De vlinder in het najaarsbos Meesterbrein'5 in hasjiesj-zaak op vrije voeten pak Wipneus en Pim helpen hun koning Langhaard Het aardappelmannetje „DIE SPANJAARD IS DE GROTE MAN" >ETHEM STUKS Verjaardag van de burgemeester Snelle verlichting van pijn m spieren en gewrichten Uw kinderen vertrouwen op U... CONCORDIA 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 7 AXEL DE HERFST Viswedstrijd Het stalletje van Katrijn Het stadhuis- Het haasje Pietje is stout Kippendiefstal Afgezette premier van Griekenland onder huisarrest NIEUW BOEK SYETLANA Ontsnapten slechts twee dagen vrij Wraak Dat is het tegenwoordig helemaal. En helemaal als dat Wolmerk-labeltje aan een pullover of een vest of een pölo-pull hangt waar ook nog het labeltje van Sir Edwin inzit. U weet dan dat u gekleed gaat als een Sfr want het is de one and only Sir Edwin. Het woord is aan u, Sir. Medelijden Confituren Tres-zaak voor Hoge Raad Meisje (14) bewusteloos sinds moord Kennedy TEL. 011402839 J LEVEREN jfriemen unverbinders [jfriemsmeer rprodukten ermenie urcarboleum ildoek ntendoek rkiezendoek isticdoek e soorten touwwerk ansistokabel kkenlym ntfournituren enz. Wi SLI (ADVERTENTIE) Als het najaar door de bossen trekt, zijn ze nog allemaal bij elkaar, de dieren die bij de zomer horen, en hun kameraden of vijanden die stand houden in de winter. Nu is het 's morgens al nevelig. De herfstdraden zijn door de mist met pareltjes behangen. Van de bruingroene bladeren druipen de druppels zacht tikkend op de grond, waar paddestoelen opschieten tussen afgevallen eikels en denneappels. Droge polletjes gras staan hoog boven drassige kuiltjes naast het zandpad. Maar de zon heeft nog kracht de nevels te verscheuren. Zij houdt ons voor de mal en schijnt midden op de dag bedrieglijk warm. Zij doet alsof zij de zomer belooft! Maar in werkelijkheid neemt ze afscheid. Waar blijven straks de zomerdieren? Zij gaan alle hun eigen weg. Vogels vliegen naar het warme zuiden; kleine dravers en gravers worden moe en loom. Ze kruipen in nesten onder de grond en voor hen wordt de winter een lange, donkere nacht. Er zijn andere, die tegelijk met de zomer sterven Een wit vlindertje dwarrelt langzaam boven het lange, taaie gras, dat naast het stille ven groeit. Het rust op een halm, klimt weer in de lucht en duikelt boven het water, dat dicht naar de kant donkergroen is. Het weerspiegelt de witte vlinder. Even lijkt het of er twee vlindertjes zijn, die samen heel precies een gelijkvormige dans uitvoeren. Dan laten de wiekende vleugeltje, zich door een zuchtje wind meevoeren en de vlin der daalt neer op een rode vliegen- zwam, die scheef hangt boven paars groene blaadjes, waaronder blauwe bosbessen rijpen. De vliegenzwam is bezig te vergaan. Het felle rood, waarmee hij een paar dagen geleden nog pronkte, is al ver kleurd tot oranje en paars. De bol van zijn hoed is in een holte veranderd; er staat een traag en kleverig plasje wa ter in. De vlinder rust en vouwt langzaam de vleugels open, dicht, open, dicht. De zon heeft moed om nog eens op te stij gen. De kleine voetjes komen nauwe lijks meer los van de weke paddestoel. Zo juist spiegelde midden in het ven nog een blauwe lucht met witte wol kenstoeten. Nu is het blauw verdwe nen. De wolken worden grijzer, de lucht trekt dicht. Het water krijgt een kille metaalkleur. Een windvlaag valt op de spiegel aan en trekt hem vol rim pels. Dan begint het te regenen. Eerst een fijne motregen, niet veel meer dan een