HET LEGER VAN ZUID VIETNAM: CORRUPT, LAF EN ONBEKWAAM DW GEBAK- TWEE „WINNERS" I UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER INVLOED RUSLAND NEEMT TOE IN MIDDEN-OOSTEN ZUID- VIETNAMESE KUNNEN MAAR ZELDEN DE VIETCONG VINDEN1 Wat doe je met Dan pak je ze*» lekker blikje vlees! ■mm i# rDisMAKEL,JK Moskou slaat winst uit Arabische nederlaag BOEKJE OPEN OVER DE B.B. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 OKTOBER 1967 11 Oorsaak Prestaties Gunstig Beset Keus Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. STEUNPILAAR DIEPER 10 De Zuiidvietnamese regering heeft de gehele jongste editie van het gedegen Amerikaanse weekblad „Newsweek" in beslag genomen. Het blad bevatte een zeer kritisch artikel over de geveohtswaarde van het Zuidvietnamese leger (AiRVN). De regering in Saigon noemde het artikel „lasterlijk en oneerlijk". Onze eigen correspondent kwam echter in Vietnam tot dezelfde voor het Zuidvietnamese 'leger vernietigende conclusies. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Luke Wijsen) SAIGON Niets wees er op, dat dinsdag 15 september 1967 niet zou verlopen zoals elke andere werkdag in de Rue Pasteur in het centrum van Saigon. Maar plotse ling scheurde de gevel van de Chinese ambassade uiteen met een klap die door de hele binnenstad te horen was. In een dichte stofwolk zakte het plafond van de beneden verdieping in. Op hetzelfde moment klonken er schoten. Een dode en zevenentwintig gewonden waren het gevolg van de aanslag. De schoten waren gewisseld door politie en Vietcong. Twee mannen en een vrouw, Vietnamezen van Chinese afkomst, werden gearresteerd. Zij hadden handgranaten en een pistool bij zich en be kenden lid van de Vietcong te zijn. Het was niet onmiddellijk bekend of zij behoorden tot de Saigon organisatie of die van Cholon, de Chinese wijk van Saigon. Ook niet bekend was of zij betrok ken waren bij de moord op een Chi nese onderwijzer de avond tevoren. Wel stond zeker vast, dat zij achter slot en grendel zaten tijdens de aan slag op een functionaris van de am bassade een paar uur later en de moord op een Chinese ingenieur die zelfde avond. In Saigon vroeg men zich af of dit een nieuwe Vietcong terreuractie in luidde of dat het slechts op zichzelf staande acties tegen de nationalisti sche Chinezen betrof. Maandenlang is het immers bijzonder rustiff geweest in Saigon wat te meer opviel in ver band met de onlangs gehouden ver kiezingen. Het klinkt cynisch, maar een toe name in Vietcong terrorisme zou in sommige Salgon-kriugen niet helemaal onwelkom zijn. Het zou enigszins de aandacht afleiden van groeiende an dere problemen in de hoofdstad. Niet iedereen wil het accepteren en voor serieus aannemen, maar in Vietnam en speciaal in de hoofdstad is onweer op komst. De dreiging hangt in de lucht; waarschuwingstekenen rijn er overal: in blikken, gesprekken, han delingen en onhoffelijkheden. De verhouding tussen de geallieer den en de Zuidvietnamezen verslech tert met de dag. Ver van Saigon, in de provinciesteden en op het platte land, valt die verandering niet zo op. Op plaatsen echter waar de gealli eerden in contact komen met Vietna mese legerautoriteiten, bureaucraten en grootzakenlieden, zoals dat het ge val is in Saigon, is die verandering als het ware tastbaar. De oorzaak van de verslechtering is de onverschilligheid en het cynisme waarmee de Zuidvietnamezen de oor log als toeschouwers gadeslaan, om no2 maar te zwijgen over de openlij ke tegenwerking die de geallieerden ervaren. Men kan opmerken dat dit begrij pelijk is in een volk dat als het ware dn een eindeloze oorlog leeft. Men kan zeggen dat dit een bewijs te meer is dat deze oorlog niet de oorlog van de Vietnamezen is en de Amerikaanse inmenging ongewenst is. Dit zou el ders aanvaardbaar klinken, maar in Vietnam verliest het zijn logica. Slechts in Franse kringen in Saigon schijnt men deze argumenten nog naar voren