Den Haag weet nu dat we bestaan'7 Geruchten juist rond chauffeur in Kerkdriel De koning kijkt niet op een vrouwtje ANWB noteert miljoenste lid Al vijfduizend gegadigden verzekering ziektekosten rpapier voor uw pen A. HOOLHORST: 50 JAAR ZEEUWSCH-VLAMING II KONINKLIJKE FAMILIE VAN HONDERDEN PERSONEN 3 MILJOEN LITER OLIE VLOEIT UIT LEKKE TANK Wantoestanden in Afrikaanse gevangenissen Bij gevechten in Kanton 200 doden DAGRAVIT TOTAAL 5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 5 Alpen Hollander RECONSTRUCTIE ONTHULLEND CENTEN A.B.N. Premier Esjkol: Hoessein vroeg om overleg Dartel heer Geen sentiment Sluw leider Sjazar roept joden op tot samenwerken Neger kandidaat voor burgemeester in Cleveland Beatles weigeren bod van één miljoen dollar Adres Celibaat (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Ook in Den Haag weten ze nu dat West-Zeeuwsch- Vlaanderen bestaat. We hebben er veel over moeten „donderen" voor het zover was. Het is lang een vergeten gebied gebleven". Deze uitspraak is van een man, die dezer dagen een merkwaardig jubileum viert: vijftig jaar leven en werken in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen: Albert Hoolhorst. Als hij het over de moeilijke jaren van dit land heeft, klinkt in zijn stem nog een lichte zweem van strijdbaarheid, maar geen gramstorigheid. Daar is de heer Hoolhorst het type niet naar. On danks zijn 72 jaar en ondanks al hetgeen hij in zijn lange leven heeft moeten dragen en verdra gen is hij nog wat men noemt een „flinke man". Hij spreekt over de strijd en op komst van zijn streek zonder emotie en weloverwogen, haast Hollands. Dat is trouwens niet zo opvallend. Albert Hoolhorst werd geboren in Utrecht en ging in Delft naar de kweekschool voor het behalen van het onderwij zersdiploma. „Toen ik in 1923 werd benoemd tot hoofd van het schooltje van Water landkerkje. was ik het jongste hoofd in Nederland. Die benoeming was ove rigens voor mij niet zo'n bijzondere verdienste, want ze konden niemand anders krijgen. Al een paar jaar daar voor had ik de streek leren kennen. Als gevolg van de eerste wereldoorlog heb ik vier jaar in harer masjesteits uniform gelopen. Een periode daar van was ik gelegerd in West-Z - Vlaanderen. Ik kreeg er vrienden en goede relaties. Wat ik aan leermiddelen in Water landkerkje aantrof was niet veel bij zonders Er waren een oudere on derwijzeres en een nog oudere on derwijzer. De school was verschrik kelijk slecht. Het eerste wat ik zei was dan ook: de school moet worden opgeknapt. Dat is ook gebeurd, maar toen was ik al weer weg. Niet daar om, want ik vond en vind Waterland kerkje het liefste dorpje van heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De verhoudin gen tussen! de mensen waren er prima. Het was er prettig leven. Toch was er geen water, geen elektriciteit, geen telefoon en geen openbaar ver voer. De weg naar IJzendijke had veel weg van een Alpenlandschap. Tussen twee haakjes: voor wat be treft de verbetering van de wegen in de loop der jaren hebben we enorm veel te danken aan het werk van het waterschap Het Vrije van Sluis. In 1920 is in het onderwijs hier, en daarmee de ontwikkeling van de hele streek, een belangrijke stap vooruit gezet. In dat jaar werd de h.b.s. in Oostburg geopend. Aan die school werd ik leraar. Mijn eigenlijke vak is biologie, maar ik deed er aard rijkskunde bij. Die h.b.s. voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen was eigenlijk een cadeautje van de regering omdat wij ons hier zo pro-Nederlands ge droegen onder aanvoering van de hervormde dominee J. Pattist uit Aar denburg tijdens de annexatie-drang van de Belgen direct na de Eerste Wereldoorlog. Toch dachten ze: „Die school wordt niks." Dat is gelukkig anders gelopen. Al in het eerste jaar hadden we 150 leerlingen". Toen, in 1920, waren er hier een normaalschool en een land bouwschool^ e. Verder niks. Vandaag zijn er twee middelbare scholen, drie u.l.o.