G.S. VAN ZEELAND HERHALEN WAARSCHUWING: Ontwikkeling van z.w.-NederJand Wmmm gaat echt niet vanzelf f Reacties uit Vlissingen op benoeming van nieuwe burgemeester Rijksbijdragen blijven nodi g Wat SMIDJE VERHOLEN MIDDELBURG HULST TERNEUZEN Klachten over hoge tarieven ünielrMis Dagblad De Stem Woning* en Cultuur Jeugdwerk Van Staay en Désar in sludentenelftal MAAG-LOTOS japonnen en deux-pièces PM 1. vein cle Woille ...al te zwaar.. Interkerkelijke dienst Japan geplaatst Nieuwe uitleenruimte voor bibliotheken HOOGWATER Vandaag Morgen Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 Het geheim van de Uylenborgh 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 ÖKTÖBEH 1967 De commissaris van politie te Mid delburg maakt de inwoners dezer stad erop attent, dat diverse klachten bij de politie zijn binnengekomen over abnor maal hoge prijzen, die gevraagd wor den voor het vegen van schoorstenen en andere voorkomende werkzaam heden. De commissaris adviseert om al vorens iemand een opdracht te ver lenen, eerst de prijs schriftelijk over een te komen en als het om onbeken den gaat naar hun betrouwbaarheid te informeren. Westkapelle Hengelwedstrijd Door'de visclub werd een viswedstrijd gehouden. Door de hoge waterstand was het moeilijk vissen, daar de vissers steeds moes ten vluchten voor het hoge water. De uitslag was: 1. P. Lievense, 9 vissen, 674 p„ 2. J. Lous, 4 vissen, 575 p., 3. B. v. Vaardigen, 3 vissen, 513 p., 4. C. Provoost, 2 vissen, 297 p., 5. A. Cijvat, 5 vissen, 260 p. (ADVERTENTIES) H. H- VERENIGINGSBESTUREN Wij leveren tegen zeer lage prijzen al uw kas - fancy-fair - en tombola prijzen. Groothandel in speelgoed, luxe, huishoudelijke artikelen. N I B O Antwerpsestraatweg 391, hoek Rembrandtstr. - Bergen op Zoom Tel. 01640—6480 Wie kan het beter weten Onze kaasbaas is onze keurmeester en keurt de kaas voordat ze naar de winkel gaat. A 11 e e n de Kaas Unie kent zo'n scherpe controle en selectie. A11 e e n de Kaas Unie garandeert u daarom de leeftijd èn de kwaliteit van de kaas! Uniekaas da's de beste kaas! ZIE TOE dat u werkelijk Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: ifoor Zeeuwsch- V laanderen: Steenstrast 14 telefoon 2377 Huiat. Voor Walcheren en Zuld-Beveland: Kinkstraat L telefoon 6252 GOES. Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie. ir nir t i,i<i inspectie Zeeland F DE UOl L R M UB JONU tel. 6252, Goea tel 01150—4281, privé 7S0U. Goes lerneuzen Redacteur voor ae Kanaalzone: J. HÜSKFN Breitrierstraat 81, Terneuzea Tel. 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwscli-V laanderen J. BOBESIN, Kijkuit 18-20. Axel tel 01140-2005. Rpflnrtrtce voor Zuld-Beveland en Walcheren: Mej S. MAASKAN! Singelstraat 17, Goes, tel. 01100-5689. Rm/i-nbcheercle-' voor Zuid-Bevelanü en Walcheren-. K. MENT1 tel 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden meded^-iaen 211 mm gewone advertenties Bij etntract aanzienlijke reductie. „Kietntjes": 3 regelt at minder f t,- elke regel meer 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens Bit plaatsing onk tn de Brabantse oplage resp f 1,75 en t 0,65 Bt) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in hun toelichting op de provinciale be groting voor 1968 andermaal stel ling genomen