I Rust roest": ook voor de hartpatiënt Je^elUd orden" Specialisten uit heel Europa bijeen Synode kiest commissie voor bestrijding van huidige geloofscrisis Nieuwe secretaris-generaal I.V.V.V. HARM BUITER: „Gescheiden optrekken is geld wegsmijten" Fundamentele aanpak van medezeggenschap Bolivia meldt dood Guevara Aanrander(45) aangehouden v inkomen.) ns ziek zijn, hoekje van lar doen we 'ant we wil- stopstaan. ïen bepaald aald. Dat u dat! Want •er jaar. En dan volgt Ddagen met t noodzake- 34250)78133 BELANGRIJK NIEUWE VISIE TEGEN ANGST VATICAANSE DELEGATIE TEGEN PIL „ONZEKERHEID IS EEN ZIEKTE" Pater Arrupe J Middenweg Geen probleem Gehoor Geen geschiedenis Recente debacles eisen: Actie in Portugal tegen Salazar C/ v* DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 OKTOBER 1967 3,75. Flacon mrt 50 dragm: J.I5, &•>%- l (Van een ©nier verslaggever*) NOORDWIJK AAN ZEE - „Rust roest" geldt ook voor hartpatiënten. Deze conclusie springt naar voren uit de internationale conferentie over de hartrevalidatie die de afgelopen week in „De Baak" is gehouden. Topspecialisten uit 28 landen wisselden als afgevaardigden van hun re geringen hier hun kennis en ervaringen uit. Met het-organiseren van deze conferentie richtte het Europese bureau van de Wereldgezondheids organisatie de schijnwerper op het epidemische karakter van het hart en vaatlijden in de welvarende landen. Maar tevens wordt uitzicht ge boden. Gold vroeger dat de hartpatiënt min of meer was afgeschreven en het „verder maar kalm aan moest doen", nu is er voor hem nieuwe hoop dank zij revalidatie. Zestig deskundigen kwamen naar de verlaten herfstige badplaats om met elkaar te spreken over de vor deringen in de revalidatie van lij ders aan hart- en vaatziekten. Onder meer waren alle Oosteuropese lan den vertegenwoordigd. Twee jaar ge leden ontmoetten de specialisten elk aar op een congres in Boekarest. Het blijkt dat er sindsdien belang rijke vorderingen zijn gemaakt. De regeringsvertegenwoordiger op de conferentie in Boekarest was dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, cardioloog van het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht en voorzitter van de reva lidate commissie van de Hartstich ting. Hij was in Noord wijk voorzitter van de conferentie. Nederland heeft als gastland een zestal waarnemers kunnen sturen, onder meer prof J. Nieveen uit Groningen en dr. J. H. R. van der Pas uit Utrecht. De conferentie was een „bijzonder belangrijke zaak", zoals dr- Van Nieuwenhuizen het uitdrukt. Want men kent de harde feiten zo lang zamerhand: in de welvarende landen sterft de helft van alle mensen aan hart- en vaatziekten. Van de mensen die een hartinfarct krijgen wordt vijf tig procent in meer of mindere mate invalide. Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) heeft het aan het begin van de conferentie gezegd: „We betalen met de hoge sterfte aan hart- en vaatziekten onze tol aan de welvaart. De levenskansen van een man van veertig zijn nauwelijks gun- tiger dan in 1900". Het hart- en vaatlijden is langza merhand een epidemie geworden. Het Europese bureau van de Wereldge zondheidsorganisatie heeft daarom besloten in de komende jaren zijn activiteiten vooral af te stemmen op de bestrijding van hart- en vaatziek ten. Op basis van de conferentie zal men mogelijkheden voor de revali datie scheppen door in de verschil lende landen trainingscentra voor pa tiënten te openen. Uitgangspunten voor de conferen tie vormden een rapport van de Pool se regering en het rapport van de Nederlandse Hartstichting waarin wordt gepleit voor het oprichten van enkele revalidatiecentra in ons