-scholen, 1 middelb. landbouw school, twee meisjeshuishoudscholen en een l.t.s. En allemaal hebben ze voldoende leerlingen. Men beseft pas goed wat dit betekent als men nagaat dat het bevolkingsaantal in de streek in al deze jaren vrijwel ongewijzigd op 27000 is blijven staan. Ofschoon de heer Hoolhorst in de totstandkoming van dat alles een be langrijk aandeel heeft gehad, lijkt het of hij zorgvuldig vermijdt licht op ei gen persoon te werpen. Zijn nog flinke gestalte, helemaal de leraar, drukt trouwens het tegendeel van trots uit. Hij zegt": „Ik heb hier veel werk mógen doen. (met de klemtoon op mogen). Dat kwam ook omdat ik bevoegd was in biologie, tuinbouw en bijenteelt. Dat was een uitstekende combinatie voor deze streek. Er was hier destijds wel een tegenzin tegen „Hollanders". Dat kwam o.m. omdat de meesten van hen hier „even" kwamen werken om er (Van een onzer verslaggevers) DEN DUNGEN De arrestatie van de 34-jarige vrachtwagenchauffeur J. G. A. H. te Kerkdriel, zoals wü gisteren (ADVERTENTIE) 'mnv.HAt NmsiiAt»* Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij ii binnenkomen. Wapen uwgezin met Dagravit Totaal. Elke dag I dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: dan weer vlug vandoor te gaan. Nee, ik ben hier niet blijven „hangen". Ik heb genoeg aanbiedingen voor elders gehad. Maar hier was het „anders". Er was nog zoveel te doen. Zo werd hier de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw opgericht. Die heeft intus sen zichzelf wel overleefd, de men sen zijn zelf kwekers geworden. Ik ben ook een van de oprichters geweest van de Vereniging voor Bijenteelt, die ook heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen bestreek. Vanaf de oprichting af ben ik er 46 jaar voorzitter van geweest. De bijenteelt neemt in deze streek nu sterk af. Dat komt doordat we veel last hebben van bijenziekten maar ook de honinggevende gewassen worden steeds minder. Ook de bespuitingen doen weinig goed. Een aantal docenten van de Oost- burgse h.b.s. stond, naar mijn opvat ting terecht, op het standpunt dat niet alleen les diende te worden gegeven op school, maar dat het ook tot hun taak behoorde om cultuur naar de mensen toe te brengen. Hoeveel le zingen ik heb gegeven weet ik niet meer. Weet je, dat in die tijd de men sen nog naar lezingen toe kwamen." Vanuit zijn woning aan de rand van Oostburg kijkt de heer Hoolhorst. over de heel licht' golvende Vlaamse landerijen, hier en daar met wat groen bebiest. Ondanks de „halve eeuw Vlaande ren" is in zijn taalgebruik geen accen tje te beluisteren hebt hier hechte protestantse en ka tholieke groepen. Ondanks dat men hier „stevig" in de leer is. zijn er geen tegenstellingen. Maar de men sen hangen hier niet naar uiterlijk heden. Het is een vriendelijke samen leving. Ja, de boeren bewerken hier hun land nog met echt plezier." Op dit laatste punt terug in het ver leden kijkend versombert toch even zijn blik: „Die landarbeiders hadden geen leven. Geen boter op hun brood. De komst van de margarine is trou wens een zege geweest. Die wat te be talen. Het leven was toen zo zwaar, dat iemand van zestig jaar als stokoud gold. LOMAMBA, SWAZILAND (AP) De meeste mannen hebben aan één vrouw