3X25 2.95 Spanje kiest deel van parlement 1 „Nazi's bedreigen wereld met ufo's vanuit Zuidpool II'mm EERSTE VERKIEZINGEN SINDS 1936 Verzet tegen dictatuur „Ondernemingsge wij ze produktie handhaven ondanks debacles" Pijpleiding Voorzichtig begin naar democratie Politie voedt Leuvense studenten op „Groep van 18" nog niet klaar met studie MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM Verdachte in moordzaak Donse vrij DADER VAN ZWEEDSE MOORDZAAK IN UTRECHT N.K.V. OVER VAN HEUST; ESMANN BINNENHOF Politiek een dure bezigheid Fantastische onthullingen in Belgisch interplanetair blad Joegoslavische politie liet Rajakowitsj ontsnappen ^0 Notities ROND Wil HET Boycot Voorstanders Verklaringen onjuist KOLDER DOSSIER Popandreou staat pers niet te woord VAKCENTRALES: Werkloosheid belangrijker dan betalingsbalans Verouderd Kletskoek DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 OKTOBER 1967 AMERICAN TOBACCOS _.2i >broek van bedrukte ka- en badstof. jn80-86 MADRID (DPA/Reuter/AFP) Voor het eerst in het dertigjarig bestaan van het Francobewind zullen de Spanjaarden vandaag door rechtstreekse verkiezingen afgevaardigden in het parlement kunnen kiezen. Dit vormt, zoals aanhangers van Franco zeggen, het begin van een voorzichtig begin naar democratie, neergelegd in de nieuwe grondwet, die het staatshoofd vorig jaar het licht deed zien. Inderdaad een voorzichtig begin, want van de 564 leden van de Cortes zullen er qog slechts 104 volgens de nieuwe manier in het parlement komen. Dat zijn er twee uit elke provincie en de overzeese gebieden. Ongeveer zestien miljoen gezinshoof den, gehuwde vrouwen en vrijgezellen, die kunnen aantonen een zelfstandig bestaan te leiden, mogen aan de ver kiezingen deelnemen. De 464 niet recht streeks gekozen „procuradores" komen via een benoeming door het staatshoofd of door indirecte verkiezing in het parlement. Aangezien politieke oppositiepartijen in Spanje niet zijn togestaan, kan men nauwelijks van enige verkiezingsstrijd spreken. Daarbij komen nog de hoge kosten, die aan een verkiezingscampag ne verbonden zijn. Voor Madrid bij voorbeeld bedragen zij ongeveer 360.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet alleen de KVP zit in geldverlegenheid. Ook de mees te andere partijen blijken met grote tekorten te werken, die dan telkens weer door een extraberoep op de vrij gevigheid van de leden moeten wor den aangezuiverd Van de KVP was reeds bekend, dat veel van de 250.000 leden geen contributie meer bet alen en dat de plaatselijke penningmees ters het niet meet schijnen te kunnen opbrengen om er achterheen te zit ten, gezien de jongste ontwikkelin gen in de partij. Velen hebben blijk baar de indruk dat de KVP binnen kort toch niet meer bestaat. Het tekort voor het lopende jaar bedraagt ongeveer 30G.000. Men wil hier wat aan doen door verhoging van de contributie van vier gulden tot zeven gulden vijftig per jaar. Ook de PvdA moest met zijn contributie 20 procent omhoog en de 135.000 leden betalen 2,50 per maand. De armste van de grote partijen is de VVD met ongeveer 13.000 leden Zij is gere gel d afhankelijk van de giftera uit het hele land „van duizenden vrienden en partijgenoten"Het best staat er de Anti Revolutionaire Partij voor met bijna l'OO.OOO leden en een kleine 700.000 kiezers, een verhouding van 13 tot 14 leden op 100 kiezers, zoals dat ook bij de KVP ligt. Bij de PvdA is dat negen, bij de CHU acht. Toch moet ook de ARP eens in de vier jaar bi) de leden aankloppen om de ver kiezingscampagne te betalen. Van de kleine partijen, heeft alleen de CPN geen moeilijkheden. „Dank zij de