MEN MOET HET VAN DE KANT ZIEN Rooftocht Duitsers met drie maanden bestraft Steven van Harn op de bres voor de ander Even uitblazen Generaties in de jeugd Saamhorigheid dit jaar als thema rpapier voor uw ^pen Nederland wil wereld opinie over arme landen mobiliseren Ff Ontwikkelingshulp Noodzaak BH Plan voor prot.- chr. landbouw- huishoudschool te Zierikzee ÏIJARISTOCRATS only Gespreksgroepen in bisdom Breda Onderwerpen Verwaarloosde kinderen blijven onder bescherming POLITIERECHTER MIDDELBURG Verduistering Nieuwe uniformen voor Baarlandse brandweer Vraag in het Bredase WAAR BLIJFT DE NIEUWE BISSCHOP PROVINCIE SLUITENDE BEGROTING VOOR 1968 Afdeling te Terneuzen Optreden groep Youth for Christ groot succes A. de Koek zegevierde Hulst in Klankborden Bij Rechten van de mens Voorrang voor klachten tegen Griekenland I* 3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 5 Autohandel Met Vliegtuig heeft deze week weer te koop of te ruil: NSU 1000 '66. Ford Tan. nus stationwagen 17 M, als nieuw '60, Ford Taunus 12M '64. Opel Relcord '63, Opel sta. ^tioncar '61, Opel Rekord '61, Fiat 1500 met radio '64, Fiat 1300 '62, V.W. de Luxe '60.' Ford Taunus 12M '63, Stude- baker '60, Renault L4, i.z.g.s '62, Citroen Ami '62, V.W.-bus '63, Ford Anglia '62, Renault Dauphine '61, Merc. Benz '59, Merc. D '60, als nieuw, Fiat 600, sport '63, Dafje Luxe '61 Opel Kadett '63, DKW '60. Ford Taunus 12M '59, Vauxhall '59, V.W. Luxe '55 en nog vele soorten. Alle wagens worden technisch nagezien. Inkoop verk. en financiering. Adres: Kralen 8, Oud-Gastel, naast de brug van rijksweg 17, tel. 01651-574 Alle dagen geopend. Te koop mooie Karmann Ghia 1962 met radio, pas gekeurd. Prijs slechts f 2750,- of f 1375.- vooraf, restant in 24 maanden. Inruil mogelijk. Ie Tolstraat 50, Dordrecht, tel. 01850-43636. Honda 250 cc te koop. Pas na- gekeken enz. Tegen bill, prijs. Onderdelen van D.K.W.'s 200- 250 cc. Te bevr. Bouchaut, Weststr. 12A, Ossenisse. T.k. Sparta brommer, i.z.g.st. Tegen spotprijs. Mgr. Mut- saertsstr. 42, R'daal. 10 Autorijlessen voor f 47,50. vervolg- en losse lessen f 6,50 Fonkelnieuwe V.W.'s. Bonds- autorijschool „De Centrale" Aanmeldingsadressen,. Breda Stationsplein 5, tel. 38718; Ber gen op Zoom, Lekstraat 9, tel. 6504. Roosendaal, Boulevard 113, tel. 4097, tevens verhuur v. V.W. '67. Etten-Leur, Guido Gezellelaan 12, tel. 3219. Voor uw rijlessen naar auto rijschool „Contact", L. M Brood, Lariksstr. 42, tel. 01150- 4010, (b.g.g. 2630), Terneuzen en Wilhelminastr. 68, Axel. Overwinteringsreizen naar de zon' Vliegreizen incl. hotel pf appartement. Van 15 dagen tot 5 maanden. Vraagt onze pro gramma's. Wm H. Müller Co. N.V., Boul. de Ruyter 14, tel. 2322, Vlissingen en op de weekmarkt te Goes. Blauwe damesmantel gevonden in de Graauwse Poort (tunnel) te Hulst. Tegen bet. adv.- korien ter. te bek. bij E. Hoef- eijzers, Bontehondstr. 9. Hulst. T.k. nest lakzw. dwergpoedel- tjes. Nieuwe Hoofdweg 12, Zegge. Langharige teckels, lakzwarte dwergpoedeltjes, pinchertje, cocker-spaniels, D. st. jacht honden. Laagveldsestr. 7, "'daal, tel. 6712, ook zondags. T.k. dwerg- en kleine middel- Qag poedeitjes, goud cocker- paniels, kleine hazewindhond - ies, een Duitse staander, in- jeënt. zwart-bruine teckel- ïondjes en mooie kleine huis- ïondjes. Zondags ook geopend. v. Boxtel, Putseweg 13, Os- ;endrecht, tel. 488. ^.k. jonge huishondjes, tev. ;er dekking aangeboden boxer dwergpoedeltje. v. Vroome- 18 bij Felix Jansen, R'daal r. koop of t. huur varkensfok- mestbedrljf, bestaande uit: garage, schuur, zeugen en 4 kippenhokken, groot are, te Prinsenbeek, Zana- ireef IA. Te bevr. bij C. Wild- ïagen, Roosendaalseweg 15. ■Ctten luis, tal 2,7 Ireef ..V matenaier Matherma, 'rol >?'oentieimstr. 31 Vegbei 'ostbur 44 Tei 04130-3193 •rijskamp op topbiljart zat. 7 kt (geld om geld). Aanv. 7 ur. Tevens tritswedstrijden. 