WONEN ALS IN FINLAND INTERIEURS MET EIGEN KARAKTER BRUIKBAAR GLAS VOOR MORGEN OPZOEK NAAR NIEUWE VORMEN EEN LAMP ACHTER DE GORDIJNEN li BINNENI De nieuwe DAGBLAD DE STEM E N H E l D E R E K L E U R E N ROND £)e eerste Industriële kunst van Finland die internationale bekendheid verwic-f, was de kera miek De laatste jaren heeft de praktische keramiek eenzelfde hernieuwde vermaardheid gekre gen. Fins porselein is geëxporteerd naar ongeveer 45 landen. Zo zien we dat die kunstvorm, die begon in de werkplaatsen van potten bakkers, nu een industrieel des- sign geworden is, geproduceerd en verdeeld over alle streken van de wereld. Arabia, de enige Finse fabriek in porselein, heeft meer dan twintig kunstenaars in dienst. Velen on der hen hebben -verscheidene in ternationale prijzen gewonnen. Deze Jtunstenaars ontwerpen in dividuele objecten en industriële kunstobjecten voor massaproduk- tie. Voor de eerste groep zijn ze volledig vrij en voor de laatste technische, economische en prak- werken ze samen met mensen die tische kennis ter zake hebben. Op dezelfde manier heeft de glas kunst de wegen geëffend voor de Finse glasproducenton. De pro- duktie van bruikbaar glaswerk kwam zeer snel na de ontwik keling van kunstglas. Het design van dit type van glas omvat de zelfde principes die vergaara wer den in het ontwerp van porselein. De glasindustrie bestaat reeds lan ger dan die van porselein: er wordt reeds driehonderd jaar aan gewerkt,tegenover honderd jaar voor het porselein. In de produk- tle var. het Finse glas zijn de methoden van handenarbeid ver werkt, zodat ze hun persoonlijke kwaliteiten bewaard hebben Zij vinden hun oorsprong in diezelfde creatieve geest van de Finse por seleinen voorwerpen. Zo vullen ze elkaar aan. Er zijn drie bedrijven van Fins glaswerk die leiding gevend zijn. Het oudste is Nuuta- jarvi, dan hebben we Karhula- Iittala en ten slotte Riihimaki. Hun gezamenlijke produktie vol doet in de vraag die ervoor is. Typische kenmerken van het Finse porselein en glaswerk van vandaag zijn evenwicht in mate riaal en vorm, het onvervalste en de compositie van het object. Al tijd vertrekkend van de karakte ristieken van het materiaal, zelfs wanneer dat alledaags lijkt, zijn er al zeer mooie specimens gecre- eerd. De motiverende kracht in dit creatieve werk is klaarblijke lijk een nationale traditie geweest, maar het uitgangspunt is altijd een hedendaags onmiddellijk on derzoek gebleken, met het oog voor de bruikbaarheid voor mor gen. De *rinse kunstenaars heb ben als individuën eei belangrijk pionierswerk verricht, daar ze aan fabrikanten geleerd hebben een progressieve toenadering te zoeken tot de creatieve principes van industriële kunstvoorwerpen. Liet is duidelijk dat de geografische ligging van Finland een zekere invloed heeft op de inrichting van het huis. Gesitueerd zo ver weg in dat hoge noorden, waar de winters lang, duister en enerverend zijn, zal het interieur van het huis zo ingericht zijn, dat het deze factoren zal bestrijden. Waarschijnlijk is het voor een bewoner van een klimaat dat meer zuidelijk gelegen is, moeilijk om voor te stellen welke invloed een lange winter kan hebben met zijn bewolkte hemel, zijn late morgen en zijn nacht die snel invalt. Er is veel verbeelding voor nodig om die factoren die buiten de deur heersen, in een praktische compensatie om te zetten. En een der voornaamste elementen hiervan is wel de ver spreide, artificiële verlichting. Met fluorescerende - en gloeilampen deze gloeilampen brachten Tapio Wirkkala tot een nieuw soort van design, waarmee hij een Grand Prix won op de Triënnale in Milaan worden alle delen van het huis zorgvuldig verlicht. Op de plaatsen van het huis waar gegeten wordt, zijn handglampen, die het gloeilicht gebruiken dat nu een nieuw design kreeg, zeer in trek. Voor de hanglampen gebruikt men dan peerlampjes, die in opgewekte tinten gekleurd zijn. Deze lampen worden gewoonlijk opgehangen in groepen van drie of vier, en voorzien in een goede ver lichting en een vrolijke omgeving. In sommige moderne huizen, waar de keuken tot een ruimtelijk minimum is herleid, zullen een paar fluorescerende lampen het voor elkaar krijgen. Ook woonkamers zullen hun