BRABANTIA NOSTRA ONGERUST FORTEX 'n Shaggie? Ja,wat graag, de échte zware van de Weduwe Binnenstad Terneuzen zonder gas Zeker nog een week olie in de haven Even uitblazen mevrouw Plametha N.V. Halsteren ontslaat Marokkanen Twee meisjes vermoord in W.-Duitsland éi IA NN BRIEF: Men discussieert over zaken die daar niet of nog niet rijp voor zijn of zelfs niet discutabel te stellen zijn Maand geëist voor dodelijk schot op dief VS-luchtmacht vindt nieuwe prooi Je reinste tabak. Lekker zwaar en pittig. Geurig tot de laatste lange draad. Al Jaren aan de top voor mannen die -zwaar- voor hun geld willen hebben. s PERSOONLIJK en met eigen KARAKTER... P.M. van de Walle HULST Gidsen van district „Zeeuwse eilanden" hielden sportdag Marine en brandweer in Antwerpen actief Lezing voor BOSK-leden in Terneuzen ,LOVE-IN'-CORDIJNEN Vleeskeuringen Sinaasappelsap in blik en fles „Gouden Delta" Werkgroep besprak rapport-Posthuma Hanoi's Migs actiever Actiever Begin reorganisatie Weer doden door kolendamp Honda 250 ee te koop. Pas na gekeken enz. Tegen bill, prijs. Onderdelen van D.K.W.'s 200- 250 ec. Te bevr. Bouchaut, Weststr. 12A, Ossenisse. Mercedes - Occasions. Inger. op onze nieuwe automobielen allen van le eigenaar. 200 T 59000 km '66 190 -n 80.000 km '65 190 D Creme '65 Benzine 190 Pauw blauw '64 230 S Graff iet grijs '65 220 S Zwart '61 219 met radio '59 Primula sport coupé '66 Karmann Ghia als nieuw '66.. Audy als nieuw '66 Fiat 850 21.000 km '66 Jagst 2 7000 km '67 t Austin Seven 20.000 km '68 Simca GLS 42000 km '65 2 x Taunus 12 M '65 B.* W. LS 35.000 km '65 Trabant 601 27.000 km '66 Chevrolet Maliboe 8000 km '65 Chevrolet Impala 52000 km '63 Jagst 2 met roldak '66 Citroen D.S. pracht wagen '63 Austin Glider wit '64 V.W. luxe '63 Ford Fairline '60 Vauxhall super f 850,- Opel Rekord f 850,- N.V. Garage Van Dongen Jon kers B.o.Z., Guido Gezellelaan 40. Bergen op Zoom. tel. 01640- 6918. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 OKTOBER 1967 |>roc. ltie. feeds |1963 -20 \ca- lat Tord |20M 11966 Jrd I12M E6. 11300 (fort «1100 11000 190 S haal |tro- 16, |963. ppel _üett 1964, f1965 Fiat |5, ■963, fau- j/or- pats on- ftan- (icht lend 964, ""ord 2t mus 12 sta- '65 J64, >hir 965, iett ir Fiat at 1965, .963, >ort ant >3, mca nca 964. lil )af- 965, »nz. uk- aar lOt- >m- ;er- T.k. Sparta brommer, i.z.g.st. Tegen spotprijs. Mgr. Mut- saertsstr. 42, R'daal. Solex te koop, Wegens over- compl. Prijs f 30.-. A. de Kerf Teerlingstr. 29, Clinge. 10 Autorijlessen voor f 47,50. vervolg- en losse lessen f 6,50 Fonkelnieuwe V.W.'s. Bonds- autorijschool „De Centrale" Aanmeldingsadressen, Breda Stationsplein 5, tel. 38718; Ber gen op Zoom. Lekstraat 9, tel. 6504 Roosendaal, Boulevard 113, tel. 4097. tevens verhuur v. V.W. '67. Etten-Leur, Guido Gezel'elaan 12, tel. 3219. Te koop sta-caravan, nieuw, 6. pers. f 3850,-, le bet. f 860,- restant in 24 mnd. a f 142,50 p.m. Caravanbedr. „Slaakweg", Heinkenszand tel. 01106-659. T.k.a. grote en kleine gebr. caravans, najaarsprijzen, ook ruilen. Café Dekkers, Breda- seweg 20, Terheijden. Tel. 01690-338. Te koop toer- en stacaravans, reec v.a. f 750,-. Caravanbedr. „Slaakweg". Heinkenszand. tel. 01106-659. T.k. nestje zw. dwergpoedels, vader Eng. import. Mevr. Cle mens, café Dongewijk, Breda se weg 602, Tilburg tel 72475. L.V. materialen Matherma, Prof. Onpenheimstr 31, Veghel Postbus 44 Tel. 04130-3193. uterpullover van zo O droog 100% Dra- frisse kleurenkombi- 116. Maat 116 12.50 9.50 net voetband van ver-stretch. Verschil- eerde kleuren. 22. Maat 122 11.90 8.90 i W-\ (ADVERTENTIE) rmirnimniniimiiiinnnmimitininni Cxüjii o LSTRAAT iflilllW nmillHIIIIIHIIIIWIIIIB ■iiiiiuiiiiniiiHiiii "■-!!■ •mwm ■iüimiUM.