Voorlichting over synode is abominabel slecht Chartervluchten duurder dan Australië denkt blank Nieuw 5?o Weinig hoop op groei nieuw beleidsorgaan I Kerk In I beweging Chinezen eten beter dan men denkt Jonge kerken in Afrika en Azië moeten zelfstandig gaan werken SCHADE&BUYS1NG Rus weigert prijs van „atomen voor vrede" DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 VERGISSINGEN VOORLEZERS PERSCONFERENTIES ADVIESORGAAN Verzachting van immigratiewetten VS voorgesteld NEHROE PRIJS VOOR PAUS Ambassadekantoor Korea in Den Haag Wrak met bommen in Europoort Wereldmissiedag 22 okt. Als u vooreen dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas geniet, dan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? MISVERSTANDEN ROND GOEDKOOP TARIEF VOOR EMIGRANTENOUDERS Kale vliegprijs Charter Groep Russen produceren meer verbrui ksgoederen helpt uw auto glansrijk de herfst en winter door! Vloeibare VALMA BEAUTY WAX :6& (Door dr. Alfred van de Weijer) ROME De synode is naar het derde punt van de agenda, de be spreking van het seminarie-probleem overgegaan, zonder dat er in de geheimhouding enige verzachting is gekomen. Bij het korte bezoek dat paus Paulus dinsdag aan de synode bracht, heeft hij zijn oor spronkelijke standpunt gehandhaafd: de namen van de sprekers mo gen niet worden bekend gemaakt. Hij prees de communiqué's, die monseigneur Vallainc iedere dag samenstelt: „Ik lees ze in de Obser- vatore Romano", zei de paus „en ik moet zeggen dat ze geheel met de werkelijkheid overeen komen". In hoeverre de pauselijke beslissing naar de wens van de synodeleden is, hebben wij niet kunnen achter halen. Sommige episcopaten - in dit geval worden uitdrukkelijk Frankrijk en Argentinië genoemd - schijnen om een betere voorlich ting te hebben aangedrongen. De meesten lijken met de bestaande toe stand genoegen te nemen. Wij hebben geen enkele reden om aan te nemen, dat Nederland daar niet bij zou zijn. In kringen van Journalisten wordt de voorlichting over moderne begrip pen abnominabel slecht genoemd. Wtf kunnen ons bjj dit oordeel alleen maar aansluiten. Uffizio Stampa hinkt op twee ge dachten. Van de ene kant wil het rond de synode graag de nodige publiciteit: vandaar regelmatige communiqués, persconferenties en breafings. Van de andere kant wil het zich hou den aan het geheim. Dit leidt soms tot de vreemdste bokke- sprongen. Onze zegsman, mgr. Fischbach, mag ons niet officieel laten weten, dat kar dinaal Döpfner gesproken heeft. Maar hij is ons wel genegen en geeft dus het raadseltje op, dat wij de spreker, „in het Frankenland" moeten zoeken. Een andere keer lokaliseert hij de spre ker weer „in zuidelijke streken". Dan wijst hij bepaalde passages in zijn in terventie aan, die ons bij de identifi catie kunnen helpen. Na enig gefluister over en weer ko- men wij er dan meestal wel uit, met dien verstande, dat er ook wei eens ver gissingen worden begaan. Dan ziet een bisschop zich morgen in de krant ver antwoordelijk gesteld voor dingen die hij helemaal niet gezegd heeft. En kan hij ingezonden stukken gaan schrijven, zoals kardinaal Heenan onlangs heeft gedaan in de Times. Heieveren wij nog eens in het kort hoe de voorlichting over de synode in elkaar zit. In de besloten zittingen wordt slechts één man toegelaten, mgr. Vallainc, hoofd van het Vaticaanse pers bureau. Hij maakt notities, die aan het eind van de zitting door een klein bis- schoppencomité moeten worden goed gekeurd. Namen mag hij niet geven, alleen de korte inhoud der besprekin gen. Naar men zegt, schrijft mgr. Val lainc zich een ongeluk en slaagt hij er in, de inhoud der debatten behoorlijk weer te geven. Maar hij laat niets merken van de sfeer, die er op de synode hangt, van