mmmi m mmnAG Stabaczeep PRU&UGl *PK«fN* pmsim BESTUURDERS EN POLITICI ZEGGEN OVER BURGEMEESTERSBENOEMING IN VLISSINGEN: Drs. Roemers komt op zijn plaats IN 1970 GEEN DUBBELDEKKER OP BRESKENS „Ik wil randstad Holland uit" Rennies 4 Vlissingen heeft voordeel van staking in Liverpool Bijdragenwet Deltawerken blijft nog steeds uit Terneuzense city dag zonder aardgas Risico-reserve Zeelandbrug in '69 uitgeput Lnt.-kol. D. Ruimschotel WAAROM JUIST VLISSINGEN? WAAROM TEVEEL] DAAR BETAALT U DEZE pruzen: literblik APPEL- MOES ROOKWORST* WEESPER KLM8T TAAI Ü5&T «PECUUAS BAN<ETSTAAFa®v«W XSWEN PINDA'S VANILLE gH8 SUIKER ****1 S4AARLAK^S APWAS- MIODEL KARNEMELK PALMOIL ZEEP KABELJAUW 4SCHEIVIS BRAADKIPPEN feiüflraei4Q GEHAKT 440 JAC. HERMANS dagblad de stem van woensdag 11 oktober 1967 Herziening veerschema AANDRINGEN VERMINDERD Nieuwtjes uit provinciale begroting Onderhandelaar Goed bestuurder Westerhout.... WEER GROVE GRAFSCHENNIS Bakkers, koks en huisvrouwen met handen in 't haar Burgemeester Rutten voorzitter Gezinszorg in bisdom Breda Geluidshinder Kennismaking Brandend maagzuur, Nijverheid en Handel houdt bijeenkomst (ADVERTENTIE) doe. als» duizenden 0«* ook naar> da dat scheelt ctakisa&jefc! OLBA geleierse pokjes margorirve. reuze pak SPBELQQECh pirn.50 poppers met veel noot met heerlijke teantetsfys. zo lekten zo goedkoop INDE PRUS-SLAG grote Pies r goudgele AUftg SLAOLIE^ pondepak ZOUTE "BW palcjes 1 grote bus 4*. elegance 88e T£i?pl aeon HANOZACHTl ltgeconccntreei*q alleen iKi de ms zware stuWsen I I QP I' yfc zware stukken BUTTERMILCH stulciaan ook in onze VRIESBAfOCEN TOPKWALITEIT 4oogr panklaar zofteiar graat panklaar goo gram !-SZSO gram IN ONZE SkAGERUAFO owfemtfeSflTO rwnde^poaleb -Spec i aal aan bevolen pond „half oml snd magere Fune malse bleflappen BERGEN OP ZOOM MADE-VLISSINGEN MIDDELBURG'GOES TERNEUZ6N -AXEL (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het door het provinciaal bestuur opgestelde tijd schema voor de verbetering van het veer Vlissingen-Breskens moet worden herzien. Het staat namelijk vast dat op dit veer in 1970 geen dubbddekker zal kunnen varen. De voorbereidingen voor een ge heel nieuwe veerhaven bij Vlissingen en de uitbreiding van de be staande veerhaven in Breskens vragen veel meer tijd dan aanvanke lijk is voorzien. Dit betekent volgens Gedeputeerde Staten van Zeeland overigens niet dat met het bouwen van een tweede dub beldeks veerboot wel wat langer ge wacht kan worden. Integendeel. De sterk toegenomen verkeersstroom op de Zeeuwse veren maakt het noodzakelijk om de kwetsbaar blijvende situatie op het veer Kruiningen-Perkpolder op te vangen. Gedeputeerde Staten houden namelijk hun hart vast wanneer de volgend jaar in de vaart komende dubbeldekker voor het veer Kruiningen-Perkpolder zijn onderhoudsbeurten zal moeten onder gaan of door defecten of calamiteiten tijdelijk niet gebruikt zal kunnen wor den. Gedeputeerde Staten hebben daar om enige maanden geleden bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat nog eens aangedrongen op het verlenen van goedkeuring voor de bouw van de twee de dubbeldekker. Deze goedkeuring is tot nu toe nog niet verleend. Gedeputeerde Staten zijn er intussen niet zeker van dat de nieuwe aanlegin- richting voor de dubbeldekker in de veerhaven te Kruiningen op tijd gereed zal komen. Ook de tewaterlating van de eerste dubbeldekker (op 31 oktober) zal enkele weken later plaatsvinden dan het provinciaal bestuur