U DICHT Bata-directie hult zich in rookgordijnen Minder troepen voor de NAVO Kabinet moet vandaag over de brug komen SPINAZIE ko (EN N.V WERKGROEP HERZIENING KANSSPELEN INGESTELD f Arrestaties in Israël soraoENini Vakbonden nog bereid tot gesprek Stakers verzamelen zich rond fabriekspoort Tsjang Kai Sjek groet menigte, Drie doden bij botsing Frauderende commissionair overleden zie onze DRIE MOTIES WACHTEN elders in dit blad N MAASTRICHT-GELEEN Roosendaal Tel. 01650-5752 DAGBLAD VOOR ZEELAND Concurrentie Maxima TONNEN Matige wind ZWIJGEN Mannen stelen onder stroom staande kabel VIETNAM EIST VS-DIVISIE OP VREDE HULP niet duur wel heerlijk Kritiek Leger houdt geen ouderdagen meer In West-Duitsland Moordenaar van meisje bekent Slagvaardig Jtgk GR. ^|fGt 20' 107e JAARGANG No. 25633 Voor God, Koningin en Vaderland pen en dicht. Altijd feilloos. Want e 4-punts ophanging). Bovendien kt. Voorzien van een lakiaag, die kanteldeur kost? Relatief weinig, aal hiervoor opgeleide monteurs, i formaat), vindt u in Boels' uitge. krijgt hem omgaand toegezonden, fstuk voor urlijk ines die Iden meer waard zijn. een erfstuk ook een id. rn-traditionele model /250.— (ref. 7753) /735.— (ref. 7752). Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse bla» 1 DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 Abonnementsprijs: t 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. eï]andenTGÖES7~Klokstraat1Ttelefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Stakende Bata-werkers verzamelden zich gisteren rond de fabriekspoort. Eventuele werkwilligen werden aangespoord mee te doen. Meestal betrof het mannen die niet zeker waren van de steun van een stakingskas. (Van een onzer verslaggevers) BEST De staking bij Bata (een van de grootste stakingen in na oorlogs Nederland en de grootste sinds de bouwvakstaking in 1960) heeft het bedrijf in Best vrijwel lamgelegd. 570 van de 650 handarbei ders hebben 't stakingsparool gevolgd. Ook de meeste Turkse, Griekse en Belgische arbeiders staken. Het is zo goed als zeker dat het Bata- bedrijf in Nederweert, ongeveer 130 werknemers, over enkele dagen ook stil komt te liggen, als het loonconflict niet snel wordt opgelost. Dit bedrijf is n.l. voor zijn produktie afhankelijk van de toelevering van Best. Woensdagavond zag het er niet naar uit dat het geschil snel bijgelegd zal zijn. IntegendeelEen .persconferentie" be legd door de Bata-leiding, werd een merkwaardige aangelegenheid doordat directeur dr. V. Samec op vrijwel alle hem gestelde vragen antwoordde met 'n schouderophalen en ontwijkende ver klaringen Of er door hem stappen wer den overwogen om een einde aan de staking te maken kon hij niet zeggen. „Het interne beraad daarover zou nog aan de gang zijn". Exacte cijfers over het aantal werknemers dat staakt had noch hij, noch de personeelschef, de heer M. v. d. Loo. Die liet zich zelfs ont vallen „vanmorgen niet in het bedrijf te zijn geweest." (Van onize parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering gaat de kihrsspelen in Nederland voetbaltoto, paardesporttoto en staatsloterü op de helling zetten. Gisteren is namelijk een werkgroep ingesteld die de wense lijkheid en de mogelijkheid gaat bezien van veranderingen in de sporttoto. Daarbij bekijkt iften tevens of er een herziening moet komen van de wet op de kansspelen, waarin de paard esport- totaiisator en de staatsloterij zijn ge regeld. De gisteren ingestelde werk groep bestaat uit vertegenwoordigers van de ministeries van justitie, cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, fi nanciën en landbouw en visserij. Voor zitter van deze „werkgroep kansspelen" is mr. L. Oranje, hoofd van de afde ling privaat- en strafrecht van het mi nisterie van justitie. De werkgroep zal „hearings' gaan houden om de menin gen van deskundigen te horen over nieuwe regeringen. Er is reeds een hearing vastgesteld voor deskundigen uit kringen van de sporttoto en de K.N.V.B. Zoals