DUIDELIJKE TAAK VOOR DE OUDERCOMITÉS Schoolkatecliese nu een stuk opvoeding Bisschoppen in Duitsland komen met eigen blad Met 24 jaar doctor in de medicijnen BREDA BIER TÓMADO co et Dè jas FILMADVIES ORGAAN FILMKEURING Derde val was dodelijk TOM A DO Kritiek al voor verschijnen KEES MELIEF UIT ENSCHEDE: ONDERZOEK UITZENDING GENIE NAAR INDIA Passiespelen Tegelen aan zijden draad Lot 80 Europese gezinnen in Kongo onzeker DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 7 europa Praktijk Toeval INSCHIKKELIJKE DK00GREKKEN BEZORGDHEID OPVOEDING KORTSLUITINGEN TEAMWERK MOEILIJKHEDEN SCHOOL-GEZIN Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten Van Timtur wel. Concurrentie Onafhankelijk GRONINGEN F lüdenhw J) Nu obligatielening Hoe een Utrechtse bouwvakker het zuiden ziet. 6 (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De 24-jarige Kees Melief, zoon van de geneesheer-directeur van het r.-k. ziekenhuis in Enschede, mag vanaf vandaag de eervolle titel doctor voor zijn naam zetten. In het gebouw van de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam namelijk zal hij vandaag promoveren tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, dat in medische kringen bepaald niet achte loos ter zijde zal worden geschoven, aangezien er inzake de immunologie (leer van de immuniteit en immuunreacties) dingen in staan die belang wekkend zijn. ben. Min of meer door toeval ontdekte ik, dat deze eigenschappen ook voor komen in andere cellen, zoals bijvoor beeld huidcellen. Deze materie heb ik beschreven in mijn proefschrift, aldus Kees Melief, De jonge medicus (wiens zusje Jo sephine kort geleden nog in het lan delijk nieuws kwam, doordat ze als verpleegster naar Vietnam werd uit gezonden) heeft al op meer terreinen zijn sporen verdiend. Hij is een begaafd cellist, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij twee seizoenen mocht meespelen in het Nederlands Studentenorkest onder leiding van Jan Brusse, zoals bekend de vaste dirigent van het Overijssels Phylharmonisch Orkest. Bovendien maakte Kees Melief al enkele jaren deel uit van een ka- mermuziekensemble, dat reeds drie maal een tournee door de Verenigde Staten heeft gemaakt. Kees Melief moet tijdens zijn promo tie 12 stellingen verdedigen. Enkele daarvan hebben betrekking op zijn proefschrift, andere hebben een wat algemener karakter. In stelling 8 zegt hij: „De conceptie van met cyclamaten gezoete produkten moet worden ontra den", waarbij hij doelt op de schade lijke werking die bepaalde kunstmatige zoetstoffen zouden hebben. Deze zou den o.a. kankerverwekkend zijn. In stelling 9 zegt Kees Melief: ,,Het voorschrijven van orale anticonceptica (,,de pil") mag door de arts uitsluitend op grond van medische contra-indica ties en niet op grond van persoonlijke morele opvattingen worden geweigerd" Stelling 11: ,,De fragmenten van het Parthenon, die in het British Museum tentoongesteld worden, dienen naar de Acropolis te worden teruggebracht". En tenslotte stelling 12: ,,De voor strijkkwintet met twee altviolen ge schreven meesterwerken dienen vaker en door vaste ensembles in de concert zaal ten gehore te worden gebracht". Het lijkt onwaarschijnlijk, dat Kees Melief op de laatste twee stellingen zal worden aangevallen Kees Meliei Brabander van ge boorte studeert sinds 1960 medicij nen. Reeds in 1965 deed hij zjjn docto raal, hetgeen normaliter zou worden gevolgd door een twee jaar durend co- assistentschap in een ziekenhuis, waar na de artsexamens zouden kunnen worden afgelegd. Maar Kees Melief deed het anders. Hij wilde zijn theoretische kennis van de immunologie direct in practijk bren gen. Vandaar dat hij als wetenschappe lijk medewerker ging werken op het centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Roode Kruis in Amsterdam. ,,xk heb me toegelegd op het bestu deren van de specifieke verschillen tussen de mensen onderling voor wat betreft de eigenschappen die een rol spelen bij transplantatie-reacties, dus wanneer bepaalde organen zoals nieren van de ene op de andere mens wor den overgebracht. Door het bezien van de witte