-i'llBÜIiiVIIII (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Gisteravond om even na negen uur is de gehele Ter- neuzense binnenstad zonder gas geko men. De oorzaak van dit voor honder den gezinnen plotseling opdagende on gemak was dat schipper A. Buisman uit Rotterdam van het binnenvaartschip „Maria" zijn anker in de Oostkolk uit gooide en daarbij de hoofdgasleiding, die het oude stadsgedeelte van Terneu zen van aardgas voorziet, lek trok. Om ongelukken te voorkomen heeft de po litie met een geluidswagen bekend ge maakt, dat ieder zo snel mogelijk alle gaskranen (speciaal de hoofdkraan) moest dichtdraaien. De ZEGAM is gis terenavond direct na het ongeval, be gonnen met het plaatsen van een nood- zinker. Men hoopt oud-Terneuzen dins dagmorgen weer van gas te kunnen voorzien. Dit zal van te voren wederom per geluidswagen worden bekend ge maakt. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De gidsen van het district „Zeeuwse eilanden" hebben in 's-Heerenhoek hun jaarlijkse sport dag gehouden. In totaal namen 113 gid sen hieraan deel. Er waren vertegen woordigers van de groepen Vlissingen, Kwadendamme, Ovezande, Goes en 's-Heerenhoek. Voor de senioren werden atletiekwed strijden gehouden. De uitslag is: hard lopen, Joke Boonman uit Goes. Hoog springen: Joke Boonman uit Goes. Ver springen: Joke Boonman uit Goes. Ver gooien: Corrij Franse uit Kwadendam me. Hindernislopen: Corrij Fransen uit Kwadendamme. De junioren hielden zich bezig met behendigheidsspelen, de zogenaamde klokspelen. Deze spelen werden gewon nen door de junioren van Kwadendam me. Op het programma stonden verder slag balcompetities en trefbal. De uitslag hiervan is; trefbal junioren: Kwaden damme. Trefbal senioren: Kwadendam me. Bij het slagballen ging de wissel- beker naar de Vlissingse junioren. Bij de senioren was de wisselbeker voor de gidsen uit Kwadendamme. Tenslotte was er voor iedere deelne mer een beschilderde houten hanger. De sportdag werd besloten met een ge zamenlijke Eucharistieviering. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Belgische marine, de dienst Civiele Bescherming, de brand weer en de Esso-raffinaderij zijn in het Antwerpse havengebied met man en macht bezig de olievlekken, die zijn ontstaan door het leeglopen van een tank met 30 miljoen liter olie, te ver wijderen. In het afgelopen weekend verspreidde de olie zich door een groot aantal dokken. Gisteren werd een ver kenningsvliegtuig van de Belgische luchtmacht ingezet om de olievlekken te lokaliseren. Gebleken is, dat in het zes de havendok een vlek drijft, die op som mige plaatsen zeker 30 centimeter dik is. Een patrouillevaartuig van de mari ne moest ingezet worden om de olie vlek, die in het Hansadok dreef, terug te stuwen naar het vijfde havendok. Dit werd gedaan om vervuiling van de slui zen te voorkomen. Esso heeft in het vijf de havendok een tanker liggen, die met krachtige pompen de olie uit het dok in het schip zuigt. De marine strooide zon dag en maandag 25 ton Detergent op de olievlekken. Ondanks al deze activiteiten verwacht men tenminste nog een week nodig te hebben om het hele havengebied van oliesmetten vrij te maken. (Van een onzer verslaggeefsters) TERNEUZEN De Zeeuwse afdeling van de B.O.S.K, houdt op donderdag 26 oktober een lezing voor ouders van spastische kinderen in hotel Pays-Bas in Terneuzen. De bijeenkomst begint om 8 uur. De heer J. M. v. d. Lijke, een heil- gymnast-masseur uit Limburg zal een inleiding houden. De heer Van der Lij ke behandelt speciaal kinderen met spastische aandoeningen. Enige tijd ge leden heeft hij een boek geschreven, waarin wordt behandeld hoe ouders hun spastische kinderen thuis kunnen helpen. De lezing zal ongeveer om 10 uur af gelopen zijn, zodat ook leden uit Mid den-Zeeland de avond kunnen bijwo