tegen de hier en daar in regeringskringen levende opvatting dat de ontwikkeling van Zeeland, na de industriële im pulsen van de laatste jaren, ver der vanzelf wel zal gaan. De aan dacht van de regering voor Zuid west-Nederland mag huns inziens niet verslappen. Zonder belang rijke financiële bijdragen van het rijk zal Zeeland niet in staat zijn de mogelijke ontwikkeling van deze provincie voldoende te bege leiden. Het provinciaal bestuur heeft deze noodkreet dit jaar al eerder laten ho ren. Uit het feit. dat deze nu herhaald wordt, mag worden afgeleid dat de „vanzelf-theorie" In Haagse kringen nog steeds niet is losgelaten. Het provinciaal bestal- heeft voor 196S slechts f 27S.509 voor onvoorziene uit gaven ter beschikking. Gedeputeerde Staten betwijfelen of zij hiermee zullen toekomen. Wat de industrialisatie en de haven ontwikkeling betreft verschaft de toe lichting op de begroting geen nieuws. Het nieuws is al gespuid bij de aanbie ding van de ont.wikkelingsschets voor Zeeland, die vorige maand door de Zeeuwse Staten is behandeld. Gedeputeerde Staten hebben de bij zondere aandacht van de desbetreffende ministers gevraagd voor enkele belang rijke ontsluitingswerken, te weten de vergroting van de Zevenaarhaven in Terneuzen, de aanleg van een openbare laad- en loskade in de nieuwe zeehaven Vlissingen-Oost en de aanleg van een vliegveld in Midden-Zeeland. Gedeputeerde Slaten zijn van mening, dat er in 1968 in Zeeland een grotere behoefte aan woningwetwoningen zal zijn dan aan toewijzingen uit Den Haag kan worden verwacht. De minister is van dit standpunt in kennis gesteld. Provinciale Staten wordf medegedeeld dat er plannen zijn om in Middelburg, Vlissingen en Terneuzen drie nieuwe bouwstromen op gang te brengen. Zeeland heeft van het rijk voor de periode 1966-1969 f 2.016.000 ontvangen voor de subsidiëring van sociaal-cultu rele projecten in de provincie. Gedepu teerde Staten hebben de volgende pro jecten voor subsidiëring voorgedragen: cultureel gebouw Terneuzen, dorpshuls St. Maartensdijk, wijkcentrum Middel burg-Zuid. sporthallen in Middelburg en Vlissingen, sportvelden in Middelburg, diverse kruisgebouwen, een kampeer terrein voor de Middelburgse Jeugd raad. Er zijn verder nog bedragen gere serveerd voor een zwembad in Vlissin gen, een sporthal m Goes en de concert zaal in Zierikzee. Gedeputeerde SI aten wijzen op de zeer ongunstige financiële positie van de kleine recreatiegemeenten. De lasten van bepaalde recreatieve voorzienin gen in deze gemeenten zijn veel te hoog. In veel gevallen worden noodzakelijke voorzieningen dan ook niet tot stand gebracht. De provinciale besturen heb ben de regering gevraagd maatregelen te treffen zodat de recreatiegemeenten uit de impasse kunnen geraken. Zij hebben vooral aangedrongen op subsi diëring door het rijk van een hoger per centage van de onrendabele investe ringskosten. Daarnaast wordt aange drongen op de invoering van een ge meentelijke toeiistenbelasting. Uitgaan de van een kwartje per overnachting per persoon zouden de Zeeuwse ge meenten elk jaar een bruto opbrengst van ruim één miljoen gulden kunnen hebben. Gedeputeerde Stalen zijn van me ning dat een uitbreiding van de cul turele voorzieningen in Zeeland gewenst is. De financiële