zich had voor gesteld. GpdeputeercU Staten hebben er goede hoop op dat de eerste oplevering van de dubbeldekker toch op 1 maart 1968. zoals was voorzien, zal kunnen plaatsvinden. Het inzetten van enkele zogenaamde scherpe schepen op Kruiningen-Perkpol der heeft de wachttijden voor personen auto's volgens Gedeputeerde Staten niet onbelangrijk verminderd.» Vorig jaar toonde het provinciaal bestuur zich wat sceptisch over dit inithtief van rijkswaterstaat. De praktijk heeft dus geleerd dat Gedeputeerde Staten op dit punt te pessimistisch zijn geweest. Het verkeer over de veren Kruiningen- Perkpolder en Vlissingen-Breskens is dit jaar weer belangrijk toegenomen. Gedeputeerde Staten overwegen het aantal vaste vaarten van de tweede prin- sessenboot op het traject Vlissingen- Breskens in de wintermaanden uit te breiden. Het aantal vervoerde auto's op het veer Terneuzen-Hoedekenskerke blijft vrij wel constant. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. In de afgelopen dagen kwamen In de haven van Vlis singen de vrachtschepen „Australia Star" bruto 10915 ton en de „Canadian Star", bruto 6274 ton aan. Beiden zijn eigendom van de Blue Star Line uit Londen, De „Australia Star" kwam naar Vlissingen om 366 ton wol te los sen en 307 ton piekijzer in een coaster over te slaan. De „Canadian Star", die op weg was naar Liverpool, maar zeker enkele weken op lossing zou moeten wachten in verband met een staking van het havenpersoneel aldaar, wijzigde daarna zijn koers naar Vlissinge. Hier werd de Liverpool-lading 2440 ton stuk- goed in de „Australia Star" overge slagen. Voor deze lading die bestond uit ijzer, lood, papier, bevroren vis, vliegtuigonderdelen en ingeblikte groen- ten had het havenbedrijf nog geen week tijd nodig. De drukte bereikte een top punt, toen de „Mystic", bruto 6656 ton in Vlissingen 560 ton wol kwam lossen, zodat er op drie schepen tegelijk ge werkt moest worden. Wanneer de sta king in Liverpool blijft aanhouden be staat de kans dat nog verschillende schepen de Viissingse haven zullen aan doen om hun Liverpoollading hier te lossen of in een ander schip te doen overslaan. „BIJ een dergelijke oefening moet er een zekere organisatie zijn. Je kunt niet improviseren Om te voorkomen, dat de zaak uit de hand loopt, hebben we een soort leidersorganisatie ge creëerd. Ik zelf zit hier ook bij". Dit zegt luitenant-kolonel der mariniers D. Ruimrchotel. Aan de houten leger- tafel nuttigt hij zijn middagmaal uit de haastig toegeschoven messtin. Na een paar uur rubberboot-varen op de Westerschelde dit in de vroege och tenduren bepaald niet kalm was, is dit een welkom opkikkertje. „WE hebben" zo zegt hi; „een globaal idee van wat we met deze oefening in West Zeeuwsch-Vlaanderen wil len. Het hoofddoel is: oefenen in een onbekena gebied met kleinere een heden. Het gaat er voornamelijk om, dat de jongens gewoon leren hoe ze hun weg moeten vinden en welke taktische maatregelen z- daarbij moe ten treffen Dat geldt zowel voor de aanvallers als voor de verdedigers. Ze kennen elkaai dat wil zeggen, ze weten van elkaai dat ze er zijn. De verdedig:ng hier weet dat er ieder moment een aanval kan komen. Een verschil met de werkelijke oorlogs toestand. Dan weet j-. nl. helemaal niets. Maar ook at weten de mannen dat er aangevallen kan worden, ze weten in elk geval niet wanneer." „HET is daarom een kwestie van voort durend op je hoede zijn. Het is mis schien een beetje vreemd, dat we voor deze