fabriek krijgt taling Extra grote aanvmaar geen export HASSELTSE STUDIEGROEP IN RAPPORT OVER BENEL UX-MIDDENGEBIED Sportvelden weg voor veerhaven Waarom 2 prijzen voor twee industrieterreinen yeilingprijzen liggen momenteel uitermate laag Vakopleidingscentra volwassenen leveren 18 geslaagden af Drijvende heistelling zinkt bij Kruiningen Van oplichting verdachte zette overval in scene Dalend aantal ongevallen door aard en stadsgas Televisieproef in ziekenhuis E. Spinnewijn DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 ST iET FORTEX de Walle ïan sluiting Gezond iloog Oost- en est-Duitsland dood spoor Vandaag Morgen ieer nieuws uit tad en streek pag. 3 en 5 Vragen statenlid AANPASSEN EXPORT PITTIG CAMPAGNE Xj 1 VIERDE T.H. VOORLOPIG VAN DE BAAN Kwartet inbrekers in arrest in Groningen Baron Collot in raad Hontenisse Prijsverschil van zeven gulden per m2 Nieuwe weg Werkloosheid Doelgebieden Industrialisatie In het midden Naast Studio-serie in Middelburg Modern toneel ook in Oostburg Snelheidsrecord nu 7254 km/uur Jamaica zoekt in Nederland begrip in plan verloopt, halen we het", „De orderportefeuille is uitete- ivuld". de heer Van der Laken mee- zullen de crediteuren na het van de termijn rond de tafel tten om te beslissen over het lot t Alphense bedrijf. Dat gebeurt een stemming. Ihittien werknemers zijn volledig noogte van de benarde toestand, zich hun directie bevindt. Van ïenheid onder hen is, zo ver ons de heer Wendel, geen „Er heerst een gezond bedrijfs- zei hij. „Onze mensen weten waar ze aan toe zijn", zijn mening is het in dit sta- og niet nodig overleg te openen vakorganisaties. „Het is heel ogelijk dat over enkele maanden rgelijk overleg volkomen over kijkt". aldus de heer Wendel. t ogenblik wordt nog niet ge- an sluiting van ons bedrijf'. r-BERLIJN (Rtr.) Zolang de van alleenvertegenwoordiging, de vrede in Europa in gevaar wordt gehandhaafd kan er geen zijn. stond dinsdag in een hoofdartikel eues Deutscnland", het dagblad Oostduitse communistische partij, contact, waarop het artikel doelt, ?n briefwisseling tussen de West- bondskanselier Kiesiniger en de sr van Oost-Duitsland, Stoph. is „Neues Deutschland" dient de stap in het contact tussen de Duitslanden door onderhandelin- ïssen de hoofden van de twee ïgen plaats te vinden, memers beschouwen deze „alles ts" -voorwaarde als oorzaak van olslagen mislukking van de in jegonnen dialoog, omdat zij on- irdbaar is voor Bonn, dat van het unt uitgaat dat alleen "West- ind alle Duitsers vertegenwooi- LBURG rchief 9.3C—12.30 en 13.30—17.30' Ixpositie curieuze archiefstukke^ CZEN ie J 34: Expositie Guido Reijer- ibeurs 14 uur Verg. Inst, voor jrs wetenschappen srpen 20 uur Carmen lburg irchief 9.30—12.30 en 13.30—17.30 Expositie curieuze archiefstukken UZEn ie J 34 Expositie Guido Reijerman \cht apdorp 19.30 uur ting om kalkoenen t ellendige en stinkende boeveh- ndrecht." Hij keek de aanwe2;' ep in de ogen en siste „En jullj* rspuis, dat ik nodig heb. Als julli' e springen met de menselijke b' letaal ik dat met kostbaar goud leintje Haak zich bij Sijmen Kno«> ggend: ,,Als de edele heer bedoek' koppie kleiner motten maken, d80 nen. Voor goud doen we alles.