Veel geld ZET UW CAMERA EEN LEESBRIL OP Krommenie/ linoleum hunink Hoe maak ik scherpe foto's op korte afstand Vuilnisbelt Nieuwdorp zo vlug mogelijk weg VACUÜM MHVMST Even uitblazen mevrouw Meisjesharen en -streken NILLMIJ Kerk in beweging -papier voor uw pen Schipper na aanvaring vrijgesproken Bisschoppen vóér lokale kerken v.c.w. SUÈDE" EN NAPPAKLEDING STOFFENMANTELS - COSTUUMS - JAPONNEN PRACHTIGE SCHALEN VAN VUURVAST PORSELEIN BIJ EXTRA FIJNEI HUVAC voor uw gebruikte meubelen O O R E R E N Medicijnkastje moet veilig zijn voor peuters Jolo-mode in Utrecht ONTHOUDEN ZOEKER Voor mensen die er liever niet aan denken maar begrijpen dat dat juist heel gevaarlijk is Vrouw (36) na moord op kinderen ter beschikking gesteld Kantonrechter Terneuzen Boot overvaren Voorrang Latijn of Nederlands Aardgas DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 Spaar 6 zwarte Huvac- namen uit de Huvac- verpakking. Betaal ƒ7.95 bij en U ontvangt deze 3 exciu- sieve schalen iranco thuis. Vraag uw krui denier naar Huvac vacuüm rookworst. by aankoop nieuw#. Rechtstreeks van fabriek aan particulier met volledige fabrieksgarantie. Betaling in 6 - 12 of 18 mnd. Vraagt vrijblijvend catalogus. Postbus 538 Den Haag (ADVERTENTIE) sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook iiiiniiiiiniiiM ■uiibiiiibiiiibiiiibiiii IHIIIIIIIIIIIIIIlllllüolillIlllllUtlililllllUUti Wanneer Jantje of Pietje om van Annetje maar te zwijgen nog op de leeftijd is dat hij alles wat hij te pak ken kan krijgen in de mond steekt, staan de ouders vaak doodsangsten uit Getuige het feit, dat er 200 maal per dag in ons land alarm wordt geslagen door verontruste ouders, die vrezen dat hun kind iets verdachts naar binnen heeft gekregen. Dit geldt in de eerste plaats voor medicijnen. Met haast on onwezenlijke slimheid weten peutert zich meester te maken van gevaarlijke zaken. Een nieuw soort medicijnkastje tracht de risico's zoveel mogelijk te be perken door dat het afgesloten wordt met een slot, dat men slechts kan ope nen door twee van de vier op het deurtje aanwezige knoppen in te druk ken. Het deurtje scharniert aan de on derzijde zodat men het als een tafeltje kan gebruiken wanneer men een flesje uit het kastje haalt. De bovenkant loopt schuin af zod'at moeder het flesje er niet bovenop kan zetten en dan verge ten. Parijs heeft voor op elk ander mode centrum, dat het universeel is. Het creëert voor alle soorten „typen". De haarmode voor jonge meisjes houdt rekening met elke aard en le venswijze, zelfs met elke stemming: borstel het los, dicht om 't gezicht voor een romantisch effect, strijk het glad weg om sportief, héél gewoon en zonder tierlantijnen een jonge vrouw uit het atoomtijdperk te zijn. Alle daar tussenin liggen-de mogelijk heden worden in kapsels uitgedrukt door de creatieve vingers van de Pa- rij se coiffeurs. Luc Traineau heeft zijn jong meisje ter weerszijden van het gezicht brede lokken gegeven die naar voren zijn om geslagen. Een lange, dikke pony accen tueert de licht getoupeerde hoogte op de kruin (die het gemakkelijkst wordt bereikt door een mini-postiche). Het bloempje heeft een zoet accent aan dit lieve meisje dat een make-up draagt van Paillot. In het Parijse Instituut voor Orlane werd alles gezet op de gelaatsuitdruk king, die dan ook wat te zeggen moet hebben om dit weggestreken kapsel te verdragen. Weg, weg alle haren die zo strak mogelijk hoog in de nek bijeen zijn gebonden en alleen toestaan dat het einde van de onopgesmukte staart langs de hals naar voren ligt. Een kordaat en weinig model-achtig jonge meisjesgezicht dat door Orlane zorgvuldig is gemaquilleerd. „Een goed geïnterpreteerde mode ls naar ons menen iets dat te vergelijken is met een berg. Zij stijgt langzaam en gestadig omhoog tot ze de top heeft bereikt en handhaaft zich lang op een groot plateau om dan weer langzaam af te