so lidariteit van de arbeiders komen wij uit", zegt men daar. Ook de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) zegt dat ze rond kan komen. Als er tekorten zijn hoeft men maar in „De Banier" een oproep te plaatsen en het geld komt er. Dan dragen niet alleen de leden bij maar ook de vrouwen, die kunnen namelijk van deze partij geen lid zijn. Alles bij elkaar blijkt dus wel, dat politiek altijd meer geld kost dan het pcprtijlidmaatschap op brengt,Veel meer zelfs. Elke bijzondere actie maakt het fi nancieel moeilijker. Neem D '56, dat als jonge partij een enorme activiteit ontwikkelt, die in geen verhouding staat met hetgeen de 3500 leden ervan kunnen opbrengen. Tekort is er dan ook nu al f 15.000. Binnenkort komt er dan ook een actie voor ledenwer ving. Opvallend is wel het grote ver schil in contributies bij de verschil lende partijen. Bij de KVP is dat nu f 7,50 per jaar, bij de PvdA f 2,50 per maand, bij de PSP f 50 per jaar gemiddeld. Verkiezingsacties zijn grote geldslokkers: bij de KVP kost dat tussen de 5 en 7 ton en er wordt elk jaar 50.000 tot 70.000 gulden voor gereserveerd, de PvdA reserveert jaarlijks ruim een ton, de VVD kwam vorig jaar bij de verkiezingscampag ne 150.000 te kort, het GPV verza melde door middel van hoofdelijke omslag vorig jaar f 100.000 voor de verkiezingscampagne. Geen wonder dat een van de penningmeesters (VVD) verzuchtte, dat deze functie mijn moeilijkste baan is". DEN HAAG (ANP) De drie dele gaties uit de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. (de zogenoemde „groep van achttien") hebben gisteren, tijdens een in Den Haag gehouden vergadering, een alge mene principiële nota definitief vast gesteld. Deze nota is gewijd aan de vraag, welke inhoud in deze tijd christelijke politiek moet hebben. Reeds eerder is Meegedeeld, dat de drie delegaties over ae belangrijkste punten van de nota grote mate van overeenstemming" hadden bereikt. „JSL!,a,?port zal worden gepubliceerd, gelijktijdig met de zogenoemde deel rapporten over de inkomens- en ver- mogensverdeling, de functie van het verheidsgezag in de moderne samen leving, de vredespolitiek, mede in ver- J?et de problematiek van de ont- structuur^an en on(*eniemings- jOp 25 oktober en 6 november zal de komen V3n ac^*€n" opnieuw bijeen- dat "er 6611 «««ie ge- «achtenwisseling is geweest". De illegale politieke organisaties boy cotten de verkiezingen, die zij onde mocratisch noemen. Slechts één verbo den christen-democratische groepering bezit min of meer een vertegenwoordi ger in Fidel Carazo. Men ziet zijn kandidaatstelling als een poging om de officiële reacties te pei len. De Spanjaarden tonen weinig geest drift voor deze verkiezingen in nieu we stijl. Zij zien in de kranten niet meer dan foto's, een levensbeschrijving en het programma van de kandidaten in hun provincie, terwijl slechts een minderheid der mededingers in staat is geweest propagandamateriaal te ver spreiden. Er heerst verwarring onder de kie zers omdat uit het gepubliceerde moei lijk valt op te maken wat de werke lijke verschillen tussen de ideeën van de kandidaten zijn. Alle ambtenaren en arbeiders krijgen een halve dag vrij om hun stem uit te brengen. Bij terug keer op hun werk moeten zij een be wijs tonen dat zij gestemd hebben. De communisten en het actieverbond van arbeiders, twee steunpilaren van de illegale arbeiderscommissies, hebben opgeroepen om niet aan de verkiezin gen deel te nemen. Ook de socialisten en bepaalde Baskische en Catalaanse onafhankelijkheidsbewegingen volgen deze gedragslijn. De nieuwe Cortes begint zijn zittings periode, die vier jaar duurt, volgende maand. Er hebben zich 316 kandidaten ge meld, die nagenoeg allen voorstanders van het huidige bewind zyn. De indi recte verkiezingen, die 352 afgevaar digden in de Cortes moeten brengen, zijn zo goed als voltooid. Onder hen bevinden zich 150 leden, die arbeiders, werkgevers en technici in de officiële vakbonden vertegen woordigen. 