wij reeds eerder berichtten acht men vooral een nieuwe opzet van de voetbaltoto gewenst om de belang stelling van het publiek te vergroten. De voetbaltoto ondervindt veel concur rentie van buitenlandse kansspelen met name de Duitse Lotto waaraan tienduizenden Nederlanders meedoen. Volgens een ruwe schatting vloeit er jaarlijks een bedrag van 50 miljoen gulden voor dergelijke gokspelen van Nederland naar het buitenland. De aantrekkingskracht van deze buiten landse gokspelen is vooral gelegen in de hoge prijzen die men kan winnen en in de onbeperkte inleg. In de Nederlandse staatsloterij en ln de voetbaltoto kan men maximaal 100.000 gulden winnen. Bij de voetbal toto is de inleg beperkt tot 2,50 per persoon per week. Het ligt voor de hand dat de werkgroep zal bezien of deze maxima dienen te worden afge schaft of anders in ieder geval ver hoogd. Ook zal de verdeelsleutel voor de opbrengst van de toto worden bezien. Met name of het voor prijzen beschik bare percentage van de opbrengst ver- hoogd moet worden. TEL AVIV (AFP) In Israël z^jn twee leden van de grenspolitie gearres teerd onder verdenking van moord op wee Arabieren te hebben gepleegd hjj •Kammallah ten noorden van Jeruzalem. ^e,n woordvoerder van de politie zei oat de auto van de twee Arabieren ver moedelijk in botsing is geweest met de «uto van de politiemannen. De politie manen hadden de Arabieren gearres- IjSk? op enige ^tand van de plaats van het ongeluk neergeschoten. Het in- leeft grote opschudding ver- I j onder de Arabische bevolking in de omgeving. Je weersverwachting meegedeeld door het KNMI, geldig tot van- avond bewolhing met op sommige Plaatsen wat regen, vooral in het ülwil en het noorden van ons na in het zuidoosten enkele op- jnarbigen. Matige wind uit richtin- voü assen Zl"d en zuidwest. Onge- gisterenZ6lfde temp€ratuuren als Vandaag zon op 06.58, onder 17.57: maan op 16.07, onder 23.38 Op de vraag of overwogen wordt tot sluiting van het bedrijf, of een onderdeel ervan, over te gaan, werd gereageerd met de mededeling dat het gevaar be staat dat orders niet kunnen worden uit gevoerd. Dat zou voor de exportpositie van Bata, de heltt van de totale pro duktie is bestemd voor de export, zorg. wekkend kunnen zijn. De Bata-leiding is niet in staat exact mee te delen wat de staking het bedrijf dagelijks kost. „Het zal wel tonnen per week zijn". De directie van het bedrijf heeft pas woensdag advies ingewonnen over de juridische aspecten van de staking, bij een jurist uit Eindhoven. Of ze over weegt tegen de bonden een kort geding aan te spannen, kon de heer Samec weer niet meedelen. Veel duidelijker was de voorzitter van St.-Willibrordus, de heer H. M de Groodt. Hij gaf exacte cijfers over het aantal stakers en stelde dat de pro. duktie van de essentiële sectoren in he; bedrijf zo goed als stil ligt. „De vak bonden zijn altijd bereid bemiddeling in het conflict te aanvaarden. Maar ze zijn niet van plan aan tafel met de Bata-directie te gaan zitten als die voor waarden vooraf stelt. Als de Bata-di rectie ons benaden kunnen we praten, maar de staking gaat dan door." De heer De Groodt stelde vast dat er alle gelegenheid tot overleg is geweest. Heeds op 24 augustus zonden de vak bonden de Bata een scherpe brief. Ze kregen geen antwoord. 29 september ging het ultimatum de deur uit. Bata bleef tot het laatste moment zwijgen. „Bata liet alle termijnen verstrijken en zond pas daarna allerlei telegrammen rond". Meer nieuws over de staking op pa gina 3. Fotoreportage op pagina 11. (Van onze correspondent) ST.-WILLEBRORD De politie in St.