ZEELAND BLIJ MET ANTWOORDEN MINISTERS OVER RIJKSWEG 58 Terneuzens sociale werkplaats werd vernieuwd heropend' G.S.-leden opgetogen Sloopvergunning ontlokt veel kritiek tijdens gemeenteraad Yerseke Kamer- en Bisdom Breda heeft MIYA goed bedacht Dik Vaas Nieuwe voorzitter voor Zeeuwse Dambond Afdeling revalidatie in oprichting Jongen (9) in Zevenbergen verongelukt Wachtverbod aan schuithaven Zierikzee blijft bestaan SS BON' 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 OKTOBER 1967 3 TEVREDEN OVERTROFFEN VOORUTT Stichting Smecoma reikte vakdiploma's uit in Goes f Haven Groei Onderscheid Brandend maagzuur, Toeristen D DRS. W. 1)1)SAKI)LIJN: in mijn nopjes C. v. d. PEIJL: boven verwachtingen J. VAN BENNEKOM: gedaan wat ze konden J. VAN DONGEN bijzonder blij (Van een onzer verslaggevers) BREDA Globale schattingen over de resultaten van de onlangs gehouden MXVA-activiteiten geven flinke stijgin gen te zien. Van een aantal dekenaten zijn de resultaten ongeveer bekend. In Zeeuwsch-Vlaanderen waar de collecte speciaal gehouden werd voor Broeder Maenhout en Pater dBlock zal de opbrengst waarschijnlijk met 50 pet. itügen, In het dekenaat Middelburg, waar de collecte gehouden werd voor pater Uit- terhoeve wordt de stijging op ca. 30 pet geschat. In Oosterhout was de collecte gericht op de aanvrage van pater Van Vessem. Hier verwacht men een stijging van 60 pet. In het dekenaat Roosendaal werd ge collecteerd voor de paters Taks, Van Baal en Van Wezel, verwachte stijging 30 pet In het dekenaat Bergen op Zoom waar de collecte gehouden werd voor pater Vanwesenbeeck steeg de opbrengst met 60 pet. Het dekenaat Steenbergen komt waar schijnlijk tot een toename met 40 pet. Hier werd gecollecteerd voor Broeder Verbeek. In Breda en omgeving is de opbrengst verdubbeld. De gunstige resultaten van de col lecte in deze en de overige dekenaten van het bisdom Breda maken het moge lijk genoemde missionarissen en ook nog een aantal anderen te helpen. De opbrengst in dt stad Bred' aan gevuld met een deel van de landelijke opbrengst wordt gebruikt voor de aan schaf van een vliegtuig voor onze mis sionarissen op West-Irian (voormalig Nieuw-Guinea)De opdracht tot aan koop is inmiddels gegeven. (Van een onzer verslaggevers) GOES De antwoorden van de ministers van Verkeer en Water staat en Justitie op de vragen van de Zeeuwse Tweede-Kamerleden Dusarduijn (KVP), Van der Peijl (CHU) en Van Bennekom (AR) met betrekking tot rijksweg 58 zijn door genoemde kamerleden en het provinciaal bestuur van Zeeland gunstig ontvangen. Drs. W. Dusarduijn vond de antwoorden van de ministers bijzon der positief. „Ik ben echt wel in m'n nopjes", aldus het KVP-Kamer- lid. „Onze vragen zijn serieus aangepakt. Ik ben natuurlijk vooral blij met de in het vooruitzicht gestelde versnelling van de aanleg van de nieuwe rijksweg wanneer de ruilverkaveling De Poel-Hein- kenszand er door zal komen. Ik had hierop niet gerekend. Ik hoop ook dat de minister zijn woorden zal weten waar te maken". woorden betreft hebben de ministers volgens de heer Van Bennekom gedaan wat ze konden doen. Drs. Dusarduijn verwacht bovendien veel van de maatregelen, die zijn aan gekondigd om de verkeersveiligheid op de bestaande rijksweg te verhogen (o. a. invoering van een maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur en uitbreiding van de bermverharding ten behoeve van het langzame verkeer.). Wel blijft hij voorstander van 'n berm verharding over de genele lengte van de bestaande rijksweg, desnoods door opheffing van het fietspad. De heer C. van der Peijl zei: „Be ben nogal tevreden. De antwoorden gaan verder dan