bloed lichaampjes kan men van tevoren weten of transplantatie succes kan heb- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nu de vereniging van Nederlandse gemeenten voor gemeen schappelijke filmkeuring op katholieke grondslag zichzelf ontbonden heeft en daarmee de K.F.C. per 1 oktober in liquidatie is, wordt er in katholieke en christelijke kringen naarstig gezocht naar een nieuw samenwerkingsorgaan, dat zich zal belasten met filmvoorlich ting en documentatie. De samenwerking tussen K.F.A. en christelijke filmacties is wei verzekerd Ofschoon er aanvankelijk werd vermeld dat ook de stichting filmcentrum zou toetreden, is hieromtrent op dit ogen blik nog geen definitieve zekerheid ver kregen. Het overleg is nog gaande. Hét nieuwe orgaan zal enkel en al leen adviserende voorlichting geven. De gemeenten zijn vrij hiervan gebruik te maken. Uit verscheidene Brabantse en Limburgse gemeenten heeft men wel reeds enige gunstige reacties kun nen beluisteren. Men wil daar wel ge bruik maken van de te bieden voor lichting n documentatie. De gemeenten hebben, na de alge mene rijkskeuring, recht op nakeur hug. WENEN (DPA) De 54-jarige An- dries Rebitzer uit de Oostenrijkse plaats Kufstein heeft in twee dagen tijd driemaal een va] gemaakt, waarvan de derde dodelijk was. Maandag viel hij van de fiets en werd met hoofdverwondingen thuisge bracht. Daar stortte hij kort nadien van de keldertrap en bleef bewusteloos liggen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Dinsdag viel hij daar uit een raam. Deze val kostte Rebitzer het leven (ADVERTENTIE) Tip voor handiger huishouden (echte ruimtewoekeraars) Zoveel droogproblemen, zoveel To rnado droogrekkenl Eenvoudig op te zetten of op te hangen. Voor bal- con, zolder, tuin of badkamer. Ir» talloze maten en uitvoeringen. Bij voorbeeld: het Tomestic staand droogrek, 26 meter drooglengte, plat op te vouwen f 37,50. Tafelmodel met los aanzetstuk, 18 meter droog lengte f 24,75. Speciaal model voor lavet of bad f 15,95. Hangende droog- rekken van f 4,- tot f 9,50. Wilt u méér tips? Vraag uw winkeliér om da uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De wetenschap dat God een Oneindig Volmaakte Geest is, Schepper, Heer en Be stuurder van hemel en aarde, van Wie alle Goeds voortkomt, behoort sinds geruime tijd niet meer tot de persoonlijke stan daarduitrusting van de r.-k. la- gere-schooljeugd. Zo min als ze weet, dat wij op aarde zijn om God te dienen en daardoor in de hemel te komen. Sterker nog, ze weet niet eens zeker even min als trouwens menige vader en moeder of de hemel en diens vurigste tegenhanger de hel nog wel bestaan. Weten de kinderen, sinds de katechismus als een veilig en hecht veran kerd baken uit het leerprogram ma is weggevallen, nog wel iéts zeker Toch wel, ja. Ze weten zeker, dat de schepping ik, jjj, wjj en alle dingen die we zien en horen en kun nen proeven en kunnen pakken iets is waar je blij .mee moet kunnen zijn. En dat je dat eigenlijk niet kunt zolang je hier je buik vol eet (geluk kig), terwijl er in India grote en kleine mensen van de honger d *)d- gaan. En ze weten ook, dat een oor log zoals in Vietnam, hoe je die ook draait of keert, niet goed is. Waarschijnlijk zullen ze in hun le ven nooit de pretentie hebben te we ten wie of wat God is, maar het lijkt er wel op dat ze beter zullen weten wat Hij wil van ons, dan de grote en kleine katechismus, mét de grote en kleine lettertjes, ons ooit hebben kunnen duidelijk maken. In kort bestek is dit het antwoord op de vraag: wat krijgen mijn kinde ren nog aan godsdienstles op de katho lieke school Eerlijk gezegd: het is een vraag die vermoedèlijk door gebrek aan belangstelling nu. niet zo heel veel wordt gesteld. Ouder avonden bewijzen dat doorlopend. Maar degenen die ze dan vel stellen doen het uit grote bezorgdheid. Een bezorgdheid die vooral, voortkomt uit het gebrek aan enig tastbaar be wijs van godsdienstkennis bij de kin deren. Hoofdzonden? Zonden tegen de H. Geest? De oefeningen van ge loof, hoop en liefde? Kom er maar niet om. Maar godsdienstkennis is dan ook geen „vak" meer op de r.