Griekse regering stelt uitgeefster onder huisarrest Bisschoppen gaan oorzaken geloofs crisis opsporen mfaüsi ZIJ EN KANELLOPOULOS DURFDEN DE KOLONELS BEKRITISEREN N. Vietnam trekt terug IV0R0L m \C rm ovenschoon Geen KVP-congres over partijvernieuwing „ZWARTE WEDUWE" IN BELGIE ITALIAAN LOST 3 SCHOTEN MAAR RAAKT SLECHTS RUIT PRINS OP NATTE SOKKEN Uitlevering van moordenaars Drost blijft uit Doktersrecept onnodig vervalst e^eiy éne Nederlander secr.- generaal IVVV V fEVRAAGD DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 DSKLEDING kaveling leinkenszand" A. I. Verhage ff A REI1N Uit tactische overwegingen PROCES CENSUUR BANG DRIE DUITSERS VERKOCHTEN GESTOLEN SCHEEPS SCHROEF AAN NEDERLANDERS Regering noemt reden niet Christus Atheïsme Geef elke dag een andere soort: 1 FELIX zuiver vlees 2 FELIX zuiver vis 3 FELIX rijk aan vlees en lever 4 FELIX rijk aan vlees en vis 1 BONZO zuiver vlees met merg 2 BONZO zuiver vlees met merg (dubbelbij 3 BONZO rijk aan vlees en lever Ind 1 - 35°/o katoen). JZelfstrijkend en pet dragen, als nylon. be, olijf en bordeaux ft 128 [EN VAN ZEELAND maken ling aan het bepaalde in ar- Jlingswet 1954 zij, die bij het pis hebbende een recht van fcht, beklemming, vruchtge- ling op onroerende goederen Ivan de ruilverkaveling „De 1 aangetekende brief zijn op- lering onder leiding van een maandag, 30 oktober 1967, uur te Goes in „De Prins |at 14, in welke vergadering 42 der genoemde wet zal lan niet tot ruilverkaveling Er zal gelegenheid zijn te ran een oproeping kan geen [deren, welke niet tot het [lok behoren, daarin wensen l:en uiterlijk veertien dagen (ring een daartoe strekkend |ollege in te dienen, onder |els uit het kadastrale plan die onroerende goederen verzoek wordt ingewilligd, stemming te hebben deel- pming tot de ruilverkave- 1967. |n voornoemd, Aartsen, voorzitter, bn der Wel, griffier. ande veiling lorselein, kristal, glas, mun- Jverwerk, sieraden enz. ■telaar-taxateur de, tel. 01171-483 (ADVERTENTIE) Korstige plekken in smeren; laten inwer ken; daarna afnemen met water vermengd met scheut azijn. Zelfwerkend! brandschone oven. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Noordvietnamezen ontruimen hun vetst vooruitgeschoven stellingen in de gedemilitariseerde zone van Noord- en Zuid-Vietnam en trekken zich terug in de richting van het noor den, zo is gisteren van bevoegde Ame rikaanse zijde in Saigon vernomen. Waarschijnlijk gaat het hier om een tactische terugtocht. De afgelopen zes dagen zijn de Noord- vietnamese bombardementen op de Amerikaanse stellingen vlak ten zuiden van de gedemilitariseerde zone veel minder hevig geworden. Een hoge Ame rikaanse officier meende dat men uit de minder intensieve bombardementen en de terugtocht wel kan opmaken dat de pogingen van de Noordvietnamese troepen om de Amerikaanse bases te omsingelen als mislukt kunnen worden beschouwd. Van Amerikaanse zijde zijn voor de terugtocht drie redenen aangevoerd: de grote schade, aangericht door de Ame-i rikaanse artillerie- en luchtbombarde- menten, de ravxtailleringsmoeilijkheden als gevolg van het regenseizoen, dat ih de kustgebieden zijn intrede heeft ge daan, en tactische overwegingen. Deze laatste reden schijnt toch de meest waarschijnlijke te zijn. Generaal William C. Westmoreland, de Amerikaanse oppperbevelhebber in Vietnam, heeft echter tot een verslagge ver van de Washington Star gezegd: „We hebben er een omgekeerd Dien Bien Phoe van gemaakt". Dien Bien Phoe, in de heuvels gele gen op 290 km ten westen van Hanoi, was de plaats waar de Fransen in de Indochinese oorlog in 1954 door zwaar geschut werden verslagen. De jongste communistische aanval op Con Thien, waarbij soms meer dan 1000 granaten per dag werden afgevuurd, is de mas saalste communistische artillerie-opera- tis sinds Dien Bien Phoe. Het Noordvietnamese persbureau meldde dat gisteren boven Nooird-Viet nam acht Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten waarvan vier boveit Haiphong. