BIJNA 1 MLN WINST GERAAMD VOOR 1968 Investering van een miljoen gulden ZEM-cijfers geven blijk sterke industriële groei Geen provinciaal subsidie voor kraamcentra wille i een sink kaas uit het vuisffe I Weer geldboete geëist voor „wonderdokter Nieuwe sociale werkplaats is bestekkiaar Verkeersmaquette Souburg Henk Vredescomité houdt Vietnam week schenken FiÈsh^|Ssstii VOORSTEL VAN G.S. ZEELAND ELF MILJOEN TEKORT VERWACHT BIJ PSD H. M. Pladdet wvvzaaoA Monseigneur bevrijdt ons uit deze chaos Jongen (10) nam 500 gulden weg Opening lagere tuinbouwschool OOGWATER Vandaag 9 Morgen Maandag ;er nieuws uit id en streek pag. 3 en 5 Tekort Zeelandbrug blijft 1,25 miljoen 3 Directeur van De Schelde treedt af Beweging Radikaal (ADVERTENTIE) RTE NIEUWSTRAAT 21 HULST - TEL. 2478 zondag 8 okt.: Hansweert: 7.52, Terneuzen: 4.58 en 17.20 ;n: 4.29 en 16.50, Wemeldinge- 18.49. ag 9 okt. Hansweert 6.13 en ?rneuzen 5.41 en 18.13, Vüs. .14 en 17.44, Wemeldinge 7.15 URG x 14 uur mst Philatelica uur Ik, een vrouw 18 jaar 9 uur intra Samson 14 jaar Avontuur in Soho 18 jaar EN a 20 uur lar van het eskader 14 jaar IT verloop 14.30 uur Schieting r Kalkoenschieting AMEN ;man 19 uur Biljartprijskamp, G uur Irma la Douce 18 jaar ïhof 14.30 uur Schieting PE ock 14.30 uur Kalkoenschieting EN [i uur ie en de koning 14 jaar Hoekje 19 uur p topbiljart IJK 'aal 15 uur Openingsschieting GENT den hoed" 19 uur Schieting RZANDE ;e Huis 15 uur Schieting 'EN 0 uur e meisjes van Bagdad DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 IT uchteneire 15 uur Schieting ock 9.30 uur Seriekaarting G .30 en 20 uur Douce 18 jaar PELLE tart 14.30 uur Schieting ïgebouw 17.15 en 20 uur bfessionals 18 jaar (tr Drie op de divan a.l. lert-Nij*. i4.30 uur Schieting 5EN 14.30 uur en Tanya a.l. Iiur Angélique en de koning 14 tG aert 14 30 uur Schieting rylder 15 uur Kalkoenschieting *EN ra 15 uur Gunslinger 14 jaar De adelaar van het eskader 14 L5 en 19 uur ontra Samson 14 jaar Avontuur in Soho 18 jaar 5URG ,30 uur kampioen van Troje. Ik, een vrouw 18 jaar PEN 24.30 uur Carmen iDe vagebond-koning 5EN tehuis 10 uur Openb. verg. be- valwaterleiding kanaalzone Z.- fren !0 uur ue en de koning gebouw 20 uur fessionals 18 jaar G uur Irma la Douce 18 jaar 0 uur Avontuur in Soho 18 Jaar IURG uur Ik, een vrouw 18 jaar en hij salueerde keurig. rigneur. Ik zal u laten zien hoe eregeld hier in één middag een laten maak." Toen kwakte nkelende goudstukken op «en keel op te zetten van heb-ik" konden daar duidelijk uit *4" lieg bezat om een goede SMI ructeur) te zijn. „Hup hup hu?' van acht en in tirailleurlinie abel1" bulderde Vieze Pietje - (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben Provinciale Staten het voorstel gedaan de subsidië ring van de in Zeeland gevestigde kraamcentra per 1 januari 1969 stop te zetten. Op grond van een rapport van de provinciale raad voor de volksgezond heid in Zeeland zijn Gedeputeerde Sta ten van oordeel dat het in het kader van de nieuwe rijkssubsidieregeling en door een gedeeltelijke concentratie van de bestaande kraamcentra in Zeeland mogelük moet zyn om tot een sluiten de exploitatie van de kraamcentra te komen. Het logische gevolg daarvan is dat de subsidies van de provincie daar door achterwege kunnen blijven, aldus Gedeputeerde Staten. Eenzelfde»conclusie kan volgens G.S. echter niet zonder meer worden ge trokken wanneer het gaat om de sub sidies van de gemeenten. Dit spreekt te meer nu de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft ver klaard dat de kosten, die de gemeenten aan de kraamzorg uitgeven, in aanmer king blijven komen voor de berekening van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. G.S. zijn