagina 9. Turken kregen aftandse tracto ren voor hun (goede) geld. Pa gina 5. Australië heeft aantrekkelijke vliegprijzen voor emigranten- ouders. Maar reken ze eerst even na. Pagina 13. Van Koninklijke Bibliotheek tot filmlocatie. Jawel, in Den Haag. Pagina 25. Leven met reuma vraagt voort durende scherpzinnigheid. Pa gina 15. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Hoe staat het met de bemoeienissen van de overheid t.a.v. de veiligheid van pijpleidingen? Deze vraag wil de KVP-tractieleider in de Rotterdamse raad mr. L. A. Struik vol gende week donderdag in de gemeente raad aan de orde stellen. Mr. Struik wil o.m. weten of de taak van de overheid zich beperkt tot het regelen van de tracés, of er een «a- menhang is tussen de bemoeienissen van de verschillende gemeenten. Ver der vraagt hij hoe het staat met de wet telijke aansprakelijkheid bij eventuele explosies. Is de aansprakelijkheid van de eigenaren van de grond door over eenkomst of anderszins uitgesloten VATICAANSTAD (KNP) Hoewel kardinaal Alfrink volgens het voorlich- tingscentruir van het IDOC-CCCS wel kandidaat stond is hij toch niet geko zen in de synodecommissie, die het stuk over de gevaren, die het geloof bedreigen, en het atheïsme, moet om werken- Welgekozen werden de volgen de kardinalen en bisschoppen: kardi naal Seper van Zagreb met 148 stem men, mgr. Carl0 Colombo theoloog van de paus met 128 stemmen, mgr. Wright van Pittsburg met 110 stem- men, kardinaal Doepfner met 95 stem- men, kardinaal Veuillot met 78 stem- men, mgr. Mc. Grath van Panama met 78 stemmen, kardinaal Suenens van Brussel met 71 stemmen, mgr. Edel- by coadjutor van patriarch Maximos met 69 stemmen. De overige vier leden van de commissie zullen door de paus worden benoemd. De samenstelling van deze synoda le commissie wordt in Rome gezien ais een duidelijke overwinning van de progressieven onder de bisschoppen. Bet blijft echter altijd mogelijk dat de paus door zijn benoeming van de res terende vier leden dit vooruitstreven de accent zal afzwakken. De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van- avond: Veel bewolking met tijdelijk regen, v ,nacbt op veel plaatsen mist. a zuidelijke wind. £eitde temperaturen als gisteren. iffS?'aag: zon °P uur; onder iP2 "ur. Maan op 16.49 uur; on der 0.57 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering stelt 200 miljoen gulden meer beschikbaar voor de werkgelegenheid in de bedreigde gebie den van Zuid-, Oost-, en Noord-Nederland. Dit geld moet be stemd worden aan gerichte maatregelen. Bovendien worden in de toekomst vijftien rijksdiensten overgeplaatst, die werk gelegenheid geven aan 2000 mensen. Dit heeft minister-president De Jong gisteren aangekondigd als antwoord op de vele vragen, die de Tweede Kamer het kabinet de laatste dagen gesteld had over de werkgelegenheid. In verband met de werkloosheid in de bouwnijverheid wil het kabinet nog de ze maand 15.000 aanvragen voor de bouw van gesubsidieerde particuliere wonin gen in de provincies buiten de randstad Holland vrijgeven. Dit ondanks het feit, dat de bouwbegroting 1967 al uitgeput is De regering blijft echter bij haar stand punt, dat de ontwikkelingshulp volgend jaar met niet meer dan 75 miljoen gul den omhoog kan. In 1971 hoopt zij be reikt te hebben dat dit één procent van het nationaal inkomen, 800 miljoen gul den is. „We kunnen niet verder gaan. De uitgaven dreigen ons soms boven het hoofd te groeien", aldus premier De Jong gistermiddag. Van de 200 miljoen extra voor de werk. gelegenheid wordt de helft bestemd voor werken, die dienen tot verbetering van de economische structuur in de bedreig de gebieden. Behalve