'afé ,,'t Hoekje", Heikant. Ge pend tot 1 uur. Jiekenhulsverzekering onge- cht kwa'en. Voor leeftijd tot onderd *aar. Assurantiekan- >or G. H Vijgeboom, Cad- and. te) 01179-268 chieting zon. 8 okt. bij P. .eeraert, Zandberg op 2 wip- en. Inl. f 2,75. p.w. Ter. f 2,- ij slecht weer binnen op 1 dp. Begin 2.30 uur. ejaardenschieting dinsdag 15 ktober bij J. de Waal, Klooi' Srzande. Aanvang 2 uur. rote schifting op zon. S okt d 2 wippen bij P. Leeraert- ijs. Hulst. Beg. 2.30 uur. chieting zon. 8 okt. bij A. ;allaart, Boschkapelle, Beg- 30 uur. Te koop sta-caravan, nieuw, 6. pers. f 3850,-, le bet. f 860,-, restant in 24 mnd. a f 142,50 p.m. Caravanbedr. „Slaakweg", Heinkenszand tel. 01106-659. T.k.a. grote en kleine gebr. caravans, najaarsprijzen, ook ruilen. Café Dekkers, Breda- seweg 20, Terheijden. Tel. 01690-338. Te koop toer- en stacaravans, reeo v.a. f 750,-. Caravanbedr. „Slaakweg", Heinkenszand, tel. 01106-659. Gebruikte caravans en bagage wagens caravans volgens nw. ontwerp caravans zonder inte- rieur polyether kussens isolatie materiaal, aluminium plaat caravan ramen, onderstellen, assen, alles voor de zelfbou wers, reparaties stalling. AN WB erkend. Verwé, caravan- handel en verh. bedrijf, Berg straat 9. Zegge. Tel. 01650-6600. Voor .gebruikte caravans naar B. op Zoomse caravanhan- del. Schouterrein Moerstraatse- baan nabij ingang Heide. tel. 01640-6128. 7 Caravans i.z.g.st. div. grote, merken en prijzen ook inruilen mogelijk Hei weg 2, R'daal Tel. 01650-4547 aan rijksweg 17, bij zwembad „De Stok". T.k. grote staancaravans met aparte slaapkamers en rijcara- vans. Spotprijs. Zond. ook ge- ooend. L v. Boxtel, Putseweg 13, Ossendrecht, tel. 488. Heer, weduwnaar wonende bij Utrecht, rentenier 65 j. (r.k.) zoekt huishoudster, van onge veer dezelfde leeftijd. Brieven onder no. SK 99586. Jongen r.k. 32 j. zoekt kennis making met r.k. meisje of wed met kind geen bezwaar. Brie ven et foto o. no. SK 99737, Breda. Huwel. Jonge vr., secr., r.k., 42 jr., ongeh., zou gaarne contact opnemen met ontwikk., ser. heer uit goede middenst. tot 50 jr. via Het Nederlands Be- midd. Centrum, kantoor Til burg, Nwe. Bosseweg 92, telef. 04250-21928. Wie heeft zond. 1 okt. in hotel „De Graanbeurs" te Hulst, een verkeerde jas (jack), gemerkt K 132 meegenomen? Te ruilen: Beatrixstr. 10, St. Jansteen. (Van een onzer redacteuren) AXEL „Ze doen allemaal mee. Er is geen enkele Zeeuwsch- Vlaamse gemeente, waar ik bot heb gevangen. Zelfs in Overslag, met 225 inwoners de kleinste ge meente van ons land, zeiden ze: Je zult er van staan te kijken wat wij hier ophalen. Dat komt, zeiden ze, omdat de jongelui die hier col lecteren aan de grens gaan staan. We vangen meer „frangen" dan guldens. Er was maar een „oude" organisator die erg in twijfel stond. Die zei: Ik geloof niet dat ik het nog doen kan. Geven wij zo veel miljoen aan India en die mensen geven het veelvoudige in harde dollars aan de Arabieren. Dat wil er bij mij niet in". IMAIIVAI Te is vier jaar, het kind en zij heeft een grote broer. De tijd wervelt zo om ons heen, dat de generaties elkaar steeds sneller lijken op te vol gen. Het verschil in aard en opvattin gen tussen ouders en kinderen lijkt vaak verder te reiken dan die ene generatie, die hen volgens het trouw boekje in vakjes indeelt. Die jongste van vier ademt dezelfde levenssfeer als de anderen. Zij is een van hen in het ritmisch geschok van haar kin derlijfje op klanken van de popmu ziek, die voor onze oudere ledematen totaal geen houvast biedt. Zij is even eens één van hen in de terminologie van de jeugd met vaart, met ideeën en eigen meningen; een jeugd vol welvaartsbacillen waarbij zij zich kip lekker voelt, maar die óns mateloos irriteren. Poppewagentje kapot „Moeteme- maar 'n nieuwe kopen, hè Een broer die haar reep (van de televisie, weet u wel) dreigt op te eten „Ga weg, jij bent knétter", gevolgd door de hele tekst met toonschommelingen van de advertentiespot. Zij begroet haar vader met „Hai, pap" en oor deelt over 't nieuwe jurkje „Vinnik hip", geheel in de stijl der groten. jyjaar op het terrein van geloof en godsdienst is daar opeens de kortsluiting, een generatie verschil in religieus denken. De broer ruimt z'n kast op en vindt een eigengetimmerd kruisje, zomaar twee houten plankjes over elkaar: met schroef en moer er door en haakje eraan. „Wa's dat Hij draait z'n eerste doe-'t-zelf-pro- dukt even vertederd rond en werpt zich dan op het kinderzieltje, zoals vroeger de bijna-AOW-zuster op de kleuterschool hem tot goed christen trachtte te vormen. Met alle nadruk kelijk opvoedende, zalvend neerbui gende registers open orgelt hij „Dat is een kruis, het kruis van Onze Lie ve Heertje. Dat is erg hoor, aan een kruis hangen, maar Onze Lieve Heer tje deed dat voor ons. Lief, hè Hij kijkt haar zo bezwerend aan, dat ze zijn preek wel moet beamen „Ja, lief". Beneden in de kamer zit oma. „Kijk 's, Oma, een kruis van een lieve heersbeestje". Oma is een goed peda goge, zij lacht niet. Oma heeft boven dien de vernieuwingen in de Kerk goed kunnen volgen. Ze heeft 't een beetje verkeerd begrepen, dat kruis is niet van een lieveheersbeestje maar van de Zoon van God. „Weet je wel, schatje, God die alles gemaakt heeft". J)it kind dat nooit offertjes zal doen voor Lieve Heertje en alleen op Kerstmis nog ontroerd mag zingen van „Kindeke-klein" of „Jezu-zoet" groeit wel op met God. Zij kent hem vaag uit het prentenboek, aan de hand waarvan haar ouders voor het slapen gaan katechese bedrijven. Zij zegt braaf na „God dank u - voor alles. - Maak mij lief voor allé men - sen - en alle kindjes". Of God groot is, vraagt ze aan oma. „Ja, schatje, groter dan een lieveheersbeestje, hoor". Maar wat is groot voor een klein kind? 's Avonds in bed, bij de laatste bladzijde uit het boek, wordt ze ge confronteerd met het hiernamaals. Later mogen we allemaal bij God in de hemel komen, staat er, en daar is het dan heel fijn. Ze slaat aan het combineren. „Gaat God je dan in de hemel niet pesten, zoals een wesp COKS VAN EYSDEN Steven van Harn werd op 29 septem ber 1899 in Hekpoort, een klein plaatsje In het Zuidafrikaanse Transvaal gebo ren. In de nacht dat de boeren weiden opgeroepen voor de oorlog. „Ik heb vorig jaar op het veld gestaan, waar ik geboren ben. Het huis was er niet meer, weggebombardeerd door de Engelsen. Mijn kindermeisje van toen, een vrouw van ver in de zeventig natuurlijk, heeft me de plek aangewezen en ze heeft me bfj de boom gebracht, die mijn vader toen geplant heeft. Een ongelooflijke er varing". „Op Dingaansdag, de grote onafhan kelijkheidsdag van de boeren, ben ik gedoopt. Ik weet van mijn Afrikaanse tijd overigens niets meer. Op m'n derde kwam ik met m'n moeder in een kamp terecht. Vader werd in dat jaar het was in 1902 door de Engelsen ge vangen genomen en naar Ceylon ge bracht, Hij was nog eerder terug in Holland dan wij. Hier is hij aan de ontberingen overleden". „Vader was ook hoofdonderwijzer, net als ik. Hij was een Zeeuw van ge boorte, een Zuid-Bevelander. Dat ik in Zuid-Afrika geboren ben, kan ik alleen nog maar bewijzen dank zij een nota riële acte, die in 1917 werd opgemaakt. Al mijn papieren zijn namelijk in de boerenoorlog zoek geraakt. Hier heb je de akte. In dat jaar werd ik door ko ningin Wilhelmina genaturaliseerd" Meester S. van Harn is jarenlang hoofd van de school geweest „op Spui", een dorp tussen Axel en Hulst. ZeJ een man met wapperende haren, een ge nuanceerde stem en brede gebaren, is hij het hoofd van een gezin met allure. Elf kinderen zijn er, drie meisjes, acht jongens. Drie van de oudsten wonen en werken in Zuid-Afrika. De dochter moest dit jaar met haar man uit Nige ria vluchten, woonde een tijdje in Tan zania en woont nu ook in Zuid-Afrika, in Johannesburg. „Nu hebben ze mij gevraagd", zegt hij, „om districtshoofd te worden van de NOVIB in Zeeuwsch-Vlaanderen de Nederlandse Organisatie voor Ontwik kelingshulp. Ik heb dat graag gedaan. Ik vind het alleen jammer, dat het hoe langer hoe meer van de politieke kant bekeken wordt. Je moet zoiets van menselijk standpunt uit bekijken" „Geven valt niet mee voor een mens. Je kunt altijd tegenwerpingen maken. Je kunt zeggen: Ik heb zelf nog zoveel voor mijn gezin nodig, of: Bij de NOVIB blijft zoveel aan de strijkstok hangen, of: Er is nog zoveel nood in eigen land. Dat is allemaal tot je dienst, maar pro blemen in