positie van de ge meente laat het echter vrijwel niet toe dat nieuwe initiatieven genomen worden. Volgens Gedeputeerde Staten zouden de gemeenten een belangrijkei aandeel in de overheidssubsidiëring van culturele voorzieningen moeten hebben. In dit verband wordt vijftig procent een redelijk minimum geacht. Bij het streven naar een integratie tussen de Zeeuwse muziekschool en het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming is volgens Gedeputeerde Sta ten een voorzichtig beleid geboden. Het college wil de verdere ontwikkeling van het instituut voor kunstzinnige vormgeving nog even aanzien alvorens mot eventuele fusievoorstellen bij Pro vinciale Staten te kornet. De culturele uitwisseling tussen Zee land en West-Vlaanderen, waartoe be sloten was, is er nog niet uitgekomen. Een begeleiding van beroepsmensen is naar het inzicht van G.S. gewenst. Op landelijk niveau worden de mogelijkhe den van een professionele aanpak van de culturele grenscontacten op het ogenblik bestudeerd. De huisvesting van het Zeeuws mu seum in de kanunnikenwoningen in Middelburg gaat tot de mogelijkheden behoren. Een grondige en zeer kost bare restauratie zal echter noodzakelijk «ijn. De financiële positie van de provincie laat ook voor 1968 geen ruimte over voor de invoering van een provinciale subsidieregeling voor het vrije jeugd werk. Dit zou alleen kunnen wanneer het rijk bereid zou zijn de financiële gevolgen voor de provincie voor een belangrijk deel op te vangen. De moge lijkheid daartoe wordt momenteel on derzocht. (Van ome sportredactie) BREDA. Peter van Staay (ex- Internos) die voor Willem II uitkomt, is gekozen tot doelman van het natio nale studententeam. Hy Is niet de enige bekende uit Noord-Brabant die in deze formatie is opgenomen want ook de ex- RBC'er Gerard Désar is gekozen. Op 8 november speelt het nationale studententeam te Groningen een wed strijd tegen het Westduitse team voor maart 1968 staat een ontmoeting met België op het programma en van, 5 tot en met 18 augustus zal worden deelge nomen aan een wèreldtoernooi in Enge land. Postzegelclub De postzegelclub .„Het land van Hulst" hield bij Van Oosterom een bijeenkomst. Zoals ge woonlijk was het weer een geanimeer de veiling, waarbij een verloting werd gehouden met als prijzen complete se ries uitgiften 1967. Tevens konden dé bezoekers in be zit komen van catologi Nederland en O. G. Vrouwengilde Donderdagavond a.s. zal pater drs. J. Roof van het bureau van „Huwelijk en gezin" een inleiding houden over huwelijksontwerp en ge zinsvorming. Ook zullen de actuele problemen in het huwelijk besproken worden. Feestavond KABO De Katholieke Bond voor Overheidspersoneel afdeling Hulst vierde zijn 50-jarig jubileum in „De Koning van Engeland". De talrijke aanwezigen kregen een smakelijke maaltijd aangeboden, waar na tot laat in dé avond gedanst werd op muziek vón het orkest Jan Jonkman uit Terneuzen. Biljarten De biljartclub „Ontspan ning na Arbeid" organiseert dit biljart- seizoen een nederlaagtoérnooi. Als eer ste tegenstander kwam KOT op bezoek. Na een spannende strijd werd de eind stand 1313. Uitslagen: W. Roodhuizèn-R. Boön 02; E. Segers-C. Bertram 1—1; A. Picavet- R. Picavet 11, Ch. Wolf-J. Buysrogge 11: E. Luycks-M. Picavet 