110 zijn aangewezen door generaal Franco. Twee komen uit de Spaanse gebieden in Noord-Afrika, Ceuta en Melilla. De laatste keer dat in Spanje alge mene verkiezingen werden gehouden (dat was in februari 1936 onder het republikeinse bewind), lieten deze een aardverschuiving van links en het volksfront zien. (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda UTRECHT (ANP) De 52-jarige ma gazijnbediende F A. de V. uit Utrecht, die was aangehouden in verband met de moord op de tachtigjarige winkelier J. J. A. Donse, eigenaar van de feest artikelenwinkel „Cupido" aan de Laan van Nieuw-Guinea in Utrecht, is in opdracht van de officier van justitie, mr. 3. C. van den Berg, op vrije voe ten gesteld. Er waren sterke aanwijzingen tegen de magazijnbediende dat hij degene was die op woensdag de 31e mei de bejaar de winkelier om het leven zou hebben gebracht. De man werd op maandag 25 september aangehouden. Naar het oordeel van de officier van lustitie heeft De V. het zichzelf nogal moeilijk gemaakt. Hij was een bekende van het slachtoffer. In zijn angst, om voor de dader van de moord te worden aangezien, heeft hij verklaringen afge legd, waarmee hij zichzelf belastte. Uit het verder verloop van het onderzoek is gebleken, dat deze belastende ver klaringen niet juist waren. Op een ogenblik dat De V. op het po litiebureau was om gehoord te worden, heeft een tot nu toe onbekend gebleven vrouw het bureau opgebeld. De vrouw die zeer geëmotioneerd was gaf de indruk dat zij zeer belangrijke verkla ringen in deze zaak zou kunnen afleg gen. Tot op vandaag hebben de pogin gen om achter haar identiteit te komen niets opgelev.erd. De vrijlating van Van de V. betekent zo zei mr. Van den Berg nog niet dat hij ervan overtuigd is dat de man de bejaarde winkelier niet heeft ver moord. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL „Interplanetair Nieuwsbulletin", een uitgave van de Bel gische Interplanetaire Studiekring De Bis uit Lier, geeft zijn lezers de raad om eerst de herkomst van de bemanning van een vliegende schotel te achterhalen voor dat eventuele bevelen worden opgevolgd. De redac tie van het blad acht het namelijk heel goed mogelijk, dat de bemanning uit nazi's bestaat, die de wereld willen onderwerpen vanuit een geheime basis in de Zuidpool. De basis zou zijn ingericht na de tweede wereld oorlog. Wanneer het echter echte ruimtebezoekers zouden zijn, moet men de bevelen van deze wezens zonder tegenstribbelen opvolgen. De Bis heeft dit meegedeeld in een tien pagina's tellend gestencild num mer over „niet thuis te brengen vliegende voorwerpen (ufo's) en het nazisme". Het doel van het nummer is de medestrijders van De Bis te wserschuwen tegen de mogelijke in terventie van vijandelijke ufo's. „Vriendelijke ufo's", betoogt De Bis, zijn passieve toeschouwers van oorlogen. De bemanning ervan ver schilt in aantal en vorm al naar ge lang de wereld waar ze vandaan komt". Vijandelijke ufo's noemt het bulletin schuldig aan „het veroor zaken van vliegrampen, het ontvoeren van mensen en het voeren van lucht gevechten.,, De bemanning van deze laatste ufo's heeft .men onlangs Duits horen spreken. De Bis is ervan overtuigd, dat er ufo's bestaan. Dat de vijandelijke ufo's afkomstig zouden zijn van de nazi's