-Willebrord heeft vijf inwoners van deze plaats aangehouden die bekend hebben betrokken te zijn geweest bij het stelen en verhandelen van 200 meter onder stroom staande elektriciteitska bel uit het uitbreidingsplan Emmaus- plein. Hiet zijn de 26-jarige Q.T., de 33-jari- ge A. v. d. L., de 42-jarige A.R., de 41- jarige H.H. en de 29-jarige C.v.d.S. Bei de laatste mannen werden door een po litiepatrouille op heterdaad betrapt toen zij bezig waren de draad te verko pen. Zij vertelden de politie dat ze hun buit in het veld hadden gevonden maar al gauw bleek wie de draad gestolen hadden. Zij hadden de kabel met gevaar voor eigen leven in de nacht van zondag op maandag gestolen. Doordat nog een huis op de lichtkabel was aangesloten stond deze nog steeds onder stroom. Volgens deskundigen van de PNEM, eigenares van de kabel, zijn de verdachten er goed vanaf gekomen. Dat beaamden zij trou wens zelf, want bij het doorknippen sprongen volgens hun zeggen de vonken in het rond. Twee van de drie mannnen klommen in de vijf meter hoge palen, terwijl een derde op de begane grond een oogje in het zeil hield. Vrijdag wordt het vijftal voor de offi cier van justitie geleid. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/SAIGON Volgens betrouwbare berichten uit New York kunnen de V.S. voorlopig niet voldoen aan hun troepen verplich tingen in NAVO-verband. Dit betekent dat gedurende het grootste deel van dit jaar slechts vier divisies klaar staan om bij een eventueel conflict in Europa te worden overgevlogen, in plaats van de volgens NAVO-afspraak vijf parate divisies. De New York Times van gisteren meldde dat het besluit van president Johnson om zijn troepen voor Europa te verminderen zijn plannen hebben versneld om de troepensterke in Zuid- Vietnam begin volgende jaar op te voe ren tot 425.000. Volgens 't blad stond de president voor de keus dit te doen of reserves oproepen wat hij niet wilde. Wel heeft de president bevel gegeven tot de formatie van een nieuwe divisie om het gat te vullen, maar op zijn vroegst zal die divisie tegen het einde van 1968 gevechtsklaar zijn. De Ver. Staten hebben zich verbonden om binnen 60 dagen na 't uitbreken van een,grote oorlog vijf divisies naar Euro pa te sturen. Maar algemeen wordt aan genomen, dat als er een grote oorlog in West-Europa uitbreekt deze maar 'n paar dagen met conventionele wapens zal worden gevoerd en dat kernwapens er aan te pas komen als de oorlog lang duurt. Een Amerikaanse autoriteit heeft in dit verband opgemerkt: „Aangezien niemand van onze bondgenoten gelooft, gelooft, dat een oorlog 60 dagen zal du ren, denken we niet dat als bekend wordt dat wij een tijdelijk gebrek aan troepen hebben men er in Europa een trauma van zal krijgen". Het Zuidvietnamese staatshoofd, ge neraal Nigtoejen Van Thieu, heeft tijdens de openingszitting van de op 3 septem ber gekozen senaat gezegd, dat hij ont vankelijk is voor alle vredesinitiatie ven of ze nu komen uit de „vrije we reld, uit neutrale landen of uit die van het communistische blok". Hij waarschuwde echter dat als Noord-Vietnam en de Vietkong voort gaan met hun „agressie", het Zuidviet namese volle er op voorbereid moet zijn zich meer inspanning en offers te ge troosten om de oorlog te bekorten. Het was de eerste redevoering van de pre sident sinds zijn verkiezing door de nationale vergadering geldig werd ver klaard. De Amerikaanse minister van defen sie Hobert McNamar* heeft voor de on dercommissie voor de paraatheid der strijdkrachten verklaard dat bombar- dering en afsluiting van de haven van Haiphong de oorlog in Vietnam niet zouden bekorten en ook de aanvoer van militair materieel niet zouden lamleg- gen. Dit blijkt uit een dinsdag gepubli ceerd, gecensureerd verslag van de zit ting der commissie. McNamara gaf toe dat met stopzet ting van de Russische en Chinese hulp voortzetting van de oorlog voor Hanoi onmogelijk zou zijn. Hij zei niet over middelen te beschikken om dit tot stand te brengen. IN LAAG gelegen delen van Buenos Aires zijn door overstromingen de af gelopen drie dagen zes mensen omge komen. Er worden naar schatting 25 personen vermist. Meer dan 15.000 mensen zijn ge- evacueerd. EEN TWEEMOTORIG vliegtuig van een Joegoslavische fabriek is gisteren bij de industriestad Bor neergestort. Zes passagiers