STAATSMIJNEN: GEEN GEVAAR VOOR EXPLOSIE Justitie laat delen leiding opgraven Onbekende burger wordt premier van Zuid-Vietnam „Einde van het jaar 150.000 werklozen" JAMIN ABRAHAM IN STEEN Huisarrest Papandreou opgeheven Attlee overleden CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT K0R11N6 OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! A Geen staking. bij BATA? DAGBLAD VOOR ZEELAND N.V.V.-SECRETARIS NELEMANS: BELGIË 11 vl JOHNSON: GEEN WIJZIGINGEN VOET BIJ STUK VERLIEZEN Droog IR P. CORNELISSEN: Begrotingstekort voor KYP niet onaanvaardbaar Ontwikkelingshulp ONTVLAMBAAR Mevrouw Vlachos Scherpe controle op doping na Parijs-Tours Marokkaan bij vechtpartij gedood Diensttijd in Rusland wordt verkort kokos macaroontjes VRAAG UITVOERIGE FOLDER BIJ DE CALTEX STATIONS MAANDAG 9 OKTOBER 1967 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Més, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 107e JAARGANG No. 25630 Abonnementsprijs: f 12,65 per kwar taal (excl. incassokosten), t 4,25 per maand, f 0,98 per week. Losse num mers 20 cent. Post abt. binnenland, buiten versprei dingsgebied f 19,—. Prijs van buiten landse abonnementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op- I f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, tejefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat^44 telefoon 2893). GEKNOEI AAN PIJPLEIDING .;;:.Lvy> ras» (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, heeft generaal Thieu, het Zuid-Vietnamese staatshoofd, de advocaat Ngoejen Van Loc uit Saigon aangezocht om premier te worden van de nieuw te vormen regering. De 45-jarige Loc heeft de verkiezingscampagne van Thieu en generaal Ky geleid. Hij is boeddhist en afkomstig uit het zuiden van het land. Hij heeft rechten gestudeerd aan de universiteit van Montpellier. De aanstelling van Loc wordt gezien als een compromis tussen Thieu en Ky. De nieuwe premier heeft geen enkele ervaring in regeringszaken. Daarom wordt de keuze van zijn medeweiaers bijzonder belangrijk De raad van ge neraals zal Loc over de portefeuiLt 'ver deling adviseren Tijdens een diner met leden van de democratische partij in Washington heeft president Johnson zaterdag ver klaard da^ hij niet zal ingaan op advie zen om de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken of om de >or- log uit te breiden. Johnson zei dat hij besloten had voet bij stuk te houden, hoewel hij door zijn politiek te an deren zijn populariteit zou kunnen ver groten. Barry Goldwater, de tegenstander van Johnson bij" de verkiezingen van 1964, heeft in het weekeinde verklaard, dat hij de Vietnampolitiek van Johnson krachtig steunt „Ik geloof namelijk dat we de oorlog winnen en in een sneller tempo dan vele Amerikanen denken", aldus Goldwater. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Amerikaanse aanvallen op Noord- vietnamees gebied alleen de vastbeslo tenheid om de Amerikanen te verslaan zullen doen toenemen. Dit is vermeid in een nota, waarvan een radio-uitzen ding in Tokio is beluisterd. Volgens het Noordvietnamese persbu reau zyn zaterdag negen Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten boven Noord- Vietnam. Het Amerikaanse hoofdkwar tier heeft geen melding gemaakt van verliezen. „9e. secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft tegen over journaiisten verklaard dat hij nog altijd contact heeft met alle partijen die t.?orlo8 in Vietnam betrokken Nnriru y,.sPrak de overtuiging uit, dat aioord-Vietnam over vrede wil praten, staakt en 2iin bombardementen MlbchtJ«AR üjd zijn 798 072 mensen vpririo van de stalinistische zui- een off1ci,Jfï0rde.n' 20 heeft »>terdag fficieel Sovjet-orgaan gepubliceerd. doenrWwS^ïï?TTChting' meegedeeld avond KNMI. geldig tot van- ■Y™ °ew';,'kinl met mogelijk in de tS r wat regcn of mot- 7ontü' r, op de daï 00k enkele ti„T oden Zwakke tot ma- dMe!HfVeSteliike wind 0ngeveer V»ifi; temperaturen als gisteren. uu?- g zon op 0653 Pnder 18,01 uur, maan op 14.43. onder 21.09 uur. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Uit wat ik uit KVP-kringen heb gehoord, heb ik de indruk, dat de K\ P-fractie de methode van financieren in de begroting van dit kabinet niet onaanvaardbaar vindt." Dit zei zaterdagmiddag het Tweede- Kamerlid voor de KVP ir. P. Cornelis- sen uit Best. op een discussiebijeen komst van de Brabantse Jongeren- KVP in Eindhoven Enkele personen uit de zaal en met name enkele Tilburgse studenten, wilden van de heer Corne- lissen weten, wat hij vond van het be grotingstekort van 750 miljoen in deze begroting, terwijl het kabinet-Cals vo rig jaar gestruikeld was over een be grotingstekort van 350 miljoen gulden. De heer Cornelissen vond dit een uiter mate technische materie, die hij niet kon beoordelen. „Of er nu een tekort is van 500, 750 of 900 miljoen gulden, zegt mij niet zoveel' aldus de heer Cornelissen. Hij vond, dai de aanwezige jongeren niet geheel objectief stonden tegenover dit kabinet. Hij vroeg het publiek om het programma van deze regering hetzelfde te beoordelen als het programma van het kabinet-Cals vorig jaar. „Dit kabtnet heeft zeker niet min der visie dan het kabinet-Cals", zo zei de heer Cornelissen, die overigens de Troonrede een zeer vaag stuk vond. Drs. Th. Westerterp, eveneens Twee de-Kamerlid voor de KVP, had wat meer kritiek pp de Troonrede en de Miljoenennota, met name wat betreft de ontwikkelingshulp. De verhoging van 75 miljoen vond hij erg mager, zeker wanneer men ervan uitgaat, dat nog binnen de zittingspe riode van dit kabinet één procent van het nationaal inkomen aan ontwikke lingshulp besteed wordt Dat betekent, aldus de heer Westerterp dat het be drag van 525 miljoen dit jaar in 1970 verhoogd moet zijn' tot 790 miljoen. Ook de heer Cornelissen had graag wat meer verhoging gezien, maar hij vroeg zich af, waar dat vandaan moest ko men. „Ik hoop, dat er volgende week voorstellen komen", aldus ir. Cornelis sen", om de bijdrage vooi de ontwikke lingshulp toch nog te verhogen". (Van onze verslaggevers) BREDA. „Nog op geen stukken na te overzien", zo kwalificeert de officier van justitie in Breda, mr. J. C. Louët Feisser de mogelijke omvang van de opzienbaren de „pijpleiding-affaire" die tot in hoogste instanties be roering en verontrusting heeft gewekt. Er is geknoeid met de controle-apparatuur die de leiding waardoor naftaline wordt gepompt van de Esso in de Botlek naar de Staats manen in Geleen, moest beveiligen. Dat de Staatsmijnen, eigenares van de leiding, met klem heeft verklaard dat de leiding thans geen gevaar oplevert en normaal gebruikt kan worden, doet- volgens de officier van justitie niets af aan de ernst van de zaak. Dit is ook de reden („gevaarzetting") dat strafrechtelijk is ingegrepen. Maar ook civielrechtelijk krijgt de zaak. omvangrijke en zeer ernstige gevol gen. ZESTIEN mensen zijn omgekomen, toen een bus met 40 inzittenden 150 km ten westen van Teheran in botsing kwam met een vrachtwagen. Sinds vrijdag zijn in deze affaire wee personen in verzekerde bewa ring gesteld. Eén van hen is ln dienst van het aannemingsbedrijf Algera uit Wolvega, een belangenmaatschappij van de Nederlandse Ballast Maat schappij en één is employé van het technisch ingenieursbureau Tebodin uit Den Haag. Dit bureau heeft de supervisie gehad over de aanleg van de pijpleiding. Een derde verdachte, de caféhouder-grondwerker F.V. uil Wagenberg, lid van Provinciale Sta ten van Noord-Brabant, is na zijn aan houding verhoord en vervolgens „we gens gezondheidsredenen" weer naar huis gestuurd. -Hem is verzocht zich beschikbaar te willen houden voor eventueel verder verhoor. Hij heeft geen huisarrest. De drie zuilen van daag voor de rechter-commissaris worden geleid. Hoewel nog niet te overzien is welke omvang de zaak zal nemen, spreekt affaire. Vaststaat immers dat delen men algemeen el van een miljoenen van de leiding ondeugdelijk zijn. Ge deeltelijke opgravingen en vervanging van buizen zou de naftalinestroom naar de Staatsmijnen tijdelijk tot stilstand brengen en dit alleen al zou een scha depost van miljoenen guldens opleveren. De firma Algera heeft overigens „slechts" ongeveer 50 km van de pijp leiding aangelegd. Vandaag begint op last van de justitie in Breda een grondig technisch