eventuele verwikkelingen en gebeurte nissen, waardoor zijn communiqués ver van de kleurige werkelijkheid ko men af te staan. Vlak na de zittingen geeft mgr. Val lainc zyn notities door aan vier gees telijken, die ze snel vertalen in het Frans, Duits, Engels en Spaans en aan de respectieve journalisten voorlezen. Het Italiaans neemt hij zelf voor zijn rekening. Men moet deze voorlezers niet om uit leg vragen, want zij weten alleen wat er op hun papiertje staat. En als zij toevallig iets meer aan de weet zijn ge komen, dan mogen ze dit niet aan de pers doorgeven. Nu kan men tegen betaling van 5000 lire meteen al een heel stuk verder ko men. Wie zich laat inschrijven is lid van het Centrum Coordinationi Com- muniquationum Synodi vindt iedere dag in zijn pakje naast het officiële com munique, dat alleen maar standpunten geeft, een lijst van de namen der spre kers, die deze standpunten hebben inge nomen. Hoe het centrum daaraan komt, is een publiek geheim, dat zeker niet aan het papier wordt toevertrouwd. Over het algemeen is het een koud kunstje door vergelijking van bijge noemde mensen tot conclusies te komen. Maar soms loopt de boel in de war: omdat de volgorde niet precies klopt, of omdat het aantal namen groter is dan het aantal interventies. En dan moet er opnieuw gegokt worden met alle risico's van dien. Naast de communiqués zijn er de persconferenties. Aanvankelijk was toegezegd, dat van tijd tot tijd een sy nodelid door de secretaris-generaal zou worden aangewezen om aan de pers officiële mededelingen te doen. De eerste was kardinaal Urmani van Venetië. Zijn uitspraken werden in de pers vermeld als officiële mededelingen van het secretariaat. Maar dat bleek een verkeerde conclusie te zijn. Mgr. Vallainc moest terstond aan de journalisten meedelen, dat bisschoppen, die persconferenties geven, daartoe we liswaar gemachtigd zijn door de se cretaris-generaal, doch verder geheel voor eigen rekening spreken. Waarmee de waarde van deze perscon ferenties natuurlijk een stuk is gedaald. Kortom, wij gingen met de voorlich ting over de synode helemaal in de mist En de indruk overheerst, dat zeer veel synodeleden het wel goedvinden zo. Geheel anders als bij het concilie is er geen bisschop die na de zittingen even langs de perszaal loopt, om met de journalisten te praten. Of die even in café Piedro gaan zitten om een kopje koffie te gaan drinken, die ergens iets wil laten doorschemeren van de zaken, welke in de synode werden behandeld. Ze gaan allemaal langs een stille weg naar huis. En ze zijn niet voor een praatje te vinden. Voor deze houding ls wel degelijk iets te zeggen, zolang men akkoord gaat met de stelling, dat de synode niet meer is dan een adviesorgaan. Advie zen moeten geheim blijven; anders ver- iiiiiiiiiiiiitiiiimiimi lllllllllllllllllll liest zowel degene die ze geeft als de gene die ze ontvangt zijn vrijheid. Maar de hoop bestond nu juist, dat de synode zich In de loop van de eerste zitting boven het niveau van een zui ver adviesorgaan zou uitwerken, dat het zich zou ontwikkelen tot een echt beleidsorgaan in het kader van de bis schoppelijke collegialiteit. En die hoop kan men wel van zich afzetten, zolang een geheim wordt gehandhaafd. Een synode, die met de huidige voorlich- tingspolitiek genoegen neemt, zal zich niet als een nieuw orgaan in de kerk kunnen poneren. WASHINGTON (Reuter) De A- merikaanse democratische senator Edward Kennedy van Massachusetts heeft een wetsvoorstel tot verzachting van de Amerikaanse immigratievoor schriften ingediend. Het voorstel voorzien in de jaarlijk se toekenning van 10.000 visums voor verloofden van Amerikaanse staats burgers, gepensioneerde buitenlanders, particuliere investeerders, vrouwelijke religieuzen, monniken, onderwijzend en verplegend personeel, zendelingen en missionarissen. Voorts zouden jaar lijks boven het bestaamde quotum 12.000 vluchtelingen moeten worden toegelaten uit landen met een com munistisch bewind of landen waai ge vaar bestaat voor hun leven of hun burgerrechten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) chemisch reinigen Breda Gr. Hendrik lil plein 45 - Tel. 32349, Magelhaenstr. 