mist. Dan vallen er echte regen druppels, zacht en onregelmatig. Ten slotte vallen ze gestadig neer. Er han gen kralengordijnen door het hele bos. Het was 2 maart. De burgemeester was jarig en alle mensen die in het dorp woonden mochten komen. Jan van de Bakker ging ook naar het feest, met het lekkerste taartje dat hij had. En Piet van de slager ging ook met een lekker stuk worst. En ze namen allemaal iets mee. Zelfs de schoolkin deren namen iets mee, een sigaar of een paar zakdoeken. Zo dat er groot feest was. Maar de burgemeester kon ze niet allemaaj in zijn huis ontvangen, daarom zei hij tegen df mensen: „Wij gaan naar het raadhuis, daar zijn wel drie grote zalen, daar kunnen we wel in". En toen ze in heA raadhuis wa ren zei de burgemeester: „Mensen, je ziet wel dat het 2 maart is en wat be tekent dat?" En toen opeens zeiden alle mensen die in de zaal waren: ,,de burgemeester is jarig, hoera, hoera, hoera". En ondertussen waren dienst meisjes in de andere twee zalen tafels met eten aan het zetten en toen ze klaar waren zei de burgemeester: ,,En nu mogen jullie eten zoveel als je wilt". En ze gingen eten. Er was van alles. Maar opeens ging het licht uit. De mensen riepen: „Doe het licht aan." Maar ze kregen geen antwoord, dat het licht was uitgevallen. En de men sen liepen zo gauw mogelijk naar bui ten. Maar de burgemeester zei: „Men sen wees maar niet bang, ik zal kaar sen en petroleumlampen aansteken". En het gebeurde. Er was licht genoeg. Nu konden de mensen weer verder met eten. En om 12 uur gingen ze naar huis, want ze hoefden niet naar school of naar het werk. Pauwi Ceuleers (11 jaar) B. Ballotstr. 57 Breda. De herfst is weer gekomen, de bladeren vallen van de bomen. We zoeken paddestoelen in het bos, we lopen over het zachte mos. In het bos ruik je de geur en je ziet de herfstkleur. De zomer is weer achter de rug, die gaat ver weg en trekt zich terug. De wind begint nu weer te waaien, de boeren houden op met maaien. De herfst is nu weer in het land. De herfst zingt over het veld een lied, de bomen treuren van verdriet. De stam zal eenzaam blijven staan, wanneer zijn bladeren vallen gaan. De wind waait over land en zee en neemt het hoopje bladeren mee. De herfst toont zijn prachtige tooi, De herfst, de herfst, wat is ze mooi! Lian van Gils, 12 jaar, woonplaats Bavel, (by Breda). Tweemaal had onze Si aak de wisselbeker gewonnen, Nu voor de derde keer weer aan de strijd begonnen. Twee uren kunnen heel lang duren, steeds weer naar je dobber turen. Ook nu wist hij de meeste vissen aan de haak te slaan, En is gelukkig met „zijn" beker weer naar huis gegaan. Nel v. d. Dries, Werrilaan 11, 's-Heerenhoek (Zld.) De witte vlinder wordt nat. Van het gouden stof, dat een zomer lang op de vleugeltjes heeft geschitterd, is nog maar een dun laagje over, dat nu door de stromende regen wordt weggespoeld. Loodzwaar worden de wiekjes De vlinder daalt op een takje, sluit de vleugels en slaapt in zonder ge dachten of dromen. In een holte van de tak, waarop de vlinder inslaapt, is een rupsje bezig zich in te spinnen. Het windt de zijden draden om en om, tot geen licht, geen regen of kou hem meer kunnen be reiken. Wie is die rups? Toen in de afgelopen zomer de zon nog hoog aan de hemel stond, had de vlinder eitjes gelegd. Daar waren rupsjes uitgekropen, zo dun als zijden draadjes. Zij hadden geknabbeld aan de rand van zachte blaadjes, zich te goed gedaan aan bloemen en vruchtjes. Nu spinnen 'zij zich in