dalen. Bij de daling is echter alweer het begin te zien van de komende stij ging". Deze woorden gebruikte de heer J. Kreisberg, directeur van Jolo Cou ture, in Utrecht, bij de ontvangst van de modepers. Na een stilte van drie jaar toonde Jolo-oouture gelukkig weer zo'n col lectie, en zelden hebben we dit seizoen een homogenere, en fraaiere show ge zien Een show waarin het marron-nè- gre de belangrijkste kleur vormde, vaak in combinatie met wit, in stoffen als tweed, Shetland, crepe en fluweel. De schitterend geraffineerde eenvoud in de kleding wordt bereikt door eigen inter pretatie van de hedendaagse mode. Alle modellen zijn ontworpen door mevrouw Kreisberg en haar zuster en doen de naam Jolo, jong creatief en draagbaar eer aan. De meest opvallende tendensen in de collectie zijn de robe-manteaux, de che- misier, het langere meer getailleerde jasje op rok of jurk. dikwijls met celn tuur, waarbij bijzondere aandacht aan de gespen is besteed, de cape in combi natie met japonnen ,voor de morgen van tweed en voor de avond van flu weel of zware zijde, de broekrok in een klokkende vonfi met de zoom met op de knieën de langere rok die in enkele modellen werd getoond. Naast het don kerbruin veel zwart, vooral in de flu welen avondkleding, lange rok of man telpakje met fraaie witte blouses. Een enkele maal groen, roodgeel en grijs. Prachtig waren ook de hoeden met bre^ de randen, gedragen op een capuchon van jersey. Een korte blik mochten we tenslotte nog even werpen op de gebrei de modellen voor het komende voor jaar, en fraaie jurkjes met bijpassende mantels (Bijzondere correspondentie) V\e doorsnee-foto-amateur is ge wend om op circa 5 meter af stand van zijn onderwerp te blij ven. Meestal is hij nog veel ver der weg. Dat is begrijpelijk, want de meeste camera's laten niet toe, dat we het onderwerp dichter na deren dan op een afstand van ca. 90 cm. Dat is jammer, want daar door wordt een heel belangrijk ge bied voor hen afgesneden. Dat gebied is enorm groot. Het meet precies 1 vierkante meter en ligt dik wijls vlak voor u. Wanneer u door een herfstbos of een park loopt, ziet u daar een menigte kleine objecten: galappels, bloemen, paddestoelen... Stuk voor stuk onderwerpen die de moeite van een foto waard zijn. Het probleem is: hoe maak ik scherpe foto's op korte afstand? Voor vrijwel elke beginner is de voorzetlens het antwoord. Deze heeft geen enkele in vloed op de belichtingstijd en maakt daarom de techniek niet zwaarder- De voorzetlem is in elke maat ver krijgbaar, dus voor iedere camera een passende lens. De voorzetlens kunt u in verschillende sterkten krijgen. Die sterkt©, die tevens bepaalt hoe dicht u het onderwerp kunt naderen, wordt aangeduid in dioptrieën. Eén dioptrie, camera ingesteld op oneindig, afstand 1 meter; 2 dioptrie- camera ingesteld op oneindig, afstand 50 cm; 3 dioptrie, camera ingesteld op oneindig, afstand 33 cm; 4 dioptrie, camera ingesteld op oneindig, afstand 25 cm. We geven u een toelichting op dit lijstje. Als u even oplet ziet u, dat we zelf heel simpel de afstand tussen ca mera en onderwerp kunnen bepalen door de factor 100 te delen op het dioptriegetal. Dus 100 4 (dioptrie) is 25 cm. Verder rekenen wij gemakshalve de afstand tussen de cam aralens en de voorzijde van het object. Een voorzet lens van bijv. 2 dioptrie geeft in theo rie een opname-afstand van 50 cm; in de praktijk van circa 45-50 cm. Er is dus een geringe speling. Dit voorkomt getneoretiseer over reken vanaf het filmoppervlak enz." U weet immers lang niet altijd waar precies dat film oppervlak in uw camera zit? Onthoud dus dit tipje: Voorzijde onderwerp tot voorzijde voorzetlens." Uw camera is aldus uitgerust met een voorzetlens in staat om kleine ob jecten van dichtbij te fotograferen. Hierdoor komen zij relatief groot op uw negatief of uw dia. De meest ge bruikte voorzetlens is die van 