oefening, waarbij vanuit zee is geïnfiltreerd, West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben uitgekozen, met Oostburg als hoofdkwartier. Dat geef ik onmiddellijk toe. Texel is voor ons een veel gunstiger terrein. Maar ik ben van oordeel dat een marinier zich In welke terreinsituatie dan ook moet leren aanpassen. Ook op het vlakke tand, waar je sneller kunt worden opgemerkt." „HET aanvalswerk is zuiver des mari niers. Het is eigenlijk onze speciali teit. Het defensieve werk is veel meer een infanterie zauk Voor een mari nier niet zo interessant, maar toch moet hij ook dit ïacet van de krijgs- taktiek onder de knie hebben, al was het alleen maar om te weten hoe de vijand in bepaalde omstandigheden kan reageren." „ZELF ben ik bij de voorbereidingen geweest Daar meet je niet licht over benken. Een belangrijke factor hier bij was, dat ae bevolking ingelicht moest morden Ik heb gemerkt, dat dit via de krant treurig is gebeurd. De reacties hier iri Oostburg zijn zeer positief. Ook var de burgemeester, die voor deze boerderij heeft gezorgd, hebben we alle medewerking onder vonden." „JE zit hier met hei probleem, dat alle grond van particulieren is. Het is dus zaak, dat er zo weinig mogelijk wordt vernield. Soms is dat niet te voorkomen. Als een vent te kiezen heeft tussen zich verschuilen op een boerderij of gevangei genomen te worden door de tegenpartij, dan kiest hij liefst het eerste. Bij dergelijke schermutselingen wil het wel eens voorkomen dat er iets nog niet eens moedwillig kapot wordt ge maakt." „MOCHT dat gebeuren dan kunnen de belanghebbenden natuurlijk hun schade op ons claimen Wat stuk gaat, wordt uiteraard vergoed Maar ik ge loof niet, dat we hier veel mee te maken zullen krijgen. De jongens gaan bijzondt, gedisciplineerd te werk en als het enigszins kan, zullen stoeipartijen in loemperken t.d. wel vermeden woraen." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de toelichting op de provinciale begroting voor 1968 staan verschillende interessante nieuw tjes. Ze volgen hieronder in telegram stijl. Om West-Zeeuwsch-Vlaanderen beter van elektriciteit te kunnen voorzien is een nieuwe hoogspanningslijn West- dorpe-Oostburg geprojecteerd. De lijn zal aanvankelijk een spanning van 50 kV krijgen. De lijn zal eenvoudig op 150 kV kunnen worden omgezet. X De vierde en vijfde sectie van de elektriciteitscentrale te Vlissingen zul len eind 1968, begin 1969, in gebruik ge nomen kunnen worden. Verdere uit breiding van deze centrale is onmoge lijk. Daarna zal een nieuwe centrale gebouwd worden in Vlissingen-Oost. Schouwen-Duiveland daargelaten zal heel Zeeland begin november van aard gas zijn voorzien. De Heinenoordtunnel, die de uit 1887 daterende Barendrechtsebrug zal ver vangen, zal waarschijnlijk eind 1969 in gebruik genomen kunnen worden. Gedeputeerde Staten zijn van plan het nog maar pas vastgestelde facet streekplan waterwinplaatsen in te trek ken. De planologische aspecten van dit plan kunnen in de normale streekplan nen worden ondergébracht. De regelin gen m.b.t. het gebruik van de grond zullen waarschijnlijk in een gewone provinciale verordening terechtkomen. X De werkgelegenheidssituatie in Zee land is over het algemeen bevredigend. Het aantal bedrijven, dat gedwongen was een vergunning voor werktijdver korting aan te vragen, is in Zeeland van zeer beperkte omvang gebleven. De aanbesteding van de mosselver- waterplaats bij 't Hornte (Texel) zal binnenkort