-k. lagere scholen. Het is bewust vervangen door een methode, die gericht is op het aankweken van een christelijke grondhouding, in de overtuiging dat godsdienstig besef geen wetenschap is die je in stellingen en feitenmate riaal kunt vangen, maar dat het iets is in je leven, dat met je lichaam en je geest mee, klein moet beginnen en langzaam moet groeien naar vol wassenheid. Er wordt dan ook tegen woordig op de r.-k. lagere scholen niet meer gesproken van godsdienst les of godsdienstkennis, maar van ge loofsopvoeding. De term geloofsopvoeding roept een reeks vragen op. Waar begint opvoeding en waar eindigt ze? En kan geloofsopvoeding geïsoleerd worden als een aparte sector in de groei naar het volwassen worden? Kapelaan M. van Bilsen uit Breda, inleider op een bijeenkomst over schoolkatechese die enkele weken geleden door de Diocesane Ouder raad in het bisdom Breda gehouden is, ziet de gehele katechese, dus ook de schoolkatechese, als een onder deel van de totale zielzorg Dat is één aspect. Anderzijds is ge- loofopvoeding ook een onderdeel van de totale opvoeding. En zo grijpen de raderen in elkaar. Geloofsopvoe ding als deel van de totale opvoe ding betekent, dat het niet alleen en zelfs niet op de eerste plaats een zaak van de school is, maar van de ouders, van het gehele gezin. En dat de geloofsopvoeding tevens slechts een deel van de totale zielzorg uit maakt houdt in, dat de katechese aan volwassenen inhoudelijk althans de zelfde zou moeten zijn. Hier treden de kortsluitingen aan bet daglicht die de zaak van de schoolkatechese op het ogenblik ogenschijnlijk zo verward en in ieder geval zo ondoorzichtig maken. Voor oen goed functioneren van de huidige methodiek voor school katechese is een degelijk contact met het gezin een essentiële voorwaarde. In heel veel geval len ontbreekt het daar nog aan. Als de schoolkatechese een on derdeel is van de totale geloofs opvoeding, dan vooronderstelt ze dat geloofsopvoeding ook een deel Is van de opvoeding die de kinde ren thuis krijgen. Aangezien dit tang niet altijd het geval is, be staat het gevaar en er is een tendens in die richting merkbaar dat de leerkrachten redeneren: als ze er thuis niets >.an doen. wat zouden wij dan De invoering van een nieuwe schoolkatechese heeft voor de leerkrachten niet alleen een nieu we methodiek, maar ook een ver anderd theologisch denken mee gebracht. En volgens drs. C. I. Ba- remdse, bisschoppelijk inspecteur in het bisdom Rotterdam, is dat teveel gevraagd. Hoe is het verouderd theologisch denken, waarop de nieuwe school katechese gebaseerd is, ook zo snel mogelijk in de volwas.-enen- katechese in te voeren? De geijkte middelen, prediking, huisbezoek, groepsgesprekken, zijn over het al gemeen niet toereikend. Het is bekend, dat de belangstelling van velen voor de nieuwe katechismus beperkt is gebleven tot aankopen en wegzetten. •fo Hoewel de Diocesane Ouderraad in het bisdom Breda grote be langstelling voor de schoolkate chese aan de dag legt, kan dit zelfde lang niet van alle ouder comités gezegd worden. Zij zou den de ouders tot wat meer be langstelling kunnen aanzetten. Die belangstelling zal dan op de eerste plaats uitgaan naar de wat meer technische vraag: welke plaats neemt de godsdienstles momenteel op school nu eigenlijk in en vvie heeft er de zorg voor9 De geloofsop voeding is, volgens de huidige inzich ten, geen zaak meer van een kape laan die zo nu en dan eens de school binnenkomt. Het is de zaak van het hele onderwijsteam, daarin geleid door de priester die als moderator over de school is aangesteld. Er zijn methoden voor geloofsopvoeding in de handel, waaruit de school een keu ze kan doen. Een veelgebruikte me thode is de cursus ,,Met brandend hart", die door het Hoger Katheche- tisch Instituut in Nijmegen wordt uit- gegev i. In de eerste vier klassen van dé lagere school komt de mode rator eenmaai in de maand op bezoek Daarnaast besteedt de eigen onder wijskracht in de eerste en de twee de klas tweemaal per week een half uur of tweemaal twintig minu ten aan de godsdienstopvoeding. In de klassen 3 en 4 