„VERKIEZINGEN GELDIG" Dampo Overheid mist visie op buitenlandse arbeiders-kwestie in bpaXs8ln8 kranten boycotten synode wegens geheimhouding kijk,zuiver scheerwol LONDEN f146,- f99,- Generaal ten voeten uit Meerderheid nat. vergadering Z.-Vietnam Kerk 4 Paus de synode Politieke rel rond Philby DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 OKTOBER 1967 BISSCHOPPEN AKKOORD MET NIEUW KERKELIJK RECHT Opschieten Celibaat Deken verhindert jongeren-mis in Venray Wegpiraat trok revolver Kunstnier afdeling FRANSE BOEREN OP DE VUIST VADER BELET AANRANDING CHINEZEN Twee processen tegen oorlogs misdadigers dagen Een hele zaterdag in Londen" Hoek van Holland-Harwich DR. WIARDI BECKMAN-STICHTING GEEN KLACHTEN BIJ GEZAMENLIJKE TREINREIZEN BURGERS-MILITAIREN DWANG RISICO'S 8 iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (door dr. Alfred van de Weijer, cfm. cap.) ROME In de rede, waarmee paus Paulus de bisschoppensynode geopend heeft, zijn een paar dingen bijzonder opgevallen. Het eerste is dat de paus zich grote zorgen maakt over de huidige geloofscrisis in de katholieke kerk. Hij be schouwt deze crisis als voornaam ste punt dat de op de synode be sproken moet worden Zeer opvallend waren de kritische woorden, die hij wijdde aan het werk van „niet weinig leraren en schrijvers" in katholieke kring, zon der nader aan te duiden welke per sonen of scholen hij op het oog had. Daarbij kon men zich niet aan de indruk onttrekken, dat hij lera ren en schrijvers bedoelde, die zich de laatste jaren op het internatio nale vlak een zekere bekendheid hebben verworven. Zich bij de ope ning van een internationale verga dering richten tegen zuiver lokale grootheden heeft immers geen en kele zin en mag men van een man als paus Paulus niet verwachten. Het is dan ook de moeite waard, nog eens precies na te gaan, welke bezwaren de paus heeft tegen het werk van deze „niet weinige leraren en schrijvers". Hij begint met te er kennen, dat zij inderdaad verlan gen aan de katholieke leer een nieuwe uitdrukkingsvorm te geven. Maar in feite „zijn ze er dikwijls meer op uit, het geloofsdogma aan het moderne denken en spraakge bruik aan te passen, dan zich te houden aan de normen van het kerkelijk leergezag". Zij geven vrij uit als hun mening te kennen „dat men met veronachtzaming van de eisen der rechtgelovigheid uit de geloofswaarheden diegenen kan uit kiezen, die men afgaand op een in stinctieve persoonlijke voorkeur aannemelijk acht, en de andere verwerpen". Als men de portee van deze zeer zware verwijten op zich laat inwer ken, komt men opnieuw voor de vraag te staan, aan welke theologen en schrijvers ze wel gericht mogen zijn. Zullen denkers als Schille- beeckx, Schoonenberg, Batzinger, Rahner, Congar, Danielou, Küng om maar een paar namen te noe men zich in de hier gegeven om schrijving herkennen? Het ant woord kan niet anders luiden dan: neen. Maar als zij zich door deze verwijten niet getroffen weten, op wie slaan ze dan? Het zou, menen wij, nuttig zijn, indien er op deze vragen een antwoord zou komen. Anders is het gevaar groot, dat aan de goede naam van onze heden daagse theologen een niet verdien de schade wordt toegebracht. Mis schien dat het verdere verloop van de synode in deze pijnlijke zaak enige helderheid zal brengen. Een ander punt uit de pauselijke openingsrede, dat de aandacht ge trokken heeft, betreft de bevoegd heid van de bisschoppensynode. Zo als bekend overheerst in curiale kringen de mening, dat de synode niet meer is dan een verlengstuk van het pauselijk primaat. Wie hieraan nog mocht twijfelen, zou er goed aan doen de Osservatore Romano van 29 september, de dag voor de opening van de synode, eens te raadplegen. Daarin wordt een opsomming gegeven van de ver schillende opinies, die er op dit stuk onder de deskundigen bestaan. Met kennelijke instemming wordt de mening aangehaald van het theolo gische tijdschrift „Renovatio" uit Genua, dat stelt, dat de synode zijn bestaan enkel en alleen dankt aan een vrije beslissing van de paus, geen enkel fundament heeft in een goddelijke instelling en dus in geen enkel opzicht behoort tot de con stitutie van de kerk. Het leidt geen twijfel, dat de Os servatore hiermee de mening ver tolkt van doorgaans zeer behoud zuchtige kringen. Maar hoe is de mening van de paus? Bij de plech tige opening in de St.