-" KANS OP APPELOORLOG (Van een onzer verslaggeefsters) BRESKENS. Het PvdA-statenlid J. Stenvert uit Terneuzen heeft het college van G.S. schriftelijk gevraagd of het juist is dat b(j een aanpassing van de veerhavenaccommodatie in Breskens daar de enkele jaren gele den gereedgekomen sportvelden met kleedgelegenheid zullen moeten ver dwijnen. VERDER wil de heer Stenvert weten of, wanneer de velden moeten verdwij nen, al maatregelen zijn getroffen om mettertijd een vervangende sportac commodatie ter beschikking te kun nen stellen. ZIJN er geen maatregelen getroffen, is het college van G.S. dan bereid, zo vraagt de heer Stenvert, terzake de nodige stappen te ondernemen? DE vierde en laatste vraag van het raadslid is, of G.S. zo nodig bereid zijn hun invloed aan te wenden bij het verkrijgen van een nieuwe, zowel voor de gemeenschap als voor de sportorganisaties, aanvaardbare plaats om te sporten. OP het gemeentehuis van Breskens is officieel niets bekend over een even tuele verwijdering van de sportvelden. „Wat de gemeente er, overigens nog maar zijdelings, van weet is, dat het veeremplacement in Breskens in ver band met de komst van dubbeldekkers vergroot en verbreed zal moeten worden", zo deelde burgemeester J. Eekhout van Breskens mee. De vraag is, aldus de burgemeester, welke kant de verbreding zal opgaan. Is dat naar de oostkant, dan zullen de sportvel den in de weg liggen. Verder zei de burgemeester te weten dat rijkswater staat de zaak in studie heeft. ZWOLLE (ANP) Dertig patiënten in het „Sophiaziekenhuis" in Zwolle zullen binnenkort een klem televisie toestel aan het voeteinde Van hun bed kunnen krijgen als ze dat wensen. Deze voorziening, een primeur voor Neder land, kost hen f 3,50 per etmaal, De toestellen zijn aangesloten op een in tern distributienet in de trant van de draadomroep. De voorziening is bedoeld als proef. Het gaat niet alleen om de technische kant van de zaak, maar men wil ook graag weten, hoe de patiënten reageren. Ook andere ziekenhuizen hebben be langstelling getoond voor het systeem, dat in de Verenigde Staten is ontwik keld, maar de firma die de toestelle tjes in Zwolle installeert, wil eerst de resultaten in het „Sophiaziekenhuis" af wachten, voor ze met andere inrich tingen in zee gaat. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De Nederlandse ap pelmarkt is door verschillende omstandigheden ernstig over voerd. De prijzen, die de fruitkwe kers op de veilingen maken, lig' gen over het algemeen onder de kostprijs. De koelhuizen zijn vol gepropt. Grote partijen appels, ook van goede kwaliteit, worden doorgedraaid. De handel past zich soms slecht bij het lage prijspeil aan, zodat de consument tot nu toe onvoldoende van de situatie heeft kunnen profiteren. Wel dreigt er een appeloorlog omdat enkele groot-winkelbedrijven de prijzen drastisch willen verlagen. De onverwacht grote aanvoer van de laatste weken heeft verschillende oor zaken. De belangrijkste is dat het war me weer van september het rijpings proces van de appelen heeft versneld. Een grote en rijke oogst is het gevolg geweest Ook in de rest van Europa is de ap- peloogst uitstekend. Op de buitenlandse markt zijn dus nergens „gaten" geval len. In tegendeel: de EEG-markt is be perkter dan ooit. De concurrentie daar entegen is zeer scherp. Nederlandse ex porteurs ondervinden hierbij de handi cap, dat zij verplicht zijn gebruüt te maken van eenmalig fust. De kosten van deze maatregel van het produktschap voor groente en fruit bedragen ongeveer twaalf cent per kilo. liteit Cox haalt op de veiling gemid deld echter niet meer dan 30 tot 35 cent per kilo. En het prijsniveau daalt nog steeds. De winkelprijzen zijn vaak onvol doende aan dit prijsniveau aangepast. Zelfs de speciale aanbieding van een grootwinkelbedrijf (vier kilogram Cox voor ƒ2.48) kan in dit verband toch nauwelijks aantrekkelijk voor de con- cument worden genoemd. In het fruit- centrum Goes lag de eerste soort Cox gisteren in verschillende grootwinkelbe drijven nog voor 69 cent per kg geprijsd. De veilingprijzen in aanmerking geno men moet hier toch van een pittig prijsje worden gesproken. Alles wijst er overigens op dat de handel zich in de komende dagen beter aan