onder zoek door vier beëdigde technische des kundigen. Op last van de justitie zullen nu delen van de pijpleiding worden op gegraven. Daarna pas kan worden vast gesteld waarom precies er geknoeid is met het contolesysteem van de leiding' In een communiqué stellen de Staats mijnen dat het controlesysteem dient om bij wegkruisii.gen, waar de trans portleiding voorzien is van een mantel buis van grotere diameter, na te gaan of beide buizen elkaar niet raken. Zou dit namelijk wel het geval zijn dan zou door corrosie de transportbuis op den duur (na enkele jaren) zodanig kunnen zijn aangetast dat groot gevaar voor explosies ontstaat. Naftaline, een soort „lichte benzine", is licht ontvlambaar en het wordt onder een druk van 60 at mosfeer door de leiding gejaagd. (Het elektrisch controlesysteem is bij iedere wegonderdóorgang aange bracht in kleine kastjes boven de grond. Bij controle wordt in die kastjes een elektrisch contact ge maakt. Blijkt er behoorlijke weer stand op -te treden, dan staat het vast, dat de binnenpijp centraal in de mantelpijp ligt zonder deze aan te raken). De zaak kwam aan het licht toen de Staatsmijnen, vermoedend dat er ergens iets niet goed zat een steekproef beslo ten te nemen bij Klundert. Dit plan werd tevoren bij verschillende betrok ken functionarissen aangekondigd. Toen de deskundigen bij Klundert arriveer den ontdekten zij verse sporen van graafwerk. Een nader onderzoek wees uit dat er zeer onlangs aan de leiding was geknoeid. Er werd bijvoorbeeld een verse las ontdekt. Daarop werd beslo ten een nieuwe steekproef te doen. Nu bij Made. Hier werd de plaatselijke rijkspolitie gevraagd als „onpartijdige getuige" op te treden en mede te laten constateren. Het onderzoek bracht aan het licht dat in het controlesysteem op de leiding een weerstand was aange bracht welke een gebrek aan de leiding moest versluieren. De politie van Made wel voorziend dat een en ander een ci viele procedure en eventueel een straf vervolging tot gevolg zou kunnen" heb ben, lichtte de justitie in Breda in. Door de Staatsmijnen zelf is geen aanklacht ingediend. ZIE VERDER PAGINA 4 ATHENE (Reuter/AFP) De Griek se regering heeft het huisarrest van de vroegere minister-president George Pa pandreou opgeheven. Papandreou, die 79 jaar oud is, werd op de avond van de staatsgreep, op 21 april van dit jaar, gearresteerd. Na een verblijf van enkele dagen in een zie kenhuis in Athene kreeg Papandreou streng huisarrest in zijn villa in Kastri, ongeveer 25 km ten noorden van Athene. Acht andere 'vroegere afgevaardigden van de Unie van de Centrum-Partij werden eveneens van huisarrest ont slagen. Onder hen waren de vroegere burgemeester van Athene en oud-mi nister Katsotas en de oud-minister Mit- sotakis. „Blijf schrijven over Griekenland, blijf vragen waarom het Griekse be wind zich niet houdt aan wat het heeft beloofd". Dit zegt de vorige week onder huisarrest geplaatste Griekse kranten uitgeefster Heleni Vlachos in een bood schap aan de wereldpers, die zij door bemiddeling van het Londense blad „The Observer" tot het internationaal pers- •nstituut in_ Zürich heeft gericht. „Het Griekse bewind", aldus me vrouw Vlachos, „heeft in het openbaar aangekondigd, dat de persvrijheid voor het eind van het jaar in zekere mate zal worden hersteld. Zelfs een pseudo- vrijheid zou een vooruitgang zijn in die zin, dat de Grieken daardoor gespaard zouden worden voor de dagelijkse do ses leugens en propaganda". De brief werd geschreven, voordat mevrouw Vlachos huisarrest kreeg. (Van een onzer redacteuren) TILBURG Er worden pogingen ge daan om op het laatste moment een staking bij de Bata in Best te voor komen. De Stichting van de Arbeid heeft vrijdagavond contact opgenomen met de Katholieke Bond van Werkne mers in Industriële Bedrijven, Sint Willibrordus. Prof. dr. G. Verrijn Stuart, president-commissaris van de Bata, heeft zaterdag een bespreking ge had met de commissarissen en de di rectie van het bedrijf. Hij wil over de 'inhoud en het eventuele resultaat van het beraad geen inlichtingen geven. De woordvoerder van de Stichting van de Arbeid heeft Sint