nen. Liefelijke kleuren, liefelijke vormen, trijp tabakspotten, Biedermeier ta feltjes en bloemetjesbehang, het zijn allemaal uitingen van de nieuwe stro ming, die door de eeuwen heen steeds de reactie is geweest op periodes van rechtlijnigheid: de romantiek. En na tuurlijk is het de jeugd, die deze nieu we beweging als eerste met beide han den aangrijpt. Kleurige kousen en bak kebaarden zijn er een bewijs van. Om van de bloemrijke „love-in" maar niet te spreken. Bloemen zijn het symbool van onze tijd. En niet alleen de jon geren maar ook ouderen doen meer met bloemen: grote boeketten treft u clan ook aan in de dessins van de „Horizon '-gordijnen, welke u bij uw woninginrichter in een rijke en kleu rige variatie aantreft. uarLde overheid voor onze ïiióÏÏn! Sr soms vreemde conse quenties. Neem nu de keuring van een oozer voornaamste voedingsmiddelen: viees. De vleeskeuring op zichzelf is natuurlijk een voortreffelijke zaak, de regeling ervan niet! Alle bij de slager verkrijgbare arti kelen moeten gekeurd zijn. Levert uw slager u ook pluimvee, dan moet dit dus ook gekeurd zijn. Maar niemand verplicht de pluimveehandelaar zijn produkt e laten keuren. Dit heeft tweeërleid consequenties, wat u bij de slager koopt is altijd gecontroleerd, maar het pluimvee is er duurder dan bij de handelaar die elders verkoopt, want de keuringskosten kan de slager natuurlijk niet voor zijn rekening ne men. De bepalingen van de vleeskeuring zijn verouderd. Zij gaan er b.v. van uit, dat het vee in één keuringsdis trict wordt geslacht en geconsumeerd. Dit betekent dat het vlees bij vervoer van een keuringsdistrict naar een an der opnieuw moet worden gekeurd. Dit i6 vaak niet meer dan een formaliteit, omdat de keuringsdienst in district B voldoende vertrouwen heeft in de keu ring, die in district A al heeft plaats gehad. Maar de kosten ook van de tweede kèurin* moeten nochtans wor den voldaan. Gevolg: 'n volkomen zin loze prijsverhoging. Het is tijd dat de keuringsvoorschriften eens op de hel ling komen. Sinaasappelsap wordt gekocht van wege de vitaminen en vanwege de smaak. De Consumentenbond onder zocht daarom in hoeverre de vitami- men uit de sinaasappel nog in het sap aanwezig zijn en in hoeverre ook de smaak behouden bleef. Bovendien werd nagegaan of het sap geen verbo den kleur- of bestrijdingsmiddelen be vatte en of er niet meer dan de toe gestane hoeveelheid conserveermiddel voor was gebruikt. Behalve het gebruikelijke sap uit blik of fles, werd ook het betrekkelijk nieuw, diepvriesconcentraat bekeken. Dit laatste moet door de consument zelf worden ontdooid en verdund. Over het algemeen bleek er nogal wat vitamine verloren te gaan: slechts enkele merken leverden even vitamine- rijk sap als bij zelfuitpersen verkregen wordt. Al is men met dat laatste doorgaans wél duurder uit. De smaak bleef bij het diepvriesconcentraat en bij het meeste sap uit de fles beter behouden dan bij het blik-sap. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het dagelijks bestuur van de stichting Brabantia Nostra bereidt een studiedag voor over de veranderingen die zich ook in Noord-Brabant op godsdienstig en maatschappelijk terrein voltrek ken. In verband daarmee heeft het bestuur gisteren aan de honderd leden van de centrale van Brabantia Nostra een brief gestuurd van de volgende inhoud „Het dagelijks bestuur heeft zich in de afgelopen maanden in zijn vergade ringen intensief bezig gehouden met een probleem dat zich op meerdere plaatsen opdringt: de verwording die het gevolg is van het loslaten of mins- stens discutabel stellen van een aantal tot dusverre gevestigde opvattingen op religieus, moreel, sociaal en cultureel terrein. Deze probleemstelling heeft twee kanten: a. men discussieert over