2 diop trie; dus voor een afstand van ca. 50 cm. U kunt voorzetlenzen van verschil lende sterkte overigens altijd combi neren door ze op elkaar te plaatsen. Dat laatste gaat het best als u ze van hetzelfde merk koopt. Een voorzetlens van 1 dioptrie, geplaatst op een van OP DE FOTO Ook dit is de moeite waard om te fotograferen. (ADVERTENTIES) 2 dioptrie, stelt u in staat tot op ca. 33 cm te fotograferen. Nog een belangrijk ding voordat u de sluiter in gaat drukken: de .paral lax" of zoekerafwijking. Camera's met een aparte zoeker, meestal geplaatst boven de lens, geven op korte afstand (dus 50 cm) enige afwijking. U ziet door de zoeker niet hetzelfde beeld als dat wat de lens opneemt- In feite zou u wat hoger" moeten mikken wan neer u van de zoeker gebruik maakt. Handiger is het om met behulp van een breinaald of meetlatje, camera lens en onderwerp in één lijn met el kaar te brengen. Dat gaat des te ge makkelijker als u het toestel van te voren op een statief plaatst en gebruik maakt van een z.g- balhoofd. Hebt u de camera op deze manier ingesteld, dan hebt u vrijwel zeker raak ge schoten. Met dat meetlatje kunt u dan ook nog de juiste afstand meten. Waarom die camera op oneindig? Dat is gauw gezegd, u hebt dan de optimale scherptediepte. Uw camera heeft in dat geval nl. die veiligheids zone van circa 5 cm. Gebruik dan verder een zo klein mogelijk diafrag ma. Om dat te bereiken zult u, vooral onder bomen, waar veel paddestoelen voorkomen, een flitslamp je te hulp nemen. Dit zorgt ervoor dat u op die korte afstand een zee van licht hebt. Een lensopening van bijv. f 16 is dan best te doen. Bij het maken van bijv. kleurendia's nemen we even een blauw flitslamp je. Om de bloem of paddestoel goed te laten uitkomen, zoeken we een rustige achtergrond- En als die er niet is, ne men we een grijs stukje stof in or zak mee. Houd dat stukje stof dan op ca. 25 cm achter hef onderwerp. Als u eens denkt over het aanschaf fen van een nieuwe camera zou u uw gedachten bijv. over de „spiegelreflex" kunnen laten gaan. Deze camera kent geen zoekerafwijking, want u kijkt via een spiegel door de opnamelens. Deze spiegel klapt vlak voor de opname weg en laat het licht op de film val len. Uitgerust met een voorzetlens is dit type camera een ideaal toestel voor dichtbij-opnamen. Maar met welk toestel u ook fotografeert, de herfst is altijd een foto of dia waard- VERZEKERINGEN (Van onze correspondent) ARNHEM De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft gis teren achter gesloten deuren krank zinnigverklaring, ontslag van rechtsver volging en terbeschikkingstelling van de regering gevraagd tegen de 36-jarige mevrouw J. O. K. uit Millingen. Zij bracht op 2 november jongstleden haar vijf kinderen van twee tot zeven jaar met bijlslagen om het leven. De vrouw leefde onder armoedige omstan digheden na een mislukte emigratie naar Australië en Zuid-Afrika. Haar man, een 38-jarige schoenmaker, ver bleef nog in Zuid-Afrika en zou van plan zijn geweest zijn gezin te laten overkomen. De vrouw had weinig ver trouwen meer in de toekomst van haar en haar kinderen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De schipper F. van M., die in februari met zyn schip be trokken was by een aanvaring, is door de Terneuzense kantonrechter, mr. Van Hees, vrijgesproken. De officier, mr. Th. Lebret, had 95,- boete geëist. Schipper Van M. voer in februari van dit jaar op een avond bij harde Wind met zijn motorschip „Ismaya", dat niet geladen was, door het kanaal Gent - Terneuzen in de richting Gent. Nabij de Lelybrug te Sluiskil passeerde het schip een geladen Noorse coaster „Viking". Op dit moment doemde het Belgische motorschip de „Filippe" uit het don ker vlak voor de „Ismaya" op. Een aan varing kon niet vermeden worden. „En het was flink raak ook", zei kanton rechter mr. C. J. M. van Hees. „Uw vrouw en kinderen