genoeg (soms zelfs te veel), maar Koning Sobhoeza II van Swaziland heeft er tientallen en zoekt er nog meer. Geen enkele van deze vrouwen heeft evenwel kans om koningin te wor den als dit stammenrijk eind 1968 onafhankelijk wordt. in enkele edities reeds meldden, onder verdenking zijn 28-jarige echtgenote P. H. v. E. en de 26-jarige tegelzetter J. K. door verdrinking om het leven te hebben gebracht, heeft bevestigd, dat de vele geruchten die in de dorps gemeenschap al direct na het ongeluk op 25 augustus van het vorig jaar de kop op staken, niet ongegrond waren. Op die dag, 's avonds omstreeks tien uur reed H. by een scherpe bocht in de weg, waar zich al eerder verkeers moeilijkheden hebben voorgedaan, met zijn auto, waarin ook zijn vrouw en de tegelzetter gezeten waren, in de Zuid Willemsvaart. Toen even later een automobilist passeerde stond H. op het dak van zijn nagenoeg geheel onder water verdwe nen auto om hulp te roepen. Thans is vastgesteld, dat H. reeds voor de auto te water raakte het portier van de auto geopend had. Hij is een goed zwemmer in tegenstelling tot de beide slachtoffers. H. had een verhouding met de vrouw van de tegelzetter, de 27-jarige Th. V. Toen hij kort na het ongeluk zijn intrek nam bij deze vrouw, ontstonden er vele geruchten, maar de politie vond geen aanwijzingen er nader op in te gaan. Toen enkele weken geleden H. op het gemeentehuis aangifte deed van zijn voorgenomen huwelijk met Th. V., welk huwelijk gisteren voltrokken had moe ten worden, leefden de geruchten weer op, hetgeen de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Boosten, aanleiding gaf het onderzoek te hervatten, waar bij in het openluchtzwembad in Culem- borg een reconstructie van het gebeur de op 25 augustus werd gemaakt. Klei nigheden, waar uitgaande van de ge dachte aan een ongeluk aanvankelijk geen aandacht aan werd geschonken, kregen, nu een weloverwogen misdaad als uitgangspunt werd genomen, een andere waarde. Toen er bovendien ver scheidene tegenstrijdigheden in de ver klaringen van H. werden geconstateerd, kon hem het vuur zo na aan de sche nen worden ge'egd. dat hij bekende de twee personen, die een huwelijk met de weduwe van de tegelzetter in de weg stonden, om het leven te hebben gebracht. Hij zou die avond in Schijndel een partij tegels gaan kopen Zijn vrouw vergezelde hem en ook J. K., die hem als deskundige bij de aankoop van de tegels moest adviseren zou de rit mee maken. Door deze tegels, die in de achterbak van de auto werden geladen, werd deze extra zwaar, zodat hij bij het te water raken, snel zonk. De vrouw V. werd ook aangehouden, maar omdat zij griep had, aanvankelijk weer op vrije voeten gesteld. Doch dinsdagmiddag werd zij onder ver denking van medeplichtigheid in ver- zékerde bewaring gesteld. „Ik ben mijn hele leven een fervent ABN-spreker geweest. Het is ook al- tyd mijn streven geweest om de jon gens behoorlijk Nederlands te leren. Het is me gelukt. Als ze aan de „over kant" komen spreken ze het. Maar on der elkaar, ach ja.... dan is het Vlaams. Toch is het vooral de heem kunde, die mij zo aan de streek heeft gebonden. De dialecten, de herkomst van de bevolking, de geografische groei. Het is een zeer interessante streek. Sinds zes jaar bestaat hier een heemkundige kring. Ik ben een van de oprichters. Binnenkort komt ons derde jaarboek uit. De heer Hoolhorst heeft nog een „loftuiting" voor zijn streek. „Dit is de meest liberale streek die ik ken. Nee, niet in politieke zin, maar op het punt van de verdraagzaamheid. Je De mentaliteit van de boeren? Er was er een die zei: „Het gaat me goed, ik ga mijn arbeiders een paar centen meer geven. Daar hoorden an dere boeren van. Ze staken hun kop pen bij elkaar. Hun, beslüit tvasr"„Die smerige socialist zullen we wel eens leren." De paar centen meer gingen niet door. Ook da* is allemaal anders geworden." De heer Hoolhorst zegt van zijn eigen politieke overtuiging, dat die nogal radikaal is en niet voor prak tijk vatbaar. Hij is dan ook nooit lid van een politieke partij geweest. Hij definieert zijn denkrichting als „ab soluut links." Dat wil wiet zeggen, dat hij daar iets van op school heeft laten „merken". „De ouders, van welke richting ook, moeten hun kinderen met een gerust hart naar school kunnen sturen zon der dat ze behoeven te vrezen, dat hun kinderen op een bepaalde ma nier worden voorgelicht.' Voor zijn leerlingen, dat zijn er in de loop der jaren velen geweest, heeft de heer Hoolhorst alleen maar „hoge cijfers": „Het intelligentiepeil is hier aan merkelijk hoger dan het landelijk ge middelde. Het aantal, dat hier na de lagere school een verdere opleiding volgt is zelfs tweemaal het landelijk gemiddelde. Van de leerlingen van het Oostburgse Lyceum (gegroeid uit de h.b.s.) hebben het er inmiddels zes tot professor gebracht, een zoon van een klein caféhoudertje werd chirurg, er zit er een in de directie van Phi lips." De heer Hoolhorst is, als hij dit zegt, toch even trots DEN HAAG (ANP) De Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB heeft zyn miljoenste lid geboekt. Gezien de w-ze van ledenwerving kan de ANWB onmogelijk zeggen wie dit miljoenste lid is. Ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal zal de ANWB met name vooc de weggebruikers telefooncellen voor openbaar gebruik plaatsen langs de autosnelwegen. Daarnaast zal de bond een donatie van 50.000 gulden aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland geven als bij drage in de recente aankoop van het Deelerwoud. Het aantal genoemde telefooncellen zal binnen twee a drie jaar worden be reikt. De eerste zal worden geïnstalleerd op een parkeerplaats aan de Nieuwe Zuiderzeeautoweg bij Nijkerk. die ver van alle bebouwing verwijderd is. Voor de aanleg van een eerste serie van deze telefooncellen heeft de ANWB een be drag van 100.000 gulden uitgetrokken. Uit de ervaringen op de wegenwachtsta tions was de ANWB gebleken, dat auto mobilisten tijdens hun reis vrij rfequent behoefte hebben aan telefonische ver bindingen. Daar de ANWB al sinds jaren het gro te belang van meer communicatiemoge lijkheden langs de weg onderkent en propageert, is men tot het inrichten van deze telefooncellen gekomen, die wor den geplaatst in samenwerking met de PTT, maar toch duidelijk herkenbaar zijn als ANWB-object. Zolang de auto snelwegen nog niet van praatpalen voor zien zijn. zullen deze cellen, zo meent de bond, daarvoor een beperkte xeryan- ging kunnen xormen» TEL AVIV (AFP) Premier Levi Esjkol heeft in een vraaggesprek met het dagblad Maariv onthuld dat ko ning Hoessein van Jordanië voor de conferentie van Khartoem door een be middelaar getracht heeft tot een on derhandelingsbasis met Israël te ko men. Het antwoord op deze poging luidde dat Israël bereid was tot rechtstreekse onderhandelingen tussen beide landen. De regering is ook bereid tot onder handelingen met Egypte over herope ning van het Suezkanaal, zonder dat vooraf de vredeskwestie geregeld moet worden, maar op voorwaarde dat Is raël gelijke rechten in het kanaal krijgt als Egypte, aldus Esjkol. Vol gens de premier is een Brits voorstel, om de Israëlische troepen van de oos telijke kanaaloever terug te trekken, van de hand gewezen. Esjkol verklaarde zich akkoord met het voorstel van Oe Thant, een V.N.