deze 200 miljoen gulden extra is de regering van plan Vervroegde afschrijving van gebou wen regionaal te differentiëren; een ontwerp hiervoor wordt dezer dagen ingediend. Een extrabedrag te geven voor het onderhoud en de verbetering van wo ningen en boerderijen in deze gebie den. Rijksbestellingen te vervroegen, wan- neer deze gunstig werken op de werkgelegenheid in de provincies hui ten de randstad Holland. Voor de woningbouw deed premier De Jong de duidelijke toezegging, dat deze volgend jaar nauwkeurig gevolgd wordt. Mocht vóór het zomerreees-1968 blijken, dat 10.000 particuliere subsidie woningen in dat jaar niet afgebouwd kunnen wor den, dan neemt het kabinet direct maat regelen het restant naar de woningwet- bouw over te hevelen. Het kabinet wil nog meer. De aanvra gen voor particuliere subsidiebouw voor dit jaar worden alle goedgekeurd. De begroting-1967 is weliswaar bereikt, maar in verband met de werkloosheid in de bouw blijft het resterend aantal aanvragen niet liggen. Het kabinet beginl deze maand al aan het bouwprogram- 1968. Alle nog aanwezige aanvragen uit de provincies buiten de randstad Hol land worden in oktober uitgegeven. Uit de provincies Zuid-Holland, Noord-Hol land en Utrecht waar van werkloos heid veel minder sprake is wordt de helft van deze aanvragen gehonoreerd. Het gaat hier om een subsidie-aanvrage voor respectievelijk 15.000 woningen in de provincies buiten de randstad en voor 6.000 woningen in de rar.dstad-provin- cies. Bij de ontwikkelingshulp streeft de regering naar verhoging van de uitga ven tot 1 procent van het nationaal inko men in 1971, onvoorziene omstandighe den voorbehouden. Deze groei naar 1 procenit betekent een stijging van 525 miljoen in 1968 tot meer dan 800 mil joen gulden in 1971. Met een stijging van 75 miljoen gulden voor 1968 is de eerste stap in de gewenste richting gezet. Deze 75 miljoen betekent reeds een verhoging van de Nederlandse hulpverlening van bijna 17 procent. De regering heeft daar mee haar toezeggingen in de regerings verklaring waar gemaakt, meende pre mier De Jong. Een verdergaande verho ging voor 1968 acht de regering niet mo gelijk, gelet op de financieel-economi- sche positie van ons land. De premier wees uitgaande van bovenstaande cij fers met klem het verwijt van de socia listen van de hand, dat de regering met de ontwikkelingaulp geen ernst zou VERVOLG OP PAGINA 9 maken. „Wij doen meer dan enig voor gaand kabinet op dit terrein", aldus die premier. De minister-president deed een drin gend beroep op werknemers en "werkge vers volgend jaar bij het bepalen van de lonen de grootst-mogelijke zelfbe heersing op te brengen. Zeker nu het bedrijfsleven de richting van de vrije loonvorming wil opgaan. De regering aldus premier De Jong, kan niet werke loos toezien, wanneer de normen, die zij zich gesteld heeft, overschreden wor den. Beperkingen zijn dringend nodig mede met het oog op de noodzaak de besparingen op te voeren. „Maar de re gering zal de loonvorming principieel niet uit handen geven", aldus de pre- PRESIDENT Ajoeb Khan van Pakistan gaat 17 oktober naar Parijs voor een vierdaags bezoek aan Frankrijk. Een officiële Pakistaanse woordvoerder deelde mee dat Ajoeb Khan en De Gaulle waarschijnlijk van gedachten zullen wisselen over de grote interna tionale vraagstukken, de onderlinge handel en de mogelijkheid van Franse economische hulp. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Russische minister van defensie, maarschalk Andrei Gretsjko, heeft gisteren aangekondigd in de Opperste Sovjet dat voortaan alle Russische jongens vanaf hun zestiende jaar militair onderricht en trai ning zullen krijgen. Terwijl de minister de Amerikanen ervan beschuldigde de bewapeningswedloop aan te wakkeren, kondigde hij zelf een indrukwek kend pak maatregelen af ter versterking van de Russische strijdkrachten. De dienstplichtige leeftijd voor jon gens zal op 18 jaar worden gesteld. Ge wone militairen, in de lagere rangen zullen in plaats van drie slechts twee jaar hoeven te dienen. Gretsjko waarschuwde de leden van het parlement dat als een algemene oor log zou uitbreken, hierbij niet alleen de legers maar ook de bevolkingen van de strijdende machten zullen zijn betrok ken". Iedere burger heeft dus de plicht een opleiding te volgen voor de verde diging, aldus Gretsjko. Naar Gretsjko meedeelde heeft Rus land het programma waarbij schooljon gens vanaf 12 jaar militair onderricht kregen, na de tweede wereldoorlog stop gezet. Het nieuwe programma, met militaire les voor de 16- en 17-jarigen zal de Sovjet-jeugd discipline bijbrengen en rijpmaken voor de snelste opleiding van de 18 jaar oude rekruten in de moderne militaire strijdmethoden, aldus Gretsjko Gretsjko verklaarde dat een gemotori seerde geschutsdivisie tegenwoordig 16 maal zoveel tanks heeft als een soortge lijke divisie in 1939, 37 maal zoveel pantserwagens voor het transport van troepen en andere pantserwagens en 1£ maal zoveel automatische wapens. De minister van defensie gaf alleen vergelijkende cijfers. Zoals te doen ge bruikelijk werden geen absolute cijfers bekendgemaakt over de sterkte van de strijdkrachten en de omvang van hun uitrusting. Gretsjko wees er op dat bij de cijfers die hij noemde de kernwapens niet wa ren inbegrepen. Over de voorraad daar van zy hij niets bepaalds. Gretsjko deelde mee dat onder de nieuwe wet twee militaire lichtingen per jaar zullen worden opgeroepen in plaats van een. Bij de marine zullen officieren en manschappen drie jaar moeten die nen. Mannen met een universitaire graad behoeven, zoals ook nu het geval is maar een jaar in dienst. De pensioengerechtigde leeftijd voor militairen zal worden verhoogd om het verlies van de militaire kennis van of ficieren te voorkomen terwijl deze men sen nog „redelijk jong" zijn. Een ander punt van de agenda was de verhoging van de defensiebegroting met 15 procent, met 2.2 miljard roebel (2.44 miljard dollar) tot een totaal var. 16.7 miljard roebel (18.56 miljard dollar) DE OPPERSTE SOVJET is akkoord gegaan met het wetsvoorstel van mi nister van defensie Gretsjko tot herzie ning van de wet op de algemene dienst plicht 1939. Dit voorstel voorziet onder meer in een verkorting van de dienst tijd bij het leger en de luchtmach"1 van drie tot twee jaar en bij de marine^ en de grenswacht van vier tot drie jaar. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De familie Noben uit Borgworm die bij het trein ongeluk verleden week in Feexhe Le HaUt Clocher zwaar werd ge troffen heeft in een brief aan de gerechtelijke instantie te Luik ge vraagd de „grootst mogelijke ge nade te verlenen" aan de seinhuis wachter C., die verantwoordelijk wordt geacht voor de ramp. De heer Pierre Noben ligt zwaar gewond in het ziekenhuis, zijn 44- jarige echtgenote werd gedood en zijn dochter Martine liep een ern stige zenuwschok op. De brief is ondertekend door de gehele familie Noben, nadat Pierre Noben daarvoor zijn toestemming had gegeven. Het initiatief tot de actie werd genomen direct na de begrafenis van mevrouw Noben. In de brief wordt erop gewezen dat d e seinhuis wachter reeds voldoen de heeft geleden onder de tragische gebeurtenissen en dat het geen zin heett „een ander gezin ongelukkig te maken". UTRECHT (ANP) Al staat de techniek voor niets, toch kan