plaatsvinden. De instelling van een begeleidingscommissie zal spoe dig daarna geschieden. G.S. zullen Provinciale Staten vragen mee te werken aan de totstandkoming van een aan Zeeland gewijde onder wijstentoonstelling. Kosten: maximaal 7000 gulden. De Stichting Onderwijs tentoonstellingen in Den Haag zal de tentoonstelling maken. X De cursus dirigenten- van harmonie- en fanfareverenigingen, die de Zeeuwse muziekschool begin dit jaar is begon nen, is een groot succej aan het wor den. Er wordt aan gedacht een soort gelijke c.ursus op te zetten voor koor dirigenten. •p Een werkgroep van de Zeeuwse raad voor maatschappelijk werk bereidt een nota voor over de organisatie en de planning van het maatschappelijk werk in Zeeland. X Verschillende gemeentebesturen, de geneeskundige inspectie van de volksge zondheid en de provinciale raad voor de volksgezondheid, zijn voorstander van de stichting van drie districtsge zondheidsdiensten in Zeeland: één voor Zeeuwsch-Vlaanderen, één voor Wal cheren en één voor de rest van Zeeland. De financiële problemen van de stichting Zeeuws instituut voor de gees telijke volksgezondheid zullen volgens Gedeputeerde Staten niet kunnen wor den opgelost zolang het merendeel van de Zeeuwse gemeenten zijn specifieke taak in dit opzicht niet verstaat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bestuurders en politici zijn het er over eens: de 52-jarige drs. economie D. Roemers, Tweede-Kamerlid en oud-voorzitter van het N.V.V., is in Vlissingen als burgemeester op zijn plaats. De dynamiek van het groeiende Sloe-gebied, met alle boeiende problemen eraan verbonden, betekent voor hem een soort persoonlijke uitdaging. Hij zal het zijn vriend, de overleden oud-minister J. G. Suurhoff, graag nazeggen „Zo, en nu onze mouwen opgestroopt en aan het werk." Praktisch heel Nederland kent langza merhand de nogal recalcitrante grüze kuif van socialist Roemers, zijn soms nukkige en harde hoofdschuddery en zyn doordringende stem. Hy heeft sinds 1956 bijzonder veel gepraat, nog veel meer onderhandeld en een maximum aan discussies gevoerd. Als werknemers-onderhandelaar in de Stichting van de Arbeid kon hij, wan neer de werkgevers weigerachtig ble ven, zijn tas pakken en uit de vergader zaal verdwijnen met 6®n: ..Zoek het dan voor jullie eigen verantwoordelijkheid zelf maar uit", om teruggeroepen, even later met een brede grijns opnieuw te beginnen, alsof er niets gebeurd was. Een maximum aan eisen, een maxi mum aan onderhandelingstechniek, een maximum aan aanpassing. „Het enige wat hem ontbreekt is de Zeeuwse taal" zeggen de bestuurders en politici in Den Haag. „Voor de rest bezit hij alles: bestuur: kennis, politieke ervaring, mensenkennis en een onuit puttelijk vermogen voor overleg". Drs. D. Roemers, die in 1940 zijn doc toraal examen economische wetenschap pen aflegde aan de universiteit van Am sterdam deed zija bestuurlijke ervaring op tussen 1956 en 1965 als voorzitter van het NW, dat hij met zijn medebestuur ders onder wie zijn opvolger de heer A. Kloos, tot een vakbond van meer dan een half miljoen leden wist op te wer ken. Helaas moest hij in 1965 om ge zondheidsredenen iets van zijn werk op geven en daarom bedankte hij, zeer te gen eigen zin, als voorzitter van het NVV. Als uitvloeisel van zijn voorzit terschap bij het NW had hij zitting in de Sociaal-Economische Raad en in de Stichting van de Arbeid. Voor de Stich ting trad hij op als woordvoerder van het CNV, het