zaken die daar niét of nog niet rijp voor zijn, of zelfs over zaken die niet discutabel te stel len zijn; b. men houdt geen rekening met de in druk die dat op die buitenwereld maakt, ongeacht of de discussie ge rechtvaardigd is of niet. In beide gevallen is sprake van grensoverschrijdingen. Het zijn déze grensoverschrijdingen die naar de me ning van het dagelijks bestuur bijzon der verwarrend werken; daarbij, omdat men elkaar niet ontziet, een klimaat van liefdeloosheid scheppen. Een en ander schaadt de juiste verhoudingen in de samenleving, die toch gekenmerkt be hoort te zijn door eerbied voor elkaar en door voorzichtige wijsheid". In de brief wordt vervolgens opge merkt dat verschillende leden van het dagelijks bestuur hun kijk op de hui- dige toestand nader zullen aangeven om zo tot een thema voor de studiedag te komen. Ondertussen heeft het be stuurslid P. F. M. Mutsaers, een in Brabantia-krlngen zeer bekende figuur reeds stelling genomen Het dagelijks bestuur heeft zijn stuk, dat overigens geheel voor zijn rekening blijft volgens de brief, aan de leden der centrale doen toekomen. In het dagelijks bestuur heeft de stellingname van de heer Mutsaers „stof tot extra discussie" gegeven. Het is de bedoeling dat de le den van de centrale op het stuk van de heer Mutsaers reageren. Hef stuk, dat tot titel draagt „Onnodi ge verwarring" en zes paragrafen telt, luidt als volgt: 1 Twee Brabantse bisschoppen zijn, in de kracht van hun leven bezwe ken onder de last van hun ambt. Bra bant heeft nauwelijks een kik gegeven. „Schouderophalen van de eeuwigheid, slot van derkness at noon. Dat zij rus ten in vrede, Amen". O De grote massa is in de waan „ge- bracht", dat zij geestelijk volwas sen is. Dat is funest voor de menselijke beschaving. Maar niemand protesteert. Er zijn wellicht nog eeuwen voor nodig- Hier ligt de ernstige vergissing van mgr. Bekkers in zijn befaamde Brandpunt. Volgens eigen gewetensoordeel hande len in geboortenregeling ten overstaan van huwelijkspartner, gezin en samen leving en groep kan alleen de geestelijk volwassene. De communicatiemedia re kenen ermede dat het grote publiek het reageer- en bevattingsvermogen heeft van de dertien- tot vijftienjarigen. Dat klopt precies met de t.v.-reclame: Juist deze leeftijd wordt er door geboeid. Zielzorgers, huisartsen en andere so ciale werkers moeten soms stevig in hun schoenen staan om te blijven gelo ven dat de mens wèl een redelijk we zen is. Het niet kunnen wachten op „een andere Canon" is typisch infantiel. Het is ook deze onvolwassenheid die bij- voorbeeld vereist: a). Niet overal mag alles over van alles worden getoond, geschreven of gezegd aangaande seksualiteit, abortus pr. misdaad, kritiek op gezag, twijfel over geloofswaarheden. Enkele taboes zullen moeten blijven. b). Wat door wijding of leiding ge ëerbiedigd moet worden behoort over eenkomstig decorum te hebben: de con secratie niet in een breekbaar bloemen - vaasje; de priester mag niet de slechts^ geklede man van Europa zijn. c.) De man in de straat wordt niet ge vraagd naar zijn (afwezige) mening over priester-celibaat, homofilie, maag delijkheid van Maria en honderd andere onderwerpen. o Heel de beschavingsgeschiedenis door is het religieuze, het heilige, als statisch ervaren. Denk aan de term hiëratisch; aan de eeuwenlange ver starring van de iconen: de liturgische veranderingen dienen derhalve zéér omzichtig te geschieden. Wat we tot nu toe gezien hebben, Is holder de bolder, vrijwel zonder verkla ring. Vee1 erger: Grove ondeskundig heid. Toen het onzalige parool uitkwam: „Experimenteer maar met het heilige" voelde elke pastoor en kapelaan zich geroepen te reformeren. De eerwaarde heren hadden uit hun kerkgeschiedenis moeten weten, dat een reformator