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. f,Er is geen sprake van, dat er een partijcongres van de KVP over de partijvernieuwing kan worden gehouden. Waar zouden wij ze moeten laten? Ik geloof niet, dat het partijbestuur een dergelyk voorstel in overweging kan nemen". Dit zei ons een KVP. woord voer der, naar aanleiding van berichten, dat een aantal leden van de KVP het gewenst zou vinden een groot congres over de partijvernieuwing te organiseren vóór op 8 en 9 december de partijraad bijeenkomt. Het voor dit doel opgerichte comité bevordering partijcongres zal, als de KVP-bestuurders inderdaad geen kans zien een dergelijke massameeting te or ganiseren, andere wegen moeten bewan delen. Het comité heeft zich in een brief gericht tot kringen, afdelingen en KVP-leden en vraagt daarin om adhesie betuigingen. Men heeft dit plan ontwor pen om „de gewone KVP-led^n de gele genheid te geven hun mening over deze zaken effectief te laten doorklinken". (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) ATHENE Het Griekse militaire bewind heeft gisteren mevrouw Helen Vlachou, de krantenuitgeefster die openlijk kritiek heeft ge uit aan het adres van de regering onder huisarrest geplaatst. Politie in burger heeft de telefoon in haar appartementen te Athene afgesneden, en haar in de flat aanwezige persoonlijk be scheiden doorzocht. Bezoekers die bij het appartement arriveerden, kregen te horen: „Mevrouw Vlachou kan vandaag niemand ontvangen". Het is de tweede maal binnen drie dagen dat de militaire junta een voor aanstaande figuur, die kritiek uitoefent op het bewind, huisarrest heeft opge legd. Maandag viel dit lot ten deel aan oud-premier Panayiotis Kanellopoulos, wiens regering op 21 april omverge worpen werd door de militairen. Kanellopoulos en Vlachou zijn de be langrijkste, en welhaast enige, vooraan staande figuren die sedert de junta aan de macht kwam, kritiek hebben durven uiten op de huidige gang van zaken in Griekenland. Na enkele dagen te hebben geaarzeld, is de junta nu dan toch tegen hen in het geweer gekomen. Op 28 september werd mevrouw Vla chou al gearresteerd en gedurende vijf uur ondervraagd. Daarna is zij weer vrijgelaten in afwachting van een ko mend proces, waarin zij zal terechtstaan op beschuldiging van belediging van de regering. In een vraaggesprek met het Italiaan se blad La Stampa, gepubliceerd op 24 september in Turijn, heeft zij het re gime „middelmatig en dom" genoemd. De twee kranten die mevrouw Vla' ehou tot de staatsgreep uitgaf, waren de vooraanstaande conservatieve bladen Kathimerini, een ochtendblad, en Mes- simvrini, een avondblad. Het eerste openlijke verzet van me vrouw Vlachou tegen de regering was het negeren van het bevel tot voort zetting van de publikatie van haar kranten. Zij stopte daarmee de dag na de staatsgreep, bezwerend de kranten niet te laten verschijnen voordat er een eind was gekomen aan de censuur. tandpasta De slanke en rijzige mevrouw Vla chou was ook hoofdredactrice van haar beide kranten. De Kathimerini werd begonnen door haar vader en werd on der mevrouw Vlaehous directie het meest invloedrijke dagblad in Grieken land. Enkele jaren geleden begon zij zelf de Messimvrini. Onder haar leiding werd de krant onmiddellijk een succes. Zij gaf ook een veelgelezen tijdschrift uit, waarvan ze ook de publikatie stop zette na de staatsgreep. By het interview met La Stampa werd haar gevraagd of ze bang was voor de kolonels. Ze antwoordde hierop dat