6 - Tel. 36066, Etten-Leur Wilhelminaï. 6 Tel. 2873, Bergen op Zoom - Piusplein 8-9 - Tel. 3341, Roosendaal - Nieuwe Markt 22 - Tel. 5032, Steenbergen Blauwstr. 76 - Tel. 01650- 5032. NIEUW DELHI (AP) Paus Pau lus VI zal de Nehroeprijs krijgen voor zijn voortreffelijke bijdrage ter be vordering van de vrede en de inter nationale verstandhouding, aldus heb ben betrouwbare zegslieden gisteren verklaard. De prijs genoemd naar wijlen de minister-president van India Jawahar- lal Nehroe, bestaat uit een bedrag van 100.000 roepie (48.000 gulden), als mede een oorkonde van de president van India. Gebruik is dat degene, die de prijs krijgt, in Nieuw Delhie een rede houdt over een onderwerp van eigen keuze. „Kenia", wollen tweed-mantel In de prachtige kleurstelling groen-bruin-beige. Royale split achter. Ideaal voor de reis. Maten: 36 t/m 48 Prijs: f228,- IGroïe Markt 25—Breda ROME (AP) Communistisch-Chi- na produceert en exporteert vermoe delijk meer voedsel dan algemeen verwacht wordt. Bovendien eten de Chinezen hoogstwaarschijnlijk beter dan in het westen algemeen wordt aangenomen. Deze conclusies, afkomstig .van des kundigen van de voedsel en landbouw organisatie (F.A.O.) der V.N. zijn in de afgelopen tien dagen in een twee tal belangrijke rapporten gepubliceerd. Sinds 1959 zijn uit China geen offi ciële cijfers over de voedselproduktie ontvangen, maar in het jaarlijkse over zicht, dat de F.A.O. over de voedsel situatie in de wereld publiceert, wordt gezegd: „De F.A.O. heeft onlangs de beschik bare gegevens van verschillende zij den zorgvuldig bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat de algemeen aanvaarde ramingen van buitenland se waarnemers irreëel lage cijfers op leveren over het verbruik per hoofd in het licht van de geraamde bevol king van 700 miljoen zielen in 1966" De F.A.O. zei evenmin te kunnen in stemmen met het idee dat de commu- nistisch-Chinese levensmiddelenaanvoe- ren de laatste jaren gestadig zijn ach teruitgegaan. Maar de F.A.O. zegt ook dat het nieuwe beeld van een beter etend China dan algemeen aan genomen wordt, nog niet wil zeggen dat de Chinezen goed eten. Het Verre Oosten wordt van oudsjer geplaagd door ondervoeding. DEN HAAG (ANP) Het kantoor van de Koreaanse ambassade in Pa rijs overweegt een klein bijkantoor in Den Haag te vestigen. Parijs ligt slechts een uur vliegen van Amster dam, maar een Haags bijkantoor is belangrijk omdat de banden tussen Ne derland'en Korea steeds beter worden. De Koreaanse ambassadeur in Parijs, de heer Soo Young Lee, die tevens ambassadeur bij de Nederlandse re gering is, deed deze mededeling woens dagavond tijdens een bijeenkomst in Den Haag van de vereniging Neder- land-Korea. ROTTERDAM (ANP) Rij het uit diepen van de toegang tot de Europoort heeft Rijkswaterstaat het wrak vonden van een in de tweede were: oorlog gezonken voorpostenboot van de Duitsers, die enige diepzeebommen en munitie bevatte. Met de grootste voorzichtigheid heeft men het wrak uit het water getild en het op de ka de aan de Noordzeeweg in Europoort geplaatst. Onmiddellijk nadat men tot de ontdekking was gekomen dat de boot, vermoedelijk een in de oor log door de Duitsers gevorderde Vlaar- dingse trawler, de gevaarlijke bommen en munitie bevatte, is de mijnoprui- mingsdienst