- bemiddelaar voor het Midden-Oosten te benoemen, maar deze zou zich alleen met het leggen van rechtstreekse con tacten tussen beide partijen mogen be zighouden. Er is 'n tijd geweest, waarin enkele van zijn modernste echtgenoten de illusie koesterden, dat zij mogelijk eens 't sie raad van de koninklijke troon zouden zijn, maar die hoop is de bodem in geslagen, toen de adviseurs van de koning, die een beetje geschrokken wa ren van de omvang van zijn harem, besloten terug te keren tot een eeuwen oude stamgewoonte, volgens welke de titel van koningin toekomt aan de moeder van de koning. De moeder van koning Sobhoeze is echter al ja ren geleden gestorven en dat bracht de adviseurs van de koning in ver warring. Tenslotte werd een bejaarde tante benoemd, die bekend is onder ae weinig bevallige naam Nlovoekazi, wat „grote wijfjesolifant" betekent. „Het is waarschijnlijk wel zo goed", zei een van de hovelingen van de ko ning. „Niemand heeft er het flauwste idee van, hoeveel vrouwen de 67-ja- rige koning, die meestal Ngwenyama (leeuw) wordt genoemd tot zich heeft genomen". Uit de registers blijkt, dat koning Sobhoeza omstreeks 1933 zijn 50ste vrouw heeft getrouwd. Sinds dien is hij maar zo'n beetje raak ge trouwd en niemand heeft de moeite genomen, aantekening van al zijn brui den te houden. Sobhoeza, die voor zijn jaren een dartel heer is, kleedt zich bij voorkeur volgens de gebruiken van zijn stam, n.l. in een kleurige over zijn schouder gedrapeerde lap stof met een halssnoer van schitterende kra len en een lendendoek van apehuid. In zijn stoffige, uit lemen hutten be staande residentie, het dorp Lomam- ba, dat voor blanken verboden gebied is, behalve wanneer zij speciaal wor den uitgenodigd, leven tientallen vrou wen, kinderen en kleinkinderen van de vorst in betrekkelijke welstand. Men zegt dat koning Sobhoeza een goede echtgenoot is, die voor zijn vrouwen en de opvoeding van zijn tal rijke kinderen zorgt. In de loop der jaren heeft hij een koninklijk geslacht werd weggevaagd. De stad van David valt opeens opnieuw te zamen met onze hoofdstad'. voortgebracht, dat een hogere stand vormt, waarvan de meeste leden maar al te verlangend zijn om de stammo- narchie te handhaven. „Weet hij al lemaal wie zijn vrouwen en kinderen zijn?" „Dat is onmogelijk" zei een van zijr zonen. „Hij doet niet aan wester se sentimenten. Felicitatiekaarten op verjaardagen van personen of huwe lijken hebben niet veel waarde als je een koninklijke familie hebt, die in de honderden loopt." De koninklijke kraal maakt de in druk van een tevreden harem, of schoon bijna niemand van zijn tallo ze vrouwen en kinderen de koning veel zien. Ruzies onder de vorstelijke gezinnen worden onderdrukt, door ko ninklijke wachters, die allesbehalve ge makkelijk zijn, zodat de koning zich ongestoord kan bezighouden met staats zaken en de naderende onafhankelijk heid. Uit politiek oogpunt bezien is de Ngwenyama een sluw leider. Zijn par tij, de Imbokodvo (koningspartij) heeft toen Swaziland binnenlands zelfbestuur kreeg, alle 24 zetels in het °erste par lement gewonnen. De koninklijk stam naam „Diamini" komt negen maal voor onder de 24 leden van het parle ment, maar er zitten ook veel Dlami- ni's in de gevangenis. „Het lijkt erop. dat polygamie hier zal blijven bestaan", zei een regerings ambtenaar van lagere rang, die slechts drie vrouwen heeft. „Ik zou er best een paar meer willen hebben, maar de stijging van de kosten van het le vensonderhoud