land. Dr. F. H. Bonjer van het Neder lands instituut voor preventieve ge neeskunde in Leiden heeft ondermeer een belangwekkende inleiding gehou den over de vergevorderde onderzoe kingen van het instituut. Vertoond werd een film uit Israël, waaruit bleek dat men daar ver is in het activeren van hartpatiënten. Zo ver dat patiënten door een langzaam op gevoerde training zelfs geregeld kun nen voetballen. In de Europese landen blijkt de revalidatie van hartpatiënten actief te worden aangepakt. Opmerkelijk ver vooruit zijn Polen en Rusland. Ook Zweden staat met de hartrevalidatie in de voorste gelederen. Sommige Franse centra zijn ook vergevorderd. Ons land staat nog aan het begin van de hartrevalidatie, „Maar", zegt dr- Van Nieuwenhuizen, „we staan er gunstig voor. Mede dank zij de arbeidsongeschiktheisverzekering, die hartrevalidatie mogelijk maakt. Dr. Van Nieuwenhuizen: „De nieu we visie is dat iemand na een hart infarct zo gauw mogelijk weer actief moet worden gemaakt. Tot nog toe hield men de hartpatiënt zes weken in het ziekenhuis en stuurde hem dan naar huis. Nu gaan we ervan uit dat de patiënt weer snel in be weging moet worden gebracht. We hebben ook de overtuiging ge kregen dat iemand die een hartin farct krijgt de eerste dagen daarna in een ziekenhuis moet worden op genomen. Want de grootste sterfte doet zich na een infarct in de eer ste drie dagen voor. De grootste oor zaak daarvan is: ritmestoornissen of stilstand of te grote snelheid van het hart. In vele gevallen kun nen deze oorzaken worden bestre den". Verrassend zijn de gegevens over het snel reactiveren van hartpa tiënten, waarmee in Zweden positie ve ervaringen zijn opgedaan. Op de conferentie kwam naar voren dat het weer in conditie bréngen van de patiënt 5 door geleidelijke training uitermate belangrijk is. De patiënt moet daarom constant onder con trole blijven en onder leiding trai nen. Uitvoerig werd gediscussieerd over de vraag waar moet worden fstraind. De opvattingen hierover ble- en te verschillen al naar gelang de sociale systemen in de verschil lende landen. In Oost-Europa wordt getraind in hersteloorden. In Polen b.v. bestaan klinieken op het platteland, 'die be schikken over een volledige operatie- en revalidatie-apparatuur. Een an dere oplossing is dat de patiënten na het ziekenhuis naar huis gaan, daar onder voortdurende controle blij ven en onder leiding trainen- Op de conferentie kwam als opmer kelijke ervaring van dr. Tarrière, bedrijfsarts van de Renaultfabrie- ken, naar voren, dat hartpatiënten minder verzuimen dan andere werk nemers. Enerzijds zijn die patiënten door voortdurende controle minder ziek, anderzijds „willen ze zich niet laten kennen". Voor de revalidatie is heel belang rijk hoe de patiënt thuis wordt op gevangen, hoe zijn materiële omstan digheden zijn, enz. Daarover zegt dr. Van Nieuwenhuizen: „Tegenover het hartlijden heeft men altijd fatalis tisch aangekeken, maar dat fata lisme moet worden bestreden. De hartpatiënt leeft onder een extra- psychische spanning, waardoor de hartkwaal verergert. De angst is er dikwijls ten onrechte. Want vele pa tiënten behoeven beslist niet te wor den afgeschreven. Van te revalideren patiënten kan zelfs bijna een derde weer het werk doen dat ze altijd ge daan hebben". De hartrevalidatie is een kwestie van heel lange adem, waarbij de mentale beïnvloeding van de patiënt en zijn milieu v.an grote betekenis is. Daarover heeft de cardioloog H. Koster gezegd: „Te veel medicijnen werken ondermjnend. Angst en over matige voorzichtigheid werken ver lammend". Ook op de conferentie is gebleken dat het" „thuisfront" van de patiënt voor het verloop