van de marine ingescha keld om het oorlogstuig onschadelijk te maken. Binnenkort hoopt men het andere deel van het wrak te kunnen bergen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tijd is aange broken dat de jonge kerken in Afrika en Azië hun opdracht vrijwel zelfstan dig moeten kunnen verrichten. Een toenemend aantal landen wenst geen missionarissen meer uit het westen toe te laten, maar bovendien zullen verschillende lokale kerken in het wes ten n dat geldt zeker ook voor de kerk van Nederland in de oe- komst ook minder missionarissen kun nen sturen vanwege het afnemende aantal roepingen. Dit thema beheerst Wereldmissie dag, welke zondag 22 oktober gevierd wordt. De bisschoppen van Nederland leiden Wereldmissiedag in met een korte boodschap aan de katholieken van ons land, die a.s. zondag in de kerken zal worden voorgelezen. Wereldmissiedag is per traditie de dag, waarop de Pauselijke Missie werken-Nederland de aandacht der ka tholieken vragen voor het centrale sub sidiefonds voor de missie en van waar uit jaarlijks ruim 100 miljoen gulden verdeeld wordt over de 800 bisdommen in de ontwikkelingsgebieden van Afri ka en Azië. Van deze 100 miljoen gul den dragen de Nederlandse katholieken er 5 miljoen bij. De 9 000 missionarissen uit Neder land - eigenlijk te veel voor de economische draagkracht der Neder landse kerk ontvangen uit die cen trale subsidiepot ruim het drievoudige ofwel 16 miljoen gulden. Met dit feit weerlegde rector Jos A. A. Schoenma kers, directeur van P.M.W.-Nederland, de bewering, dat de Nederlandse ka tholieken eigenlijk alleen maar geld aan het „buitenland" geven en de Ne derlandse missionarissen daardoor voorbij gaan. Overigens halen de Nederlandse mis sionarissen, wanneer zij naar de mis sie vertrekken of op verlof zijn, per jaar door privé-acties naar schatting nog eens ruim 10 miljoen gulden bij een voor hun werk. ADMIRAAL Ivan Isakov, die in de tweede wereldoorlog chef van de Russische marinestaf was, is op 73- jarige leeftijd in Moskou overleden. Hij schreef vele werken over de strijd ter zee en stelde ook een zee-atlas samen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering van Australië heeft ten behoeve van de emi granten en de ouders van emigranten een maatregel getroffen, die zonder na dere toelichting in de publiciteit is gekomen. Hierdoor is veel misverstand ontstaan. Australië heeft nl. besloten om lagere tarieven mogelijk te maken voor emigrantenvluchten. Deze zouden dan slechts de helft bedragen van de kosten voor een normale ticket en nog weer rond 20 pet. lager liggen dan de tarieven voor groepsreizen, die op 70 pet. komen van het tariif voor een privevlucht. Met deze tegemoetkomendheid beoogt Australië de toevloed van Europese emigranten, vooral ook Italiaanse, die daalt en beduidend onder de Canadese cijfers blijft, weer op dreef te helpen. Wederzijds bezoek is de beste remedie tegen heimwee. Daarom wil men dit bezoek stimuleren en daarmee qc emigratie. Kost een normale retour naar Aus tralië rond 4800 gulden, voor de groeps reizen betaalt men 3550 gulden. Dit is een korting van 30 pet. Hierbij zijn inbegrepen de luchthavenrechten, een verzekering tegen de kosten van ziek ten en ongevallen, reisbegeleiding en hulp bij overstappen. Volgens het bericht uit Australië en de bevestiging daarvan door de Haagse ambassade, rekent men na 1 novem ber a s. voor een retour 2350 gulden voor de Europese ouders, die hun ge- emigreerde kinderen willen opzoeken, en 2800 gulden voor emigranten, die het land hunner vaderen nog eens wil len terugzien. Het zijn deze cijfers die de mislei ding ,n de hand hebben gewerkt en die velen zouden kunnen doen besluiten af te zien van de voorgenomen groeps