maakt dit tegenwoor dig onmogelijk." (ADVERTENTIE) JERUZALEM (AP) De Israëlische president Zalman Sjazar heeft op het joodse oudejaarsfeest verklaard dat de joden in de gehele wereld zich aaneen moeten sluiten om de uitdagingen van 't nieuwe jaar het hoofd te bieden. Hij drong aan op massale immigratie van de joden, speciaal technici en vak lieden, om een sterke natie op te bou wen. Het afgelopen jaar 5727 noemde de president „uniek in de annalen van ons volk". „Het was ons voorrecht te bele ven wat wij haast niet durfden nopen in onze tijd dat de schande van de ver deling van de heilige stad Jeruzalem BRUSSEL (ANP) Uit een nieuwe olietank van de Esso-raffinaderij in liet Antwerpse havengebied is gisteren circa drie miljoen liter zware olie weggevloeid. Het lek in de tank, die dinsdag pas in gebruik was genomen, werd in de loop van de nacht ontdekt. Aanvankelijk hoopte men dc wegvloeiende olie te kunnen opvangen in de wal rondom de tank, doch woensdagochtend bleek de olie zich te verspreiden in de nabijgelegen liaven. De brandweer liet daarop onmiddellijk het desbetreffende dok, waarin acht zeeschepen en een vijftigtal lichters lagen, ontruimen. De directie van de Esso heeft meegedeeld dat onder in de nieuwe tank een barst van een tiental meters is ontdekt. De ontsnapte olie verspreidde woensdag- CLEVELAND (Reuter/AFP) De Amerikaanse neger-advocaat Carl Sto kes is gekozen als democratisch kandi daat voor de burgemeesterspost van Cleveland en zal waarschijnlijk in de verkiezingen van 7 november als eerste gekozen neger-burgemeester van een grote stad in de Verenigde Staten uit de bus komen. Cleveland is met JOC.OOO inwoners in grootte de achtste stad van Amerika. De neger-acteur Dick Gregory heeft deze week verklaard zich kandidaat te zullen stellen voor de volgend jaar te houden presidentsverkiezingen. Naar zijn mededeling zal hij als onafhankelijk kandidaat optreden. UTRECHT (ANP) Ongeveer 5.000 Nederlanders hebben zich tot dusver gemeld voor de speciale ziektekosten verzekering die de particuliere ziekte kostenverzekeraars in april van dit jaar mogelijk maakten voor iedereen die niet onder de werkingssfeer van de ziekenfondsen valt, ongeacht gezond heidstoestand of leeftijd. Zoals te verwachten viel, meld den zich vooral mensen die juist van wege hun gezondheid stoetand of leeftijd niet voor een normale particuliere ver zekering werden geaccepteerd en die graag bereid waren de premie van f 396,- per jaar te betalen om de voor hen extra-grote risico's te dekken. De oprichting van een onderling her- verzekeringsiinstituut (N.O.Z.) door de vier organisaties van ziektekostenver zekeraars, samenwerkend in de con tactcommissie landelijke organisaties van ziektekostenverzekeraars, heeft de introductie van deze speciale ziekte kostenverzekering mogelijk gemaakt. Aan toelating tot deze bijzondere ver zekering wordt de eis gesteld, dat men zich niet bij een ziekenfonds kan ver zekeren, omdat het inkomen ligt bo ven de inkomensgrens van de zieken fondsverzekering. Voor de speciale ver zekering komen, zolang de verpleging duurt, niet in aanmerking degenen die ter behandeling en-of verpleging in een ziekenhuis, sanatorium, verpleeg- of an dere inrichtingen zijn opgenomen. Voor degenen die thans onverzekerd zijn, geldt 'n wachttijd van vier maan den. Deze wachttijd komt te vervallen voor hen die een bestaande verzeke ring omzetten in een speciale verze kering. Aanvankelijk was de voor waarde gesteld, dat men zich dan vóór 3 oktober 1967 voor de speciale ver zekering zou moeten aanmelden. Nu is besloten