NKV en het NW. „Een harde maar faire onderhande laar" herinneren de werkgevers zich van deze sociaal-econoom, die voor 1956 optrad als directeur van het wetenschap pelijk bureau van het NW. Sinds 1952 heeft de heer Roemers voor de Partij van de Arbeid ook zitting in de Tweede Kamer. Daar behoren de so ciaal-economische discussies van het duo Baart-Roemers met de toenmalige staatssecretaris B. Roolvink (oud-CNV' er) tot de weinige parlementaire hoog tepunten. Het kamerlid I. Baart, voorzitter van de Algemene Metaalbond, werd onlangs benoemd tot burgemeester van Zaan dam. Zijn vriend Roemers gaat nu naar het zuiden, naar een gebied dat hij als voorzitter van de gecombineerde kamer commissies, economische en sociale za ken, en als lid van de socialistische ka merfractie meermalen bezocht en ter dege bestudeerd heeft. Is om al deze kwaliteiten de keuze op drs. Roemers gevallen en niet op zijn partijgenoot de oud-staatssecretaris drs. Th. J. Westerhout uit Middelburg Zoals gemeld, heeft de Viissingse ge meenteraad destijds sterk aangedrongen op de benoeming van drs. Westerhout tot burgemeester van Vlissingen, maar deze heeft steeds gezegd dat hij geen kandidaat voor de functie wilde zijn. Ook de Partij van de Arbeid ontkent iedere aandrang op de heer Westerhout om van de functie af te zien en op de heer Roemers om een kandidatuur te aanvaarden. „Dit alles heeft niets met partij- of persoonlijke politiek te ma ken", aldus de woordvoerder van de Partij van de Arbeid. „Het zijn strikt persoonlijke beslissingen van beide partijleden". Of drs. Westerhout, thans Tweede- Kamerlid voor de Partij van de Arbeid voor andere functies in of buiten de po litiek bestemd is 7 Ook daarover laat men zich niet uit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland spreken er, In hun toe lichting op de begroting van de provincie voor 1968, hun teleurstelling over uit dat de Büdragenwet Deltawerken, die voor de waterschappen van groot belang is, nog steeds niet tot stand is gekomen (het voorlopig verslag dateert reeds van 17 maart 1964). Een interdepartementale werkgroep heeft intussen een rapport uitgebracht over de financiële positie van de wa terschappen. Hierin worden adviezen gegeven over een verbetering van die positie. Het provinciaal bestuur gaat niet in details op dit rapport in maai neemt wél stelling tegen de in het rapport aangegeven uitholling van de taken van de waterschappen. Gedeputeerde Staten kondigen een modernisering aan van het reglement van politie voor de polders en water- scnappen in Zeeland. Gedeputeerde Staten zullen volgend jaar met een nieuw reglement bij de Staten komen. De reorganisatie van het polderwezen in Zeeland is vrijwel voltooid. Buiten de reorganisatie zijn tot nu toe o.a. gebleven de Anna Mariapolder (212 ha) en de Völckerpolder (208 ha). Er zijn besprekingen gaande om deze polders bij het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland te voegen. Verder wordt momenteel onderzocht of het mo gelijk is om tot samenwerking tussen de waterschappen Tholen en St.-Phi- llpsland te komen. In het achterhoofd wordt zelfs gedacht aan één samengaan van deze waterschappen. (Van een onzer verslaggevers) KERKRADEEr zijn weer 150 graf stenen omver geworpen en nog onge veer vijftig graven vernield. Nu, juist over de Limburgse grens, n.I. op het St.