van de ziekte van positieve invloed kan zijn. De Hartstichting zal veel profijt kunnen trekken van de „schat van gegevens", die de specialisten heb ben uitgewisseld, waardoor de hart revalidatie in ons land met sprongen vooruit kan gaan. De revalidatie- commissie van de Hartstichting zal zijn licht ook in de praktijk gaan opsteken en gaan bekijken hoe ver de revalidatie in enkele landen is gevorderd. Onder meer zal de reva- lidatiecommlssie een studiereis naar Polen maken. Dr. van Nieuwenhui zen verwacht dat over een paar jaar weer een Europese conferentie over de hartrevalidatie zal worden ge houden. waarop dan de resultaten van de onderzoekingen en studies die uit de Noordwijkse conferentie voort vloeien zullen worden uitgewisseld- De deelnemers aan de Europese conferentie over de hartrevalidatie brachten een bezoek aan het Neder lands instituut voor preventieve ge neeskunde en de afdeling cardiolo gie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. By de afdeling cardiolo gie keken de specialisten ondermeer naar apparatuur waarmee hartpa tiënten door geleidelijke training worden geactiveerd. ®en sedelegeerde van de Vaticaanse delegatie op het vijfde wereldcongres voor gynaecologie en obstetrie heeft het gebruik van £®wezen> omdat dit een „onnatuurlijk gebruik van anaturale sub stantie" betekent. He*™? Pro,f; Lui&i Gedda, Italiaans gynaecoloog, persoonlijk vriend van paus Paulus, die met drie prelaten als Vaticaanse delegatie op het inter nationale congres in Sydney in Australië aanwezig is. Op vragen van journalisten of hij de kwestie van de pil met de paus had wï.0. antwoordde prof. Gedda, dat „dat zijn zaak was, maar dat zijn Inzichten in Rome bekend zijn". Gedda behoorde tot de kleine groep van conservatieven in de pause it. u commissie voor de geboortenregeling. In een interview met een Austra nsch blad verklaarde hij verder, dat volgens hem „de meeste mensen con traceptie bedrijven uit egoisme". Hij zei tenslotte niet zeker er van te zijn "ai hebben"6' schadeli'k za' uitwerken of geen schadelijke nevenwerking ROME (KNP) „De onzekerheid in kerk en wereld kan men niet zonder meer bestempelen als een groeicrisis, want het is ook een ziekte", zo be toogde gisteren een van de sprekers op de bisschoppensynode. Deze ziekte, zo vervolgde hij, is het gevolg van een gebrek aan dialoog. Binnen de kerk is er een gebrek aan dialoog tussen bisschop en priesters, tussen priesters en religieuzen, tussen clerus en leken. Veel onheil wordt ook aangericht doordat vele theologen hun meningen publiceren voordart zij geheel tot rijping zijn gekomen meende een andere spre ker en omdat men in de publiciteits- wereld vooral belangstelling heeft voor sensationele nieuwigheden is het niet verwonderlijk dat deze onrijpe menin gen in de krant komen, aldus deze bis schop. Gisteren werd op de bisschoppensynode opnieuw aandacht besteed aan de ge varen die het geloof bedreigen, heel in bijzonder aan het atheïsme. Vandaag worden de debatten over dit onderwerp voortgezet. Morgen zullen de synodele den uit hun midden een commissie kie zen, die zich verder met deze problema- tiek zal bezighouden. De commissie zal uit 12 leden bestaan van wie er 8 door de synodeleden en 4 door de paus wor den benoemd. Mgr. Munoz Vega, bisschop van Quito, zette gistermiddag uiteen wat naar zijn mening de taak van de sy node en in het bijzonder van deze com missie zou moeten zijn. Volgens hem moet er op de eerste plaats een ana lyse worden gemaakt van de huidige situatie in de kerk op leerstellig ge bied. Vervolgens zouden de oorzaken van de huidige geloofscrisis aangegeven moeten worden, welke gelegen