en de piloot kwamen om het leven. o De Nationalistisch-Chincse presi dent Tsjang Kai Sjek en zijn vrouw groeten een menigte vanaf het balkon van het presidentiële paleis tijdens een massale bijeenkomst ter gelegen heid van de Chinese Nationale Dag. AMERSFOORT (ANP). Bü een botsing op de Arnhemseweg in Amers foort zijn gisteravond drie personen om het leven gekomen. By de botsing wa ren een vrachtauto en een personen auto betrokken. Het ongeluk gebeurde omstreeks zes uur en vond plaats op de grens tussen Amersfoort en Leusden. De personenauto reed komende van de Lokhorsterweg, de Arnhemseweg op en kwam daarbij in botsing met een vrachtwagen met oplegger, gedeeltelijk geladen met stenen. De auto werd over een afstand van ongeveer honderd me ter meegesleurd. De drie inzittenden twee mannen en een vrouw moeten op slag dood zijn geweest. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De Amersfoortse brandweer is nog uitgerukt om een begin van brand in het autowrak te blussen. AMSTERDAM (ANP) De 63-jarige Amsterdamse commissionair in effec ten J. de V., die zyn cliënten gedurende vele jaren voor tonnen bleek te hebben opgelicht, is overleden. Zoals bekend was hy ongeneeslijk ziek. In anderhalve week heeft het effec tendrama zich voltrokken: de ontmaske ring, het faillissement en het overlijden van de commissionair hebben elkaar snel opgevolgd. De officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, hoofd van het ar rondissementsparket, deelt desgevraagd mede dat het onderzoek door de Am sterdamse centrale recherche, afdeling zwendel en oplichting, zal worden voortgezet, speciaal om na te gaan op welke wijze het over een tijdsbestek van ca. 20 jaar verduisterde geld is be steed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering moet vandaag duidelijk antwoord ge ven op drie centrale vragen van praktisch de gehele Tweede Kamer: komen er meer gerichte maatregelen en meer geld voor de werkgele genheid. Wordt de bouw van 125.000 woningen gegarandeerd Wordt de ontwikkelingshulp direct of uiterlijk 1970 belangrijk verhoogd De Kamer verwacht van het kabinet-De Jong vandaag een positieve toezegging. Komt deze niet, dan verschijnen drie moties op de regeringstafel, twee van de P.v.d.A. over de werkgelegenheid en de ontwikkelingshulp, een van D'66 over de werkgelegenheid. De fracties staan er namelijk op met uitzonde ring van de VVD dat het aantal werklozen van 90.000 op korte termijn daalt en dat de regionale werkloosheid ook de jeugdwerkloorheid met kracht bestreden wordt. Dit geldt "iet alleen voor Limburg, Twente en het Noorden, maar ook voor Midden-Bra bant, zoals de KVP en de PvdA duide lijk maakten. Kort voordat kamervoorzitter Van Thiel gisteravond de debatten over de troonrede en miljoenennota schorste, om ook kabinet' en Kamer de gelegenheid te geven Ajax via de t.v. tegen Real Madrid te kunnen bewonderen, was het voor ieder al zonneklaar: het kabinet- De Jong blijft zitten. De fractievoorzitters hadden het stuk voor stuk laten uitkomen, dat er te veel in Nederland moet gebeuren, dat dit kabinet ernstige pogingen doet de financieel-economische situatie weer in het gareel te brengen en dat straks na de verschillende partijcongressen pas duidelijk wordt welke richting politiek Nederland in de toekomst gaat. Aan kritiek heeft het, ook bij de regerings partijen niet ontbroken. Mr. B. B. Bies heuvel, fractievoorzitter van de A.R., zei hierover: „Als een regeringspartner geen forse kritiek meer zou kunnen ui ten, dan zou dit voor onze parlemen taire arbeid funest zijn. Wij behoren mee te denken, mee te helpen, creatief bezig te zijn". De financiële deskundige van de KVP drs. H. Notenboom de man, die vorig jaar een belangrijk aandeel gehad heeft (Van onze pari. red.) DEN HAAG De eisen tot bezuini ging hebben minister Den Toom van Defensie gedwongen het mes te zetten in de exploitatiekosten van de land macht. Dat heeft er, blijkens een door de