is volgens het bulletin een ver onderstelling, die door de feiten aar dig wordt gedekt. Tot deze veronder stelling is men gekomen, omdat in het verleden een aantal ufo's achter docht heeft gezaaid. „We mogen niet zonder meer aan nemen, dat ufo's ruimteschepen zijn van een andere planeet, bestuurd door vredelievende en superintelligente wezens", schrijft de redactie van De Bis. „Dat mag dan waar zijn voor het merendeel van de ufo's, maar het geldt niet voor allemaal". den geconfronteerd met de nazi's, die uit hun schuilplaatsen te voorschijn komen om met behulp van hun hand langers de hele wereld te veroveren. De Bis voorziet, dat dit zal gebeuren met behulp van wapens als de do dende straal, vliegende schotels, ra ketten en kernwapens. De Interplanetaire Studiekring De Bis uit Lier zegt contacten te onder houden met gelijksoortige vereni gingen in de hele wereld. Daarbij wordt ook genoemd het Nederlands Onderzoekbureau voor Ongeïdentifi ceerde Objecten in Drachten. Gevraagd naar commerotaar zei men ons daar dat het hele verhaal in het Belgische bulletin „grote kolder" is en dat men het er zeker niet mee eens is. De heer G. J. Kok, voorzitter van het onderzoekbureau verklaarde, dat wel vaststaat, dat de Duitsers tij dens de oorlog voorwerpen hebben geconstrueerd met een ronde vorm die zich door de ruimte zouden kunnen bewegen. Deze bollen zijn volgens hem echter nooit van de grond ge komen. De redacteuren van het bulletin zeggen, dat hun dossier over het na zisme is gebaseerd op een langdurige briefwisseling met medewerkers van ufo's en op de bestudering van gege vens over de na-oorlogse nazi-acti viteiten. Het bulletin brengt ons nog meer aan het schrikken met de mededelin) dat na-oorlogse nazi-bases zich uil strekken van Latijns-Amerika (vooral Argentinië en Brazilië), tot een „oase" in de Zuidpool. Het nauw keurig gadeslaan van de ufo's zou een maximum activiteiten aan het licht hebben gebracht aan de Zuid pool. Het bulletin van de Belgische stu diekring voorspelt, dat er een dag zal komen waarop de wereld zal wor- ATHENE (AP) Oud-premier Geor ge Papandreou, die zaterdag na vijf maanden huisarrest door de junta in vrijheid is gesteld, blijft weigeren de pers te woord te staan. Hij vertelde een naaste medewerker en gewezen minister uit zijn centrale unieregering: „Het zou niet moedig van me zijn journalisten te ontvangen en te blijven zwijgen". Zondag waarschuw de een militaire functionaris Papan dreou, zich te onthouden van politieke verklaringen. Vele vrienden en parle mentariërs van zijn verboden partij blijven zijn villa, „Rust" 28 km ten noorden van Athene bezoeken. Vele mensen die uit de villa kwamen hadden tranen in de ogen. Sommigen lieten hun tranen de vrije loop. De eerste studentenrellen van het nieuwe academiejaar zjjn weer achter de rug: 2000 studenten kre gen het aan de stok met de politie. Na afloop van de ongeregeldheden moesten studenten, die de straten hadden opgebroken om de stenen als projectielen te gebruiken, het plaveisel weer eigenhandig onder toezicht van de politie repareren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft in een tele gram aan de Tweede-Kamerfractie van KVP, PvdA, CHü, AR, D '56 en PSP gevraagd er tydens de algemene politie ke beschouwingen by de regering op aan te dringen, ingrijpende aanvullende maatregelen te nemen ter bestrijding van de onaanvaardbaar grote werkloos- beid in de drie noordelijke provincies, de provincies Noord-Brabant en Lim burg en delen van Overijssel en Gelder land. Gebleken is dat in de genoemde ge bieden plannen voor openbare werken tot een totaalbedrag