11; J. Wil- de-R. Blommaert 11; P. Wentzler-P. Wauters 0—2; Fr. Wentzler-S. Blom maert 1—1; E. de Klerk-Th. Vink 1—1; H. van Dorselaer-E. Koémans 2—0; R. Roodhuizen-F. Verbraecke 1—1; W. Bunder-W. Koemans 2—0: E. Wentzler- J. Neve 11. Eindstand 1313. HVV '24 De jeugdcommissie van de voetbalvereniging HVV'24 heeft ook dit jaar weer de clubavonden ingesteld (ADVERTENTIE) ■Miuiiiiiniiiia gentsestraat HULST lllillllïlllllllllllllllllfflllll MMMWrat*11,Hl K BI r'HWIBi BIIIIIBIIIIIBIIIIIBHI (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op het bericht dat drs. D. Roemers per 1 november is be noemd tot burgemeester van Vlissin gen (zie ook elders in dit blad), wordt in de raadsfracties van Vlissingen ver schillend gereageerd. De heer H. van Rooyen, fractievoorzitter van de Prot.- Chr. groep in de Vlissingse raad, toon de zich teleurgesteld. De politieke con stellatie in de raad, het aantal P.v.d.A.- zetels is tot 9 van de 25 teruggelopen, acht de heer Van Rooyen geen aanlei ding tot benoeming van een socialisti sche burgemeester. Hij zegt ook dat de verhouding in het college van b. en w. wat scheefgetrok ken zal worden, omdat nu al 2 van de 4 wethouders uit de P.v.d.A.-gelederen voortkomen. Dat vindt de heer Van Rooijen wat „al te zwaar", ofschoon hij het verlangen van de P.v.d.A. om ook eens een burgemeestersplaats in een van de grotere Zeeuwse gemeenten te mogen bezetten, best zegt te kunnen be grijpen. De heer Van Rooijen zei ons voorts buiten het politieke vlak niets tegen de heer. Roemers te hebben. Hij zei zeker te geloven dat de heer Roemers een bekwaam man is met leiderscapacitei ten, vooral op bestuursgebied. Zoals bekend heeft ook de heer Van Rooijen destijds in het seniorenconvent van de Vlissingse raad de voorkeur gegeven aan de heer T. Westerhout, boven de heer Roemers, wanneer het tot benoe ming van een burgemeester uit P.v.d.A.- kringen zou komen. De heer E. Oosterhuis van de V.V.D.- fractie neemt een neutraler standpunt in. Hij zei weliswaar 'op prettige sa menwerking te hopen, maar meende verder: We moeten nog ondervinden of hij de juiste man voor Vlissingen is, Wij hebben een daadkrachtig persoon nodig die bereid is voor de stad te vechten". Daar het hier om gemeente bestuur gaat achtte hij de politieke rich ting van minder belang. De K.V.P.-fractievoorzitter, dé heer W. Hamerlinck, zei ons blij te zijn met deze benoeming, omdat naar zijn me ning de heer Roemers in zijn verleden duidelijk heeft aangetoond zowel in de politiek als in organisatorisch werk kwaliteiten te bezitten. De heer Ha merlinck, die ons zei zo goéd mogelijk te hebb,en geïnformeerd over de per soon van de nieuwe burgemeester, neemt ook aan dat de heer Roemers boven de partijen zal weten te staan. Er wachten de nieuwe burgemeester een aantal grote plichten, waar hij zijn schouders onder kan zetten, zoals een recreatieplan Westduin (dat een in vestering van rond 12 miljoen gulden gaat vergen), grote woningbouwprojec ten en natuurlijk het zeehavenplan, al dus de heer Hamerlinck. Grote vreugde over de benoeming heerste uiteraard in de P.v.d.A.