steentje bijdragen tot de bestrijding van de lokale weersomstandigheden. Zij bieden de ideale omgeving voor indirecte belichting, die welk kleurenschema ook gebruikt wordt, het decoratieve van de meubilering in een huis, zal verhogen. Over het algemeen wordt grote aandacht besteed aan het nterieur en de verlichting van de woonkamer. Finse designers van het interieur zijn wereldberoemd, want ze zijn er ingeslaagd zowel het praktische als het schoonheidselement in de meubilering met elkaar te combineren. Er was ook oog voor het design van verlichtingsartikelen, en in dat gamma kan men èn het praktische èn het mooie terugvinden. Die ontwerpen zijn afgestemd op nut en gebruik, en toch zijn ze zo attractief, dat ze ook gebruikt kunnen worden voor hoogverlichting in andere facetten van het decoratieve element van het huis. Zo hebben we het behang, de planten, de meubels, en de raamstijlen. Net als alle andere volken, zijn de Finnen erg gesteld op gecultiveerde kamerplanten. Maar gezien het schaarse licht in die lange winterperiode was dit in het verleden vrijwel onmogelijk. Tot groot genoegen van de noorderlingen hebben experimenten nu aangetoond, dat de planten wel zullen blijven groeien, als ze verlicht worden met gloeilampen, geplaatst op een goed bepaalde afstand. En zo komt het dat je nu wel planten aantreft in de vestibules van veel huizen. Planten geplaatst op het raamkozijn, bieden in sommige huizen de mogelijkheid tot onge wone effecten in de verlichting. Een fluorescerende lamp, geplaatst ach ter de gordijnen om de plant te voeden, zal zijn zacht schijnsel, in de kamer verspreiden, en spreekt het esthetisch gevoel van sommige mensen sterk aan. Als in de winter de grond bedekt ligt met een dikke sneeuwvacht, en de bomen naakt en stijf in de kou staan, zullen die groene planten herinneren aan de zomer, en zullen zij mooi afsteken tegen het barre seizoen buiten. Hun echt en onvervalst karakter zal een mooie harmonie vormen met ieder decoratief element van het huis. Een juiste hoog verlichting zal ook de natuurlijke en speciale kwaliteiten van die plan- tenrijkdom nog beter onderstrepen^ (Van onze kunstredactie) Ongeveer tien jaar geleden begon de wereld notitie te nemen van de Finse industriële vormgeving. Deze plots opkomende vermaardheid was voor de Finnen zelf een verrassing: geschiedenis en opleiding hadden hen wel bescheidenheid bijgebracht. Maar vandaag is het zo, dat de Finnen zich anders zijn gaan voelen, nu de reputatie van hun industriële kunst op internationaal vlak gevestigd is. Ze zijn nu erg trots dat hun eigen cultuur inspiratie werd voor de ontwikkeling van mooie nieuwe designs in kunstobjecten in andere landen. Waarom werd die Finse industriële kunst zo toegejuicht in de wereld? Finnen zelf hebben zich dat ook dikwijls afgevraagd. Zij zoeken het ant woord zowel in de esthetische filosofie als in de etnografie; en in zekere mate ook in de sociale politiek. Omdat Finland zo ver afgelegen gesitueerd is, bleef het ook relatief gevrijwaard van buitenlandse culturele invloeden. Bovendien zijn de mensen door de schaarse bevolking en klein communicatienet wat filo sofisch en kritisch gaan denken. De sterke sezioensveranderingen: een lange, duistere winter en een korte, felle zomer, geven een altijd ver nieuwend ritme aan het leven. Een kalme meditatie gaat een periode van bruisende activiteit vooraf en een ontstuimig spel met kleuren volgt op melancholische stemmingen. Het zijn misschien deze speciale geo grafische en nationale kenmerken, die stimulerend hebben gewerkt op het creatieve werk, dat eng verbonden is met de natuur, en zeer sterk begint aan te sluiten bij de mens. Overal is de handenarbeid aangepast aan het doel, dat is ook het geval in Finland. Zij vertegenwoordigt on vervalst materiaal, en de natuurlijke vormen worden bepaald door da selectie en het gebruik van die materialen. Gedurende de laatste vijftien jaar heeft er een radicale verandering plaatsgegrepen in de vorm van de Finse handenarbeid. Deze verande ring heeft tevens de manier van leven in het algemeen beïnvloed. De wo ningen zijn kleiner geworden en maken hulp minder noodzakelijk. Meer en meer huisvrouwen werken buitenhuis. Uitwijking