-Pieter deed hij de hoopgevende uitspraak dat de synode „als het ware uit het con cilie was geboren" en wel uit de daar ontstane behoefte aan een be tere beleving van de bisschoppelijke collegialiteit". Tijdens de eerste be sloten zitting kwam hij op de kwes tie terug door te zeggen: „Ook al is de synode geen oecumenisch con cilie, toch is zij er in zekere zin een afbeelding van, weerspiegelt hij zijn geest en zijn werkwijze en heeft hij, dat geve God zelfde carismata van wijsheid en liefde." Ook al hebben de bisschoppen op de synode normaal gesproken alleen een raadgevende stem, de paus be loofde nadrukkelijk, aan hun uit spraak in bepaalde gevallen een be slissende betekenis te zullen geven. Deze woorden klinken hoopvol en ze bieden voor de synode gunstige perspectieven. Sommigen hadden ze misschien wat duidelijker gewild. Maar dan moeten ze zich realiseren, dat de paus de zaak voorlopig liever openlaat om te zien hoe de synode zich ontwikkelt. ROME (KNP) Uit het officiële communiqué van gistermiddag (ruim drie uur na afloop van de vergadering) blijkt dat de bisschoppensynode het eens is met de beginselen, waarop het kerkelijk recht wordt vernieuwd. Welke beginselen dit sijn, deelt het communiqué niet mee, maar in ieder geval is er uit op te maken, dat hiermee o.m. wordt bedoeld, dat de nieuwe wetgeving het subsi diariteitsbeginsel huldigt, nl. dat niet centraal wordt geregeld, wat ook plaat selijk kan. Er werd hier overigens ook al ge waarschuwd tegen een te zwaar gewicht van de bisschoppenconferenties, want dat zou kunnen leiden tot het ontstaan van deelkerken. Aangezien geen namen van sprekers bekend werden gemaakt, is het niet duidelijk, wie wat gezegd heeft. De overdreven geheimhouding heeft de Romeinse correspondenten van verschillende Italiaanse en buitenlandse kranten er toe gebracht de bisschoppen synode verder maar te boycotten. Er schijnt gisteren op de tweede ver gadering nog met geen woord gerept te zijn over de uitbreiding van de agenda met kwesties die bijzonder ac tueel zijn, zoals het celibaat en de mogelijkheid tot hertrouwen van kwaadwillig verlaten echtelieden. Deze uitbreiding van de agenda werd niet aan de orde gesteld, omdat de sy node nog gehoor heeft willen geven aan de wens tot opschieten i.v.m. de te verwachten operatie van de paus en omdat de bisschoppen even de kat uit de boom willen kijken. Een en ander is gebleken uit de ver gadering van vandaag, waarin in een hoog tempo door de stukken betreffende de herziening van het kerkelijk wet boek werd gejaagd. Gisteren werd er in ieder geval nog wel over gediscus sieerd wie nu bij de synode horen en wie niet. Het bleek dat drie curie kardinalen, die de vergadering bijwoon den, niet op de ledenlijst vermeld wa ren, nl. de kardinalen Tisserant, Fer- retto en Staffa. Tenslotte vond men gronden ze toch toe te laten. Kardinaal-patriarch Maxrmos IV Saigih, hoofd van de Melchitisch-katho- lieke kerk, heeft in een brief aan paus Paulus krachtig aangedrongen op gron dige bestudering van het priesterceli baat. Hij stelt de oprichting voor van een pauselijke commissie, die deze aan gelegenheid aan een diepgaand onder zoek moet onderwerpen. De brief van de kardinaal-patriarch is in de vorm van een bijdrage gepu bliceerd in „Der Seelsorger", een tijd schrift uitgegeven door het instituut voor de zielzorg in Oostenrijk. De patriarch wijst er op dat hij van (ADVERTENTIE) Pracht jongenstrui uit de fully fashioned truien- en vesten- collectie van Delana. Gebreid