en bereiden zich voor op de winter. In de holte van de tak waarop de vlinder slaapt maakt haar kind een schuilplaats klaar. De vlinder zal niet meer wakker worden. Zij sterft. Maar haar levens vonk brandt in de rups. Ook hij slaapt in. Straks als het voorjaar aanbreekt zal hij wakker worden, zijn omhulsel openbreken en als een stralende vlin der de nieuwe zon tegemoet vliegen. AN MAC GILLAVRY Op het grote plein Staat het stalletje van Katrijn. „Mooie blommen, mooie blommen, mensen hierheen mot je kommen". Daar komt kleine Peter aan, bij het stalletje blijft hij staan. Wel wat zal het zijn, mijn jongen. Rode rozen, witte anjers, zulke kanjers. Ik heb violen en ik heb zinnia's, ja, ze zullen bloeien, en ik heb ook nog oktoberbloemen. Ze moesten voor de juffrouw zijn. Met een geel hartje en klein. Daarvoor heb ik jasmijn. Daarmee zal de juffrouw tevreden zijn. Marian de Wit, 10 jaar, Haansbergsedwarsstraat 7, Rijen (N.B.). H f Al-A A'.?'/-* 'v Rianne Dijkers (6 jaar) Op een dag zei koning Langhaard tegen Wipneus en Pim: „Jullie weten dat ik heel dikwijls brieven schrijf naar koning Witbaard. Anders stuurde hij mij een pakje. Maar ik krijg nooit geen pakje aan. Nu zal ik nog eens een brief schrijven. En als de post komt, moeten jullie de post achterna gaan. Jullie krijgen van mij mooie regen jassen. Want het zal wel eens regenen. En als ik jullie was zou ik jullie rug zakken nu maar inpakken. Nou ik wens jullie veel geluk. Ik hoop dat je te weten komt". 's Nachts droomde Pim ervan. Toen het morgen werd stapte Wipneus uit bed en wekte Pim. „Pim opstaan, het is tijd". En eindelijk werd Pim wakker. Toen ze klaar waren gingen ze met z'n tweeën naar beneden. „Hier zijn wij, koning". „Jullie zijn net op tijd, want de post komt er net aan. Schiet je re genjassen aan". Toen belde de post aan. „Hebt u nog brieven?" „Ja", zei de koning. „Hier heb je hem". En de post pakte hem aan, „Dag". „Nou nu gaan jullie er ook vandoor. Veel geluk. Dag Wipneus en Pim". Toen ze weg waren zei de koning: „Ik hoop dat ze het vinden. En ja hoor, ze vonden het. Toen de post de brieven in de bus deed, ging hij weg. Toen kwam er een heks aan, draaide de brie ven bus open en pakte de brieven er uit. Wipneus pakte een hout en gooide het tegen haar hoofd en ze viel dood neer. Toen pakten ze de brieven en stopten ze terug. En ze lieten de heks liggen. Toen ze thuis kwamen werd het een groots feest. Wim van Dongen, Broekstraat 4, Molenschot (N.B.). (Ik wil graag corresponderen met een jongen van 10 jaar). De voordeur van het stadhuis staat open, O, o, wat een ramp, Iedereen komt aangelopen, Maar daar komt gelukkig meneer Kamp, Die doet de deur weer dicht, Nu is het uit mijn gedicht. Anja Snoeren, Tuinstraat 62, Rijen, klas 4. Er was eens een haas, maar de haas wou spelen met de andere haasjes- Maar moeder haas was in de keuken. Toen ging hij naar de keuken en vroeg of hij naar buiten mocht. „Ja het mag", zei moeder. Maar moeder heeft gezegd; „Goed uitkijken op de grote weg". Zelf verzonnen door Ciska Hayes, 8 jaar, vlielandstraat 126, Breda. Jantje moest voor zijn moeder iede re dag aardappelen halen in de kelder, dat deed hij iedere dag met een onte vreden gezicht tot grote spijt van moe der en vader. Op een dag moest hij dit weer doen en ging stampvoetend naar de kelder Hij pakte een paar aardappelen en gooide ze nijdig in een emmertje, dat viak bij hem stond. Op eens hoorde hij een klein bromstem- motje maar hij lette er niet