te brengen. Vietnamezen en ge allieerden denken er anders over. De Zuidvietnamees wil zeker be schermd worden tegen een overheer sing vanuit het noorden- Hij is zich terdege bewust van het belang van de strijd. Het is zelfs zo, dat er in dit opzicht in de afgelopen jaren zelden zo'n grote eensgezindheid heeft ge heerst onder de Vietnamezen, als juist nu na de verkiezingen. De moeilijk heid schuilt er juist in, dat de Viet namees ervan overtuigd schijnt dat een ander de kastanjes uit het vuur be hoort te halen, terwijl hij zelf zich aan de oorlog moet verrijken. In het verleden, toen de eerste groe- Ï>en geallieerden het land binnenvie- en om strijd te leveren met de Viet cong die aan de vooravond van een overwinning had gestaan zag men veel door de vingers .De ondoel treffendheid van het Zuidvietnamese leger (A.R.V.N.) werd toen weggere deneerd. Men kon niet een, twee, drie een efficiënte militaire organisatie ver wachten van een troep ontmoedigde mensen. Gebrek aan initiatief bij de burgerbevolking werd geweten aan een oorlogsmoede geest. Winstbejag en on betrouwbaarheid weet men aan onbe grip en vrees. Buiten Saigon en de grote steden redeneert men nog wel zo. In Saigon zelf heeft het vriendelijk begrip plaats gemaakt voor verach ting en afkeer. Men ziet symptomen van onverholen haat. Men mag deze omkeer niet onderschatten, want de ge volgen ervan op het uiteindelijke ver loop van de oorlog in Vietnam en de ontwikkeling in geheel Zuidoost-Azië kunnen groot zijn. Het is onjuist te verwachten, zoals Noord-Vietnam doet, dat de Verenig de Staten al of niet op eervolle wijze de strijd zullen staken. Dit druist te gen het Amerikaanse karakter in. On der druk van de ontevredenen zullen de Amerikanen juist feller gaan vech ten om te pogen een snelle overwin ning te forceren. De klachten in Amerika hebben ech ter via de pers hun weg naar de re gering gevonden en de schroeven wor den aangedraaid- Een eerste gevolg wa ren de steeds hevigere bombardemen ten op Noord-Vietnam. Het tweede gevolg zal minder de strijd tegen de Vietcong betreffen dan de prestaties van de Zuidvietnamezen Het ziet er naar uit dat hun gouden tijd voorbij is; een tijd waarin zij kalmpjes kritiek leverden op het oor- logsbeleid van de geallieerden, terwijl Zij zichzelf legaal en illegaal verrijk ten. Dit zal de gewone burger min der aangaan dan de topzware rege- rings- en legerbureaucratie en de ban kiers en zakenlieden. Synoniemen voor Saigon. Tot voor kort straalde de welwillend heid af in de omgang van de buiten landse soldaten met de Vietnamese stadsbewoners. De Amerikanen waren kippen die gouden eieren legden en de Vietnamezen konden hun geluk niet verbergen. De geallieerden mochten de Vietnamezen. Ze waren ervan over tuigd. dat als de stakkerds een hel pende hand kregen ze spoedig voldoen de zelfrespect zouden ontwikkelen om op eigen benen te staan. De Vietnamees nam de helpende hand en een stuk arm erbij. Hij glim lacht nog, maar wel wat onzeker, want men begint hem om uitleg te vragen. Hij wordt op het matje ge roepen. De geallieerden zijn nu teleurgesteld in de Vietnamezen en steken dit niet onder stoeien of banken. Ze beschul digen hen ervan het einde van de strijd met jaren te vertragen. Een van de voornaamste bronnen van ongenoegen is het pacificatiepro gramma. De enige interesse die over- heids- en ,,oweeërs"-kringen in Saigon hiervoor gewoonlijk tonen is zich er van te verzekeren, dat het overgrote deel van de materiële hulp voor dit programma in hun eigen zakken ver dwijnt. De A.R.V.N. is evenmin be reid actief steun te verlenen. En toch is juist dit programma de sleutel voor de overwinning op de Vietcong. ,,Het kost ons gewoonlijk niet veel moeite om de Vietcong te verslaan", zegt een Amerikaanse infanteriema- joor. ,,De delta daargelaten roeien we hun letterlijk uit. Maar we hebben de mensen niet om de streek voor her nieuwde infiltratie te vrijwaren. Daar voor zouden we op zijn minst twee miljoen geallieerde militairen nodig hebben. Die hebben we niet en krijgen we niet. De Vietnamezen zelf doen niet mee „Hoe kan het pacificatieprogramma werken zolang de A.R.V.N. angstval lig buiten schot wordt gehouden?" vraagt een marinier uit Danang. „De A.R.V-N.