uit zuiver Tasmanie scheerwol: mo dern wascomfortkrimpwerend en vervilt niet. Ideale mode is kindermode van Delana! Maat 116-164, prijs vanaf 18,95. kindermode, tricotmode talrijke priesters brave en hard werkende priesters zoals hij zegt het verzoek had gekregen om toch het stil zwijgen te verbreken. Het celibaat is volgens de patriarch het ideaal van een elite en moet dat ook blijven. Het mag daarom niet als verplichting aan de priesterwijding ge koppeld worden. De kloostergelofte van armoede is veel gemakkelijker te onder houden dan het celibaat, maar wordt niet van alle priesters de eerste gelofte gevraagd, maar wel de tweede, welke een bijzondere roeping en aanleg ver eist. (Van een onzer verslaggevers) VENRAY. Deken Loonen van Ven ray heeft verhinderd dat voortaan een eucharistieviering voor jongeren kan plaatsvinden in de foyer van het cultu reel centrum te Venray. Op verzoek van de deken heeft de directeur van het centrum namelijk het contact met het comité Jongerenkerk Venlo", dat deze diensten leidde, ver broken. - - Meer dan 500 jongeren bezochten ge regeld deze eucharistieviering, die elke zondag in de foyer van het cultureel centrum werd gehouden. Ten gevolge van de maatregel van de deken vond afgelopen zondag voor het eerst sinds maanden geen dienst in deze foyer plaats. Deken Loonen is van mening dat het comité vooraf contact had moeten opne men met de commissie liturgiehernieu wingen in het bisdom Roermond. Aan een reeds eerder gedaan verzoek zijner zijds, was door het comité geen gevolg gegeven. FRANKFORT (D.P.A.) Een recht bank in Frankfort heeft gisteren een 46-jarige vrachtautochauffeur tot veer tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bij een conflict over de be taling van een door hem veroorzaakte beschadiging aan de auto van een an dere weggebruiker deze man met drie revolverschoten had gedood en de ouders en een vriend van het slacht offer had verwond. De rechtbank nam aan dat de man ten tijde van de schietpartij niet geheel toerekeningsvatbaar was. Toen het von nis bekend werd protesteerden mensen op de publieke tribune, die de straf te laag vonden. <Van onze correspondent) NIJMEGEN In het St.-Radboud- ziekenhuis te Nijmegen is de zojuist gereedgekomen nieuwe kunstnierafde- ling officieel overgedragen aan de uni versiteitskliniek voor inwendige ziek ten. Door deze overdracht gaat de onder afdeling voor nierziekten van dit in stituut beschikken over een uiterst modern geoutilleerde eenheid, waarin patiënten met een geheel verloren ge- gane nierfunctie kunnen worden behan deld. GUIMPER, FRANKRIJK (AP) Verbolgen Bretonse boeren hebben gisteren uit protest tegen de dalende prijzen der landbouwprodukten met de politie van Guimper gevochten en het plaatselijke Gaullistische hoofdkwar tier geplunderd. De boeren en politiemannen raakten slaags na een protestvergadering. Het aantal gewonden is niet bekend, maar verscheidene voertuigen van politie »n leger werden beschadigd. De demonstratie werd gehouden op een nationale protestdag die dooi de boeren-organisatie is uitgeroepen. DEN HAAG (ANP) De 20-jarige kantoorbediende T.L. uit Den Haag is door de politie ingesloten op beschuldi ging van poging tot aanranding. De jongen heeft inmiddels bekend. Hij was gisternacht even na twaalf uur op de bromfiets een 15-jarig meis je gepasseerd. Na haar voorbijgereden te zijn had hij zich in een portiek verscholen, het meisje opgewacht en lastig gevallen. De vader van net meisje, ongerust geworden, overmeesterde de jongen. DE BUITENLANDSE verslaggevers bij het proces tegen de Franse filosoof Regis Debray in Camiri (Bolivia), zijn door de president van het tribunaal gewaarschuwd geen kwaadwillige of onjuiste berichten te verzenden, of an ders de kans te lopen van verdere be richtgeving over het proces te worden uitgesloten. (ADVERTENTIE) BIJ VERKOUDHEDEN SAIGON/Washington De presidentsverkiezingen van 3 