wel iets meer in zijn macht moet hebben dan de bagage van een traditioneel seminarie. Maar zelfs dat is niet tot hen doorgedrongen. De abdijen van Heeswijk en Ooster hout kunnen deze opdracht aan. Vele kloosters, voorbeelden van bramtrust en teamwerk, eeuwen avani ia let- tre zijn al tientallen jaren bezig met de hele uiurgie op de helling te zetten (Solesmes, Beuron, Marialaak, de Kei zersberg, Heeswijk, Tongerloo, Aili- ghem enz Huiae aan de eenzame Fius Parsch). Nota bene de oude abdijen hebben ons de schoonste hymnen en se quenties geschonken. Maar de seculieren doen wat ze wil len. We zitten midden in de clencale beeldenstorm. Zelfs de na-oorlogse heilige week-liturgie is onder de voet gelopen, dat Godsgeschenk. De wetenschappelijke vooruitgang van de vorige eeuw ontkende het mysterie. In de eerste helft van deze eeuw is deze dwaling volledig ontmas kerd (dachten wij). Katholieke theolo gen en filosofen hebben zich geducht geweerd in hun studies over geloof en wetenschap (Radboud-stichting Katho lieke Wetenschappelijke Vereniging, voorbereiding en apologie van Nijme gen.) Toch steekt die vervaarlijke dwaasheid weer allerwegen de kop'op. Te oordelen naar de publikaties, zou het Nederlandse katholicisme in enkele jaren zijn overgeslagen naar een vrij zinnig christendom. Wat krijgt het „godsvolk onderweg" van zijn herders te horen. Meestal niet meer dan „Beste mensen, ik hoop dat jullie nóg een pret tige zondag zult hebben, en bedankt voor de klandizie". De meeste „preken" zijn slappe lekenmoraal a la morgen wijding van de AVRO. r Het concilie van Trente verorde- neerde een degelijke opleiding van de clerus (de bisschoppen een acade- misch-tiheologïsche en/of filosofische vorming). In elke zondagsmis moest het geloof onderricht worden. Het is wel de zwaarste aanklacht tegen onze zielzorg, dat ze verzuimen om waar mogelijk preekstoel, bijzonder Onder wijs, pers, radio en tv., geloot en zeden te doceren op een eigentijdse theologi sche mander, zoals het dagelijks voed sel, sacramenten, deugdleven, gebed door priesters, in twijfel getrokken ge loofswaarheden. Dan hoeven de bis-1 schoppen met Pasen niet ijlings een kan sel te beklimmen om te verkondigen: Christus is waarlijk opgestaan. Nivellering, afbreuk van stijl en traditie, het lelijke te kijk stellen in alle vormen van publiciteit, ergernis geven (door Christus gebrandmerkt), aansturen op verwarring overal, tot vertwijfeling toe, ziedaar precies de methoden die de vijanden van God en godsdienst met succes aanwenden (Denk aan de activiteiten van het we reldcommunisme in Zuid-Amerika en zwart Afrika). Het is meer dan tragisch dat de „on zen", die zich in welbehagen progressief katholiek noemen, met dit spel mee doen. Dit nihilisme moet aangeklaagd en ontmaskerd worden: Evenals de ver regaande naïviteit, dat in Nederland geen anti-papisme meer zou bestaan.." Aan het slot van zijn stuk geeft de heer Mutsaers enkele voorbeelden uit „de lange hete zomer van 1&67" die zijn kijk op de zaak zouden illustreren. Hij besluit: „De barbarie is niet alleen onder ons: ze heeft het gewonnen". (Van een onier verslaggevers) BOTTERDAM. De centrale werk groep van het samenwerkingsorgaan havenontwikkeling Zuidwest-Nederland („Gouden Delta") heeft gisteren in Rotterdam gesproken over het rapport van de subcommissie-Posthuma. Het definitieve rapport zal binnenkort door het algemeen bestuur van het samen werkingsorgaan besproken worden. De subcommissie-Posthuma, zo ge noemd naar de directeur van het Rotter damse havenbedrijf die er voorzitter van is, heeft een inventarisatie van de mogelijkheden tot havenontwikkeling in het deltagebied opgesteld. Naar ver luidt, zou daarin bijzonder veel aan dacht besteed worden aan het ten zui