-soldaat is een politiek en eco nomisch bezit van zijn kapitein en ge neraal. Wij hebben er geen donder aan. Kan je werkelijk verwachten dat een stel twintigjarige Amerikaanse frontsoldaten, die geen woord Vietna mees spreken, de bevolking kunnen overhalen naar de zijde van de char meurs in Saigon?" „Dat programma is een fiasco", zegt een marinier-sergeant. „We trek ken een streek binnen en verjagen Charlie. We vertrekken en Charlie komt terug, of zijn broer; hij wordt gezogen in het vacuüm dat we ach terlaten. Men zegt dat er Vietnamese soldaten moeten worden ingezet. Mis schien heeft men gelijk, maar in mijn ogen zijn ze waardeloos". „Het is pure rottigheid te verwach ten dat ik door de rot jungle blijf trekken in dit land, terwijl de jonge Vietnamees muziek studeert in Los Angeles of Parijs", zegt een Austra lische luitenant nijdig in de bar van het Majestic hotel in Saigon. Het is een moeilijke oorlog die slechts door pacificatie van het plat teland gewonnen kan worden. Men kan de Vietcong onder de duim hou den, maar men kan die duim pas ver wijderen, wanneer de bevolking zich achter de regering in Saigon heeft ge schaard. Dit geschiedt niet voordat deze re- fering de bescherming van de bevol ing tegen de Vietcong tot in de ver ste uithoeken van het land garandeert. Thans wordt officieel slechts vijftien procent van de dorpjes op het platte land als vrij van de Vietcong be schouwd. Ofschoon de feitelijke oorlog gunstig verloopt niet in het minst doordat de Vietcong de Amerikanen keer op keer de kans geeft hem in regelma tige militaire campagnes te verslaan zijn er ook hier maar weinig die juichen. De klachten betreffen de nor- Deze door officiële communistische bron vrijgegeven foto toont hoe een Amerikaanse vlieger, wiens machine is neergehaald, door een jonge Viet namese wordt weggevoerd. De vlie ger maakte een vlucht naar de Noord Vietnamese hoofdstad. male problemen van guerrilla oorlogs voering, waarbij men vriend niet van vijand kan onderscheiden en waarbij nog komt dat men aan handen en voeten gebonden is door geallieerde voorschriften en openlijke tegenwerking van de Vietnamese autoriteiten, did angstvallig waken over hun bronnen van de Vietnamese autoriteiten die glorie zoeken. Een prentje in „Playboy" toont twee verscholen Amerikaanse soldaten die een Vietnamees gadeslaan. Het on derschrift: „Het is eenvoudig. Eerst moeten we vaststellen of hij een sol daat, een guerrilla of een burger is. Dan moeten we bepalen of hij aan hun of onze kant is- Daarna, voor alle zekerheid, als hij aan onze kant is, moeten we uitvinden of hij Ame rikanen mag of niet". Het is een grapje, maar niet voor de soldaat in Vietnam. De strijd tegen de Vietcong rust so- liede op de schouders van de gealli eerden. De A.R.V.N. ziet kans om zich er meestentijds buiten te houden. Het is waar, dat nu en dan A.R.V.N.-een- heden met grote moed en vaardigheid de Vietcong bevechten, maar in het algemeen is er weinig waarop zij trots kunnen gaan. Tenzij de sluwheid waarmee zij contact met de Vietcong vermijden. Amerikaanse militairen maken con tact met de Vietcong in ongeveer 2,5 percent van hMn patrouilles. Voor de Australiërs ligt dit vaak wat ho ger en voor de Koreanen gewoonlijk wat lager. Dit laatste ié echter niet te wijten aan Koreaanse nalatigheid, maar aan het feit dat de Vietcong zich terugtrekt watr de Koreanen wor den ingezet. De A.R.V-N. ontmoet de Vietcong op rond eenvierde a een vijfde van één percent van hun pa- trouilletochten. Terwijl de Amerikanen zich in spannen om de Vietcong te vinden, de Australische „diggers" dagenlang zon der gerucht door een ongebaande jun gle trekken om een Vietcong dorp te verrassen en Koreanen gerust een et maal lang volkomen roerloos in een (ADVERTENTIE) Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. hinderlaag liggen, trekt de A.R.V.N. er al pratend en rokend op uit met de transistorradio's aan. Ongediscipli- neerd? Neen. Men waarschuwt de Viet cong van verre. Het is zelfs voorgekomen dat A.R. V.N.