Boeren zijnook maar mensen vacuum of vers "Golden Stitch"Zig-Zag Nü in twee uitvoeringen albert heijn Ornithophilia geopend m n *9% i „De grote sprong voorwaarts" mislukte door de prijzenbril. Kom ook naar \0$ S3 C"V292: prijs prijs c""7202: AH-Koffiemelk 001 AH-Sinas LITER FLES f[f£O0 Perla Americana De koffie der koffies! Dubbelpak 500 gram TER KENNIS MAKING DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 CONMUNES Goed gespaard in afgelopen maand Moeilijke tijd voor pluimveehouderij Ook girorekening hii Overzeebank Rund in drinkput A V2 LITERfles (534 gram) VRUCHTENLIMONADE Ter kennis* VLUGi NUMMER 19 MET NIEUWE AVONTUREN VAN KAPITEIN KITTY EN MANDRAKE IS UIT! HEINTJE Kargarine Tafelmargarine Plantenmargarine JK 16 29 SJANGHAI China is in de eerste plaats een agrarische staat. Negentig procent van de bevol king woont op het platteland. Het leven is er hard en zwaar. Voltal lige families, tot tanige grootmoe ders en mollige kindertjes toe, ploeteren en zwoegen er van de vroege morgen tot de late avond. De resultaten zijn dikwijls bijzon der gering. Slechts in de stroom gebieden van de Huango (Noord- China), de Jang tse kiang (Mid- den-China) en de Sikiang (Zuid- China) kan van werkelijk vrucht bare gronden worden gesproken. Ce Chinese boer heeft door de eeu wen heen een armzalig bestaan ge leid. Van geslacht op geslacht is hij aan natuurrampen onderworpen ge weest, om van de onderworpenheid aan grootgrondbezitters maar niet te spre ken. Overstromingen en droogte, annex hongerrampen zijn sinds de jaartelling kalendarisch vastgelegd. Het gaat om meer dan 1800 calamiteiten, die te za- men tientallen miljoenen slachtoffers voor zich opeisten. De oorzaken hier van zijn het overvloedig vallen of het uitblijven der moessonregens, gekop peld aan de primitieve waterbeheer sing. Binnen het kader van de communis tische leer is het traditionele leven op het platteland totaal op de kop ge zet. De nagestreefde socialisering heeft ongetwijfeld belangrijke veranderingen ten goede te zien gegeven. De landei genaar, die herendiensten en woeker- pacht verlangde, is verdwenen. De vaak bloedige onteigeningsprocedures namen over het algemeen slechts en kele- dagen in beslag- Wat echter ook verdwenen is, is het kleine boerenbezit. De staat is de eni ge exploitant van het akkerland, de weidegronden en de bosbouwgebieden geworden. In de plaats van de groot grondbezitter is de supergrootgrondbe- zitter getreden. De landbouw heeft nog slechts met voor hem denkende en re gelende ambtenaren te maken. De noodzaak van landhervormingen en van rationalisatie en mechanisatie van de- landbouwmethoden, is door Mao en zijn medeheersers duidelijk in gezien. In de drie vijfjarenplannen, die sinds 1952 van start zijn gegaan, is op akkerbouw en veeteelt een duidelijk accent gelegd. Bovendien is er nog een twaalfjarenplan opgesteld, dat uitslui tend en alleen voor de agrarische sec tor geldt. In verband met de bevolkingsaanwas zo'n 15 miljoen zielen per jaar heeft de uitbreiding van het landbouw areaal absolute prioriteit. De irrigatie is met wisselend succes ter hand geno men. Ook de industrialisatie is voor een groot deel in dienst van de boer geplaatst. Alleen met kunstmest en tractoren kan de produktie worden op gevoerd, waardoor de export van land- bouwprodukten weer kan worden be vorderd. Met statistieken, die een heel boek zouden kunnen vullen, toont de rode draak aan dat zijn agrarische politiek een daverend succes is geworden. Ze zijn als een langgerekte juichkreet, waarin steeds weer wordt uitgejubeld dat de geraamde produktiecijfers ver overtroffen werden, en dat ten aan zien van de plannen op lange termijn jaren konden worden ingelopen. De waarheid is echter dat ae „grote sprong voorwaarts" zo ambitieus in zijn conceptie was dat de gevergde krachtsinspanningen te groot bleken- Veel van wat men dacht te hebben bereikt, werd in de volgende seizoenen teniet gedaan door de gebrekkige op zet. Dit geldt in het bijzonder de irriga- tiewerken, die met de hand werden uitgevoerd. Dijken en dijkjes stortten in, de oevers van de kanalen en