men het er soms niet zonder fruit stellen. Een van de deelnemers aan de vakbeurs „Het Instrument" in Utrecht toont de bezoekers een klein motortje van 24 volt, dat door tussenkomst van een citroen draaiende wordt gehouden. In de vrucht steken een zilveren vork en een stalen mes, die zjjn verbonden met het motortje. Dit bestek Wekt een spanning op en het zuur van de citroen zorgt voor het elek tronentransport. Overigens kan van een werkelijke toepassing van het ge bruik van citroenen in de industrie geen sprake zijn, omdat de weerstand te zwak is. Maar de citroen op de jaarbeurs speelt het in zjjn eentje klaar het motortje drie maanden op gang te houden. Hierna is de vrucht volkomen uitgedroogd. Premier De Jong in gesprek met minister Witteveen van Finan ciën) tjjdens de begrotingsdebatten, die donderdag werden voortgezet in de Tweede Kamer. LAS PALMAS (ANP) Zes toe schouwers werden gedood en achttien gewond toen donderdag bij een auto race in Las Palmas (Canarische eilan den) een wagen bij een poging om een overstekend meisje te ontwijken, over de afrastering in het publiek vloog. De wagen, die op de tribune nog en kele malen omsloeg doodde vijf toe schouwers, terwijl een levensgevaarlijk gewonde op weg naar een ziekenhuis overleed. Zes van de achttien gewon den verkeren in levensgevaar. De coureur Raul Sanchez Gil, die op het moment van het ongeluk met een snelheid van bijna 180 km/u reed, kwam met de schrik vrij. Het overste kende meisje bleef eveneens ongedeerd. ATHENE (AFP/Rtr.) De Griekse regering heeft donderdag officieel te gengesproken dat generaal Grivas, com mandant van de Cyprische - nationale garde en voormalige leider van het ver. zet op Cyprus, zich onder de 66 slacht offers van de ramp met het Britse pas sagiersvliegtuig zou bevinden. Generaal Grivas is gezond en wel in Athene voor besprekingen met de re gering. Het toestel, een „Cornet" straalvlieg tuig dat voor British European Airways en Cyprus Airways vloog, verongelukte donderdagochtend vroeg met 66 men sen aan boord. Op de route tussen Athe ne en Nicosia stortte hec voor de kust van Turkije, ten zuidoosten van het Griekse eiland Kastellorizon, door nog niet opgehelderde oorzaak in de Mid dellandse Zee. Men acht het mogelijk dat de Comet in een onweersbui is te rechtgekomen. Aan boord bevonden zich 20 Britse, vier Amerikaanse en 35 Griekse en Cy priotische passagiers, alsmede zeven le den van de bemanning. Schepen hadden tot donderdagavond zestig lijken uit de ruwe zee geborgen. Een verkenningsvliegtuig meldde, dat de wrakstukken van de Comet over een gebied van bijna dertig vierkante kilometer verspreid lagen. (Van een onzer verslaggevers) BEST De directie van Bata heeft een kort geding aangespannen tegen de vakbonden die de staking in het bedrijf in Best hebben af gekondigd. De op dit geding betrekking hebbende stukken zijn al verstuurd. De bedrijfsleiding beschouwt de staking als een onrecht matige daad en eist intrekking van het stakingsparool. „Het is onze plicht en vaste wil al les te doen om het voortbestaan van het bedrijf te continueren", aldus mo tiveert de directie de juridische actie waartoe zij heeft besloten. Daarnaast heeft de Bata-directie buitenlandse Bata-concerns ingeschakeld om bin nenlandse opdrachten en exportor ders uit te voeren. Zij zegt te willen voldoen aan aangegane verplichtin gen. Als de staking voortduurt zal het bedrijf in Best dat niet kunnen. „Het verloren gaan van exportorders voor het Nederlandse Bata-bedrijf is aantasting van de belangen van dat be drijf, en tevens van de Nederlandse economie", zo vertelt de directie in een communiqué. Door deze stappen van de Bata-directie heeft het arbeidscon flict dat het bedrijf in Best vrijwel heeft lamgelegd, er meldden zich don derdag nog 30 handarbeiders bij de sta kingsleiding, zich aanzienlijk verscherpt. „De juristen van onze vakverbonden zijn donderdagmorgen reeds begonnen zich te verdiepen in de consequenties van een kort geding, dat tegen de vak bonden zou kunnen worden aangespan nen", aldus de heer A. Geurts, hoofd bestuurslid van St.