het uitzonderlijk lage prijsniveau op de veilingen zal aanpassen. De con sumptie zal daardoor toenemen en er zal minder worden doorgedraaid op de veilingen. Een dergelijke ontwikkeling is voor de kwekers vanzelfsprekend van het grootste belang. Wanneer de con sumptie van appelen n.l. niet drastisch toeneemt zullen veel kwekers dit jaar belangrijke verliezen lijden. Ook in de perensector is de laatste dagen een duidelijke prijsval waar te nemen. Vanuit Zeeland wordt al enkele jaren betoogd dat het mogelijk gemaakt moet worden eenmalig fust meermalen te ge bruiken. De maatregel van het produkt schap heeft de export vanuit Zeeland naar België intussen zo goed als stil gelegd. Verschillende veilingdirecteu ren uit het zuiden van het land heb ben nu, in verband met de precaire situatie op de appelmarkt, aan het pro duktschap verzocht de maatregel met betrekking tot het fust tot 1 januari a.s. op te schorten. Het produktschap moet dit verzoek nog behandelen. De appelafzet in Nederland wordt o.a. bemoeilijkt door het feit, dat de laatste tijd grote hoeveelheden druiven uit de zuid-Europese landen tegen goedkope prijzen op de Nederlandse markt zijn gekomen. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat het prijsniveau voor appelen op de Nederlandse veilingen uitermate laag is komen te liggen. Dè appel van dit mo ment, de Cox Orange Peppin ,ook wel de koning van de appelen genoemd, brengt 15 tot 20 cent minder op dan was verwacht. De kostprijs van de Cox ligt op 36 cent per kilogram. De beste kwa- ADVERTENTIE fdoJi jA „MIJN vrouw komt uit Biervliet. Waar Willem Beukelszoon de haring heeft leren kakelen. Althans volgens een van m'n leerlingenZelj kom ik uit Aardenburg. Ik ben tien jaar onder wijzer geweest in Oostburg en op 10 oktober sluit ik een 36-jarige pe riode af als schoolhoofd hier in Groe tte. Helemaal West-Zeeuwsch-Vlaams dus, al kunnen de meesten dat niet aan me horen. Ik heb nog wel eens weg gewild, maar de buurt van Nij megen of zo Om te kunnen stude ren. Ik ben blij dat we dat niet ge daan hebben. Ik voel me hier op m'n plaats." „MEESTER" E. Spinnewijn is een van de oprichters van de rooms-katho- lieke lagere school „op de Groe". „Ik was 29, nut als mijn opvolger nu. We begonnen met tachtig leerlingen. Vandaar dat mgr Hopmans toen zei, dat we wel tien jaar eerder hadden kunnen beginnen. Twee jaar tevoren (ik was toen nog onderwijzer in Oostburg) kwam de toenmalige de ken bij me met de vraag of ik ging meehelpen een schooi te bouwen in Groede. Maar ik wist helemaal niet hoe dat moest. Het enige wat ik kan, is les geven. Maar de school is er gekomen." (tegen zijn vrouw): „Hoe vaak zou ik niet die afstand hebben gefietst tussen Ooslburg en de Groe?" „IN 1952 kreeg ik de klap van mijn leven. Dat jaar werd et een parochie I. gesticht in Breskens en een school. Ineens waren we de helft van onze leerlingen kwijt 't Was altijd een school geweest met drie man per soneel. Nu Werd het een tweemans- school. We hebben op het ogenblik vijfentwintig leerlingen Maar daar komt wel weer verbetering in. Dat gaat altijd zo met scholen. Een kwes tie van generatie-wisseling. Je hebt een top gehad en dan krijg je weer een dal. Straks klauteren we wel weer naar boven. Hoewel het aantal kinderen per gezin tegenwoordig wel aanmerkelijk kleiner is dan vroeger." ■TOCH heeft zo'n kleine school veel voordelen. In de eerste plaats is het net een huisgezin Gemoedelijk, ge zellig. De kinderen nodigen elkaar allemaal uit bij verjaardagen, 's Mid dags schenk ik de overblijvers zelf thee in. En zo zijn er meer van die dingen, die je op een grote school niet kunt doen. En het onderwijs? Dat was juist mijn bezwaar in '52. Ik dacht: een