van honderden mil joenen guldens klaar liggen. Extrafi- nanciële middelen voor de uitvoering van deze werken 2ijn nodig om de hui dige werkloosheid, vooral in het bouw bedrijf, te bestrijden en tegelijkertijd de infrastructuur van de betrokken ge bieden te verbeteren. Aan de bestrijding van de werkloos heid dient grotere voorrang te worden gegeven dan aan het herstel van de be talingsbalans, aldus het overlegorgaan. Uit de beantwoording van de door de Tweede Kamer gestelde vragen ter voorbereiding op de algemene financiële beschouwingen blijkt, dat de voordelen van de financiële inspuitingen voor de werkgelegenheid ruim opwegen tegen de nadelen voor de betalingsbalans. PRINSES Margaretha van Denemarken gehuwd met de Franse graaf de Laborde de Monpezat, nu prins Henrik van De nemarken is in verwachting. De ge boorte zal in mei plaatsvinden, zo is officieel in Kopenhagen bekendgemaakt. jye betrekkelijke rust die sinds de militaire staatsgreep in Grie kenland te constateren viel heeft de laatste dagen plaats gemaakt voor groeiend verzet, dat zich het duide lijkst manifesteerde in de felle anti- regeringsuitlatingen van oud-pre mier Panayotis Kanellopoulos en de uitgeefster Helen Vlachos. De ver klaringen van beiden hebben te recht grote aandacht gekregen in de wereldpers. Zowel Kanellopoulos als Helen Vlachos moesten hun moedig verzet tegen de rechtse dic tatuur dan ook bekopen met huis arrest. Tot voor kort was het verzet tegen het militaire bewind uitsluitend tot uiting gekomen in voornamelijk door linkse organisaties in kleine oplaag verspreide pamfletten, en in enkele nachtelijke bomaanslagen die slachtoffers noch schade eisten. Oud-parlementsledien van rechts en het centrum voerden daar naast een „fluistercampagne", die echter nauwelijks verder reikte dan de kleine kring van de vroegere heersende klasse. Met de verbreking van die stilte hebben Kanellopou los en mevrouw Vlachos meer nog de internationale opinie dan hun landgenoten duidelijk willen ma ken dat „klassiek rechts" in Grie kenland trouw wenst te blijven aan de democratische idealen. Wat Ka nellopoulos betreft kwam daar nog bij, zegt men, dat hij na een lange periode van nonactief zijn gezag als leider van het rechtse blok wil herstellen tegenover Constantin Ka- ramanlis, in wie veel rechtsen en zelfs ook centristen langzamerhand de enige gingen zien die in staat zou zijn het gezag van het huidige bewind over te nemen, wanneer het zover is. y/olgens sommige waarnemers staat de houding van Kanello poulos en mevrouw Vlachos niet los van het conflict dat kortgeleden tussen koning Constantijn en de mi litaire bewindhebbers is uitgebro ken over het met pensioen sturen van militairen, onder wie verschei dene generaals. De vorst zou twee maal geweigerd hebben een desbe treffend decreet te ondertekenen: de eerste maal voor zijn reis naar Canada en de V.S., de tweede keer na zijn terugkomst, nadat hij presi dent Johnson had ontmoet. Kanel lopoulos en Helen Vlachos zouden door hun optreden de koning kun nen stijven in zijn verzet. Anderzijds gaat het hardnekkige gerucht dat er een kabinetsreorga nisatie voor de deur staat. Of er zouden enkele burgerleden door andere burgers vervangen worden, of een aantal burgerministers zou KANELLOPOULOS ...moedig verzet... het veld moeten ruimen voor mili tairen. In het eerste geval zou van een succes voor de „democratische" elementen in het leger kunnen wor den gesproken, in het tweede van een overwinning voor de „harde" elementen, gesteund door een groot aantal jonge officieren die de meest radicale aanhang van het huidige bewind