-eenheden zich een veilige plek zochten en vandaar meldden dat de patrouille naar wens werd uitgevoerd of dat het gewenste terrein bezet was. Keer op keer is gerapporteerd, dat A.R.V.N-onderdelen zich lafhartig bui ten schermutselingen hielden die in hun onmiddellijke nabijheid plaatsvon den tussen eenheden van hun eigen leger en de Vietcong. De Vietnamese soldaat is niet laf. Wanneer hij ingedeeld is in Ameri kaanse onderdelen functioneert hij uit stekend. De oorzaak van de ondoel treffendheid van de A.R.V.N. ligt in de onbekwaamheid en. corruptie van de officieren. Het is waar dat ook de Amerikaanse strijdkrachten gebukt gaan onder onbekwame of onervaren officieren, maar de nutteloosheid van de A.R.V.N.-officieren, die hun posities dikwijls te danken hebben aan vrienden en verwanten, gaat de ver beelding te boven- De wittebroodsweken zijn voorbij. Niet langer negeren de geallieerden de exploitatie van de oorlog en de slap heid van de Vietnamezen. Men ver langt bijvoorbeeld een antwoord op de vraag waarom Vietnam zich niet vol ledig gemobiliseerd heeft. Thans heeft Zuid-Vietnam slechts 700.000 man onder de wapenen, niet veel meer dan het totale aantal ge allieerde soldaten. Het is een uiterst be langrijke vraag voor de soldaten die hun leven moeten wagen voor een land dat weigert om zelf zich voor 100 percent in te zetten. En eveneens voor de landgenoten thuis die hier voor betalen. Een ontmoedigde Amerikaanse com mandokapitein, enkele dagen met ver lof in Saigon drinkt met mij een whis ky in de Dolce Vita bar bij het ge bouw van de volksvertegenwoordiging. „Drie jonge mannen achter de bar en een kassier", zegt hij. „Waarom zijn zij niet in uniform om voor hun land te vechten Waarom ben ik hier om mij voor deze profiteurs voor mijn raap te laten schieten?" „Korea was anders", herinnert een sergeant. „Toen het daar begon had den zij ook niet veel soldaten. Maar die lui hadden moed. Ze hadden hulp nodig, maar ze vochten zelf ook. Zelfs de burgerbevolking werkte mee. Als gisteren hun hutj' in de prak gescho ten werd, bouwden ze het vandaag weer op. Deze lui hier zitten op hun hurken bij een gat in de weg tot /ij het voor hen dichtgooien". De Vietnamezen zijn geen Koreanen Niemand is hiervan meer overtuigd dan' de Koreanen zelf. Van alle ge allieerden hebben zij de grootste ver achting voor de Vietnamese militairen en „oweeërs". Hun voornaamste er gernis is dat de Vietcong hen zo angs- vallig ontloopt. Zij maken énorme af standen om de Vietcong in handen te krijgen. Het is gebeurd dat zij een Vietcong- eenheid tot diep in hun versterkingen lokten door de soldaten een kans te geven zich een weg te banen door prikkeldraadversperringen. Zodra de Vietcong tot de laatste man het kamp „veroverd" had, repareerden de Ko reanen snel de versperringen om te voorkomen dat iemand kon ontsnappen, Daarna wierpen zij zich met een voor Amerikanen griezelige bloeddorstigheid met bajonetten en blote handen op de Vietcongsoldaten. Tijdens een inter view na afloop zei een Koreaanse lui tenant in gebroken Engels: „Dit was een grootse dag. Ik heb hierop lang gewacht. Vandaag Heeft de Vietcong mij erg gelukkig gemaakt". „Koreaanse tijgers niks goed", zegt een Vietnamese hotellier in Qui Nhon. De tijgers zijn een onderdeel dat ge stationeerd is rond Qui Nhon en Cam Ranh Bay. Wat de man bedoelt is, dat het voor hem een verontrustende gedachte is dat zij soms nalaten om te bepalen of een Vietnamees voor of tegen hen is. In