loopt dat op tot een half uur en eenmaal drie kwar tier per week. In de klassen 5 en 6 verzorgt zowel de moderator als de onderwijskracht een half uur gods dienstopvoeding per week. Daarnaast en dat is een belangrijk punt houden de onderwijsteams maande lijks een bespreking onder leiding van de moderator om het program ma samen door te nemen, zodat niet alleen een theologische toelichting van de moderator mogelijk is, maar tevens een zekere harmonie in de uitvoering van de methode kan wor den bereikt. Twee punten zijn nu van belang, die in de praktijk voor moeilijkhe den kunnen zorgen. Dat zijn op de eerste plaats de theologische inzich ten die in de methoden verwerkt zijn („Papa, de juffrouw zegt dat Adam en Eva niet echt bestaan heb ben") en de methodiek, die in veel gevallen afwijkt van de rest van het onderwijsprogramma, dat veelal op het bijbrengen van (vaak onverwerk te) kennis berust. Wat het eerste punt betreft: we hebben hierboven al aangestipt wel ke moeilijkheden daar o.a. uit kun nen voortkomen. Het kan heel goed voorkomen, dat een onderwijskracht bij de godsdienstopvoeding moet uit gaan van theologische inzichten, waar hij zelf niet of niet volledig achter staat. Bovendien zal het in veel ge vallen praktijk zijn, dat de kinderen thuis komen met „godsdienstkennis" waar vader en moeder de schrik van om het hart slaat, of met vragen die thuis heel anders beantwoord worden dan in de school. Ten aanzien van het tweede punt kan gesteld worden, dat de wijze van presentatie van de geloofsopvoe ding, die sterke elementen bevat van zelfwerkzaamheid, alleen nog zal af wijken op die scholen, die er een methodiek van voordoen-nadoen en van buiten leren op na houden. De zaak overziende blijkt wel, dat de invoering van de huidige vorm van schoolkatechese tot een situa tie geleid heeft waarin zich kortslui tingen moésten voordoen. Maar wat dan nog? Het is nu maar zaak, dat die kortsluitingen worden verholpen. Een belangrijk middel daartoe is de verbinding school-gezin. En kan nauwelijks genoeg naar gestreefd worden, dat de ouders op de hoog te zijn van wat de kinderen op school wordt bijgebracht. „Maar", zo waarschuwde pater P. Verheek s.j., katechetisch adviseur van het bisdom Breda, op de hierboven al genoemde bijeenkomst van de Dio cesane Ouderraad, „laten de ouders geen godsdienstles gaan geven in het gezin". De geloofsopvoeding thuis is geen kwestie van onderwijzen, maar van voorleven, van een goed godsdien stig klimaat. Wej belangrijk is, dat de ouders belangstelling aan de dag leggen voor bijvoorbeeld de kateche- tische werkschriften, die de kinderen op school hanteren. Maar dan moet dat ook mogelijk zijn. Op veel scho len blijken die schriften heel zuinig achter slot en grendel te blijven en de kinderen krijgen ze niet mee naar huis, uit vrees voor ezelsoren en vetvlekken. Belangrijk is ook. dat de ouders via schoolkranten of op ouderavon den alle informatie kunnen krijgen die ze willen. Helaas wijst de prak tijk uit, dat ze niet zo heel veel wil len. Daar ligt dus een duidelijke taak voor de oudercomités, die niet alleen de communicatiemogelijkhe den tussen school en gezin moeten scheppen, maar even goed de be langstelling van de ouders opwek ken. De zaak is het meer dan waard. Drs. C. I. Barendse: „Schoolka techese in een veranderende we reld". Uitgegeven onder auspiciën van het Kath. Pedagogisch Bureau bij de Uitgeverij Helmond. Een bij zonder instructief boekje voor ie der die in deze materie geinteres- seerd is, vooral voor leerkrachten en moderatoren. (ADVERTENTIE) Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: Fa. Bakker, Kerkstraat 10, Oosterhout - Fa. de Bruijn, Winkelcentrum. Etten - Fa. Tempelaars. Ridderstraat 6. Breda - Fa. Bervoets-Vriezelaar, Ginnekenstraat 4. Breda - Fa. v. Unen, Korte Meestraat 13. Bergen op Zoom - Fa. v. Heutz, Nieuwe Markt 96. Roosendaal. (ADVERTENTIES) (Van onze correspondent in Bonn) i FULDA Ter gelegenheid van de volgende „katholiekendag", die in de herfst van het volgend jaar in Essen zal worden gehouden „katholieken- j dagen" wisselen jaarlijks af met