moesten direct overstappen op een ander schip". Schipper J. M. van de „Filippe" was niet ter zitting verschenen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot ƒ25,- boete. Schipper Van M. vertelde ter zitting dat hij door de vele fabriekslichten het mastlicht van het Belgische schip niet had kunnen onderscheiden. Mr. F. Adriaansen, die als zijn ver dediger optrad, zei in zijn pleidooi dat de boeg van de „Filippe" hoger lag dan het achterschip en zodoende geen uit zicht bood op de boordlichten. De schipper van de „Ismaya" had, volgens mr. Adriaansen. redelijk genavigeerd door zeker met zo'n sterke wind het Noorse schip voorbij te varen. Mr. Van Hees achtte de schuld van schipper Van M. niet bewezen. (ADVERTENTIE) j Goede wljri tshlet duur! (Van onze correspondent) WALSOORDEN Twee personen van Duitse nationaliteit zijn op een wat ge heimzinnige wijze aan wal geklommen in Walsoorden. Zij verklaarden in hun motorschip Mike overvaren te zijn door een in de richting Antwerpen varend schip en zij zouden zich ternauwernood hebben gered met behulp van een aan hangend bootje. De Mike was gezonken in de Westerschelde na de aanvaring. AOHT PERSONEN zijn om het leven gekomen en acht ernstig gewond, toen twee huizen in Zeinhom, een buitenwijk van Cairo, instortten. DRIE MIJNWERKERS zijn om het leven gekomen bij een ontploffing in een zwavelmijn te Matsoeo, in het noorden van Japan. De actualiteitenrubriek van de VARA zat gisteren goed achter het Oosten- rij ks-Joegoslavische nieuws van de dag aan. Koos Postma sprak telefonisch van uit Bussum met Simon Wiesenthal, die zich in een studio bevond van de ORTF te Parijs. Uit de eerste hand ontvingen we details over de wijze waarop het net rond 'Rajakovic gesponnen was, maar waarvan de gaten weer eens te groot zijn gebleken. Wiesenthal meen de dat hij ditmaal de slag verloren had, maar dat de hele oorlog nog voor hem lag. We kunnen er dus van op aan, dat hij het vechten tegen de antisemitische bierkaai nog lang niet heeft opgegeven! Tussen de andere programma's van deze avond noteerden we een drietal Amerikaanse noviteiten. Voor achten opende de NTS haar serie afleveringen die zal later zien wat ons in de volgen de eeuw technisch allemaal te wachten staat. We hopen, dat wanneer het een maal zover is en wij tegen die tijd ge leerd hebben hoe we met het computer- mirakel moeten leven, de heren deskun digen erin geslaagd zullen zijn het ding te verlossen van de akelige neusklank, die het nu nog bezit. „I spy", het twee de nieuwtje, deed ons vanwege het aan tal omvallende lieden, denken aan het wereldvermaarde kegelspel. De rij nou veautés werd besloten door „Twilight zone", een reeks fantastische verhalen die we een paar jaar geleden via België Vlaams al eens gezien hebben. N. R. (Van een onzer verslaggeefsters) De Nieuvvdorpers, die by burgemees ter en wethouders van 's-Heer Arends- kerke een klaagschrift over de vuilnis belt van Nieuwdorp hebben ingediend krijgen hun zin. In de gisteravond ge houden raadsvergadering is besloten dat de belt gesloten en zo vlug mogelij'» verwijderd zal worden. Een vraagstuk is nog waar de nieuwe belt moet ko men. De bedoeling is dat het vuilnis van Nieuwdorp naar de belt in 's-Heer Arendskerke wordt gebracht- Geen bezwaren waren er tegen het voorstel van b. en w. om het eerder beschikbaar gestelde krediet van 80.000 gld. voor het aanbrengen van douches in woningwetwoningen met 20.000 gld te verhogen. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van b. en w. een aantal wijzi gingen aan te brengen in de verorde ning doorstromingsfonds. Zo is o-a. de voorwaarde van de minimale huur van de te betrekken woning teruggebracht „van f 100,— op f 85, per maand. Evenredig hiermede is de voorwaarde van de maximale huur van f 90,per maand1 van de woning die wordt verla ten, verlaagd tot f 70,— per maand. De voorwaarde van het minimale huur- verschil is nu i.p.v. f 25,— per maand vastgesteld op f 20— per maand. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. zal het grootste deel van de aan gekochte gronden in het industrieterrein, in 's-Heer Arendskerke opnieuw wor sen verpacht. De gronden zijn n-1. nog niet nodig voor industriële doeleinden. Een uitgebreide discussie was er over 't voorstel van gemeentewege tot het aanstellen van 'n conciërge in 't nieu we verenigingsgebouw te Lewedorp. Het gebouw zal vermoedelijk eind dit jaar in gebruik genomen kunnen wor den. De conciërge zal worden belast met net onderhoud van en toezicht op het gebouw. Als tegenprestatie voor het werken in de weekeinden en op vrije dagen zal de conciërge de gelegenheid krijgen de keuken te exploiteren. Verder zal dé conciërge in de reste rende tijd gemeen/te-werkman zijn. Met name de heren J. van de Guchte (AR) en A. Sonneveld (CHU) hadden bezwaren tegen de combinatie conciër ge/werkman. Beiden heren stemden tegen het voorstel- IHIflKilillllllllllllllJ! 1IHIIHII III llll I (Door dr. Alfred van de Weijer, o.f.m cap.) ROME De synode wil in over grote meerderheid dat de lokale ker ken een ruime zelfstandigheid geven. Dat is gebleken uit de debatten over de herziening van het kerkelijk recht, waarbij een van de veders tot de opmerkelijke uitspraak kwam: „De lokale kerker^ zijn in hun wettige verscheidenheid de ware, universele en katholieke kerk". Dat bleek ook uit de steeds terugkerende wens, om het beginsel van subsidiariteit in het nieuwe kerkelijk recht in te bouwen. De debatten over de herziening van het kerkelijk recht, die nu enke le dagen aan de gang zijn en al spoedig tot een eind zullen komen, hebben naar het schijneen gunstig verloop. De synode beperkt zich er toe, zijn visie te geven op de alge mene beginselen, naar welke de com missie zich bij haar arbeid heeft la ten leiden. Veel meer kan hij ook niet doen. De bespreking van de af zonderlijke herziene artikelen zou veel te veel tijd en energie gaan vergen. In de besprekingen tekenen zich enkele algemene lijnen af, die de moeite van het vermelden waard zijn. De synode is ervan overtuigd, dat er kerkelijk recht moet zijn, de kreet „laten wij het kerkelijk recht maar afschaffen" maakt zij zeker niet tot de zijne. Maar wel stelt zij nadrukkelijk, dat dit kerkelijk recht een geheel eigen geest moet ademen: een evangelische geesteen geest van respect voor de menselijke per soon, een geest die herinnert aan het Vatilcaans concilie. Haar rechtssy steem zal op een solide theologische basis moeten berusten En in geen geval zal de kerk mogen terugvallen in het juridisme, waarvan zij in de laatste eeuwen zozeer het slachtoffer is geweest. Met grote nadruk komt de synode op voor de rechten van de menselijke persoon. Het procesrecht dient ver eenvoudigt ev versneld te worden. De straffen die men inloopt door het stellen van een daad zelf, zonder dat een proces wordt gevoerd, dienen tot het uiterste worden beperkt. (N.B.: In Rome loopt een geestelijke, die in burgerkleren naar de bioscoop gaat, ook al draait nog zo'n onschul dige film, persé de straf van de suspensie op, dat wil zeggen: hij mag geen mis meer lezen en geen sacra menten meer toedienen). Straf pro cessen moeten in het vervolg met open- deuren worden gevoerd hetzij in zeer uitzonderlijke gevallen. Het aantal huwelijksbeletselen dient te worden - verminderd. Een ander thema dat bij herhaling naar voren kwam, was de noodzaak om in de nieuwe codex de rechten en de plichten van de leek nauwkeurig te omschrijven. Daarbij mochten die van de vrouw in geen geval worden vergeten. Zeer belangrijk is ook de wens van zeer veel synodeleden, om het beginsel van subsidiariteit met even zoveel woorden in de codex op te nemen. Dit beginsel zegt: dat lagere organen het recht hebben om hun eigen zaken te regelen