in dit verband van oordeel dat het verlenen van in terne kraamzorg zo aan het gezin en het individu gebonden is, d^t hier pri mair een taak ligt voor de gemeenten om te subsidiëren. De provinciale raad voor de volks gezondheid heeft, wat de concentratie betreft de- vorming van drie kraam centra op het oog: één centrum voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, één cen trum voor Walcheren en één centrum voor de rest van Zeeland. Daarnaast heeft de raad de suggestie gedaan dat de kraamcentra tot een financiële pool- vorming zouden kunnen komen om één financieel beleid voor geheel Zeeland te kunnen opzetten De provincie en de gemeenten zouden zich dan wel enige jaren garant moeten stellen voor de eventuele nadelige saldi van de geza menlijke kraamcentra. G.S. zijn het met de laatste suggestie niet geheel eens. Zij zijn om de reeds aangegeven reden van mening dat deze garantie alleen door de gemeente ver strekt zou moeten worden.* Gedeputeerde Staten delen Provin ciale Staten nog mee dat de commissie voor de hygiëne van het kind in Zee land, in een vroeger stadium zelfs heeft verzocht het provinciaal subsidie voor de kraamcentra te verhogen. G.S. ach ten de motivering van de commissie door het rapport van de provinciale raad voor de volksgezondheid ontze nuwd. Volgens G.S. is de motivering bovendien gebaseerd op onvolledige en onjuiste gegevens als gevolg van het ontbreken van inzicht in de praktische uitwerking van de nieuwe rijkssubsidie regeling. De kraamcentra is tot 1 januari 1969 respijt gegeven om in de tussentijd te komen tot de door G.S. noodzakelijk geachte concentratie van de kraamcen tra. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het volgend jaar wordt een tekort van bijna elf mil joen gulden op de Provinciale Stoom- bootdienst (P.S.D.) in Zeeland ver wacht. Dit tekort zal worden gedekt door het rijk. De N.V. Provinciale Zeeuwse Brug- maatschappü, die de ïeelandbrug ex ploiteert, heeft voor 1968 een tekort geraamd van 1,25 miljoen gulden. Dit bedrag komt voor rekening van de provincie. DE juiste raming van het tekort op de Westerscheldeveren voor 1968 be draagt 10.844.340,Dit bedrag ligt ongeveer 2,8 miljoen gulden boven het werkelijke tekort over 1966. Deze aanzienlijke stijging moet voor een deel worden toegeschreven aan de in gebruikname, begin volgend jaar van de dubbeldeksveerboot „Prinses Chris tina" op het traject Kruiningen-Perk- polder. HET geraamde tekort op de exploitatie van de Zeelandbrug is gelijk aan de raming voor dit jaar. In 1966 werd, zoals bekend, een verlies van 1,9 miljoen gulden geboekt. Voor 1968 worden hogere tolopbreng- sten geraamd dan voor het Lopende jaar 3.811.000 tegen 3.562.500). Dit verschii van ongeveer 250,000 valt echter weg tegen de hogere kosten die voor het volgende jaar zijn ge raamd. „WE zitten in een crisisperiodeEen school van achleerlingen is na tuurlijk beneden het minimum. Maar waarom houdt men geen rekening met de groei, e er in zit. We mo gen toch vragen, dat de regering re kening houdt met de impulsen die er uitgaan van de industrialisatie van de Scheldeoever. Binnen enkele jaren is een gemeente als hoofdplaat een aantrekkelijke woongemeente voor degenen die in de industrieën langs de Schelde werken. En dan wordt het betreurd dat hier geen protestants-christelijk onderwijs ge geven wordt". DE HEER H. M. Pladdet (24 jaar) is sinds 1 december 1966 hoofd van de protestants-christelijke eenmans- school m Hoofdplaat. Deze week kwam het beroep dat het schoolbe stuur op de Kroon heeft gedaan in de Raad van State en het bleek er somber uii te zie 'met de toekomst van deze kieine school in het over wegend