zijn in de algemene cultuurcrisis en hun hoogte punt vinden in het atheïsme. Op de der de plaats is het zaak te bestuderen met welke moeilijkheden het katholiek den ken in deze crisis wordt geconfron teerd. Op de vierde en laatste plaats moeten dan de juiste geneesmiddelen worden gezocht om de geloofscrisis te bestrijden. Het meeste opzien baarde de inter ventie van pater Arrupe, generaal van de jezuïeten. Wil de biscboppensynode iets positiefs bereiken in de huidige crisis dan moet men een klimaat van hoop en vertrouwen scheppen. Het gezag moet niert fungeren als „druk van boven", maar het moet, voordurend moeite doen, de „onderda nen" te begrijpen en vertrouwen te schenken, aldus pater Arrupe. (Van onze correspondent In Brussel) BRUSSEL De nieuwe secretaris-generaal van het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.)onze landgenoot Harm Geert Buiter (45) zat op de dag van zijn benoeming ai achter het, door zijn voor ganger Omer Becu verlaten bureau aan de Brusselse Warmoesberg. Van de ene dag op de andere kwam het Europese vakbondssecretariaat, waar van Buiter sinds 1958 de stuwende kracht was, zonder secretaris-generaal te zitten. Wat het Europese vakbondswerk verloor, vond het wereldvak bondswerk. Het I.V.V.V. verrijkte zich ten koste van het Europese secre tariaat. beweging gedoemd tot ik over drijf het nu een beetje onder gronds gewroet. Zij vormt in het Eu ropese werk geen politieke macht omdat ze de steun van een publieke opinie, van democratische instellin gen is." Aan het Europese werk is voor hem weer een einde gekomen. „Maar ik blijf actief in de Europese beweging. Ik ben een overtuigd Europeaan. Europa heeft de taak bij te dragen tot het scheppen van even wichtige machtsverhoudingen in de wereld. Dat is het enige souvereine, dat Europa nog heeft, al het andere is destructief. Als ik daaraan vast houd, dan is de stap van het Euro pese werk naar het vakbondswerk op het wereldvlak niet groot. Er komen wat dimensies bij". Het vakbondswerk is Harm Buiter met de paplepel ingegeven- „Ik kom uit een echt groot vakbondsnest. Mijn vader was een van de voor mannen uit de oude socialistische beweging en oprichter van de com- miezenbond. Vandaar dat 'ik in Tub- bergen ben geboren, want die rooie comiezen moesten ze niet in de twintiger jaren en die werden dus alsmaar verplaatst. Maar ik werd grootgebracht in Amsterdam". Hij volgde daar de lagere school en de HBS, kreeg een beurs voor de Gemeentelijke Universiteit maar moest zijn economische studie door de oorlog afbreken. Tijdens zijn stu dietijd speelde hij een vooraanstaan de rol in de socialistische jongeren beweging en werd praeses van de Unie van Socialistische studenten. De appel viel niet ver van de boom. In 1947 wordt Harm Buiter econo misch medewerker van de Ny-Y- metaalbond en van 1948 tot 1951 is hij in Den Haag directeur van de Vakraad Metaal. Door het NVV wordt hij belast met het economische studiewerk, dat al spoedig uitgroeit tot interna tionaal werk. Dat was kort voor de ondertekening van het KSG-verdrag, toen de vakbonden uit de zes landen gingen inzien, dat er een ontwikke ling voor de deur stond, die niet zonder hen mocht verlopen. Harm Buiter was in 1954 voorzit ter van de studiegroep, die de vak bonden uit de KSG landen naar Ame rika stuurden. Naarmate het Europa van de Zes zich vormde, groeide bij de vakbeweging de overtuiging, dat de belangen van de werknemers ook in dit nieuwe kader verdedigd moes ten worden. Als secretaris-generaal ging Buiter in 1956 de vakbonden ver tegenwoordigen bij de KSG in Luxemburg. Toen in 1958 de samenwerken de vrije vakverenigingen in de zes