naar meer bebouwde gebieden is daarbij zo snel in het werk gegaan dat de voor steden snel uitgebreid zijn, zodat de afstand tussen huis en werk groter geworden is. Dat zijn allemaal factoren die ertoe bijgedragen hebben, dat de woning en de routine van het dagelijkse leven zo veranderd zijn. Dit vraagt nieuwe perspectieven in de stijl van de huiselijke voor werpen: ze moeten gemakkelijk zijn om te hanteren, veelzijdig, en handelbaar voor een uitgebreid gebruik en een afwisselende omgeving. Deze principes zijn een gids geweest voor Finse designers en produ cers in hun creatie van huishoudelijke voorwerpen. JTen definitie geven van Finse wooninrichting is een lastige zaak. Maar zij heeft wel bepaalde karakteristieken, die echt typisch zijn voor de hedendaage Finse woning. Het voornaamste en gelukkigste kenmerk is misschien wel het achterwege laten van de vroegere stijfheid In de wooninrichting, omschreven door zekere „shibboleths". Het is nu de gewoonte meubels stuk voor stuk te kopen. Dit verzekert een persoon lijke vrije meubilering. Interieurs worden nu natuurlijk en geven de individuele levenswijze weer. De produkten van het Finse meubelbedrijf volgen de moderne, een voudige lijn, juist als de andere Scandinavische landen. Ze zijn meestal laag, rechtlijnig en van een lichte constructie. De lichte kleur van het hout komt overeen met de speciale voorkeur voor licht, die zo ken merkend is voor de Finse woning. De gebruikte materialen zijn eik, es, pijnboom en berk, en ook de „exotische" teak. Beschilderde oppervlakken worden meer populair, en dit geldt ook voor de meubelen buiten de keuken. Zo zijn bijvoorbeeld de stoelen, die ontworpen werden door de bekende architect Alvar Aalto, ook zwart geschilderd verkrijgbaar. Wanneer de algemene toon licht is, komt een zwarte stoel door contrast goed uit als een mooi detail in de omgevende ruimte. Speciale aandacht werd besteed aan de kinderkamer. Couchettes en lits-jumeaux werden in een vrolijk kleurtje gezet. Bij sommige modellen Is één bed lager gemaakt, zodat het op rolletjes onder het andere kan geschoven wor den om overdag meer ruimte te hebben in de kinderkamer. Een amusante en praktische lijn is gerealiseerd in de grote boxen-op-rolletjes, waar men speelgoed in kan opbergen, en dat onder het bed kan geschoven worden. Er is ook een uitgebreide serie boxen, die een werkblad aan het oppervlak hebben: een ander plaatsbesparend idee voor de kinder kamer Het kinderkamer-meubilair is heel stevig geconstrueerd en li geschilderd in felle, mooie kleuren. De trots van het Finse huis is wel de keuken. In evolutie naar een nieuwe vorm van afgewerkte woningen, heeft een familie eigenlijk in de keuken niet meer nodig dan een tafel en wat stoelen. De kasten zijn vast ingebouwd in de muur. Een van de nuttigste kasten is wel de .droogkast', waar de borden kunnen bijeengezet worden om te drogen, onmiddellijk nadat ze in heet water zijn omgespoeld De kast beschikt over een uitstekende ventilatie, en al het nodige kan dadelijk vanuit de droogkast op de tafel gezet worden. Dit keukenmeubilair heeft standaard-afmetingen en kan in zijn geheel gekocht worden zodat'het mogelijk wordt een ouderwetse keuken te moderniseren door enirei een kast of een planicenstel aan te kopen. Meubilair om dingen in weg te bergen of bijeen te zetten, zoals kasten, latafels, en plankenstellen, werden omgewerkt, zodat ze nu voor ver schillende doeleinden gebruikt kunnen worden. Het boekenrek bijvoor beeld is nu een rek, dat voor veel meer dan boeken alleen kan dienen. dlkw«ls vasthangend aan de muur, en biedt meestal plaats p!ck-upï dagbladen, en natuurlijk ook voor boeken. Tndien de woonruimte niet beschikt over voldoende ingebouwde kleerkasten, 2 goedgemaakt worden door (kabinetten) die erg veel op kleerkasten lijken. Hun rechte lijnen vloeien samen met de achtergrond en verstoren de harmonie van het meubelschema hetoaaf niet Buitenlanders hebben de gelegenheid gehad om de produkten van de Finse meubelindustrie te bewonderen op verscheidene handelsforen en tentoonstellingen Hun persoonlijk karakter en praktisch design hebben een grote belangstelling. Steeds meer woningen in Europa en Amerika het