het leven vol gevaren is, maar banger voor haar tandarts te zijn dan voor de kolonels. In brede kringen werd reeds aange nomen, dat toen zij en Kanellopoulos zich vorige maand tegen het bewind uitspraken, er voor het regime niets anders opzat dan ze te arresteren. Er is verondersteld dat mevrouw Vlachou en Kanellopoulos er op uit waren een niet-linkse oppositie rond zich te for meren. In de Griekse hoofdstad blijken on langs zestig personen te zijn gearres teerd. Zij worden ervan beschuldigd de daders te zijn van een groot aantal explosies die zich sinds de staatsgreep van april in Athene hebben voorge daan. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zou het zestigtal deel heb ben uitgemaakt van een komplot, dat in groepen van drie man werkte. ROTTERDAM (A.N.P.) Drie Duitse zeelui en twee Nederlandse kooplieden zyn door de Rotterdam se recherche aangehouden in ver band met de verduistering van een bronzen vierbladige schëfepsschroef, die een vervangingswaarde van 80.000 gulden heeft. De schoef was, zo heeft een uitgebreid onderzoek van de recherche uitgewezen, af komstig van het Duitse m.s. „AI- stertor", dat door de eigenaar was verkocht aan een Joegoslavische rederij. Het schip zou in Antwer pen aan de nieuwe eigenaar wor den overgedragen, maar bjj een inspectie bleek dat de kostbare bronzen reserveschroef was ver wisseld voor een gietijzeren. Later kwam vast te staan dat de drie Duitsers, die lange tijd op de „Al- stertor" hadden gevaren. De schroef in Rotterdam hadden ver kocht aan de twee gearresteerde Nedèrlandse kooplui voor een be drag van 8000 gulden. Na deze transactie vertrokken de drie Duitsers naar hun land, maar zij werden kort geleden door de Rot terdamse politie gearresteerd, toen zy in de Maasstad verbleven om aan te monsteren op het Duitse m.s. „Alsterrufer". De drie zeelui zyn inmiddels via de vreemdelingenpolitie uitge leid naar Duitsland. Het zijn de 35-jarige kapitein A. J., de 29-ja- rige eerste werktuigkundige R. M. en de 27-jarige tweede stuurman S. R. Wegens heling arresteerde de recherche van de rivierpolitie de 41-jarige F. B. en de 37-jarige A. G. S., heiden kooplui uit Rot terdam. BRUSSEL (ANP) In Tervnren na bij Brussel is een levend exemplaar aangetroffen van de „zwarte weduwe" een uit Midden- en Zuid-Amerika af komstige spin, wiens beet voor een mens dodelijk kan zijn. De spin werd met een nest eieren gevonden in een krat afkomstig van een verhuizing van een Amerikaan. DE STAKENDE arbeiders bij de Ford fabrieken zullen ermee instemmen dat het werk in bepaalde fabrieken wordt hervat om het toenemende tekort aan onderdelen voor Amerikaanse militai re voertuigen in Vietnam op te van gen. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM De 35-jarige Italiaan S. L. heeft gistermorgen na een hevige ruzie in het kantoor van een makelaar aan de Kleine Houtweg In Haarlem drie schoten gelost in de richting van de be drijfsleider, de heer F. C. de Boer (zie foto) en Is vervolgens gevlucht, In Am sterdam Is de man later aangehouden. De Italiaan, voormalig werknemer van een staal- en constructiebedrijf in Haarlem, had zich tot de makelaar gewend, die sok arbeidszaken regelt Een ruzie ontstond, waarbij de Italiaan zich bijzonder opwond. Hij riep onder meer: „Ik zal je doodschieten". Hij be gaf zich naar buiten en haalde uit zijn auto een pistool. In het kantoor loste hij twee schoten, die vermoedelijk voor de bedrijfsleider waren bestemd, doch miste doel. Daarna loste hij nog een derde schot. Er werd een ruit van het kantoor vernield (foto links), doch nie mand raakte gewond. De Italiaan begaf zich in snelle vaart naar buiten, stapte in zijn auto en reed in de richting Am sterdam, Toen prins Bemhard gisteren