ik had verwacht. De minister heeft in hert vooruitzicht ge steld dat de rijksweg twee jaar eer der klaar zal zijn. Ik geloof niet dat er moeilijkheden met de ruilverkaveling zullen komen." De heer Van der Peijl toonde zich eveneens tevreden over de aangekon digde maatregelen voor de bestaande rijksweg. ,,Zij kunnen de verkeersvei ligheid tijdelijk helpen verhogen," al dus de heer Van der Peijl. De heer J. van Bennekom gaf het volgende commentaar: ,,Ik moet zeg gen dat de antwoorden mijn verwach tingen hebben overtroffen De concrete toezegg'ng dat de rijksweg een tot twee jaar eerder klaar zal zijn is zo oositief, dat we de minister er min of meer op kunnen vastprikken. Ik ver wacht niet dat de ruilverkaveling nog roet in 1 et eten zal gooien." Wat cte andere punten in de ant- De heer J. van Dongen (KVP), lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en speciaal belast met de zorg voor de wegen in deze provincie zei: ,,De antwoorden van de minister betekenen dat we met de verbeteringen van rijksweg 58 een flinke stap vooruit kunnen zetten. Ik was bijzonder blij met de toezegging van rijkswaterstaat om de weg versneld uit te voeren. Ik heb ook het gevoel dat rijkswater staat een grote krachtsinspanning gaat doen." De heer Van Dongen achtte het be sluit om een maximumsnelheid van tachtig kilometer op rijksweg 58 in te stellen voor overdag een uitstekende maatregel, 's Avonds is dit volgens de heer Van Dongen niet nodig. „ZE hebben het principiële en het zakelijke door elkaar gehaald". Dat is het nuchtere commentaar van de 1 B-jarige Yersekenaar Dik Vaas op de nogal bewogen raadsdebatten over de jeugdsociëteit De junctie van Dik in het soos-bestnur? „Zet maar al gemeen organisator". „WE zijn onze beatsoos zó begonnen. Met een stel vrienden en vriendin nen kwamen bij één van hen thuis bij elkaar. Wc kwamen op het idee dat het gewoon leuk zou zijn om een beat-soos te beginnen We kregen toen van een restauranthouder een zaal in zijn zaak Daai heeft onze sociëteit vanaj januar, van dit jaar tot aan de zomervakantie gedraaid. Dat is heel goed gegaan We hadden ruim 100 leden Maar tegen het zo merseizoen had de restauranthouder de ruimte gewoon zelj nodig." „ER is dus helemaal geen ruzie ge weest of iets dergelijks. Er is wel eens op gewezen dat we geluidshin der veroorzaakten. Vervolgens heb ben we van b en w. een voorlopige vergunning gehad om onze soos in de gymzaai te houden Voor gym nastiek wordt die zaa1 helemaal niet meer gebruikt De schietvereniging zit er in en er wordt judo beoefend. Er mag geen hiei in die zaal worden geschonken En dat vonden we zelf ook alleen maar een voordeel. We hebben daar vijl avonden op proef gezeten. Ze konaen dus van alles met ons doen." „EN dat hebben ze ook gedaan. Het voorstel van b er w ore de gymzaal voor de zaierdaoavonden aan ons te verhuren is met 6 teger5 stemmen verworpen. Ze zeggen dan dat we onze kans hebben gehua maar heb ben verspeela. En dan doelen er raadsleden op d>e avonc dat er wat veel lawaai door de band is ge maakt. Maar er wordt over die avond gesproken also, alles uit de hand is gelopen Om de mensen, die last hadden van de muziek tegemoet te komen hebben we de avond een half uur eerder afgebroken." VOOR onze >aatste beatavond heb ben we alle raadsled.er uitgenodigd eens te korner kijken Die raadsle den die zijn geweest hebben, op één na allem,oat het voorstel van b. en w ondersteund De tegenstem mers spraken dan ook steeds maar van. mij is ter ore gekomen. Als die mensen oan de kerk tegen de beat soos zijn dan hoeven ze anderen nog niet te beletten zich rrmee bezig te houden En dan nog