KVdesi£f meUbUalr en andere kriele k^sfproTuktSi van r (Van onze parlementaire, DEN HAAG Politiel seerde Nederlanders kom ste tijd volledig aan hun tegenstelling tot vroege if politiek voorheen alleen het parlement binnen i partijen en aan de hor laatste tijd hebben ook zich van deze politiek maakt. Afgemeten naar heid politiek-maatschapp, politiek-sociale geschrifte dit niet zonder succes. Ef i geen week voorbij, of er iets van de politiek op markt: wetenschappelijk,j wetenschappelijk of alleen pulairDe populaire polit op-wit is kennelijk in de komen van de borreltai van vroeger. Toch moet men niet i\ schattend praten over dezi smade borreltafei-politiekj het misschien ook klinkt, als D'66 is er immers groot worden en de laatste maa men in ons goede land st politieke cafés tellen, al oj voorlopig succes. De politie baar nog nooit „zo dicht bi zer" geweest als thans het Of de vele boeken en gesch de laatste tijd mede het g van deze politieke cafés n helaas in het midclen laten, lijke omgevingen wordx. lel figuurlijk zeer hard aan pc daan, dat wel. Maar somfi tieke uitgaven doen toch mè, aan de inspirerende rust va deerkamer, dan aan het eei stamcaffé in zuid of noord. j Zo denkend krijg je in simpele brochure, nauwelij pagina's dik, op je schrijft: leest: „Politiek bedrijven k aan de samenleving. Een dé rampspoed welke de ma dragen heeft, kan zelfs rel herleid worden tot de gebri ke de samenleving vertoont' even verder in ditzelfde geschrift te lezen: „Als er heid is, dan functioneert del ving niet doeltreffend. Er i. mis in deze samenleving klaar met het treffen va maatregelen. Dit zijn ingr, slechts de buitenkant raki trant van wat men in de sfé charitas deed in de vorige e ons te doen staat, is de same verhoudingen zo te hervor; daaruit de ingebouwde tege heid verdwijnt....'' Dit is niet meer de taal ua| reltafel-politiek, maai de harde werkelijkheid van de waar-het-om-gaot in deze I, van de Anti-Revolutionaire j Dit is dan toch werkelijk het lisch-radikalisme waarover d Berghuis van de Grote AR e: J. Bogaers van de KVl het haling en zo graag hebben. Tussen de zeei vele leer2 soms boeiende cpmerkingei meer dan vijftien geschriften de laatste tijd over de politii nieuwing in Nederland gelez ben, blijft een aantal regels Arjos-brochure voortdurend herinnering. Dit heeft niets m mene te maken, maar wel gedachte die achter de volgt het wat ingewikkelde zinne Zoals iemand a's kardinaal C nog mei achterhcede-gevech leveren, doch in de grond zaak voor een verloren wijl o; nen, standpunt staat, zo kan daar de partijhierarchie van a telijke partijen in Nederland ren, thans reeds in princip wonnen standpunten nog een te verdedigen stap voor sta; tot terugtrekken worden j gen." Hoe men ook over dezt tingen van een groot aantal geren denkt; zeker is, dat 0 weer eens een versleten tem bruiken alles in beweging en vooral de politiek. Tradit vestigde standpunten, v reglementen en statuten, werkwijzen en byna ovei denkbeelden dok in de politi verdwijnen. Men kan daara woon niet méér ontkomen, on nieuwe tijd zich heeft aangea Voor Nederlanders, die op manier dan ook aan politie zou het wel een heei ktoalij] ding zijn zich bij de gegeven neer te leggen eit maar af t ten „tot na hen ae zondvloed Want dan doen zij zichzelf si lijk tekortomdat politiek 1 maal is: het bouwen aan een leving. En bovendien door nemen aan de discussies over nieuwing in welke vorm ook de Nederlanders die aan doen, klaarheid te brengen stroom van opvattingen, me denkbeelden rona de partijv wing. Om maa-, weei de s maar boeiende Arjos-brochur. veer te citeren: „De aanhangt de zich baanbrekende nieuwt worden dan gedwongen zich schap te geven wat deze (hun m vergelijking met andere op Ben, nu werkelijk waard zijn p?s de toekomst zal uitteijzen alternatief inderdaad hist waarde heeft, of alleen maa retoriek blijkt te zijn." Want lang niet alles, wat nieuw aandient, is werkelijk drenkt van een nieuwe geest. oude waarheden verboi allerlei nieuwe leuzen. Allet oude waarheden zijn verdwei der het stof van de jaren. Scl veegd dank zij de verniel Bolf in Nederland zullen rneuw de samenleving kunnt beterende samenleving vernieuwen.

de Stem | 1967 | | pagina 6