den van het Rotterdamse havengebied gelegen Voorne-Putten. In de werkgroep zouden de meningen verdeeld zijn over de vraag welke mo gelijkheden het eerst voor realisering in aanmerking komen, die op Voorne- Putten of die elders in de „Gouden Del ta". Het rapport-Posthuma zou de ge gevens moeten verstrekken voor een concreet haveribeleid tot 1980 en de uiteraard wat vagere planning tot het jaar 2000. AMSTERDAM (ANP) Tegen de 30-jarige Utrechtse winkelier G. van D. die in de vroege ochtend van 9 juli het dodelijk schot loste op de 25-jarige W. B. de Bruin, die naar hij meende bij hem wilde inbreken, heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De rechtbank in Utrecht had de juwelier, na een eis van vier maanden onvoorwaardelijk terzake van mishandeling met dodelijke afloop, veroordeeld tot drie maanden voor waardelijk. De procureur-generaal, mr. G. H. C. van Dijken, wierp naar aan leiding van deze zaak de vraag op of het niet wenselijk zou zijn te over wegen aan een wapenvergunning, zo als de juwelier had, de voorwaarde te verbinden dat men tevens een deugde lijke alarminstallatie, b.v. een sirene, aanwezig moet hebben. De procureur-generaal noemde het een bijzondere tragische zaak zowel voor verdachte als voor het slachtoffer, van wie niet is gebleken dat hij inbreker was noch dat hij geldgebrek had. Ge bleken is dat er niets was gestolen. „Mag een onervaren schutter als ver dachte op een weglopende inbreker schieten met de kans hein dodelijk te treffen zonder dat er een aanwijzing is van een buit van enige omvang ter wijl hij andere maatregelen had kunnen nemen?", aldus de procureur-generaal, die van mening was dat de juwelier de politie had kunnen waarschuwen via de telefoon die beneden in de werkplaats hing toen de inbreker weer in de tuin was teruggekeerd. De procureur-gene raal zei nog dat uit niets is gebleken dat de juwelier de bedoeling heeft ge had de inbreker te doden. Het hof doet op 23 oktober uitspraak. SAIGON (RTR/AFP) De Ameri kanen hebben het afgelopen weekeinde een nieuwe naam toegevoegd aan de lijst militaire objecten in Noord-V iet- nam welke door Amerikaanse vliegtui gen worden aangevalen, de vliegbasis Cat Bi bij de grote havenstad Haiphong. De basis Cat Bi met een 2400 meter lange startbaan, welke geschikt is voor de supersone Mig 21-toestellen van Rus sische makelij was tot nog toe met rust gelaten. Andere basissen welke herhaaldelijk het doelwit van de Ame rikaanse bomaanvallen waren, zijn Hoa Lac, Kep en Kien An. Er zijn nu nog twee grote vliegvelden die ongemoeid zijn gelaten, namelijk Phoec Yen en Gia Lam. De laatste is de burger-luchthaven van de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi. De afgelopen weken hebben de Ame rikaanse vliegers herhaaldelijk melding gemaakt van toegenomen activiteit van de Migs. De Amerikanen werden veel- vuldiger en heviger aangevallen dan in het verleden en de Amerikaanse pilo ten uitten de veronderstelling dat de Migs mogelijk nu worden bemand door Noordkoreaanse in plaats van Noord- vietnamese vliegers. Ook acht men het mogelijk dat Hanoi besloten heeft zijn vliegtuigen actiever aan de strijd te laten deelnemen omdat met de Sovjet-Unie gesloten nieuwe overeenkomsten betreffende wapenleve ranties een snelle vervanging bij yer- lies zóu garanderen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN Op ZOOM. De Zuid Ne derlandse Metaalwarenfabriek Plame tha n.v. te Halsteren heeft ongeveer twintig Marokkaanse werknemers ont slagen. Volgens de directeur, de heer J. Frejjters in Bergen op Zoom, hebben ze allemaal weer werk gevonden. De haardenfabriek Beckers in Bergen op Zoom heeft een groot gedeelte van de ontslagenen geplaatst. „Die Marokkanen zijn bij ons om werk komen vragen. We konden