bij Velmerstot in de Bondsrepubliek een stelling „Hawk"-geleide projectielen van de Koninklijke Luchtmacht in specteerde, begon het uit de bewolkte hemel ineens zo te stortregenen dat in een oogwenk een modderige bodem ontstond. De prins moest door de waterstromen en modderpoelen waden om een enigszins droog plekje te he reiken. Eenmaal op het droge, waren droge sokken zjjn liefste wens. (Door dr Alfred van de Weijer ofm cap) ROME Welke zyn de gevaren, die het geloof loopt, nu de mens en de wereld zo hoog geschat worden, dat het steeds moeilyker wordt te geloven in een bovennatuurlijke orde en zelfs in het bestaan van een transcenden tale God? Wat moet de kerk doen om aan deze gevaren het'hoofd te bieden? Ziedaar de twee vragen, die curie-kar dinaal Michael Browne, gisteren aan de synode heeft voorgelegd. Hy bena drukte, dat in de eerste plaats de oorzaken van de huidige geloofscrisis moesten worden opgespoord. Kardinaal Browne erkende, dat het gevaar van twee kanten kan komen: niet alleen een miskenning van 't geloofsgoed kan fataal zijn maar ook een onbegrip voor de wereldse situatie, waarin de kerk nu eenmaal moet leven. Vervolgens zette hij uiteen, over wel ke punten de synode zich zal moeten uitspreken. Ten eerste over een aantal fundamentele kwesties. Hoe moet de kerk zich opstellen tegenover de open baring, wat in het bijzonder moet zij denken van de tegenwoordig zozeer gepropageerde ontmythologisering? Kan men de geloofswaarheden in hun diepste wezen kennen en kan men ze in een formule vastleggen? voor we met enige zekerheid kunnen zeggen in welke richting de synode zich in zijn besprekingen over de huidige geloofscrisis gaat bewegen. Reden ge noeg om wakker te blijven. Het staat vast, dat het verplichte celibaat voor priesters geen agenda punt van de bisschoppensynode zaj uit maken. De paus heeft de bisschoppen bijeengeroepen om advies uit tebrengen over de 5 punten, die hij heeft vast gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog steeds niet bekend wanneer de ini Zweden verblij vende twee Nederlandse moordenaars van Hendrik Drost naar Nederland zul len worden overgebracht. Enkele maanden geleden liet de Ne derlandse regering officieel weten te willen voldoen aan het Zweedse verzoek de beide Nederlanders verder in Neder land te verplegen. De betrokkenen, de thans 24-jarige Joop D. uit Doesburg en de 21-jarige Jan van 't H. uit Rotter dam, bevinden zich momenteel in twee Zweedse hospitalen. Bij hun terugkeer in Nederland wacht hen een nieuw pro ces en zo staat wel vast verdere verpleging in een inrichting voor ter beschikking gestelden. Zoals bekend vermoordden beide jon gens Hendrik Drost op gruwelijke wijze op 1 december jl. in een leegstaand huis in de beruchte Stockholmse wijk Klara. Volgens het ministerie van justitie zijn er geen complicaties opgetreden die overbrenging van de beide jongens naar Nederland belemmeren. Waarom die overbrenging dan op zich Iaat wachten? Het ministerie blijft op die vraag het antwoord schuldig. Een woordvoerder van de Zweedse ambassade zei dat de overbrenging wordt opgehouden door dat allerlei administratieve kwesties r.og niet geheel rond zijn. Onder andere moet nog een begeleider voor de reis naar Nederland aangewezen worden. AMSTERDAM (ANP) In juni van dit jaar drong de 34-jarige verpleger F. B. M. W. uit Amsterdam de spreek kamer binnen van dr. L. F. Jacobs aan de Linnaeusparkweg in de hoofdstad, nam daar een blank receptpapier weg, schreef hierop een recept voor 20 pal- fiumtabletten, ondertekende het met de naam Jacobs en bood het aan by een apotheek. De apothekersassistente, die het hand schrift van de dokter goed kende, wei gerde de tabletten te leveren en ver scheurde het recept