lidstaten van de EEG en de Eura tom besloten tot oprichting van het Europese vakbondssecretariaat in Brussel, vormde de benoeming van een secretaris-generaal geen pro bleem. De man met de langste en de rijkste ervaring in het Europese werk werd benoemd. Hij is het tot vorige week gebleven- In Europees Brussel gold Harm Buiter als de woordvoerder van de Europese vak beweging, ook voor zijn collega's van het Europese secretariaat ICV, het internationaal samenwerkings verband van de vakbeweging op christelijke grondslag. Het bleek nog eens donderdagavond, toen Buiter, vanwege zijn benoeming, gefêteerd werd. De Europese commissie was bijna voltallig aanwezig: voorzitter Rey, de vier vice-voorzitters en zes leden. De secretaris-generaal vertelt dit bescheiden maar met kennelijk genoe gen. En wel als antwoord op mijn vraag of de vakbeweging in het werk van de Europese integratie serieus ge nomen wordt, een werkelijke inbreng heeft. Maar het antwoord gaat nog verder: „De moeilijkheid is niet, dat de vakbeweging geen gehoor vindt bij de Europese commissie. Onze verhou dingen met de oude commissie waren bijzonder goed en ook bij de nieuwe commissie levert dat geen problemen op. De kwestie is, dat de ministers op Europees vlak aan niemand ver antwoording schuldig zijn, maar niet de commissie maar de ministers be slissen tenslotte. Anders dan op het nationale vlak behoeven zij zich van de vakbeweging niets aan te trekken. Op het Europese vlak is de vak- Als secretaris-generaal van het I. V-V.V. zal de heer Buiter veel te maken hebben met de landen in ontwikkeling, waar de vakbeweging, mede dank zij de steun va nhet I.V.V.V. in opkomst is. Hij zal ge confronteerd worden met een enorm probleem als de grondstoffenprijzen, waarvan de oplossing van eminent belang is voor de ontwikkelingslan den, met textiel- en staalproblemen. En daarbij zal van hem steeds ge vraagd worden belangen tegen elk aar af te wegen. Belangen van werk nemers in geïndustrialiseerde landen en in ontwikkelingslanden. Soms moeilijk te verenigen belangen, om dat de een z'n brood voor de andere z'n werkloosheid kan betekenen. Denk maar aan de goedkope textiel - tjes uit de ontwikkelingslanden belangrijk ter bevordering van een politiek van volledige werkgelegen heid daar die de werknemers in de textielindustrie van de rijke lan den in hun werkelozen-hemd kunnen zetten. In een organisatie als het I. V.V.V. zijn veel tegengestelde belan gen verenigd. En de secretaris-ge neraal de taak daarin de gulden middenweg te wijzen. Dat naast de opdracht leiding te geven aan een apparaat met honderd personeels leden in Brussel, bijkantoren in Ge neve, New York, Singapore en To kyo, aan scholen voor opleiding van vakbondskaderpersoneel in Mexico, Kampala en New Delhi. Harm Buiter gaat er met enthou siasme aanstaan. Hij zegt bovendien: „Wat ik maar doen kan om bij te dragen aan het scheppen van eenheid tussen mensen, die een democratische en vrije vakbeweging willen, zal ik doen- Het is te gek, dat op internationaal vlak de vakbeweging gescheiden is in een I.V.V.V. en een I.C.V. Drie kwart van de werknemers, die via de nationale vakvereniging aangeslo ten zijn bij het I.V.V.V.. zijh gelovi ge mensen. Onze voorzitter, de Ita liaanse volksvertegenwoordiger Stor- ti, is een militant katholiek, ikzelf ben een gelovig protestant. Goed, dat het bijvoorbeeld in Nederland nog zo is, verklaart voor een groot deel de geschiedenis. Maar op Euro pees vlak heeft de vakbeweging geen geschiedenis. Met mijn collega van het I.C.V. liep ik hier alle ver gaderingen af. Het is ons nog nooit gelukt het niet met elkaar eens te zijn- Het gescheiden optrekken van de vakbeweging op internationaal ni veau, maar zeker op Europees vlak, is het uit het raam smijten van het geld van de arbeider". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Er zal op korte termyn ernst moeten worden gemaakt met het begrip medezeggenschap, wil dit niet devalueren tot een loze kreet, die men te pas en te onpas gebruikt. In de afgelopen maanden is het Ne derlandse bedrijfsleven geconfronteerd met ontstellende debacles waarvan het meest recente de affaire Van Hejjst was. Dergelijke zaken kan men eenvoudig niet afdoen met de zoveel ste conclusie dat er iets gebeuren moet aan de herziening van het onder nemingsrecht, of het herhaald pleiten voor het recht van beroep en het recht van enquête". „Er zal veel fundamenteler inge grepen moeten worden en het is zaak dat zodra de Stichting van de Arbeid haar loonpolitieke beslommeringen heeft afgeschud, zij deze zaak met elan ter hand neemt. In tal van col leges wordt gestudeerd op deze pro blematiek. Zaak is evenwel dat er spoed betracht wordt door allen die zich verantwoordelijk voelen voor de mens in de onderneming en deze niet zien als een baal meel die men van vandaag op morgen buiten de deur kan zetten". Dit schrijft deze week „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Nederlands Katholiek Vakverbond. DE NIGERIAANSE staat Midden-Wes ten, die zich in navolging van Biafra losmaakte van het centrale bestuur in Lagos, is volledig in handen van de federale troepen. Dit is maandag in fe derale militaire kringen gezegd. DE DEMOCRATISCHE conventie-1968 £al in Chicago worden gehouden. Het is nog niet bekend op welke data de con ventie plaatsvindt. Verwacht wordt ech ter, dat zij tenminste 30 dagen na 5 au gustus, wanneer de republikeinse con ventie te Miami Beach gehouden wordt, zal beginnen. LA PAZ, Bolivia (AP) Het is mo gelijk dat Ernesto (Che) Guevara, de Cubaanse revolutionair, die te Latijns Amerika zou opereren, een van de drie guerilla's was die zondag bij gevechten in zuidoost-Bolivia werden gedood. Dit wordt uit officiële Boliviaanse bron vernomen. Generaal Alfredo Ovando Candia, opperbevelhebber van de Boliviaanse strijdkrachten, bevestigde dat hevige gevechten waren geleverd in Higueras 160 km van Camiri. De identiteit van de drie gesneuvelde guerilla's is niet officieel bekend ge maakt. Naar verluidt was dit de sec tor waar Guevara werkte. Een nieuw snufje op het gebied van de brillenmode„Hollywood", een neostijl-creatie, een grote ovale bril, bezet met gekleurde stras». NEW YORK (AP) De New York Times meldt, dat de Portugese autori teiten in toenemende mate ongerust worden over een clandestiene revolu tionaire organisatie, die zich ten doel stelt het bewind van premier Antonio de Oliveira Salazar omver te werpen. De organisatie bestaat uit militaire officieren én gewezen officieren, die twee succesrijke commando-acties om ;eld en wapens te kopen met grote be- oepsbekwaamheid hebben uitgevoerd. -Iet bestaan van de „Liga van eenheid ■n militaire actie", welke 50 a 75 leden ou tellen, is de Portugese autoriteiten >ekend. Buitenlandse diplomaten en 'ortugese waarnemers geloven dat de iga in mei een bankoverval heeft ge- ileegd. waarbij een miljoen dollar zou :ijn buitgemaakt en verder een overval treeft gedaan op een militair hoofdkwar- ier in Evora, waarbij zes mitrailleurs, zes kisten munitie en een aantal revol vers werd buitgemaakt Ignacio Palma, een verdachte uit de bankoverval, komt maandag in Parijs voor de rechtbank naar aanleiding van een verzoek van Portugal om zijn uit levering. Palma werd in augustus in Parijs op verzoek van Interpol gear resteerd. Precies