katholieke Hoofdplaat. „Voor dt verhouding tussen katho lieken en die kleine protestantse en clave ken ik maar één woord: uit stekend. Het wordt dan ook door beide groepen bijzonder jammer ge vonden als onze school zou moeten verdwijnen, in de raad zit maar één niet-katholiek raadslid, maar hij staaunaniem achter ons schoolbe stuur. De gemeente heeft nog ge vraagd om gehoord te worden door de onderwijsraad. Ze heeft er geen antwoord op gehad". TOEN ik hier kwam wist ik nauw keurig hoe de zaken ervoor stonden. Het schoolbestuur heeft me volko men co) reet geïnformeerd. Dat ik de benoeming toch aannam heeft di verse redenen. In de eerste plaats meen ik, dat je aan de kant moet gaan staan waar de moeilijkheden z'jn. In de tweede plaats zag ik de mogelijkheid om voortijdig uit mili taire dienn te komen en daarmee b-mtji het financiële aspect samen: als je 23 bent wil je wel eens wat gaan verdienen". TOEN ik hier zelf nog als leerling op school zat, was het nog een twee- mansschool. Dat is het al verschil lende jaren niet meer_ De grote ge zinnen van toen komen nu nauwe lijks meer voor. Maar we zitten echt een dieptepunt, waar we duide lijk aan het overheen groeien zijn. We kunnen in 1968 tien leerlingen Verwachten, in 1969 twaalf en In 1970 vijftien leerlingen. Allemaal van mensen die hier wonen en van wie beslist niet verwacht kan wor den dat ze weggaan. Daarbij heb ben we g niet eens rekening ge houden met degenen die zich hier vestigen". ALLES wat niet katholiek is, komt naar deze school. En je kunt ponder meer zeggen, dat alle ouders voor stander zijn van bijzonder onder wijs. In Biervliet en Driewegen (3 km van Hoofdplaatis alleen open baar onderwijs. Je kunt natuurlijk zeggenlaat de kinderen naar Schoondijke of Breskens gaan. Maar bedenk eens wat dat betekent met onze busdiensten. Zeer vroeg van huis weg en laat terug. En tussen de middag? Op straat spelen of op het schoolplein. Ik vind het niet ver antwoord om kinderen van zes jaar zo'n lange dag van huis te sturen. Enfin, onze argumenten zijn nu doorgedrongen tot de Raad van Sta te. Dat is onze laatste kans. We houden moed". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De sterke in dustriële ontwikkeling die Zee land volgend jaar te wachten staat (dan komen Hercules-Mid delburg en Hoechst Vlissingen in productie) tekent zich duidelijk af in de cijfers van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschap pij. De PZEM heeft voor 1968 een stroomopbrengst van f 46.503.000.- geraamd. Deze raming ligt bijna f 13.000.000. boven de opbrengst van 1966. De stij ging in de opbrengsten zal de verwach te kostenstijging (12,7 miljoen gulden ten opzichte van 1966) royaal kunnen opvangen. In 1968 verwacht de PZEM een winst te boeken van f 973.000. De netto-verkoop voor 1968 is ge raamd op 829 miljoen kWh. In 1966 be droeg de netto-verkoop ruim 411 mil joen kWh. Dit betekent dus een ver dubbeling van de produktie binnen drie jaar. Landelijk gezien vindt een derge lijke verdubbeling om de tien jaar pïaats. De PZEM denkt volgend jaar aan uit breiding en vernieuwingen voor niet minder dan 65 miljoen te investeren. Aan de in aanbouw zijnde satelliet centrale met waterfabriek in Terneu- zen zal 16,5 miljoen gulden worden uit gegeven. De uitbreiding van de Centra le in Vlissingen zal bijna 24 milj'oen gulden vragen. Voor het leggen van een 150 kV-verbinding naar Zeeuwsch- Vlaanderen is 5 miljoen gulden begroot; 150 kV-verbindingen tussen Westdorpe en Oostburg en tussen Vlissingen en Vlissingen-oost zullen investeringen van in totaal 4,2 miljoen gulden vergen. Voor de bouw van 150 kV-stations is meer dan 3,5 miljoen gulden uitgetrok ken. Ruim 1 miljoen gulden zal ten koste worden gelegd aan de bouw vaA 50 kV-stations. Voor de distributiedienst van de PZEM is bovendien meer dan 7 miljoen gulden geraamd. (ADVERTENTIE) g e-« 5 w 3 H w «J S «5 «9 H O H e H W M ta •a VLISSINGEN (A.N.P.) In ver band met zijn pensionering heeft de heer G. N. van Ginkel de wens te ken nen gegeven per 31 december 1967 af te treden als directeur van de n.v. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en tevens als lid van de raad van bestuur van de Rijn-Schelde Ma chinefabrieken en Scheepswerven n.v. te Rotterdam. 55 (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De Antwerpse handelsreiziger C. V. (53) die om zijn activiteiten als „wonderdokter" in Zeeuwsch-Vlaanderen door de kantonrechter in Oostburg, mr. C. van Hees is veroordeeld tot f 2100, boete, vond deze straf te hoog en ook onjuist. Om die redenen is de man in hoger beroep gegaan. Gistermorgen verscheen hij voor de rechtbank in Middelburg. De officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing, echter, eiste eveneens f 2100,boete. In België heeft V. alles bij elkaar al acht maanden in de gevangenis ge zeten omdat hij opereerde als gene zer. Met behulp van een wichelroede, anatomische kaarten, foto's van pati ënten en een pendel-apparaat, stelde V. zijn diagnose. Hij gaf, tegen beta ling uiteraard, geneeskundige advie zen. Hij schreef ook medicijnen, voor het grootste deel homeopatische mid delen, voor. V. verklaarde dat hij de recepten doorgaf aan een echte apo theker, die ervoor zorgde dat de me dicijnen op de plaats van bestemming kwamen. Door alle moeilijkheden in België besloot V. zijn werk voort te zetten in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik dacht dat het hier in Nederland allemaal wat soepeler zou gaan", zei V. tegen rechter mr. B. S. Sieperda. Hij voeg de eraan toe, dat hij nu met het werk is gestopt. Hij zou wachten tot de wet een beetje makkelijker wordt, zo zei hij. In Zeeuwsch-Vlaanderen hield V. zijn Belgische patiënten en kreeg er bovendien een groot aantal Neder landse bij. In april van het vorige jaar begon V. met het houden van zitdagen in een hotel te Sluis. Een paar maanden kon hij onge stoord zijn werk doen. Tot de zesde september, de dag waarop wacht meester T. Jansen van de rijkspoli tie groep Aardenburg het hotel bin nenstapte en een. kijkje kwam nemen in de spreekkamer van de „genees heer". Er waren op dat moment ze ven patiënten aanwezig. Het gevolg was dat V. op 23 maart van dit jaar voor de kantonrechter in Oostburg moest verschijnen. V. werd toen bijgestaan door mr. R. Kruseman uit Amsterdam. De raads man die op de zitting van de kan tonrechter een anderhalf uur lang pleidooi heeft gehouden, was ook aanwezig op de rechtbankzitting. Zijn pleidooi duurde een uur. Noemde mr. Kruseman in Oostburg het wetsartikel op grond waarvan V. is aangehouden „hopeloos verouderd" gisteren ging hij hier nogmaals uit voerig op in. Hij wees erop dat het uiteindelijk verboden beroep van ge nezer in Nederland door 600 personen wordt uitgeoefend, die met elkaar jaarlijks ongeveer 240.000 patiënten behandelen. Tevens vertelde de raadsman dat er in 1966 slechts 19 genezers zijn veroordeeld. De mensen die genezers bezoeken komen volgens mr. Kruseman uit allerlei kringen. Onder de patiënten van de genezers vindt men zelfs artsen, aldus de raadsman. Daarom is volgens hem h beroep in Nederland volledig geïn tegreerd. Ook zei mr. Kruseman dat V. hier over voordat hij naar Zeeuwsch- Vlaanderen kwam met hem overleg heeft gepleegd. Mr. Kruseman ver telde gistermorgen dat hij er geen bezwaar in zag wanneer V. zijn prak tijk in Nederland wilde voortzetten, maar