op. Maar toen klonk het stemmetje weer en nu wat harder. Jan luisterde nu en antwoordde op de vraag „Hoe heet ,je?" dat hij Jan tje heette- E n hij vroeg hoe dat aard- tje heette. En hij vroeg hoe dat aard- aardappel". zei het mannetje een heel klein beetje verontwaardigd- „Ik ben een aardappelmannetje en ik heet Aardi. Leuke naam hé. Vind je ook niet dat onze namen allebei even leuk zijn? Jan zei maar gauw ja, hij wist anders ook niet wat hij zeggen moest. ,,Jan, waar blijf je zo lang, ik hoef niet zo heel veel aardappelen te heb ben hoor", klonk de stem van moeder uit de keuken. Jan ging maar gauw naar moeder met zijn emmertje aardappelen. De volgende dag moest Jan weer aardap pelen halen en de volgende dag weer en de volgende dag weer en iedere keer praatte hij met het aardappel- mannetje- Als Jan nu aardappelen moest halen hielp het aardappelmanne tje mee, zodat moeder niet zo lang op de aardappelen hoefde te wachten. Maar nu kwam het probleem: de aardappels waren op: de zomer brak aan en dan kocht moeder nieuwe aardappelen Aardi en Jantje hadden beloofd elkaar te helpen. Aardi had Jantje al geholpen met aardappelen laden, maar nu was Jantje aan de beurt om Aardi te helpen. Maar hoe moest hij dit doen. Het was een moeilijk geval. Jantje dacht diep na wat hij zou kunnen doen en opeens kreeg hij een idee. Hij ging naar de kelder en zag het aardappelmannetje met natte oogjes zitten. Maar meteen toen hij Jantje zag klaarde hij op. Jan vertelde, dat hij een idee had en wel dit. Als alle aardappels op waren zou Jan het aardaopelmannetje naar een boer in de schuur in een aardappel- hoop brengen. Natuurlijk bij de boer waar Jan 's zomers altijd aardappelen moest gaan halen. Het aardappelmannetje maakte klei- Jan ging nu weer weg en wachtte ne sprongetjes van blijdschap en be dankte Jan heel vriendelijk, tot er geen aardappelen meer waren. Nu moest Jan naar de boer en hij nam Aardi mee in de emmer- Jan en Aardi vonden het wel jammer, dat ze nu niet iedere dag meer bij elkaar konden komen, maar iedere week. Moeder had ondertussen al gemerkt, dat er iets was met Jan bijv. dat Jan nu graag aardappelen ging halen en ook dat Jan dikwijls in de kelder was Zij had Jan gevraagd wat er steeds was en Jan had het hele verhaal ver teld. Toen moeder dit hoorde mocht Jan een kistje aardappels halen om Aardi daarin te laten leven. Jan was natuurlijk erg blij en ging direct naai de boer om aardappelen en stopte Aar di er ook gauw bij. Aardi wist niet wat er met hem gebeurde. Maar toen hij met Jan thuis was gekomen en weer zijn bekende keldertje zag en Jan hem alles verteld had wist hij zijn dankbaarheid niet te tonen aan moe der die nu ook eens was komen kijken. Zo zie je dat zelfs een ontevreden kind door een aardappelmannetje weer lief kan worden. EINDE. Jacollen v. Schjjndel, Rubensstraat 26, Raamsdonksveer. (12 jaar). Pietje is een jongen die nooit stout is. Hij vroeg aan zijn moeder; „Hoe voel je je eigen als je stout bent?" „Ja", zei de moeder, „dat kan ik je niet pre cies vertellen". Op een dag speelde hij met zijn vrienden. Een van die vrien den zei: „Ga je mee, kinderen plagen?" „Nee", zei Pietje, „dat doe ik niet". Toen ging hij op een stoeprand zitten. Toen ging hij lopen. Een hondje kwam hem achterna. Daar zag hij een klim- rek. Hij ging er op zitten. Maar het hondje beet hem in zijn broek. Hij viel. Toen kon hij niets meer zien. Het was avond en hij dacht; toch moet ik weten hoe je je stout voelt en hij ging gelijk iemand plagen. Laurientje van der Zwaard, Burg. Passtoorsstraat 38, Breda. 