tweemansschool is niks. Maar het tegendeel is waar. Wij kun nen echt individueel onderwijs ge ven. En de resultaten zijn verbluf fend. De directeur van de h.b.s. heeft me wel eens gevraagdheb je meer van die leerlingen?" ,1K had het zelf toen ook niet kunnen geloven, maar ik moet zeggen: de laatste periode van m'n schoolmees- tersbestaan heb ik verreweg de leukste gevonden Het was goed sa menwerken met de man die me nu opvolgt. Hel les geven was prettig en de hele sfeer op school, 't Is an ders wat: zo'n 36 jaar op een zelfde school. Sommigen vragen wel eens of ik dat niet verschrikkelijk vind. Maar dat begrijp ik niet. 't Is heus niet iedere dag feest, maar ik heb m'n werk gewoon met plezier ge daan. En 't is ook mijn ervaring: de jaren vliegen om." De komende weken wil het centraal bureau van tuinbouwveilingen in Ne derland een reclamecampagne ontkete nen om de consumptie van fruit, in het bijzonder van appelen, te bevorderen. Er dreigt nu een appeloorlog, omdat enkele grootwinkelbedrijven voor Ne derland een prijzenslag met reclame aanbiedingen in appels voor morgen, vrijdag en zaterdag voorbereiden. Voor West-Friesland is deze toestand niet alarmerend, want de Westfriese fruittelers voeren vrijwel nog geen ap pelen aan. De pluk in dit gewest is later dan elders in Nederland. Bovendien biedt veiling Bangert en omstreken te Zwaag, de grote fruitveiling voor West- Friesland en westelijk Nederland, een betere regeling aan expediteurs aan voor eenmalig fust. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De 18 ge slaagden van de timmer- en metsel- cursussen van de Centra voor Vakoplei ding van Volwassenen in Bergen op Zoom en Middelburg hebben gisteren in het Centrum te Bergen op Zoom hun diploma's gekregen. De „bullen" wer den daar uitgereikt door de directeur van het Bergse centrum, de heer J. van der Werf. De-examens zijn in Bergen op Zoom onder auspiciën van de Stich ting Landelijke Vakopleiding Bouw bedrijf afgenomen van 23 kandidaten. Daar bleven uiteindelijk elf leerling metselaars en zeven leerling-timmer lieden van over. De geslaagden kunnen binnenkort voor het grootste gedeelte al aan de slag in het bedrijfsleven. Er werd gewezen op de afnemende werkgelegenheid in de bouwnijverheid. „Echter: hoe somber de situatie ook is, voor de echte vakman blijft er altijd een lichtpuntje." Die teneur had den de toespraken van de voorzitter van de examencommissie, de heer H. van Broekhoven uit Bergen op Zoom, de dis trictsbestuurder van de bouwvakkers- bond van het NKV, de heer N. van Kaam uit Bergen op Zoom, de heer H. Verhoeven uit Breda van het Regio naal Leerlingenwezen, directeur van der Werf van het Bergse centrum en de heer D. de Jonge uit Bergen op Zoom, de consulent van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. is - HH 1 (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN In de veerhaven van Kruiningen is een drijvende hei stelling op drift geraakt, lek geslagen en gezonken. De heistelling werd ge bruikt by het plaatsen van funderings- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er valt van het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen voorlopig nog geen beslissing te ver wachten inzake de plaats van vestiging van een vierde technische hogeschool. Ht ministerie heeft de keuze van vesti ging wel in studie, maar men beschouwt het niet als een urgente zaak. Dit te meer niet waar de naoorlogse geboortegolf thans is gepasseerd en er een mindere toeloop naar de technische hogescholen te bespeuren valt. Daar staat tegenover een grotere toeloop naar de hogere technische scholen (H.T.S.). Dit werd ons desgevraagd door een woordvoerder van het ministerie mee gedeeld. palen