pro testantse „Kirchentage" zal in West- Duitsland een nieuw katholiek week blad verschijnen. De definitieve beslis sing hiertoe is dezer dagen genomen op de herfstvergadering van de Westduit- se katholieke bisschoppen in Fulda. De gedachte aan een nieuw katholiek weekblad was reeds op de voorjaars vergadering van de bisschoppen ont wikkeld. Voor de uitgave van het nieuwe ka- thoiieKe weekblad zal een sucnting in de vorm van een naamloze vennooi- scnap xn het leven worden geroepen met een kapitaal van naar men zegt 15 miljoen mark, dat aoor ae kerk ter bescnikking zal woraen ge steld. ais werk-titel wordt voorlopig „Ka- thonsche W oenen Zeitung" Lv.W.Z.) aangenouden, ofschoon ae in december op ie richten stichting voor het week blad een attractievere naam noopt te vinden. Met de uitgave van de K.W.Z. is als gecommitteerde van de öisscnoppencon- ïerenue belast ar. Hans öuttner. Hij heeit vier namen voor de K.W.Z. op zijn programma staan, ken daarvan luidt „Heute", maar nauwelijks was dat uiigeiekt, of er was ai een brief onderweg van de advocaten van de uit- gever-direcieur-hootdreüacteur van het namourgse nieuwsweekbiad „Der Spie gel", Rudolf Augstem, oie eigenaar is van deze titel. Hij had onder die naam in Herlijn een lokaal blad in con currentie met de markt-beheersende Springer-bladen willen uitgeven, dat la ter toi nieuw nationaal dagolad zou uit groeien. Augstein heeft „fleute" even wel nog niet op de markt kunnen bren gen. Augstein heelt ar. suttner ver zocht van de titel „Heute" voor de K.W.Z. af te zien. Er bestaan in West-Duitsland vele bisdombladen, die wekelijks worden' uitgegeven. Het grootste daarvan is de „Aigemeine Wociienzeitung", die in vyurzburg verseftijnt. Verder bestaat nóg het onafhankelijke weekblad „Echo der Zeit". Misschien zou ook het de C.D.U. zeer na staande Hamburgse weekblad „Die Zeit" min of meer als katholiek weekblad kunnen gelden. Zo wordt het tenminste altijd gezien, ais tegenhan ger van het protestantse weekblad „Christ und Weit", dat in Stuttgart wordt uitgegeven (o.a. door de pro testantse bondsdagpresident dr. Eugen Gerstenmaier Het heeft in de bondsrepubliek'nogal opzien gebaard, dat de katholieke bis schoppen met een nieuw katholiek weekblad op de markt willen komen, dat ongetwijfeld concurrentie zal gaan vormen voor de evengenoemde officiële dan wel semi-officieie katholieke week bladen. Het opzien was des te groter, omdat in w es i-hui island in het j&aaer van de algemene „concentratie' veie biaden onderlinge xusies aangaan en daaraoor het aantal kranten in ae bonasrepuonek steeds verder afneemt. Ook is zelfs in katholieke kringen ae vrees ge uit, dat de nieuwe K.W.Z. niet on afhankelijk kan zijn en als spreekbuis van het episcopaat zal worden aange zien en de vraag is geopperd, of er aan een dergelijk orgaan eigenlijk wel be hoefte bestaat en of ae bisschoppen het geld voor het weekblad niet be ter aan andere doeleinden zouden kun nen besteden. Het hele project is dan ook geenszins onomstreden, ook bij de katholieken, en zelfs bij enkele van de machtigste vicarissen-generaal. Een meningsonderzoek, dat op verzoek van de bisschoppenconferentie was ingesteld door het instituut voor opiniepeiling in Allensbach heeft aan het licht ge bracht, dat een nieuwe K.W.Z. van het type van „Die Zeit" of „Christ und Welt" (protestants)- ongeveer dezelfde kans op de markt zal hebben als de genoemde weekbladen, namelijk een verkoop van ongeveer 150.000 exem plaren. De vraag is of dit voldoende zal zijn om de K.W.Z. lange tijd in leven tehouden. Wie hoofdredacteur van de nieuwe K.W.Z. zal worden, is nog niet bekend. Er worden vooral twee namen genoemd, namelijk die van de chef van de af deling actualiteiten van de televisie van de Beierse omroep in München, dr. Hans Heigert een zeer onaf hankelijke man en die van de hoofd redacteur van de „Katholische Nach- richten Agentur", dr. Konrad Kramer. Over de benoeming' moet een college van zeven prominente katholieken be slissen, die men zal verzoeken zitting te nemen in de raad van bestuur van de stichting. Tegenover dit college zul