Amerikaanse kringen i« men soms verontrust over de snel groeien de afkeer die de Amerikaanse mill- talren hebben van de bevolking van Saigon. „Ik kan het begrijpen", zegt een vice consul in de Amerikaanse ambassade in Saigon. „Deze oorlog vergt veel van een soldaat, vooral van een onwillige dienstplichtige. Ik betreur het echter dat hij zijn ongenoegen gaat uiten te gen de Vietnamese man in de straat. De lui die voor dit alles verantwoor delijk zijn hebben er lak aan". Er bestaan verschillende plannen om verbeteringen teweeg te brengen. Mo menteel is de gelegenheid biervoor gunstig omdat de recente verkiezin gen en het bestaan van een gekozen regering mogelijkheden scheppen die voorheen niet bestonden. Een vooriiame wens is om een pro cedure te vinden waarbij de enorme Amerikaanse hulp door Amerikaanse handen zal gaan tot hij de plaats van de bestemming bereikt. De schat tingen over het percentage van de ruim negentig biljoen gulden die de V.S- jaarlijks in Vietnam stoppen en dat in de zakken van de individuele Vietnamezen verdwijnt, lopen sterk uiteen, maar zelfs de meest conser vatieve berekeningen zijn ontstellend. Amerika is bereid de hulp te verho gen, met name aan de A.R.V.N., maar men wil eerst zien dat maatregelen genomen worden om te voorkomen dat de bureaucraten zich een fortuin bij elkaar stelen. Het is niet onrede lijk, maar de bureaucraten verzetten er zich met hand en tand tegen en noemen het een poging tot Ameri kaanse overheersing. Gaarne wil men van Amerikaanse zijde ook resultaten zien bij het ver wijderen van de meest beruchte dieven en onbekwame officieren en ambtena ren uit de gelederen van A.R.V.N, en regering. Herhaaldelijk heeft men beloofd, dat er een „schoonmaak" ge houden zou worden, maar tot heden is er niets gebeurd. De V.S. willen nu in deze aangelegenheid zelf wat in de melk te brokkelen krijgen. Een radicaal plan wil het gros van de A.R.V-N. opgenomen zien in Ame rikaanse strijdkrachten. Op kleine schaal schijnt dit zeer bevredigende resultaten opgeleverd te hebben. Dit zou echter het einde van macht en corruptie betekenen voor het Zuidviet namese officierencorps en het zal dus wel nooit werkelijkheid worden. Welke veranderingen er ook plaats zullen vinden, ik ben van mening dat in het komende jaar de geallieerden meer en meer de Vietnamezen zul len dwingen om actief deel te nemen aan de oorlog. Nguyen Cao Ky heeft dit ingezien en geadviseerd om niet te pogen de Amerikanen in dit op zicht te blijven afschepen. Het is de mening van velen dat de geallieerden door hun gesneuvelden zich het recht en de plicht verwor ven hebben om Vietnam naar hun wen sen te laten luisteren waar het oor logbeleid betrokken is. Een meer praktische kwestie is of de geallieerde hulp bestemd is voor de bureaucraten van Saigon en hun aanhang of voor de Vietnamese wer kers. De laatsten kunnen er alléén wel bij varen wanneer, de getergde allieerden aan een grote schoonmaak beginnen in Saigon. (ADVERTENTIE) 11 rail LUCHTIG llklW VOEDZAAM NATUURWIT B0ERENERUIN (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjet-Unie krijgt meer politieke invloed in het Midden- Oosten dan ooit tevoren. Nog geen vier maanden nadat de Sovjets sommigen van hun Arabische vrienden bitter hadden teleurgesteld door hun weigering om te interveniëren en hun een nederlaag tegen Israël te besparen, heeft de Sovjet-Unie 2ich stevig gevestigd als de beste vriend van de Arabieren in hun na-oorlogse moeilijkheden. De Sovjet-positie is niet alleen hersteld, maar versterkt. Het duidelijkst blijkt dit uit het gezamenlijke communiqué dat in Moskou na het bezoek van koning Hoessein van Jordanië is uitgegeven. Van koel wantrouwen en soms vij andigheid tegenover de Russische be doelingen in het Midden-Oosten is Jor danië omgezwaaid naar nauwe betrek kingen, die verzoet worden door eco nomische en waarschijnlijk militaire hulp van de zij de t van Rusland. Tot