september jl. in Zuid-Vietnam zijn gisteren door de voorlopige nationale vergadering met 58 van de 106 stemmen geldig verklaard. De generaals Thieu en Ky wer den uitgeroepen als president en vice-president van de republiek. Direct na het bekend worden van de uitslag verklaarde de voorzitter Phan Khac Soe, dat hij aftrad: „Ikzelf geloof dat de ver kiezing ongeldig was", aldus Soe. Er waren 43 stemmen voor on- geldigverklaring. Verdere ont wikkelingen in en rond de Viet namese oorlog waren: Volgens het resultaat van een onder- zoek door het bureau Louis Harris naar de openbare mening in de V.S. was in september slechts 58 procent van de ondervraagden het eens met Amerika's militaire ontreden in Vietnam. In augus tus en juli was dit percentage respec tievelijk nog 61 en 72. Slechts 20 pro cent van de ondervraagden wenste een totale militaire overwinning van de V.S. in Vietnam. Het Amerikaanse weekblad „Time", dat lange tijd het standpunt van presi dent Johnson inzake Vietnam heeft ge steund. heeft zondag voor het eerst een krachtiger Amerikaans vredesstréven geëist. m Nu pas is bekend geworden dat van af Chinese koopvaardijschepen die in de Noordvietnamese haven Haiphong lagen, is geschoten op Amerikaanse vliegtuigen, toen deze onlangs boven de stad vlogen. De gezagvoerder die dit nu in Hongkong heeft verteld, zei dat hij ook een toestel had zien neerstorten. De politie in Saigon heeft met de gummistok een groep van 400 studen ten uiteengejaagd, die probeerde een tegen de regerings gerichte mars naar de nationale vergadering te houden. Zij protesteerden tegen de verkiezingen van 3 september. Een Amerikaanse infanteriedivisie maakt momenteel een strook van 8 bij 6,4 hectare van het z.g. Hobobos met de grond gelijk. Sinds jaren is dit bos een bolwerk van Vietcongstrijders, die er veel Amerikanen hebben gedood. LONDEN (AFP) Onthullingen ii de Engelse pers over de beweerde dub bei-spion Harold Philby hebben hun weerslag in de politieke arena gevon den. Conservatieven hebben een buiten gewone vergadering belegd om de zaak te bespreken en een Labour-afge- vaardigde heeft om speciale controle maatregelen op de geheime dienst ge vraagd. Deze stappen zijn gevolgd na gede tailleerde artikelen in de Londense zon dagsbladen, waarin Pnilby's rol als dubbelagent sedert dertig jaren wordt geschetst en waarover wij gisteren schreven- Philby is in 1963 naar Mos kou gevlucht, zijn zoon heeft de waar heid van de artikelen bevestigd. Zowel Labour als de conservatieven zitten met de zaak in him maag. Philby is door een Labourregering naar de Britse ambassade in Washington uitge zonden. Maar een conservatieve rege ring heeft hem later gedekt toen hij uit de geheime dienst ontslagen was. De onthullingen over de activiteit van Philby vormen volgens gezaghebben de Britse kringen, waarschijnlijk een onderdeel van een Russisch tegenoffen sief om het effect van Svetlana's boek Twintig brieven aan een vriend" te niet te doen. Na de Russische editie is gisteren de Britse versie versche nen. MAINZ/DARMSTADT, (DPA/RTR) In Mainz en Darmstadt zijn gisteren twee processen begonnen tegen oor logsmisdadigers wegens moord op tientallen duizenden Russische joden tijdens de tweede wereldoorlog. In Mainz bracht een van de verdachten, de 54-jarige koopman Leopold Win- disch, bij het betreden van de zaal do Hitlêr-groet en vroeg de aanwezigen of er een völkenmoordenaar onder hen was. Windisch was tijdens de oorlog lei der van het Duitse burgerbestuur in de Sovjet-Unie. Hij en de voormalige „Oberinspektor" Rudolf Werner (60) worden er van beschuldigd in mei 1942 in Li-da (Wit-Rusland) bijna 13.000 joden voor terechtstelling te hebben uitgezocht. Ze zouden toezicht hebben gehad' op de executies en er zelf aan hebben deelgenomen. Het pro ces, waarvoor 73 getuigen, onder an dere uit Israël zijn opgeroepen, zal waarschijnlijk vier maanden duren. Bij het proces in Darmstadt worden elf voormalige SS'ers ondermeer be schuldigd van moord op meer dan 33.000 Russische joden in Babi Yar. bij Kiev. (ADVERTENTIE) vertrek elke dag vertrek van elk N.S. station overtocht per dagboot Generaal De Gaulle, zoals wij hem eigenlijk zouden moeten zien, zou hij hele maal zijn zin krijgen. Men kan hem, 4 meter lang, zien staan in het beroemde wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud in Londen. Het bordje „Way out" („er uit") geld slechts voor bezoekers, niet voor hem! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Dr. Wiardi Beck- manstichting, wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A., constateert in een gis teren verschenen rapport, dat in Neder land duidelijk een gebrek aan visie op de situatie van de buitenlandse arbei- ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De nieuwe regeling voor het vervoer van militairen Avaarbij de militair gebruik kan maken van een extra trein of een trein van de normale dienstregeling die afgelopen vrijdag is ingegaan, heeft volgens de Nederlandse Spoorwegen zeer goed voldaan. Ongeveer 10.000 militairen van de parate onderdelen van de koninklijke landmacht, het garnizoen van de luchtmacht in Nijmegen en de stelling Den Helder van de Koninklijke Marine zijn na vrijdagmiddag één uur met een van deze treinen voor weekendverlof gegaan en zondagavond en gisterochtend weer naar hun onderdeel teruggekeerd. De spoorwegen hebben in totaal 21 extra treinen ingelegd, terwijl bovendien een aantal treinen was versterkt. Deze extra treinen waren nu voor het eerst ook toegankelijk voor burgers. Hoewel de vertrektijden van de extratreinen niet in de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zijn opgenomen, maar slechts op de stations worden aangekondigd, hebben vele niet-militairen (ongeveer 20 procent van het totale vervoer) van deze treinen gebruik gemaakt ders heerst. Dit geldt de voorlichting van de buitenlandse arbeider reeds in eigen land, het Averkklimaat waarin hij in Nederland terechtkomt, de sociale voorzieningen en het gemis aan doel treffende regelingen bjj ziekte, ontslag en vertrek. „Het heeft op vele punten ontbroken aan een verantwoord en gecoördineerd overheidsbeleid. De overheid is op vele punten tekortgeschoten. Dit geldt voor de betrokken bewindslieden ,maar ook voor het parlement', dat verzuimd heeft de overheid te dwingen tot een goed beleid ten opzichte van de buitenlandse arbeiders", aldus het rapport. Daarom stelt de Dr. Wiardi Beekman- stichting voor, een rijkscommissariaat in het leven te roepen, dat moet ressorte ren onder het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ten dienste van arbeiders en commissariaat moeten tevens regionale ontvangstcentra in het leven geroepen worden. Het gaai ei volgens het rapport „werknemers te gast" om. bepaalde werkgevers te dwingen, tot het voeren van een beter sociaal beleid. Dit geldt voor het werk, dat de buitenlandse ar beiders gegeven wordt, voor het geval zij ziek worden, bij ontslag en vertrek, voor het vervullen van hun religieuze plichten, hun huisvesting, hun ontspan ningsmogelijkheden enz. Het rapport wijst met name op de woonsituatie in de gemeente Utrecht', waar tenslotte door het ingrijpen van het gemeentebestuur kwalijke toestan den verbeterd zijn. Het wijst verder op de Twentse textielindustrie waarvan let terlijk gezegd wordt, dat zij jarenlang op niet te verantwoorden wijze buiten landers aantrok en er prat op ging dat haar beleid gericht was op een zo spoe dig mogelijke integratie en overkomst van de gezinnen. Toen de moeilijkheden in de Twentse textiel begonnen, werden vele buiten landers afgekocht om Nederlanders weer kansen te geven. Voor anderen werd werk elders in Nederland gezocht. De risico's van veranderen zijn, aldus het rapport, voor buitenlandse arbeiders echter zo groot, dat overheidsgaranties onontbeerlijk zijn. „Maar weigert deze werknemer