voor de nieuwe fuik, die met het oog op het in de vaart komen van een dubbeldeksveerboot in de veerhaven van Kruiningen in aanbouw is. De hei stelling was afgemeerd naast de be staande fuik. Door het stormachtige weer van gisternacht is de draad, waar mee de stelling met de vaste wal was verbonden, afgeknapt. De heistelling dreef op een ijzeren paal en liep daarbij een lek op. Het 200 ton metende schip, waarop de heistelling is gemonteerd, maakte water en zonk gistermorgen omstreeks zeven uur. Po gingen van berger l. Polderman uit Hansweert om het schip te redden mis lukten. De drijvende heistelling zal waarschijnlijk deze week nog worden gelicht. Het heiwerk zal enkele weken vertraging ondervinden. Het ongeval zal de opleveringsdatum van de nieuwe fuik (1 maart 1968) echter niet in ge vaar brengen. Wat dat betreft kan alleen het weer nog een hindernis vormen. GRONINGEN (ANP) De Gro- ningse recherche heeft vier Groningers gearresteerd, die in de maanden au gustus en september in de stad Gro ningen ongeveer 40 inbraken en in- braakjes hebben gepleegd. Ingesloten zijn de 21-jarige kelner H. K. R., de 21-jarige G. V., de 22-jarige monteur A. van M. en de 22-jarige lasser P. van der E. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE. De raad van Hontenisse keurde gisteravond twee exploitatie-opzetten goed voor indu strieterreinen. Het ene terrein is gesi tueerd aan de Oudeweg, het andere in de Wilhelmuspolder, ten oosten van de haven van Walsoorden. Er werden nog geen voorstellen gedaan tot uitvoering van beide projecten. Het raadslid K. J. A. baron Collot d'Escury tekende bezwaar aan tegen de verschillende uitgifteprijzen. Voor het industrieterrein aan de Oudeweg wordt f 11,31 per m2 gevraagd, terwijl het an dere slechts f 3.90 per m2 gaat kosten. Oorzaak is o.a. dat het bitumendek van de Oudeweg vervangen wordt door een bestrating van betonklinkerkeien. Dit brengt een prijsvermeerdering mee van ongeveer 33.000 gulden. De voorzitter, burgemeester C. J. van Hootegem, deed de toezegging, dat het college van burgemeester en wethouders zich nader zal bezinnen op de mogelijk heid van een prijsaanpassing. Op de vraag van de heer L. F. Anné, of er al serieuze gegadigden waren voor een van beide terreinen, antwoordde de voorzit ter, dat er niet van serieuze gegadigden kon worden gesproken voordat de ge meente met serieuze plannen zal komen. Voor in totaal 4050 gulden zullen er en kele nieuwe lichtpunten worden ge creëerd in de gemeente, en wel vijf mas ten op de Notendijk, 2 in Kruis dorp, 1 in Tasdijk/Plattendijk en op de Kalver- dijk. In Groenedijk zal voor f 1700 gul den een nieuwe rijwielberging worden gebouwd voor de r.-k. lagere jongens school. Het egaliseren van een voetpad naar de nieuwe stalling (aan de achter zijde van de pastorietuin) gaat ongeveer 3000 gulden kosten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 2 september j.l. kreeg de politie van Middelburg zoals destijds in onze editie gemeld een raadselachtig telefoontje, dat in Middelburg een roofoverval ge pleegd zou zijn, waarbij de bedrijfs leider van het bureau Benelux uit Ant werpen beroofd zou zijn van een be drag van f 80.000,-. Thans is gebleken, dat het A.V. nit Ridderkerk is geweest, die dit verhaal verzonnen heeft. Hij wordt ervan verdacht het Amsterdam se G.A.K. voor meer dan een ton te hebben opgelicht. V. bevindt zich se dert 12 september in arrest. Het is waarschijnlijk, dat hij, door te trachten een roofoverval in scène te zetten, de politie heeft willen laten geloven beroofd te zijn van 100.000 gul den, omdat hij zijn arrestatie zag aan komen. In Ridderkerk zo is uit zijn ver hoor duidelijk geworden heeft hij de politie om begeleiding