wat: De raaf, hoefde alleen maar te beslissen over het voorstel van b en w. om dt gymzaal te verhuren „WE kunnen nergens rnders terecht Een dorpshuis is er niet. Er is een ontiegelijke rij lege oesterloodsen. Maar onze pogingen om daar in te komen, stuiten steeds weer af op allerlei reglementen. Er wat we nu gaan doen? We voeler ons op het ogenblik heel onzeker wat dat be treft. Tijdens de raadsvergadering waren we on zettend woest. Je moet alles maar aanhoren maar je mag zelf niets zeggen dd s zo jammer.' .NA afloop van de debatten hebben we in alle stilte de zaal verlaten. Er zijn raadsleden die willen hun mening aan een ander opdringen en dat willen wij niet. D<- burgemees ter daarentegen heeit erg voor ons gepleit. We willen nu een nieuwe aanvraag indienen. We zijn bezig met het samenstellen van een sym- pathisantenlijsi. We willen voor aanstaande iersekenaren achter de zaak zettenHet bestaan van onze vereniging hangt af van het wel of niet krijgen van de zaal Zo erg veel hoop op een goedi afloop hebben we eerlijk gezegd niet." (Van onze correspondent) GOES In ,De Landbouw" te Goes werd tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse Dambond een nieuwe voorzit ter gekozen: de heer J. J. Ganseman uit Kapelle. Er kwam tevens een nieu we secretaris: de heer C. de Vos jr. uit Middelburg en een nieuwe penning meester: de heer J. Plaas uit Melis- kerke. Tijdens de vergadering werd tevens bekend, dat 's-Gravenpolder dit jaar niet het sneldamkampioenschap kan or- gar.iserer, men zal r.u proberen dit in Goes te doen; Kapelle staat als tweede gegadigde op de lijst. Ook werd de competitie-indeling be kendgemaakt. Hoofdklas: Lammeren- burg, Middelburg Kapelle Sommelsdijk. Sint-Laurens, Aagtekerke, Goes, Vlis- singen en 's-Gravenpolder. Ie klas: Souburg, Ouddorp, Dos, Zierikzee, Som melsdijk 2. en Goes 2. 2e klas: Middel- ourg 2 Aagtekerke 2, Souburg 2, Som melsdijk 3 Vlissingen 2 en Kapelle. Aan de strijd om de persoonlijke ti tels zal worden deelgenomen door de heren Riesenkamp, Louwerse, Dekker, van Ri.tsdij'k, de Vlieger, Schuitema en Jan Biom. In de le klas: Coppoolse, Houmes, Grim, Lere, Veenstra, Quak- kelaar en Baaijens. Bij de jeugd Schun- selaar. E. Lere, Neels. Veerhoek en Overbeke. De wedstrijden worden in Goes en Middelburg gehouden. (Van onze correspondent) GOES Bijna duizend jongeren in Nederland behaalden dit jaar als bekro ning van bnn vakmanschap het diploma voor aspirant, gezel of monteur bij de stichting vakopleiding Smecoma. Een vijftigtal jongeren, afkomstig uit Zee. land en West-Brabant, konden in de Prins van Oranje te Goes uit banden van burgemeester mr. F. Huber hun diploma in ontvangst nemen. Het praktische gedeelte van hun op leiding genoten de pas geslaagde kan didaten in het bedrijf, terwijl het aan vullende theoretische gedeelte aan die lagere technische school werd gegeven. De heer P. Lekskes, hoofd opleiding Smecoma, achtte deze vorm van oplei ding tot vakman van groot belang „Op deze wijze ontstaat er een sterke bin ding tussen school en bedrijf, waardoor de overgang geleidelijker gaat." Ook burgemeester Huber toonde zich zeer verheugd over het behaalde resul taat. Hij betitelde de geslaagden ais „een groep jongeren met een sterk positieve inzet." Voorts sprak hy zijn voldoening uit over het feit dat Sme coma zich niet alleen bezighoudt met een technische en theoretische opleiding, maar dat zij ook een cursus bedrijfs voering heeft ingesteld. De heer C. Buurman, directeur van de Goese Lt.s., kwam ook zijn felici taties aanbieden. Hij wees op de enorme veranderingen var deze tijd. „De tegen woordige tijd stelt