elders te gaan werken, dan kan dat geen aan leiding geven tot directe of zijdelingse dwangmaatregelen. Ook daartegen dient de overheid hem te beschermen". In West-Europa werken rond drie miljoen werknemers uit het Middel landse Zeegebied, in Nederland ander half procent, in Zwitserland en Luxem burg zelfs dertien procent van de be roepsbevolking. Goedenmorgen, goede Sjaak en an dere trouwe lezers en lezeressen. We zitten inmiddels al weer enkele da gen in de eerste van de maanden, die met twee cijfers worden aangeduid. De winter nadert. Als u het nog niet wist, dan weet u het nu. Ik heb het weekeinde goed besteed. Zondag ben ik de Brabantse bossen ingetrokken, die vooral in de herfst bijzonder aangenaam zijn, maar dat weet u natuurlijk net zo goed als ik. Zaterdag ben ik naar Den Bosch ge weest en heb daar, zo goed en zo kwaad als het ging, de schilderijen van de grote Jeroen Bosch bekeken. Het is een grandioze tentoonstelling, die zeer veel publiek trekt. Tot en met afgelopen zondag waren er ai bijna 37.000 mensen geweest. Zater dag kwamen er 3553 en zondag 4156 mensen kijken. Den Bosch verwacht als de belangstelling zo blijft, zeker de 100.000 bezoekers te halen. U hebt nog de kans om Jeroen te gaan zien, want zijn werken blijven in Den Bosch tot en met 15 november. „We moeten het feit onder ogen zien, dat we waarschijnlijk de eerste 15 jaar in deze oorlog bet rokken zijn". (Generaal Lewis Walt over Vietnam) In Nederlandse feestwinkels kunt u al heel wat spul kopen, waarmee u bruiloften en partijen kunt op luisteren (zoals lachgas en namaak- braaksel) maar in Amerika weten ze wat dit betreft helemaal van wan ten. Wat denkt u van de volgende pretzaken: ijsblokjes voor de whis key in de vorm van blote, fraai- gevormde vrouwtjes, rollen w.c.-pa pier met inspirerende teksten zoals: „Eind goed, al goed" en „De aan houder wint". Het mooiste van alles is een mannetje achter een bar, die een cocktailshaker begint te schud den, wanneer hij opgedraaid wordt, vervolgens luistert naar het rinkelen van de ijsblokjes, een glas inschenkt, dat meteen leegdrinkt, waarna hij rood wordt in het gezicht. De klap op de vuurpijl is wel, dat er daarna nog rook uit zijn oren komt. „We staan nog helemaal aan het begin van de verwerkelijking van DAS KAPITAL. Er is, ondanks alle schoonklinkende maatregelen en sta tuten nog geen sprake uan een wer kelijke democratie in het econo misch leven. De arbeiders hpbben in de leiding van het bedrijfsleven nog weinig cf geen wezenlijke inbreng. Een geval als Van Heijst bewijst dit weer eens ten overvloede." (drs. G. A. Nederhorst, PvdA). „Deze tijd heeft behoefte aan een nieuwe Marx die met dezelfde moed en dezelfde visie een weg kan uit stippelen, die wij nog niet kermen, hoewel wij hem morgen moeten be treden." (idem) „Kleurentelevisie Is geen gekleur de zwart-wit-televisie maar een ge heel nieuw medium. Kleur is emo tie. De sterkte of zwakte van de verkoopboodschap komt veel heviger over. Mooie kleuren kunnen een slechte spot niet redden, kleuren moeten ondersteunen, meer niet." (t.v.-reclameman H. Gout) Mooi woord vind ik dat, verkoop- boodschap. Blijde verkoopboodschap. Bij een filmpremière droeg ster Liz Taylor een kroon op haar hoofd ter waarde van bijna 5 miljoen gul den. Gisteren las ik een citaat van een zekere Richard Overton, geschreven in 1645: „Mannen en vrouwen tegen hun gewetensovertuiging ergens toe dwingen is ergei dan vrouwen en meisjes tegen haar wil verkrachten." Deze uitspraak moet u maar be schouwen als het denkertje van de dag. U kunt er echt lang over na denken. Probeer het maar eens. Bij de opening van de bisschoppen synode in Rome gebruikten de pre laten tussen twee bijeenkomsten een verfrissing. De perschei' van het Va- ticaan deelde mede, dat er alleen maar niet-alcoholische dranken wer den geschonken. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) 1

de Stem | 1967 | | pagina 9