nu toe is Jordanië voor zijn wapens uitsluitend aangewezen geweest op de Amêrikanen en Britten. De oorlog van juni heeft de Russen ook in staat gesteld om hun banden te versterken met de Soedan, dat bin nenkort zijn eerste wapenovereenkomst met Moskou zal tekenen. En Jemen zal Sovjetwapens gaan ont vangen, na jarenlang door de bevoog ding van de V.A.R. opzettelijk versto ken te zijn gebleven van nauwe con tacten met Moskou- De V.A.R. lijkt op de lange duur voor de Sovjets de grootste politieke winst op te leveren. President Nasser is al een tiental jaren een speciale vriend van Moskou geweest, maar hij sloot communisten in eigen land op, zette door de Russen getrainde mili taire officieren op onbelangrijke pos ten en de rechtervleugel in Egypte bleef sterk. Nu zijn de Russen hard bezig om binnenlandse veranderingen teweeg te brengen, welke de invloed van linkse elementen in Egypte zal vergroten en in het algemeen Egypte een betere steunpilaar voor het com munisme zal maken. Over de vooruitzichten hierop kan nog weinig worden gezegd, maar de Sovjet-pers heeft al geschreven dat verwacht kan worden dat gunstige ver anderingen zullen oprijzen uit de as van de Egyptische nederlaag. Daar tegenover staat dat de goede Sovjetbetrekkingen met Syrië en Al giers tijdelijk in de ijskast zijn gezet. Vooral Syrië voelt zich niet gelukkig met zijn beste vriend, hoewel het ul tra-linkse Syrische bewind nergens an ders dan in Moskou de steun kan krij gen die het nodig heeft. Cómmunistisch- China probeert nauwere banden aan te knopen, maar mist daarvoor het geld en de goederen. Syrië en Algiers zijn ontevreden over de Sovjet-Unie vanwege de gematig de lijn van Rusland. Rusland wil na melijk geen militaire maar een poli tieke oplossing vah de tegenstellingen in het Midden-Oosten. Vier Taanden geleden, op 6 juni. de tweede dag van de zesdaagse oorlog, toen hun nederlaag al duidelijk werd, beschuldigden de Verenigde Arabische, Republiek en Jordanië de Amerikanen en Britten openlijk van interventie ten gunste van Israël. Het kennelijk t doel was om de Sovjet-Unie aan Arabische zijde in de oorlog te betrekken, maar. geconfronteerd met de mogelijkheid van een kernbotsing met de Verenigde Staten, weigerden de Sovjet-leiders lokaas. Zij negeerden de beschuldiging van westelijke interventie die Was hington en Londen ontkenden en Jor danië later introk. De Sovjet-weigering om op te tredên terwijl de met Russische wapens uit geruste legers door Israël werden ver pletterd veroorzaakte grote bitterheid. Maar de Arabieren hadden geen ande re grote beschermheer tot wie zij zich konden wenden, en zodoende waren de Sovjets in staat om hun rol van beste vriend te blijven spelen. Dit is duur geweest, maar de Sovjet-Unie heeft wat er in het Midden-Oosten in juni is gebeurd eerder gezien als een dure kans dan als een dure nederlaag. Honderden miljoenen dollars aan militaire uitrusting waarvoor de Sov jet-Unie nooit één cent heeft gekregen zijn door de Arabieren verloren, k plaats van de verliezen hierop te be perken en de politieke waarde van honderden miljoenen dollars of meer aan economische hulp prijs te geven heeft de Sovjet-Unie besloten zich nog dieper in te storten- De economi sche en waarschijnlijk militaire njJP voor Jordanië is daarvan een duide lijk en goed voorbeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Getrouw aan de in de memorie van toelichting op de miljoe nennota gedane begroting heeft minis ter Beernink aan alle gemeenteraads leden in Nederland een brochure ge* zonden over de bescherming bevolking- De opzet er van is de gemeentelijk® bestuurders een inzicht te geven in or ganisatie. doelstelling en werkwijze ip de B.B. De minister vond een „ruimer® voorlichting" op dit gebied noodzaKe- lijk. Het-boekje is een beknopte, over zichtelijke handleiding, waarin het b-D-' beeld duidelijk wordt geschetst

de Stem | 1967 | | pagina 10