8 jaar. ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bii alle apoth. en drog. UTRECHT (ANP) Onbekenden hebben in Hooglanderveen uit een niet afgesloten kippenhok van de 68-jarige boer D. van Wee 300 kippen gestolen. Vermoedelijk hebben de dieven hun buit in jute zakken en houten kisten ge stopt, waarna ze per vrachtauto zijn weggereden. U bent de zekérheid van uw kinderen, van uw gezin. Daarom is 't goed als vader het gezinsinkomen veilig te stellen in een levens verzekering. Een moderne vorm van sparen en risicodekken vindt u in de CONCORDIA OPBOUWPOLIS: Uitkering van een kapitaal op 60- of 65- jarige leeftijd. Bij eerder overlijden wordt dit kapitaal verméérvoudigd. Bij over lijden door een ongeval vindt nog een extra verdubbeling plaats. VOORBEELD. Kapitaal op 60 jaar ƒ10.000,-. Bij eerder overlijden ƒ20.000,-. Indien door ongeval ƒ40.000,-. Premie voor een 30-jarige ƒ32,-. per maand of f 362,27 per jaar. Het Claimrecht biedt u voorts de mogelijkheid om zonder verdere gezondheidswaarborgen de verzekerde kapitalen elke 3 jaar met 20/0 te verhogen. EXTRA WINSTDELING. U deelt bovendien in de winst. "Elk jaar groeit uw verzekerd kapitaal premievrij met het winstaandeel I Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij het hoofdkantoor van: CONCORDIA Coöp. Levens verzekering Mij. u.a. Oudenoord Utrecht. Telefoon (030) 16591. MEER DAN f 1.000.000.000 VERZEKERD KAPITAAL ATHENE (A.P.) De afgezette pre mier Fanajiotis Kanellopoulos is door het militaire bewind onder huisarrest geplaatst. Een vriend van de conservatieve pre mier, die 21 april bij de staatsgreep werd afgezet, zei dat toen hij gister nacht het huis van Kanellopoulos be zocht, twee politieagenten hem op de hoogte stelden van het regeringsbevel. De oud-premier heeft de vorige week twee aanvallen op de junta gedaan. Hij vertelde de militaire machthebbers dat zij het beste zo gauw mogelijk kon den verdwijnen. (ADVERTENTIE) Levensverzekering, uw bondgenoot, uw leven lang. En wie „begeleidt" uw persoonlijke welvaart, in combinatie met een levensverzekering? Juist... de Escorte-polis van De Nederlanden van 1870. Want de Escorte-polis biedt u de gelegenheid elk even kalender jaar het verzekerde bedrag met 10% te verhogen. Voor een hogere uit kering in de toekomst en dus voor meer welvaart voor u en uw gezin! Ideaal, vooral als u weet dat voor deze verhogingen geen nieuwe me dische keuring is vereist. Vraag nadere inlichtingen bij uw verzekerings-ad- viseur. DE NEDERLANDEN VAN 1870 NEW YORK (A.P.) Svetlana Alli- luyeva, de dochter van Joseph Stalin, heeft" verklaard het schrijven van een tweede boek over de Sovjet-Unie te overwegen. Het boek zal dan wellicht kritischer staan tegenover het tegen woordige systeem, voegde zij daaraan toe. Svetlana sprak in een televisiepro gramma over haar boek „Twintig brie ven aan een vriend". UTRECHT (A.N.P.) De 28-jarige varensgezel J. uit Hillegom en de 51- jarige metaalbewerker Van D. uit Ede, die vorige week donderdag kans zagen uit het selectie-instituut voor ter be schikking van de regering gestelden in Utrecht te ontvluchten, hebben precies twee dagen in vrijheid door kunnen brengen. De Edese politie kon zaterdag avond beide mannen aanhouden. De mannen waren via een nauw keu kenraampje van het Utrechtse insti tuut over de bijna vier meter hoge bui tenmuur de vrijheid tegemoet geklom men. EEN