Willibrordus mede gedeeld dat de stichting wil proberen de partijen in het dreigende arbeids conflict tot overleg te brengen. De stich ting, die dit gesprek zou willen leiden, kon het echter niet voor dinsdag a.s. organiseren. De vakbonden hebben daarop laten weten dat vooi dinsdag middag 10 oktober om twaalf uur dui delijk moet zijn dat positief overleg met de Bata-directie op grond van de in het ultimatum van de vakbonden opge nomen drie eisen mogelijk is. Het over leg tussen vakbonden en Bata-directie onder leiding van de stichting zou dus voordien moeten worden gehouden. De Stichting van de Arbeid heeft daarop de directie van Bata benaderd. Uit dat overleg bleek dat die directie maan dagochtend over het dreigende arbeids conflict zal spreken met de Algemene Werkgeversvereniging in Haarlem. Dit was voor de Stichting van de Arbeid aanleiding de vakbonden te laten weten dat ze er prijs op stelt het resultaat van dit gesprek in Haarlem af te wachten. Zij heeft toegezegd daarna weer con tact met beide partijen te zullen op nemen. (Van onze sportcorrespondent) TOURS Vier renners die de».,na- men aan de voorlaatste klassieker Pa rijs Tours (verrassend gewonnen door Rik van Looy), werden gistermiddag geconfronteerd met een verscherpte con trole op doping. De Franse wielerbond breidde plotse ling en onaangekondigd het gebruikelij ke onderzoek uit. Van Looy, Hoban, Ai- mar en Ferreti moesten hun bloeddruk aten opmeten, er werd gekeken naar de spierreaeties van deze coureurs en :en arts maakte een elektro-cardiogram. Toen dat onderzoek achter de rug •vas, wachtte de dokter nog geruime tijd >p de Belg Walter Godefroot, die echter niet kwam opdagen. Om acht uur ging dé deur van de grote sporthal in Tours, waar de controle plaatsvond, dicht en toen was het zo goed als zeker dat Go defroot een boete krijgt en uit de klas sering geschrapt wordt. Hij moest zich melden als een van de eerste drie in de uitslag. Aimar en Ferreti waren door het lot aangewezen. Meer over Parijs - Tours elders in de krant. (Van onze redactie buitenland) LONDÉN Op 84-jarige leeftijd is zondag in het Westminster ziekenhuis in Londen lord Clement Attlee over leden, die van 1945 tot 1951 minister president van Engeland is geweest. Vo rige maand was hij in het ziekenhuis opgenomen. Aanvankelijk verbeterde zijn toestand, maar zaterdag verklaar den de doktoren, dat de situatie zorg wekkend was. Het stoffelijk overschot zal in Londen worden gecremeerd. De as zal worden bijgezet in Westminster Abbey, de historische rustplaats van de Britse vorsten en burgers, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Clement Attlee, geboren in 1883, was de zoon van een rijk advocaat. Als stu dent had hij nog uiterst conservatieve opvattingen, maar in zijn praktijk als jong advocaat in Londen maakte hij een politieke ommezwaai en werd La- bour-aanhanger. In 1922 werd hij lid van het Lagerhuis. In 1935 werd hij gekozen tot partijleider. Velen meenden toen, dat hij alleen gekozen was omdat hij voor alle stromingen in de partij aanvaardbaar was, maar Attlee ontpop te zich tot een bekwaam partijleider, die de meningsverschillen in de partij wist te overbruggen. Attlee veroordeelde het akkoord van München, dat Chamberlain met Hitier gesloten had. Hij weigerde in 1940 toe te treden tot de regering van Chamber- lainK waarna deze zijn plaats afstond aan Churchill. Attlee. trad toen wel tot de regering toe. In 1945 versloeg Attlee in de verkie zingen Churchill met grote meerder heid. Onder zijn bewind voltrok zich in Engeland na de oorlog een sociale re- volutê? van indrukwekkende omvang. Er kwam een sociale wetgeving, de mij nen, spoorwegen, het vrachtvervoer over de weg, de centrale bank, de bur gerluchtvaart, de ijzer- en staalindustrie en de gezondheidszorg worden genatio naliseerd. In 1950 won Labour opnieuw, maar met een zeer kleine meerderheid. In 1951 wonnen de conservatieven en nam Churchill de plaats van Attlee weer in. Ook in 1955 werd Attlee verslagen. In december van dat jaar trad hij af als partijledder. Koningin Elizabeth verhief hem nog in hetzelfde jaar in de adel stand. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het aantal werklozen neemt nog steeds toe. Het is be paald niet uitgesloten, dat er tegen 't einde van het jaar vooral door seizoeninvloeden een 150.000 werklozen zullen zijn ingeschreven. Daar moet naar de mening van de vakcentrales iets tegen worden gedaan zowel uit een oogpunt van herstel van de nationale economie als uit sociaal oogpunt." Aldus de secretaris van het N.V.V., de heer L. Nelemans, zaterdag tijdens een studie- en voorlichtingsdag voor het Zeeuwse kader van het N.V.V. in „De Korenbeurs" in Goes. Ten aanzien van het loonbeleid pleitte hij voor het opheffen van het college van rijksbemiddelaars. Htf raadde voorts aan zich ten aan zien van de looneisen te matigen om op dit moment de rentabiliteit van de ondernemingen niet te zeer aan te tas ten. Door meer winst komen er meer investeringen en daardoor weer meer werkgelegenheid aldus de heer Nele mans, die daarbij echter de kantteke ning maakte, dat de werknemer een goed loon moet verdienen waarvan hü kan sparen en zelf investeren. In dit verband achtte hy de herstructurering van het bedrijfsleven een opgave, die alleszins de moeite waard is. De heer Nelemaps zei ook, dat de vakorganisaties bezwaren hebben tegen de globale maatregelen, die de overheid neemt tegen de werkloosheid, omdat de situatie per bedrijfstak teveel verschilt. Hij pleitte voor het voeren van een sterk arbeidsmarktbeleid en het vor men van een raad voor de arbeids markt Ofschoon hij waardering had voor de pogingen van het kabinet-De Jong, om de betalingsbalans zo spoedig mogelijk weer in evenwicht te brengen, had hij wel kritiek op de wijze waarop dit ge beurde. Naar de mening van de heer Nelemans komt met name een recht vaardiger verdeling van het nationaal inkomen in het nauw. Zo staan er dui zenden bouwvakkers aan de kant ter wijl er nog zeer grote aantallen wonin gen nodig zijn. Ter wille van een even wichtiger balans vermindert deze re gering juist het aantal nieuwe woning wetwoningen, aldus de heer Nelemans, die eveneens sceptisch bleek te staan .egenover de huurliberalisatie. De in voering van een huurbelasting voor de woningwetwoningen leidt naar zijn me ning tot een volkomen ongelijke rechts, bedeling. Er zijn trouwens op de vrije markt niet genoeg woningen beschik baar om iedereen een woning naar zijn inkomen te geven. De heer Nelemans waarschuwde er voorts voor, dat het jaren kan duren voordat men een „knik" in de bouwactiviteiten te boven (Van onze correspondent) DEN BOSCH Een vechtpartU tus sen twee Marokkaanse gastarbeiders in een pension in Den Bosch is zaterdag middag geëindigd met de dood van B. Cherlf, afkomstig uit El-Jadida, een voorstad van Casa Blanca, Deze Marokkaan kreeg zaterdagmid dag ruzie mert zijn collega M. H. In het vuur van het gevecht trok H. een mes, en bracht Cherif vier steken toe, waar van twee in het hart. Dodelijk gewond is de Marokkaan onmiddellijk opgeno men in het Groot Ziekengasthuis, maar ondanks alle hulp is hij zaterdagavond overleden. De dader, die in augustus 1966 in Den Bosch als gastarbeider te werk werd gesteld, is door de politie gearresteerd. Het slachtoffer kwam in oktober 1966 als gastarbeider naar Ne derland. In het pension waar de vecht partij voorviel wonen nog 25 gast arbeiders. MOSKOU (AP) De Russische mi nister van defensie, Gretsjko, heeft za- erdag commissies van de Opperste Sov jet ingelicht over veranderingen van de militaire dienst. Naar verluidt zou de verplichte dienst- .ijd worden verkort. Thans moeten de tussen twee tot vijf jaar dienen. De tijdsduur hangt af van het wapen. Het minimum voor gewone soldaten zou tot 18 maanden worden verminderd. De soldij bedraagt drie roebels (8.33 dol lar) per maand. (ADVERTENTIES) niet duur weI heerlijk Voor de vijfde keer vierde Oos terhout zaterdag „Abrahamdag", een feest voor mannen die vyftig gewor den zijn. Vanwege het lustrum werd door oud-Abrahammen dit fraaie door Niel Steenbergen vervaardigde monument aan het gemeentebe stuur aangeboden. Burgemeester Elk huizen aanvaardde het al voor hy he. had onthuld.

de Stem | 1967 | | pagina 1