vormen. ^yile kranten in Athene drukten onlangs op de voorpafina een foto af van generaal Spandidakis, vice-premier en minister van defen sie, die vorige week door koning- Constantijn in audiëntie is ontvan gen. Dit ongebruikelijke feit wijst er volgens waarnemers op dat de regering de generaal naar voren wil schuiven, vooruitlopend op de kabi netsreorganisatie. Inmiddels heeft voor het eergt sinds de militaire coup een staatsman van het voorste plan zich aan de zijde van het nieuwe bewind opge steld. Het is de voormalige premier en minister van buitenlandse zaken Panayotis Pipinellis, die vorige week in een artikel onder de kop „Naar een nieuw tijdperk", versche nen in het blad „Vradyni" zijn steun betuigde aan de „nationale revolutie". Hij wekte alle nationaal denkende Grieken op de regering té steunen, verklaarde dat voor de staatsgreep „alles omver dreigde te worden geworpen door een verkie zingsoverwinning van de coalitie tussen centrum en communisten" en dat de huidige noodmaatregelen Griekenland aan een dodelijk ge vaar moesten helpen ontsnappen. Waarnemers menen dat Pipinellis een beste kans maakt door het mi litaire bewind als politiek adviseur of misschien wel minister te wor den benoemd. ROTTERDAM (ANP) Een van de twee Nederlandse jongemannen, die eind 1965 in de Zweedse hoofdstad Stockholm hun 20-jarige landgenoot Henk Drost om het leven brachten, Is gisteren van het huis van bewaring in Rotterdam overgebracht naar de cen trale observatiekliniek in Utrecht, waar een nieuw psychiatrisch rapport over hem zal worden opgesteld. De jongeman, de 20-jarige Johan van 't H. verbleef sinds eind vorige week in het Rotterdamse huis van bewaring, na dat hij door de Zweedse regering op een vliegtuig naar Nederland was gezet. Bij zijn aankomst op Schiphol werd hij on middellijk gearresteerd en naar Rotter dam overgebracht. Johan van 'f H. werd met zijn mededader Joop D. door een Zweedse rechtbank veroordeeld wegens de moord op Henk Drost. Aan het von nis verbond de Zweedse rechtbank een bevel tot opname in een psychiatrische inrichting, uitwijzing uit Zweden en verbod tot terugkeer in dit land. Na langdurig overleg tussen beide landen kwam men kort geleden overeen, dat Nederland de twee jongens zou overne men. UTRECHT (ANP) „Het is begrijpelijk, dat velen die zich verantwoor delijk voelen voor de werkgelegenheid van duizenden uit een gevoel van machteloosheid de ondernemingsgewijze produktie wei eens discutabel stel len. Maar daarvoor moet men toch oppassen. In de zich snel ontwikkelende economie van ons land gaat de onderneming een steeds belangrijker rol spelen". en daar onvoldoende gebruik wordt ge maakt van het werkelijk potentieel aan vitale krachten dat in de onderneming werkzaam is. Vooral in veel familiebedrijven is dat duidelijk merkbaar. Voorwaarde voor het voortbestaan en de verdere ontwik keling van de onderneming noemt het NKV een aan de onderneming aange paste democratie waarbij de vermo gensverschaffers en de werknemers ieder hun eigen inbreng hebben in het algemeen bedrijfsbeleid. Het ontwikkelen van een nieuwe on dernemingsvorm waarin iedereen gelij ke kansen heeft betekent, volgens het NKV noch een terugkeer naar het oude liberalisme, noch een verkapte bevor dering van de oude sociafisatiegedach- ten. Wel moet op korte termijn ernst worden gemaakt met het begrip mede zeggenschap. Het gaat daarbij om de verhouding van de directie ten aanzien van het personeel. De directie dient niet alleen verantwoording af te leggen te genover mensen die veel minder be trokken zijn bij het wel en wee van het bedrijf dan het daarin