-Willibrordus die in Best de staking leidt. „Men weet nooit hoe zulk een juridisch steekspel uit valt. Maar ook nu weer is al bij voor baat duidelijk dat het ontbreken van een waterdichte wetgeving op het ge bied van het stakingsrecht in ons land een groot gemis is", Het leek hem niet uitgesloten dat het conflict een internationaal karakter zal krijgen, nu Bata-Nederland bij het uitvoeren van orders zusterbedrijven in het buitenland gaat inschakelen. „Wij zullen zeer waarschijnlijk overwegen het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen van deze gang van za ken op de hoogte te stellen, via het internationaal secretariaat". De zusterorganisaties in de betrok ken landen kunnen dan de werknemers in de Bata-bedrijven meedelen dat men ze „besmette orders" wil laten uitvoe ren. Dat kan tot uitbreiding van het (Van onze correspondent) BEST Een aantal beambten dat gisteren door de Bata-directie op bepaalde sleutelposities in het bedrijf te werk werd gesteld, heeft dit onder protest gedaan. Zij waren volgens hun zeggen namelijk met ontslag bedreigd. Wel hebben de betrokken be ambten direct contact opgenomen met hun vakorganisaties. Regio naal bestuurder A. Mauritz van de Stichting Katholieke Federatie van Beambtenbonden in industriële en aanverwante bedrijven, nam daar op contact op met Bata's perso neelschef Van de Loo. De heer Mauritz maakte de heer Van de Loo duidelijk dat dit niet kon en dreigde met maatregelen van fe deratiezijde. Hierop heeft de Bata- directie de speciale werkorder voor de betrokken beambten in getrokken. WEERT (A.N.P.) De nog steeds onbekende grafschenner blijkt zijn werkterrein te hebben verlegd. Gistermiddag om drie uur ontdekte een werkvrouw in de Fatimakerk te Weert dat op enkele altaardwalen en in de Mariakapel opschriften met een viltstift waren aangebracht. Het waren de bekende leuzen; „Satan heil" en „Sa tan is onze God", benevens drie haken kruisen en S.S.-tekens. De dader moet gistermiddag tussen een en drie uur in de kerk zijn geweest. Precies een jaar geleden vierde de man zijn lusten op het kerkhof te Weert bot. j™*- conflict over de Nederlandse grens lei den. Donderdag deden er geruchten de ronde dat enkele Nederlandse rubber fabrieken bereid zouden zijn voor het Bata-bedrijf in Nederweert, 130 perso neelsleden, waar niet gestaakt wordt, grondstoffen te leveren. De vakbonden hebben toen dit bekend werd er onmid dellijk op gewezen dat het conflict zich daardoor ook binnen de Nederlandse grenzen zou kunnen uitbreiden. „Dat werk is besmet, en zal door georgani seerde arbeiders, in die rubberbedrijven beslist niet worden verricht", aldus de heer Geurts. (ADVERTENTIES) Lamarcurl jassen 197— breda, korte brugstraat 1 0LGA Groene Kruis Hoestbonbons merk Locarbits, werken uitstekend bij hoest, verkoudheid, keelpijn. In zakjes van 50 cent. niet duur wel heerlijk Den Bosch, Scbapenmarkt 17 Tef. 04100- 1W25 Breda bindstraat 14 Tel. 01*00-31066 Tilburg Heuvelstraat 44 Tel- 04250-31620 Verdwaal eens gezellig In onze 3000 m2 showroom. Wij vinden u wel weer terug om u een verfrissing aan te bieden en u van alles te vertellen over onze Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u.

de Stem | 1967 | | pagina 1