de termijn van deze overgangs regeling te verlengen. Tot 1 januari 1968 kunnen bestaande verzekeringen zonder wachttijd worden omgezet in de speciale verzekering, zoals deze in het leven is geroepen voor hen die op grond van gezondheidstoestand en- of leeftijd een verzwaard risico nemen. Men dient zich hiervoor te wenden tot zijn ziektekostenverzekeraars. LONDEN (Reuter) Volgens Amnes ty International, een organisatie, die politieke gevangenen helpt, is het Afri kaanse Oeganda het land, dat veri eweg de meeste politieke gevangenen heeft. Een aantal van hen is m strafcellen on dergebracht en bevindt zich al bijna acht maanden in eenzame afzondering. Verscheiden en worden steeds zieker; één is krankzinnig geworden. Onder de gevangenen bevinden zich de vijf minis ters, die in februari 1966 door president Obote waren gearresteerd. Amnesty International oefent verder kritiek uit op de toestanden in Kenia en Tanzania en op de beperkingen op de persoonlijke vrijheid in Zuid-Afrika. In Kenia is de nomadische Somali-bevol- king in „concentratiekampen" onderge bracht. Duizenden Somali's zouden ge vangen zitten. LONDEN (AFP) De Beatles heb ben een aanbod van de Amerikaanse impresario Bernstein afgewezen, om voor een miljoen dollar op een dag tweemaal op te treden in New York. De woordvoerder van de Beatles, To ny Barrow, verklaarde dat de afwijzing geen financiële kwestie was. Volgens Barrow wil de groep niet in het open baar optreden zolang men niet over de middelen beschikt om de nieuwste com posities van de groep ten tonele te bren gen. Het heeft mijn aandacht getrokken, dat de werkgroep het blijkbaar niet nodig heeft geacht om mondeling be raad met de kardinaal aan de orde te stellen, of dit althans als een mo gelijkheid te bezien. Het wil mij haast voorkomen, dat het adres op de val reep, bij het vertrek van het vliegtuig aan de kardinaal is aangeboden, n.b. in dit stadium van de dialoog binnen de Kerk. Ja, men kan in tijdnood geraken en zo is wellicht te verklaren dat de argumentatie in het adres niet van de sterkste soort is. Zo kan het mij niet bekoren in het adres te lezen, dat de ondertekenaars betwij felen of de publikatie van de encycliek Sacerdotalis Coelibatus het einde zal kunnen betekenen van de studie over de huns inziens dringende vragen rond het betrokken probleem. De 240 sym pathisanten zullen de encycliek toch wel terdege bestudeerd hebben. Dit is wel het allereerste dat katholiek Nederland in miljoenen geteld van hen mag verwachten. En dat de encycliek niet het einde betekent van studie over dringende vragen rond het priestercelibaat, bewijst ons het adres De werkgroep heeft er zich in ver diept. Intussen vraag ik mij af of op de adressanten niet van toepassing is, wat paus Paulus VI in zijn inleiding scherp heeft opgemerkt, wat hier in de aanhaling volgt: „Maar dn de gisting van deze nieuwe sfeer toont zich bij sommigen ook de tendens of liever de uitgesproken wil, druk uit te oefenen op de Kerk van Christus om dit zo karakteristiek instituut (t.w. het pries tercelibaat) te herzien. Verder heb ik ernstig bezwaar tegen de stellingname in het adres, dat aan de Oecumenische verstandhouding schade wordt berokkend door het priestercelibaat. Uit jarenlange erva ring kan menige priester het tegen deel bewijzen. Voor zover mijn herin nering gaat, is dit de eerste maal dat dit schijnargument op tafel komt: Tot hiertoe las ik het niet. Wat het adres met de volgende tirade bedoelt, is mij niet geheel duidelijk. De werkgroep stelt: „De argumenten tegen een absolute en voor geheel de westerse