-Sebastiankerkhof te Würselen bü Aken. De Duitse Kripo brengt deze schennis in verband met de serie in Nederland en België. Het aantal gevallen van grafschennis zóu daarmee opgelopen zijn tot 37. De schade welke thans aan het kerkhof van Würselen Is aangericht, beloopt een bedrag van 25.000 tot 30.000 D-marken. In een deel van onze edities hebben we gisteren gemeld, dat ook in Val- kenswaard een grafschenner op de ge allieerde militaire begraafplaats ruim 60 graven heeft beklad. Er werden met viltstift hakenkruisen, SS-tekens en teksten aangebracht. Daar werden geen zerken omgestoten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Schippei A. Buisman van het binnenvaartuig Maria uit Rot terdam heeft vast niet vermoed wat hy aanrichtte toen hfl in de Terneu- zense oostsluis het anker liet vallen. Zoals in een deel van onze edities ge meld, beschadigde hjj er een gasbuis door, waardoor 800 ZEGAM-abonnees (allemaal in de binnenstad van Ter- neuzen) een gasloze dag tegemoet gingen. „Het was een ellendige dag", zeiden gisteravond de hoteleigenaren. Zo goed als alle Terneuzense hotels be vinden zich in de binnenstad en ze zijn ook bijna allemaal in hun keu kens aangewezen op aardgas. Toen de gastoevoer maandagavond uitviel, was men in een restaurant aan de Noord straat juist bezig voor 68 gasten pa ling te bakken. De paling sudderde in de pan weg en er was zo gauw geen andere bakgelegenheid te organise ren. Met behulp van bescheiden elektrische apparaten werd gistermorgen voor de hotelgasten een kopje koffie klaar gemaakt, maar in andere hotels wer ken ook de koffiezetapparaten op gas en moesten de gasten het met een kopje thee doen. Over te hard ge kookte eieren kon in elk geval niet geklaagd worden. Maar geklaagd werd er wel door de hoteliers, die zich gedwongen zagen partijen af te zeggen. Sommigen had den butaflessen en de daarbij beho rende gasstellen op de kop weten te tikken, anderen konden de gasten echter niet veel meer dan een een- pansmaaltijd aanbieden „De gasten accepteerden dat wel", vertelde men, „die hadden gelukkig begrip voor de situatie". De ZEGAM ging gistermorgen direct met man en macht aan het werk. Op de Terneuzense scheepswerf werd een noodbuis vervaardigd, die dienst zal moeten doen totdat volgend jaar deze kanaal aim zal worden gedempt. Na de voorbereidingen gistermorgen kon 's middags het werk in het ka naal beginnen. Gisteravond kon men nog niet voorspellen, wanneer alles gereed zou zijn „Het wordt in elk geval nachtwerk", zei men. Als er weer gas geleverd kan worden, zal de politie met een luidsprekerwagen de inwoners hiervan mededeling doen. Intussen zijn niet alleen de hotels de dupe. Afgezien van schipper Buisman en diens verzekering die voor het dure grapje zullen moeten opdraaien, zaten ook de huismoeders in de Ter neuzense binnenstad gisteren met de handen in het haar. En ook de bak kers. Er moest brood betrokken wor den uit Breskens. En ook het in Ter- neuzen verschijnende dagblad de Vrije Zeeuw zal hedenmorgen niet aan de man kunnen worden gebracht. Het blad kon vannacht niet worden ge drukt. De loodpotten, waaruit de gro te stypes worden gegoien, worden met aardgas verwarmd en butagas bleek niet toereikend te zijn Men hoopt het blaa in de namiddag te kunnen bezorgen. En dat allemaal omdat schipper Buis man een beetje te hard met zijn schip de sluis kwam binnenvaren. Hij vreesde, dat hy niet tijdig genoeg op de motor zou kunnen afremmen, waardoor hij ie sluisdeuren zou ram men. Hij liet het anker vallen, niet bewust van het feit dat er zinkers in het kanaal liggen. Die