eigen omgeving blijven we toch altijd houden. Als je op de oplos sing daarvan zou moeten wachten' Ik zeg altijd: Als er iemand aan je deur vraagt om een boterham, zeg je ook niet: Het kan niet lijden want ik moet nodig een nieuw vloerkleed hebben". „En die vergelijking klopt. Bij ons gaat het om dingen die echt wel nodig zijn, maar in de ontwikkelingslanden is zonder meer honger. Geven is een noodzaak. Natuurlijk weet ik ook niet zo goed raad met de 75 miljoen, die India aan de Arabieren gegeven heeft. Ik voel me desondanks niet ontslagen van mijn plicht om de honger in India te helpen stillen. En we kunnen helpen". ,We hebben uitgerekend, dat we met 70 miljard gulden uit de nood zouden zijn. Daarvan zouden wij 1 procent moeten geven als Nederlanders. Van onze belastingen komt er 0,6 procent binnen. Dat moeten we dus aanvullen met particuliere hulp tot de 700 miljoen bereikt zijn. Nu weet ik wel, dat Ne derland niet slecht geeft, maar we moe- S. VAN HARN ten ons niet spiegelen aan degenen, die minder geven". „Een belangrijke zaak voor degenen, die bang zijn dat het geld verloren gaat vind ik, dat wij bijna nooit geld geven. We voeren van het geld onze eigen projecten uit. En niet alleen in India. Ook in Afrika en Zuid-Amerika. En als christen vind ik het belangrijk, gezien te hebben, dat de,NOVIB zeer nauw samenwerkt met zending en missie" „En dat geld, dat aan de strijkstok zou blijven hangen: Die actie vorig jaar, die 8,5 miljoen opbracht, kostte een half procent aan bussen, papier, ver voer, enzovoort. Zestigduizend gulden Dat lijkt heel wat. Maar als je ziet wat er voor gedaan moet worden .Die blik semactie het jaar daarvoor kostte aan merkelijk minder en bracht 25 miljoen op. Maar dat kon. Toen had je een cen traal punt. Nee, die NOVIB is een prach tige zaak. En kijk maar eens bij 'n lande lijke vergadering. Een kopje koffie en een broodje. Maar beslist geen borrel en geen diner. Ze willen immers alle maal dat het geld komt waar het echt nodig is" (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Christelijke Boe ren- en Tuinders Bond willen samen een protestants-christelijke landbouw- huishoudschool in Zierikzee oprichten. Beide organisaties zullen voor 50 pro cent in het bestuur vertegenwoordigd zijn. In de huidige situatie van de Z.L. M.-scholen op Schouwen-Duiveland zal geen verandering komen. De Zeeuw se C.B.T.B. daarentegen zal zijn land- bouwhuishoudschool in Bruinisse ophef fen. Deze school telt momenteel 85 leerlingen. Een en ander zal gebeufen op advies van de minister van Onderwijs en houdt verband met de nieuwe Mam moetwet. Volgens deze wet dienen de scholen zoveel mogelijk in dezelfde ge meente bijeengebracht te worden. Re deneerde men vroeger dat het onder wijs naar de kinderen gebracht moest worden, de Mammoetwet gaat uit van het omgekeerde. (ADVERTENTIE) for Parijs twijfelde, wij nietJ Ideeën? Genoeg. En draagbaar? ja mevrouw, onze ontwerpers hebben die mode goed begrepen en voor U vertaald. Constateer dat onze collecties: Bont en stoffen mantels Suède en Nappa kleding Kostuums en japonnen, de taal spreken die U verstaat. BMDA TILBURG DENBOSCH Einditrm 14 Hauvalstraat 44, Tal. 31620 Schapenmarkt 17 Tel. 01600-31086 St. Annaplein 6, Tel. 31621 Tel. 04100-39125 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Saamhorigheid" is het the ma voor de groepsgesprekken, die ook het komende seizoen weer in het bis dom Breda gehouden zullen worden. In het vorige winterseizoen zijn in dit bisdom ruim 1.300 groepen in actie geweest. In heel Nederland waren er liefst 10.000. De grote waarde van de groepsgesprekken is het gesprek als zodanig, meer nog dan de uitkomst daarvan. Het wordt gezien - en door de deelnemers ook vaak beleefd - als een nieuwe vorm van kerk zftn: het formuleren van de eigen mening over dingen die het katholiek zijn raken, het luisteren naar elkaar, het samen zoeken naar antwoorden op vragen betreffende kerk en godsdienst. BIJ de opzet van de gespreksgroepen heeft men mede op het oog gehad het doorstromen van ideeën van onderaf naar de top. Zoals