zeggen wat je bedoelt, blijkt nog steeds een moeizame be zigheid in overheidskringen te zijn. CH-weekblad De Nederlander diepte uit de memorie van antwoord van de Natuurbeschermingswet dit stuk je proza op: „Maar de ondergete kenden achten het ondenkbaar, dat een posterieur gemeentelijk bestem mingsplan door enkele derogatie impliciet de individuele, door de rijksoverheid gedane en eventueel door de Kroon in beroep gehand haafde aanwijzing van een bepaald gebied als beschermd natuurmonu ment zou kunnen contrariëren enz., enz. En dan te weten dat het hier gaat om zulke simpele wezentjes als haas jes en vogeltjes en om heerlijkhe den als een stuk heide of een per ceel bos. „Wij zijn ten einde raad. We hebben er alles aan gedaan wat we konden en de rijksoverheid heeft ook verschillende toezeggingen ge daan, vooral op financieel terrein, maar de jeugdige werklozen komen niet." Dit heeft dr. G. F. de For- tanier, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam, vorige week wanhopig uitgeroepen. Maar hij werkt èn woont in Amsterdam, Prof. dr. phil. J. P. Asmussen, uit Denemarken, doceert een taai die nog slechts door vijf mensen lil de wereld wordt begrepen. Het is het oud-Perzisch, met Hebreeuws* lettertekens geschreven. Ik vind professor Asmussen een moedig man. „Een land zou voor één of twee jaar uitstekend bestuurd kunnen worden door ambtenaren zonder politieke leiders, maar daarna zou waarschijnlijk een groot aantal ambtenaren worden opgehangen." Aldus het Weekblad De Nederlandse Gemeente. Hoe noemt Vrij Nederland een koninklijke bevalling? Een Plate- opname. In San Francisco is het afgelopen weekeinde de hippie-beweging ten grave gedragen. De bloemrijke hip pie-kinderen hebben daar al meet dan genoeg van het lief-zijn-voor- jan-en-alleman. Maar wat nu? We hebben er weer een nieuw» „affaire" bij, de pijpleiding-affaire. Ondergronds geknoei: zand erover. „Bij ons hebben we geen taal strijd. Die hebben we niet nodig. Onze taal gaat zonder strijd wel verloren. Het is allemaal Engels met af en toe een beetje Nederlands erbij," vertelde Wim Kan dezer da gen in een interview voor de Vlaam se t.v. Hij deed daar trouwens nog meer markante uitspraken. Zoals over de kleuren-televisie: „In Amerika heeft iedereen een kleurenontvanger, maar de actuali teit daar is zwart-wit." Of: „Topfiguren (in het cabaret) ontbreken in Vlaanderen. En welke kunst men ook neemt, hij staat of valt met voorbeelden. Men moet met elkaar omhoog komen, zoals in Ne derland is gebeurd. Achter ons staat een zeer bekwame generatie van op volgers die naar ons hebben geke ken Dat mist men in Vlaanderen." Het katholieke tijdschrift voor de Nederlandse strijdkrachten, „Salvo" brengt iedere veertien dagen een puzzel onder een knallende, het mi litaire hart strelende kop: „SalVo- hersen-salto". Vuurrrr... Barbra Streisand, die haar zoon Jason overal mee naar toe sleept, tot zelfs in de filmstudio's moet volgens de Haagse Post gezegd heb ben: „Mijn mooiste opdracht is Ja son. Het was heerlijk zwanger te zijn. Ik heb me nooit zo pnxluktief gevoeld als de afgelopen negen maanden." Misschien is de VPRO een beetje krogressief aan het worden? (Wub- be in VN). MERIJN UTRECHT (ANP) De rijkspolitie in Jutphaas heeft in IJsselstein de 45- jarige J. W. V. uit Culemborg aange houden. Hij wordt er van verdacht In zyn auto ontucht te hebben gepleegd met enkele meisjes van 12 en 13 jaar. Hij zou zich in september in Vrees wijk en vermoedelijk ook in Culemborg aan deze strafbare feiten hebben schul dig gemaakt. De man zal worden voor geleid voor de officier van justitie in Utrecht.

de Stem | 1967 | | pagina 7