Kerk verplichte verbinding van priesterschap en celibaat lijken tot nu toe niet genoegzaam tot hun recht gekomen". De argumenten lijken niet genoeg zaam: intussen worden ze in dit ver band niet genoemd, althans niet ter zelfder plaats. Geen enkel bezwaar kan tegen de slotzin van het adres worden ingebracht, waar aan -geheei katholiek Nederland wordt medegedeeld, door de publikatie, dat de gedachten en ge beden (van de adressanten) de kardi naal naar de bisschoppensynode in Ro me zullen vergezellen, opdat uit het werk van de sjmode de kerk, zoals Jezus Christus die gewild heeft, dui delijk en overtuigend te voorschijn moge treden. De laatste vraag in dit verband: ook toch wel de Kerk van Jezus Christus, onder bestuur van Paus Paulus VI met- in de hand de ency cliek: Sacerdotalis Coelibatus? BREDA, E. DOENS. pastoor emeritus. Het honende slow-handclap, waar mede het Deense publiek de armzalige prestaties van het puikje der Neder landse hele en halve professionals ho noreerde, zal ons nog lang in de chau vinistische maag liggen! Twee klassieke geluksgoals tegen een elftal dat opgebouwd was uit jongens die op hun vrije zaterdag wat tegen een balletje trappen, is een schamel resul taat, en dan te bedenken dat onze ploeg o.a. de beschikking had over nie mand minder dan Johan Cruyff, die Don Santiago Bernabeu nog maar pas geleden kroonde tot „Blonde Pijl". Dat lazen we tenminste in de Televizier- rubriek van mijnheer Leo Horn en die kan het wet enwant „Reals grote pre sident" had het mijnheer Leo Horn zelf verteld. Met de filmprogrammatie van de N.T.S. lijkt het de goede kant op te gaan. Na de zwarte tragedie „Le salai- re de la peur" van maandagavond, kon den we gisteren opnieuw kennismaken met „Room at the top", een der beste produkten uit de Engelse vakschool. Het begin van deze prent hebben we laten schieten voor een extra flash op het andere net van „Hier en gisteren". Een NCRV-reporter had in Wenen een interview met de man „wanted fur murders": Erich Rajakovic. Als hij be langrijke vragen voorgelegd kreeg hield hij zich op onbeschofte wijze van de domme en voor de oorzaak van zijn huidige moeilijkheden kregen de joden weer eens een keer de schuld en dat liedje hebben we van hem en zijn soort als meer gehoord! N.R. HONG KONG (AP) Tweehonderd personen zijn gedood by gevechten tus sen voor en tegenstanders van Mao Tse-Toeng in Kanton, aan de vooravond van de Chinese onafhankelijkheidsdag 1 oktober aldus hebben in Hong Kong aangekomen reizigers uit Zuid- China meegedeeld. De Hong Kong Star heeft enkele ge sprekken met deze reizigers gisteren gepubliceerd. Ongeveer 2.000 man zou den bij de ongeregeldheden betrokken zijn geweest. Zij volgden op een dag vol spannin gen, waarin anti-Mao groeperingen plakkaten hadden aangeplakt waarin zij dreigden „iedereen aan stukjes te zul len hakken" die durfde deelnemen aan de bijeenkomsten ter gelegenheid van de nationale feestdag. Later renden groepen anti-Maoïsten door de stad en scheurden „Mao-propaganda" af. De vrees van het publiek was zo groot dat slechts een derde van de ver wachte 200.000 personen aan de bijeen komsten deelnamen. In Kanton spant het reeds meer dan twee maanden tus sen voor- en tegenstanders van Mao. Sommige reizigers zwijgen liever over wat zij gezien hebben. Zij zijn gewaar schuwd niet op te treden als „spionnen yoor de buitenlanders". BIJ EEN parachutesprong van 1 km hoogte heeft een trio Oostduitse vrou wen de doelcirkel met slechts 23 cm gemist. Volgens het Oostduitse persbu reau was dit een nieuw wereldrecord.

de Stem | 1967 | | pagina 5