aan de vakman veel meer eisen. Er is nu sprake van een zeer scherpe selectie." Hij pleitte daar om voor een brede culturele vorming op de scholen. Tijdens deze regionale bijeenkomst werden een klankbeeld over het vak manschap in het verleden en de moge lijkheden voor de toekomst, en een film over de beroepenmanifestatie te Utrecht vertoond. De nieuwe werkhal van de Ter- neuzense sociale werkplaats heeft een vloeroppervlak van 325 mZ. Op elke gewenste plaats kan men elektrische apparatuur en pers luchtmachines plaatsen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Om de door de wetgever bedoelde doorstroming naar het vrije bedryt beter mogelijk te ma ken en tevens om werk van „hoger" gehalte te geven aan de werknemers die het aankunnen, trachten de drie Zeeuwschvlaamse sociale werkplaatsen te komen tot de oprichting van een afdeling arbeidsrevalidatie. Dit werd gisteren meegedeeld tijdens een pers conferentie, die gehouden werd bij de in gebruik name van de geheel ver-i nieuwde Terneuzense werkplaats aan de Industrieweg. De aantallen werknemers in de so ciale werkplaatsen van Hulst, Oost burg en Terneuzen, laten het niet toe om bij elke werkplaats een afzonder lijke arbeidsrevalidatie-afdeling te plaatsen. Waarschijnlijk komt deze in Terneuzen. In principe zullen alle werknemers van de drie werkplaatsen (na een medische revalidatie) de ar beidsrevalidatie passeren In samen werking met de bedrijfsverenigingen zal men zoeken naar mogelijkheden voor herplaatsing in het vrije bedrijf van degenen die ervoor in aanmerking komen. Voor degener die geheel ongeschikt zijn voor plaatsing in een sociale werk plaats probeer men in Zeeuwsch- Vlaanderen, in samenwerking met de desbetreffende mstanties te komen tot de oprichting van een dagverblijf. Rekening houdend met een verdere groei werd de werkplaats uitgebreid. De werkruimte zelf heeft nu een vloer oppervlak van (125 vierkante meter. Het is een fnoderne werkplaats met rijk geschakeerds mogelijkheden voor arbeid van verschillend kaliber. Zo heeft men in de nieuwe werkplaats overal de mogelijkheid voor aanslui ting van elektrische apparaten en kan men op elke gewenste plaats een pers- luchtmachine plaatsen. In totaal zou den nu een 120 werknemers geplaatst kunnen worden. Burgemeester J. C. Aschoff van Ter neuzen, voorzitter van de Stichting Sociale Werkplaats voor Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen, deed gisteren verslag van de groei van de Terneu- zense werkplaats Het is een streek- werkplaats, waarin de gemeenten Axel, loek, Philippine. Sas van Gent, West- iorpe, Zaamslag en Terneuzen samen- verken. In I960 werd he: eerste eigen ;ebouw van de stichting door de toen malige staatssecretaris Roolvink ge- >pend. Er werkten toen 36 mannen en vrouwen. Dit aantal is inmiddels opgelopen tot 65, van wie 57 mannen en 8 vrouwen. Van de zeven Zeeuwse sociale werk plaatsen is de Terneuzense de enige waar men welbewust een scheiding heeft gemaakt tussen geestelijk en li chamelijk gehandicapte werkers. De eerste groep werkt ln het gebouw de haven, waar thans elf mensen werken, drie mannen en acht vrouwen. Voor deze groep wil men overgaan tot de bouw van een gebeel nieuwe werk plaats aan de Mr F. J. Haarmanweg. Daar is inmiddels een stuk grond van 4270 m2 aangekocht. De orderportefeuille van de werk plaats is op het ogenblik weer ruim gevuld, aldus een mededeling van de directeur, de heer J. Dingemanse. Men heeft volop werk aan het inpakken van foto-flitslampjes en aan het slijpen van de duizenden bietensnijmessen voor de Sasse suikerfabrieken. Maar ook wor den hier kerstboomverlichtingen, stof zuigeronderdelen en elektrische weer- standjes vervaardigd vanaf de kleinste onderdelen. En tevens wordt verfijnd vakmanschap gevraagd van de meu belmakers die bezig zijn met het her stel van antieke meubels. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel v „helpen direct! In beide werkplaatsei maakt men onderscheid in werknemers van a- en b-categorie. In de eerste categorie wor den diegenen geplaatst die nog onge veer eenderde kunnen presteren van wat in het vrije bedrijf norm is. In de b-categorie worden bovendien de genen geplaatst, die een test- en trai ningsperiode moeten doormaken. Ze ven jongelui uit de b-groep van de grote werkplaats bezoeken de Sluis- kilse levensschool Voor het achttal jongeren van „De Haven' zoekt men op het ogenblik naar een aangepaste vorming. In de grote werkplaats heeft men naast een nieuwe werkhal, ook een nieuwe kantine een dokterskamer, een bestuurs- en een directiekamer bijge bouwd. Ook de sanitaire voorzieningen zjjn geheel .vernieuwd. (Van onze correspondent) VERSERE Met betrekking tot et optreden tegen speedboten enz ;reeg de raad van ïerseke te horen lat dit een provinciale aangelegen heid is. Wel heeft de havenmeester enkele opdrachten gekregen voor dt haven en omgeving. Het in gevaar brengen of overlast veroorzaken kar tot gevolg hebben dat de ligplaats zal worden ingetrokken. De sloopvergun ning voor het pand Langeville 3 ont lokte van alle frakties tijdens de raadsvergadering veel kritiek. Zij verweten b. en w„ geen vaste lijn te volgen en afgegaan te zijn op verkeerde inlichtingen. Ook was er kritiek op de architect die verklaard had dat er geen schade kon optreden. Verschillende raadsleden hebben ter plaatse wel degelijk schade geconsta teerd. B. en w. gaven toe nu wel in te zien dat zij in de boot zijn genomen. Een sloopvergunning zonder meer weigeren is niet mogelijk. Aangedron gen werd geen sloopvergunning meer te geven als er niet direct gebouwd wordt en er rekening mee te hou den als de tegenwoordige eigenaar van de grond weer eens bij de ge meente aanklopt. Dwangmiddelen bleken de gemeente niet ter beschik king te staan. De heer Stouten zal zelf zijn recht moeten zoeken. Tegen de aankoop van grond van de heer A.J. Verwijs (ADVERTENTIE) L iiosti Ol&off - h'ikb ZEVENBERGEN Hedenmiddag om streeks 16.00 uur is de negenjarige Frans de Vries dodelijk verongelukt. Het jongetje sprong in de Prins Hen drikstraat op een rijdende tractor met twee aanhangwagens, beladen met sui kerbieten. Het jongetje kwam hierbij te vallen en geraakte onder de laatste aanhang wagen. De bestuurder van de tractor heeft van dit alles niets gemerkt en is tot op heden nóg niet bekend. Het jon getje was op slag dood. Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto te Mierlo is de 45-jarige loodgieter P Vin cent uit Helmond, die de personenauto bestuurde, om het leven gekomen. Twee inzittenden van de personenauto werden met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Helmond vervoerd. Het ongeluk gebeurde, toen de vracht wagen, die was beladen me+ 13 ton as falt, door nog onbekende oorzaak op het linkerweggedeelte terecht kwam, daar een tegemoetkomende tankwagen schampte en vervolgens tegen de tege moetkomende personenauto botste. stemde de A.R.