minister aan de Kamer overhandigde specificatie toe geleid, dat ouderdagen voorlopig van het programma zijn ge schrapt. Hetgeen een besparing van 0,6 miljoen gulden oplevert. Met een groot aantal andere maatregelen (verminde ring van de sterkte van het burgerper soneel, vermindering van herhalings oefeningen en dienstreizen enz.) be tekent dit een totale besparing van ruim 55 miljoen gulden. LUEDENSCHEID (AP) De offi cier van justitie heeft bekendgemaakt dat een 20-jarige bouwvakker bekend heeft een vierjarig meisje te hebben ontvoerd en vermoord. Het ontklede lichaam van Sylke Wippenbeck werd maandag in een zak genaaid aange troffen in de buurt van de woonplaats van de jongeman, wiens naam gegeven wordt als Peter Schmidt. Schmidt bekende nadat de recherche hem met zijn moeder had laten pra ten. Hij vertelde dat hij zaterdag ver scheidene café's had bezocht. Op weg naar huis zag hij het meisje op straat spelen. Hij nam haar mee ondanks haar verzet. Speelkameraadjes hoorden het hulpgeroep van het kind maar er wa ren geen volwassenen op straat om haar te redden. De meeste mensen keken naar de televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd tussen West-Duits land en Joegoslavië op dat tijdstip. VIER MIJNWERKERS zijn opgesloten in een Tsjechische mijn nadat het dak gisteravond instortte. Vier anderen konden onmiddellijk on gedeerd worden gered, terwijl een an dere mijnwerker ernstige verwondingen opliep en een ander dood door een reddingsploeg werd aangetroffen. IN DE BUURT van de Indische stad Poena is een autobus in een rivier ge vallen. Bij het ongeluk kwamen 14 per sonen om het leven, terwijl 22 personen gewond raakten. 24 Andere passagiers worden vermist. in de val van het kabinet-Cals had dit vóór mr. Biesheuvel al waar ge maakt. „Onze fractie acht in grote lij nen het conjunctureel beleid en de fi nanciering met de voorgestelde mone taire middelen aanvaardbaar. Evenwel acht zij een actief volgen van de ontwikkeling dringend noodza kelijk, opdat een daarop afgestemd slagvaardig beleid mogelijk is." En ver der: „Voor neutralisering van het reële progressiebeleid in de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting is in deze kabinetsperiode geen ruimte tenzij door verschuivingen". Bovendien zal de KVP scherp opletten of het ombuigingsbe- leid van minister Witteveen bij de be groting voor 1969 vooral ten gunste komt aan de economische groei en de verbeterde produktiestructuur. Volgend laar mag het kabinet bewijzen, dat deze opzet met bijsturen te bereiken is. Daarmee is het kabinet er nog niet. De fractievoorzitters hebben de regering al bij voorbaat laten weten, dat zij bij de behandeling van de afzonderlijke be grotingen terugkomen met hun wensen. De socialisten waren in de uitgaven- sfeer al veel verder gegaan. Zü hadden niet alleen wensen (300 miljoen voor de werkgelegenheid, 100 miljoen voor 10.000 woningwetwoningen meer en 100 miljoen meer aan ontwikkelingshulp! maar ook een dekkingsplan (zie elders! dat door drs. Peschar ingediend werd. Hieruit blijkt, dat door lastenverzwaring de 500 miljoen gulden van de P.v.d.A. evenals de 150 miljoen gulden meer voor de wet bijzondere geneeskundige voor zieningen waarover nog een voordel komt gemakkelijk te financieren zijn. Althans volgens de P.v.d.A. De mensheid zal een atoomoor log niet overleven. Alleen kak kerlakken maken een kans. Na der toegelicht op pagina 7. Wat een kelner kan aanrichten als hij beweert een erfenis te hebben gekregen. Pagina 13. De file-ellende noordelijk en zuidelijk van de Moerdijkbrug nadert haar einde. Pagina 5. De Franse filmindustrie kreunt onder het amusementsgeweld van de t.v. Hoe erg het is leest u op pagina 17. Hoe het ook kan met de rijks begroting rekent drs. H. Peschar u voor op pagina 9. Het Westen heeft kunstmest te veel, terwijl de ontwikkelings landen honger lijden. Pag. 25. (ADVERTENTIES) msus KWALITEITS DIEPVRIES

de Stem | 1967 | | pagina 1