liggen er overigens al vijfenveertig jaar. BREDA Het bestuur van de Ka tholieke Maatschappelijke Gezinszorg in het bisdom Breda, heeft de heer J. M. S. Rutten, burgemeester van Wouw, gekozen tot voorzitter. De heer Rutten volgt in deze func tie de heer H. J. Kemerink op, die vahaf 1959 voorzitter was, en wegens overdrukke werkzaamheden zich ge noodzaakt heeft gezien, zich als zoda nig terug te trekken. Het bestuur ziet de heer Kemerink node als voorzitter gaan, vanwege de bezieling die van hem uitging en om de grote verdiensten die hij neeft op het gebied van de gezinszorg. Als voorzitter van de gezinszorg in het diocees Breda, was hij lid van het bestuur van de Nationale Katholieke Gezinszorg, waarvan hij ook penning meester was. In de afgelopen acht jaar is het hem gelukt zowel landelijk als dioce saan '.an het werk een gezonde finan ciële basis te geven, die tevens uit breiding van het landelijk en dioce saan apparaat mogelijk maakt. Hoeveel waarde hij hieraan ook hechtte, toch zag hij het slechts als middel tot het te bereiken doel: een adequate en verantwoorde hulpverle ning an het gezin in nood. De heer Kemerink blijft lid van het bestuur. DRS. DIRK ROEMERS DEN HAAG „Bent u nooit in Vlissingen geweest? Kent u dus de Boulevard geweest? Kent u dus de allermooiste stukjes van Nederland. Dat moet u dan maar gauw komen zien." Alsof ny nu reeds burgemeester van Vlissingen was in plaats van het per 1 november a.s. te worden zo spraken wy gisteren in het restau rant van de Tweede Kamer met drs. Dirk Roemers, ampei een uur nadat zyn burgemeestersbenoeming offi cieel bekendgemaakt. Zijn overeenkomst voor ons ge sprek vanuit de vergaderzaal, waar hij met aandacht de weidse beschou wingen van D'66 fractieleider mr. Hans van Mierlo volgde, was in ze kere zin symbolisch: nu Vlissingen hem geroepen heeft zal drs. Roe mers binnenkort zijn lidmaatschap van de Tweeoe Kamer voor de Partij van de Arbeid opgeven. „Het werk in mijn nieuwe functie zal niet toela ten, dat ik nog kamerlid blijf", al dus deze socialist, die met zijn 52 jaren i lenselijkerwyze nog ruim 12 jaar voor de boeg heeft om het burgemeestersambt uit te oefenen. Drs. Roemers laat er desgevraagd maar terstond geen twijfel over be staan, dat hij die tijd volledig in Vlissingen hoopt te kunnen doorbren gen. Hij wil er namelijk niet op uit zijn om Vlissingen te gebruiken als „stepping-stone" voor 'n „grote burge meesterscarrière". Het burgemees terschap van een stad als Vlissin gen heeft hij, volgens zijn bekente nis, altijd als mogelijkheid gezien om zijn carrière af te sluiten. Waarom is het nu juist Vlissingen geworden?, willen wij weten. Het ant woord is eerlijk en simpel. „Ik wil de de randstad Holland uit. Het is me daar veel te druk. Van de ge luidshinder van Schiphol, dichtbij mijn huidige woonplaats Badhoeve dorp, zullen wij dan eindelijk ver lost zijn. Een bedrijvige industriële kern, gelegen in een wat rustiger ge bied, dat is wat me in Vlissingen aantrekt". Dat de op sociaal-econo misch gebied bij uitstek deskundige drs. Roemers zegt in het Viissingse vooral te willen „stoeien" met pro blemen van industrie-vestiging, werkgelegenheid, havenuitbreiding, verkeersverbindingen etc, zal nie mand verbazen, Het valt daar om op dat hij ook de recreatie bevordering noemt als een zaak die hij voor Vlissingen en voor Zeeland in het algemeen bijzonder van be lang acht. De laatste keer dat hij in augustus Vlissingen aandeed was hij zelf als camping-toerist op door reis naar Frankrijk. Zeeland als ge heel beschouwt drs. Roemers als de provincie die het meest in opmars is van alle provincies in ontwikke ling. Illustratief daarvoor zijn volgens drs. Roemers de huidige werkloos heidscijfer van Zeeland, die in le der geval minder ongunstig zijn dan in de recessieperiode 1956-57. Zeeland zelf kent hij tot in alle hoe ken en gaten: „Er is denk ik geen plaats geweest waar ik in mijn N.V.V.