reis. Zij moeten oedenken dat boven staande tarieven betrekking hebben op de zgn. kale vliegprijs. Hierbij zijn niet inbegrepen de luehthavenrechten, de verzekering tegen ziekte en ongeval en de hoofdelijke omslag voor lege plaatsen. De groepsreizen mogen nl. volgens de IATA-voorschriften 30, pet. goedkoper zijn. De 50 pet. korting, die nu in het vooruitzicht wordt gesteld door de re gering van Australië, is niet vastge steld door de internationale vliegeror- ganisatie, de IATA- Deze vluchten zul len in charter moeten worden uitge voerd. Dit betekent dat een reisorga nisatie een heel vliegtuig afhuurt en (ADVERTENTIE) Cv! Schep sfeer.... schenk "Jonge"S B of "Oude" De Waarzegster op uw kaartavondjes, op uw feestj'es of zomaar voor de gezelligheid. Jenever S B, heerlijk als "tic" In een long-drink. SCHIEDAM daarvoor betaalt het aantal'zetels in het vliegtuig (stel 150) maal één van beide bovenstaande tarieven. Aan elke lege stoel moet door de wel-opgeko men reizigers meebetaald worden. In het gunstigste geval (nl. f 2350 -) moet voor elke lege stoel per passa gier vijftien gulden betaald worden Gaat iet om het tarief van 2800 gul den, dan betaalt men per persoon voor een lege plaats ruim 18 gulden. Zou den er van een chartervlucht van 150 reizigers tien personen door omstan digheden verstek laten gaan, dan be- „f1Urn charterpassagier daarvoor of 150 of 180 gulden. Voegt men hier bij de verzekeringskosten voor ziekte en ongeval, die rond 75 cent per das verblijf in het buitenland bedragen dan moeten aan dit bedrag nog enige tientjes worden toegevoegd. Hierbij ko men nog de luchthavenrechten, als mede onvoorziene kosten, die kunnen ontstaan door het ongeregelde vliegen van chartervliegtuigen dan lijndiensten. AI met al is dit voor de Kath. Ver eniging van Ouders en Familieleden van geemigreerden aanleiding om haar leden te berichten, dat voorals nog de voorkeur gegeven moet wor den aan groepsreizen naar Australië, waarvan zij er in het komende jaar een aantal op het programma heeft staan. In dit schrijven heeft zij er ver der wel op gewezen, dat het geen een voudige zaak is om aan een charter vliegtuig te komen. MOSKOU (AFP) De twee kamers van de Opperste Sovjet hebben giste ren bij handopsteken eenstemmig hun goedkeuring gehecht aan de begroting voor het volgende jaar. Ook de staats plannen voor 1968, 1969 en 1970 wer den aanvaard. Tevoren had de voorzitter van het Gosplan, Nikolai Baibakov, meege deeld dat er n.a.v. opmerkingen !n het debat, enige wijzigingen waren aangebracht, waardoor met name de stijging var de produktie van ver- bruiksgoederen enigszins wordt ver groot. Voor het eerst in de Sovjet- Russische geschiedenis zal deze stij ging groter zijn dan de toeneming van de produktie van de zware indus trie. NEW YÖKÜt (AP) Een vooraan staand Russische geleerde heeft een prijs van ruim 20.000 dollar van de Amerikaanse „Atomen voor de Vre desstichting geweigerd, aldus meldt de New York Times. De desbetreffende geleerde is pro fessor Wassily S. Jemeljanow, hoofd van de Russische dienst voor het vreedz. me gebruik van atoomenergie. De prijs, mogelijk geworden door een schenking van 1.000.000 dollar van de Ford Motor Company, werd in 1955 ingesteld. Alleen Jemeljanow heeft de prijs geweigerd. De drie andere win naars zijn dr. Isidor Rabi (V.S.), dr. W. Bennett Lewis (Canada) en dr. Bertrand L. Goldschmidt (Frankrijk). (ADVERTENTIE) reinigt, beschermt en geeft superglans in één vlugge behan deling. Zo'n royale bus is voldoende voor 'n jaar lang glansrijke bescherming. UNIVERSEEL: kan zowel vooi nieuwe als oudere auto-lakworden gebruikt Profiteer nu nog van de SPECIALE AANBIEDING GROTE BUS TIJDELIJK van voor

de Stem | 1967 | | pagina 13