tenzij bewe zen kan worden, dat hogere organen dit moeten doen terwillr van het al gemeen welzijn. Met andere woor den: een lokale kerk kan zijn eigen liturgische regels ontwerpen, zijn eigen systeem van priesteropleiding, zijn eigen vormen van kerkelijk le ven, zolang het algemeen welzijn van de kerk er niet door geschaad wordt. En dit zal niet licht gebeuren, aangezien het juist de pluriformiteit der verschillends kerken is, die het gezicht van de wereldkerk moet be palen. Indien overeenkomstig de wens van de synode, genoemd beginsel van subsidiariteit in de nieuwe codex wordt opgenomen, zal hopelijk voor goed een einde komen aan het do delijke centralisme, waaronder de westerse kerk sinds hei concilie van Traite zoveel heefi geleden. Voor zover wij hebben kunnen nagaan, heeft slechts één bisschop zich tegen het ontstaan van lokale kerken uit gesproken, omdat hij bang was, daar mee het verschijnsel der nationale kerken weer binnen te halen. Uit een en ander blijki wel, dat de synode vrij voortvarend van start is gegaan. Indien deze gegevens ten minste juist en volledig zijn. Daar omtrent moeten wij enig voorbehoud maken, omdat de vergaderingen zich tot nog toe geheel buiten onze waar neming om volt'-ekken Slechts één man is er bij aar.ioezip mgr. Fausto Vallainc,. de directeur van het Vati- kaanse persbureau. Hij maakt noti ties en legt deze na iedere vergade ring ter goedkeuring voor aan een comité van vijf bisschoppen. Zij zeg gen mgr Vallainc wat hij wel en wat hij niet kan vertehen. Het aldus tot stand gekomer verslag wordt aan de journalisten voorgelezen. Wij moeten zeggen dat een der gelijke voorlichting niet aan de eisen beantwoordt. Het wachten is op het ogenblik, dat de strakke Vatikaanse teugels een beetje gevierd zullen worden. De eerste tekenen, die erop wijzen, dat dit zal gebeuren, werden reeds gesignaleerd. Gisteren beschik ten journalisten reeds over een vol ledige lijst van de sprekers van die dag. En als dat schaap eenmaal over de dam is, dan volgen er meer. (Zie ook pagina 9) Nu de Wagenbergse voetbalclub V.C.W. met haar eerste eftal in de tweede klasse K.N.V.B. speelt, moet gezegd worden dat er prachtige pres taties worden verricht. Zoals uit de laatste twee thuiswedstrijden is geble ken, wordt het spel van deze club ook wel gewaardeerd, want er zijn zo gemiddeld 2000 bezoekers aanwe zig. Maar het is niet gemakkelijk om het goede spelpeil en alles wat er aan vastzit vol te houden, wanneer het publiek niet meewerkt. Als men zo hier en daar de kritiek hoort te gen de spelers, bestuur en trainer, vraag ik me af, hoe het mogelijk is dat zulk een onkundige leiding met zul ke waardeloze spelers tot zulke grote prestaties komt en zoveel publiek trekt Het is niet moeilijk om langs de lijn te zeggen hoe het moet, maar wel dm het zelf te doen. BREDA P-P- Zaterdagmiddag 30 september J.L vond er in Breda weer eens een on geval plaats, doordat een automobi list bij het rechts afslaan geen voor rang verleende aan een rechtdoor- gaande bromfietser; als men er eens oude kranten op naslaat, komt men tot de mening, dat wellicht het groot ste aantal dodelijke ongelukken met brommers en motorfietsen gebeurt, doordat automobilisten menen, dat tweewielers nooit de voorrang bezit ten boven vierwielige motorvoertuigen, ook niet op een voorrangsweg of bij het links resp. rechts afslaan! Natuur lijk ligt de grootste schuld bij de au tomobilist, met diens mentaliteit van: „Mij kan toch niets gebeuren, als die tweewieler niet stopt", maar ook die genen, die de wegen aanleggen zijn m.i- medeverantwoordelijk. Terwijl de minister van Verkeer en Waterstaat juist ijvert voor veilige wegen, leggen bovengenoemde personen bij een kruis punt doodleuk zo'n wijde bocht in het fietspad, dat elke associatie bij de au tomobilist met de regel: „Rechtdoor- gaand verkeer gaat altijd voor" te