bekend zijn, voor wat het bisdom Breda betreft, de ge spreksverslagen doorgelezen, gerubri ceerd en samengevat in een overzicht, dat aan alle groepssecretarissen is toe gezonden. VAN die samenvatting zijn tevens 25 exemplaren verzonden naar het con ciliesecretariaat en bovendien hebben alle leden van het diocesaan pasto raal beraad er een ontvangen. Als volgend jaar voor het eerst het pastoraal concilie in plenaire zitting bijeenkomt, zullen daar ook vertegen' woordigers van het Bredase pastorale beraad bij aanwezig zijn. ALS eerste onderwerp in de gesprekken van dit jaar komt het kerkelijk prak. tiseren aan de beurt; waar wordt het afnemend kerkbezoek door veroor zaakt en wat is wezenlijk voor het goed katholiek zijn in deze tijd? Het tweede onderwerp spitst zich toe op de verhouding tussen - priesters en leken. Als derde onderwerp wordt aan de orde gesteld de „apartheid" in eigen kring. Tenslotte komt in het vierde onder werp de ontwikkelingshulp aan de or de, waarbij aansluit het vijfde ge sprek over missie en zending. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De acht kinderen van de familie P. te Bergen op Zoom blijven voorlopig onder de hoede van de Raad voor de Kinderbescherming. Deze door de officier van justitie in overleg met de Raad voor de Kinderbescherming genomen maatregel werd door de raad kamer van de Bredase rechtbank be krachtigd. Uit een nader onderzoek van de Raad zal moeten blijken of definitieve ontzet ting uit de ouderlijke macht nodig is. De kinderen werden door de ouders, van wie de man werkloos bouwvakker is, ernstig verwaarloosd. Twee van hen, respectievelijk anderhalt en drie jaar oud, waren er zo erg aan toe dat zij met spoed in net ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het kind van drie jaar dat slechts elf pond woog, leed zo danig aan bloedarmoede, dat het bij niet ingrijpen binnen enkele weken zou zijn overleden. De kinderen verblijven op dit moment in een Rotterdams kin dertehuis. De officier van justitie over weegt tegen de ouders een strafvervol ging in te stellen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor een roof tocht op grote schaal, begin sep tember in Koudekerke, zijn twee jeugdige Duitsers door de politie rechter in Middelburg veroor deeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voorar rest. Het vonnis van mr. T. Attema was conform de eis van de offi cier van justitie, mr. P. Roscam Abbing. De twee Duitsers, de lasser W.M. (28) uit Wuppertal en de metaalarbei der H.W. (24) uit Oberwöhrn, in dienst van een nieuwe Duitse firma Hoechst in Vlissingen-Oost, begonnen de nacht nadat zij niet hun auto uit Duitsland waren aangekomen, een rooftocht, waarbij ze op de meest drieste wijze tewerk gingen. Zo schroefden ze de voorwielen van een personenauto op een parkeerplaats bij Westduin. Ook haalden ze een re servewiel uit de auto. Voorts plunder den ze een vakantiehuisje. Ze werden door een omwonende betrapt en kon den worden ingerekend. De eveneens jeugdige Duitser F.H- (18) uit Aken werd tot een boete van zestig gulden veroordeeld, omdat hij Van B. in Vlissingen een kopstoot te gen het hoofd had gegeven, Van B zat met zijn dochter op een bank op de Vlissingse boulevard. Toen de Duit ser de dochter lastig viel maakte Van B. zijn ongenoegen daarover kenbaar. De Duitser ging daarop tot handelen over. De bloembollenkweker C.M. uit 's- Heer Arendskerke werd een gevange nisstraf van 1 week en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar opgelegd, omdat hij toch in een auto was gaan rijden nadat hem al eerder de rijbevoegdheid was ontnomen De schipper F. D. uit Antwerpen kon, terwijl hij in Vlissingen met zijn auto reed, de verleiding niet weerstaan. Hij brak in ^en dragline in en stal ver schillende gereedschappen. Uit een loods haalde hij twee telefoontoestellen weg. Zijn opzet was de spullen te verkopen. Mr. Attema veroordeelde de Belg bij verstek tot veertien dagen gevangenisstraf. De Belg R M. uit Brussel, die in Groede met zijn auto had gereden on der invloed van sterke drank werd daarvoor