-fractie. Fractievoorzitter E. de Priester zei ons zeer in zijn nopjes te zijn met een bur gemeester van eigen kleur. Voorts meende hij dat gezien de oplei ding en werkzaamheid op economisch gebied, zeker verwachtingen van de heer Roemers mogen worden gekoes terd. Overigens meende ook de heer De Priester, dat voor wat betreft de uit oefening van zijn functie als burge meester, de politieke richting er niet zo erg veel toe doet, omdat het toch al tijd en in de eerste plaats om de tota liteit van de gemeentebelangen gaat. De heer M. van Poelje, lid van G.S. van Zeeland voor de P.v.d.A. zei, dat de heer Roemers in de Tweede Kamer bekend staat als iemand met bijzonder goede capaciteiten. „Hij heeft gezag. In de kamer is hij bepaald een autoriteit". „Aan de buitenkant ziet hij er mis schien niet zo gemakkelijk uit, maar insiders zeggen dat de heer Roemers een bijzonder menselijke vent is wan neer je in moeilijkheden zit". De heer Van Poelje wees erop dat de heer Roe mers een expert op economisch gebied is. „Dat is voor een stad als Vlissingen natuurlijk bijzonder belangrijk". op zondagavond. Om de jeugd de kans te geven zich te vermaken is er iedere zondagaavond in ,,'t Sportcafé" vlakbij het gemeentelijk sportpark, gelegenheid allerlei gezelschapsspelen te doen. Er zijn onder meer bowlingbanen, grote en kleine biljarts en tafeltennisspelen. 'cVan onze correspondent) In de Goecle-Herderkerk aan de Ko- ningmnelaan te Terneuzen wordt a.s. donderdagavond om half acht een inter kerkelijke dienst gehouden, waarin sa menwerken kapelaan J. van Arendonk, dominee W. H. Gispen, gereformeerd predikant en dommee P. A. v. d. Vlugt, Hervormd' predikant. Deze samenkomst wordt gehouden naar aanleiding van het verschijnen van „De Vredeskrant". Burgemeester Aschoff van Terneuzen zal tijdens deze kerkdienst dieper in gaan op de problemen, die in deze krant worden behandeld. Lamswaarde Mfesieactie De eerste vóórbereid ingen zijn getroffen om de missionaris Jos Serrarens uit Lamswaarde die naar de missielanden in Zuid-Amerika (Peru) vertrekt, financieel te steunen. Georga niseerd worden een grote loterij en een monsterschieting. Men zal tevens van paardesport kunnen genieten. Pryskaarting De NKV-afdeling opèn- de haar wintel-programma met. een prijskaarting in café Claessens. Na een gezellige strijd werden de .prijzen ge wonnen doorH. Schelfout-G. Baert Th. Verschuren-J. van Waterschoot; Th. Leenknecht-A. v. Troost. In de verlie zersronde werden de prijzen gewonnen door: J. de Kort-A. de Poorter: Fr. de Schrijver-A. d'Hondt. De volgende prijs kaarting wordt gehouden óp zaterdag 4 november. St.-Jansfee rt Nieuwe postbus Na de bouw van het nieuwe P.T.T.-kantoor in de Oude Drijdijck werd ook de postbus uit de Hoofdstraat verplaatst. In de kom der gemeente werd dit zeer als een gemis gevoeld. De P-T.T. heeft nu een postbus geplaatst aan het zusterkloos ter in de Hoofdstraat. TOKIO (ANP) - Japan heeft zich gisteren geplaatst voor het Olympische voetbaltoernooi in Mexico. In de laatste wedstryd uit groep 1 van de Aziatische zone versloegen de Japanners in Tokio Zuid-Vietnam met 10 en eindigden hierdoor op de eerste plaats. De eindstand in groep 1 luidt: 1. Ja pan 9 pnt (26-4); 2. Zuid-Korea 9 (15-5); 3. Libanon 5 (18-9); 4. Zuid-Vietnam 5 (14-5); 5. Nat. China 2 en 6. Philippijnen O pnt. Hansweert Hengelconcours Zaterdag houdt de hengelsportvereniging De Pilk te