met de mededeling, dat W. zich maar bij zijn arts moest vervoegen voor een nieuw recept. Door dat verdachte deze raad opvolgde en dr. Jacobs vertelde, dat men hem geen tabletten wilde geven op een recept van de dokter, liep hij in de val. De arts waarschuwde de politie. „Een volkomen dwaze daad," zo gaf de raadsman van verdachte, mr. B. Stoppelsteen, gisteren tijdens de rechts zitting toe, „te meer omdat de arts hem helemaal niet geweigerd had de tablet ten, die hij zo nodig had, te verstrek ken." Het was een impuls geweest, vol gens de raadman, die hierin aanleiding zag om voor een mildere straf te plei ten dan de 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, wat de officier van justitie had geëist. Wat in het bijzonder te denken van de Christusfiguur: van zijn goddelijk wezen, zijn wonderen, zijn verrijzenis, zijn maagdelijke geboorte? Wat te den ken van de vragen die er liggen op het gebied van de kerkleer bijvoor beeld waar deze spreekt over de ver houding tussen instituut en charisma? Van het gezag dat paus en bisschoppen hebben buiten een concilie en buiten een dogmaverklaring? Wat te denken van de huidige antropologie, die nu eens in overdreven pessimisme, dan weer in overdreven optimisme vervalt, en in het bijzonder van de opvattingen die er bestaan over de erfzonde? Hoe staat het met de moraal: is er een objectieve, voor ieder mens en voor alle tijden geldende moraal of is er alleen de moraal van het subjec tieve geweten? Wat moet men doen om het zondebewustzijn, dat bij zeer veel gelovigen is ingeslapen, weer op te wekken? Wat te denken van meer speciale moraalproblemen bijvoorbeeld van de sexuele moraal? En wat te doen om aan de wijd verbreide crisis van het intieme echtelijke samenleven het hoofd te bieden? Wat te doen met de viering van de eucharistie en met die van het boetesacrament? Wat te denken van de theorieën die er worden ver kondigd over het leven na de dood? Aldus het zeer uitgebreide program ma dat kardinaal Browne aan de le den -. an de synode heeft voorgelegd. Het werd hun gepresenteerd onder de titel: „De tegenwoordige gevaarlijke meningen en het atheïsme". Het heeft sommigen verwonderd, dat een derge lijk thema alleen werd ingeleid door kardinaal Browne van de congregatie voor de geloofsleer en door Pater Dha- nis, diens assistent. Waarom niet het secretariaat voor de niet-geiovigen erin betrokken en ook diens voorzitter kardinaal Konig een rol toebedeeld? Temeer waar er toch uitvoerig gespro ken zal worden over het huidige athe ïsme. Over de verschillende vormen waarin het zich voordoet en over de houding die de kerk er tegenover moet aannemen? Het Is een vraag waarop wij het antwoord schuldig moeten blij ven. Overigens beloven de discussies in de komende dagen zeer interessant te worden. Op het eerste gezicht is het programma dat aan de bisschoppen werd voorgelegd, nogal uitgebreid. Wij voelen niet goed hoe al deze on derwerpen uitputten behandeld kun nen worden. Waarschijnlijk zullen er ver schillende commissies moeten worden ingesteld en zal het nog weken duren (ADVERTENTIE) 4 soorten voor uw poes. 3 soorten voor uw hond. Deksel volledig verwijderen I voor uw poes: voor uw hond: In Amerika zijn de sigarettenfa- brikanten verplicht om het teerge halte van de sigaretten op de pakjes te vermelden. Als het wetsontwerp van Robert Kennedy wordt aangeno men moeten ze er ook een waarschu wing op zetten, dat roken gevaar voor de gezondheid kan opleveren. Een andere senator, Strom Thurmond, heeft nu een wetsontwerp ingediend, waarin geëist wordt, dat ook flessen drank met meer dan 24 procent alco hol, voorzien worden van de waar schuwing, dat de gezondheid bij overmatig gebruik gevaar loopt. Vol gens de