hij is er ingelopen, zei mr. Kru seman, „en daar ben ik mede de oor- Op vragen van mr. Sieperda ant woordde de Belg dat hij geen be- 55 voegdheid heeft om als arts op te treden. Hij heeft wel iets van medi cijnen gestudeerd en was ook bij collega's in de leer geweest. Voorts is hij lid van de Nederlandse vereni ging van praktizerende genezers. Nog voordat de raadsman van V. aan het woord kwam, wilde mr. Sie perda van de getuige-deskundige, de geneesheer-directeur dr. S. Lelie we ten wat de algemene bezwaren zijn tegen de handelwijze van mensen zo als V. Dr. Lelie wees erop dat bij be handeling van een patiënt door een genezer een grondig onderzoek ont breekt. Hij acht het uitgesloten, dat men door het gebruik van wichel roede en anatomische kaarten e.d. een medische diagnose kan stellen. De officier van justitie zei ervan overtuigd te zijn dat er mensen be staan met magische krachten, zoals b.v. onder de groep van genezers. Hij vond echter dat niet kan worden toe gestaan dat deze bijzondere gaven worden gebruikt zolang medische controle en wettelijke voorzieningen ontbreken. Wat de verdachte betreft zei hij, dat niet is gebleken dat V. een knoeier is. Hij meende daarom geen hogere straf te moeten vragen dan de kantonrechter. Hij eiste even eens een boete van f 210Ó,nl. f 300 voor elk geval. De rechtbank zal 18 oktober uit spraak doen 55 DEN BOSCH (KNP) „Mon seigneur, uit naam van de paro chiepriesters van het dekenaat Vught, en in het belang van onze gelovigen, verzoek ik u dringend ons te helpen bevrijden uit deze chaos". Dit schrijft pastoor-deken A. de Bekker van Vught, naar aanleiding van de lawine van aan vragen en mededelingen over kerkdeurcollectes, herderlijke en andere brieven, alsmede het grote aantal zondagen, dat aan een of an der bijzonder doel wordt gewijd. In de brief worden met name onder 25 punten genoemd: 19 sep tember: brochure bisschoppen vrije weekend, 17 september: Miva- collecte, 24 september: universi teitszondag, 8 oktober: Katholiek Thuisfront, 8 oktober: vredesbood schap, 22 oktober: missiezondag enz. enz. Verplaatsing van een en ander geeft volgens de priesters van Vught geen oplossing. „Het gaat om een radicale sanering, die een eind maakt aan de veelheid van onder werpen en bedoelingen, die op de preekstoel behandeld en in de kerk financieel bedacht zouden moeten worden. Wat komt er wanneer men op al die verzoeken en aan sporingen ingaat terecht van enige lijn in de zielzorg en van on ze prediking gedurende vele weken van het jaar?", zo vragen de pries ters zich in hun brief aan mgr. Bluyssen van Den Bosch af. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De tienjarige Vlis- singse jongen die met een grote som geld in zijn bezit door de politie is aan gehouden, heeft dit geld niet uit een boodschappenmanidje weggehaald. Dit is achteraf duidelijk geworden. De jon gen heeflt drie weken geleden 34 dub beltjes weggenomen uit een bungalow aan de Bosweg. Dit geld is opgegaan aan bioscoopbezoeken, snoep en rokerij. Afgelopen zondag heeft de jongen uit dezelfde bungalow vijf briefjes van hon derd gulden meegenomen. Ongeveer driehonderd gulden is onder een steen in het strukigewas teruggevonden. De jongen zou voor de kinderrechter wor den geleid. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op 1 november zal het ontwerp voor de nieuwe sociale werkplaats in Oostburg bestekkiaar zijn. Het bestuur van de regionale so ciale werkplaats „West-Zeeuwsch- Vlaanderen" streeft ernaar het com plex nog dit jaar aan te besteden en, in ieder geval, volgend jaar met de bouw te laten beginnen. Het aantal aanvragen voor tewerkstelling neemt dermate snel toé, dat men echter nu al om de nieuwbouw zit te springen. Ter wijl de „oude" werkplaatsen aan de Schouwburgstraat zijn berekend voor rond de zeventig werknemers, beweegt het aantal werkelijk geplaatsten zich al naar de negentig. De nieuwe sociale werkplaats, die is ontworpen door de Oostburgse archi tect L. Rosenkranz, zal worden ge bouwd op het industrieterrein achter de watertoren. De kosten worden ge raamd op een miljoen gulden. Het be stuur, dat een gemeenschappelijke re geling van de West-Zeeuwsch-Vla2mse gemeenten vertegenwoordigt, zal daarT voor een lening aangaan. Om de verdachte groei in ae eerstko mende jaren te kunnen opvangen wordt het gèbbüw rtiim opgezet "én omdat het in wezen om een bedrijf gaat is een zo groot mogelijke doelmatigheid nage streefd. Alles wordt in feite in één groot gebouw samengebracht. Verre weg de grootste ruimte daarin wordt gevormd door een montagehal. Voorts zijn er een machinehal, een magazijn en een van dit alles gescheiden z.g. B.- afdeling waarin de geestelijk gehandi capten een plaats zullen vinden. De eerstgenoemde afdelingen zijn bestemd voor de lichamelijk gehandicapten, die het grootste deel van bet totaal aantal geplaatsten uitmaken. Rond deze ruimten komen een recep tie, kantoor, bestuur- en directiever- trek, ruimte voor de bedrijfsarts, was ruimten, toiletten enz. In het vertrek voor de bedrijfsarts kan bewegingsap- paratuur worden opgesteld voor de heilgymnast. De bebouwde oppervlakte zal rond 2000 vierkante meter bedragen; de ca paciteit tussen de 120 en 130 werkne mers. Voor „klem raken" in de toe komst behoeft weinig vrees te bestaan want er is ruimte genoeg voor zo nodig een drievoudige uitbreiding. De plaatskeuze, achter de watertoren, levert het merkwaardigste feit op, dat de 'werkplaats daarmee terugkeert naar de plek waar de gemeente Oostburg in (Van een onzer verslaggevers) OOST-SOUBURG Op initiatief van de afdeling Oost- en West-Souburg van de vereniging voor veilig verkeer, hebben de heren W. Kerkhoven en A. Tissink, daarbjj geholpen door de heren M. Hokker en W. Hey, een verkeerstafel gemaakt die maar liefst 14 meter lang is. De verkeerstafel brengt de verkeerssituaties in Souburg en zelfs een gedeelte van die in Vlissingen in beeld. De verkeerstafel zal gebruikt worden tijdens verkeerslessen op de lagere scholen en tijdens verkeers- cursussen voor volwassenen. Het gemeentebestuur heeft reeds toegezegd dat in Oost-Souburg een verkeerslokaal zal worden ingericht. De verkeerstafel die ge noemde heren in hun vrije tijd hebben gebouwd, zal In dit lokaal vanzelfsprekend een centrale plaats innemen. De verkeerstafel zal voorlopig in de raadszaal van het vroegere gemeentehuis in Oost-Souburg worden geplaatst. Op donderdag 19 oktober zullen de inwoners van Oost- en West-Souburg in de gelegenheid worden gesteld de verkeerstafel te bekijken. Men kan *s avonds na half negen terecht. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE De nieuwe lagere tuin bouwschool in Kapelle zal op dinsdag 10 november a.s. officieel worden ge opend. De opening zal worden verricht door ir. P. van der Schans, directeur landbouwonderwijs van het ministerie van Landbouw. 