SAARLANDSE machinefabriek in Dillingen is er na twee jaar experi menteren in geslaagd een volauto matische bloemen- en plantenverpak- machine te construeren, die per uur maximaal 1.200 boeketten of planten kan verwerken. Het apparaat kost ongeveer 40.000 mark. (Van onze correspondent) AMERSFOORT De Amers- foorter Peter Nijmeijer (31), een etmaal gedoodverfd als de auc tor intellectualis achter de Bilt- se hasjiesj-affaire zit al weer in Brussel. Gistermorgen heeft hij de ou derlijke woning in de Borgesius- straat verlaten om- bij vrouw en kinderen in de Belgische hoofd stad bij te komen van alle op winding. Justitie-officier mr. G. W. vo'n Mey- enfeldt stelde hem persoonlijk op vrije voeten, toen na intensieve ver horen en naspeuringen geen bevesti ging was verkregen van het gerucht, dat Peter bemoeienis zou hebben ge had met de opzienbarende smokkel- affaire. De verdenking tegen Peter Nijmeij er was ingegeven door een artikel van gelegenheids agent-provocateur Eelko de Jong, op wiens aanwijzing een handjevol smokkelende stroman nen destijds werden gearresteerd. Vorige.week,kwam deze journalist in de Haagse Post nog eens terug op het spektakel, waarin hij zelf een niet onbelangrijke rol had gespeeld. Peter Nijmeijers doopceel en diens contac ten met de eerste arrestanten voegde hij samen tot een „jakkes", waarna Nijmeijer prompt in de kraag werd gevat als het vermeende meesterbrein. De Biltse recherche onderwierp hem aan een zwaar verhoor en trok Haagse Post's compromiterende aan wijzingen na. Vrijdagavond kwam de officier van justitie echter tot de conclusie, dat Peter Nijmeijer niet bewijsbaar zijn hasjiesj-slag had geleverd. Mr. Von Meyenfeldt nam de moeite om naar De Bilt te gaan. zijn arrestant op vrije voeten te stellen en hem een ritje in een politieauto naar huis te bezorgen. Peter Nijmeijer werd door zijn va der met open armen ontvangen. Om meteen te worden doorgestuurd naar een buurvrouw o®i haar de honderd gulden terug te geven, die zij onop vallend op een tafeltje had achter gelaten voor Peters vrouw. (ADVERTENTIE) Gecontroleerd, gegerenffeerd door hel Wereld-Wolmerle „En dan moeten ze er ook bij vertel len, dat die 7 delicten niets te bete kenen hadden. Peter had 7 bonnen gekregen wegens fout parkeren en daar moest hij in totaal 106 gulden boete voor betalen. Dat heeft hij nooit kunnen doen, omdat hij in Brussel woonde en daarom en om geen an dere reden stond hij in het opspo ringsregister. Ik heb die 106 gulden zelf maar betaald". Vader Nijmeijer acht het ongun stige portret dat de Haagse Post van zijn zoon maakte, zo genoegzaam als karikatuur ontmaskerd. Over het za kelijke verleden van Peter zegt hij verder niets meer, terwijl dat in de Haagse Post niet minder ongunstig werd afgeschilderd als zijn „criminele verleden." In de huiselijke kring viel de voor malige arrestant een pak van het hart, maar daarbij groeide zijn wraakgevoelens ten opzichte van de Haagse Post. Zaterdagmiddag kondigde hij aan Eelko de Jong een proces aan te zullen doen om zijn gram te halen voor de kwalijke beschuldiging aan zijn adres. „Dat heb ik hem goddank uit zijn hoofd kunnen praten", zegt vader Nijmeijer dankbaar. „Samen met een paar journalisten hebben zij hem ervan kunnen over tuigen, dat het zijn zaak alleen maar kwaad zou kunnen doen.'' Vader Nij meijer is overtuigd van de onschuld van zijn zoon, maar meent dat de Haagse Post zich niet voor een juri disch gat zal laten vangen. „Kijk", zegt hij, „de