Hans- weert haar jaarlijks internationaal hen- gelconcours. Gevist wordt in de Wes- terschelde. De prijsuitreiking zal plaats hebben in zaal Zeelandia, waarna er een vissersbal volgt. V.V.V. Donderdagavond om 20.00 uur zal in de zaal Thalia een vergade ring beginnen met als doel te komen tot de oprichting van een onderafdeling van de V.V.V. Eenieder is op deze ver gadering welkom. Kruiningen V.V.V. In zaal de Korenbeurs te Kruiningen werd onder voorzitterschap van burgemeester A. Schipper een ver gadering gehouden met als doel te ko men tot de oprichting van een onder afdeling van de V.V.V. De belangstelling hiervoor was redelijk. De heer A. Schuit, afdeling V.V.V. de Bevelanden, gaf een toelichting op het doel en werk der V.V.V. Besloten werd pogingen aan te wenden om binnen korte tijd te komen tot een onderafdeling Kruinin- gen-Hansweert. Als bestuursleden wer den voor Kruiningen gekozen de heren M. van den. Berge, J. Laco en K. van postrom. Ovezande Schieting De uitslag van de schie ting van Spes-Nostra is als volgt, eerste wip. Hoofdvogel; A. de Koeyer van Dia na te Yerseke. Ie zij vogel: Math. Kole van Concordia te 's-Heerenhoek. 2e zij vogel: A. Rentemeester van Willem Teil te Ovezande. Ie bovenkal: D. Vereeke van Vios te 's-Heerenhoek; 2e bovenkal: A. de Jonge Hiz van Willem-Teil te Ovezande. Ie onderkal: C. Westdijk van Vios te 's-Heerenhoek. 2e onderkal: Verloot. Ie klep: A. de Jonge van So- ranus te Heikenszand. 2e klep: J. de Rijke van Edele-Handboog te Oudelan- de. 3e klep: J. Bongers van Zeelandia te Ovezande. 4e klep: H. Koens van Spes Nostra te Ovezande. Meeste kleine vo gels: A. v. Zunderen van Spes-Nostra te Ovezande, 5 stuks. De uitslag van de tweede wip. Ie hoofdvogel: P. Ver- heyke van Zorgvliet te Ellewoutsdijk. 2e hoofdvogel: L. de Kraker van Wil lem-Teil te Kapelle. Ie zijvogel: M. v. d. Guchte van Spes-Nostra te Ovezande. 2de zijvogel: E. Rentmeester van Wil lem-Teil te Ovezande: 3e zijvogel: W. de Jonge van ADLM te Kwadendamme; 4e zijvogel: C. Raas van Willem-Teil te Ovezande. Ie kal*. C. Lous van Edele- Handboog te Oudelande. 2e kal: C- Rent meester van Willem-Teil te Ovezande. 3e kal: C. Raas van "Willem-Teil te Ove zande. 4e kal: C. Remijn van Spes- Nostra te Ovezande, bij loting. Meeste kleine vogels D. Vereeke van Vios te 's-Heerenhoek 4 stuks. Rüland-Bath De r.-k. bibliotheek gaat samenwerken met de bibliotheken van de Jeugdraad van de Nederlandse hervormde kerk on van de Algemene Ontspanningsver eniging. In het dorpshuis Luctor et E- mergo is een nieuwe uitleenruimte ge creëerd die op 17 oktober officieel ge opend zal worden door burgemeester J. L. W. Jobse. Benoemd Aan de ulo-school in Vollenhove is met ingang van 1 ja nuari 1968 benoemd J. Wijkhuys, thans onderwijzer aan de chr. nat. school te Rilland-Bath. 's-Heerenhoek Scliieting De handboogvereniging „Vios" hield haar eerste schieting op de liggende wip bij de heer P. Rijk. Er waren 31 schutters van 12 verenigingen aanwezig. De uitslag is als volgt: hoofd vogel; J. Bongers van Zeelandia te Ovezande. Ie zijvogel: J. Bongers voor noemd. 2e zijvogel: C. Voet van Vios te 's-Heerenhoek. Ie bovenkal E. Vermeer sen van Juliana te Oudelande. Ie onder kal: P. Rijk van Vios te 's-Heerenhoek. 