gevraagd, omdat hij een bedrag van een ton naar Antwerpen moest brengen. Die bege leiding is overigens geweigerd. Later op de 2e september is zowel de Mid delburgse als de Antwerpsepolitie ge alarmeerd, dat een bedrijfsleider van V. die zelf in Antwerpen het eer der genoemde bureau Benelux exploi teerde in Middelburg zou zijn over vallen. Dat zou gebeurd zijn op het terrein van Hercules Power. Het valse seintje van destijds, waar door de politie in Middelburg in staat van groot alarm werd gebracht, is thans achterhaald. Evenals de provincie besloot de ge meenteraad, een bijdrage van 250 gul den te geven aan de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde kerk voor de restauratie van het oorspronkelijk der- tiende-eeuwse kerkgebouw. De kosten bedragen in totaal 2500 gulden, waarvan he rijk duizend gulden voor zijn reke ning neemt. Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. F. Menu of het niet mogelijk was de parkeerplaats bij het bejaardencentrum te Groenendijk uit te breiden. „Dat kost veel geld en je wint er maar drie plaat sen mee", antovoordde de voorzitter, die er al naar had geïnformeerd. De heer Menu was van mening, dat er zeker twintig plaatsen gewonnen konden worden als men ook de groenstroken erbij nam. Maar het opruimen van groen vond het college kennelijk al te bont. DEN HAAG (ANP) Het aantal do delijke ongevallen als gevolg van aard en stadsgas blykt reeds sinds 1952 een geleidelijk (en onlangs zelfs sterk) da lende tendens te vertonen. Over een mogelijk toenemende onrust onder de bevolking wegens het aardgas is ons niets bekend. Het feit dat volgens CBS-cijfers in de loop van dit jaar ca. 90 procent van alle nieuw gekochte kachels en haarden op gas werkt, wijst eerder op het tegen overgestelde". Aldus heeft een woord voerder van het VEG-gasinstituut gis teren desgevraagd verklaard. Als blijk van de dalende tendens werd een overzicht verstrekt over de jaren 1952 (de komst van het eerste aardgas) tot en met 1966. Periode 1952—1954: 200 ongevallen, 43 doden; 1955—1957: 195 ongevallen. 41 doden; 19581960: 155 ongevallen, 31 doden; 19611963: 124 ongevallen. 28 doden; 1964—1966: 114 ongevallen, 15 doden. Als topjaar voor dodelijke ongevallen gold voorts 1954 met 50 doden en voor ongevallen in het algemeen het jaar 1956 met 224 ongevallen. In deze gege vens zijn de gevallen van zelfmoord niet opgenomen. Tonen deze gegevens al een dalend aantal dodelijke ongelukken die daling wordt nog sterker wanneer men het sterk gestegen gasverbruik in ogenschouw neemt. Ook in '80 te weinig werk (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN In het oostelijk Be- nelux-middengebied zal het arbeidsaan bod in 1980 aanzienlijk groter zijn dan de vraag naar arbeidskrachten. Alleen al in de industrie, ambacht en bouwnij verheid zullen 90.000 personen méér werk zoeken dan gevragd zullen wor den, aangenomen dat de werkgelegen heid in de nabije toekomst niet sneller uitgebreid wordt dan in het verleden. Tot die conclusie komt de Hasseltse Studiegroep in haar jongste rapport over het oostelijk middengebied. Het gaat hier om de Nederlandse provincies Noord-Brabant en Limburg, de Belgi sche provincies Antwerpen en Limburg en het arrondissement Leuven. Het rapport, dat gisteren op een pers conferentie van het Vlaams Economisch Verbond in Antwerpen gepresenteerd werd, is het vijfde van de in 1959 ge formeerde studiegroep. Het zesde, een ruimtelijk model van het middengebied in 1980, zal over twee jaar verschijnen en moet de kroon op het werk zijn. Het nieuwste rapport, dat gepubli ceerd wordt naar aanleiding van de zes de regionale Benelux-contactdag die volgende week dinsdag in St.