Haagse Post heeft geen onjuistheden geschreven, alleen maar onvolledigheden." Peters vader geeft toe dat zijn zoon 7 maanden in de cel heeft doorge bracht, geeft toe dat hij voor 7 delic ten in het opsporingsregister stond. „Maar dan moet zo'n Haagse Post er ook wel bij zeggen, dat hij die 7 maanden detentie heeft gehad wegens dienstweigering en desertie", zegt hij. Wel gaat vader Nijmeijer wat ver der in op de contacten die zijn zoon onderhouden heeft met de buitenlan ders, die enkele weken geleden wer den gearresteerd met een enorme voorraad van hasjiesj van superieur» kwaliteit. „Mijn zoon heeft zielsveel medelij den met die Marokkaan Zadgoud", zegt hij. „Ik heb de man ook persoon lijk ontmoet en ik moet zeggen: het is helemaal geen misdadigerstype. Het is natuurlijk niet te ontkennen, dat hij een aandeel in die smokkel- zaak had, maar u moet niet vergeten: dat is onder Marokkanen net zo ge woon als bij wijze van spreken het verkopen van sigaretten. Zadgoud is een man die hier in Nederland wilde werken voor vrouw en kinderen en hij heeft in zijn vaderland een heel normaal middel te baat genomen om wat extra's bij te verdienen". De heer Nijmeijer vindt niet, dat de Marokkaan veej schuld treft. „Nee hoor, die Marokkanen moeten ze niet hebben, dat kan ik u ook wel zeggen, maar die Spanjaard, die ze ook gear resteerd hebben, dat is de grote man". Peter Nijmeijer beweert nooit ge weten te hebben dat Zadgoud en zijn vriend Hakimi hasjiesj te verhande len hadden. Het zakelijk contact dat zij gedrieën onderhielden speelde zich op een heel ander niveau af. Nijmeijer had de Marokkanen eens bij toeval ontmoet en hen ingescha keld om zijn importhandei in confitu ren nieuw leven in te blazen. De Ma rokkanen zouden hem nieuwe agen turen bezorgen en in ruil daarvoor lenigde Peter korte tijd hun finan ciële nood. Het kwam echter nooit tot zaken en toen Peter kort geleden van de arrestatie van Zadgoud en Hakimi op de hoogte werd gesteld, ondernam hij pogingen bij een Hilversums con tactadres om nog iets van zijn geld terug te krijgen. Daar kwam hij evenwel op de kof fie: de recherche zorgde in Hilversum voor een warm onthaal en zette hem vast in De Bilt. Gisteren zou hij zijn voorgeleid, als de officier inmiddels niet besloten had zijn arrestant op yrfje voeten te stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hoge Raad der Nederlanden behandelde gisteren het beroep in cassatie van de 32-jarige Rot terdamse advocaat mr. L. J. R., die door het Amsterdamse gerechtshof werd ver oordeeld tot een week gevangenisstraf voor mishandeling. De Rotterdamse advocaat is een van de zes Tresleden die was betrokken bij het inwijdingsritueel met de roetkap, waarbij op 10 april 1965 een 20-jarige student uit Zeist om het leven kwam. De verdediger mr. H. M. van der Ven achtte het gebruik van de roetkap in strijd met de bewezen verklaarde opzet. Ook bestreed hij het feit dat de lucht in de roetkap bezwangerd met roet zou zijn geweest. Dat staat helemaal niet vast, zei hij. Over veertien dagen zal in deze zaak conclusie worden genomen. SAN JUAN, Argentinië (AFP) Een 14-jarig meisje in het Argentijnse San Juan, Maria Elena Tello, is na het ver nemen van de moord op president Ken nedy op 23 november 1963 bewusteloot geraakt en sindsdien slechts eenmaal even bij kennis geweest. Het meisje wa» een vurig bewonderaarster van de pre sident. Zij heeft vermoedelijk ongenees lijk hersenletsel.

de Stem | 1967 | | pagina 7