veroordeeld tot een boete van 150 gulden en 1 jaar intrekking van de rijbevoegdheid. Weinig fortuinlijk bij hun poging -tot diefstal waren een drietal kooplieden. T. van W. uit het woonwagenkamp te Vlissingen en A. van D. en M.J, uit het woonwagenkamp te Klundert. Zij trachtten op het terrein van de n.v. Nimeta in Vlissingen weg te ko men met een hoeveelheid koper. On danks het rustige tijdstip een zondag avond, werden ze door een schipper op heterdaad betrapt en moesten ze de gestolen spullen weggooien. De po litie had ze daarna snel te pakken. Mr. Attema veroordeelde hen gister morgen alle drie tot twee weken ge vangenisstraf. Een bepaald duur visje heeft L.K, uit Moerdijk gegeten. Hij haalde uit een leefnet bij Kortgene een paling, die hem niet toebehoorde. Hij werd bij verstek tot een boete van dertig gul den veroordeeld. De postbesteller P.H. uit Vlissingen werd ten laste gelegd, dat hij met zijn driewielige bestelwagen tegen een personenwagen was gereden en daar na doorgereden zonder de politie te waarschuwen. Een en ander had zich op een voor hem wel bijzonder ge vaarlijke" plaats afgespeeld, n.l. recht voor het politiebureau, waar hij juist poststukken had besteld. De boete was niet mós: 100 gulden. Vopr het onder invloed van sterke drank rijden op bromfiets werd de kok ter zeevaart J.S. uit 's-Heer Hendriks kinderen bij verstek veroordeeld tot een boete van 150 gulden en 6 maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. De caissière mej N. S. (21) had in het warenhuis, waar zij werkte, met kleine bedragen tegelijk in totaal 470 gulden verduisterd. Op den duur liep zij toch tegen de lamp. Officier mr- Roscam Abbing eiste een voor waardelijke straf van 2 maanden en een proeftijd van 3 jaar met ondertoe zichtstelling van het Leger des Heils. Mr. Attema maakte er 6 weken voor waardelijk van met een proeftijd van 2 jaar en ondertoezichtstelling. (Von onze correspondent) BAARLAND. De gemeenteraad van Baarland heeft 1500 uitgetrokken voor de aanschaf van nieuwe uniform jassen voor de brandweer. De raads leden de Vriend en Driedijk waren het van harte met het voorstel van B. en W. eens. Zij vonden dat de brandweer qua uiterlijk op het ogenblik ongunstig afsteekt hij andere korpsen. De nieuwe ijsbaan is, zo werd van de zijde van b. en w. meegedeeld, thans gereed. De kosten zijn meegevallen. De raming bedroeg destijds f 9000. De kos ten zuller echter nog onder de f 6000 blijven. De raad kon zich verenigen met het voorstel, de ijsbaan voor f. 300 per jaar aan de ijsvereniging te verhuren. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de kom van Baarland werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De twee tegen het plan ingekomen bezwa ren werden niet ontvankelijk ver klaard. De raad ging akkoord met een nieuw ontwerp voor de lagere school. De nieuwe school zal volgens dit ont werp een plat dak krijgen. De raad honoreerde het verzoek van de V.V.V.-Zuid-Beveland om een subsi die van tien cent per inwoner beschik baar te stellen. De raad sprak echter wel de hoop uit dat de V.V.V. nu ook de nodige aandacht aan Baarland en omgeving zal schenken. De raad mach tigde b. en w. percelen van het twee de gedeelte van het bungalowterrein Scheldeoord in erfpacht uit te geven. Tijdens de rondvraag merkte de hfeer de Vriend op dat, hoewel nieuwe ver keersborden zijn geplaatst, veel auto mobilisten en bromfietsen het maar niet kunnen laten harder dan 50 km per uur door het dorp te rijden. Hij achtte de toestand onhoudbaar» (Van een onzer verslaggevers) BREDA Nu er inmiddels ruim een half jaar verstreken is sinds het bisdom Breda en velen daarbuiten opschrokken van het plotselinge overlijden van mgr. G. de Vet, lijkt er in kringen van gees telijkheid en leken enig onbehagen te ontstaan over het lange uitblijven van de benoeming van een nieuwe bisschop. Weliswaar kunnen - zoals wij des tijds al eens bericht hebben - de meeste lopende zaken binnen het bisdom wor den afgewerkt, maar in een tijd waarin de kerk in Nederland in concilie is, moet een vacante bisschopszetel een ernstig