de wan den der greppels kalfden af. Als ge volg hiervan is men in vele gebieden met de waterbeheersing niet veel ver der dan vóór de opmars der plannen makers- Een nare complicatie was nog dat het jaar 1960 in het teken van grote natuurrampen stond Zestig miljoen hectaren akkerland, ofwel de helft van de beschikbare landbouwgrond, werden door overstromingen en droogte zwaar geteisterd. De aan beproevingen gewend geraakte Chinese boer kromde de rug onder de verdere maatregelen van het partijre gime. Met rigoreuze hand werden de gecollectiveerde landbouwbedrijven eenheden van 500 tot 8.000 zielen tot 10 a 20 keer zo grote volkscommu nes omgemetseld. Het ging om geheel zelfverzorgende staatsboerderijen, welke de oppervlakte en de faciliteiten van steden hadden- Huizen, scholen, stallen, land, vee, pro- duktiemiddelen verdiensten alles was zogenaamd gemeenschappelijk be zit. Bureaucraten ontfermden zich over de kinderen, de vrijetijdsbesteding, de samenstelling en het verschaffen van maaltijden. Politieke commissarissen zongen de lof van Marx, Lenin, Sta lin en natuurlijk van de eigentijdse landsman en profeet: vader des va derlands Mao. In het begin van de zestiger jaren werd in Peking van 24.000 agrarische volkscommunes (ja, 24.000) gesproken, die elk een bevolking van tussen de 30.000 en 80.000 zielen telden Te zamen met de inmiddels geïntroduceerde ste delijke volkscommunes werden aan bij na 550 miljoen 'mensen gemeenschap pelijke maaltijden verstrekt. Meer dan vijftig miljoen kinderen werden in crèches en andere tehuizen verzorgd- De eenheidspot, die op elk gebied werd geserveerd, bleek voor het me rendeel der nieuwbakken communisten een te grote geestelijke kwelling te zijn. Bovendien ontstond er ontevredenheid over de minimale voeding en de in spanningen, die moesten worden opge bracht- De hervormers hadden zich op een muur van lijdelijk verzet doodge lopen- Door een deel van de volks communes op te heffen of tot kleinere eenheden om te bouwen, keerden ze ijlings op hun schreden terug. In het algemeen kan gesteld wor den dat de ijver, waarmee de Rode Garde de grote proletarische revolutie tracht te verwezenlijken, de Chinese plattelandsbevolking weinig zint. Men vreest een verdere verstrikking in het net. van de bazige en over alles bedis selende partij. Men is verbolgen over de verstoringen, die zijn opgetreden in het productieproces en in de vervoerssec tor. Hoewel de Rode Gardisten zich overal en masse voor het volk inzet ten grondbewerking, het binnenha len van de oogst, het laden en lossen van schepen heeft de praktijk ge leerd dat ze beter met de tong dan met de handen kunnen werken- Vandaar de vaak bloedige botsingen, die uit verschillende delen van het land worden gemeld. Een Chinese boer is ook maar een mens. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM De cijfers van de spaarbanken wijzen uit dat september weer een goede spaarmaand is ge weest. Dat relatief meer is ingelegd is onder meer een gevole van het feit dat het personeel van een aantal be drijven, verenigingen e.d. de salarissen opdespaarrekeningen liet bijschrijven. Bij de Rijkspostspaarbank werd in "september f 9,7 miljoen meer ingelegd dan opgenomen en is het tegoed, ver geleken met een jaar geleden, gestegen van f 4325,6 miljoen tot f 4638,2 mil joen. Het positieve spaarverschil is hier in de eerste negen maanden van dit jaar met 26 procent toegenomen. UTRECHT (ANP) „Een manifes tatie, die in de loop van zo'n twintig jaar gegroeid is van een tentoonstel ling van sportpluimvee met wat voor lichting over bedrijfspluimvee, tot gen grootse jaarbeurs op het gebied van de pluimvee-industrie met toeleverings bedrijven in de meest uitgebreide zin". Z0 schetste de voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eie ren, de heer H. H. Garrelds, gisteren de 59e tentoonstelling „Ornithophilia", die hij officieel opende. De Nederlandse pluimveehouderij heeft overigens een paar bijzonder moeilijke jaren achter de rug. In de afgelopen periode ia de legpluimyee- houderij zeer sterk teruggelopen, ter wijl de slachtkuikeninduatrie