1955 zelf een werkplaats voor gehandi capten begon in een barak je, dat daar nog stond uit de wederopbouwperiode. Een jaar later volgde al de verhuizing naar een stenen gebouw op de huidige plaats van vestiging, de Schouwburg straat. Het noodtheater diende daarbij als magazijn. Vooral omdat toen het be drijfsmatige in de werkplaatsen nog niet vooropstond was men bepaald niet ontevreden met deze accommodatie. De stichting, diie in 1960 door de veertien West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten werd gevormd nam het gebouw en al les wat daarbij hoorde van de gemeen te Oostburg over. In dat jaar werd ook een directeur benoemd, de heer L. Dek ker, die ook nu nog de algehele lei ding van de sociale werkplaats heeft. Het bestuur van de stichting. die weer later is omgevormd tot een ge meenschappelijke regeling, kwam al spoedig tot de conclusie dat verdere benutting van het huidige terrein in de verdere toekomst geen soelaas meer zou bieden. Daarom werd besloten ra dicaal tot nieuwbouw op een andere plaats'Over te gaan. Intussen is wel aan de toenemende vraag om plaatsing tegemoet gekomen. Er zijn twee houten barakken bijge bouwd. In de tweede barak, die vorig jaar gereedkwam, is de B-categorie on dergebracht. Deze geldt vooral als een trainingsafdeling waarin men tracht betrokkenen zover te brengen, dat zij in staat zijn in hun beroep 1/3 van een voor een gezond mens redelijke ar beidsprestatie te leveren. Deze mini mum-prestatie is n.l. vereist wil men in aanmerking komen voor de G.S.W. (Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ning)-regeling. De regionale werkplaats in Oostburg wordt namens de betrokken gemeenten bestuurd door een dagelijks bestuur, dat momenteel bestaat uit de heren P. van Hootegem, burgemeester van Sluis, voorzitter, en J. Ficq, burgemeester van IJzendijke, secretaris-penningmees ter. Bestuur en leiding van de werkplaats zijn actief in het verkrijgen van orders, waarbij gewoon concurrerend „op de markt" te werk moet worden gegaan, zodat er geen sprake is van een unfai re concurrentie met het vrije bedrijfs leven. Er moet trouwens een volwaar dig produkt worden afgeleverd, dat aan de kwaliteitseisen van de klant vol doet. De Oostburgse regionale werk plaats krijgt, naast vooral uit de eigen streek, opdrachten uit het gehele land. De opdrachten zijn zeer gevarieerd omdat ook de werkmogelijkheden van de werknemers door de verschillende geaardheid van him gebreken aanpas sing behoeven. Orders worden verkre gen uit de meubelindustrie, de schoen industrie maar b.v. ook uit de elektro technische industrie. Zo fabriceert men in de werkplaats in Oostburg ook on derdelen voor televisieapparaten. Gro tere industrieën leveren daarbij dik wijls zelf het gereedschap. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het zich zo noemen de Zeeuwse Vredescomité houdt van 16 tot en met 21 oktober een „Vietnam- week". Het comité, dat zich ten doel heeft gesteld door concrete daden te helpen aan oorlogen een einde te ma ken, stelt zich in deze week duidelijk anti-Amerikaans op. Het comité gaat nl. van het standpunt uit dat de Ame rikaanse militaire activiteiten in Viet nam de voornaamste oorzaken znn van het „sterven op grote schaal". De kern van het comité is links getint. Het bestaat uit de P.S.P.'er F. Adriaansen uit Middelburg, de commu- mstoE. Pel uit Vlissingen, F. Lacor van de P.v.d.A., eveneens uit Vlissingen en B. van Mourik uit Vlissingen, die zich partijloos noemt. Het Z.V.C., dat nu drie en een half jaar bestaat, begint maan dag 16 oktober de Vietnam-week met een discussie-avond in „Het Anker" in Vlissingen. Op die avond houdt de heer T. Regten, mede-oprichter van de stu dentenvakbeweging, een inleiding over het Vietnam-tribunaal, dat in Stock holm werd gehouden en zoals bekend scherp anti-Amerikaans was. Dinsdagavond wordt in „De Gouden Poorte in Middelburg een teach-in be legd, waarvoor de vertegenwoordigers van alle grote politieke partijen zijn uit genodigd. Zaterdagmiddag 21 oktober volgt ten slotte m Middelburg een demonstratie tegen de Amerikaanse bombardemen ten en de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam.

de Stem | 1967 | | pagina 3