senator sterven in Amerika elk jaar 11.000 mensen aan de ge volgen van alcoholmisbruik. De directie van de uitgeverij Klu iver in Deventer heeft een interes sant initiatief genomen. De vakbon den mogen voortaan in het perso neelsblad van het bedrijf kritiek le veren zoveel als ze willen. Het per soneel zelf natuurlijk ook, maar dat komt er niet zo gauw toe, zegt de directie. „De jeugd is vaak toleranter dan de vertegenwoordigers van oudere ge neraties. Zij is sterk geneigd om con flicten (groot of klein) in vredelie vende zin op te lossen. Slechts in uiterste gevallen zal zij het recht streeks op een conflict aansturen". (dr. J. van Hessen) De duiven in Genève zijn ook aan de pil. Het gemeentebestuur, dat 20.000 duiven in de stad wel wat veel vindt, wil het aantal beperken met een pil, die door het eten gestrooid wordt. Mao Tse Toeng is niet alleen als politicus, filosoof en dichter een suc ces in China, maar sinds kort ook als musicus. Er zijn al enkele honderden liederen gemaakt van Mao's citaten uit het beroemde rode boekje, die enorm populair zijn. Een Rode Gar dist zei: „Als je een citaat-lied zingt, denk je aan voorzitter Mao en aan zijn leer. Hoe meer je het zingt, hoe wijzer en vuriger je wordt". Scholen zijn afschuwelijke instel lingen. Er zitten allerlei mensen bij elkaar, die een hekel aar, elkaar heb ben. Zo is het gewoon. En niemand durft zijn gang te gaan, omdat ze anders de volgende keer uitgelachen worden". (Wal'ty Tax, zanger van The Outsiders) „The mothers of invention" zijn een nieuwe groep uit Amerika, die, in opmars zijn. De aanvoerder van dit stel wilde knapen in Zappa, 26 jaar oud. Enkele uitlatingen van hem in een interview: „Drugs schakelen de samenleving uit. Ik geloof dat als je jong bent en je hebt een kans de wereld te veranderen, maar je stapt eruit, dan ben je slechter dan al die oude mensen". „Soms denkt het publiek, dat onze gebaren op het podium obsceen zijn. Dat is ook zo. We zeggen schokkende en obscene dingen om onze bood schappen overgebracht te krijgen. We geloven in liefde, niet in die schijn heilige bull-shit liefde. Ik wordt ziek van die zogenaamde hippies. Ze ac cepteren blindelings wat hun door de hippiemachine wordt aangeprezen". (Zappa) „Ik zou het evangelie niet stop willen zetten. Maar zodra ik midden in de maatschappij sta en het in be leidsbeslissingen om moet zetten dan Om een voorbeeld te geven: een personeelschef van een groot be drijf zei me eens: Christus had best bedrijfsaalmoezenier kunnen zijn, maar als personeelschef had hij het geen maand uitgehouden". (M. Huybregts, nieuw hoofd gods. dienstige t.v.-uitzendingen KRO) Ik wens u allen toe dat gij een even gezegende leeftijd bereikt als Herbert Welch uit Boston, een rus tende bisschop van de methodisten, die over enkele weken 105 jaar wordt. Die ging op bezoek bij een 50-jarige priester, die bij het afscheid de hoop uitsprak dat ze elkaar vol gend jaar weer kunnen ontmoeten. „Waarom niet?" sprak de bejaarde prelaat, „je ziet er aardig gezond uit". Zo is dat, mensen. Doe als deze en houdt het oog vertrouwvol gericht op de toekomst. MERIJN BRUSSEL (ANP) Het bestuur van het rVW, het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, heeft woens dag in Brnssel de Nederlander Harm G. Buiter benoemd tot secretaris-generaal van de organisatie. Buiter, die 45 jaar is, volgt de Belg Omer Becu op, die om gezondheidsrede nen is afgetreden. Buiter was sedert 1958 secretaris-ge neraal^ van het Europese Vakbondsse cretariaat, dat in dat jaar in Brussel werd opgericht door vakbonden uit de zes EEG-landen die bij het IWV zHn aangesloten. In zijn oude functie zal de heer Buiter worden opgevolgd door de Belg Theo Rasschaert

de Stem | 1967 | | pagina 9