zich juist sterk ontwikkelde. De produktie van eieren, tien jaar geleden 4500 miljoen stuks, bereikte in 1962 een top van ruim 6.000 miljoen, maar daalde daar na tot 4100 miljoen in 1966 en naar schatting 3600 miljoen in 1967. In de periode 1956-1966 steeg de slacht- kuikenproduktie van 15-600 tot 203.000 ton. De heer Garrelds verwacht niet dat de legkippenhouderij de buitenlandse afzetmarkt van weleer in de nabije toe komst zal terugwinnen. Zelfs de be langrijke binnenlandse markt met een behoefte van ongeveer 2,5 miljard eie ren per jaar, zal verdedigd moeten worden. Voor de slachtkuikenindustrie ziet de produktschapsvoorzitter veel goede mo gelijkheden, ondanks 't verlies van ve le miljoenen, guldens dat deze industrie in de eerste zeven maanden van dit jaar heeft geleden. Hij waarschuwde echter dat een te snel vooruitlopen in de produktie op een toekomstige con sumptie voor de hele bedrijfstak ge vaarlijk blijft. AMSTERDAM Ook de Nederlandse Overzee Bank biedt nu de mogelijk heid tot het openen van een rente- gevende girorekening. Tot nader or der zal een rente worden vergoed van 3,5 procent per jaar over saldi tot f 10.000,- en 1,5 procent per jaar over het meerdere. De rente wordt berekend over het laagste saldo per kalendermaand. De rekening heeft het karakter van een gewone rekening-courant en is ge schikt om er alle inkomsten en beta lingen over te leiden, ook die per betaalcheque. DRIE GROTE textielbedrijven in Gent hebben plannen voor een fusie. Het zijn de Union Cottonniere (UCO), de Ets Fernand Hanus en de n.v. Loutex. De nieuwe groep zou een kapitaal hebben van 1.6 miljard bfr. President wordt Serge Lambert van de UCO. <Van onze correspondent) GRAAUW Toen landbouwer C.X zijn vee telde, miste hij een dier. Nj lange tijd zoeken hoorde hij in de we; van C.V. een klagelijk geluid. In de drinkput, bestaande uit twee buizq van 1,25 m doorsnee, vond hy fej dier, nog juist met het hoofd bovej water en totaal uitgeput. Het rund wai op onverklaarbare wijze in de put té- recht gekomen en kon zich niet meei verroeren. Na hulp gehaald te hei- ben, lukte het een touw onder de voor, poten te bevestigen. Met een kraas werd het dier uit de put gehaald j, het bijzijn van slager Vael, die hr dier eventueel af zou maken. Dat bleet gelukkig niet nodig te zijn, hoewel h« beest zQ uitgeput was, dat het air. op zijn poten kon staan. Dank zjj ve- le goede zorgen is het dier in een dij tijd weer vlot opgeknapt. V .V .a. AH-Rookworst 250 gr. VERSE pakBOOB^ V*» w^. Een enorm PMC-succes door lage prijs en fantastische veel zijdigheid. De „Golden Stitch" ringspoelmachine zig-zagt, stopt, cordonneert, zet knopen en ritssluitingen aan, maakt knoopsgaten enz. met een verbluffend gemak. Met het regel bare voetpedaal kiest u uw eigen werktempo. Ingebouwde verlichting. 3 jaar garantie op machine, 1 jaar op motor en voetpedaal. 220 V. Gespecialiseerde PMC-service. Geheel compleet met uitvoerig instructieboekje, hulpstukken als extra spoelklosjes, tornmesje, speciale voetjes en dergelijke. In meubel „Golden Stitch'' in fraai en zeer sta biel teakafgewerkt meubel op zwarte buisstalen poten. Bladmaat 41 x 90 cm. Hoogte 75 cm. Ook als bureau te gebruiken door twee flinke Iaden, de bovenste met bak voor naai-accessoi- res. Door speciale constructie veel zit ruimte. Bestelnummer: E-302. Vergelijkbare winkelwaarde f 450.- Met Kofferkap waarvan f 52.- in PMC-cheques. „Golden Stitch" met lichtgrijze kap uit slagvast polystyrol met sterke handgreep, waardoor machine ge makkelijk is te verplaatsen. Voet van machine van sterke, zwarte kunststof. In kap losse „aanzettafel" om werk vlak te vergroten. Bestelnummer: E-202. Vergelijkbare winkelwaarde f 345.- Zojuist verschenenPMC NAJAARS CATALOGUS Boordevol PMC-nieuws, 36 pagina's waarin alle premies in kleur afgedrukt, Haal uw gratis exemplaar in de winkel,. 65 347 i ★Weeksanbieilingen geldig t/m woensdag 11 oktobgr ch Albert Heijn's Vrolijk - elke 14 dagen - Jeugdblad voor 12 cf bij AH-Margarine. ZILVERVLOOT, SILVER QUEEN GOLD QUEEN *w, "f J,v;rA V 'v ...wi-iwAwtk;

de Stem | 1967 | | pagina 16