tekort worden genoemd. Bovendien staat gedurende de vacan te periode het Diocessan Pastoraal Be raad op non-actief, hetgeen afbreuk doet aan de nieuwe opbouw van de zielzorg, zoals het bisdom Breda die momenteel kent. Tussen het moment waarop destijds mgr. Jos Baeten zijn aftreden bekend maakte en de dag waarop de benoeming van mgr. De Vet bekend werd, lag een periode van ruim vijf maanden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben Provinciale Staten een sluitende begroting voor 1968 aangeboden. Aan onvoorziene uit gaven is een bedrag van f 278.509 be groet. De geleidebrief, waarin Gedeputeer de Staten hun beleid voor 1968 uitstip pelen, zal begin volgende week naar de statenleden worden gesturd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vijf Amerikaanse studenten, samen vormend het Teen team Youth for Christ, zijn tijdens hun Europese tournee ook in Terneu zen opgetreden, 's Avonds getuigden de vier jongens en een meisje in de kantine van de n.v. De Hoop muzi kaal van hun hoop, verwachting en diepe overtuiging in Jezus Christus, 's Middags waren zij opgetreden voor de leerlingen van de u.t.s. Zij werden ingeleid door ds. J. Scholten, hervormd predikant, die het programma juist kenschetste met de opmerking dat deze jongelui niet zo maar aaii een godsdienstig program ma met hun liederen grotendeels eigen composities en hun muziek piano en trompet kwamen bren gen, maar zeker ook een cultureel verantwoord programma brachten. Wij zouden er aan toe willen voe gen dat ook het ontspannende element niet vergeten was. Hoe kan het ook anders, als de jeugd voor haar leef tijdgenoten iets doet. In de u.t.s. voeg de de adjunct-directeur aan de oor spronkelijk uitgetrokken vijftig minu ten er nog eenzelfde aantal aan toe, vanwege het grote succes- „Het was geweldig", zei kapelaan Van Arendonk na afloop. Hierna trokken de jongelui naar het christelijk lyceum, waar zij met eenzelfde geestdrift werden be groet. De vijf Amerikaanse studenten die om hun levensovertuiging uit te dragen een half jaar hun studie on derbreken horen tot verschillende kerk genootschappen Het geld voor de Eu ropese tournee nebben zij zelf bijeen gespaard. Voor een snelle en feil loze vertaling zorgde de kandidaat theoloog Hans Cornelder uit Utrecht. De heren J. Kamp en Adri de Jong willen in Terneuzen tot een afdeling Youth for Christ komen. Hiertoe orga niseren zij een contactavond op zater dag 7 oktober op het. adres: Axelse straat 142, Terneuzen. (Van onze correspondent) HULST Niet minder dan 85 schut ters waren aanwezig bij de kermis- schieting bij G. Lybaart, georganiseerd door de schutterssociëteit „De Graauw se Poort". Wip 1: Hoge vogel: A. de Koek, Hulst: le zijvogel: E. v.d. Velde, Koewacht; 2e zijvogel: Em. Bousen, Kapellebrug. De meeste kleine vogels schoot L. Fas- saert pit Hulst nl. 4 stuks. Wip 2: Hoge vogel: P. Vermeulen, St.-Jan9teen: le zij vogel; R. Thijs, Hulst; 2e zij vogel: W. Sorber, Graauw. De meeste kleine vogels schoot P. van Heese, Graauw met 5 stuks. De uitslag van de tweede schieting luidde: Wip 1; Hoge vogel; C. Mahu, Hulst; le zijvogel: A. Schau- waert, Hulst; 2e zijvogel: E. Herrewegh. Heikant. De meeste kleine vogels wer- Hulst met 6 stuks. De extra hoge vogel den geschoten door F. Schauwaert uit werd eveneens geschoten door laatst genoemde. Wip 2; hoge vogel: C. Herre wegh, Heikant: le zijvogel: W. Sorber. Graauw; 2e zij vogel: C. Buis. Zand berg. Meeste kleine vogels E. Neefs uit Hulst met 5 stuks; extra hoge vogel G. Schelfhout uit Rapenburg. Pas dezer dagen kreeg ik een artikel te lezen met als opschrift: „Laatste klankbordbouwer in Waspik" in het Dagblad ,,De Stem" van 1 augustus 1.1. Met belangstelling maar ook enige ver wondering heb ik dat verhaal over de heer Savelkouls gelezen, vooral het ge deelte: „reclame" en „doof". Om met het laatste te beginnen: met die „stok dove Jos Schweigman uit Vught" wordt bedoeld dr. ir. Schroeigman, leraar aan de h.t.s. te 's-Hertogenbosch, gepromo veerd op een proefschrift over akoestiek en geluidslear. Hij .'reeg o.a. bekend heid