-Niklaas gehouden zal worden, handelt over de arbeidsmarkt in de toekomst. De groep is daarmee een nieuwe weg ingeslagen, want tot nog toe heeft zij zich slechts bezig gehouden met een ontleding van de huidige situatie. De berekeningen over vraag en aan bod op de arbeidsmarkt in de nabye toekomst zijn van bijzonder belang voor het nog uit te stippelen ruimtelijk be leid. De gegevens die nu op tafel liggen, moeten mede het antwoord geven op de brandende vraag waar industrieterrei nen en andere voorzieningen tot stand gebracht zullen moeten worden. In 1965 bedroeg het totale arbeids aanbod 1.860.000 personen (van wie 440.000 vrouwen). Ruim 950.000 perso nen waren aangewezen op industrie, bouw en ambacht (secundaire sector), maar daarin waren slechts 895.000 ar beidsplaatsen voorhanden. Dat de werk loosheid in 1965 tot circa 10.000 perso nen beperkt bleef, was te danken aan het feit dt ongeveer 44.000 man werk vond buiten het middengebied. In 1980 zullen zich 2.320.000 arbeids krachten aanbieden (waarvan 610.000 vrouwen), bijna 460.000 meer dus dan in 1965. Van het genoemde totale aan bod zullen 1.180.000 personen op de se cundaire sector aangewezen zijn, maar daarin zullen slechts 1.090.000 arbeids krachten gevraagd worden, zodat 90.000 personen (mannen) werkloos zullen zijn of buiten het middengebied zullen wer ken. Volgens de berekeningen van de stu diegroep zal het aanbod in 1980 de vraag in de meeste deelgebieden over treffen. In Zuid-Limburg zullen in 1980 liefst 46.000 personen meer werk zoe ken in de secundaire sector dan ge vraagd worden; in de westelijke mijn streek van Belgisch Limburg 17.000, in de zone Herenthals - Olen - Geel - Mol 15.000, in een deel van het arrondisse ment Leuven 14.000, in Tilburg 9.000, in Belgisch Noord-Limburg 8.000, in de oostelijke mijnstreek van Belgisch Lim burg 7.000, in Nederlands Midden-Lim burg 7.000, in Nederlands Noord-Lim burg 6.000, in Turnhout 4.500, in het Brabantse zeekleigebied eveneens 4.500, in een deel van de zone St.-Truiden - Tongeren 4.000, in Leuven 4.000 en in Bergen op Zoom 2.000. In Antwerpen zullen in de secundai re sector 25.000 personen meer gevraagd worden dan er zullen zijn, in Eindhoven 23.000, in Oss 6.000, in Mechelen 5.000 en in Oosterhout 2.500. In de overige deelgebieden zullen vraag en aanbod ongeveer in evenwicht zijn. Beziet men het middengebied in zijn geheel, aldus de studiegroep, dan moet men concluderen dat een grotere krachtsinspanning voor de uitbreiding van de werkgelegenheid nodig is dan voorheen al geleverd is. Als in 1980 ongeveer 55.000 personen buiten het middengebied zullen werken, zullen er in de nijverheid toch 35.000 arbeids plaatsen meer geschapen moeten wor den dan in de afgelopen vijftien jaar. Aan het slot van het rapport geeft de studiegroep een aantal theoretische mo gelijkheden aan om de verschillen tus sen de deelgebieden te overbruggen. In de gebieden waar de vraag naar ar beidskrachten groter is dan het aanbod zou het laatste vergroot kunnen worden door een grotere immigratie en meer pendel, terwijl de vraag beperkt zou kunnen worden door afremming van de industriële expansie en meer automati sering. In de gebieden waar het aanbod de vraag overtreft en werkloosheid aan wezig is, zou de vraag naar arbeids krachten vergroot kunnen worden door een op de zwakke plekken gericht in dustrialisatiebeleid (waarbij harmoni sering van het beleid in beide landen nodig is). Het aanbod zou verlaagd kunnen worden door bevordering van de emigratie en de pendel. De voorzitter van de studiegroep, de Antwerpenaar dr. R. de Feyter, zei gis teren dat de oplossing waarschijnlijk wel ergens in het midden zal liggen. De oplossing die volgens de studiegroep de beste is, zal te zien zijn in het ruimte lijk model dat nu in de maak is en waarbij behalve met de werkgelegen heid ook rekening gehouden zal worden met woon- en recreatiemogelijkheid. Het laatste woord zal echter gespro ken moeten worden door de politici. Op 10 oktober zullen zij in St.