niet wordf gedaan. Ook de afwijkende regelingen bij verschillende kruisingen van langzaam en snelverkeer in onze stad, bijv. op de Claudius Prinsenlaan, werken bijzonder verwarrend. Tenslot te zou ik nog willen wijzen op een an dere veel voorkomende oorzaak van het verongelukken van bromfietsers, n.l. het op een onverlicht geparkeerde auto botsen. Hoe vreemd het ook mo ge klinken, het is niet altijd de schuld van de automobilist; op de Laan van Mertersem b.v worden 's avonds tientallen auto's onverlicht geparkeerd, braaf binnen 30 meter van een bran dende lantaarnpaal. Maar om half twaalf 's avonds wordt uit oogpunt van besparing driekwart van de lan taarns uitgedaan, niet regelmatig om en om, maar b.v. 1 brandende en dan weer 3 gedoofde. Vooral ook door de talrijke bomen ter plaatse is het dan aardedonker. Maar de volgende och tend lezen we weer in de krant, dat een bromfietser „door onverklaarba re oorzaak achter op een auto is ge botst. Hopelijk laat men deze gemeen telijke bezuinigingsmaatregel voortaan achterwege, want mensenlevens zijn niet met. geld te betalen". BREDA R.L.J. Hermans. Nog steeds komt het voor, dat men liever het Latijn zou willen gebruiken in plaats van het Nederlands in de lituurgie. Een afdoende reden daartoe kan er niet zijn. Immers de mensen kunnen nu beter de mis volgen en zijn er meer bij betrokken. Het Latijn blijft ook thans nog een vreemde taal. En wat verstaat men ervan. Ze ker, er zijn regels, die men kan ge bruiken. Maar meestal is het uit ge woonte. Credo, Dominus vobiscum enz. dat kent iedereen. Men beroept zich op missaaltjes en kerkboeken. Maar gebruikt men die dan bezigt men ook de moedertaal. Maar wat verstaat men van de priester. Zeg het maar ronduit: Niets. Is het daarom geen weldaad dat men de celebrant nu wel kan verstaan? HUYBERGEN, BR. AMBROSIUS. In de Stem van woensdag 27 sep tember j.l. worden twee vergelijkingen gemaakt om» het verschil aan te tonen tussen de kosten van woningverwar- min* met aardgas en andere brand stoffen. Daarin is een o.i. toch wel erg be langrijk punt over het hoofd gezien. N.l- het tot dusver toch in elk gezin wel erg noodzakelijke gasverbruik voor koken en warmwaterbereidin'g. Een niet al te groot gezin zal toch minstens 300 m3 aardgas nodig heb ben voor koken en warmwaterberei ding. 300 m3 aardgas is 510 m3 cokes- ovengas (mijngas). Bij de vergelijking in uw krant voor centrale verwarming gaat u uit van 3.300 m3 maar dan komt er toch altijd minstens die 300 m3 voor koken etc. bij. Maar die 300 m3 kosten dan slechts 300 x 7 ct. is f- 21,-. Nu betaalt men hiervoor 510 x 13 ct. is f 66,30, vastrecht per jaar f 30,-, samen f 96,30. Voordelig ver schil f 75.30 per jaar. Om eerlijk te zijn moet u nu in ie der geval tussen 2 dingen kiezen n.l.: 1 U moet uw lezers er op wijzen dat het gas voor koken etc. in diit geval f 75.30 voordeliger wordt. 2 U moet zeggen dat de kosten voor koken etc. gelijk blijven maar dan moet u het in de krant berekende be drag van f 388,80' verminderen tot f 313,50. En dan wil ik 'niet praten over het in uw artikel genoemde vast rechtbedrag van f 157,80, dat in Roo sendaal slechts f 150,- is. Volledigheidshalve wil ik nu ook met een nog even de vergelijking voor lo kale verwarming onder de loep ne men. In dit geval kosten die bewuste 300 m3 voor koken etc- f 30,-. Dus altijd nog een voordelig verschil van f 66,30 per jaar op koken etc. of het in de krant genoemde bedrag voor verwarming verminderen tot f 174.50. Het spijt me echt (en dat méén ik) voor de kolen- en olieboeren, maar verwarming met aardgas is nu een maal nóg voordeliger dan in uw krant is voorgesteld. ROOSENDAAL, W. VOGELS. .Den Bosch, Schapenmarkt 17 Tel. 04100-39125 Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-3Ï086 Heuvelstraat 44 Tel. 04250-21620 St. Annaplcin 6 Tel. 04250-31621 1

de Stem | 1967 | | pagina 5