en vermaardheid in ontwerpen en berekenen van klankborden. De moeilijkheid voor de hr. Schweigman waS naar de ontworpen tekening het bord gemaakt te krijgen. Totdat hij Savelkouls trof, die genoeg durf en kennis had om zich door die wirwar van lijnen heen te werken. Over het stukje „reclame" het volgende: Begin 1950 kwam de her Schweigman bij mij in de gemeentelijke ambachtsschool in Den Bosch met een tekening van zo'n klankbord met de vraag of ik kans zag en genegen was met leerlingen die schelp te maken. Het was op verzoek van het gemeentebestuur, dat de schelp namens Den Bosch wilde aanbieden aan de kerk van Cité Universitaire te Parijs. De opgave was moeilijk maar daarom had ik er juist zin in. We kre gen de schelp klaar. Met een vracht auto van de gemeente werd de schelp overgebracht naar Parijs en ik zou toe zicht houden bij het plaatsen. Terzelf- dertijd had de heer Savelkouls in op dracht van dr. Schweigman een klank bord gemaakt voor de kerk St.-Jac. de Meerdere, Montrouge Parijs. Profiterend van onze reis maakte de heer Savel kouls gebruik zichzelf en zijn schelp voordelig in Parijs te krijgen. Als te genprestatie zou hij behulpzaam zijn bij het plaatsen van „ons" bord. Zo geschiedde en als de heer Savelkouls zijn bekendheid vooral te danken heeft aan dat bord dan is hem dat van harte gegund. Dat hij echter „de laatste klankbordbouwer zou zijn" en „niemand het kan namaken" gaat een beetje te ver. Mijn overtuiging is dat een verant woord klankbord niet te maken is zon der een vooraf ontworpen en berekende tekening van dr. Schweigman of een andere, op het gebied van geluidstech niek even deskundige. Het uitvoeren en plaatsen is bij de heer Savelkouls in goede handen. Met genoegen denk ik nog aan de prettige dagen, met de heer Savelkouls in Parijs doorgebracht, te rug en ik wens hem in zijn bedrijf veel succes. DEN BOSCH J. M. v. d. Heuvel DEN HAAG (ANP) Nederland wenst de publieke opinie in de gehele wereld te mobiliseren om het tweede tienjarenplan voor ontwikkelingshulp te doen slagen, zo blykt uit een memoran dum dat de Nederlandse delegatie btf de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft ingediend. De minister zonder portefeuille voor Ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, zal dit memorandum in de tweede helft van deze maand toelichten. Het slagen van het tweede ontwikke lingsdecennium hangt af' van de steun van alle volkeren. Voordat met de uit voering van het plan in 1969 wordt be gonnen, zouden de Verenigde Naties een oproep tot alle volken moeten rich ten, zich in të spannen om het plan te doen slagen. In het memorandum wordt een aan tal punten genoemd die naar het inzicht van minister Udink bij het opstellen van een dergelijke strategie zouden moeten worden overwogen. Deze punten zijn onder tneer; Periodieke bepaling van de behoeften op grond van nationale ontwikkelings plannen. Het vaststellen en periodiek herzien van streefcijfers voor economische en sociale ontwikkeling, in afzonderlijke landen en groepen van staten. Het vaststellen van de aard en de omvang van de vereiste financiële en andere hulp welke rechtstreeks of via internationale organisaties wordt ver leend. Coördinatie van de ontwikkelings inspanning, in samenwerking met in- t ternationale organisaties, die is ge richt op let bereiken van de streef cijfers. STRAATSBURG (AFP) De Euro pese commissie voor de rechten van de mens heeft besloten le door de Scandinavische landen en Nederland tegen het Griekse militaire bewind in gediende klachten als een geheel met voorrang te behandelen. Zij heeft de Griekse regering ver zocht vóór 15 november a.s. schrifte lijk haar oordeel over de ontvankelijk heid van die klachten kenbaar te ma ken en een eventueel met twee dagen te verlengen zitting vastgesteld op 14 december voor hoor en wederhoor, eveneens over de kwestie van de ont vankelijkheid. Deze bijeenkomst zal overeenkomstig de conventiebepalin gen een besloten karakter dragen en worden gehouden in het paleis van de rechten van de mens te Straatsburg.

de Stem | 1967 | | pagina 5