len ook hoofdredacteur en redacteuren verantwoordelijk zijn, om de onafhan- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vandaag- vertrekken drie Nederlandse deskundigen naar In dia voor een onderzoek naar een doel treffende uitzending van het 100 man sterke genietdetachement. Een vierde deskundige zal zich binnenkort bij zijn drie collega's voegen. De Nederlandse deskundigen zullen in India nagaan wel. ke technische hulp het reeds eerder beschikbaar gesteld geniedetachement vooral in de provincie Bihar het beste kan verlenen. Gedacht wordt aan hulp middelen voor de watervoorziening, zo als heit slaan van pompen, het boren van waterputten, het aanleggen van transportleidingen. De resultaten van het onderzoek zul- moeten uitwijzen welke technische hulp het beste is en welke technici voor uitzending in aanmerking komen. Eerst daarna kan met de spoedopleiding van het geniedetachement begonnen wor den. De deskundigen denken hoogstens een maand nodig te hebben voor hun gegevens. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 /pi75 kelijkheid van de redactie tegenover de kerkelijke hiërarchie te garanderen. De vraag blijft echter ook dan nog, hoe onafhankelijk de raad van bestuur van de stichting en de redactie van de K.W.Z. zullen kunnen blijven van de bisschoppen, die tenslotte de geldschie ters zijn. Juist het feit, dat hoofdredac tie en redactie van de kerkelijke hiër archie onafhankelijk zou zijn was de oorzaak van de bezwaren der vicaris- sén-generaal. Een verder probleem is dat het voor de nieuwe K.W.Z. zeer moeilijk zal worden om door de zeer verschillende meningen in de kerk en onder de Westduitse katholieken over allerlei kwesties in en buiten de kerk heen te zeilen. Men denke in dit op zicht bijvoorbeeld aan de geweldige meningsverschillen onder de katholie ken over de schoolpolitiek van de di verse Westduitse deelstaten, die over het algemeen door de katholieken tegen de bisschoppen wordt onder steund en goedgekeurd. Ook over de kwestie van „de pil". Zo staat van tevoren al vast, dat het K.W.Z.-project zeer moeilijk te ver wezenlijken zal zijn. Maar de bisschop pen willen het in ieder geval proberen. (ADVERTENTIE) Superb gesneden. Elegant-slank' van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. wmmmmmmmmmmmmmmm TEGELEN (KNP) Als er geen fi nanciële hulp van buiten komt zal moe ten worden gestopt met de passiespelen van Tegelen. De Stichting Passiespelen Tegelen is n.l. door het installeren van een kost bare overkapping dit jaar en door het dalend aantal bezoekers niet in staat tot een sluitende exploitatiebegroting te komen. Het bestuur doet nu een beroep op verschillende instanties, bedrijven en particulieren in Nederland in te schrij ven voor een renteloze obligatielening. Als tegemoetkoming krijgen de even tuele geldschieters voor 500 gulden obli gaties 10 toegangskaarten per seizoen, dat de passiespelen worden opgevoerd, en voor 1000 gulden 25 vrijkaarten. Met de lening hoopt het stichtingsbe stuur de overkapping te kunnen beta len. zodat daarop geen rente meer hoeft te worden betaald. Ook ligt het in het voornemen het openluchttheater tijdens de jaren dat geen passiespelen worden opgevoerd voor andere culturele manifestaties, bij eenkomsten en dergelijke te gebruiken. BRUSSEL (ANP) Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Belgische ambassadeur in Kinsjasa opdracht gegeven navraag te doen naar het l*7 van 80 Europese gezinnen. Deze gezinnen zouden in Oost-Kongo door het Kongolese nationale leger als gijzelaars worden vastgehouden, zo is in Brussel bekendgemaakt. Jean Schramme, leider van de huur lingen in Kongo, zou zich akkoord ver klaard hebben met evacuatie van de huurlingen uit Boekavoe. Dit is in wel ingelichte kringen vernomen na afloop van de bemiddelingsmissie van Jean Wilhelm, lid van het internationale co mité van het Rode Kruis. Het zuiden da's voor mij gezelligheid. Daar werk ik graag. En 's avonds drink ik een fijn Breda biertje. Nou ja, een of twee of. Bij ons thuis vraag ik d'r speciaal naar. Meestal neem ik beugelbier.

de Stem | 1967 | | pagina 7