ze toen goed gebruiken om onze nieuwe blikaf- deling vervroegd op gang te brengen. Het machinepark was toen nog niet compleet, zodat ze werden ingeschakeld om diverse werkzaamheden, zoals b.v. persen e.d. op een eenvoudige manier te. doen. Inmiddels zijn de bestelde machi nes geleverd en is deze afdeling sterk geautomatiseerd. Vandaar dat déze men sen nu in het bedrijf overbodig zijn geworden", aldus de heer Freijters. Gisteren deden geruchten de rondé dat ook een aantal Nederlandse arbei ders zou zijn ontslagen en dat nog meei mensen hun ontslag zoud"en krijgen. „Niets van waar", zegt de heer Freij ters. „We hebben nog geen enkele Ne. derlander ontslagen." Hoeveel mensen er straks door reorganisatie ontslag zullen krijgen, kon de heer Freijters nog niet zeggen. Met de vakbonden is over het ontslag van de Marokkanen geen contact ge. weest. Ook niet over de voorgenomen reorganisatie in het bedrijf. „We gaan de directie niet nalopen", zei de heer Rijkers, districtsbestuurder van de Ka- tholieke Metaalbewerkersbond Si -Eloy uit Roosendaal hierover. UTRECHT. (ANP) Twee Utrechtse bejaarden, de 71-jarige M. Eilander en de 87-jarige A. van der Velden, zijn in hun woning aan de Fockstraat 4 als ge volg van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld waarbij bleek, dat niet alleen de schoorsteen defect was, maar boven dien vertoonde de haard een aantal lek. ken. De Hoepla-redacteuren zullen van daag wel met een hoge borst rondlopen, want tenslotte is het bun gisteravond dan toch maar gelukt hun boezem-vrien dinnetje Phil Bloom er toe over te ha len haar titelloze lijfblad te laten zak ken. Natuurlijk ging de schermvulling daarmee in esthetisch-figuurlijk opzicht er een heel stuk op vooruit. Maar deze schoonheidservaring werd ontluisterd door de wetenschap dat het hier ken nelijk eerder ging om een puberachtige demonstratie van lekker tegen brave schenen schoppen dan om de huldiging van het principe teevee pour l'art. Voor dit laatste was het routinegebaar van Phil immers veel te weinig functioneel. „En waarom nou juist allemaal op een tijdstip dat de kleuters nog net lüet op bed liggen", zou een pedagoog zich afvragen. Enfin de VPRO zit voor de zoveelste maal met de brokken, en dit keer kan ze die op rekening schrijven van Hoepla. Een programma overigens waarvan de presentatie even hard ram melde als de muziek, en waarin we het gesprek met het meisje dat ten dode opgeschreven is, volkomen mis plaatst vonden. N.R. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BONN. West-Duitsland is gisteren weer opgeschrikt door de moord op twee jonge meisjes. In het totaal wer den dit jaar al 23 kinderen in West- Duitsland vermoord. Een jongen vond gisteren een jute zak met daarin het gewurgde lijkje van de vierjarige Sylke Wipperbeck. Het meisje werd twee dagen geleden tydens de t.v.-uitzending van de voetbalwedstrijd West-Duitsland —Joegoslavië door een man ontvoerd van een speelterrein in Lündenscheid. Een medisch onderzoek heeft uitge wezen, dat er sprake is van een zeden misdrijf. Een 20-jarige arbeider, die woont naast de plaats waar het lijkje werd gevonden is gearresteerd. De man ontkent de moord. De man is echter herkend door enkele speelkameraadjes van het meisje als degene, die haar heeft meegesleept naar een nabijgelegen kerkhof. De kinderen vertelden, dat Sylke hard om hulp had geroepen, maar dat er niemand op straat was. Een klop jacht van twee uur leverde niets op. Ook in Rheinkamp in het Rijnland is een jong meisje vermoord. Het lijk var. de achtjarige Angelika Kniest werd door haar stiefbroer gevonden 'in haar ouderlijk huis. De vader van het kind is gearresteerd op beschuldiging van de moord. Het meisje zou zijn gewurgd. I i B

de Stem | 1967 | | pagina 5