-Niklaas met hun neus op de problemen van het mid dengebied gedrukt worden. Het is voor het eerst dat de organisators van de contactdagen hen erbij halen. Het is ook voor het eerst dat ook het westelijk deel van het middengebied, het stuk tussen de Schelde en de zee, erbij be trokken wordt. Niet alleen de Belgische minister van openbare werken. De Saeger, voorzitter Mes van het Zeeuwse en voorzitter Mey er Viol van het Limburgse Benelux- comité zullen in St.-Niklaas aanwezig zijn, maar ook de Belgische politici De Block, Detiège en Tindemans alsmede hun Nederlandse collega's Assmann en Sehlingemann, beiden leden der Twee de Kamer. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG In de serie he dendaags toneel der Zeeuwse Volks universiteit zal de toneelgroep Stu dio in de Middelburgse schouwburg 3 voorstellingen geven. Bovendien is de serie uitgebreid met een voorstelling in het Ledel Theater te Oostburg. Bij wijze van experiment heeft de Z.V.U. het vorig toneelseizoen voor de eerste maal deze Studio-serie in het programma opgenomen. Vooral jonge ren uit verschillende delen van Zee land hebben grote belangstelling voor het moderne toneel getoond. In Middelburg zullen de voorstellin gen worden gegeven op de zaterdagen 21 oktober, 6 januari en 16 maart. Op zaterdag 25 november komt Studio met hedendaags toneel in Oostburg. Zo mo gelijk zal ter inleiding van de stukken in verschillende plaatsen een aantal causerieën worden gegeven. In Middelburg zullen achtereenvolgens worden opgevoerd „Kooien" van Lewis John Carlino, „De architect en de kei zer van Assyrië" van Fernando Arra- bel en ,tO" van Sandro Key Aberg. In Oostburg speelt Studio „Zomer" van Romain Weingarten. LUCHTMACHTBASIS EDWARDS <AP> Majoor William J. Knight heeft in een X 15 raketvliegtuig, waar- onder voor proeven een Ramjetmotor was bevestigd, de recordsnelheid van 7.254 km/h bereikt. Dit is bijna zeven maal de snelheid van het geluid en 457 km sneller dan de 6.800 km/h wel ke Knight op 15 november in de X 15 wist te behalen. Een record was echter niet het doel van de vlucht. Het ging om de luchtwerveling op 30 km hoogte te be proeven rond de 136 kg zware Ramjet welke onder de vleugel was bevestigd. Door wrijving bij de hoge snelheid liep de temperatuur op de wit geschilderde vleugels en de staart op tot 800 graden. De 37 jaar oude ingenieur zou mis schien tot een snelheid van 8.000 km/h gekomen zijn als hij niet de vleugel- kappen had gebruikt om de snelheid binnen de grenzen te houden welke voor de proef waren voorgeschreven. De Ramjet is ontwikkeld voor toe komstige voortstuwing op grote hoogte. DEN HAAG (A.N.P.) De minister president van Jamaica, Hugh Shearer die »ch met een delegatie in ons land' bevindt, heeft gisteren in Den Haag besprekingen gevoerd met de minister van Economische Zaken, dr. L. de Block, de minister van Landbouw en Visserij, ïr. P. J. Lardinois, alsmede met de staatssecretaris De Koster van Bui tenlandse Zaken. De Jamaicaanse delegatie is naar Ne derland gekomen om begrip te krijgen voor de toestand, waarin Jamaica zou komen te verkeren na een eventueel toetreden van Engeland tot de E.E.G., zonder dat Jamaica de status van ge associeerd lid zou krijgen. Dit omdat het Caraibische land met Engeland SPeciu gunstige handelsovereenkom sten heeft, waardoor in de eerste plaats zyn afzet van suiker gegarandeerd is.

de Stem | 1967 | | pagina 3