-tijd niet eens gesproken heb". Het boeiende van Zeeland en Vlis singen nu vindt hij vooral gelegen in de ontwikkeling-positie tussen de havengiganten Rotterdam en Antwer pen. Daarin moeten stad en provin cie hun eigen rol en functie verwer ven, meent de nieuwe burgemeester. Volgende week dinsdag krijgen de Viissingse wethouders gelegenheid om met de nieuwe burgemeester ken nis te maken. Hij kent er tot dus ver alleen zijn partijgenoten. Een acuut probleem waar zijn be noeming hem thans voor stelt is zo snel mogelijk een passende woning in Vlissingen te vinden er is geen ambtswoning om vervolgens zo snel mogelijk te kunnen verhuizen. Zijn 5 kinderen vier zoons en een meisje brengt drs. Roemers niet naar Zeeland mee. Een is er gehuwd en journalist bij het Vrije Volk in Amsterdam, de vier anderen zullen voor hun studies in de randstad blij ven. Zijn drie zoons studeren wiskun de, rechten en hoofdakte onderwij zer, zijn dochter studeert sociolo gie. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel helpen direct! (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Het departement Zeeland van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel houdt op vrijdag 20 oktober een lunch- bijeenkomst in hotel „Brittannia" te Vlissingen. Luitenant-kolonel H. C. Vel, territoriaal commandant van Zeeland en garnizoenscommandant van Middel burg zal spreken over het onderwerp „Militaire en industriële organisatie - een praktische vergelijking." De lunch- bijeenkomst begint om 12 uur. Hiieraan vooraf gaat een algemene ledenvergade ring. Deze wordt eveneens in „Brittan nia" gehouden en begint om 11 uur. DE AMERIKAANSE neger Preston Cobb, die op 15-jarige leeftijd tot de elektrische stoel werd veroordeeld we gens moord op een blanke, krijgt een derde proces. Van het eerste vonnis in 1961 kreeg hij her- ening maar werd in 1965 opnieuw ter dood veroordeeld. Cobb is nu 21 jaar. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De risico-reserve, die de provincie Zeeland gekweekt heeft om de tekorten van de eerste jaren op de exploitatie van de Zeelandbrug te kun nen dekken, zal vermoedelijk in 1969 zijn verbruikt. Het provinciaal bestuur verwacht dat de provinciale begroting tegen die tijd als gevolg van deze te genvaller voor een belangrijk bedrag zal worden belast. Zoals bekend heeft het provinciaal bestuur de begroting van de N V. Pro vinciale Zeeuwse Brug Maatschappij voor 1968 slechts sluitend kunnen ma ken door f 1.25 miljoen aan de risico reserve te onttrekken. Hoewel de economische betekenis van de Zeelandbrug toeneemt is het verkeer over de brug de laatste twee jaar vrij wel constant gebleven. De weekend- pieken zijn, nu het nieuwtje van de brug er af is, duidelijk afgevlakt. Daar entegen is het werkdagverkeer toege nomen. Hat provinciaal bestuur verwacht dat de tekorten op de brug slechts langza. merhand zullen verminderen. De eerst komende jaren zullen, financieel gezien, de nodige zorgen brengen.

de Stem | 1967 | | pagina 3