-fraktie. In vergelij king met een soortgelijke aankoop is de prijs te hoog en ook f 5000, voor waardevermindering woning kon de goedkeuring niet wegdragen. De school aan de Kerkhoekstraat zal ver beterd worden. De heer Korstanje zag liever een nieuwe school. Deze apmiddelen kosten handen vol geld en het haalt niets uit. Op voorstel van de heer v.d. Velde zal het belas- ingtarief voor slijters gebracht wor- len op het minimum bedrag van f 3,- per 50 liter. De heer Scheele wees wederom op de gevaarlijke Haven- dijk. De genomen verkeersmaatregel haalt niets uit. B. en w. zullen de mo gelijkheid bekijken om in de Lange ville een wachtlokaal voor buspassa giers te plaatsen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De kroon heeft, be schikkende op het beroep ingesteld door J. J. Rademaker te Haamstede, tegen het besluit van b. en w. van Zierikzee, waarbij onder meer een wachtverbod is vastgesteld voor de bei de zijden van de schuithaven, met uit zondering van de voor parkeren aange geven vakken, ongegrond verklaard. De in het centrum van Zierikzee ge legen schuithaven vormt een belang rijk onderdeel van 'n drukke verkeers- route die loopt van de Mol in de rich ting van de Lange Nobelstraat naar buiten Zierikzee. Gebleken is, dat het vrijelijk kunnen parkeren aan de wes telijke zijde van de schuitliaven leidde tot een ontoelaatbare versmalling van de rijbaan. Het is menigmaal voorgeko men, dat de doorgang van de schuitha ven naar de daarop onder meer aan sluitende hem werd geblokkeerd, wan neer de appellant te dezer plaatse in de uitoefening van zijn bodendienst goe deren uitwisselde met andere vervoer- ondernemers. In verband met een en jnder heeft de Kroon het bestreden wachtverbod waarbij het slechts is toe gestaan in daarvoor aangegeven ak- ken te parkeren, in het belang van da vrijheid en de veiligheid van het door gaand verkeer, noodzakelijk geacht. De kroon heeft nog in aanmerking genomen dat voor de invoering van de in het geding zijnde maatregel reeds niet of moeilijk op de schuithaven ge schikte parkeerruimte voor een vracht- luto gevonden kon worden» Vooral in Ie zomermaanden wanneer vele toe- ■isten het centrum van Zierikzee ple ten te bezoeken. Het gemeentebestuur heeft aan de ïieuwe haven, gelegen aan de rand van iet stadscentrum, een terrein beschik baar gesteld waar de appellant op de- :elfde wijze als voorheen aan de schuit haven aangevoerde en af te voeren goederen tijdelijk kan opslaan. (ADVERTENTIE) Afa i 10. Ni aan prijzen voor de grote poëten en kleine rijmelaars die de beste slot regel maken bij onderstaande ode op de wijn en al het andere goede der aarde dat de slijter voor u on der de kurk heeft. Zeg niet dat u dat niet kunt. On der het genot van een goed glas wijn of een pittig kelk je gedistil leerd vindt u stellig de inspi ratie die ook u tot de prijswinnaars kan doen behoren. Prosit - Wij wensen u succesl Er liggen bijna 600 prijzen op uit kering te wachten. Een hoofdprijs van ÏOOO en verder prijzen van 500,250,100, 50,25 en 10 gulden! (te besteden bij uw slijter) Ook uw inzending zien wij graag tegemoet. Invullen, uitknippen en in gesloten en met 20 ets postzegel gefrankeerde envelop vóór 1 november 1967 zenden aan: Slijters Publiciteits Bureau, Postbus 1580, Amsterdam. De prijswinnaars ontvangen persoonlijk bericht. De uitslag wordt gepubliceerd in het Slijtersvakblad van januari 1968. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd Mijn slotregel bij dit gedichtje is: Wilt u een cadeau met karakter schenken Verzuim dan niet aan de slijter te denken Of gaat u straks een feestje bouwen (op de stippellijn uw slotregel invullen) En dan ndg deze vraag: bij uw slijter hangt tegenwoordig een grote groene fles uit met het slijters kwaliteitsmerk. Op deze fles staat een nummer. Noteer dit nummer. S.v.p. invullen in blokletters. HET NUMMER OP DE FLES BIJ MIJN SLIJTER IS:. NAAM SLIJTER: ADRES SLIJTER MIJN EIGEN NAAM IS: STRAAT: PLAATS: ;i

de Stem | 1967 | | pagina 3