2e onderkal: mevr. Steenaert van ADLM te Kwadendamme. Ie klep: W. de Wil de van Juliana te Oudelande. 2e klep: C. D. Raas van Willem-Teil te Ovezan de 3e klep: C. Bek van Soranus te Heinkenszand. Meeste kleine vogels: A. Martens van Vios te 's-Heerenhoek, 5 stuks. Vliegende vogel rnet prijs, G. Raas van Eensgezindheid te 's-Heeren hoek. Sluiskil Kalkoenschietin? De schutters van de handboogmaatschappij „De Herle ving" houden ook als het géén Kerstmis is van kalkoenen. Dat bleek bij de laatste seizoenschieting. toen zestien panklare beesten lagen te wachten om door de bekwaamheden van de schut ters als een culinaire trofee mee naar huis te worden genomen. De uitslag was: der -èerste hoogvogel werd niet afgeschoten: tweede R. Roels Axel en B. de Haan, Terneuzen; kallen: J. Fopma; Sluiskil en de andere niet afgeschoten. De niet-afgeschoten hoogvogels kwa men in het bezit van twee schutters die de laatste witte vogels hadden afge schoten, n.l. G. Mattheeuws, Axel en C. v. Overloop. Zuiddörpe. De puntenschieting voor 1967 is een spannende aangelegenheid geworden en werd gewonnen door Ed. Kaas. Zand straat met 10 punten voor H. Velleman. Terneuzen met 9 punten. Morgen, donderdag 12 oktober: Hans- weert 9.46 en 22.40 uur, Terneuzen 9.18 en 22.14 uur, Vlissingen 8.53 en 21.45 uur, Wemeldinge 10.34 en 23.23 uur. MIDDELBURG Expositiezaal Rijksarchief 9.3Ö-12.30 en 13.30-17.30 uur Curieuze archiefstukken OOSTBURG Markt 19.15 uur Taptoe mariniers. MIDDELBURG Aula Chr. h.b.s. 20 uur Hearing vredes- week 1967 City 20 uur Ik, een vrouw. i8 j. Expositiezaal Rijksarchief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur Curieuze archiefstukken ANTWERPEN KVO 20 uur De lelijk* meisjes van Bagdad OOSTBURG Eenhoorn 20 uur Hedendaags toneel 1268 Smidje Verholen baggerde weer door de nog steeds vallende sneeuw en was op weg naar de Oude Haven 5, waar de kantoren gevestigd waren van Ja cob van Uylen's handelsonderneming. „Interessant", mompelde hij. „Dit hele warnet van straatjes en steeg jes kun je in mijn tijd ook nog terugvinden in het oude havenkwartier van Gravendrecht. Er staan zelfs nog heel wat van die leuke, oude huizen, die bijna in het niet verzinken naast die moderne grote kan toorgebouwen van beton, staal en glas. Ja.dit was vroeger dus een leuk buurtje, maar toch ook wel een beetje griezelig En griezelig was het inderdaad, want de argeloze Verholen merkte helemaal niet, dat hij al geruime tijd gevolgd werd door een gemaskerde spion, die in opdracht van Vie ze Pietje allerlei duistere karweitjes opknapte En op een gegeven moment rondde de smid weer een hoekje, toen zijn oog plotseling op een soort uit hangbord viel. „BIER EN KOFFY „IN DEN SWAR- TEN PIRAET" las hij. „Wel gompeldepip! Een oud zeemanskroegje", mompelde hij verrast. „Ik moest hier maar eens een kop koffie gaan drinken. Ik wil waaratje wel eens weten hoe zo'n lokaaltje er hon derd jaar geleden uitzag Jammer genoeg was er niemand, die hem op dat moment kon toeroepen: „Pas op Verholen! Doe dat nou niet!" Daarom duwde hij resoluut de deur open en stapte het naargeestige cafeetje binnen, waar 't naar verschraald bier slechte drank en aangebrande koffie rook. Broedend op kwaad bekeek de waard zijn onbekende gast

de Stem | 1967 | | pagina 2