werkzame personeel, aldus het NKV. Dit zegt het Nederlands Katholiek Vakverbond in een commentaar in Ruim Zicht naar aanleiding van recen te debacles als de affaire-Van Heijst. Het NKV is van oordeel, dat de moder ne onderneming de economische en technische vooruitgang stuwt en dat daarom handhaving en bevordering van de ondernemingsgewijze produktie, ge paard gaande met omvorming van de ondernemingsstructuur, de basis dient te zijn van het-economische beleid van de overheid. Volgens het verbond kan de ondernemingsgewijze produktie al leen maar tot verdere bloei komen als de ondernemingen in grote mate hun vrijheid behouden of verkrijgen voor het vervullen van hun taak. Ook voor het kleinbedrijf en met name voor de detailhandel zal die vrijheid moeten worden gegarandeerd en zullen alle overbodige belemmeringen moeten wor den weggenomen. Het NKV voegt hieraan toe, dat de verouderde juridische structuur van de onderneming tot gevolg heeft, dat hier LJUBLJANA (AP) - De Joegoslavische autoriteiten waren nog steeds bezig de nodige gegevens voor een arrestatiebe- vel tegen Erich Rajakowitsj te verza melen, toen de vroegere S.S.-officier al veilig ïn Oostenrijk zat. Slavko Furlan, de minister van Bin nenlandse Zaken van de deelstaat Slo venië, heeft dit gisteren in het parle ment in Ljubljana gezegd in antwoord op vragen over de ontsnapping van Ra jakowitsj uit de badplaats Piran op het schiereiland Istrië. Furlan zei dat op zondag 1 okt. het federale ministerie van Binnenlandse Zaken zijn departe ment en het politiebureau te Piran had gewaarschuwd over Rajakowitsj en ge vraagd had dat zijn paspoort afgenomen zou worden. Dit werd gedaan en het huis waar Rajakowitsj met zijn gezin verbleef werd onder voortdurende be waking geplaatst. Pas op de volgende dag vaardigde de federale regering een arrestatiebevel uit, maar Rajakowitsj was toen al ver dwenen. Furlan zei niet te weten, waarom Belgrade niet onmiddellijk een arres tatiebevel had uitgevaardigd. Hij zei dat „maatregelen genomen zijn tegen de politieautoriteiten die inconsequent en op onverantwoordelijke wijze hun orders hebben uitgevoerd" en daardoor Rajakowitsj lieten ontsnappen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Het .lag in de bedoeling dat deze ver dachten reeds gisteren verhoord zouden zijn. Hiertoe ontbrak evenwel de tijd, aangezien de Bredase justitie druk ge confereerd heeft met de rijkspolitie en drie ingenieurs van de Staatsmijnen. Kechter-commissaris mr. A. Aerden heeft inmiddels een deskundige be noemd voor het technische onderzoek in deze affaire. Zijn naam is niet be kendgemaakt. Inmiddels hebben de Staatsmijnen ons desgevraagd laten weten dat alle ver halen over te dunne en langsnaad- gelaste buizen kletskoek zijn. De kwa liteit van de pijpleiding is helemaal niet in het geding „Bovendien ontkennen wij pertinent dat er ook maar een klein lek in de pijpleiding zou zitten. De leiding is al bijna een jaar in gebruik; er is nooit een lek geweest", aldus Staatsmijnen. Het „onwaarschijnlijke" verhaal uit de mond van een raadsman van een der gearresteerde werknemers van aan nemer Algera, volgens welke buizen zouden zijn gebruikt die via een achter deurtje Nederland weer waren binnen gekomen na hier als schroot te zijn uit gevoerd, werd bij Staatsmijnen nuch ter gekwalificeerd als niet in overeen stemming met de ons bekende feiten „De pijp is voor ons van te vitaal be lang dan dat wij, wat de kwaliteit be treft, risico's zouden willen lopen. De pijpleiding voedt liefst twee kraakin- stallaties. We kunnen ons geen uitval veroorloven".

de Stem | 1967 | | pagina 9